Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , Eflenew είπε:

      Χρόνια δε πετυχαινα εμφυτευση. 1-2 φορές πολύ μικρή χοριακη <15 που έπεφτε. Εκανα ελεγχο πριν 1,5 χρονια περιπου για μικροβιωμα, είχα μικρόβιο και χαμηλούς γαλακτοβακιλλους. Πήρα αντιβιωση και προβιοτικα για γαλακτοβακιλλους και πέτυχα θετικη χοριακη μετά από πολλά χρόνια προσπαθειων! Είμαι στον 7ο μήνα. Ψαξτο λίγο περισσότερο. Απλά κάποιοι γιατροί δεν υποστηρίζουν το θέμα "μικροβίωμα". Σου εύχομαι να έχεις γρήγορα μια θετική χοριακη!!!

      Καλημέρα και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου! Μπορείς να μου πεις αν θυμάσαι κιόλας πόσο ήταν όταν χαμηλά και μετά πόσο ανέβηκε; Έχω κάνει και εγώ αυτή την εξέταση από την πρώτη αποτυχία της εμβρυομεταφορας και ήταν σε ποσοστό 35% και ξεκινήσαμε μόνο προβιοτικά χωρίς αντιβίωση (δεν ήθελε ο γιατρός γιατί μου είπε ότι θα τα σκοτώσει και αυτά που έχω) αλλά μετά πήγε στο 0 το ποσοστό αντί να ανέβει και έτσι μου έδωσε αντιβίωση και ξανά προβιοτικά και σε μια βδομάδα μέσα είχε πάει 65%. Και συνέχισα τα προβιοτικά. Δεν ξανά κάναμε έλεγχο του μικροβιωματος μου είπε ότι από εδώ και πέρα θα ανεβαίνει. Εγώ να σου πω την αλήθεια ήθελα ξανά να το κάνω να δω μην πάει τζάμπα η εμβρυομεταφορά. 

Εξετάσεις μωρού 5 μηνών


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα πείτε μου αν έχετε παρόμοια εμπειρία γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Κάναμε εξετάσεις αίματος στον μικρό μου ο οποίος είναι 5 μηνών. Το θέμα είναι ότι οι τρανσαμινασες βγήκαν ανεβασμένες. Συγκεκριμένα η SGOT 83 και η SGPT 70. Πήρα δύο γνώμες από παιδίατρο. Ο ένας είπε ότι μάλλον οφείλεται στην ανωριμότητα του συκωτιού και δεν είναι κάτι ανησυχητικό και ο άλλος ότι μπορεί να πέρασε κάποια ίωση και να επαναλάβουμε οπωσδήποτε σε 20 μέρες. Τελείως διαφορετικες απόψεις..έχει τύχει σε καμία μανούλα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Αγγελικηη1 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα πείτε μου αν έχετε παρόμοια εμπειρία γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Κάναμε εξετάσεις αίματος στον μικρό μου ο οποίος είναι 5 μηνών. Το θέμα είναι ότι οι τρανσαμινασες βγήκαν ανεβασμένες. Συγκεκριμένα η SGOT 83 και η SGPT 70. Πήρα δύο γνώμες από παιδίατρο. Ο ένας είπε ότι μάλλον οφείλεται στην ανωριμότητα του συκωτιού και δεν είναι κάτι ανησυχητικό και ο άλλος ότι μπορεί να πέρασε κάποια ίωση και να επαναλάβουμε οπωσδήποτε σε 20 μέρες. Τελείως διαφορετικες απόψεις..έχει τύχει σε καμία μανούλα??

Για πιο λόγο κάνατε εξετάσεις στο παιδάκι? Λογικά υπήρχε κάποιο θέμα γιατί προληπτικά σε τόσο μικρό παιδάκι δεν γίνονται εξετάσεις ξεκινά από εκεί επερνε κάποιο φάρμακο πχ αντιβίωση? . Από εκεί Κ πέρα στα μωρά οι τιμές είναι διαφορετικές Κ δεν αξιολογούνται όπως στους ενήλικες . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , linaa είπε:

Για πιο λόγο κάνατε εξετάσεις στο παιδάκι? Λογικά υπήρχε κάποιο θέμα γιατί προληπτικά σε τόσο μικρό παιδάκι δεν γίνονται εξετάσεις ξεκινά από εκεί επερνε κάποιο φάρμακο πχ αντιβίωση? . Από εκεί Κ πέρα στα μωρά οι τιμές είναι διαφορετικές Κ δεν αξιολογούνται όπως στους ενήλικες . 

Κάναμε εξέταση για να δούμε για πιθανή έλλειψη ενζύμου και είπε η παιδίατρος αφού θα του έπαιρναν αίμα να βάλουμε προληπτικά και άλλες εξετάσεις. Δεν έχει πάρει αντιβίωση όχι, παίρνει μόνο βιταμίνη d3 και σίδηρο πάλι προληπτικά εξαιτίας αποκλειστικου θηλασμού 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αγγελικηη1 είπε:

Κάναμε εξέταση για να δούμε για πιθανή έλλειψη ενζύμου και είπε η παιδίατρος αφού θα του έπαιρναν αίμα να βάλουμε προληπτικά και άλλες εξετάσεις. Δεν έχει πάρει αντιβίωση όχι, παίρνει μόνο βιταμίνη d3 και σίδηρο πάλι προληπτικά εξαιτίας αποκλειστικου θηλασμού 

Μήπως τον πειράζουν τα συμπληρώματα γιατί Κ αυτά δεν είναι αθώα ?.. έλλειψη ενζύμου γιατί ? Μετά από τόσους μήνες ? δεν είχατε κάνει στο μαιευτήριο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , linaa είπε:

Μήπως τον πειράζουν τα συμπληρώματα γιατί Κ αυτά δεν είναι αθώα ?.. έλλειψη ενζύμου γιατί ? Μετά από τόσους μήνες ? δεν είχατε κάνει στο μαιευτήριο? 

Είχαμε κάνει..μας ζήτησαν να ξάνα στείλουμε αίμα και βγήκαν όλα φυσιολογικά. Η παιδίατρος είπε όμως για σιγουριά να κάνουμε μια εξέταση όταν θα είναι το παιδί 3-6 μηνών..για αυτό κάναμε τώρα. Δεν ξέρω καθόλου,εσείς παίρνετε συμπληρώματα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...