Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

εμενα παντως κοριτσια,ευτυχως δεν μας πειραζουν βεβαια,δεν μπορω να τα φαω χωρις φλουδα,μου κανουν νιανια...οποτε κ δεν ταλαιπωρουμε κ μια χαρα βολευομαι με τα ρεβυθια που αγοραζει η μανουλα απο φιλο παραγωγο χιχιχι!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

να μας λές συχνότερα τότε συνταγές που μαγειρεύεις! ενδιαφέρουσα η σημερινή!

ευχαριστώ, ειναι συνταγή από την κιμωλο (ειναι η μητερα μου από εκει)

βράζουν τα μαυροματικα φασολια με χυμο ντοματας/φρεσκια ντοματα ψιλοκομμενη, ξερό κρεμμυδι και κριθαράκι

εγώ βαζω και φρεσκο κρεμμυδάκι, πιπεριά φλωρινης τριμμένη στον τρίφτη και μπρόκολο (εχω μια αδυναμια στο μπρόκολο, από όταν εμεινα εγκυος, πριν ούτε να το δω δεν ήθελα)

αλατι-πιπερι-λάδι στο τελος, χαμηλή φωτιά για να χυλώσει... και βουαλά :)

εμενα παντως κοριτσια,ευτυχως δεν μας πειραζουν βεβαια,δεν μπορω να τα φαω χωρις φλουδα,μου κανουν νιανια...οποτε κ δεν ταλαιπωρουμε κ μια χαρα βολευομαι με τα ρεβυθια που αγοραζει η μανουλα απο φιλο παραγωγο χιχιχι!!!

γούστα ειναι αυτά κοριτσάκι! και αφού εχεις και παραγωγό να τα αγοραζεις, δεν το συζητάμε, σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερα από αυτά του εμπορίου!

πώς παει η εγκυμοσύνη? σε διαβαζα στο άλλο φορουμ, στο θεμα με το προβατακι :)


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites

γούστα ειναι αυτά κοριτσάκι! και αφού εχεις και παραγωγό να τα αγοραζεις, δεν το συζητάμε, σιγουρα θα ειναι πολυ καλυτερα από αυτά του εμπορίου!

πώς παει η εγκυμοσύνη? σε διαβαζα στο άλλο φορουμ, στο θεμα με το προβατακι :)

α μπραβο κ λεω κ εγω καπου την ξερω χεχεχεχε!μεχρι τωρα δοξα τον θεο ολα καλα!ειμαι μια κοτουλα που μονο κλωσσαει κ περιμενει πως κ πως να ρθει η μερα που θα δει το θαυματακι της χιχιχιχι!!!!!

παντως εκτος του γνωστου παραγωγου εχω παρει κ απο σουπερ κ ηταν σουπερ!αλλα εχετε δικιο γουστα ειναι αυτα κ επισης κ αντοχη στομαχιου:tongue::tongue::tongue::tongue:


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α μπραβο κ λεω κ εγω καπου την ξερω χεχεχεχε!μεχρι τωρα δοξα τον θεο ολα καλα!ειμαι μια κοτουλα που μονο κλωσσαει κ περιμενει πως κ πως να ρθει η μερα που θα δει το θαυματακι της χιχιχιχι!!!!!

μπραβο!

ολα καλα πανε, και ολα καλύτερα θα πανε!

και οταν θα εχεις το πιτσιρικι αγκαλια θα τα ξεχασεις όλα, και μαγειρεματα και νοικοκυροσύνες χαχα αναγκαιο κακο :)


dJzIp2.png Fysmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

μηπως ξερετε κανενα κόλπο να ξεφλούδιζουμε τα ρεβυθια?

προσπαθώ να τα τρίβω με την πετσετα, αλλά δεν ξεφλουδιζουν ευκολα και μου παιρνει πολύ ωρα να τα ξεφλουδιζω ενα-ενα... δε φτιάχνω ρεβύδια γι' αυτόν τον λόγο!

Xαρά στο κουράγιο σου!!!!

Κι εγώ του εμπορίου θα σου πρότεινα..


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!

ολα καλα πανε, και ολα καλύτερα θα πανε!

και οταν θα εχεις το πιτσιρικι αγκαλια θα τα ξεχασεις όλα, και μαγειρεματα και νοικοκυροσύνες χαχα αναγκαιο κακο :)

αυτο ειναι το μονο σιγουρο!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω τα ευχάριστα νέα μας...νεράκι πίνουμε από την κούπα με καλαμάκι!!!!!γιέεεεεεεεε!!!!!!κ το γάλα μας στο μπιμπερό το κρατάμε μόνες μας επιτέλους εδώ κ 2 μέρες! ντούπι!!!!!!

πάντως δεν μπαίνω καν στη λογική να της πάρω εκπαιδευτικό ποτήρι!

θα πίνει από την κούπα νεράκι κ χυμό.

σταδιακά κ αφού κατακτήσουμε πλήρως το καλαμάκι θα της κόψω κ το μπιμπερό-που ομολογώ το άργησα!- κ θα πίνει γάλα από την κούπα!

τελικά ήταν στο χέρι μου κ δεν το καταλάβαινα!

στην αρχή έκανε νάζια με το γάλα, γιατί ήθελε να της κρατάω εγώ το μπιμπερό, αλλά όταν είδε ότι της άφηνα το μπουκάλι στην άκρη, το άρπαξε κ το σήκωσε μόνη της!μπραβο, ειδες τι καλα που τα καταφερατε???κανουν ναζακια μωρε για να τα κανακευουμε!!!

η σουλτάνα!χαχαααα

πάντως το καλαμάκι την διασκεδάζει!

κκατά τα άλλα, χθες με το που μπήκαμε σπίτι, μου ζήτησε η κοράκλα τραχανά, τον οποίο κ της έκανα. έφαγε ένα βαθύ πιάτο! στο καπάκι μου ζήτησε ποπ κορν. είχε περισσέψει από χθες! έτρψωγε κ μαγείρευε! (τελικά η κόρη μου δικαιωματικά ανήκει στο μαγειροκαφέ, όχι εγώ), διαβάσαμε το κουνελάκι που πάει σχολείο, ζωγραφίσαμε, μετά σκόρπισε σε όλο το σαλόνι τα φρουτάκια της, μετά πήραμε σκόνες (δεν πήγαινε άλλο), μετά ξαναφάγαμε λίγο τραχανά, μετά έκανε ντουζάκι η μανούλα, μετά ετοίμασε σαλάτα η μανούλα για την ίδια κ τον μπαμπούλη (λάχανο, άνηθο, τόνο, κεφαλοτύρι, μαγιονέζα=μούρλια), αφού είχε πλύνει το άπαν σύμπαν από πιάτα, κατσαρόλια, τάπερ!!!!!ποσο χαιρομαι οταν περιγραφεις τοσο ωραιες εικονες!!!

το απόγευμα θέλω να πάω αγορά για καλσόν κ δωράκι ανεψιάς που γιορτάζει την Κυριακή. σε βιβλίο-α προσανατολίζομαι!!!!!να σου πω οτι ο πατακης και ο σαββαλας εχουν καποια βιβλια σε προσφορα -50%. του πρωτου υπαρχει και καταλογος που μπορεις να τον ζητησεις σε βιβλιοπωλεια. πολυ καλη ειναι η σειρα του μικο-μικο, εχουμε γεεθλια, μικο μετακομιζω, κλπ. επισης εκτος καταλογου, μου αρεσε πολυ το μανιταροσπιτο-εκδοσεις πατακη, που πηραμε τελευταια.

Καλημέρα!!!

Χθες πήγα τελικά οδοντίατρο και ήμου κιουρία!!!:tongue:

Υπάρχει μια περίπτωση να γλιτώσω την απονεύρωση... για να δούμε!τι εγινε τλκ???πονας???αχ ο χειροτερος μου ειναι ο οδοντιατρος:rolleyes::rolleyes:

QUOTE]

Σήμερα έχουμε μια συνάντηση για τους γονείς να δοκιμάσουμε λέει διεθνή κουζίνα η μία από τα χεράκια της άλλης και να μας κεράσουν καφέ. Γι' αυτό μας έδωσαν ένα χαρτί που γράφει ότι, όποιος μπορεί να πάει κάτι από τη χώρα του. Έλα όμως, που εγώ είχα ξεχάσει εντελώς ότι είναι για σήμερα και το ξαναείδα το χαρτί τυχαία χτες το βράδυ. Τελευταία ώρα δεν έχω και πολλά υλικά στο σπίτι, γι' αυτό ήμουν ανάμεσα σε γαλατόπιτα και λουκουμάδες. Τώρα σκέφτομαι να κάνω λουκουμάδες, ώστε να κρατήσω ένα μέρος τους για τον άντρα μου και στο σχολείο που θα πάω να έχω κι εγώ κάτι να τρώω γιατί νηστεύω.
εκανες τλκ λουκουμαδες???αρεσανε???
Καλημέρα !

Μπήκε η άνοιξη... δεν ξέρω τί μου φταίει ακριβώς... αλλά ΕΓΩ δεν είμαι στα καλά μου, έχω νέυρα, πολλά νεύρα ! αχχχ, ποσο σε νιωθω!!!και εγω καπως ετσι χθες...Αισθάνομαι σαν εκείνα τα ηφαίστεια που ακούνε να έρχεται η έκρηξη... μόνο ελπίζω να μου περάσει σύντομα και να μην την πληρώσει (πάλι) ο καλός μου !

Ευτυχώς τα τέκνα μου είναι καλά !ευτυχως!!!!

Αφροδίτη,

Δες λίγο κι αυτό το καινούριο που διαφημίζει της phillips νομίζω είναι που δεν αλλάζεις θερμοκρασία ???? τσιμπάει λίγο στην τιμή βέβαια. Μου έχουν πει ότι είναι καλό !

Για πρέσσα δεν το σκέφτεσαι συμπεθέρα ???? :rolleyes:

τλκ φτιαχτηκε το σιδερο μου με κοστος 30ευρω. μου αλλαξε και κατι αλλα που χαλασαν. κριμα γιατι ειχα παει χθες και τα ζαρωνα....
Καλημέρα μαγειρισσούλες!!

Αχ η Φούμπι μας μου έχει λειψει πολύ!ναι πολυ...ισως την παρω το απογευμα τηλ

Σήμερα φτιάχνω μοσχαρόσουπα του μικρού,χθες βράδυ έκανα αρακά με αρκετά λαχανικά μέσα για τον περιστέρη,αλλά και τα πεθερικά.Κι η διαιτώμενη θα φάει μοσχαρίσια μπριζολίτσα από χθες

Δεν ανεβαίνω στη ζυγαριά!

Κρατάω χαρακτήρα...

Την έχω καταχωνιάσει...μπραβο σου που εκρυψες τη ζυγαρια..πως παει το νεο διαιτολογιο???νιωθεις πιο καλα??πεινας???!

Τα κόκκινα ψιλά τι τα κάνετε;

Εγ εχω κουμπαρά όπου ρίχνω τα ψιλά και ένα κουτί όπου ρίχνω τα κόκκινα ψιλά. Τα οποία κόκκινα είναι 8,5 ευρώ.Πού να τα πάω;Στο σούπερ μάρκετ λέτε να τα πάρουν;τα δινω στον φουρνο συνηθως

Περιστέρω είδα τη συνταγή για τα τσουρέκια. Πόσες πλεξούδες βγαίνουν με 1 κιλό αλεύρι;

Εγώ έκανα τις Βέφας.Μου έβγαιναν πολύ καλά.

Πώς γίνονται τα σχοινιά για όσες δεν το ξέρετε. Αφού ζυμώσουμε όλα τα υλικά και είναι έτοιμη η ζύμη λιώνουμε το βούτυρο και το έχουμε σε ένα μπώλ.Βουτάμε τα χέρια μας στο βούτυρο και ζύμωνουμε. Μετά τραβάμε τη ζύμη απο κάτω να κολλήσει πάνω στο βούτυρο. Ετσι λίγο λίγο το ενσωματόνουμε στη ζύμη.

φετος λεω να φτιαξω και εγω σκουρεκια
Καλημερα.

Αυτος ο ηλιος μας εχει ξελογιασει:tongue::tongue::tongue:

ολο εξω ειμαστε.

Χθες ήμασταν εξω μεχρι τις 2 το μεσημερι και μετα αφου ταισα-κοιμησα θησαυρο,

επλυνα τα πατζουρια μεσα εξω....στο μεγαλο μπαλκονι και τωρα μου μεινα τα 2 πισω...επλυνα μπαλκονι ,καρεκλες-τραπεζι..μιας και τωρα ειναι ζεστουλα και θα καθομαστε εξω σιγα σιγα.

Χθες ειχα μαγειρεψει ψαροσουπα για θησαυρο και για μας μπριαμ.

με το μαλακο δωρακι!!!μη πιαστεις παλι!!!μακια
Καλημερα κοριτσια μου επιτελους ζεστη πως μου εφτιαξε την διαθεση αυτος ο καιρος δεν λεγετε...Σημερα θα κανω φασολακια..Μπραβο στην συσα που εκοψε το νερο-μπιμπερο!!Εμεις νερο πινουμε πολυ καιρο σε ποτηρακι αλλα το γαλα μονο σε μπιμπερο το πινει μονος του στην κουνια ναρκωνετε και πεφτει ξερος...Ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να το κοψουμε...
και εμεις μονο το γαλα στο μπιμπεο. αλλιως δεν μπορω να την κοιμησω!!!!εσεις πως τα καταφερνετε???
Καλημέρα!

Δηλώνω παρούσα! Τρέχω και δεν φθάνω - επαγγελματικός οργασμός, δουλειές στο σπίτι, υποχρεώσεις με τον μικρό. Και πιασμένη από το γυμναστήριο (ΝΑΙ, ΞΕΚΙΝΗΣΑ! ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΣΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ?).

Στην ενημέρωση τριμήνου, η δασκάλα μου είπε τα καλύτερα για τον μοναχογιό μου. Συγκίνηση...

!!!

μπραβο και για το γυμναστηριο αλλα ιδιαιτερα για τον κανακαρη σου!!!και εις ανωτερα!!!

παω για μαμ και γυριζω να συνεχισωω....σας φιλωωω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι μία μάνα κουκουβάγια με τα όλα της!

Χθες στο σχολείο κόντεψαν να με πάρουν τα ζουμιά μπροστά στην δασκάλα της κόρης μου, όση ώρα μου μιλούσε γι΄αυτήν! Αχ, το κοριτσάκι μου με κάνει πολύ περήφανη!

Μακάρι όλες να νιώσετε περήφανες για τα παιδιά σας!

Μπράβο Αγελική μου!!Να χαίρεσαι την κοριτσάρα σου

Κορίτσια μίλησα πριν από λίγο και με την Αφροδιτούλα μας! Τι γλυκειά φωνή και πόσο καλό παιδί ακούγεται!

Είδες;

εγω δεν τα ξεφλουδιζω ποτε,μας αρεσουν ετσι!αλλα γενικα ξερω πως αν τα βαλεις απο βραδυ σε νερο με σοδα το πρωι ανοιγουν,ε κ αν δεν φυγουν ευκολα στο πρωτο βρασιμο φευγουν ολα!αλλιως υπαρχουν στο εμποριο ετοιμα χωρις φλουδα!

Και εμάς αρέσουν με τη φλούδα,άλλη νοστιμιά...Βεβαια κάποιους μπορεί να τους ενοχλεί στο στομάχι η φλούδα.Αλλά όπως λες Αννούλα μου,πουλάνε και ξεφλουδισμένα

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου βλέπω μεγάλη διαφορά με το νέο διαιτολόγιο

Σα να ξεπρήστηκα ξαφνικά...

Σαν συμπληρωθούν και οι δυο εβδομαδες,που έχω πάλι ζύγι,φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα

Ας είναι και ένα κιλό,γιατί είχα φάει τρομερό κόλλημα ενα μηνα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου βλέπω μεγάλη διαφορά με το νέο διαιτολόγιο

Σα να ξεπρήστηκα ξαφνικά...

Σαν συμπληρωθούν και οι δυο εβδομαδες,που έχω πάλι ζύγι,φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα

Ας είναι και ένα κιλό,γιατί είχα φάει τρομερό κόλλημα ενα μηνα τώρα

thumbsup.gif


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μου βλέπω μεγάλη διαφορά με το νέο διαιτολόγιο

Σα να ξεπρήστηκα ξαφνικά...

Σαν συμπληρωθούν και οι δυο εβδομαδες,που έχω πάλι ζύγι,φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα

Ας είναι και ένα κιλό,γιατί είχα φάει τρομερό κόλλημα ενα μηνα τώρα

Έτσι μπράβο Περιστεράκι! Και προσοχή μακριά από την ζυγαριά! Να ζυγίζεσαι μόνο στην διαιτολόγο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

περιστερω με το γνωστο θεμα της τουαλετας πως τας πας?εγω παντως κοριτσακια μου ενω τρωω τοσο υγιεινα,φρουτα,πινω τοσο νερο κ παλι ειμαι καπως ετσι onloo.gif....

βεβαια χωρις σφυξιμο γιατι φοβαμαι κιολας,αλλα το αποτελεσμα παρεμενει ιδιο χοχοχοχο!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...