Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

Η ανάπτυξη της μεθόδου της μικρογονιμοποίησης (ICSI) επέτρεψε σε άνδρες με μη αποφρακτική (εκκριτική) αζωοσπερμία να έχουν την ευκαιρία να γίνουν βιολογικοί πατέρες. Γνωρίζουμε πως άνδρες πλήρως αζωοσπερμικοί, ακόμα και με τιμές FSH πολλαπλάσιες της φυσιολογικής, συχνά διατηρούν κάπου μέσα στους όρχεις τους μικρές εστίες σπερματογένεσης. Αυτές οι εστίες που μπορεί να παράγουν λίγα σπερματοζωάρια, μπορούν να προσπελαστούν μόνο με ανοικτή βιοψία όρχεος. Επί μακρόν, αλλά ακόμη και σήμερα σε μεγάλο βαθμό, χρησιμοποιούνταν μόνο η κλασσική βιοψία όρχεος, που έχει πρόσβαση μόνο στον ορχικό ιστό που βρίσκεται επιφανειακά κάτω από τον ίδιο ελυτροειδή χιτώνα του όρχεος και μόνο στο σημείο της μικρής τομής. Η εξέλιξη στον τομέα της ανεύρεσης σπέρματος σε αζωοσπερμικούς άνδρες μη αποφρακτικής αιτιολογίας, είναι η μικροχειρουργική λήψη, η οποία πραγματοποιείται με εξερεύνηση του ορχικού ιστού σε βάθος και με τη βοήθεια χειρουργικού μικροσκοπίου, με ισχυρή μεγέθυνση Χ10-Χ25. Είναι ενδεικτικό για το πλεονέκτημα της μεθόδου έναντι της κλασσικής βιοψίας, ότι με τη micro TESE ανευρίσκεται σπέρμα σε ποσοστό ως και >50% σε άνδρες που είχαν υποβληθεί σε κλασσική βιοψία και δεν είχαν βρεθεί σπερματοζωάρια.

Τα πλεονεκτήματα της μικροχειρουργικής έναντι της κλασσικής βιοψίας είναι τα εξής:

1) Αναγνώριση (με τη χρήση της μεγέθυνσης) ανάγγειας περιοχής για πιο αποτελεσματική αιμόσταση και σεβασμό της αιμάτωσης του οργάνου 2) Δυνατότητα ανεύρεσης με σχετική ευκολία και σε μικρό χρόνο των σπερματικών σωληναρίων στα οποία έχουμε σπερματογένεση (αν φυσικά υπάρχουν): τα σωληνάρια αυτά έχουν μεγαλύτερη διάμετρο και διαφορετικό χρώμα και υφή από εκείνα που δεν παράγουν σπερματοζωάρια. 3) Σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας ανεύρεσης σπέρματος ( πρώϊμα αποτελέσματα: κλασσική 30 vs μικροχειρουργική 47%) 4) Ελαχιστοποίηση της πιθανότητας βλάβης της αιμάτωσης του όρχεος και επομένως προφύλαξη από τον πόνο και την ατροφία λόγω αυξημένης ενδοορχικής πίεσης, καθώς και επίτευξη πιο καθαρού από αίμα βιοπτικού υλικού 5) Αφαίρεση σημαντικά μικρότερης ποσότητας ορχικού ιστού και αντίστοιχα μικρότερη πιθανότητα για ανεπάρκεια ανδρογόνων λόγω πρωτοπαθούς ορχικής βλάβης, η οποία είναι συχνή σε ασθενείς με μη αποφρακτική αζωοσπερμία, μετά από επανειλημμένες βιοψίες

Πίνακας: Σύγκριση αποτελεσμάτων micro TESE - κλασσικής βιοψίας στην ανεύρεση σπέρματος

Κλασσική βιοψία micro TESE

Συνολικά 16.7 - 45 % 48 - 63 %

Αναστολή ωρίμανσης 35 % 75 %

Μόνο κύτταρα Sertoli 6 % 33.9%

Συμπέρασμα: η μικροχειρουργική λήψη σπέρματος είναι η μέθοδος εκλογής για άνδρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία, αφού σέβεται περισσότερο την αιμάτωση, απαιτεί εξαγωγή σημαντικά μικρότερης ποσότητας ορχικού ιστού άρα μειώνει την πιθανότητα εμφάνισης υπογοναδισμού, αλλά κυρίως γιατί έχει μεγαλύτερες πιθανότητες ανεύρεσης και λήψης σπερματοζωαρίων, κάτι που για τους άνδρες αυτούς είναι ευκαιρία ζωής για την απόκτηση βιολογικά δικών τους παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτα τα γραφει ο γιατρος που μιλαω για την βιοψια στη θεσσαλονικη αλλα δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να τον εμπιστευτω!!!με αυτη τη μεθοδο μας δινει περισσοτερες πιθανοτητες!!και ο γιατρος μου εδω στην κρητη κ αυτος απο θεσσαλονικη μου ειπαν για καταψυξη σπερματοζωαριων για να μην μπαινω λεει αδικα στη διαδικασια της εξωσωματικης ...για καλο κ για κακο!!!δεν ξερω τι να κανω πια!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μπεμπα!!συμφωνω απολυτα με οτι ειπαν τα κοριτσια πριν και ειναι κ η αποψη του γυναικοκογου μου και του ουρολογου μας και του εξωσωματικου γιατι με την καταψυξη ποτε δεν ξερεις αν θα αντεξουν τα σπερματοζωαριακια!!!ενω με τν ταυτοχρονη ωοληψια θα χρησιμοποιηθει φρεσκο σπερμα και εχεισ μεγαλυτέρες πιθανοτητες επιτυχιας.αυτο θα κανουμε κ εμεις κ αν δεν βρεθει τπτ στην βιοψεια θα παμε με δοτη...αυτο που ειπες για την μικρο-τεζε το διαβασα και εγω γλυκια μου κ δεν ξερω αν την κανει κανενας..στα γιαννενα διαβασα οτι την κανει καπόιος α

Link to comment
Share on other sites

Βασιλικη μου σε ευχαριστω πολυ!!!!!τωρα ειμαι στην φαση των αντισυλληπτικων και ειμαι στην τριτη μερα...αχ αντε ενας μηνας εμεινεεεεε!!!εσενα ο μπεμπης βασιλικη μου πως ειναι;;;εχεις συμπτωματα;;;να προσεχεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτός στα Γιάννενα ειναι μεγάλος απατεώνας. Τεσπα εμείς όπως και η λολιπόπ είχαμε προετοιμαστεί ότι αν δεν βρεθεί κάτι θα πάμε με δότη. Εύχομαι να μην χρειαστεί για καμία κοπέλα. Να αναφέρω εδώ τη περίπτωση μιας παλιάς φίλης εδώ της Δημητρας που έκανε με δότη γιατί φοβόντουσαν τη βιοψια ευτυχώς απέτυχε μετά έκανε βιοψια ο άντρας της και τώρα εχει δίδυμα κοριτσάκια δυο χρόνων αυτή τη στιγμή!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου lolipop μου!!βρηκα εναν που το κανει στην αθηνα εναν στα γιαννενα και εναν θεσσαλονικη!!τον πηρα τηλ ειναι ενας φοβερος ανθρωπος κ προσπαθει να μ τα εξηγησει ολα απτο τηλ. μου ειπε οτι ο αντρας μ λογω αυξημενης fsh κ lh εχει πολυ λιγες ελπιδες να βρει με την κλασικη βιοψια οποτε μ προτεινει αυτη τη μεθοδο poy εχει περισσοτερες πιθανοτητες!!δεν εχω ομως καποιες συστασεις για αυτο το γιατρο κ θα ηθελα να μαθω παρα πολυ αν πρεπει να τον εμπιστευτω!!

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει οτι ειναι απατεωνας maryy για αυτο και δεν πηγαμε αν κ ειμαστε πολυ κοντα!!!!!σε ποιο κεντρο ειναι αυτος ο γιατρος μπεμπα μου;ποσα χρηματα σου ειπε;

Link to comment
Share on other sites

lollipop μου καλα ειναι ο μπεμπης βγηκαν κ τα αποτελεσματα απ τις βιοχημικες εξετασεις που εκανα μαζι με την αυχενικη και αυριο βραδυ εχουμε γιατρο... θα τον δω και παλιιιι :-P

Θα σας ενημερωσω για οτι νεοτερο εχω...

Κατα τ'αλλα οι ανακατοσουρες μου καλα κρατουν ... ειδικα απ το απογευμα κ μετα ... ουτε να φαω μπορω ουτε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός θα κανει λέει τη βιοψια στο δια βαλκανικό και την εξωσωματικη στο εμβρυολαμπ στη Θεσσαλονίκη το ΓΡΑΦΕΙΟ του ειναι στο Κιλκίς τον λένε σ.α.!!!δεν τον ρώτησα χρήματα αυτός απτήν Αθήνα που τον λένε ευρυπιδη μου πε 1200? κ αν βρούμε σπερμα 300& η κατάψυξη !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταλαβα ποιον λες στην αθηνα!!δεν εχω εμπειρια απο κανεναν οποτε δεν μπορω να.εκφερω γνωμη!!οτι και οπου αποφασισετε να πατε,ευχομαι να εχετε καλη επιτυχια μπεμπα μου!!!!!απολαυσε την διαδικασια του γαμου σου παντως!!!!εγω ακομα βλεπω το βιντεο του γαμου και κλαιω!!!!!ηταν υπεροχα !!!ετσι να το δειτε κ εσεις!!μετα τον γαμο το δρομολογειτε το θεμα μωρο χωρις αγχοσ και βιαστικες κινησεις!!!αλλωστε εισαι μικρουλα και υγιεστατη που αυτο απο μονο του σημαινει μεγαλο ποσοστο να πετυχει η εξωσωματικη!!!!!καλο βραδυ κοριτσακια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ψάξετε να κάνετε τη βιοψια στο κέντρο εξωσωματικής επιτόπου με την ωοληψια που το κόστος ειναι 500 ευρώ παραπάνω και δεν τελαιπωρειστε. Στα μεγάλα κέντρα παντος Μαστρομηνας τη βιοψια την κάνουν οι ίδιοι! Εμείς στον Μαστρομηνας θα πηγαίναμε για δεύτερη βιοψια γιατί δεν ήθελε να χρησιμοποιήσει τα κατεψυγμένα από τη πρώτη. Την πρώτη πάντως την είχε κάνει ο Ασβεστης πρόεδρος ουρολογων και πήρε 1000 ευρώ άνευ αποδείξεις και 2000 αν θέλαμε!!! Κέντρο και πάλι κέντρο αυτό που τράβηξα να μεταφέρω το δείγμα δεν το ξανάπερναω. Και υπέρ του φρέσκου.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ maryy μοθ!εγω σε καμια περιπτωση δεν θα κανουμε αλκου την βιοψεια!στο κεντρο θα την κανουμε γιατι τον εμπιστευεται και ο αντρας μου και θελε φρεσκο ο γιατρος ουτως η αλλως.να ρωτησω κατι;επιτρεπεται μετα την εξωσωματικη να ταξιδεψω με αεροπλανο;;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ maryy μοθ!εγω σε καμια περιπτωση δεν θα κανουμε αλκου την βιοψεια!στο κεντρο θα την κανουμε γιατι τον εμπιστευεται και ο αντρας μου και θελε φρεσκο ο γιατρος ουτως η αλλως.να ρωτησω κατι;επιτρεπεται μετα την εξωσωματικη να ταξιδεψω με αεροπλανο;;;;

Η κουμπαρα μου εκανε εμβρυομεταφορα κ το ιδιο απογευμα πηγε ταξιδι στην Σπάρτη με το αμαξι γιατι ηταν κ οι εκλογες κ ηθελε να ψηφισει...

Το αποτελεσμα της ηταν διδυμη κυηση... και μαλιστα με προσπαθιες σε φυσικό κύκλο.

Ο δικος μου γιατρος ειναι πολυ πιο αυστηρος πχ δεν θα με αφηνε να ταξιδεψω..

Οπότε καλο θα ηταν να ακουσεις την συμβουλη του γιατρου σου... Ειδικά για τις πρωτες 3 μερες που ειναι κ οι πιο καθοριστικές ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω την ίδια μέρα μπορείς να ταξίδεψεις με αεροπλάνο τις επόμενες όχι. Σε κάθε περίπτωση θα σου πει ο γιατρός σου! :)


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...