Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Το καλύτερο παρτ όλης της ιστορίας ήταν η μέθη..  κανείς έναν θεϊκό ύπνο.. ούτε που θα καταλάβεις τι και πως..

      Δεν σας είπα και τα νέα μου.. έκανα σήμερα την 3η χοριακή 14η μέρα από την ετ 1076!! Θα κάνω άλλη μια την Παρασκευή και από βδομάδα υπέρηχο.. είμαι ακόμα συγκρατημένη αλλά ανακουφισμενη...

      Μα τι υπέροχα νέα!!!!!!!! Μακάρι και σε μας!!!!!! Θα πάνε όλα τέλεια!! Σε όλες εμάς εδώ μέσα μας αξίζει! 💪🏼💪🏼💪🏼

      6 ώρες πρίν, Jo1984 είπε:

      Καλησπερα κορίτσια! Είμαι καινούργια σε αυτό το φόρουμ! Έχω ξεκινήσει την διαδικασία για την 1η προσπάθεια εξωσωματικής ! Έχω πάρει το πρωτόκολλο από τον γιατρό και περιμένω να μου έρθει περίοδος για να ξεκινησω τις ενέσεις ! Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον φόβο που έχω για την διαδικασία της ωοληψιας κυρίως λόγω της μέθης που θα γίνει! Δεν έχω ξανακάνει ποτέ και φοβάμαι απίστευτα! Αν έχετε καμια

      εμπειρια να μοιραστείτε μαζί η κάτι για να με εμψυχώσατε θα το εκτιμούσα πολύ! 

      Ενα θα σου πω…. 12 ώρες μετά την ωοληψια είχα αγώνα Βολλευ. Και έπαιξα 5 σετ. Μην φοβάσαι καθόλου! Καλή αρχή! Εύχομαι να είναι μια και καλή! 💪🏼💪🏼

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!!!

δεν σας προλαβαινω, διαβαζω και διαβαζω και στο τελος δε μου μενει τιποτα.

οσες ειχατε γεννητουρια να σας ζησουν ακομη δε συγκρατω ονοματα αλλα δεν ξερω και να γραφω περνοντας παραγραφους απο την καθεμια. που θα παει θα μαθω.

περιστερακι καλο κουραγιο θα τα καταφερεις. ο ανοιξιατικος καιρος παντα βοηθαει να κανουμε μια διατροφη πιο ευκολα. το χειμωνα λογω κρυου εγω ολο πειναω και θελω και γλυκο.

καγκλυ μηπως νιωθεις ετσι επειδη νηστευεις?

εγω σημερα δεν θα μαγειρεψω εμεινε απο χθες και θα φαμε και σημερα.

ελπιζω να σας μαθω ολες γρηγορα και να μπορω να απανταω και γω σε ολες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

καλησπερα σε ολες

ειδα φως κ μπηκα,ειπα να παρω καμια ιδεα τι μαγειρευετε σημερα για να κανω αυριο,και τελικα μονο αυτο δεν ειδα.Χαχα αντε πειτε και καμια ιδεα για φαγητο αυριο.Τι μαγειρευουμε;;

Καλώς το το κορίτσι! Είμαστε καφέ πολυσυλλεκτικό! Πάντως σήμερα εμείς έχουμε γεμιστά από χθες!

τελικά δεν είχα αρκετά ρούχα για πλυντήριο. σκόνες βαριόμουν να πάρω κ το παιδί μου ήθελε να κάνουμε κουπί!=να καθίσουμε κάτω στο χαλί, να κάνουμε πως είμαστε στη βαρκούλα κ τραβάμε κουπί, πως χαιρετάμε τη φάλαινα με το φαλαινάκι της, πως προσέχουμε τον κακαρία=καρχαρία, πως βοηθάμε τον σάμμυ το χελωνάκι με τη γυναίκα του την σέλη, πως μας κουνάει ο αέρας τη βαρκούλα κ γέρνουμε, καθώς μας χτυπούν τα κύματα....

κ ένα έχω να πω! αν αυτό το παιδί δεν γράφει τις πιο απίθανες εκθέσεις, εμένα να με σέσετε!!!!!

τελικά περιπλανηθήκαμε στο χαλί αρκετά!!!!

έφαγε κ λίγο από κοτόπουλο με πένες! κυρίως όμως έφαγε ποπ κορν!!! με το οποίο την καταβρήκε, αφού το μαγείρευε κιόλας στο μπολάκι της με το κουτάλι!!!! έχετε φάει ποπ κορν μαγειρεμένο με κουτάλι; χάνετε!:rolleyes:

για σήμερα νομίζω πως δεν έχω μαγείρεμα. αλλιώς θα προτιμήσω να κάνω κάτι γρήγορο!

μάκια μούκια!

Πολύ όμορφες οι στιγμές που περνάς μαζί με την κόρη σου Φέφη! Χίλια μπράβο!

Ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας για την φιλη μου και για το μαιμουδακι μου που ειναι μια τρελα με το μαγιο!! εχω λιωσει λεμε!!!!!

Κοριτσια να σας πω ενα κουφο νεο??

Χτες το μεσημερι πηγε ο γυναικολογος της φιλης μου (ειναι και δικος μου..) να δει την κοπελα, και την ρωταει

-θα θηλασεις?

-ναι, σκεφτομαι να ξεκινησω και βλεπουμε..

και τι κανει ρε κοριτσια?

Της πιανει το μετωπο και της λεει ειρωνικα

-Μπα δεν εισαι καλα, μαλλον εχεις πυρετο που θες να θηλασεις διδυμα!!!:shock::shock::shock::shock:

Καλα μου τι ειπε ο αντρας μου που πηγε να τους δει το απογευμα και τρελαθηκα..

Μα λεχωνα 5 ωρων να την αποτρεπει απο το πιο φυσιολογικο πραγμα στο κοσμο??

καλα θα το πω σε ολους τους γνωστους μου, ειναι πολυ καλος και παιγνωστος γιατρος εδω αλλα με το θηλασμο δεν το εχει..

Εμενα οταν με ρωτησε, εγω ειχα ηδη βαλει την Εφη στο στηθος και του απαντησα -θηλαζω ηδη γιατρε..

Θα συμφωνήσω με Φέφη. Προφανώς της το είπε γνωρίζοντας το ζόρι που θα τραβήξει με τον παράλληλο θηλασμό. Μακάρι να βρει μία φόρμουλα που δεν θα την κουράζει τόσο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!

δεν σας προλαβαινω, διαβαζω και διαβαζω και στο τελος δε μου μενει τιποτα.

οσες ειχατε γεννητουρια να σας ζησουν ακομη δε συγκρατω ονοματα αλλα δεν ξερω και να γραφω περνοντας παραγραφους απο την καθεμια. που θα παει θα μαθω.

περιστερακι καλο κουραγιο θα τα καταφερεις. ο ανοιξιατικος καιρος παντα βοηθαει να κανουμε μια διατροφη πιο ευκολα. το χειμωνα λογω κρυου εγω ολο πειναω και θελω και γλυκο.

καγκλυ μηπως νιωθεις ετσι επειδη νηστευεις?

εγω σημερα δεν θα μαγειρεψω εμεινε απο χθες και θα φαμε και σημερα.

ελπιζω να σας μαθω ολες γρηγορα και να μπορω να απανταω και γω σε ολες σας

Δεν θυμάμαι αν σε καλωσόρισα κι εγώ στο καφέ μας. Όπως και να έχει καλώς ήρθες λοιπόν! Όσο για τα ονόματά μας μην ανησυχείς σιγά -σιγά θα μας μάθεις. Είμαστε και κάμποσες ζωή να ΄χουμε!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!

δεν σας προλαβαινω, διαβαζω και διαβαζω και στο τελος δε μου μενει τιποτα.

οσες ειχατε γεννητουρια να σας ζησουν ακομη δε συγκρατω ονοματα αλλα δεν ξερω και να γραφω περνοντας παραγραφους απο την καθεμια. που θα παει θα μαθω.

περιστερακι καλο κουραγιο θα τα καταφερεις. ο ανοιξιατικος καιρος παντα βοηθαει να κανουμε μια διατροφη πιο ευκολα. το χειμωνα λογω κρυου εγω ολο πειναω και θελω και γλυκο.

καγκλυ μηπως νιωθεις ετσι επειδη νηστευεις?

εγω σημερα δεν θα μαγειρεψω εμεινε απο χθες και θα φαμε και σημερα.

ελπιζω να σας μαθω ολες γρηγορα και να μπορω να απανταω και γω σε ολες σας

εγώ είμαι η φέφη κ έχω κόρη την σύσα, που είναι πολύ ζωηρή, να το πω ευγενικά!

λίτσα σιγά σιγά θα γνωριστούμε!

Πολύ όμορφες οι στιγμές που περνάς μαζί με την κόρη σου Φέφη! Χίλια μπράβο!

ναι, καλά! κοιμήθηκα από τις 10παρά πάλι! μπράβο στον φέφο που δεν γκρινιάζει!

Θα συμφωνήσω με Φέφη. Προφανώς της το είπε γνωρίζοντας το ζόρι που θα τραβήξει με τον παράλληλο θηλασμό. Μακάρι να βρει μία φόρμουλα που δεν θα την κουράζει τόσο!

εγώ με την σύσα ασχολιόμουν μόνο, όλη μο υη ενέργεια ήταν εκεί διοχετευμένη κ πάλι δεν μου έφτανε! σύζυγο κ σπίτι τα είχα σεσμένα εντελώς. γι' αυτό τρούπωσαν αρουραίοι στο γάμο μου! βλέπε κακός εαυτός πεθερούλας!

αλλά αν είχα δίδυμα, πρέπει να είναι διπλή ευτυχία δυο πλασματάκια!!!!, θα χρειαζόμουν ουσιαστική βοήθεια, με την έννοια μια γυναίκα στο σπίτι για δουλειές κάθε 3 μέρες οπωσδήποτε κ τάπερ μανούλας κ ...δεν ξέρω ...έχω κάνει τόσα λάθη όταν γεννήθηκε η σύσα που πρέπει όταν έρθει εκείνη η ώρα να τα εχω μελετήσει όλα, για να μην επαναληφθούν τα στραβά!:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανεβηκα με την κορη στις νονες. ηπιαμε καφεδακι, κατεβηκαμε φαγαμς το φρουτο μας και τωρα κανει νανι..

Να απαντησω στην Αφροδιτουλα και θα παω για μαγειρεμα..

Αφροδιτακι οι stirella ειναι πολυ καλη μαρκα και καλη αποδοση, θα παρεις παλι πρεοσσοσυστημα ή απλο σιδερο? Αν επιλεξεις συστημα να προτιμισεις σιγουρα καποιο που δεν χρειαζεται να περιμενεις αν ζεστανει το νερο, δηλαδη να παρεις με δοχειο που βαζεις νερο και ατμοποιει αμεσως, επισης να προεσεξεις να ειναι τουλαχιστον 4.5 bar και πανω η πιεση ατμου.

Δεν ξερω τι μοντελα κυκλοφορουν τωρα, σε 10 μερες θα ξερω που γυριζω..

Πολυ καλα ειναι τα tefal και τα rowenta.

Καλη επιλογη!!!!

Μαρία, πώς θηλάζουν τα διδυμάκια; ένα-ένα ή ταυτόχρονα; δεν πρέπει να είναι κ το πιο εύκολο πράγμα πάντως.

θυμάμαι μια μανούλα που θήλασε τις κοράκλες της. έβαζε τη μία σε μαξιλάρι στα πόδια της κ την κουνούσε κ θήλαζε την άλλη κ μετά τις άλλαζε βάρδιες!!!!αλλά πρέπει να είναι ξεπάτωμα!

τα λέμε αργότερα, καθότι δεν προλαβαίνω.

Φεφακι και Αγγελικη να σας πω ενημερωτικα οτι εχει καταγραφει μεχρι και θηλασμος 4δυμων..!!!

Αν υπαρχει θεληση ολα γινονται, δεν ειναι ευκολο αλλα ο θηλασμος ειναι τεχνη και υπαρχουν τεχνικες που τον κανουν ευκολο..

Ειναι προτιμοτερο να γινεται ταυτοχρονα αλλα και μια-μια μπορει.

Εν δυναμη ΟΛΕΣ οι γυναικες γινεται να θηλασουν...

Η φιλη μου ηδη ξεκινησε, το πρωτογαλα κατεβηκε και μαλιστα καθησαν στο στηθος μιση ωρα η καθεμια!!

απλα πρεπει να μπαινουν πολυ συχνα στο στηθος και για οσο θελουν!!

Ο θηλασμος δεν εχει ωραριο, προγραμμα και ποσοτητα.. πρεπει να ειναι ανεμποδιστος!!!

Κοιταμε το παιδι και οχι το ρολοι!!

Η προσληψη βαρους, ο υπνος και οι λερωμενες πανες να καθοδηγουν..

Αν επρεπε να παιδια να πινουν χαμομηλια κ.α το ενα μας στηθος θα εβγαζε χαμομηλι ή αν επρεπε να ξερουμε ποσα μλ πινουν το στηθος μας θα ειχε μεζουρα!!!

Η παιδιατρος (6 παιδια η ιδια και τα εχει θηλασει ολα!!) ηδη την ενημερωσε και την υποστηριζει αν και οι μαιες και οι νοσοκομες της λενε πως δεν θα τα καταφερει..

αλλα βεβαια τα αγαθα θελουν κοπο..

Το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ολο αυτο και λυπαμαι πολυ.. Μπορει να ξεκινησει και μαζι με συμπληρωμα αν χρειαζεται.. Απλα θα επρεπε να την ενθαρυνουν ολοι και να της λενε πως θα τα καταφερει!!

Κοριτσια τα μωρα γενιουνται και φερνουν το γαλα μαζι τους, μιας και αυτο ερχεται μολις γεννησουμε, ειναι κριμα λοιπον να στερησουμε στα παιδια μας το πολυτιμοτερο δωρο της φυσης..

Ειναι η πρωτη σε ποιοτητα και η ιδανικοτερη τροφη ολων!!!!

Συγνωμη αν ακουγομαι καπως αλλα δυστηχως ειμαστε πολυ πισω σε αυτη την χωρα, το φυσιολογικοτερο πραγμα στον κοσμο το εχουμε κανει να δειχνει παραδοξο!!

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι ούτε εγώ αλλά ούτε και η Φέφι σου είπαμε πως η φίλη σου δεν πρέπει να θηλάσει. Απλά επισημάναμε τις δυσκολίες που έχει ο θηλασμός των διδύμων και μόνο αυτό. Εννοείτε πως η κοπέλα θα θηλάσει αφού το θέλει. Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι επιστρέφεις τελικά στη δουλειά,ε;

Απαράδεκτος ο γιατρός...

Πολύ καλά τα λες για τον θηλασμό

Δεν ξερω πόσο είναι εύκολο μετα δίδυμα,αλλά στην ανάγκη μπορεί να δώσει και συμπλήρωμα,όπως είπες κι εσύ

Το γάλα της μανούλας είναι το δεύτερο καλύτερο δώρο που κάνει στο παιδάκι της μετά από την ίδια τη ζωή...

Link to comment
Share on other sites

αλλά αν είχα δίδυμα, πρέπει να είναι διπλή ευτυχία δυο πλασματάκια!!!!, θα χρειαζόμουν ουσιαστική βοήθεια, με την έννοια μια γυναίκα στο σπίτι για δουλειές κάθε 3 μέρες οπωσδήποτε κ τάπερ μανούλας κ ...δεν ξέρω ...έχω κάνει τόσα λάθη όταν γεννήθηκε η σύσα που πρέπει όταν έρθει εκείνη η ώρα να τα εχω μελετήσει όλα, για να μην επαναληφθούν τα στραβά!:cool:

και η φιλη μου εχει την μαμα της και τον αντρα της και τα πεθερικα γενικα επιστρατευση και να φανταστεις οτι ο αντρας της της ειπε πως να αποφασισει να θηλασει εκεινη θα κανει μονο αυτο ΟΛΑ τα αλλα οι αλλοι..

και εχουν και ηδη μια κορη 2 ετων!

και εγω με ενα μωρο (και τι μωρο ετσι?? χχαχαχ) δεν εκανα τιποτα αλλο, θηλαζα-θηλαζα-θηλαζα!!!! και ειμαι πολυ περηφανη και ευτυχισμενη για αυτο και οι γυρω μου επισης, αν δεις το αντρουλη μου με τι καμαρι λεει οτι θηλαζω ακομα...!!

Link to comment
Share on other sites

μαρακι μου ευχαριστω. δεν ηξερα οτι ειναι η δουλεια σου σχετικη με αυτο. στιρελα ειχα και κρατησε 3 χρονια περιπου.θα κοιταξω πρωτα εαν γινεται αυτο. αλλιως θα παρω παλι συστημα σιδερωματος. ειναι καλυτερα αυτα με την γκρι ματ πλακα η αυτα με την γυαλιστερη??θα κοιταξω και τεφαλ και ροβεντα. με 100-120 δεν θα βρω κατι καλο??η πρεπει να διαθεσω παραπανω χρηματα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαράκι ούτε εγώ αλλά ούτε και η Φέφι σου είπαμε πως η φίλη σου δεν πρέπει να θηλάσει. Απλά επισημάναμε τις δυσκολίες που έχει ο θηλασμός των διδύμων και μόνο αυτό. Εννοείτε πως η κοπέλα θα θηλάσει αφού το θέλει. Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

Αγγελικουλα μου ναι, το καταλαβα τι μου ειπατε και απλα σας απαντησα οτι ειναι δυσκολο αλλα γινεται.. Δεν παρεξηγηθηκα με εσας, προς θεου..

Απλα εχω στεναχωρηθει με την κατασταση της κλινικης και γενικα ηθελα λιγο να τα πω.. Συγνωμη αν ακουστηκα καπως..

Περιστερακι 2/4 γυριζω, και να σου πω οτι θελω πολυ!

και οντως απαραδεκτος ο doc αλλα βρισκει και τα λεει, εμενα που του το ξεκοψα κουβεντα δεν μου ειχε πει..

Link to comment
Share on other sites

θηλαζεις ακομη ε???μπραβο σου!!!και εγω αν κανω ποτε(λεμε τωρα εαν..) αλλο παιδι θα το προσπαθησω περισσοτερο...

βαρυ το κεφαλι μου σημερα απο τις σκεψεις...δεν την παλευω λεμε καθολου...περιστερω μην με κυνηγησεις, αλλα λεω να φαω μια τσοκολατα νανεβω λιγο!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλυτερα αυτα με την γκρι ματ πλακα η αυτα με την γυαλιστερη??θα κοιταξω και τεφαλ και ροβεντα. με 100-120 δεν θα βρω κατι καλο??η πρεπει να διαθεσω παραπανω χρηματα??

εγω εχω χρησιμοποιησει και τα δυο, κοιτα να δεις οι γυαλιστερες πλακες ειναι πιο ευκολες στην θερμανση και στην αποδοση αλλα οι γκρι δεν κολλανε ευκολα σε σχεση με τις γυαλιστερες.

Εγω τωρα εχω τεφαλ με γκρι-ματ πλακα αλλα θα ηθελα να εχω γυαλιστερη, εγω τις προτιμω.

Παντως αν παρεις καλο και δυνατο σιδερο και μαλλον θα χρειαστει παραπανω χρηματα αλλα και με αυτα που διαθετεις παιρνεις κατι καλο, οτι πλακα και να εχει θα σιδερωνεις μια χαρα..

Συνηθως τα πιο ακριβα ειναι αυτα που δεν περιμενεις να ζεστανει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

περιστερω μην με κυνηγησεις, αλλα λεω να φαω μια τσοκολατα νανεβω λιγο!!!

Να φας και φάε και για μένα!!!

Μόλις τάισα το περιστεράκι μου

Μας έκανε γυμνάσια με το φαγητό...Εφαγε χθες στις 9,ξύπνησε στη 1 και πάλι πεινούσε!Στις 7 έφαγε κρέμα φαρίν λακτέ!Ευτυχώς που πείνασε για τα καλά και έφαγε το ψαράκι του.Τωρα τελευταία περνάει φάση με το φαγητό

Τι χαρά!Μίλησα με την Αγγελική μας!

Σα να γνωριζόμαστε χρόνια ένιωσα!!Και τι ωραία φωνή...

Link to comment
Share on other sites

Να φας και φάε και για μένα!!!

Μόλις τάισα το περιστεράκι μου

Μας έκανε γυμνάσια με το φαγητό...Εφαγε χθες στις 9,ξύπνησε στη 1 και πάλι πεινούσε!Στις 7 έφαγε κρέμα φαρίν λακτέ!Ευτυχώς που πείνασε για τα καλά και έφαγε το ψαράκι του.Τωρα τελευταία περνάει φάση με το φαγητόΗ δικια μου παλι κανει διαιτα αυτο τον καιρο!!!ε, καλοκαιρι ερχεται, αφου η μαμα τρωει σαν γουρουνα, ειπε να προσεξει λιγο η κορη!!!:D:D

Τι χαρά!Μίλησα με την Αγγελική μας!

Σα να γνωριζόμαστε χρόνια ένιωσα!!Και τι ωραία φωνή...

τι καλα!!!!και εγω θελω. ααα, εσενα σου χρωσταω το καραβι. τολεγε χθες αλλα ηταν αργα και ειπα να μην ενοχλησω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...