Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Τέλεια! Θα αγωνιούμε παρέα!!!χαχα!! Καλή μας επιτυχία κορίτσι μου!όλα καλά να μας πάνε! 🧡

      Ναι δίκιο έχεις όταν μου είπαν οκ έχουμε γονιμοποιημένα μέχρι να περάσουν 5 μέρες ήμουν να σκάσω σε καταλαβαίνω! Κοίτα να χαρείς την Κυριακή σου και η τρίτη κοντεύει μη σκέφτεσαι τίποτα!

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

καλησπερα , εχετε ακοθσει για μια εξεταση για το χρωμοσωμα Υ που να επιβεβαιώνει για την στειροτητα στον αντρα ? Μου εχει διαγνωστει αζωοσπερμια και μετα απο μια μεγαααααλη ιστορια και επειδη αναμενεται να γινει ακομα μεγαλυτερη εχω ακουσει για αυτη την εξεταση που σου δινει 100% αποτελεσμα εαν εχεις η οχι σπερματοζωοαρια

ευχαριστω

Καλησπέρα! Εμένα ο άντρας μου είχε κάνει στο καλύτερο εργαστήριο υποτίθεται για αυτα τα θέματα τρεις εξετάσεις πριν τη βιοψια. Αυτη που λες χρωμόσωμα Υ, Κυστικής ινωσης και καρυοτυπο. Μας είχαν πει ότι αν αυτές οι τρεις έβγαιναν καλές υπήρχε μεγάλη πιθανότητα αλλα όχι 100% αυτο δεν το εγγυήθηκαν να βρεθούν σπέρματοζωαρια και όντως βρέθηκαν. Ίσως αν έβγαιναν όλες χάλια να ήταν ένδειξη ότι η αζωοσπερμια είναι μη αππφρακτικού τύπου. Έχετε κάνει βιοψια;;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι εχω κανει για αυτο ομως ειπα οτι ειναι πολυ μεγαλη ιστορια , βασικα ειναι σαν να μην εχω κανει ...... δεν καταλαβα ο αντρας σου τις ειχε κανει αυτες τις εξετασεις ??? και ειχαν βγει κακες και παρολα αυτα του βρηκαν μετα απο βιοψια ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρετε κάποιον κοντινό προορισμό με πολυ καθαρη θάλασσα γιατι ο γιατρός μου απαγόρευσε πολύωρο ταξιδι;; Θα με υποχρεωσετε αν έχετε να προτείνετε κάτι!

Μαίρη δεν εχω να προτείνω κάτι αλλα πιστεύω μπορείς να ριξεις μια ματια προς Πελοπόννησο ή Εύβοια μεριά. ;)

καλησπερα , εχετε ακοθσει για μια εξεταση για το χρωμοσωμα Υ που να επιβεβαιώνει για την στειροτητα στον αντρα ? Μου εχει διαγνωστει αζωοσπερμια και μετα απο μια μεγαααααλη ιστορια και επειδη αναμενεται να γινει ακομα μεγαλυτερη εχω ακουσει για αυτη την εξεταση που σου δινει 100% αποτελεσμα εαν εχεις η οχι σπερματοζωοαρια

ευχαριστω

Καλησπέρα! Δεν εχω ακούσει κάτι, ο άντρας μου παντως δεν την έκανε. αν ίσχυε δε θα κάναμε αυτη την εξέταση πρώτη πρώτη?


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω κανει για αυτο ομως ειπα οτι ειναι πολυ μεγαλη ιστορια , βασικα ειναι σαν να μην εχω κανει ...... δεν καταλαβα ο αντρας σου τις ειχε κανει αυτες τις εξετασεις ??? και ειχαν βγει κακες και παρολα αυτα του βρηκαν μετα απο βιοψια ?

Ο άντρας μου επι 4 μήνες είχε μηδενικό σπερμοδιαγραμμα ούτε για δείγμα. Έτσι ο ουρολόγος που τον παρακολουθούσε του είπε να τις κάνει. Σε εμάς βγήκανε καλές παρόλα αυτα δεν εγγυήθηκε κανεις ότι θα βρούμε. Βέβαια βρήκαμε! Κοστίζουν κιόλας κάπου 800 ευρω. Ξέρω μόνο ότι την Κυστικής ινωσης γίνεται δωρεάν με παραπεμπτικο στο λαϊκό στη σεβαστουπόλεως. Όλες αυτές οι εξετάσεις ήταν απλα ενδείξεις του το γίνεται στον οργανισμό. Ίσως αν έβγαιναν συνδιαστικά χάλια να έλεγαν ότι το πρόβλημα είναι εκ γενετης! Τι να πω; Και τελικα chriska τι έγινε στη βιοψια δεν βρήκατε;; Κι αν όχι γιατι θες να κανεις τώρα αυτές τις εξετάσεις; Είχαμε μιλήσει και στο parents αλλα παει καιρός δεν θυμάμαι ξεκάθαρα την ιστορία σου.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη δεν εχω να προτείνω κάτι αλλα πιστεύω μπορείς να ριξεις μια ματια προς Πελοπόννησο ή Εύβοια μεριά. ;)

Καλησπέρα! Δεν εχω ακούσει κάτι, ο άντρας μου παντως δεν την έκανε. αν ίσχυε δε θα κάναμε αυτη την εξέταση πρώτη πρώτη?

Μοριτσα μου δεν τις έκανες γιατι δεν εμπλεξες με ουρολόγο. Κι εγω δεν είμαι σίγουρη αν χρειαζοντουσαν αυτές οι εξετάσεις τελικα αφου μας έλεγαν άσχετα με τις εξετάσεις τη βιοψια δεν τη γλιτωναμε αφου μόνο αυτη με σιγουριά δείχνει αν έχεις η δεν έχεις. Αλλα τότε νέοι στο πρόβλημα και ανιδεοι κάναμε ότι έλεγε ο κάθε γιατρός.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανα βιοψια στον ενα Ορχι μονο !!!!! και οχι απο ουρολογο που μου ειχανε πει αλλα απο γυναικολογο !!!!!! αλλα οτνα το καταλαβα οτι αυτος θα μου την κανει ηταν αργα ηδη αργα γιατι ημουν ηδη υπο την επιρεια της ναρκωσης ..... μετα δεν θελετε να μαθετε τι του εκανα .. τεσπα λογω αυτου οπου και εαν εχω παει και εχω πει οτι εχω κανει αυτη την βιοψια κανενας δεν την λαμβανει υποψιν του .

θελω να κανω τωρα αυτες τισ εξετασεις γιατι μεχρι τωρα μου ελεγαν οτι μαλλον ειναι απφρακτικου χαρακτηρα , αλλα μετα το τελευταιο μου ραντεβου ο ουρολογοσ μου ειπε οτι "δεν θα σου πω αυτα που θελεις να ακουσεις!!!" και μου προτεινε αντιβιωση για 5 μηνες γιατι η καλιεργεια εχει δειξει ενα μικροβιο ( 3η φορα που παιρνω αντιβιωση) καλιεργεια παλι μετα την αντιβιωση να δουμε που βρισκομαστε , μετα μια 3μηνη θεραπεια με ορμονες ( δεν την προτιενουν πολλοι μου ειπε αλλα δεν χανουμε κατι να την δοκιμασουμε ) και αν μετα απο ολα αυτα δεν εχουμε τα επιθυμητα αποτελσματα τοτε για βιοψια παλι , αλλα εαν εχουμε φτασει μεχρι εκει χωρισ καποιεσ θετικες ενδιεξεις μου ειπε να ειμαι ετοιμοσ να ακουσω και καποια πραγματα τα οποια δεν θα μου αρεσουν !!!!! αυτα τα ολιγα, και ελεγα μηπως αυτες οι εξετασεις θα μου δειξουν ενα το θεμα μου ειναι αποφρακτικου η μη χαρακτηρα .

απλα εχω αρχισει και κουραζομαι και θελω να εχω μια σιγουρη απαντηση για να ξερω τι θα κανω απο εδω και περα ... αυτα και σορρυ για την πολυλογια μου

Link to comment
Share on other sites

εκανα βιοψια στον ενα Ορχι μονο !!!!! και οχι απο ουρολογο που μου ειχανε πει αλλα απο γυναικολογο !!!!!! αλλα οτνα το καταλαβα οτι αυτος θα μου την κανει ηταν αργα ηδη αργα γιατι ημουν ηδη υπο την επιρεια της ναρκωσης ..... μετα δεν θελετε να μαθετε τι του εκανα .. τεσπα λογω αυτου οπου και εαν εχω παει και εχω πει οτι εχω κανει αυτη την βιοψια κανενας δεν την λαμβανει υποψιν του .

θελω να κανω τωρα αυτες τισ εξετασεις γιατι μεχρι τωρα μου ελεγαν οτι μαλλον ειναι απφρακτικου χαρακτηρα , αλλα μετα το τελευταιο μου ραντεβου ο ουρολογοσ μου ειπε οτι "δεν θα σου πω αυτα που θελεις να ακουσεις!!!" και μου προτεινε αντιβιωση για 5 μηνες γιατι η καλιεργεια εχει δειξει ενα μικροβιο ( 3η φορα που παιρνω αντιβιωση) καλιεργεια παλι μετα την αντιβιωση να δουμε που βρισκομαστε , μετα μια 3μηνη θεραπεια με ορμονες ( δεν την προτιενουν πολλοι μου ειπε αλλα δεν χανουμε κατι να την δοκιμασουμε ) και αν μετα απο ολα αυτα δεν εχουμε τα επιθυμητα αποτελσματα τοτε για βιοψια παλι , αλλα εαν εχουμε φτασει μεχρι εκει χωρισ καποιεσ θετικες ενδιεξεις μου ειπε να ειμαι ετοιμοσ να ακουσω και καποια πραγματα τα οποια δεν θα μου αρεσουν !!!!! αυτα τα ολιγα, και ελεγα μηπως αυτες οι εξετασεις θα μου δειξουν ενα το θεμα μου ειναι αποφρακτικου η μη χαρακτηρα .

απλα εχω αρχισει και κουραζομαι και θελω να εχω μια σιγουρη απαντηση για να ξερω τι θα κανω απο εδω και περα ... αυτα και σορρυ για την πολυλογια μου

Κανένας γιατρός δεν μπορει να απαντήσει αν είναι αποφρακτικου ή μη. Μόνο η βιοψια θα δείξει αν υπάρχει. Πάντως απο την στιγμη που υπάρχει μικρόβιο η θεραπεία με αντιβιωση είναι απαραίτητη. Και σε ουρολογο που πήγαμε μας είπε δεν θα σας βάλω στο κόπο να κάνετε ένα σωρο εξετάσεις μόνο η βιοψια θα δείξει και έτσι κάναμε. Πήγαμε προετοιμασμενοι για όλα.

Δεν μας κουράζεις αν είναι δυνατόν!


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα βιοψια στον ενα Ορχι μονο !!!!! και οχι απο ουρολογο που μου ειχανε πει αλλα απο γυναικολογο !!!!!! αλλα οτνα το καταλαβα οτι αυτος θα μου την κανει ηταν αργα ηδη αργα γιατι ημουν ηδη υπο την επιρεια της ναρκωσης ..... μετα δεν θελετε να μαθετε τι του εκανα .. τεσπα λογω αυτου οπου και εαν εχω παει και εχω πει οτι εχω κανει αυτη την βιοψια κανενας δεν την λαμβανει υποψιν του .

θελω να κανω τωρα αυτες τισ εξετασεις γιατι μεχρι τωρα μου ελεγαν οτι μαλλον ειναι απφρακτικου χαρακτηρα , αλλα μετα το τελευταιο μου ραντεβου ο ουρολογοσ μου ειπε οτι "δεν θα σου πω αυτα που θελεις να ακουσεις!!!" και μου προτεινε αντιβιωση για 5 μηνες γιατι η καλιεργεια εχει δειξει ενα μικροβιο ( 3η φορα που παιρνω αντιβιωση) καλιεργεια παλι μετα την αντιβιωση να δουμε που βρισκομαστε , μετα μια 3μηνη θεραπεια με ορμονες ( δεν την προτιενουν πολλοι μου ειπε αλλα δεν χανουμε κατι να την δοκιμασουμε ) και αν μετα απο ολα αυτα δεν εχουμε τα επιθυμητα αποτελσματα τοτε για βιοψια παλι , αλλα εαν εχουμε φτασει μεχρι εκει χωρισ καποιεσ θετικες ενδιεξεις μου ειπε να ειμαι ετοιμοσ να ακουσω και καποια πραγματα τα οποια δεν θα μου αρεσουν !!!!! αυτα τα ολιγα, και ελεγα μηπως αυτες οι εξετασεις θα μου δειξουν ενα το θεμα μου ειναι αποφρακτικου η μη χαρακτηρα .

απλα εχω αρχισει και κουραζομαι και θελω να εχω μια σιγουρη απαντηση για να ξερω τι θα κανω απο εδω και περα ... αυτα και σορρυ για την πολυλογια μου

Όπως τα λέει η μοριτσα μόνο η βιοψια δείχνει δυστυχώς όλα τα αλλα είναι απλά ενδείξεις. Να υπόθεση ότι τη βιοψια στην έκανε ο γυναίκολόγος του κέντρου εξωσωματικης;; Μην ταράζεσαι τόσο πολυ με αυτο δυστυχώς είναι πια συνήθη πρακτική και για αυτούς στα κέντρα. Η μοριτσα έχει δίδυμα στη κοιλίτσα της με αυτο τον τρόπο. Εμείς επειδή γλιτώσαμε στο τσακ τη δεύτερη βιοψια θα του πω κάντε τη θεραπεία με τις αντιβιωσεις και μετα πήγαινε κανε ένα σπερμοδιαγραμμα πριν οτιδήποτε άλλο!! Δεν ξέρω αν θα σου δώσει δύναμη αλλα εμείς μετα απο βιοψια και δυο εξωσωματικες με πλήρη αζωοσπερμια καταφέραμε και συλλάβάμε φυσιολογικά. Το σπερμα είναι κάτι που αλλάζει πιστεύω. Να είσαι ήρεμος η ψυχολογία παίζει πολυ μεγάλο ρόλο σε αυτα!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη Καλέ μου chriska όλο αυτο είναι μεγάλη ταλαιπωρία και τόσο ψυχοφθόρο. Εμείς είχαμε αποφασίσει αν δεν πετυχαίνε και η Τρίτη προσπάθεια να πηγαίναμε με δότη. Δεν το άντεχα όλο αυτο ούτε εγω ούτε ο άντρας μου...


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα βιοψια στον ενα Ορχι μονο !!!!! και οχι απο ουρολογο που μου ειχανε πει αλλα απο γυναικολογο !!!!!! αλλα οτνα το καταλαβα οτι αυτος θα μου την κανει ηταν αργα ηδη αργα γιατι ημουν ηδη υπο την επιρεια της ναρκωσης ..... μετα δεν θελετε να μαθετε τι του εκανα .. τεσπα λογω αυτου οπου και εαν εχω παει και εχω πει οτι εχω κανει αυτη την βιοψια κανενας δεν την λαμβανει υποψιν του .

θελω να κανω τωρα αυτες τισ εξετασεις γιατι μεχρι τωρα μου ελεγαν οτι μαλλον ειναι απφρακτικου χαρακτηρα , αλλα μετα το τελευταιο μου ραντεβου ο ουρολογοσ μου ειπε οτι "δεν θα σου πω αυτα που θελεις να ακουσεις!!!" και μου προτεινε αντιβιωση για 5 μηνες γιατι η καλιεργεια εχει δειξει ενα μικροβιο ( 3η φορα που παιρνω αντιβιωση) καλιεργεια παλι μετα την αντιβιωση να δουμε που βρισκομαστε , μετα μια 3μηνη θεραπεια με ορμονες ( δεν την προτιενουν πολλοι μου ειπε αλλα δεν χανουμε κατι να την δοκιμασουμε ) και αν μετα απο ολα αυτα δεν εχουμε τα επιθυμητα αποτελσματα τοτε για βιοψια παλι , αλλα εαν εχουμε φτασει μεχρι εκει χωρισ καποιεσ θετικες ενδιεξεις μου ειπε να ειμαι ετοιμοσ να ακουσω και καποια πραγματα τα οποια δεν θα μου αρεσουν !!!!! αυτα τα ολιγα, και ελεγα μηπως αυτες οι εξετασεις θα μου δειξουν ενα το θεμα μου ειναι αποφρακτικου η μη χαρακτηρα .

απλα εχω αρχισει και κουραζομαι και θελω να εχω μια σιγουρη απαντηση για να ξερω τι θα κανω απο εδω και περα ... αυτα και σορρυ για την πολυλογια μου

Καλό κουράγιο φίλε Chriska. Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, κάνε μια επίσκεψη στον Βουλγαρίδη στην Spermlab (νομίζω έτσι λέγεται το εργαστήριο του). Είναι πολύ επεξηγηματικός και θα καταλάβεις ακριβώς τι συμβαίνει και τι πορεία πρέπει να ακολουθήσεις. Εμείς σταματήσαμε με τον άντρα μου να τρέχουμε από ουρολόγους σε γυναικολόγους και τούμπαλιν όταν μας ανέλαβε αυτός ο άνθρωπος και τουλάχιστον στο κομμάτι του σπέρματος που έχουμε και το πρόβλημα μας γλύτωσε από πάρα πολλά πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό κουράγιο φίλε Chriska. Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, κάνε μια επίσκεψη στον Βουλγαρίδη στην Spermlab (νομίζω έτσι λέγεται το εργαστήριο του). Είναι πολύ επεξηγηματικός και θα καταλάβεις ακριβώς τι συμβαίνει και τι πορεία πρέπει να ακολουθήσεις. Εμείς σταματήσαμε με τον άντρα μου να τρέχουμε από ουρολόγους σε γυναικολόγους και τούμπαλιν όταν μας ανέλαβε αυτός ο άνθρωπος και τουλάχιστον στο κομμάτι του σπέρματος που έχουμε και το πρόβλημα μας γλύτωσε από πάρα πολλά πεταμένα λεφτά.

thanks sofaki _K στον βουλγαριδη παω και ειμαι και εγω πολυ ευχαριστημενος . το προβλημα ειναι ομως οτι ο βουλγαριδης ειναι πολυ πιο αισοδοξος απο τον ουρολογο μου και πραγματικα δεν ξερω ποιον να ακολουθησω . Στην φάση που βρισκόμαστε ψαχνεσαι να πιαστεις απο καπου για να εχεισ μια ελπιδα αλλα οταν ακους και την άσχημη πλευρά δεν ξερεις τι να κανεις. Ο βουλγαριδης ειναι σιγουρος οτι θα βρούμε .... ο ουρολογος ειναι πιο επιφυλακτικός .... τεσπα ευχαριστω για τις απαντησεις σας απο οτι καταλαβα δεν εχει νοημα να κάνω τισ εξετασεις για το χρωμοσωμα Υ γιατι και παλι δεν θα μου δώσουν 100% την απάντηση . Καπου διαβασα οτι εφόσον υπάρχει αζωοσπερμια οτι η εξέταση αυτή δεν θα βγεί σωστή έτσι και αλλιώς .

Link to comment
Share on other sites

Chriska Όπως είπες , κανεις δε θα σου δώσει 100% τη σωστή απάντηση. Η γνώμη μου είναι να το δουλεψεις στο μυαλό σου και αφού κατασταλαξεις, βρες γιατρο που εμπιστευεστε και ολα θα γίνουν!

Εμείς ξεκινήσαμε έτοιμοι για όλα δλδ και για δότη. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε!


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ chriska , τα συναισθήματα σου είναι απολύτως κατανοητά τουλάχιστον σε αυτη την παρεα Δυστηχως . Την εξέταση που αναφέρεις την έχω ακούσει μια φορα απο τον Ενδοκρινολογο που με παρακολουθεί μάλλον απο προσωπική του εμπειρία απο ότι κατάλαβα. Εμείς κάναμε βιοψια μετα απο τις 2 αποτυχημένες εξωσωματικες κ βγήκε Καλή το ίδιο κ ο καρυοτυπος που τον παραδέχονται σαν εξέταση όλοι Γυναικολογος Ουρολογος κ ο μικροβιολογος. Ο βουλγαριδης είναι όντως θετικός κ ψειρας. Ο Γυναικολογος μας ειπε να γυρίσουμε στον λυμπεροπουλο Γιατι κ τόσο ψάξιμο θα μας οδηγεί συνέχεια σε αλλα μονοπάτια. Εμείς βρήκαμε κυρσοκοιλη κ ακολουθούμε θεραπεία με βιταμίνες σωστή διατροφή κόκκινο κρασί , πράσινα λαχανικά κλπ. Το σπερμα απο αζωοσπερμια άρχισε να ανεβαίνει. Έχω ακούσει πολλα. Ο βουλγαριδης μας βρήκε μικρόβιο κ πήραμε κ εμείς αντιβιωση για 20 μέρες. Αυτο Πάντως που έχω καταλάβει είναι ότι δεν υπαρχει στάνταρ πρακτική τα κανεις όλα κ ότι πιάσει . Μακάρι να Είσαι τυχερός κ να το βρεις σύντομα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...