Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 4/10/2024 at 11:08 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

      Περιμένω να μου ρθει περίοδος και θα ξεκινήσουμε.Θα βάλουμε μια γιατί να σου πω την αλήθεια,τρέμω στην ιδέα της δίδυμης κύησης.Θα μου πεις,μπορεί να μην πιάσει κανενα έμβρυο,αλλά λέμε τώρα,στην περίπτωση που έπιαναν και τα δύο,θα τρελαινομουν από το άγχος..μου είπε και ο γυναικολόγος μου(όχι ο εξωσωματικος)πως αν πχ χρειαστεί θερμοκοιτίδα,είναι 600€τη μέρα.. Δυστυχώς οι πιθανότητες για πρόωρο τοκετό είναι πολύ περισσότερες στη δίδυμη κύηση και φοβάμαι παρά πολύ.

      Επίσης,όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δύο και το ενα παλινδρομησε.Δεν μπορώ να διανοηθω να ξαναπεράσω κάτι τέτοιο .Οποτε λέω ας βαλουμε ένα και ελπίζω να πιάσει 

      Καλε... αν είσαι ασφαλισμενη καλύπτει ο εοππυ το μεγαλύτερο κόστος....εγώ π.χ. έδωσα 60 τη μέρα για το ένα μόνο μωρό που χρειάστηκε να μείνει στη μονάδα κάποιες μέρες... αλλιώς σαν εγκυμοσύνη αν εξαιρέσεις ότι είχα πιο αυστηρή διατροφή και συχνότερη παρακολούθηση είχα μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

Θελω να φυγω με ένα παιδί


Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , Nasiad είπε:

Δυστυχώς οι νομοι στην Ελλάδα δεν είναι και ότι καλύτερο. Με την συνεπιμέλεια άλλαξαν πολλά. Αλλά και αυτή η περίπτωση να μην είναι όλα έχουν να κάνουν με το δηλωθέν εισόδημα. Εδώ δεν νομίζω να μιλάμε για κανένα τρελό εισόδημα γιατί έχει πει η κοπέλα ότι δεν θέλει ο σύζυγος να φύγουν λόγω ενοικίου. Αν έπαιρνε πολλά δεν θα το έτρεμε έτσι. Αν παίρνει έναν βασικό μισθό βγάζουν μια διατροφή της τάξεως των 150-200€ που είναι όντως για τα βασικά έξοδα του παιδιού, από τη στιγμή που η μητέρα δεν έχει ανικανότητα εργασίας. Τώρα το τι θα έπρεπε και τι είναι το ιδανικό μην το συζητάμε καν. Την πραγματικότητα να κοιτάμε. Και να βάζουμε πάντα στο ζυγι ότι δεν ξέρεις αν τα παίρνεις στην ώρα σου και αν τα παίρνεις γενικά. Κάνουν συμφωνία ποιος θα πληρώνει τι και μετά το παίζουν τρελιτσα. Και φυσικά μπορείς να το κυνηγάς να παίρνεις όσα πρέπει αλλά για πόσο νομίζεις αντέχεις να τρέχεις σε δικηγόρους και δικαστήρια; Είναι δύσκολα τα πράγματα με όλα αυτά γι'αυτό πρέπει να υπάρχει ανεξαρτησία από τη μεριά της μητέρας. 

Ναι δεν έχεις άδικο για τους νόμους. Αλλά εντάξει υποθέτω ότι θα είναι Κ μια νορμάλ οικογένεια που ο πατέρας γενικά ενδιαφέρετε για το παιδί . Εντάξει η μητέρα όσο ανεξάρτητη Κ να είναι εντελώς μόνη της πάλι οικονομικά πρέπει να συμβάλει Κ ο άλλος για ένα παιδί. Δεν γίνετε με έναν νορμάλ μισθό να τρέξεις μόνη σου ένα παιδι πάντα θα χρειάζετε Κ ο πατέρας στα έξοδα για να ζουν όπως ζούσαν πριν . 

Επίσης για να μην έχει παραστεί η ανάγκη μέχρι τώρα να δουλέψει η κοπέλα ούτε από ότι βλέπω της έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο φαντάζομαι ο πατέρας δεν θα είναι Κ με το βασικό μισθό . Δεν θα τους τρέχουν απτά μπατζακια φυσικά αλλά δεν θα ζουν Κ με 700 ευρώ φαντάζομαι ότι θα μπορεί να δώσει 300 ευρώ μετά το διαζύγιο για το παιδί . Εντάξει είναι φυσικό να νιώθει ανασφάλεια η κοπέλα αν φύγει απτό σπίτι αλλά νομίζω ότι αν τα βάλει κάτω Κ τα υπολογίσει δεν θα χαθούν . Απλά τώρα της φαίνετε βουνό γιατί προφανώς είναι μικρή σε ηλικία Κ δεν το έχει ξανακάνει ποτέ να μείνει μόνη της με τα χρήματα της . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , linaa είπε:

Ναι δεν έχεις άδικο για τους νόμους. Αλλά εντάξει υποθέτω ότι θα είναι Κ μια νορμάλ οικογένεια που ο πατέρας γενικά ενδιαφέρετε για το παιδί . Εντάξει η μητέρα όσο ανεξάρτητη Κ να είναι εντελώς μόνη της πάλι οικονομικά πρέπει να συμβάλει Κ ο άλλος για ένα παιδί. Δεν γίνετε με έναν νορμάλ μισθό να τρέξεις μόνη σου ένα παιδι πάντα θα χρειάζετε Κ ο πατέρας στα έξοδα για να ζουν όπως ζούσαν πριν . 

Επίσης για να μην έχει παραστεί η ανάγκη μέχρι τώρα να δουλέψει η κοπέλα ούτε από ότι βλέπω της έχει ζητηθεί κάτι τέτοιο φαντάζομαι ο πατέρας δεν θα είναι Κ με το βασικό μισθό . Δεν θα τους τρέχουν απτά μπατζακια φυσικά αλλά δεν θα ζουν Κ με 700 ευρώ φαντάζομαι ότι θα μπορεί να δώσει 300 ευρώ μετά το διαζύγιο για το παιδί . Εντάξει είναι φυσικό να νιώθει ανασφάλεια η κοπέλα αν φύγει απτό σπίτι αλλά νομίζω ότι αν τα βάλει κάτω Κ τα υπολογίσει δεν θα χαθούν . Απλά τώρα της φαίνετε βουνό γιατί προφανώς είναι μικρή σε ηλικία Κ δεν το έχει ξανακάνει ποτέ να μείνει μόνη της με τα χρήματα της . 

Χωρίς ενοίκιο μια χαρά τα βγάζεις και με έναν βασικό στο σπίτι. Εδώ η αδερφή μου κάποια φάση που έμεινε άνεργη και δεν έβρισκε δουλεια τα έβγαλαν πέρα για μήνες με 900 ευρώ μισθό του άντρα της έχοντας παιδί και ενοίκιο 350€. Το να μην έχεις το έξοδο του ενοικίου κάνει μεγάλη διαφορά είναι η αλήθεια. 

Το τι θα μπορεί και τι θα βγάλει το δικαστήριο είναι άλλο θέμα. Γιατί σε κάθε περίπτωση το δικαστήριο κοιτάζει και τα προσωπικά έξοδα του καθενός. Αν παίρνεις λίγα το δικαστήριο θα υπολογίσει προσωπικά έξοδα, ρεύμα, νερό, διατροφή κτλ και από ότι μείνει θα δώσει και για διατροφή. Είναι μεγάλο κεφάλαιο το διαζύγιο (γενικά είναι εξοικειωμένη με αρκετούς νόμους γιατι μελετάω για κατατακτήριες) και έχει πολλά παράθυρα αλλά σίγουρα δν είναι να βασίζεσαι σε κανέναν. Μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος στο χωρισμό θα φανεί, στα καλά όλοι καλοί είναι. Κάποιοι μόνο και μόνο από νεύρα και αντεπίθεση δεν πληρώνουν και δημιουργούν ένα τόνο πρόβληματα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Nasiad είπε:

Χωρίς ενοίκιο μια χαρά τα βγάζεις και με έναν βασικό στο σπίτι.

Να τέτοια να λεμε  δημόσια Κ ακούνε οι πρωθυπουργοί Κ νομίζουν ότι είμαστε Κ πλούσιοι με το βασικό μισθό 😄

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

Να τέτοια να λεμε  δημόσια Κ ακούνε οι πρωθυπουργοί Κ νομίζουν ότι είμαστε Κ πλούσιοι με το βασικό μισθό 😄

Στην εποχή που ζούμε, με τέτοια ανεργία και ακρίβεια πρέπει να βρίσκουμε τρόπους δυστυχώς. Το κράτος σίγουρα δεν νοιάζεται για το τι λέμε και τι περνάμε 😂😂

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...