Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα! Πως είστε; Ήθελα να σας ρωτήσω τι μονάδες πρέπει να είναι οι ορμόνες πριν την ετ; Για την προγεστερόνη ξέρω κάτω από 1 αλλά κάπου διάβασα και για την οιστραδιόλη ότι πρέπει να ναι χαμηλή.ισχυει; Απλώς με αγχωνει λίγο μην αναβάλλουμε πάλι την ετ λόγω ορμονών και σήμερα το σκεφτομουν

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

Sofaki εγω την υστεροσκοπηση που ομως δεν ηταν παρεμβατικη την εκανα στο κεντρο με το γιατρο μου, κρατησε 10' και κοστισε 800 ?. Δηλ. 80 ? το λεπτο ;).

Και εμενα ο αντρας μου πηρε τις ιδιες βηταμινες που γραφει η Μαιρη αλλα δεν ξερω αν τελικα βοηθησαν.

Επισης και εγω κανω αντιπηκτικες. Μηπως τις κανεις και παιρνεις και salospir? ξερω οτι τοτε μελανιαζεις αρκετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sofaki εγω την υστεροσκοπηση που ομως δεν ηταν παρεμβατικη την εκανα στο κεντρο με το γιατρο μου, κρατησε 10' και κοστισε 800 ?. Δηλ. 80 ? το λεπτο ;).

Και εμενα ο αντρας μου πηρε τις ιδιες βηταμινες που γραφει η Μαιρη αλλα δεν ξερω αν τελικα βοηθησαν.

Επισης και εγω κανω αντιπηκτικες. Μηπως τις κανεις και παιρνεις και salospir? ξερω οτι τοτε μελανιαζεις αρκετα.

Γεια σου roxanne. Παίρνω και salospir και η κοιλίτσα γίνεται ολόκληρη μωβ και ψάχνω κενό σημείο. Δοκίμασα στο πόδι κάποια στιγμή και κόντεψα να λιποθυμήσω. Πονάει πολύ. Είναι ζόρι όλο αυτό, αλλά είμαι σίγουρη πως όταν μείνουμε εγκυούλες θα έχουμε το κουράγιο να τις κάνουμε και στο λοβό του αυτιού αν χρειαστεί.

Τώρα σε ό,τι αφορά τις βιταμίνες, οι διάφοροι γιατροί από τους οποίους περάσαμε πριν ξεκινήσουμε τις εξωσωματικές (ουρολόγους, ενδοκρινολόγους, ανδρολόγους κ.λπ.) μας έδωσαν eviol συνδυαστικά με διάφορες άλλες θεραπείες και τελικά του έκαναν πιο πολύ κακό παρά καλό. Ένας του έδωσε clomiphene για 3 μήνες και ενώ πριν από αυτά και μετά την επέμβαση κιρσοκήλης είχαμε καλύτερα αποτελέσματα στο σπερμοδιάγραμμα, μετά το κλομιφέν πέσανε κατακόρυφα. Υπήρξαν γιατροί που χαρακτήρισαν τη λήψη του συγκεκριμένου φαρμάκου ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ για την περίπτωσή μας. Αλλά τι να κάνεις, όταν πας σε έναν γιατρό, οφείλεις σε πρώτη φάση να δείχνεις εμπιστοσύνη.

Πάντως για να ξέρουν και οι υπόλοιπες κοπέλες που παιδεύονται με αντίστοιχα προβλήματα, τελικά πρέπει να κάνουμε καρυότυπο και οι δύο. Πρόσφατα φίλη μου που παιδευόταν χρόνια με εξωσωματικές έμαθε ότι έχει ένα προβληματικό χρωμόσωμα και πρέπει πάση θυσία να κάνει προεμφυτευτικό. Εγώ το έμαθα μόλις χτες αυτό και θορυβήθηκα πολύ. Βέβαια είναι εξέταση ακριβή και δεν την καλύπτει κανένα ταμείο απ' όσο ξέρω, αλλά καλύτερα πριν πάρουμε άλλα φάρμακα να είμαστε σίγουρες βρε κοριτσάκια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ax σοφάκι, εμείς τα κάναμε ανάποδα όλα. Ο προιγούμενος γιατρός είπε για να μην ξοδευόμαστε (!!!!!!!!!!!! τα σχόλια δικά σας.....) και για να μην χάνουμε χρόνο (!!!!!!!!!!! έχουν περάσει ήδη 2,5 χρόνια ....πάλι τα σχόλια δικά σας) να προσωρήσουμε σε εξωσωματική. Οι εξέτάσεις που ειχαμε κάνει ήταν εγώ σαλπηγγογραφία & ο άντρας μου 2 σπερμοδιαγράμματα ! αυτα! βλέπεις με το να μην μιλάμε σε άνθρωπο ( ο αντρας μου νομίζει ότι μόνο αυτός στον πλανήτη τουτο έχει προβλημα!!) δεν μπορούσα και να πάρω καμιά συμβουλή. Μετά τη 2η εξωσωματική (βρηκα εν τω μεταξύ και το φόρουμ) ξύπνησα το βόδι και άρχισα να σκέφτομαι ......ρε μπας και κάτι δεν κάνουμε καλά.......ε ........και άλλαξα γιατρό . Από τότε έχει περάσει ένα τετράμηνο με εξετάσεις , επεμβάσεις και θεραπείες. αλλά τουλάχιστον κάνουμε μια προσπάθεια. .... Δεν σου πα και το καλύτερο (κορίτσια συγνώμη εσείς τα έχετε ξανακούσει) μας πρότεινε να πάμε με δότη.....εκεί ήταν που ξύπνησα εγώ.....μου πήρε κάτι παραπάνω αλλά βλέπεις ο γιατρός φίλος πολύ και εξαιρετικός κατά τά αλλα άνθρωπος αλλά όχι εξωσωματικός .......Βέβαια το αποτέλεσμα θα δείξει ελπίζω πάντα να μην είχε δήκιο .

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που διαβαζω δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να κλαψω! Ε ρε τι τραβαμε για να κανουμε μωρο και αλλοι πανε και τα παρατανε. Ενα σκασμο λεφτα θελεις και ποτε δεν θα εχεις ψαχτει εντελως και το κυριοτερο κανεις δεν θα σου πει την αιτια του προβληματος..Υπομονη και πιστη και θα τα καταφερουμε!!!

Το σιγουρο ειναι πως εμενα με βοηθησε απιστευτα το φορουμ, εβαλα ενα προγραμμα διαφορετικα ποιος ξερει τωρα σε τι φαση θα ημουν. Σα τα προβατα για σφαγη :tongue: Και δε συζητω πως ολες μας εχουμε αποκτησει ιατρικες γνωσεις :!: μονο το πρακτικο μας λειπει :P


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις γνωσεις που λες οτι αποκτησαμε θυμαμαι οταν ακουσα αζωσπερμια δεν ηξερα καν τι ειναι και για την εξωσωματικη ειχα στο μυαλο μου μονο την ηλιθια κατα τη γνωμη μου εκφραση "παιδια του σωληνα". Τιποτα αλλο απολυτως. Και ετσι οπως παμε μετα απο οσα εχουμε διαβασει και ακουσει η μια απο τις αλλες θα γινουμε λεκτορες πανεπιστημιου!:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουράγιο κορίτσια μου. Ψάξε ψάξε, θα τη βρούμε την άκρη. Όσο έχουμε την υγεία μας μπορούμε να παλεύουμε. Κι όσο τα λέμε εδώ μπορούμε να το ρίχνουμε και λίγο στην πλάκα, για να μην τρελαθούμεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Τι κάνετε;

Ολίνα, δηλαδή ξεκινάς με την επόμενη κόκκινη;;;;

Moritsa, πότε είναι το επόμενο ραντεβού με τα μωράκια σου; Μπορεί να μάθουμε και φύλα στον επόμενο υπέρηχο;

Roxanne, πότε έχουμε πει ότι τον περιμένουμε τον παίδαρο;

Βάλτε κάνα τικεράκι κορίτσια, να ξέρουμε που βρισκόμαστε. :P:p:p

Κι εγώ πριν μάθουμε για το πρόβλημά μας, έμπαινα χαλαρή στο παρεντς, έπαιρνε η άκρη του ματιού μου το θέμα ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ αλλά ποτέ δεν το άνοιξα να δω τι είναι. Δεν ήξερα και ούτε μου πήγαινε το μυαλό. Που να φανταστώ... Αχ, δεν πειράζει. Ας κάνουμε το μωράκι μας και δεν πειράζει. Ούτως ή άλλως αυτή η πίκρα που έχουμε ζήσει και η ταλαιπωρία θα μετατραπεί σε απόλυτη ευτυχία όταν θα τα καταφέρουμε.


cexFp2.png

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα βάσανα μας δεν εχουν τελειωμο ρε κοριτσια.. βασικα στον καρυοτυπο δεν με τρομαζουν τα 200 ευρω της εξέτασης με τρομαζει ομως αν θα βρεθει κατι ο προεμφυτευτικος! που εκει θες 2000αρικα και αν θα σου μεινει και κανα έμβρυο! γενικα κοριτσια ειμαι πολυ στα down μου αλλαξα και δουλεια και ειναι πολυ αγχωτικα και δυσκολα γενικα θελω να βαλω τα κλαμματα!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλες καλησπέρα σας!!!!Σημερα αντιλήφθηκα οτι και εμεις ανήκουμε στο κλαμπ της αζωοσπερμιας!!!!Ειχα την υποψία μου την επιβεβαίωσε η ουρολόγος!!!!Εμας η αζωοσπερμια προκλήθηκε λόγο ενέσιμης τεστοστερόνης που θεωρείτε το αντρικο αντισυλληπτικό,η αζωοσπερμια που προκάλεσε μπορεί να ειναι μόνιμη μπορει και οχι!!!!Ετσι εχουμε μπει σε μια διαδικασια επαναφορας του σπερματος ο αντρουλης μου κανει gonal 225iu καθε δευ-τετ-σαβ. πινει ενα nolvadex καθε μερα και τωρα μας εδωσαν L-arginine L-carnitine selenioum,εδω θελω την βοηθεια σας μηπως γνωριζει καμια σας να μου πει τι ειναι αυτα?η αν εχουν ακολουθήσει παρομια θεραπεία?εχουν δει βελτίωση?

Σας διαβαζω και λετε για βιοψια!!!Οταν οι ορμονες ειναι πολυ χαμηλα και το σπερματοδιαγραμμα μετα απο λεπτομερης πανεπηστημιακη εξεταση δεν βρεθουν ουτε υπολείμματα πως μπορεις να εχεις ελπιδες οτι με την βιοψια θα βρει σπερμα????

σας ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση σας!!!


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites

χωρια που συν τις αλλοις συμβαινουν διαφορα εδω..

ανεβοκατεβαινουμε οροφους 300 φορες τη μερα για να παμε στη τραπεζα.. για να μην συνδεεται το κατάστημα με το κτιριο δεν υπάρχει ασανσερ!! πειτε μου σας παρακαλω μετα την εμβρυομεταφορα πως θα τη παλεψω να ανεβοκατεβαινω σκάλες συνεχεια.. δεν θα κανω κακο?? οποια ξερει παρακαλω ας απαντησει γιατι το σκεφτομαι και θελω να βαλω τα κλαμματα!! επισης βγαζουμε καθε 5 λεπτα φωτοτυπιες για το οτιδηποτε?? πως θα τα καταφερω! το φωτοτυπικο δεν βλαπτει το εμβρυο??? χωρια τα κλασερ που πρεπει να πηγαινοφερνω ειναι βάρος??

για να μη συχεχισω με τις ατελειωτες ωρες εργασιας και το μηδαμινο μισθο! δεν ξερω εχω σαλταρει προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα αλλα δεν μπορω! τριτη προσπαθεια θα ειναι η επομενη δεν θελω να παει κατι στραβα πάλι! δεν θελω!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κουκλες καλησπέρα σας!!!!Σημερα αντιλήφθηκα οτι και εμεις ανήκουμε στο κλαμπ της αζωοσπερμιας!!!!Ειχα την υποψία μου την επιβεβαίωσε η ουρολόγος!!!!Εμας η αζωοσπερμια προκλήθηκε λόγο ενέσιμης τεστοστερόνης που θεωρείτε το αντρικο αντισυλληπτικό,η αζωοσπερμια που προκάλεσε μπορεί να ειναι μόνιμη μπορει και οχι!!!!Ετσι εχουμε μπει σε μια διαδικασια επαναφορας του σπερματος ο αντρουλης μου κανει gonal 225iu καθε δευ-τετ-σαβ. πινει ενα nolvadex καθε μερα και τωρα μας εδωσαν L-arginine L-carnitine selenioum,εδω θελω την βοηθεια σας μηπως γνωριζει καμια σας να μου πει τι ειναι αυτα?η αν εχουν ακολουθήσει παρομια θεραπεία?εχουν δει βελτίωση?

Σας διαβαζω και λετε για βιοψια!!!Οταν οι ορμονες ειναι πολυ χαμηλα και το σπερματοδιαγραμμα μετα απο λεπτομερης πανεπηστημιακη εξεταση δεν βρεθουν ουτε υπολείμματα πως μπορεις να εχεις ελπιδες οτι με την βιοψια θα βρει σπερμα????

σας ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση σας!!!

καλως ηρθες κοριτσακι! εμεις ειχαμε κανει 3 σπερμοδιαγραμματα ολα μηδενικα! και ετσι πηγαμε για βιοψια και βρηκαμε κατι ψιλα.. οι περισσοτερες κοπελες απο εδω ετσι πηγαμε παντως!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακαροναδα πως παει η ξαπλα???

Ντονατελα μην αφήνεις να σε παίρνει απο κάτω όλα θα μπουν σε μια σειρα με τον ένα ή τον άλλον τροπο. Υπομονη και πίστη! Σίγουρα θα βρεθει η κατάλληλη στιγμη! Δε δικαιουσε άδεια ή ασθένειας?

Lucky καλώς ήρθες! Προφανώς ασχολείται με γυμναστήριο ο άντρας σου κ αι έκανε ενέσεις τεστοστερονης. Εύχομαι να διορθώνεται το πρόβλημα αυτο και να τα καταφέρετε! Αργινινη, καρνιτινη είναι αμινοξεα που βοηθούν την ενδυνάμωση και την κινητικοτητα του σπέρματος. Και μεις βιοψια κάναμε βρήκαμε μετα απο μηδενικά και 1-2 σπερματοζωαρια που βρίσκαμε σε κάθε εξέταση.


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

Roxanne πως τα πας? ο μπεμπης έχει αραξει?

Σήμερα είχα γιατρο και είδα τα σπορακια!!! Δεν τα χορταινω:D μεγαλώσανε είναι πάνω απο 10 πόντους και εχουν βάρος 112γρ και το άλλο 106:D:D ολόκληρα παιδια όχι αστεία :tongue: αλλα δεν μας κάνουν την χάρη να δούμε τι είναι.

Γερα να είναι και ότι θέλουν ας είναι!


p1Utp3.png
Link to comment
Share on other sites

Lucky καλώς ήρθες! Προφανώς ασχολείται με γυμναστήριο ο άντρας σου κ αι έκανε ενέσεις τεστοστερονης. Εύχομαι να διορθώνεται το πρόβλημα αυτο και να τα καταφέρετε! Αργινινη, καρνιτινη είναι αμινοξεα που βοηθούν την ενδυνάμωση και την κινητικοτητα του σπέρματος. Και μεις βιοψια κάναμε βρήκαμε μετα απο μηδενικά και 1-2 σπερματοζωαρια που βρίσκαμε σε κάθε εξέταση.

καλως σας βρηκα μοριτσα ευχομαι να εχεις μια καλη τελειομηνη εγλυμοσινη!!!

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!!

Βασικα με το γυμναστηριο δεν εχει καμια σχεση την ζημια μας την εκανε γιατρος!!!!Ο αντρουλης μου εχει μεσογειακη αναιμια και κανει μεταγγισεις αιματος καθε 10-15 μερες η συσορευση σιδιρου απο τις μεταγγίσεις προκαλει υπογοναδοτροφικο υπογοναδισμο(χαμιλη τεστο)ετσι θεωρησαν σωστο απο την μοναδα Μ.Α στο νοσοκομειο να του δωσουν ενεσιμη τεστοστερονη χωρις να ξερουν οτι προκαλει αζωοσπερμια που ενδεχεται να μεινει μονιμα!!!Να σου πω την αληθεια μεχρι τωρα τους δικαιολογουσα γιατι και αυτοι δεν γνωριζαν αλλα προχθες εμαθα οτι ενω πλεων το ξερουν συνεχιζουν να δινουν την ορμονη σε ολους τους πασχοντες χωρις να τους ενημερωνουν για τις παρενεργειες!!! ΑΝΕΠΊΤΡΕΠΤΟ!!!


pXWyp3.png

Τη θετική ενέργεια και την καλή σας σκέψη, παρακαλώ να στείλετε και ο Θεός να πέψει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σήμερα ήρθα στη δουλειά. Όσο ξάπλωσα ξάπλωσα, μέχρι που πιάστηκε η μέση μου. Έλιωσα στον ύπνο, στο ίντερνετ και στο πλέι στέισιον. :) Σήμερα προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι χαλαρή.

Βέβαια ένα πρόβλημα μέσα στο γραφείο το έχω. Είμαστε 5 άτομα και μερικοί καπνίζουν και μου έρχεται η τσιγαρίλα καμιά φορά και δεν μου αρέσει. Δεν ξέρω και τι να τους πω, εφόσον τόσο καιρό δεν με ενοχλούσε...

Μορίτσα, δέκα πόντους ε; Πω πω κάτι παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!! Αχχχχχχχχχχ! Ναι, γερά να είναι πάνω από όλα.

Lucky, καλώς ήρθες. Πραγματικά απαράδεκτο αυτό που συνεχίζουν να κάνουν οι γιατροί. Και βέβαια όφειλαν να γνωρίζουν κι από πριν. Μακάρι να είστε στις περιπτώσεις που δεν είναι μόνιμο. Πάντως δεν ήξερα ότι η τεστοστερόνη προκαλεί πρόβλημα στο σπέρμα. Από ότι μας είχε πει μια ενδοκρινολόγος κάποτε, η συξημένη τεστοστερόνη είναι καλό. Τώρα δεν ξέρω, ίσως σαν ένεση να είναι αλλιώς από ότι αν την παράγει ο οργανισμός.


cexFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...