Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Πραγματικά και εγώ αν τα έβαζα σε κατάταξη, πιο δύσκολη είναι η αναμονή της εξέλιξης έχεις δίκιο! Όλα πηγαίνουν καλά..  μπράβο! Εγώ στην αναμονή 6 μέρες και σήμερα.. 

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα!

Συμφωνω 100% με τα κοριτσια οτι ηρθε η ωρα να προχωρησετε παρακατω με πιο δραστικες λυσεις.

Πρεπει να επισκεφτειτε καποια κεντρα και να μεινετε σε εκεινο που θα σας κανει να νιωσετε ανετα και ασφαλεις.

Ξερω ποσο τρομακτικη ακουγεται η λεξη εξωσωματικη. Το εχω νιωσει οπως και ολες μας. Τα βραδια με επαιρνε το παραπονο και με νικουσε το αγχος και εκλαιγα.

Για λιγες μερες μονο ομως. Μετα ειπα στον εαυτο μου οτι δεν αλλαζει τιποτα με τα κλαματα και το αντιμετωπισα με ψηλα το κεφαλι.

Δεν ειμαστε ουτε οι πρωτες ουτε δυστυχως οι τελευταιες. Ολοι ομως στο τελος γυρνανε στο σπιτι με μωρακι. Ετσι και εσεις! Αρκει να το πιστεψετε.

Ετσι για την ιστορια, εμεις καναμε την εξωσωματικη μολις 4 μηνες απο οταν μαθαμε το προβλημα. Ο γιατρος μας ειπε να μη μπουμε σε φαυλο κυκλο εξετασεων με μικρες για εμας πιθανοτητες βελτιωσης. Ευρυχως τον ακουσαμε και δεν προλαβαμε να κουραστουμε ψυχολογικα απο μακροχρονια αναμονη. Βρηκαμε με βιοψια μολις 5 σπερματοζωαρια! Με μικρογονιμοποιηση και με την πρωτη προσπαθεια αποκτησαμε το μωρο μας και σε λιγους μηνες πρωτα ο Θεος λεμε να παμε για αδερφακι.:P

Καλη επιτυχια!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορἰτσια σας ευχαριστὠ ξανἀ ὀλες για το θἀρρος που μου δἰνετε!Θα ξεκινἠσουμε να κοιτἀμε διἀφορα κἐντρα εξωσωματικἠς απὀ αυτὀ το μἠνα.Ο ἀντρας μου θἐλει σαν τρελὀς ἐνα παιδἀκι.Ανυπομονεἰ,ὀπως κι εγὠ εξἀλλου!Ἐχουμε διαβἀσει και για την εξωσωματικἠ σε φυσικὀ κὐκλο.Δεν ξἐρω βἐβαια τι ποσοστἀ επιτυχἰας ἐχει,οὐτε αν ενδεἰκνυται για την περἰπτωσἠ μας,εξαιτἰας της τὀσο κακἠς ποιὀτητας του σπἐρματος(100% τερατοσπερμἰα)!Θἐλω να σας πω ξανἀ ὀτι ἐχω πολὐ ανἀγκη να μιλἀω μαζἰ σας,μιας και ἐχετε περἀσει ὀλες απὀ αυτἠν την περιπἐτεια και μπορεἰτε να με καταλἀβετε.Ο ἀντρας μου, κἀποια στιγμἠ μου εἰπε ὀτι αν θἐλω μπορὠ να συνεχἰσω τη ζωἠ μου,αφοὐ εκεἰνος δεν μπορεἰ να μου χαρἰσει ἐνα παιδἰ!Προσπαθὠ να του δἰνω θἀρρος,να του δεἰχνω πὀσο τον αγαπἀω και του λἐω πως θα μας βοηθἠσει κι εμἀς ο Θεὀς και πως σὐντομα θα τελειὠσουν ὀλα και θα εἰμαστε ευτυχισμἐνοι!

Link to comment
Share on other sites

Κορἰτσια σας ευχαριστὠ ξανἀ ὀλες για το θἀρρος που μου δἰνετε!Θα ξεκινἠσουμε να κοιτἀμε διἀφορα κἐντρα εξωσωματικἠς απὀ αυτὀ το μἠνα.Ο ἀντρας μου θἐλει σαν τρελὀς ἐνα παιδἀκι.Ανυπομονεἰ,ὀπως κι εγὠ εξἀλλου!Ἐχουμε διαβἀσει και για την εξωσωματικἠ σε φυσικὀ κὐκλο.Δεν ξἐρω βἐβαια τι ποσοστἀ επιτυχἰας ἐχει,οὐτε αν ενδεἰκνυται για την περἰπτωσἠ μας,εξαιτἰας της τὀσο κακἠς ποιὀτητας του σπἐρματος(100% τερατοσπερμἰα)!Θἐλω να σας πω ξανἀ ὀτι ἐχω πολὐ ανἀγκη να μιλἀω μαζἰ σας,μιας και ἐχετε περἀσει ὀλες απὀ αυτἠν την περιπἐτεια και μπορεἰτε να με καταλἀβετε.Ο ἀντρας μου, κἀποια στιγμἠ μου εἰπε ὀτι αν θἐλω μπορὠ να συνεχἰσω τη ζωἠ μου,αφοὐ εκεἰνος δεν μπορεἰ να μου χαρἰσει ἐνα παιδἰ!Προσπαθὠ να του δἰνω θἀρρος,να του δεἰχνω πὀσο τον αγαπἀω και του λἐω πως θα μας βοηθἠσει κι εμἀς ο Θεὀς και πως σὐντομα θα τελειὠσουν ὀλα και θα εἰμαστε ευτυχισμἐνοι!

Σε φυσικό κύκλο εκανε η κουμπαρα μου εδώ και 1,5 χρόνο προσπαθουσε δεδομένου ότι ήταν φτωχή ανταποκρίτρια στα πρωτοκολλα εξωσωματικής... στις 22/1 γεννησε τα διδυμάκια της :P Νομίζω δεν ειναι αποτελεσματική σε περιπτώσεις με προβλημα στο σπέρμα... μόνο εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση βοηθά στην περίπτωση σου (και στην δική μου έτσι έγινε :) )

Link to comment
Share on other sites

Σε φυσικό κύκλο εκανε η κουμπαρα μου εδώ και 1,5 χρόνο προσπαθουσε δεδομένου ότι ήταν φτωχή ανταποκρίτρια στα πρωτοκολλα εξωσωματικής... στις 22/1 γεννησε τα διδυμάκια της :P Νομίζω δεν ειναι αποτελεσματική σε περιπτώσεις με προβλημα στο σπέρμα... μόνο εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση βοηθά στην περίπτωση σου (και στην δική μου έτσι έγινε :) )
Και σε εμἀς εἰχε πει ἐνας ουρολὀγος μὀνο εξωσωματικἠ με μικρογονιποἰηση θα βοηθἠσει.Απλἀ εγὠ σκεφτὀμουν μἠπως μποροὐν να μου πἀρουν το ωἀριο σε φυσικὀ κὐκλο και μετἀ να κἀνουν τη μικρογονιμοποἰηση.Δεν ξἐρω κι εγὠ πως γἰνεται η διαδικασἰα!Μου φαἰνεται λογικὀ για το προβληματικὀ σπἐρμα να μην ισχὐει πἀντως.Θα τα ρωτἠσω ὀλα αυτἀ στο κἐντρο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είχα καιρό να μπω, μου έτυχε μία δουλίτσα με προθεσμία και ασχολούμουν αποκλειστικά σχεδόν με αυτό. Ευτυχώς που ήρθε κι αυτό βέβαια, είναι μία ανάσα, τώρα που έχουμε μεγαλύτερες ανάγκες οικονομικά..

Στο διάστημα αυτό κάναμε κάποιες εξετάσεις και πήραμε λίγο θάρρος!

Η ορμονική ήταν μία χαρά, το τρίπλεξ οσχέου έδειξε πολύ καλή εικόνα και οι γιατροί είναι αισιόδοξοι ότι θα βρούμε σπερματοζωάρια με τη βιοψία.

Μας έμεινε μόνο ο καρυότυπος για αυτήν την εβδομάδα και ο γιατρός μας είπε ότι θα ξεκινήσω τα φάρμακα και την ημέρα της ωοληψίας, θα γίνει η βιοψία.

Έχω λίγο άγχος, μιας και σε λίγο θα ξεκινήσουμε ουσιαστικά τη διαδικασία, αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά :) Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα είναι η αλήθεια..

Εσείς τι κάνετε? Πώς είστε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημἐρα και απὀ εμἐνα! Καλἠ επιτυχἰα eileen! Vasiliki76 σου εὐχομαι μια τελειὀμηνη εγκυμοσὐνη. Εμεἰς επισκεφθἠκαμε ἐνα κἐντρο εξωσωματικἠς!Εἰναι κἀποιες εξετἀσεις που πρἐπει να κἀνω.Σἠμερα ἐκανα για θυρεοειδἠ και ορμονικἐς και τη δευτἐρα ἐκλεισα το ραντεβοὐ για την σαλπιγγογραφἰα! Να σας ρωτἠσω εἰναι επὠδυνη εξἐταση αυτἠ;Πὀση ὠρα κρατἀει;Ἐχω λιγἀκι ἀγχος! Επἰσης και ο ἀντρας μου πρἐπει να κἀνει μας εἰπαν για καρυὀτυπο,για κυστικἠ ἰνωση,και για μεταλλἀξεις του Y χρωμοσὠματος και τα προγραμματἰζουμε σιγἀ σιγἀ ὀλα αυτἀ. (Εἰναι πανἀκριβες ὀλες αυτἐς οι εξετἀσεις) Αυτἀ τα νἐα απὀ εμἐνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημἐρα και απὀ εμἐνα! Καλἠ επιτυχἰα eileen! Vasiliki76 σου εὐχομαι μια τελειὀμηνη εγκυμοσὐνη. Εμεἰς επισκεφθἠκαμε ἐνα κἐντρο εξωσωματικἠς!Εἰναι κἀποιες εξετἀσεις που πρἐπει να κἀνω.Σἠμερα ἐκανα για θυρεοειδἠ και ορμονικἐς και τη δευτἐρα ἐκλεισα το ραντεβοὐ για την σαλπιγγογραφἰα! Να σας ρωτἠσω εἰναι επὠδυνη εξἐταση αυτἠ;Πὀση ὠρα κρατἀει;Ἐχω λιγἀκι ἀγχος! Επἰσης και ο ἀντρας μου πρἐπει να κἀνει μας εἰπαν για καρυὀτυπο,για κυστικἠ ἰνωση,και για μεταλλἀξεις του Y χρωμοσὠματος και τα προγραμματἰζουμε σιγἀ σιγἀ ὀλα αυτἀ. (Εἰναι πανἀκριβες ὀλες αυτἐς οι εξετἀσεις) Αυτἀ τα νἐα απὀ εμἐνα.

Ευχαριστώ κοριτσάκι ότι καλυτερο και σε εσένα εύχομαι.

Η σαλπιγγογραφία προσωπικά δεν με πονεσε καθολου βασικά το μονο που κατάλαβα ήταν κατι μικροενοχλησεις λες κ ηταν πονακια περιοδου. Μην σε αγχωνει ειναι απλη διαδικασια. Οι 3 εξετασεις που πρεπει να κανει ο αντρας σου ειναι γονιδιακες γι αυτο κοστιζουν...ψαξε λιγο ομως πριν τις κανεις να δεις τι τιμες θα βρεις...

Αν καταλαβα καλα θα ξεκινησεις στο κέντρο αυτο που πηγατε? μιας κ ξεκινησες τις εξετάσεις (που βεβαια κ αλλου να πατε πανω κατω αυτες θα σας ζητησουν οποτε καλως ξεκινησες)...

Link to comment
Share on other sites

Vasiliki συγχαρητήρια! Με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου και να συμπληρωθεί η ευτυχία σου!!!!

domino, είναι όντως πανάκριβες.. Πάθαμε κι εμείς ένα γερό σοκ όταν ξεκινήσαμε.. Αλλά δε βαριέσαι, έχει ο Θεός! Ας έχουμε κάποια στιγμή καλά αποτελέσματα και χαλάλι!

Ιωάννα, βελτιώθηκε?? Τι καλά νέα! Προσπαθήστε -όσο γίνεται- χωρίς άγχος και όπως το είπες, η Παναγίτσα θα σας βοηθήσει! Κανέναν μας δεν αφήνει!

Για τα υπόλοιπα κοριτσάκια που προσπαθούμε, καλή υπομονή και δύναμη σε όλες! Εγκυούλες να έχετε μία εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη, μανούλες να χαίρεστε τα θαυματάκια σας!

Σας διαβάζω λίγο λίγο και σας μαθαίνω σιγά σιγά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Είχα καιρό να μπω, μου έτυχε μία δουλίτσα με προθεσμία και ασχολούμουν αποκλειστικά σχεδόν με αυτό. Ευτυχώς που ήρθε κι αυτό βέβαια, είναι μία ανάσα, τώρα που έχουμε μεγαλύτερες ανάγκες οικονομικά..

Στο διάστημα αυτό κάναμε κάποιες εξετάσεις και πήραμε λίγο θάρρος!

Η ορμονική ήταν μία χαρά, το τρίπλεξ οσχέου έδειξε πολύ καλή εικόνα και οι γιατροί είναι αισιόδοξοι ότι θα βρούμε σπερματοζωάρια με τη βιοψία.

Μας έμεινε μόνο ο καρυότυπος για αυτήν την εβδομάδα και ο γιατρός μας είπε ότι θα ξεκινήσω τα φάρμακα και την ημέρα της ωοληψίας, θα γίνει η βιοψία.

Έχω λίγο άγχος, μιας και σε λίγο θα ξεκινήσουμε ουσιαστικά τη διαδικασία, αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά :) Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα είναι η αλήθεια..

Εσείς τι κάνετε? Πώς είστε?

Με το καλο να αρχίσεις και να συνεχίσεις να σκέφτεσαι θετικά και να δεις που ολα θα πανε κατευχην!!!

Ντόμινο για την σαλπιγγογραφια εχω αγνοια γιατι δεν την εκανα αλλα όπως είπε και η Βασιλικη ειναι κάποιες εξετάσεις που όπου και να πας πρεπει να γίνουν. Καλα αποτελέσματα ;)


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!!! Ο μπέμπης θελει να ειναι συνεχεια Αγκαλίτσα και δεν προλαβαίνω να γράψω πολλα!! Να καλοσωρισω καταρχήν τη σύζυγο του ντόμινο και να της πω να μην φοβάται καθόλου την εξωσωματική κσι φυσικα να μην σκέφτεται μια ενδεχόμενη αποτυχία!! Δεν ξεκινάμε σωστα αν σκεφτόμαστε έτσι!! Θετικη σκέψη θέλει και πίστη και πεποίθηση οτι όλοι θα γίνετε γονείς!!! Εμείς μετα απο πλήρη αζωοσπερμια μετα βιοψια ορχεων όπου βρέθηκαν ελάχιστα σπερματοζωαρια και δυο αποτυχημένες εξωσωματικες, έμεινα έγκυος φυσιολογικα το μηνα που θα ξεκινούσα την τριτη εξωσωματική και πριν ένα μηνα και κάτι γέννησα το αγοράκι μου!!!!!!!!

Για τις εξετάσεις που λέτε καρυοτυπο κλπ τις είχαμε κάνει στον Παγκαλο είχαν στοιχίσει 850 ευρω είχαν βγει τέλειες αλλα κσι πάλι τη βιοψια δεν τη γλιτώσαμε!! Απλα αν βγουν καλές για ψυχολογικούς λόγους ξέρεις οτι κατα πάσα πιθανότητα θα βρεις σπερματοζωαρια! Πεταμένα λεφτά αλλα τις ζητάνε. Ψάξετε σε διάφορα κέντρα για τιμες γιατι εμείς πήγαμε σαν πρόβατα και αλλου ηταν πολυ φτηνοτερες! Όσο για τη σαλοιγγογραφια ειναι απαραίτητη οχι για την εξωσωματική αλλα για την επιτροπή του ΙΚΑ να πάρεις τα φάρμακα!!! Και οχι δεν πονάει καθόλου!!! Την είχα κάνει στο ρεα έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη εκει γέννησα κιόλας και κόστισε νομίζω 180 ευρω


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπἐρα Μaryy.Σε ευχαριστὠ για τα καλἀ σου λὀγια!Να χαἰρεσαι τον μπἐμπη σου!Να ρωτἠσω κἀτι για καρυὀτυπο και κυστικἠ ἰνωση εμἀς μας εἰπαν να κἀνει μὀνο ο σὐζυγος.Πρἐπει να κἀνω κι εγὠ;Δεν ἐχω ιδἐα,σε εμἐνα δεν μου εἰπαν.Μὀνο ορμονικἐς,θυρεοειδἠ και σαλπιγγογραφἰα.Υπἀρχει κἀτι ἀλλο για εμἐνα πριν την εξωσωματικἠ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπἐρα Μaryy.Σε ευχαριστὠ για τα καλἀ σου λὀγια!Να χαἰρεσαι τον μπἐμπη σου!Να ρωτἠσω κἀτι για καρυὀτυπο και κυστικἠ ἰνωση εμἀς μας εἰπαν να κἀνει μὀνο ο σὐζυγος.Πρἐπει να κἀνω κι εγὠ;Δεν ἐχω ιδἐα,σε εμἐνα δεν μου εἰπαν.Μὀνο ορμονικἐς,θυρεοειδἠ και σαλπιγγογραφἰα.Υπἀρχει κἀτι ἀλλο για εμἐνα πριν την εξωσωματικἠ;

Την εξεταση της κυστικης την κανει ο ενας απο τους δυο και αν βγει αρνητικη δεν υπαρχει λογος να ασχοληθειτε παραπανω. Αν βγει ο ενας θετικος πρεπει να την κανει και ο αλλος. Αν ο δευτερος βγει αρνητικος επισης ολα καλα! Σκεψου οτι μοιαζουν οι πιθανοτητες με αυτες της μεσογειακης αναιμιας. Αν και οι δυο γονεις ειναι φορεις υπαρχει 25% πιθανοτητα να κανουν παιδι που νοσει.

Δυστυχως ειναι πανακριβες ολες αυτες οι εξετασεις!!!

Η σαλπιγγογραφια αν εξαιρεσεις την αβολη σταση:oops: οντως μοιαζει με τα πονακια περιοδου. Μην αγχωνεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...