Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Το καλύτερο παρτ όλης της ιστορίας ήταν η μέθη..  κανείς έναν θεϊκό ύπνο.. ούτε που θα καταλάβεις τι και πως..

      Δεν σας είπα και τα νέα μου.. έκανα σήμερα την 3η χοριακή 14η μέρα από την ετ 1076!! Θα κάνω άλλη μια την Παρασκευή και από βδομάδα υπέρηχο.. είμαι ακόμα συγκρατημένη αλλά ανακουφισμενη...

      Μα τι υπέροχα νέα!!!!!!!! Μακάρι και σε μας!!!!!! Θα πάνε όλα τέλεια!! Σε όλες εμάς εδώ μέσα μας αξίζει! 💪🏼💪🏼💪🏼

      6 ώρες πρίν, Jo1984 είπε:

      Καλησπερα κορίτσια! Είμαι καινούργια σε αυτό το φόρουμ! Έχω ξεκινήσει την διαδικασία για την 1η προσπάθεια εξωσωματικής ! Έχω πάρει το πρωτόκολλο από τον γιατρό και περιμένω να μου έρθει περίοδος για να ξεκινησω τις ενέσεις ! Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον φόβο που έχω για την διαδικασία της ωοληψιας κυρίως λόγω της μέθης που θα γίνει! Δεν έχω ξανακάνει ποτέ και φοβάμαι απίστευτα! Αν έχετε καμια

      εμπειρια να μοιραστείτε μαζί η κάτι για να με εμψυχώσατε θα το εκτιμούσα πολύ! 

      Ενα θα σου πω…. 12 ώρες μετά την ωοληψια είχα αγώνα Βολλευ. Και έπαιξα 5 σετ. Μην φοβάσαι καθόλου! Καλή αρχή! Εύχομαι να είναι μια και καλή! 💪🏼💪🏼

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

ναι, βρε, γι' αυτό τιαριάζουμε όλες εδώ μέσα!

μιλούσαμε σήμερα με την αδερφούλα μου κ μου λέει "να σε είχα λέει σε τραπεζάκι μπαμπού με πολυθρονάρες, να πίναμε φραπεδούμπα, να καπνίζαμε τις τσιγαριές κ δώσε παρε τα κουτσομπολιά στον ήλιο!!!!!!"

συμπληρώνει η φέφη: κ τα μικρά μας θα έκαναν γυμνάσια στους γονείς μας! θεϊκό!!!

μου λείπει ο φέφος τραγικά! θέλω να τον πάρω να φύγουμε.

αλλά κ το μικρό μου...

κ η αδερφή μου...

κ οι γονείς μου...οι ανεψούλες...

το σπίτι μου...

κ μετά συνέρχομαι ότι η ζωή είναι μικρή! κ Δόξα τω Θεώ που έχω τόσους λόγους να ζω!!!!!

παραμιλάω οπως καταλάβατε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Υπομονή!

Μία ωρίτσα σου έμεινε?

Πήγαινε μετά σπίτι και απόλαυσε Φέφο και Σύσα!

Αν μπορέσετε να ξεκλέψετε και λίγες ωρίτσες τα δυό σας στο σπίτι........

Με πιάνς??????:wink:;-):wink:;-)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

εγω τρελλο πονοκεφαλο και βαριεμαι...τελειωσα την δουλεια μου και χαζολογαω.αλλη μια ωρα πως να περασει???το αστερι ειναι καπως καλυτερα, ηπιε γαλα και εφαγε και λιγο φρουτο-κατι ειναι και αυτο!!!αντε να παω σπιτι. εχει ωραιο καιρο!!!ιδανικο για βολτα αλλα μην παιρνουμε θαρρος!!ισως τους παρω και παμε στο μακε(σουπερ μαρκετ). ατακα χθεσινη:ειμασταν στον δρομο για το σπιτι και λεει ο αντρας μου στη μικρη:σε χτυπαει ο ηλιος αγαπουλα???μικρη:ναι μπαμπα, τοκ τοκ(και χτυπαει με τα δακτυλακια της το τζαμι).

αχ το μωρο μου!!!αν ειναι καλα θα παμε βολτουλα την κυριακη σε ενα χωριο που εχει τρομερη θεα και θα φαμε εκει.μακαρι.για αυριο εχω δουλειες αν και δεν εχω και πολυ ορεξη αλλα πρεπει.

αχ αυτη η τηλεδιασκεψη ειναι το ονειρο μου.πρεπει ομως να υπαρχει και συντονιστης γιατι εμεις απο την χαρα μας δεν θα σταματαμε να μιλαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κίνηση...

Πεσμένο το καφέ...

Να 'μαι και πάλι,έκανα κάτι δουλίτσες,σιδέρωμα κτλ

Μου ακύρωσαν και τη μια ώρα.οπότε με βλέπω να το ρίχνω πάλι στο περπάτημα

Εχει υπέροχο καιρό

Η φούμπι πού είναι;

Αγγελική σέλω κι εγώ να μιλήσουμε...Πότε;Σίγουρα θα σκίσεις στη συνάντηση συμμαθητών!Αλλά και αυτή η φίλη σου ε;Κατάσκοπος σωστός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερουδια...:)

Τι κανετε κοριτσακια μου;Δεν σας προλαβα σημερα....:(

ΠΕΡΙΣΤΕΕΕΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟ καλως μας ηρθες βρε.Μας ελειψες πολυ!!!!!!!

Ελεν,μεγαλωσε το κοριτσακι σου...κανει και εργασιες πια...:lol:

Φιλακια να τις δωσεις!!!

Ο καιρος εδω ειναι υπεροχος και ολη μερα ημασταν εξω.

Πηγαμε στις κουνιες,οπου ξεσαλωσε ο θησαυρουλης μου,μετα ηρθε ο μπαμπακας με το μηχανακι και μολις τον ειδε ο μικρος ηθελε να παει με τον μπαμπα.

Ετσι τον πηρε ο μπαμπας στο μηχανακι και τον πηγε σπιτι.(Η αποσταση σπιτι-κουνιες ειναι πολυ μικρη,σχεδον 2 βηματα.)

Και το ωραιοτερο ολων;ο θησαυρουλης αρχισε να τρωει καλυτερα!!!!!!

Αυριο θα φυγει και η μανουλα μου,δυστυχως!!!!!!

Α,δεν σας ειπα...

χθες το βραδυ που πηγαμε στα τζαμπο,πηραμε μηχανη με 4 ροδες μηχανοκινητη,ο θησαυρος ξετρελαθηκεεε....

Του πηρα και εκπαιδευτικο ποτηρακι με καλαμακι.....ολη την ημερα το ειχαε μαζι του οπου πηγαινε.Επινε μια γουλιτσα,το εκλεινε.....το ανοιγε,επινε...το κλεινε....:lol:

Το δεχτηκε πολυ καλα..μαλλον κοψαμε το μπιμπερο του νερου!!!!!!;)

Σηεμρα φαγαμε πατατες φουρνου και καλαμαρακια.

Ο θησαυρος μας,εφαγε κοτοσουπα.

Παω τωρα να φτιαξω μπατζινα,να την παρει η μαμα μαζι της αυριο.

Φιλακια.


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Σας διαβάζω αρκετές μέρες και είπα να γράψω κι εγώ.

Λοιπόν, εμείς σήμερα φάγαμε πατάτες γιαχνί.

Κι επειδή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπω και αύριο, σας ενημερώνω από σήμερα ότι αύριο θα φάμε σουτζουκάκια, τα οποία θα συνοδέψω με πιλάφι.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α και το "Ερμής"μου αρέσει πολύ για το παιδάκι μου...Μοιάζουν και στους βοστρύχους με τον φτερωτό θεό!Και γενικά τον έχουμε και...γείτονα!Οπότε τον έχουμε σε... εκτίμηση!

Έχει μπουκλίτσες μωλέ το ομορφούλι; Με ποιο τρόπο τον έχετε γείτονα τον Ερμή;

το αστερι ειναι καπως καλυτερα, ηπιε γαλα και εφαγε και λιγο φρουτο-κατι ειναι και αυτο!!!

Ευτυχώς μωρέ, να αρχίσετε να το ξεπερνάτε.

σε χτυπαει ο ηλιος αγαπουλα???μικρη:ναι μπαμπα, τοκ τοκ(και χτυπαει με τα δακτυλακια της το τζαμι).

χαχαχαχαχαχα

Σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο και να περάσετε καλά όλες ότι και αν κάνετε!

Φιλάκια στα μαγουλάκια!!!!!

Καλό Σ/Κ και σε σένα Αγγελική.

Και το ωραιοτερο ολων;ο θησαυρουλης αρχισε να τρωει καλυτερα!!!!!!

Επιτέλους, άντε να πάρει μπροστά ο θησαυρούλης, να ησυχάσει και η μανούλα του.

χθες το βραδυ που πηγαμε στα τζαμπο,πηραμε μηχανη με 4 ροδες μηχανοκινητη,ο θησαυρος ξετρελαθηκεεε....

Κι εγώ θα ξετρελαινόμουν, με 'γεια σας και καλοτάξιδο.:D:D

Του πηρα και εκπαιδευτικο ποτηρακι με καλαμακι.....ολη την ημερα το ειχαε μαζι του οπου πηγαινε.Επινε μια γουλιτσα,το εκλεινε.....το ανοιγε,επινε...το κλεινε....:lol:

Καινούργιο κοσκινάκι μου και πού να σε κρεμάσω!!!!!

Καλησπέρα κι από μένα! Σας διαβάζω αρκετές μέρες και είπα να γράψω κι εγώ.

Γεια σου και σένα Ηλιαχτίδα, καλώς ήρθες στο μαγειροκαφέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!!!!

Ηρθε η σειρά μου να πάθω στερητικό.κλαψ!!!!!!

Πάει η σύνδεση μου και μέχρι να πληρωθεί ο άντρας μου δε με βλέπω να ξαναμπαίνω...μου λείπετε ήδη!

Τώρα ήρθα μια καφετέρια να παίξει λίγο και ο μικρός και μπήκα να διαβάσω τα νέα σας.

Αφροδίτη εύχομαι να είναι καλύτερα η μικρή.

Ζωπ πως είναι ο μικρός?

Φεφάκι καλό μάθημα.

Αγγελική πήγες στο reunion τελικά?Είμαι σίγουρη πως τις εσκισες όλες!

Εβίρι να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου.

Ελενη να χαίρεσαι τον μπαμπάκα σου!

Η Μάρτζι τι κάνει?

Φιλιά σε όλες.Θα προσπαθήσω να μπαίνω έστω κι έτσι να μαθαίνω νέα σας .Φεύγω γιατί θα βάλω τα κλάμματα!


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπομονή!

Μία ωρίτσα σου έμεινε?

Πήγαινε μετά σπίτι και απόλαυσε Φέφο και Σύσα!

Αν μπορέσετε να ξεκλέψετε και λίγες ωρίτσες τα δυό σας στο σπίτι........

Με πιάνς??????:wink:;-):wink:;-)

απόλαυσα φέφο. ση πιάνου λέει;;;;;τηλεπαθητικά! αμ ε τσεκ μασίν!!!!

συγύρισα το σπιτάκι μου, ήρθε το σπλάχνο μου κ πήγαμε εκκλησία στην Παναγίτσα!!!

μετά σπίτι κ μαμ, άλλαγμα, γάλα κ νάνι με συνοπτικές, γιατί σήμερα κουράστηκε η κόρη! είχε δώσει ρεσιτάλ βόλτας με τη γιαγιά κ τον παππού. τους ξετίναξε!!!!

η μάνα μου με αποκάλεσε ήρωα!!!!!!με γουρλωμένα μάτια μου το έλεγε!:tongue:

μας προμήθευσε κ με πολλά καλούδια, από λάδι, αβγά, κοτόπουλο...μέχρι φαγητό σύσας, πατάτες αγνές, σιδερωμένα παντελόνια κ πουκάμισα!!!!!

μάμα μία!

εγω τρελλο πονοκεφαλο και βαριεμαι...τελειωσα την δουλεια μου και χαζολογαω.αλλη μια ωρα πως να περασει???το αστερι ειναι καπως καλυτερα, ηπιε γαλα και εφαγε και λιγο φρουτο-κατι ειναι και αυτο!!!αντε να παω σπιτι. εχει ωραιο καιρο!!!ιδανικο για βολτα αλλα μην παιρνουμε θαρρος!!ισως τους παρω και παμε στο μακε(σουπερ μαρκετ). ατακα χθεσινη:ειμασταν στον δρομο για το σπιτι και λεει ο αντρας μου στη μικρη:σε χτυπαει ο ηλιος αγαπουλα???μικρη:ναι μπαμπα, τοκ τοκ(και χτυπαει με τα δακτυλακια της το τζαμι).

:lol:

αχ το μωρο μου!!!αν ειναι καλα θα παμε βολτουλα την κυριακη σε ενα χωριο που εχει τρομερη θεα και θα φαμε εκει.μακαρι.για αυριο εχω δουλειες αν και δεν εχω και πολυ ορεξη αλλα πρεπει.

αχ αυτη η τηλεδιασκεψη ειναι το ονειρο μου.πρεπει ομως να υπαρχει και συντονιστης γιατι εμεις απο την χαρα μας δεν θα σταματαμε να μιλαμε!!!

:lol:

να περάσετε τέλεια κ η χιονάτη τελειότερα!

Κοριτσάκια, την κάνω σιγά-σιγά!

Σας εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο και να περάσετε καλά όλες ότι και αν κάνετε!

Φιλάκια στα μαγουλάκια!!!!!

κ εσύ αγάπη! μάκια σου!

Καλησπερουδια...:)

Τι κανετε κοριτσακια μου;Δεν σας προλαβα σημερα....:(

Ο καιρος εδω ειναι υπεροχος και ολη μερα ημασταν εξω.

Πηγαμε στις κουνιες,οπου ξεσαλωσε ο θησαυρουλης μου,μετα ηρθε ο μπαμπακας με το μηχανακι και μολις τον ειδε ο μικρος ηθελε να παει με τον μπαμπα.

Ετσι τον πηρε ο μπαμπας στο μηχανακι και τον πηγε σπιτι.(Η αποσταση σπιτι-κουνιες ειναι πολυ μικρη,σχεδον 2 βηματα.)

Και το ωραιοτερο ολων;ο θησαυρουλης αρχισε να τρωει καλυτερα!!!!!!

Αυριο θα φυγει και η μανουλα μου,δυστυχως!!!!!!

Α,δεν σας ειπα...

χθες το βραδυ που πηγαμε στα τζαμπο,πηραμε μηχανη με 4 ροδες μηχανοκινητη,ο θησαυρος ξετρελαθηκεεε....

Του πηρα και εκπαιδευτικο ποτηρακι με καλαμακι.....ολη την ημερα το ειχαε μαζι του οπου πηγαινε.Επινε μια γουλιτσα,το εκλεινε.....το ανοιγε,επινε...το κλεινε....:lol:

Το δεχτηκε πολυ καλα..μαλλον κοψαμε το μπιμπερο του νερου!!!!!!;)

Σηεμρα φαγαμε πατατες φουρνου και καλαμαρακια.

Ο θησαυρος μας,εφαγε κοτοσουπα.

Παω τωρα να φτιαξω μπατζινα,να την παρει η μαμα μαζι της αυριο.

Φιλακια.

μάκια, με γειές!

μπράβο για το ποτηράκι. ποιό πήρατε δώρα;

άντε να πάρουμε κ εμείς σειρά!!!:P

Καλησπέρα κι από μένα! Σας διαβάζω αρκετές μέρες και είπα να γράψω κι εγώ.

Λοιπόν, εμείς σήμερα φάγαμε πατάτες γιαχνί.

Κι επειδή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να μπω και αύριο, σας ενημερώνω από σήμερα ότι αύριο θα φάμε σουτζουκάκια, τα οποία θα συνοδέψω με πιλάφι.

καλώς την!

Κοριτσάκια μου καλησπέρα!!!!!!

Ηρθε η σειρά μου να πάθω στερητικό.κλαψ!!!!!!

Πάει η σύνδεση μου και μέχρι να πληρωθεί ο άντρας μου δε με βλέπω να ξαναμπαίνω...μου λείπετε ήδη!

Τώρα ήρθα μια καφετέρια να παίξει λίγο και ο μικρός και μπήκα να διαβάσω τα νέα σας.

Φεφάκι καλό μάθημα.

θένκ γιου μπέημπυ!!

Η Μάρτζι τι κάνει?

σωστό. έχει καιρό να φανεί!μακάρι να είναι έγκυος ήδη!!!!

Φιλιά σε όλες.Θα προσπαθήσω να μπαίνω έστω κι έτσι να μαθαίνω νέα σας .Φεύγω γιατί θα βάλω τα κλάμματα!

δεν θέλω τέτοια!!!!!!

αγκαλίτσα κ φιλάκια θορυβώδη στο λαιμό!!!!!!

κάντυ μου να οργανωθούμε!!!!!ήδη φορτώνω μπαταρίες ηθικά!!!!!

κ ο φέφος χάρηκε κ η μανούλα μου!!!!ντούπι!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Περιστεράκι, καλώς μας ήρθες πάλι! Πολύ χάρηκα!!

Φούμπι μου... κι έλεγα πως θα το είχες ρίξει στη θαλασσοπερατζάδα... Μπαίνε όποτε μπορείς κοριτσάκι. Φιλιά!!

Δωράκι μου, χάρηκα πάρα πολύ που άνοιξε η όρεξη του θησαυρούλη!! Σμουτς, φιλάκια στα μαγουλάκια του!!

Χθες πήγαμε παιδίατρο. Ο ζωπυροκανακάρης μου δεν έχει ίωση, κρύωμα, αμυγδαλές, ακροαστικά αλλά την ΑΠΟΛΥΤΑ βουλωμένη μύτη κι αυτό του δημιουργεί βήχα, δια της γνωστής οδού.

Μας είπε συνεχείς πλύσεις και σπρέι και να ΦΥΣΑΕΙ προς τα ΕΞΩ. Με θρησκευτική ευλάβεια. Έτσι και πράξαμε και ήδη ο βήχας έχει μειωθεί κατά 80%! Παρ' όλα αυτά μου είπε να μην τον στείλω σήμερα σχολείο (όπως και δεν τον έστειλα) για να μην ιδρώσει τρέχοντας ή για να μην τσακώσει τίποτα άλλο.

Ευτυχώς ήρθε η ξαδέλφη μου και τον πρόσεξε γιατί εγώ είχα πολύ δουλειά που ΔΕΝ μπορούσα ν' αναβάλλω.

Εμένα τα μυοσκελετικά μου είναι χάλια κι επειδή κουράστηκα να πονάω, θα οργανώσω άμεσα σχέδιο δράσης : γιατρός, γυμναστήριο (που γράφτηκα κι ακόμα δεν έχω ξεκινήσει!) και μασάζ. Το τελευταίο θα προτιμούσα να μου το έκανε ο Τζωρτζ...:cool: αλλά ρε γμτ τον συλλάβανε σήμερα... (Σαν δε ντρέπομαι η γαιδούρα μες στη Σαρακοστή:oops:)

Γυρνώντας από τη δουλειά κι επειδή αισθανόμουνα περδίκι...:roll: είπα να το ρίξω στη μαγειρική : Έφτιαξα κοτόσουπα (πήρα άριστα 10 από το γιο μου) (είπαμε, 500 βάζει στη γιαγιά του)

την ακόλουθη κρέμα (συνταγή Εβίρι?) που παρ' ότι τόσο απλή δεν την είχα ξαναφτιάξει

κρέμα, στυλ γιώτης

Ρίχνεις σε κατσαρολάκι πριν ανάψεις το μάτι, ένα ποτήρι γάλα, προσθέτεις 1,5κ.σ. κορνφλάουρ και το ανακατεύεις να λιώσει, ανάβεις το μάτι. Αν αυτά τα κάνεις γρήγορα χωρίς να φύγεις από το μάτι, τότε μπορείς να το ανάψεις από την αρχή. Ρίχνεις μετά, 1-2κ.σ. ζάχαρη (ανάλογα πόσο γλυκό το θες), λίγη βανίλια με το μάτι (σαν να λέμε στη μύτη του κουταλιού), κι ανακατεύεις μέχρι να πήξει καλά. Καλύτερο ανακάτεμα στην κρέμα κάνει το αναδευτήρι αυγών.

Μπορείς να την εμπλουτίσεις με διαφορετικές γεύσεις κάθε φορά, δηλαδή να προσθέσεις 1-2κ.σ. κακάο για να γίνει σοκολατένια, ή κομματάκια σοκολάτας, ή ξύσμα λεμονιού ή πορτοκαλιού.

Κάποιες φορές είχα δοκιμάσει να λιώσω φρούτα όπως μπανάνα και μήλο ξεχωριστά και τις δύο φορές, και να τα ρίξω μέσα, αλλά το αποτέλεσμα δε μου άρεσε γιατί βγήκε στυφό. Ίσως αν έλιωνες το φρούτο θα ήταν καλύτερα να το ρίξεις μόλις κατεβάσεις την κρέμα από τη φωτιά. Δηλαδή, να μη βράσει μαζί της.

Επίσης, μπορείς να προσθέσεις ζωικό βούτυρο ή μαργαρίνη γίνεται πεντανόστιμη, αλλάααααααα πολύ παχυντική και χοληστερινούχα.

απορία : Γιατί άργησε να μου πήξει? Έκανα κάτι λάθος? Πάντως, βγήκε ΘΕΙΚΗ και μου θύμισε πανακότα που λατρεύω!! Την τιμήσαμε δεόντως!!

Κι αφού, δεν μπορούσα να σταθώ:roll:, λέω δεν φτιάχνω και μια γρήγορη σπανακοτυρόπιτα? Και κάνω την ακόλουθη :

http://www.sintagespareas.gr/sintages/spanakopita-xoris-fillo.html?src=relsinpar

Η γέμιση υπέροχη, το όλο δέσιμο απίστευτο (που το φοβόμουν), ΜΟΝΟ που έκανα το ΛΑΘΟΣ (κάνοντας συνδυασμό με μια άλλη συνταγή), αντί να βάλω κανονικό άσπρο αλεύρι, να βάλω καλαμποκέλαιο. Ε, η απόλυτη ΑΠΟΤΥΧΙΑ!:twisted::mad::-( Την τρως και σου έρχεται εμετός.:shock: Ο Ζώπυρος έκανε την προσπάθεια κι έφαγε 1-2 κομματάκια, εγώ στεναχωρημένη να μουρμουράω "κρίμα τα υλικά, κρίμα τον κόπο μου", πάει να μου κάνει και κάποιο αστείο και κόντεψε να γίνει του καλομποκιού!!!!!!

Τέλος πάντων. Στεναχωρήθηκα αλλά τώρα δεν μπορώ να το αλλάξω. Να την ρίξω στα πουλάκια ή δεν θα πλησιάσουν?:rolleyes:

Και μετά, μάζεψα ΟΛΟ τον ΧΑΜΟ στη κουζίνα!

Δεν έχετε παράπονο έτσι? Αργώ λίγο αλλά όταν έρχομαι, γλώσσα δεν βάζω μέσα μου!!:tongue:

Αυτό με την τηλεδιάσκεψη... μου άρεσε πολύ σαν ιδέα!!!!

υ.γ. Καλώς ήρθαν τα νέα κορίτσια!!:D


Link to comment
Share on other sites

Ήθελα καιρό να το ποστάρω και το ξέχναγα... Ίσως να το έχετε ξαναδιαβάσει. Είναι εκπληκτικό...

[Ο Ηλίας μαμαλάκης θέλησε να εκφράσει τη θλίψη του για τον θάνατο της συζύγου του γραπτά... Μέσα από ένα άρθρο...τα είπε όλα!

Στις 29 Αυγούστου ο Ηλίας Μαμαλάκης έχασε την αγαπημένη του σύζυγο, Στέλλα, η οποία έχασε τη μάχη με την επάρατη νόσο. Ο Ηλίας, ο μάγειρας που έχει αγαπηθεί όσο κανείς άλλος, δεν θέλησε να κάνει δηλώσεις στον τύπο. Αντ'αυτού, προτίμησε να εκφράσει τη θλίψη του και τα συναισθήματά του μέσω ενός άρθρου που δημοσίευσε το protagon.gr.

Με τίτλο η ''Θρέψη'', ο Ηλίας γράφει:

''Τον τελευταίο καιρό ξαναπήγα σχολείο. Βλέπω και παρατηρώ και βέβαια μαθαίνω πράγματα και θάματα που πάντα υπήρχαν γύρω μου, αλλά δεν τα έβλεπα.

Άνθρωπος της γαστρονομίας είμαι, του μαγειρέματος. Πάντα νόμιζα ότι το φαγητό προετοιμάζεται για να προσφέρει μια από τις ανθρώπινες ηδονές. Μήπως έκανα λάθος; Ή πιο απλά, μήπως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στο φαγητό που ξεπερνούν την ηδονή; Ναι, φυσικά. Απλώς αυτό το βάλαμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας και το ξεχάσαμε.

Το φαγητό κυρίως και απολύτως είναι ζωή.

Η θρέψη, όπως θα έλεγε η γιαγιά μου:

- αυτό είναι θρεπτικό

- αυτό είναι δυσκοίλιο

- αυτό είναι ευστόμαχο

Μια εκδήλωση αγάπης του καθημερινού ανθρώπου, άντρα, γυναίκας, παιδιού ή γέρου εκδηλώνεται προσφέροντας τροφή στον άλλον. Η μάνα προτείνει το φουσκωμένο από γάλα στήθος της στο μωρό της, η πάπια ταΐζει το παπάκι στο στόμα, η λέαινα καθοδηγεί το λεονταράκι να βρει και να μασήσει μόνο του την τροφή, η μάνα πελεκάνος αν δεν βρει τροφή να θρέψει τα μικρά της κατασπαράζει μόνη της τα σπλάχνα της για να ταΐσει τα μικρά της με τη σάρκα της και το αίμα της.

Αυτό είναι η θρέψη, ανώτερη από τη γαστρονομία. Οι μανάδες θρέφουν τα παιδιά τους, τους δίνουν ζωή ή ακόμα καλύτερα δύναμη για ζωή. Γι’ αυτό όλοι εμείς γιοί και κόρες αγαπάμε τις μανάδες μας γιατί μας έθρεψαν. Κι όμως εγώ τον πήρα τον δρόμο της γαστρονομίας. Φαφλατάδικος δρόμος, φιγουρατζίδικος, με φωνές και τυμπανοκρουσίες, αλλά ότι κι αν πεις εύκολος δρόμος.

Δύο εξτραβαγκάντσες, ένα εξωτικό μπαχαρικό, λίγος αφρός και οι γαστρονόμοι έμειναν εκστασιασμένοι και ατενίζοντας στο υπερπέραν καταμετρούν την υφή του μπαρμπουνιού, το άρωμα της κολοκύθας, τη γεύση του αγγουριού.

Έλεος, άνθρωποί μου, η μαγκιά του μάγειρα είναι να φτιάξει τρεις μπουκίτσες φαγητό για ένα πονεμένο σώμα και την ψυχή που κρύβει μέσα του. Να τον πείσει να φάει. Να γίνει μάγειρας της θρέψης και όχι της γαστρονομίας. Να νιώσει ότι έδωσε λίγη ζωή, λίγο κουράγιο. Δεν είναι ανάγκη να είσαι ο σούπερ μάγειρας για να το κάνεις αυτό, αρκεί να αγαπάς, να φροντίζεις, να σκέπτεσαι.

Αυτό το σχολείο πέρασα τον τελευταίο καιρό, εγώ ο άγαρμπος μαγειράκος, να θρέψω δηλαδή, να δώσω ζωή στην αγαπημένη μου. Αρνιόταν πεισματικά να ζήσει, μόνο λίγα ροδάκινα της άρεσαν σε ήπια θερμοκρασία, ούτε ζεστά ούτε κρύα. Εγώ μέσα στην κουζίνα έφτιαχνα τυροπιτάκια, έβραζα χυλωμένη φακή χωρίς μπαχαρικά για να μην την ενοχλούν, έφτιαχνα σαλάτα φατούς που της άρεσε, έβραζα κολοκυθάκια, άτμιζα μια φρέσκια γλώσσα. Ήθελα να θρέψω την καλή μου, το ήθελα μα αυτή αρνήθηκε. Βλέπετε είχε ξεκινήσει από καιρό έναν άλλο μακρύ και άγνωστο δρόμο... Ποιος θα τα φάει όλα αυτά που μαγείρεψα;

Θα παλαιώσουν μέσα στις πιατέλες, μέχρι που κάποιος θα τα πετάξει. Τα φαγητά μου δεν έθρεψαν κανέναν, ούτε καν εμένα. Θα ήθελα κάτι να κάνω, μα είμαι ανήμπορος, δεν ξέρω τίποτα άλλο να θρέφω ανθρώπους και ενίοτε τις ψυχές τους. Γιατί θέλω να ξέρετε ότι η ανθρώπινη ψυχή κατοικοεδρεύει στο στομαχάκι μας.

Υ.Γ. Στις 29 Αυγούστου στις 11.15 το βράδυ η αγαπημένη μου γυναίκα Στέλλα έφυγε από αυτό τον κόσμο αφού έδωσε μια τιτάνια μάχη με την καταραμένη αρρώστια. Ήθελε να ζήσει όσο κανένας άλλος. Πίστευε ότι καλυτέρευε, ενώ η αλήθεια ήταν διαφορετική. Την αγαπούσα πάρα πολύ και θα την αγαπώ''.]


Link to comment
Share on other sites

Zωπ,εγραψες με τα μαγειρεματα σου....και μη χαλιεσαι για την πιτα που δεν πετυχε λογο λαθους αλευριου...αν δεν κανουμε λαθος πως θα μαθουμε;;)

Οσο για τα πουλακια μια χαρα θα την φανε......αν δεν την φατε εσεις στο τελος!!!!

Το μνμ του Μαμαλακη με εκανε να συγκινηθω πολυ....πρεπει να ειχαν τρομερη σχεση,με την γυναικα του.

Δεν ηξερα οτι την εχασε.

Φεφη,ειναι της disney με τον γουινη.

Παντως παρολη την χαρα του,ο θησαυρουλης μου μου ζητησε και το μπιμπερο με το νερο του για να πιει....ισως γιατι δεν το εκρυψα και το ειδε που ηταν πανω στον παγκο.

Αλλα βρισκετε σε καλο δρομο....;)

Φουμπακι μου,μη στεναχωριεσαι καλο μου,να μπαινεις οποτε μπορεις να μαθαινουμε νεα σου.

Ευχομαι συντομα να λυθει το προβλημμα και να σε εχουμε και παλι κοντα μας.

Φιλακιαααααααααααααα!!!!!!!

Α,την Μαρτζι την πετυχα (τυχαια) σε ενα καφε σχετικο με την προσπαθεια μωρου.....(δεν θυμαμαι ποιο:oops:)απ οτι καταλαβα καποιο προβλημμα βρεθηκε και πρεπει να κανει εεεεε πως το λενε χμμμ κολλησα τωρα......κατι σαν επεμβαση ειναι......νομιζω η Αννουλα μας εκανε...(δεν ειμαι και σιγουρη) Τεσπα,δεν ειναι στα καλυτερα της παντως!!!!!!!


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

τίποτα άλλο.

Εμένα τα μυοσκελετικά μου είναι χάλια κι επειδή κουράστηκα να πονάω, θα οργανώσω άμεσα σχέδιο δράσης : γιατρός,

Επιτέλους!!!!!!!!!!!!!!!!

γυμναστήριο (που γράφτηκα κι ακόμα δεν έχω ξεκινήσει!) και μασάζ.

Πρώτα πρέπει να σου πει ο γιατρός τι θα ακουλουθήσεις και πότε. Όταν είναι σε έξαρση κάποια φλεγμονή ή πάθηση γενικότερα δεν πρέπει να την ερεθίζεις με γυμναστική που μπορεί και να μην είναι κατάλληλη για σένα. Να ρωτήσεις το γιατρό να σε κατευθύνει σχετικά με το είδος της γυμναστικής που επιτρέπεται και με το χρόνο που πρέπει να ξεκινήσεις.

Το τελευταίο θα προτιμούσα να μου το έκανε ο Τζωρτζ...:cool: αλλά ρε γμτ τον συλλάβανε σήμερα... (Σαν δε ντρέπομαι η γαιδούρα μες στη Σαρακοστή:oops:)

Ποιος Τζωρτζ, ο Κλούνεϊ; Αν είναι αυτός γιατί τον έπιασαν;

Γυρνώντας από τη δουλειά κι επειδή αισθανόμουνα περδίκι...:roll:χαχαχαχαχαχα είπα να το ρίξω στη μαγειρική :

την ακόλουθη κρέμα (συνταγή Εβίρι?) ναι εγώ την είχα βάλει. που παρ' ότι τόσο απλή δεν την είχα ξαναφτιάξει

απορία : Γιατί άργησε να μου πήξει? Έκανα κάτι λάθος?

Μήπως είχες χαμηλή ή μέτρια φωτιά; Εγώ τη βάζω στη δυνατή φωτιά κατευθείαν, αλλά είμαι από πάνω με συνεχές ανακάτεμα.

Κι αφού, δεν μπορούσα να σταθώ:roll:, χαχαχαχαχαχα

λέω δεν φτιάχνω και μια γρήγορη σπανακοτυρόπιτα? Και κάνω την ακόλουθη :

Τέλος πάντων. Στεναχωρήθηκα αλλά τώρα δεν μπορώ να το αλλάξω. Να την ρίξω στα πουλάκια ή δεν θα πλησιάσουν?:rolleyes:

Δεν πειράζει εσύ να είσαι καλά. Τα πουλάκια θα κάνουν πανηγύρι. Μέχρι και χορό θα στήσουν.

Δεν έχετε παράπονο έτσι? Αργώ λίγο αλλά όταν έρχομαι, γλώσσα δεν βάζω μέσα μου!!:tongue:

Αφού τα λες τόσο ωραία.

Πολύ ωραίο ήταν και το επόμενο ποστ που έβαλες από τον Ηλία Μαμαλάκη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...