Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • 2 ώρες πρίν, a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας!

      Χάζευα λίγο εδώ στο φόρουμ και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. 

      Ίσως να μην διαβάσει τις σκέψεις μου, κάποια που να έχει κατάθλιψη!!!

      Χρειάζεται κάπως να ηρεμίσω και να αποβάλλω τις σκέψεις μου. Είμαι 43 και δεν έχω πετύχει εγκυμοσύνη τελειόμηνη. Δυστυχώς μετράω αποβολές στο ιστορικό μου και έχω κάνει και εξωσωματική με δικά μου ωάρια, χωρίς επιθυμητό αποτέλεσμα.

      Αποφασίσαμε να πάμε για δωρεά ωαρίων μήπως και αποκτήσουμε το θαυματάκι μας με τη βοήθεια αυτή (που να πούμε την αλήθεια δεν δωρίζει έτσι απλά μια γυναίκα τα ωάρια της - αυτό το λέω και ως θετικό μέσα μου, για να μην φορτώνομαι με αρνητικές σκέψεις).

      Δυστυχώς όμως με έχουν πιάσει όλες οι αρνητικές σκέψεις που μπορεί να κάνει "ίσως;" μια γυναίκα στην ηλικία μου. Με έχουν πει μεγάλη αρκετές φορές, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι συνέχεια εαν είμαι μεγάλη για να αποκτήσω παιδί και ίσως γι'αυτο να είχα τις αποβολές. Ξέρω πως υπάρχουν γυναίκες που έχουν αποκτήσει στην ηλικία μου παιδί και μεγαλύτερες, αλλά δεν ξέρω καμία προσωπικά.

      Επίσης βομβαρδίζομαι σε όλα τα social media με topics για στενάχωρα θέματα όπως αρρώστιες σε όλες τις ηλικίες, για γονείς που έφυγαν απο τη ζωή κτλ  

      Και σκέφτομαι πραγματικά όλα αυτά και λεω, εαν τύχει σε μένα τι θα απογίνει το παιδί? Και σκέφτομαι μετά πως γενικά ποτέ δεν ξέρεις τι σου φέρνει η ζωή. Και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και άλλες γυναίκες εκεί έξω που σκέφτονται σαν εμένα και δεν τολμούν να μιλήσουν? 

      Θα πει κανείς αν σκέφτομαι όλα αυτά μήπως να μην κάνω παιδί.

      Έχω ακούσει δεξιά αριστερά διάφορα αρνητικά πάνω στο θέμα εγκυμοσύνη σε ηλικία 40+ , αλλά δεν υπήρξε καμία γυναίκα να μου πει εμένα προσωπικά κάτι ανάλογα με τις σκέψεις μου.

      Και να παω σε ψυχολογική υποστήριξη δεν μπορώ, δεν εχω πια την οικονομική ευχέρεια.  

      Δεν ξέρω κορίτσια. Προσπαθώ να διαβάσω κάπου θετικά και δεν βρίσκω.

      Θέλω τόσο πολύ να κρατήσω και εγώ ενα υγιέστατο μωράκια στην αγκαλιά μου. Να μεγαλώσει η οικογένεια μας. Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω μια καλή μανούλα.

      Καλησπέρα!

      Καταρχάς υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρέα που μπορείς να μιλήσεις με κοπέλες με τις ίδιες ανησυχίες και  εμπειρίες.

      Δεν γνωρίζω από ποια περιοχή μας γράφεις αλλά υπάρχουν και δημόσιες δομές για ψυχολογική υποστήριξη.. καλό είναι να απευθυνθείς κάπου γιατί θα περάσουν πολλά απο το μυαλό σου.. και σίγουρα θα πρέπει ότι απόφαση πάρεις να την πάρεις μαζί με τον σύντροφο σου (αν υπάρχει) διαφορετικά φυσικά και μόνη σου είναι εφικτό ξέρουμε πολλές τετοιες περιπτώσεις..

      Να σου πω για την ιστορία οτι υπάρχουν γυναικες που προσπαθούν και με δευτερη τριτη δοτρια μεχρι να τα καταφέρουν είτε για αδερφακι.. οποτε δεν ειναι τοσο τρομερο..

      τωρα αναφορικα με την ηλικια.. ενα νουμερο ειναι τι 43 τι 53 τι 23.. (μονο ο περιορισμος του 54 λογω νομοθεσιας).. το θεμα υγειας και στα 20 μπορεις να παθεις κατι οχι μονο στα 40++, οκ σωματικα θα εισαι 40+ αλλα για να προχωρησετε και να προχωρησει και η εγκυμοσυνη ιατρικα θα ειναι εφικτο.. οσον αφορα τον κοσμο ή τι σκέψεις.. δεν ξερω ποια θα ειχε μεγαλυτερους ενδιασμους μια 30 που πρεπει να παει με δοτρια η μια 40++ .. για μενα ειναι σχεδον το ιδιο δυσκολο (μπορει να εχω προσωπικη αποψη ποιο ειναι πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι επι του παροντος).. 

      Διαβασε εμπεριες , επιστημονικα αρθρα, μιλα με τον γιατρο σου, με καποιον ειδικο.. και οτι αποφαση παρεις θα ειναι για το καλυτερο για σενα..

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Supergirl87 είπε:

      Καλημέρα κ σ ευχαριστω για την απάντηση,μου έδωσε η αιματολόγος ιατρική γνωμάτευση την οποία κ του έδειξα αλλά κ πάλι ήταν αρνητικός.Μου είπε όπως είπα κ χθες ότι φοβάται για κύστες,αιμορραγίες κ τα σχετικα.

      Να σπάσουν τπτ αγγεία κάτι τέτοια μας έλεγε κ προβληματιστήκαμε.

      @Sunshine. να σε ρωτήσω το συμπλήρωμα q10 σε τι ακριβως βοηθάει;Μπορεις να πάρεις όποια εταιρια να ναι δλδ τύπου solgar κ σε πόσα mg;Γιατι έχω κ 100 κ 200mg.

      Μου είχε πει ότι διορθώνει τις βλάβες των κυττάρων στο dna και να παίρνει και ο σύζυγος για το σπέρμα. Εμείς παίρνουμε τις lamberts 100 (1 ημερησίως). 

Tοκετός με πρόκληση


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια κοντεύω 40 εβδομάδων ο γιατρός μου 40+1 με έχει για εισαγωγή σε 3 μέρες δηλαδή. Συζητήσαμε την πιθανότητα πρόκλησης αλλά μου είπε ότι η επιτυχία θα είναι κάτω απο 20%. Έτσι καταλήξαμε στην καισαρική. Το μωρό είναι ψηλά και ο τράχηλος σκληρός οπότε η πρόκληση δεν θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ. Δυστυχώς όμως εμένα με έχει πάρει πολύ απο κάτω νιώθω ότι βιάζω το μωρό να βγεί. Περπατάω κάθε μέρα κάνω ασκήσεις και του μιλάω κοιτάω συνέχεια την κοιλιά μου και κάθε μέρα που ξυπνάω και δεν έχει αλλάξει κάτι κλαίω με τις ώρες. Αισθάνομαι ότι κάνω κακό σε μένα και στο μωρό. Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία πως το διαχειρίστηκε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια κοντεύω 40 εβδομάδων ο γιατρός μου 40+1 με έχει για εισαγωγή σε 3 μέρες δηλαδή. Συζητήσαμε την πιθανότητα πρόκλησης αλλά μου είπε ότι η επιτυχία θα είναι κάτω απο 20%. Έτσι καταλήξαμε στην καισαρική. Το μωρό είναι ψηλά και ο τράχηλος σκληρός οπότε η πρόκληση δεν θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ. Δυστυχώς όμως εμένα με έχει πάρει πολύ απο κάτω νιώθω ότι βιάζω το μωρό να βγεί. Περπατάω κάθε μέρα κάνω ασκήσεις και του μιλάω κοιτάω συνέχεια την κοιλιά μου και κάθε μέρα που ξυπνάω και δεν έχει αλλάξει κάτι κλαίω με τις ώρες. Αισθάνομαι ότι κάνω κακό σε μένα και στο μωρό. Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία πως το διαχειρίστηκε;

Καλημέρα.. 

Αχ ποσο στενοχωριέμαι που είσαι στο τέλος της εγκυμοσύνης σου και βιώνεις στρες κ κλάματα.. Προφανώς αυτό συμβαίνει γτ προγραμματιζεται κάτι παρα τη θέλησή σου..Δυστυχώς αυτό που αναφέρεις συμβαίνει συχνά σε κοπέλες, ο γιατρός να μην τις αφήνει περισσότερο.. Η αλήθεια είναι ότι το μωρό ξέρει ποτε είναι η ώρα του.. Ο γιατρός φυσικά βολευεσαι κατευθείαν με καισαρική από το να κάνει προκληση και να σε περιμένει 10-12+ ώρες.. 

Εγώ δεν έζησα έτσι τις γέννες μου αλλά σε φίλη μου που έτυχε, στις 40εβδ φοβόταν να βρει άλλο γιατρό ( είναι κ δυσκολο να σε αναλάβει κάποιος στο τέλος) προχώρησε στην καισαρική και όταν έφτασε η ώρα για το δευτερο παιδακι της βρήκε άλλο γιατρό που έκανε vbac.. 

Για το μωρό σου μη φοβάσαι..ολα καλα θα'ναι.. 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να πεις αυτό που νιώθεις στο γιατρό κ να ζητήσεις μια μικρή παραταση μέχρι να κλεισεις τις 41?? 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι δεν με αφήνει λόγω υψηλού ΔΜΣ ( βέβαια δεν έχω ως τώρα κάποιο πρόβλημα) ούτε ζάχαρο, ούτε προεκλαμψία, ούτε υψηλή πίεση τίποτα, αλλά μου είπε σε υψηλό ΔΜΣ κάνουν πρόκληση στις 40+1 περίπου 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια κοντεύω 40 εβδομάδων ο γιατρός μου 40+1 με έχει για εισαγωγή σε 3 μέρες δηλαδή. Συζητήσαμε την πιθανότητα πρόκλησης αλλά μου είπε ότι η επιτυχία θα είναι κάτω απο 20%. Έτσι καταλήξαμε στην καισαρική. Το μωρό είναι ψηλά και ο τράχηλος σκληρός οπότε η πρόκληση δεν θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ. Δυστυχώς όμως εμένα με έχει πάρει πολύ απο κάτω νιώθω ότι βιάζω το μωρό να βγεί. Περπατάω κάθε μέρα κάνω ασκήσεις και του μιλάω κοιτάω συνέχεια την κοιλιά μου και κάθε μέρα που ξυπνάω και δεν έχει αλλάξει κάτι κλαίω με τις ώρες. Αισθάνομαι ότι κάνω κακό σε μένα και στο μωρό. Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία πως το διαχειρίστηκε;

Δυστυχώς τετοιες καταστάσεις ειναι πολυ συνηθισμενες στην Ελλαδα… Δε γνωριζω βεβαια αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για τον οποιο πραγματικα πρέπει να πας σε καισαρικη, αλλα απο αυτα που γραφεις δε φαίνεται κατι τετοιο.

Ζω στο Βελγιο και εδω αφηνουν τις γυναικες μεχρι 41 εβδομάδες και τοτε μονο πανε με προκληση. Για καισαρικη ουτε λογος, καθως σε μια τετοια περιπτωση δεν εχει κανενα προσθετο οφελος.

Γιατι δε μιλας με το γιατρο σου, και προτεινε του να ξεκινησετε με προκληση και βλεπετε μετα. Το προβλημα ειναι πως στην Ελλαδα πλεον κανεις δεν εχει εμπειρια σε μια τυπικη γεννα (που είναι φυσιολογικό να κρατησει αρκετες ωρες) αφου οι καισαρικες πανε και ερχονται.

Λυπαμαι πολυ…

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Βάσω Μιχαήλ είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια κοντεύω 40 εβδομάδων ο γιατρός μου 40+1 με έχει για εισαγωγή σε 3 μέρες δηλαδή. Συζητήσαμε την πιθανότητα πρόκλησης αλλά μου είπε ότι η επιτυχία θα είναι κάτω απο 20%. Έτσι καταλήξαμε στην καισαρική. Το μωρό είναι ψηλά και ο τράχηλος σκληρός οπότε η πρόκληση δεν θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ. Δυστυχώς όμως εμένα με έχει πάρει πολύ απο κάτω νιώθω ότι βιάζω το μωρό να βγεί. Περπατάω κάθε μέρα κάνω ασκήσεις και του μιλάω κοιτάω συνέχεια την κοιλιά μου και κάθε μέρα που ξυπνάω και δεν έχει αλλάξει κάτι κλαίω με τις ώρες. Αισθάνομαι ότι κάνω κακό σε μένα και στο μωρό. Υπάρχει κάποια με παρόμοια εμπειρία πως το διαχειρίστηκε;

λυπαμαι που περνας αυτο το στρες τωρα λιγο πριν γεννησεις

ο γιατρος σου ειναι σε ιδιωτικο;δε σκεφτεσαι να πας στο δημοσιο εκει που μενεις να δεις τι θα σου πουν;

εφοσον εχεις δευτερες σκεψεις μπορεις να πεις στον γιατρο σου οτι τουλ θελεις να δοκιμασετε την προκληση,μπορει να μην εχεις πολλες πιθανοτητες,αλλα ποτε δεν ξερεις

οπως κ να γινεις,με το καλο να παρεις αγκαλια το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε δημόσιο είναι. Εγώ συμφώνησα με καισαρική λόγω χαμηλών ποσοστών στην πρόκληση. Αλλά γενικά και σε καισαρική και σε πρόκληση έχω το ίδιο συναίσθημα ότι βιάζω το μωρό να βγει χωρίς να είμαστε έτοιμοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Σε δημόσιο είναι. Εγώ συμφώνησα με καισαρική λόγω χαμηλών ποσοστών στην πρόκληση. Αλλά γενικά και σε καισαρική και σε πρόκληση έχω το ίδιο συναίσθημα ότι βιάζω το μωρό να βγει χωρίς να είμαστε έτοιμοι.

κοιτα,στο δημοσιο ειναι λιγο κ τι πρωτοκολλο εχει το νοσοκομειο

πχ μηπως εκει που εισαι δ δινει κανεις παραταση σαν πολιτικη του νοσοκομειου;

γιατι αν ειναι θεμα του γιατρου σου,θα μπορουσες να πας απλα στην εφημερια οταν ειναι να γεννησεις

πχ στο νοσοκομειο που γεννησα αφου μπηκα στον μηνα μου,πηγαινες μια φορα την εβδομαδα,στη μαιευτικη,εκανες κορδελα κ σε ελεγχε γιατρος υπερηχο κλπ,δ ηταν απαραιτητο να βρισκεται κ ο γιατρος που με παρακολουθουσε.ηξερα οτι αν περασεις την πητ σε βλεπανε μερα παρα μερα.προσωπικα δ χρειαστηκα τοσο,μπηκα με προκληση αλλα ειχα κ αλλα θεματα εγω,εκανα καισαρικη,μετα σκεφτομουν οτι επρεπε να το παλεψω περισσοτερο,αλλα πηρα την αποφαση μου κ με βαση τις συνθηκες.πλεον εχουν περασει 10χρ κ εχει "λυθει" μεσα μου

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το νοσοκομείο έχω επιλέξει δικό μου γιατρό ο οποίος γενικά είναι κατά της καισαρικής οπότε μου είπε για πρόκληση αλλά με ενημέρωσε ότι έχω πολύ χαμηλό ποσοστό να πετύχει. Το νοσοκομείο που είμαι δίνει 40+6. Ο γιατρός μίλησε για πρόκληση  λόγω ΔΜΣ παρότι δεν έχω κάποια ένδειξη υγείας δεν ξέρω που στηρίζεται αυτό, λογικά έτσι θα λειτουργούν σε υψηλό ΔΜΣ. Εγώ είχα συζητήσει τουλάχιστον για 40+3 μου είπε να πάω το Σάββατο και να δούμε σε τι κατάσταση είναι αν κατέβηκε το μωρό και αν ο τράχηλος μαλάκωσε καθόλου για να έχω καλύτερη πιθανότητα στην πρόκληση (για τον τράχηλο μου είπε μπορεί να μαλακώσει με υπόθετα η θέση του μωρού είναι πιο δύσκολο θέμα γιατί είναι ψηλά και δεν θα επηρεαστεί ιδιαίτερα απ τις συσπάσεις. Εγώ κάθε μέρα που ξυπνάω παρακαλάω να ξεκινήσει ο τοκετός και δεν θα αφήσω κανένα να με πειράξει μετά ούτε με πρόκληση ούτε τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Βάσω Μιχαήλ είπε:

Μέσα απο το νοσοκομείο έχω επιλέξει δικό μου γιατρό ο οποίος γενικά είναι κατά της καισαρικής οπότε μου είπε για πρόκληση αλλά με ενημέρωσε ότι έχω πολύ χαμηλό ποσοστό να πετύχει. Το νοσοκομείο που είμαι δίνει 40+6. Ο γιατρός μίλησε για πρόκληση  λόγω ΔΜΣ παρότι δεν έχω κάποια ένδειξη υγείας δεν ξέρω που στηρίζεται αυτό, λογικά έτσι θα λειτουργούν σε υψηλό ΔΜΣ. Εγώ είχα συζητήσει τουλάχιστον για 40+3 μου είπε να πάω το Σάββατο και να δούμε σε τι κατάσταση είναι αν κατέβηκε το μωρό και αν ο τράχηλος μαλάκωσε καθόλου για να έχω καλύτερη πιθανότητα στην πρόκληση (για τον τράχηλο μου είπε μπορεί να μαλακώσει με υπόθετα η θέση του μωρού είναι πιο δύσκολο θέμα γιατί είναι ψηλά και δεν θα επηρεαστεί ιδιαίτερα απ τις συσπάσεις. Εγώ κάθε μέρα που ξυπνάω παρακαλάω να ξεκινήσει ο τοκετός και δεν θα αφήσω κανένα να με πειράξει μετά ούτε με πρόκληση ούτε τίποτα. 

Με το καλό να γεννήσεις, εύχομαι φυσιολογικά αφου αυτό είναι που θέλεις! Το περπάτημα βοηθάει πολύ, πάνω απο μια ώρα την ημέρα αν αντέχεις.

Νομίζω ότι η πρόκληση στην εβδομάδα που είσαι εχει αρκετές πιθανότητες να πετύχει αρκεί να σου αφήσουν περιθώριο πολλές ώρες για να κατέβει το μωρό. Επιπλέον, αν κάνεις πρόκληση τελικά, καλό είναι μέχρι να φτάσεις διαστολή 4 τουλάχιστον να μην κάνεις επισκληρίδιο και να περπατάς. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό στο νοσοκομείο. Δηλαδη πιστεύω ότι αν γίνει σωστά η πρόκληση, με τις σωστές δόσεις ωκυτοκίνης ώστε να μην πεθάνεις στον πόνο και ζητήσεις κατευθείαν επισκληρίδιο, αν σου δώσουν χρόνο και δεν είσαι καθηλωμένη στο κρεβάτι όσο περιμένεις να κατέβει το μωρό, έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! δεν έχω γεννήσει.. αλλά είμαι 19η+εβδομάδα μετά από πολλές προσπάθειες και ταλαιπωρία.. έχω αυξημένο ΔΜΣ αλλά δεν έχουμε κάνει ακόμα τετοίες συζητήσεις (είναι νωρίς για εμάς).

Αυτό που ήθελα όμως να σου πω είναι ότι είναι κρίμα να στεναχωριέσαι για τέτοια πραγματα.. να σκεφτεσαι να κάνεις την διαδικασία που είναι πιο ασφαλή για το μωρό σου και εσένα.. δε θα θεωρούσα καθολου οτι το βιαζω αν το παρετε 40+ που είσαι..οκ γινεται να πας και 41 αλλα και 37..38..39.. είναι το ίδιο..

και η καισαρική και η πρόκληση είναι διαδικασίες που χρησιμοποιούνται χρόνια χωρίς κάποια επιπτωση επί της διαδικασίας.. κάνε φυσικά οτι χρειάζεσαι για να είσαι ήρεμη ότι τα έκανες όλα οσα μπορούσες..αλλά κρίμα να χαλάς την καλύτερη μέρα της ζωής σου για μία λεπτομέρια κατ'έμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...