Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Lila86 είπε:

      Με το καλό! Σου εύχομαι να ναι θετικότατη και φυσικά περιμένουμε νέα! Κατά τα άλλα πως είσαι;

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

Tοκετός με πρόκληση


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα! Επειδή είναι πολύ σοβαρό το ζήτημα της γέννας και όπου να ναι θα γεννήσεις, καλύτερα να ακούσεις τον γιατρό σου.Εδω είναι ένα φόρουμ,όπου παραθέτονται απόψεις και εμπειρίες,δίχως να γνωρίζουν το ιστορικό σου και την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.Μονο ο γιατρός σου γνωρίζει αυτές τις πληροφορίες και στην τελική είναι έμπειρος επιστήμονας,για να σου λέει να πάτε με καισαρική,κάτι θα ξέρει.Και εγώ με καισαρική γέννησα και εχω ένα υγιέστατο κοριτσάκι.Ολες οι γυναίκες που γεννάνε είτε με καισαρική είτε με φυσικό τροπο,είναι δυνατές και θαρραλέες.Και στην τελική,δεν είναι και εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς,είναι εγχείρηση ρουτίνας για τους μαιευτήρες.Σημασια έχει να πάνε όλα καλά, να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι και να είσαι και εσύ γερή και υγιής. Όλα θα πάνε καλά,να ακούς τον γιατρό σου και σε λίγο θα κρατάς στην αγκαλιά σου το μπεμπακι❤️

ακριβώς αυτό! σημασία έχει να γεννηθεί υγιές το μωράκι και να είσαι υγιείς και η ίδια, άρα καλύτερα να ακούσεις μόνο τους γιατρούς . ακόμα  και με καισαρική να γεννήσεις,  το μωράκι σου, το παιδάκι σου , θα σε αγαπάει το ίδιο πολύ !!

όπως εγώ και η αδερφή μου την μαμά μας 😊 !  Δεν πρέπει να στεναχωριέσαι . Θα φέρεις στον κόσμο ένα μωράκι. τόσο σημασία έχει ο τρόπος του τοκετού;   Νομίζω πως και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει η μαγεία που αναφέρθηκε, όπως και οι δυσκολίες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι ότι ο γιατρός δν ανέφερε ότι κινδυνεύει το μωρό.. Αν ήταν έτσι, θα της έλεγε καισαρική τώρα κ εν θα υπήρχε καμια συζήτηση όταν τίθεται η υγεία κ η ζωη του μωρου.. Εννοείται

Από τη στιγμή που ο γιατρός μιλάει κ για πρόκληση άρα μπορεί να γεννηθεί φυσιολογικά, αλλά θα χρειαστουν περισσοτετες ώρες κ με πιθανοτητα να περασεις τους πονους και να καταλήξεις στην καισαρικη.. 

Προσωπικά κοπέλα μου αφου δν σου αναφερε ότι κινδυνευει το παιδι, προσπάθησε το.. Αφου δν συζητά για παραταση, δοκίμασε την προκληση.. Μιλαω πάντα σκεπτομενη πως θα λειτουργουσα εγώ, ο κάθε ανθρώπος είναι διαφορετικός κ σεβαστη η απόφαση.. 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νομιζω συμφωνούμε όλες ότι το πιο σημαντικό είναι να γεννηθεί ένα υγιές μωράκι, κ φυσικά μια γερή μανούλα. Όμως, ας σκεφτούμε οτι μια εγκυμονούσα μπορεί να επιλέξει να γεννήσει με καισαρική χωρίς απαραίτητα να συντρέχει λόγος υγειας, γιατί ίσως νιωθει αβεβαιοτητα με το πώς θα εξελιχθεί ο τοκετός, φοβαται τους πόνους κλπ κ θα πρέπει να έχει αυτή την επιλογή (αφού ενημερωθεί φυσικά για τη διαδικασια), μια άλλη ίσως εμπιστεύεται απόλυτα το γιατρό της αυτό που θα της προτείνει κ μια άλλη προτιμά, αν δεν υπάρχουν σαφείς αντενδείξεις κ κινδυνοι, να προσπαθήσει για φυσιολογικό τοκετό έστω με προκληση, φυσικά με το γιατρό δίπλα της για ο,τι προκύψει. Δυστυχώς καμία γυναίκα,ειδικά στο πρώτο παιδί, δεν μπορεί να ξέρει από πριν αν θα έχει έναν σχετικά ευκολο η πολύ δύσκολο τοκετό, είναι πάντα ένα ρίσκο το πώς θα εξελιχθεί. Η καισαρική ίσως είναι πιο σίγουρη διαδικασια με αυτή την έννοια.. αλλα αν θέλει να το προσπαθήσει κ δεν της το απαγορεύσει ο γιατρός της, δεν είναι κακο να το ζητήσει.

Όπως λέτε κ οι υπόλοιπες να ευχηθούμε υγεία, να έχει μια όμορφη εμπειρία γέννας όπως κι αν είναι αυτή κ καλή αναρρωση κ καλή δύναμη στη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...