Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 2

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ


Recommended Posts

Μακαρι Maryy. Δεν ξερω εγω στενοχωρηθηκα παρα πολυ. Κι ακομη νιωθω οτι ολο αυτο ειναι πολυ αδικο. Πρεπει παλι να μαζευεις κουραγιο κ δυναμη σωματικη και χρηματα και να ξαναξεκινας. Εγω νιωθω κουραση πλεον. Εχω πολλα νευρα με ολα γιατι το παλευουμε πολλα χρονια με διαφορους τροπους κ αποτελεσμα μηδεν. Οσο για τα χρηματα αστο. Δε ξερω πια σε τι να πιστεψω και τι να περιμενω

Ντόμινο μου, ξερω οτι ακομα ειναι δύσκολο να το δεις....ακομα ξερω πως σε εχω ζαλίσει τοοοοσες φορές που στο εχω γράψει....ομως μια ίσον καμια!!!!! Ειναι σαν να περιμένεις να κερδίσεις στο καζίνο με την πρωτη!!!!! Δύσκολο δεν ειναι;;;;

Θελει επιμονή, πίστη και υπομονη!!!!

Ξερω πως ολες πο διαδικασίες εχουν κρατήσει χρονια και αυτο σε εχει κουράσει!!!! Ομως στον χορό της εξωσωματικης μια φορα χορεψες....ε, συνήθως δεν μπορεις να πάρεις το "βραβείο" με την πρωτη!!!!!

Πάρε τον χρονο σου, βρες την δυναμη και συνέχισε!!!! Και θα δεις που το αποτέλεσμα θα δικαιώσει τους κόπους σας!!!!!


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μάγισσα εχεις το σεβασμό μου. Μπράβο κούκλα μου να μην ξεχνάς να ευχαριστείς το Θεό που σας χάρισε τη ζωή και σύντομα θα δεις θα σας δώσει και οτι ποθειτε!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας !!

'Ηρθα και εγώ στην παρέα σας!!

Στα κορίτσια που τα κατάφεραν εύχομαι να χαίρονται τα αγγελούδια τους!!

Για τις υπόλοιπες που προσπαθούμε εύχομαι όσον το δυνατόν γρηγορότερα να γίνουμε και εμείς μανούλες!

Η δική μας ιστορία εν τάχει: Μη αποφρακτική αζωοσπερμία με υψηλή FSH (το 2012 ήταν 24,5 και τον Απρίλιο 2014 27,8. Τον Οκτώβριο 2013 κάναμε βιοψία και βρήκαμε υλικό για 5 προσπάθειες. Ταυτόχρονα κάναμε και την ωοληψία και προχωρήσαμε στην πρώτη εξωσωματική. Δυστυχώς αρνητική. Μάρτιος 2014 και Ιούνιος 2014 δεύτερη και τρίτη αποτυχημένη εξωσωματική.

Τα έμβρυα ήταν όλες τις φορές καλής και πολύ καλής ποιότητας και απο ότι μας είπε ο Τσιλιβάκος που του δείξαμε φωτογραφίες των εμβρύων η ποιότητα τους φαινόταν όντως καλή. Τώρα γιατί δεν έγινε η εμφύτευση Κύριος οίδε??

Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει σε ποιο κέντρο θα συνεχίσουμε. Ο συζυγος έχει αρχίσει τις γνωστές βιταμίνες αλλά δεν τις παίρνει συστηματικά γιατί παραπονιέται για βραδυνή εφίδρωση. Εσείς έχετε ακούσει για τέτοια παρενέργεια για τον άντρα που παίρνει αυτές τις βιταμίνες?

Κορίτσια μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποιο ουρολόγο και κέντρο που είναι πιο εξειδικευμένα για την περίπτωση μας??

Σας φιλώ όλες!

Υ.Γ.: Μαγισσούλα σου χρωστάω μια απάντηση, για τα φάρμακα πέρασα από την επιτροπή της Αθήνας όταν ήταν ακόμα στην πλατεία θεάτρου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας !!

'Ηρθα και εγώ στην παρέα σας!!

Στα κορίτσια που τα κατάφεραν εύχομαι να χαίρονται τα αγγελούδια τους!!

Για τις υπόλοιπες που προσπαθούμε εύχομαι όσον το δυνατόν γρηγορότερα να γίνουμε και εμείς μανούλες!

Η δική μας ιστορία εν τάχει: Μη αποφρακτική αζωοσπερμία με υψηλή FSH (το 2012 ήταν 24,5 και τον Απρίλιο 2014 27,8. Τον Οκτώβριο 2013 κάναμε βιοψία και βρήκαμε υλικό για 5 προσπάθειες. Ταυτόχρονα κάναμε και την ωοληψία και προχωρήσαμε στην πρώτη εξωσωματική. Δυστυχώς αρνητική. Μάρτιος 2014 και Ιούνιος 2014 δεύτερη και τρίτη αποτυχημένη εξωσωματική.

Τα έμβρυα ήταν όλες τις φορές καλής και πολύ καλής ποιότητας και απο ότι μας είπε ο Τσιλιβάκος που του δείξαμε φωτογραφίες των εμβρύων η ποιότητα τους φαινόταν όντως καλή. Τώρα γιατί δεν έγινε η εμφύτευση Κύριος οίδε??

Ακόμα δεν έχουμε καταλήξει σε ποιο κέντρο θα συνεχίσουμε. Ο συζυγος έχει αρχίσει τις γνωστές βιταμίνες αλλά δεν τις παίρνει συστηματικά γιατί παραπονιέται για βραδυνή εφίδρωση. Εσείς έχετε ακούσει για τέτοια παρενέργεια για τον άντρα που παίρνει αυτές τις βιταμίνες?

Κορίτσια μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποιο ουρολόγο και κέντρο που είναι πιο εξειδικευμένα για την περίπτωση μας??

Σας φιλώ όλες!

Υ.Γ.: Μαγισσούλα σου χρωστάω μια απάντηση, για τα φάρμακα πέρασα από την επιτροπή της Αθήνας όταν ήταν ακόμα στην πλατεία θεάτρου.

Καλως την!!!!

Και εγω νομιζα πως βρέθηκε η θεραπεια της αζωοσπερμιας ετσι που ειχε νεκρωσει το θέμα! Αλλα δυστυχως δεν....ε;;;; Κριμα και έλεγα οτι υπαρχουν ελπίδες!!!

Για να καταλάβω....εχεις κανει τρεις προσπάθειες και εχετε υλικό για αλλες δυο;;;; Αφου τα έμβρυα ειναι καλα προφανώς δεν ειναι λόγο σπέρματος , ουτε θέμα εμβρυολογου που κανει τις γονιμοποιησεις!!!

Κατι παιζει στην εμφύτευση....και μπορει να ειναι οτιδηποτε! Για ενδομητριωση εχεις ψαχτεί;;; Μικρόβια τυπου χλαμυδια, ουρεοπλασμα κλπ εχεις δει υποθέτω σωστα;;;; Θρομβοφιλια, αυτοανοσα;;;; Το ενδομήτριο ειναι καλο;;;; Ουφ δεν ξερω....ειναι δεκάδες αυτα που μπορει να παίζουν!!!! Πρεπει να το ψάξεις πααααρα πολυ καλα πριν την επόμενη προσπαθεια!!!

Εισαι η ελπίδα μου να ξερεις γιατι εισαι απο τις λίγες περιπτώσεις που εχω διαβάσει με η υψηλη fsh που βρήκαν υλικό στην βιοψια και εχουν άριστα έμβρυα!!!! Ψάξε πολυ το θέμα μήτρας-ενδομητριου.....


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλως την!!!!

Και εγω νομιζα πως βρέθηκε η θεραπεια της αζωοσπερμιας ετσι που ειχε νεκρωσει το θέμα! Αλλα δυστυχως δεν....ε;;;; Κριμα και έλεγα οτι υπαρχουν ελπίδες!!!

Για να καταλάβω....εχεις κανει τρεις προσπάθειες και εχετε υλικό για αλλες δυο;;;; Αφου τα έμβρυα ειναι καλα προφανώς δεν ειναι λόγο σπέρματος , ουτε θέμα εμβρυολογου που κανει τις γονιμοποιησεις!!!

Κατι παιζει στην εμφύτευση....και μπορει να ειναι οτιδηποτε! Για ενδομητριωση εχεις ψαχτεί;;; Μικρόβια τυπου χλαμυδια, ουρεοπλασμα κλπ εχεις δει υποθέτω σωστα;;;; Θρομβοφιλια, αυτοανοσα;;;; Το ενδομήτριο ειναι καλο;;;; Ουφ δεν ξερω....ειναι δεκάδες αυτα που μπορει να παίζουν!!!! Πρεπει να το ψάξεις πααααρα πολυ καλα πριν την επόμενη προσπαθεια!!!

Εισαι η ελπίδα μου να ξερεις γιατι εισαι απο τις λίγες περιπτώσεις που εχω διαβάσει με η υψηλη fsh που βρήκαν υλικό στην βιοψια και εχουν άριστα έμβρυα!!!! Ψάξε πολυ το θέμα μήτρας-ενδομητριου.....

Τα έχουμε ψάξει τα μικρόβια και μου βρήκαν χλαμύδια και κάναμε θεραπεία και τα εξαλείψαμε πρίν την τρίτη προσπάθεια. Ενδομήτριο είχα πάντα καλό έχω κάνει επεμβατικη υστεροσκόπηση και διορθωσαν το διάφραγμα γιατι είχα καρδιοσχημη μήτρα αλλά τίποτα άλλο εκτός απο αυτό. Θρομβοφιλία έκανα δεν έχω, βιταμίνες C και D ok. Μόνο αυτοάνοσα δεν έκανα, μάλλον θα κάνω συν ξανά τις εξετάσεις για μικρόβια. Επισης σκέφτομαι να κάνω εξετάσεις για παράθυρο εμφύτευσης.

Οι γιατροί το ρίχνουν και στην ποιότητα των δικών μου ωαρίων αλλά και τών σπερματοζωαρίων του συζύγου αν είναι όμως έτσι τότε πως γονιμοποιούνται??

Έχεις καθόλου σχόλια για τις γνωστές γερμανικές βιταμίνες?? Α και για την IMSI τι λές σε ποια κέντρα την κάνουν?? αν δεν επιτρέπεται να γίνει γνωστο στο θέμα μπορείς να μου στείλεις π.μ?? Α και για ουρολόγο μήπως μπορείς να μου προτείνεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα έχουμε ψάξει τα μικρόβια και μου βρήκαν χλαμύδια και κάναμε θεραπεία και τα εξαλείψαμε πρίν την τρίτη προσπάθεια. Ενδομήτριο είχα πάντα καλό έχω κάνει επεμβατικη υστεροσκόπηση και διορθωσαν το διάφραγμα γιατι είχα καρδιοσχημη μήτρα αλλά τίποτα άλλο εκτός απο αυτό. Θρομβοφιλία έκανα δεν έχω, βιταμίνες C και D ok. Μόνο αυτοάνοσα δεν έκανα, μάλλον θα κάνω συν ξανά τις εξετάσεις για μικρόβια. Επισης σκέφτομαι να κάνω εξετάσεις για παράθυρο εμφύτευσης.

Οι γιατροί το ρίχνουν και στην ποιότητα των δικών μου ωαρίων αλλά και τών σπερματοζωαρίων του συζύγου αν είναι όμως έτσι τότε πως γονιμοποιούνται??

Έχεις καθόλου σχόλια για τις γνωστές γερμανικές βιταμίνες?? Α και για την IMSI τι λές σε ποια κέντρα την κάνουν?? αν δεν επιτρέπεται να γίνει γνωστο στο θέμα μπορείς να μου στείλεις π.μ?? Α και για ουρολόγο μήπως μπορείς να μου προτείνεις??

Ξενυχτακι εισαι και εσυ;;;;; Αααααα ωραια!!!!

Βιταμίνες λες το προφ.... ;;;; Αν ναι εμεις αυτο παίρνουμε και οι δυο και τουλάχιστον στο αγορι μου που το ελέγχουμε κανουν δουλειά!!!!

Και απο παρενέργειες τιποτα!!!! Και φαντασου τα παιρνει συστηματικά πουλαχιστον ενάμιση χρονο!!!!


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Imsi εννοείς την μικρογονιμοποιηση;;;; Δεν ξερω.....χαχαχαχα για εμας ειναι μονόδρομος αρα δεν το εχω ψαξει!!!!! Χαχχαχαχα.... Αν αυτο εννοείς γιατι ρωτάς ποια κέντρα την κανουν;;;; Δεν την κανουν ολα;;;; Ετσι νομιζα!!!

Εχεις κοιτάξει πολλα!!!! Αφου εχετε δείγμα απο βιοψια τι τον θες τον ουρολογο;;;; Σου εχω στείλει και πμ. Για δες....και πες!!!!!

Χμ....τωρα καταλαβα τι εννοείς imsi. Δεν το ήξερα με το όνομα της . Χιχιχιχι....

Αν ειναι το ίδιο με αυτο που εχω στο μυαλό μου ξερω δυο κέντρα στην Αθήνα που την κανουν και όντως δεν την κανουν σε ολα τα κέντρα!!!!! Αν ειναι αυτο που φαντάζομαι εχω να σου πω..... Κατσε να ρίξω μια ματια να δω αν καταλαβα καλα και αν λεμε το ίδιο σου στέλνω πμ


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Ναι για τις βιταμίνες αυτές λέω, δεν μας τις έχει προτείνει κανέις μέσα από τα φόρουμ τις ανακάλυψα και τις πήρα.

Το δικό μας πρόβλημα έχει προκύψει από κιρσοκήλη την οποία ο σύζυγος είχε εγχειρήσει όταν ήταν 33 χρονών. Απο τότε πέρασαν περίπου 16 χρόνια. Από ότι θυμαται ο σύζυγος μετά την εγχείρηση είχε κάνει σπερμοδιάγραμμα και του είχαν βρεί αν θυμαται κάπου στο 1 με δύο εκατομύρια που ήταν ήδη πολύ χαμηλό αλλά δεν του είπε ο ουρολόγος να το προσέξει γιατί ακόμα και αυτά να διατηρούνταν το πιο πιθανόν να χρειαζόταν σπερματέγχυση για να επιτευχθει εγκυμοσύνη. Ετσι φτάσαμε, όπως σου έχω γράψει σε π.μ., το 2012 τον αυγουστο στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα που κάναμε για διευρευνηση της γονιμότητας μας να βρεθεί μόνο ένα σπερματοζωάριο. Ενώ από το 2013 και μετά όσα σπερμοδιαγράμματα και εάν κάναμε δεν βρήκαμε δυστυχώς τίποτα.

Μήπως μπορείς να μου πεις την δοσολογία που σας έχουν συστήσει για τις εν λόγω βιταμίνες?

Χαιρετώ για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Ναι για τις βιταμίνες αυτές λέω, δεν μας τις έχει προτείνει κανέις μέσα από τα φόρουμ τις ανακάλυψα και τις πήρα.

Το δικό μας πρόβλημα έχει προκύψει από κιρσοκήλη την οποία ο σύζυγος είχε εγχειρήσει όταν ήταν 33 χρονών. Απο τότε πέρασαν περίπου 16 χρόνια. Από ότι θυμαται ο σύζυγος μετά την εγχείρηση είχε κάνει σπερμοδιάγραμμα και του είχαν βρεί αν θυμαται κάπου στο 1 με δύο εκατομύρια που ήταν ήδη πολύ χαμηλό αλλά δεν του είπε ο ουρολόγος να το προσέξει γιατί ακόμα και αυτά να διατηρούνταν το πιο πιθανόν να χρειαζόταν σπερματέγχυση για να επιτευχθει εγκυμοσύνη. Ετσι φτάσαμε, όπως σου έχω γράψει σε π.μ., το 2012 τον αυγουστο στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα που κάναμε για διευρευνηση της γονιμότητας μας να βρεθεί μόνο ένα σπερματοζωάριο. Ενώ από το 2013 και μετά όσα σπερμοδιαγράμματα και εάν κάναμε δεν βρήκαμε δυστυχώς τίποτα.

Μήπως μπορείς να μου πεις την δοσολογία που σας έχουν συστήσει για τις εν λόγω βιταμίνες?

Χαιρετώ για την ώρα.

Στο στέλνω και αυτο με πμ. Καλυτερα......


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites

JeryJo,και ο συζυγος επαιρνες τετοιες βιταμινες αλλα φυσικα τιποτα!!!τι να σου κανει η βιταμινη οταν το dna δεν ειναι καλο!!& εμενα ο συζυγος εκανε εγχειριση κιρσοκηλων(πολλων) πριν 10μηνες αλλα τιποτα ακομη!!!βεβαια αυξηθηκε η ποσοτητα αλλα οχι η μορφολογια(2%)!θα περιμενουμε ακομη λιγο & μετα πρεπει να δοκιμασουμε αλλον τροπο!ειμαστε & οι δυο σχεδον 34ετων.


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου eirinaki1981,

Εμείς ακόμα δεν έχουμε κάνει σπερμοδιάγραμμα για να δούμε εάν έχουν βοηθήσει καθόλου, αλλά αφού δεν υπάρχει και κάτι άλλο για να κάνουμε είπαμε να το δοκιμάσουμε και αυτό. Εμείς είμαστε και οι δύο μεγαλούτσικοι 43 και 49 αλλά το παλέυουμε γιατί αργήσαμε πολύ να συναντηθούμε στην ζώή και αφού έγινε το θαύμα και τελικά βρεθήκαμε, περιμένουμε να γίνει και το δεύτερο θαύμα και να αποκτήσουμε και το παιδάκι μας!!

Link to comment
Share on other sites

Αφου βρεθηκατε ομως,αυτο ειναι το πιο σημαντικο!!!με το καλο,jeryjo!!απλα πρεπει να κινηθειτε πιο γρηγορα απο μας!!δυστυχως οι κιρσοκηλες ξαναεμφανιζονται μετα απο λιγα χρονια!!φυσικα,να προσπαθειτε αλλα δοκιμαστε & κατι αλλο,αν δεν κατσει!!


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαγισσα,σιγουρα αντιδρα διαφορετικα ο καθε οργανισμος αλλα στην περιπτωση κιρσοκηλης ο οργανισμος σκοτωνει τα σπερματοζωαρια ή παραγει ελαττωματικα σπερματοζωαρια.οι βιταμινες δεν επιφερουν τεραστια διαφορα.εσυ εμεινες εγκυος μετα τις βιταμινες;ποσο βελτιωθηκε το σπερμα;


ECV6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαγισσα,σιγουρα αντιδρα διαφορετικα ο καθε οργανισμος αλλα στην περιπτωση κιρσοκηλης ο οργανισμος σκοτωνει τα σπερματοζωαρια ή παραγει ελαττωματικα σπερματοζωαρια.οι βιταμινες δεν επιφερουν τεραστια διαφορα.εσυ εμεινες εγκυος μετα τις βιταμινες;ποσο βελτιωθηκε το σπερμα;

Χαχαχαχα.....καλο!!!!

Αν θες ρίξε μια ματια στην προηγούμενη σελίδα του θέματος!!!! Εχω γράψει πολλα για την περίπτωση μας!!!! Μην τα ξανά γράφω η κακομοιρα!!!!

Παντως απέχω αρκετά απο αυτο που περιγράφεις δυστυχως!!!!


RsLcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...