Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Katker είπε:

      Καλημερούδια! Λέω να κάνω ένα τεστ πρώτα από βδομάδα γύρω στη 8η-9η μέρα και αν βγει θετικό θα κάνω την χοριακη στην 15η μέρα που μου είπε αλλιώς θα πάω πιο νωρίς. 
      Με το καλό να έρθουν αυτές οι μέρες και σε σένα και θα είμαστε εδώ να τα λέμε 😂

      Σε ευχαριστώ!!! Μετράω αντίστροφα σιγά σιγά!!! Ναι καλέ κανε εκεί ένα τεστακι να σου φύγει το άγχος! Εκεί κοντά στη 10η μέρα και μια χαρά! Αλλά στις 15 μέρες να πας για χοριακη ότι και να δείξει! Άντε αναμένουμεεε!!!🧡

      • Ευχαριστώ 1

Θελω να φυγω με ένα παιδί


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , Nasiad είπε:

Για μένα είναι περίεργο να μην έχω δικά μου χρήματα. Και δεν εννοώ να τα χωρίζουμε τα λεφτά λες και δεν είμαστε οικογένεια. Αλλά πχ τώρα που είμαι σε αναρρωτική μέχρι να ξεκινήσει η άδεια μητρότητας μου, και ο εφκα δεν φημίζεται για την γρήγορα και συνέπεια του, έχω λίγα νεύρα που δεν έχω λεφτά στο λογαριασμό μου. Είναι πολύ προσωρινό φυσικά όλο αυτό, αλλά δεν θα άντεχα να ζήσω έτσι. Εμείς ζούμε στο ενοίκιο και ξενοικιαζεται ένα πολύ ωραίο σπίτι και σε καλή τιμή κυριολεκτικά στην απέναντι πόρτα από της μαμάς μου. Ούτε σαν σκέψη να πάμε εκεί. Τους λατρεύω τους γονείς μου και θα βοηθήσουν φυσικά με το μωρό που έρχεται, αλλά όχι να ζούμε μια πόρτα. Και άθελά τους ίσως πάρουν παραπάνω θάρρος και παρεμβαίνουν. Καμιά φορά δεν το κάνουν επίτηδες, είναι δύσκολες οι ισορροπίες. 

Τώρα για το πόσο εύκολα είναι τα διαζύγια πια.. σίγουρα πολύ πιο εύκολα απο παλιά αλλά δεν είναι πάντα για κακό. Κάποτε απλά έμεναν γιατί έπρεπε και για να μην λέει το χωριό. Τώρα ως πιο μοντέρνοι άνθρωποι κοιτάμε τον εαυτό μας. Φυσικά δεν είναι πάντα οι λόγοι καλοί και κάποια προβλήματα μπορούν να λυθούν με θέληση. Αν όμως θέλει μόνο ο ένας δεν γίνεται. Εδώ στην περίπτωση της κοπέλας και από όσα διάβασα μάλλον δεν θέλει και πολύ ο σύζυγος της να τα λύσουν. Ίσως δεν έχει καταλάβει το ποσό σοβαρό είναι φυσικά όλο αυτό και να μην ξέρει ότι θα τον αφήσει αν δεν πάρει λίγο δραστικά μέτρα. 

Το πόσο σε καταλαβαίνω σε αυτό με την άδεια μητρότητας.. 19 χρονια με δικό μου μισθό. Τώρα νιώθω επίσης μία νευρικότητα, χώρια ότι εξαφανίζεται το επίδομα σε μία εβδομάδα λόγω ενοικίου. 

Δεν το συζητώ, καλά κάνεις και δεν πάτε εκεί. Έχω υπέροχους γονείς και πεθερικά και θέλω να συνεχίσει έτσι οπότε από μακριά (κι ας μην έχω βοήθεια).

Μωρέ δεν μπορούσαν παλιά να χωρίσουν κι εμεναν μία ζωή με τους λάθους ανθρώπους. Απλά όταν υπάρχει παιδί καλό είναι να υπάρχει προσπάθεια κι από τους δύο να τα βρουν, όχι να το βάζουν στα πόδια.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Neverstop είπε:

Συμφωνώ πως πρέπει να είναι μια γυναίκα οικονομικά ανεξάρτητη. Όπως και η απόσταση από γονείς. Μόνοι μας μεγαλώνουμε καλύτερα τα παιδιά μας κι οι παππούδες ας είναι για ώρα ανάγκης. Απλά νομίζω η κοπέλα λίγο έχει πιεστεί από την κλεισούρα.

Πάντως βρε κορίτσια , άσχετα με την κοπέλα,πολύ εύκολα πλέον λένε όλοι χωρίζω. Δεν προσπαθούν καν.

Βασικά οι περισσότεροι νομίζουν ότι παιδιά οικογένεια είναι σαν τις διαφήμισεις. Κ μόλις δουν την πραγματικότητα απλά επιλέγουν το να είσαι ξένοιαστος στην ησυχία σου με το πρόγραμμα σου. Τα περισσότερα διαζύγια αν παρατηρήσεις βγαίνουν λίγο μετά το παιδί Κ μπορεί ο άλλος να είναι Κ 7-8 χρόνια σαν ζευγάρι . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , linaa είπε:

Από ότι λέει όλοι πιστεύουν ότι είναι πρόβλημα ψυχολογικό της κοπέλας Κ ίσως δεν καταλαβαίνουν ότι πραγματικά δεν αντέχει αλλά εντάξει νομίζω ότι είναι Κ θέμα αυτοπεποίθησης Κ ορίων . Όσο σπαστικός Κ να είναι ο άλλος το σπίτι κλειδώνει απλά όταν δεν είσαι ανεξάρτητος νιώθεις Κ υπόλογος .

Θα συμφωνήσω πως είναι λίγο απ ολα την Δευτέρα ξεκιναω δουλεια λίγες ώρες αλλα ξεκινάω για αυτο κανω υπομονή μέχρι να τα βάλω όλα σε μία σειρά γιατί τωρα φοβαμαι φοβαμαι πολυ και μονη να μεινω και ποσο μαλλον να μεινω εκει δεν θελω αλλο να με χάσω ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Neverstop είπε:

Το πόσο σε καταλαβαίνω σε αυτό με την άδεια μητρότητας.. 19 χρονια με δικό μου μισθό. Τώρα νιώθω επίσης μία νευρικότητα, χώρια ότι εξαφανίζεται το επίδομα σε μία εβδομάδα λόγω ενοικίου. 

Δεν το συζητώ, καλά κάνεις και δεν πάτε εκεί. Έχω υπέροχους γονείς και πεθερικά και θέλω να συνεχίσει έτσι οπότε από μακριά (κι ας μην έχω βοήθεια).

Μωρέ δεν μπορούσαν παλιά να χωρίσουν κι εμεναν μία ζωή με τους λάθους ανθρώπους. Απλά όταν υπάρχει παιδί καλό είναι να υπάρχει προσπάθεια κι από τους δύο να τα βρουν, όχι να το βάζουν στα πόδια.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σε ευχαριστώ πολύ! Έτσι ακριβώς είναι. Κ εγώ είμαι 32 χρόνων και δουλεύω από τα καλοκαίρια που πήγαινα λύκειο. Όλα τα χρόνια που σπούδαζα, και όταν γύρισα στην πόλη μου γύρισα στους γονείς για 3 μήνες μέχρι να έχω λεφτά για να νοικιάσω σπιτι. Έχω παραμαθει να έχω τα δικά μου λεφτά για να νιώθω πως πρέπει να ζηταω. Και προς θεού μην ακουστεί λανθασμένα, έχω έναν εξαιρετικό σύζυγό δεν με κάνει να νιώθω ότι πρέπει να ζητήσω, τα λεφτά είναι πάντα διαθέσιμα σε ότι θέλω. Αλλά και πάλι...

Το δύσκολο είναι πλέον να κάνει πίσω ο άνθρωπος. Έχουμε λίγο μάθει στα εύκολα και στο να είμαστε λίγο παραπάνω ισχυρογνώμονες, οπότε σε προβλήματα αν δεν υπάρχουν αμοιβαίες υποχωρήσεις δεν καταλήγει σε καλό.

 

πρίν από 11 λεπτά , Sofi@Maria είπε:

Θα συμφωνήσω πως είναι λίγο απ ολα την Δευτέρα ξεκιναω δουλεια λίγες ώρες αλλα ξεκινάω για αυτο κανω υπομονή μέχρι να τα βάλω όλα σε μία σειρά γιατί τωρα φοβαμαι φοβαμαι πολυ και μονη να μεινω και ποσο μαλλον να μεινω εκει δεν θελω αλλο να με χάσω ..

Μπράβο πολύ καλή αρχή να έχεις. Οι λίγες αυτές ώρες θα σου δώσουν άλλη αυτοπεποίθηση θα το δεις.

Από εκεί και πέρα αφού ο σύζυγός σου είναι καλός εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να το συζητήσω μαζί του. Πολύ σοβαρά όμως. Είναι οι γονείς του, και αν χώνονται αυτός θα πρέπει να βάλει τα όρια και όχι εσυ. Αν εκείνος δεν βάλει όρια και να τους κόψει από ότι σε ενοχλεί, δεν πρόκειται να ακούσουν εσένα και θα φαίνεσαι εσύ μονιμως υπερβολική. Και πες του το ξεκαθαρα ότι δεν αντέχεις και σκεφτηκες μέχρι και να φύγεις. Όχι απειλητικά, με όμορφο τρόπο να καταλάβει πόσο άσχημα είσαι ψυχολογικά με την όλη κατάσταση. Ακόμη και υπερβολική να είσαι όπως λένε, κάτι σε ενοχλεί δεν βλέπεις φαντάσματα προφανως. 

Κατά τα άλλα επειδή έχω φίλη που είχε αντίστοιχα θέματα, ήταν τυχερή και ο άντρας της έκοψε πολλά από τους γονείς που μένουν από κάτω αφού  όμως πρώτα έγινε η ίδια κακια και τους πήρε όλους ο διαολος και τα πεθερικά αλλά και τον σύζυγο που δεν έβαλε μόνος τα όρια εξαρχης. Μετά από αυτό και η ίδια αποφάσισε ότι θα τους γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Πολύ πιο εύκολο να το λες από το να το κάνεις, αλλά τουλάχιστον σταμάτησε να έχει νεύρα όλη την ώρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Nasiad είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Έτσι ακριβώς είναι. Κ εγώ είμαι 32 χρόνων και δουλεύω από τα καλοκαίρια που πήγαινα λύκειο. Όλα τα χρόνια που σπούδαζα, και όταν γύρισα στην πόλη μου γύρισα στους γονείς για 3 μήνες μέχρι να έχω λεφτά για να νοικιάσω σπιτι. Έχω παραμαθει να έχω τα δικά μου λεφτά για να νιώθω πως πρέπει να ζηταω. Και προς θεού μην ακουστεί λανθασμένα, έχω έναν εξαιρετικό σύζυγό δεν με κάνει να νιώθω ότι πρέπει να ζητήσω, τα λεφτά είναι πάντα διαθέσιμα σε ότι θέλω. Αλλά και πάλι...

Το δύσκολο είναι πλέον να κάνει πίσω ο άνθρωπος. Έχουμε λίγο μάθει στα εύκολα και στο να είμαστε λίγο παραπάνω ισχυρογνώμονες, οπότε σε προβλήματα αν δεν υπάρχουν αμοιβαίες υποχωρήσεις δεν καταλήγει σε καλό.

 

Μπράβο πολύ καλή αρχή να έχεις. Οι λίγες αυτές ώρες θα σου δώσουν άλλη αυτοπεποίθηση θα το δεις.

Από εκεί και πέρα αφού ο σύζυγός σου είναι καλός εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να το συζητήσω μαζί του. Πολύ σοβαρά όμως. Είναι οι γονείς του, και αν χώνονται αυτός θα πρέπει να βάλει τα όρια και όχι εσυ. Αν εκείνος δεν βάλει όρια και να τους κόψει από ότι σε ενοχλεί, δεν πρόκειται να ακούσουν εσένα και θα φαίνεσαι εσύ μονιμως υπερβολική. Και πες του το ξεκαθαρα ότι δεν αντέχεις και σκεφτηκες μέχρι και να φύγεις. Όχι απειλητικά, με όμορφο τρόπο να καταλάβει πόσο άσχημα είσαι ψυχολογικά με την όλη κατάσταση. Ακόμη και υπερβολική να είσαι όπως λένε, κάτι σε ενοχλεί δεν βλέπεις φαντάσματα προφανως. 

Κατά τα άλλα επειδή έχω φίλη που είχε αντίστοιχα θέματα, ήταν τυχερή και ο άντρας της έκοψε πολλά από τους γονείς που μένουν από κάτω αφού  όμως πρώτα έγινε η ίδια κακια και τους πήρε όλους ο διαολος και τα πεθερικά αλλά και τον σύζυγο που δεν έβαλε μόνος τα όρια εξαρχης. Μετά από αυτό και η ίδια αποφάσισε ότι θα τους γράψει εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Πολύ πιο εύκολο να το λες από το να το κάνεις, αλλά τουλάχιστον σταμάτησε να έχει νεύρα όλη την ώρα. 

Εγω νιωθω πως δεν εχω στηρίξει απ τον αντρα μου προς τους γονεις του τους φοβάται και αυτο με ενοχλεί νιώθω ξαφνικά σαν να ειμαι παντρεμένη με ένα μωρο και όχι αντρα..εφαγε χαστουκι και καθομαστε εκεί εγω θελω να του χώσω μπουνια και αυτος τον συγχωρεσε ειναι ο πατερας του ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, linaa είπε:

Βασικά οι περισσότεροι νομίζουν ότι παιδιά οικογένεια είναι σαν τις διαφήμισεις. Κ μόλις δουν την πραγματικότητα απλά επιλέγουν το να είσαι ξένοιαστος στην ησυχία σου με το πρόγραμμα σου. Τα περισσότερα διαζύγια αν παρατηρήσεις βγαίνουν λίγο μετά το παιδί Κ μπορεί ο άλλος να είναι Κ 7-8 χρόνια σαν ζευγάρι . 

Έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...