Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Το καλύτερο παρτ όλης της ιστορίας ήταν η μέθη..  κανείς έναν θεϊκό ύπνο.. ούτε που θα καταλάβεις τι και πως..

      Δεν σας είπα και τα νέα μου.. έκανα σήμερα την 3η χοριακή 14η μέρα από την ετ 1076!! Θα κάνω άλλη μια την Παρασκευή και από βδομάδα υπέρηχο.. είμαι ακόμα συγκρατημένη αλλά ανακουφισμενη...

      Μα τι υπέροχα νέα!!!!!!!! Μακάρι και σε μας!!!!!! Θα πάνε όλα τέλεια!! Σε όλες εμάς εδώ μέσα μας αξίζει! 💪🏼💪🏼💪🏼

      6 ώρες πρίν, Jo1984 είπε:

      Καλησπερα κορίτσια! Είμαι καινούργια σε αυτό το φόρουμ! Έχω ξεκινήσει την διαδικασία για την 1η προσπάθεια εξωσωματικής ! Έχω πάρει το πρωτόκολλο από τον γιατρό και περιμένω να μου έρθει περίοδος για να ξεκινησω τις ενέσεις ! Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τον φόβο που έχω για την διαδικασία της ωοληψιας κυρίως λόγω της μέθης που θα γίνει! Δεν έχω ξανακάνει ποτέ και φοβάμαι απίστευτα! Αν έχετε καμια

      εμπειρια να μοιραστείτε μαζί η κάτι για να με εμψυχώσατε θα το εκτιμούσα πολύ! 

      Ενα θα σου πω…. 12 ώρες μετά την ωοληψια είχα αγώνα Βολλευ. Και έπαιξα 5 σετ. Μην φοβάσαι καθόλου! Καλή αρχή! Εύχομαι να είναι μια και καλή! 💪🏼💪🏼

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ευχαριστώ ρε κορίτσια.... Μακάρι!!!!

Επρεπε να κάνω παιδί για να καταλάβω πόσο μεγάλη αδυναμία του έχω....

αδυναμία είχα στον φάδερ μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. είμαι κλώνος του.με το που γέννησα λάτρεψα τη μανούλα μου! είμαι κ μαμόθρεφτο, εκτός από μπαμπόθρεφτο!!!!!!:rolleyes:αλλά άργησα να το πιάσω το νόημα!

Δεν οδηγώ συστηματικά. Απλά την εθνική την προτιμώ λόγω άπλας. Έχω την αίσθηση ότι στην πόλη θα .....βρίσκω!!!

κ να βρεις, η πρώτη θα είσαι ή η τελευταία; τα λέω για να το χωνέψω κ εγώ. τί παραπάνω έχουν όσοι πιάνουν τιμόνι από εσένα; λες να έχουν παρπάνω άη κιού; πιο σωστό χαρακτήρα; γκηβ μη ε μπρέηκ ντάρληγκ!!!!

Καλά το κορυφαίο μου είναι ότι όταν πλησίαζα στα διόδια, έδωσα το αυτοκίνητο στον άντρα μου γιατί φοβήθηκα πως από το άγχος μου δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω το αυτοκίνητο και θα δημιουργόυσα πίσω μου ουρά!!!!

Καλά καλά μην βαράτε:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εννοείται πως δεν το είπα στον άντρα μου γιατί ακόμη θα βε δούλευε!!!!

είσαι τελειομανής ή μΕ φαίνεται;;;:-P

χαχαχα!!!

Αγγελική είσαι φοβερή!:D:D

Δεν είναι τίποτα η οδήγηση αρκει να μην την φοβάσαι και να είσαι προσεκτική!

Και φυσικά θέλει εξοικείωση που για να την αποκτήσεις πρέπει να το παίρνεις συχνά το τουτουι!!!

;)

Αγγελική η χαρά του χάρου θα ήμασταν πλάκα πλάκα!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

είσαι τελειομανής ή μΕ φαίνεται;;;:-P

Όχι πολύ!

;)

Αγγελική η χαρά του χάρου θα ήμασταν πλάκα πλάκα!:lol:

Χαχαχαχαχα! Κατουρήθηκα μαρή φέφη! Η συνάδελφος από απέναντι με κοιτάει με λύπηση!!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελική μου αστειεύομαι, ελπίζω να μη σε πειράζει.

πλάκωσε δουλειά. τα ξαναλέμε σε λίγο.....

Σου φαίνομαι πειραγμένη?????:D:D:D:D

Λίγο παρμένη στα μυαλά ίσως αλλά δεν παρεξηγούμαι εύκολα κοριτσάκι μου!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

αδυναμία είχα στον φάδερ μου από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. είμαι κλώνος του.με το που γέννησα λάτρεψα τη μανούλα μου! είμαι κ μαμόθρεφτο, εκτός από μπαμπόθρεφτο!!!!!!:rolleyes:αλλά άργησα να το πιάσω το νόημα!

είσαι τελειομανής ή μΕ φαίνεται;;;:-P

;)

Αγγελική η χαρά του χάρου θα ήμασταν πλάκα πλάκα!:lol:

:D:D χα χα χα εισαι απαιχτη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, τι κανετε κοριτσια???επεσε δουλεια και τωρα χαλαρωσα λιγο και μπορεσα να μπω. ελπιζω να ειστε καλα και τα μωρακια σας καλυτερα.:)εμεις ετσι και ετσι. χθες παλι λιγο πυρετο, σημερα επισης, απο ορεξη για παιχνιδι εχει αλλα για φαγητο καθολου. σημερα εκτος απο 120 μλ γαλα το πρωι δεν εχει φαει τιποτα οοολη μερα:(:(.δεν ξερω τι να κανω.κατι τετοιες ωρες καταλαβαινω μαμουλες σαν τη δωρα μας, πως περνανε με κακοφαγα παιδακια:rolleyes::rolleyes:. αλλαξαμε τλκ αντιβιωση, ελπιζω να εχουμε αποτελεσματα.

οσον αφορα το διπλωμα, το πηρα, το αφησα και μετα απο 3 χρονια το ξαναπιασα. με πολυ αγχος φυσικα. πηρα και ενα μικρο αμαξακι και αυτο ηταν!!!το ξεπερασα σε ενα μηνα. τωρα οδηγω κανονικα εντος και εκτος πολης. δεν ειναι θεμα αι κιου αλλα ψυχραιμιας. οι αλλοι ειναι καλυτεροι δλδ???δεν νομιζωωω...

μπραβο στο φεφοπαιδο και στον θυσαυρο που απολαυσαν λιακαδα!!!τι ωραια!!!ελενη να χαιρεσαι τον μπαμπουλη σου, ναναι γερος και ευτυχισμενος.τι καλυτερο απτο να σου ευχονται τα εγγονια σου!!!:D

φεφη δεν νομιζω οτι ειναι πισω η συσα, το αντιθετο θα ελεγα. απλα ειναι χαδιαρικο μωρο και θελει να την κανακευεις;);)

αα!!!να σας πω να γελασετε. μια φορα που περνουσαμε διοδια(ηταν μολις πρωτοαρχισα να οδηγω), επειδη σταματησα πολυ μακρια και δισκολευομουν να κανω μανουβρες, σταματησα το αυτοκινητο, πληρωσα και ξανανεβηκα???:D:D:Dο αντρουλης ηθελε να κρυφτει, ωριοταν οτι τον εκανα ρεζιλι!!εγω παλι κιουριαα!!!δεν καταλαβαινα τιποτα!!δεν το ξανακανα φυσικα, μετα εμαθα να μετραω τις αποστασεις..:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μου; με είπες κοριτσάκι μου;;;;;;;;

εμένα κοριτσάκι σου;; χάου ντέρ γιου!!!!!!!!

μουτλάκια!!!!!!

έφαγα τον αρακούλι μου, κάπνισα τα σιγαρέτα μου κ κάπως στηλώθηκα!

τώρα θέλω μια ίον με το καβουρδισμένο αμύγδαλο, αλλά δεν προνόησα!!!!

στο σπίτι έχω!

χαίρομαι που σας διασκεδάζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα, τι κανετε κοριτσια???επεσε δουλεια και τωρα χαλαρωσα λιγο και μπορεσα να μπω. ελπιζω να ειστε καλα και τα μωρακια σας καλυτερα.:)εμεις ετσι και ετσι. χθες παλι λιγο πυρετο, σημερα επισης, απο ορεξη για παιχνιδι εχει αλλα για φαγητο καθολου. σημερα εκτος απο 120 μλ γαλα το πρωι δεν εχει φαει τιποτα οοολη μερα:(:(.δεν ξερω τι να κανω.κατι τετοιες ωρες καταλαβαινω μαμουλες σαν τη δωρα μας, πως περνανε με κακοφαγα παιδακια:rolleyes::rolleyes:

θα την βρει την όρεξη της, μην αγχώνεσαι! Περαστικούλια σας και πάλι!

αα!!!να σας πω να γελασετε. μια φορα που περνουσαμε διοδια(ηταν μολις πρωτοαρχισα να οδηγω), επειδη σταματησα πολυ μακρια και δισκολευομουν να κανω μανουβρες, σταματησα το αυτοκινητο, πληρωσα και ξανανεβηκα???:D:D:Dο αντρουλης ηθελε να κρυφτει, ωριοταν οτι τον εκανα ρεζιλι!!εγω παλι κιουριαα!!!δεν καταλαβαινα τιποτα!!δεν το ξανακανα φυσικα, μετα εμαθα να μετραω τις αποστασεις..:lol::lol:

χαχαχαχα! Αυτό το έχει κάνει και μία φίλη μου και μετά όποτε το θυμόταν γέλαγε μόνη της για μέρες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

το πισί μου καίει κάρβουνο...

αφροδίτη, αυτό δεν μου φαίνεται καθόλου κακό. ας οδηγούσα εγώ κ ας κατέβαινα με τα ποδαράκια να δώσω τα χρήματα στα διόδια!!! σιγά την ντροπή!!!!!

το έχουν κάνει τόσες κ τόσες στο σόι μου! εγώ θα κολλήσω;;;;

δεν θέλω γέλιο για το σόι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δώρα τελικά τι σιροπάκι παίρνει για τον σίδηρο ο θησαυρός;

Εσυ αποτελέσματα πήρες από το παπ;

Του δινω το Minadex multi vitamin.....σε συνδιασμο με το σίδηρο Hemafer.

Ελπιζω αρχισει τωρα να ανοιγει η ορεξη.

Αυριο θα παρω τα αποτελεσματα του Παπ.....

Για σήμερα έκανα κοτόπουλο με πατάτες....

Μιαμμμμμμμ...(εμοτικον που ξερογλειφεται)

Χθες είχε ο μπαμπούλης μου γενέθλια και του κάναμε ένα μινι surprise party! Η εγγονή του, του τραγούδησε το να ζήσεις παππούκα και μετά ακολούθησε η αγγλική βερσιόν από το στοματάκι της, και φυσικά σβήσανε τα κεράκια μαζί!

Ο μπαμπάς μου βέβαια μόνο που δεν έβαλε τα κλάμματα....

Όχι ότι εγώ πήγα πίσω...:tongue:

Ήτανε πολύ όμορφη και συγκινητική εικόνα....

Εύχομαι να είναι γερός!

Πολυχρονος φιλεναδα.

Να τον χαιρεσε κι αυτον και ολη την οικογενεια.Μακια!!!!

καλησπερα, τι κανετε κοριτσια???επεσε δουλεια και τωρα χαλαρωσα λιγο και μπορεσα να μπω. ελπιζω να ειστε καλα και τα μωρακια σας καλυτερα.:)εμεις ετσι και ετσι. χθες παλι λιγο πυρετο, σημερα επισης, απο ορεξη για παιχνιδι εχει αλλα για φαγητο καθολου. σημερα εκτος απο 120 μλ γαλα το πρωι δεν εχει φαει τιποτα οοολη μερα:(:(.δεν ξερω τι να κανω.κατι τετοιες ωρες καταλαβαινω μαμουλες σαν τη δωρα μας, πως περνανε με κακοφαγα παιδακια:rolleyes::rolleyes:. αλλαξαμε τλκ αντιβιωση, ελπιζω να εχουμε αποτελεσματα.Αχ το πουλακι μου,σιγα σιγα θα ερθει παλι η ορεξη της.Εμας ολα ξεκίνησαν τοτε που επαθε την πυωδη αμυγδαλιτιδα,του επεσε τοτε και το σιδηρο μρ την φεριτινη και φτασαμε εδω που φτασαμε.Ευτυχως τωρα κατι τρωει.

Περαστικα της Αφροδιτουλα μου.

αα!!!να σας πω να γελασετε. μια φορα που περνουσαμε διοδια(ηταν μολις πρωτοαρχισα να οδηγω), επειδη σταματησα πολυ μακρια και δισκολευομουν να κανω μανουβρες, σταματησα το αυτοκινητο, πληρωσα και ξανανεβηκα???:D:D:Dο αντρουλης ηθελε να κρυφτει, ωριοταν οτι τον εκανα ρεζιλι!!εγω παλι κιουριαα!!!δεν καταλαβαινα τιποτα!!δεν το ξανακανα φυσικα, μετα εμαθα να μετραω τις αποστασεις..:lol::lol:

Αστερι!!!!!!!!:-):-):-)


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Εβίρι να χαίρεσαι την κορούλα σου!!

Σ' ευχαριστώ πολύ Νανουρισματάκι.

κι όλο κλαίνε τα καβουράκια στου γυαλού τα βοτσαλάκια=κι όλο κλαίνε τα καγκουράκια στου γυαλού τα βοβολάκια!

χαχαχαχαχαχαχαχα τι πλάκα που έχει.

Βάζω τις συνταγές για τσουρέκι που μου ζήτησε η Ζώπυρον. Η διαφορά από τη συνταγή που ακολουθώ εγώ είναι ότι βάζω όλα τα μυρωδικά που δίνουν και οι δύο συνταγές (μαχλέπι, γλυκάνισο, κακουλέ και μαστίχα), δε βάζω σπορέλαιο που βάζει η Βέφα αλλά μαργαρίνη. Επίσης, φτιάχνω κάθε χρόνο τσουρέκια με τον τρόπο που έχει δείξει κατά καιρούς η Βέφα, δηλαδή τα γεμίζω με τριμμένη σοκολάτα και ξύσμα πορτοκαλιού ή ξηρούς καρπούς.

ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ (ΑΡΓΥΡΩΣ)

Υλικά: 1.250γρ αλεύρι σκληρό, 60γρ μαγιά, 1 1/2φλ ζάχαρη, 7 αυγά χωρισμένα (σε θερμοκρασία δωματίου), 1 1/2φλ βούτυρο, ξύσμα 1 πορτοκαλιού, 1κ.γ. μαστίχα κοπανισμένη, γλυκάνισο, μαχλέπι, 1φλ γάλα χλιαρό, 1κ.γ. αλάτι, αμύγδαλα ψιλοκομμένα, 2κ.σ. νερό για το μαχλέπι.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Βράζουμε στο νερό το μαχλέπι με το γλυκάνισο. Λιώνουμε τη μαγιά στο νερό και προσθέτουμε λίγο αλεύρι να γίνει προζύμι χυλός. Καλύτερα από το προηγούμενο βράδυ και το τελειώνουμε την επόμενη. Το αφήνουμε σκεπασμένο να φουσκώσει. Στο υπόλοιπο αλεύρι κάνουμε λακούβα και ρίχνουμε τους κρόκους, τη μαστίχα, το αλάτι, το ξύσμα, τη ζάχαρη, το νερό από το μαχλέπι, το γάλα. χτυπάμε τα ασπράδια σε μαρέγκα την προσθέτουμε βάζουμε και το προζύμι και ζυμώνουμε στο χέρι. Προσθέτουμε σιγά, σιγά το βούτυρο και ζυμώνουμε 10΄-15΄. Προθερμαίνουμε στους 170ο το φούρνο. Αφήνουμε να φουσκώσει 3 φορές και ενδιάμεσα ζυμώνουμε. Τέλος την 2η φορά χωρίζουμε σε κομμάτια ανάλογα πόσα τσουρέκια θέλουμε. Τα πλάθουμε τα σκεπάζουμε και τα αφήνουμε να φουσκώσουν. Μετά ανακατεύουμε 2κ.σ. νερό, αυγό και 1κ.σ. ζάχαρη να αλείψουμε τα τσουρέκια το πασπαλίζουμε με αμύγδαλα

ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ (ΒΕΦΑΣ)

Υλικά: 2κ.σ. σπορέλαιο, 1κ.γ. αλάτι, 2κιλά. αλεύρι σκληρό, 1κ.σ. μαχλέπι, 1κ.γ. κακουλέ αλεσμένα, 1 Ύφλ. βούτυρο, 3 1/2φλ ζάχαρη, 10 αυγά, 1φλ γάλα.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Ρίχνουμε στο μπολ το μαχλέπι-κακουλέ, τη ζάχαρη, τα αυγά, το σπορέλαιο, το αλάτι και τη φουσκωμένη μαγιά. Τα ανακατεύουμε καλά. Προσθέτουμε το αλεύρι και τελευταίο το βούτυρο. Αφήνουμε τη ζύμη να φουσκώσει. Πλάθουμε τα σχήματα τα αφήνουμε να φουσκώσουν.

Η συνταγή της τούρτας που έφτιαξα ήταν πάλι συνδυασμός συνταγών:

Παντεσπάνι

Υλικά: 4 αυγά, 1φλ ζάχαρη, 1φλ αλεύρι, 1 1/2κ.γ. μπέικιν πάουντερ, 3κ.σ. κακάο.

Κρέμα: 2ποτ γάλα, 6κ.σ. κορνφλάουρ, 4κ.σ. ζάχαρη, 1 βανίλια, 2-3κ.σ. κακάο (για τη μισή κρέμα), 2κ.σ. γεμάτες βούτυρο.

Σιρόπι: 1 1/2ποτ νερό, 1 1/2ποτ ζάχαρη, 1σφην. κονιάκ, λίγη βανίλια. (εδώ ζάχαρη μπορείτε να βάλετε και λιγότερη αν δε σας αρέσει να γλυκίζει πολύ η τούρτα)

ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Παντεσπάνι: Χτυπάμε τα αυγά στο μίξερ για λίγο μόνα τους, προσθέτουμε τη ζάχαρη και συνεχίζουμε το χτύπημα μέχρι να ασπρίσει και να φουσκώσει το μείγμα. Μετά ρίχνουμε σιγά-σιγά το αλεύρι μαζί με το μπέικιν και τέλος το κακάο. Ψήνουμε το μείγμα σε βουτυρωμένο ταψί στους 170ο.

Κρέμα: Ρίχνουμε στην κατσαρόλα όλα τα υλικά, εκτός από το κακάο και το βούτυρο και τα ανακατεύουμε καλά να διαλυθεί το κορνφλάουρ όσο είναι κρύο το γάλα. Ανακατεύουμε συνέχεια το μείγμα μέχρι να πήξει καλά. Χωρίζουμε το μισό μείγμα και στο ένα μέρος του βάζουμε κακάο να ενσωματωθεί. Καλύτερα να διαλύσετε το κακάο σε λίγο κρύο γάλα και να το ενσωματώσετε στο άσπρο μείγμα όσο είναι ζεστό.

Σιρόπι: Βράζουμε όλα τα υλικά μαζί για 5' και κατεβάζουμε από τη φωτιά.

Στήσιμο τούρτας: Κόβουμε το παντεσπάνι με μεγάλο μαχαίρι ή με κλωστή (ή με οδοντικό νήμα) σε φέτες-πάτους. Βρέχουμε τον πρώτο πάτο με σιρόπι κι αν θέλουμε αλείφουμε με ελάχιστη μαρμελάδα αραιωμένη με νερό. Στρώνουμε τη σοκολατένια κρέμα (ανάλογα την ποσότητα και τους πάτους που έχουμε χωρίσει ή θα τη βάλουμε όλη ή θα βάλουμε τη μισή). Βάζουμε από πάνω το επόμενο παντεσπάνι και το βρέχουμε με τον ίδιο τρόπο. Αν έχουμε κι άλλους πάτους συνεχίζουμε ή εναλλάξ με την άσπρη κρέμα, ή δύο στρώσεις κακάο και δύο στρώσεις άσπρο.

Στην επιφάνεια της τούρτας εγώ έστρωσα με λεπτή στρώση άσπρης κρέμας κι από πάνω έβαλα σαντιγύ. Έστρωσα και στο πλάι σαντιγύ και κόλλησα όρθια μπισκότα τύπου σαβαγιάρ, είχα αυτά που έχουν κολλημένη ζάχαρη πάνω τους, βέβαια εγώ ήθελα να βάλω κρόστα, αλλά στο σούπερ που πήγα δε βρήκα. Στην επιφάνεια της τούρτας πήρα μαρσμέλοους που βρήκα μόνο άσπρα τα έκοψα σε ροδέλες και τις χρωμάτισα με ροζ-κόκκινο χρώμα ζαχαροπλαστικής να γίνουν σαν πέταλα λουλουδιών και κάποια κομμάτια με πράσινο να γίνουν μίσχος και φύλλα. Έγραψα με καφέ χρώμα ζαχαροπλαστικής τα χρόνια πολλά και έτοιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...