Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

Θελω να φυγω με ένα παιδί


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Νιωθω μόνη όπως εχω ξανα γράψει σε άλλο ποστ μου ο σύζυγος μου είναι στον κοσμο του ειναι ένα μωρο ετσι νιωθω του λεω να φυγουμε απ το πατρικό του που μένουμε πανω κατω με τα πεθερικά μου που δεν παλεύονται και να αλλάξει δουλεια που λείπει μερες δεν θελει ουτε το ενα ουτε το αλλο δεν με καταλαβαίνει ότι πνιγομαι..απ την αλλη δεν εχω πλήρης στηρίξει παρ όλο που η γονεις μου θα με δεχτούν δεν θέλουν να χαλάσω την οικογένεια μου λενε ετσι ειναι η ζωη αποδεξου το..με εχουν πείσει σχεδόν οτι εγω εχω το πρόβλημα..ενώ είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει πρόβλημα κουραστικα ..φοβαμαι θα ξυπνησω μια μερα και θα λιποθύμησω απλα εκει θα φυγω κ όπου βγει ..πως θα τα καταφέρω μόνη πως θα την μεγαλώσω? Φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Sofi@Maria είπε:

Καλημέρα σας! Νιωθω μόνη όπως εχω ξανα γράψει σε άλλο ποστ μου ο σύζυγος μου είναι στον κοσμο του ειναι ένα μωρο ετσι νιωθω του λεω να φυγουμε απ το πατρικό του που μένουμε πανω κατω με τα πεθερικά μου που δεν παλεύονται και να αλλάξει δουλεια που λείπει μερες δεν θελει ουτε το ενα ουτε το αλλο δεν με καταλαβαίνει ότι πνιγομαι..απ την αλλη δεν εχω πλήρης στηρίξει παρ όλο που η γονεις μου θα με δεχτούν δεν θέλουν να χαλάσω την οικογένεια μου λενε ετσι ειναι η ζωη αποδεξου το..με εχουν πείσει σχεδόν οτι εγω εχω το πρόβλημα..ενώ είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει πρόβλημα κουραστικα ..φοβαμαι θα ξυπνησω μια μερα και θα λιποθύμησω απλα εκει θα φυγω κ όπου βγει ..πως θα τα καταφέρω μόνη πως θα την μεγαλώσω? Φοβάμαι.

Επειδή έχουμε ξαναμιλήσει είπαμε ότι πρέπει να βάλεις πρώτα μια σειρά Κ μετά να αποφασίσεις να φύγεις. Καταρχάς ακόμα Κ να χωρίσεις  δεν σημαίνει ότι θα είσαι μόνη σου . Ο πατέρας θα πρέπει να πληρώνει να φροντίζει το παιδί εξίσου.. αυτά τα πράγματα δεν γίνονται έτσι απλά σηκώνομαι φεύγω επειδή μου την σπάει η πεθερά Κ μένω στους γονείς μου καταλαβαίνεις ότι είναι ανώριμο. Θα βρεις μια δουλειά θα τακτοποιηθείς Κ αν ακόμα θέλεις να φύγεις θα βρεις ένα δικό σου σπίτι Κ θα χωρίσεις. Πρέπει να βάλεις μια σειρά έχεις όλα τα δίκια του κόσμου αλλά πρέπει να φέρθεις ώριμα . 

Δεν είσαι μωρό πια να πας στην μαμά σου Κ να πεις ως εδώ ήταν . Όση καλή θέληση Κ να έχουν οι δικοί σου πρέπει να δουν Κ μια ωριμότητα στην απόφαση σου . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

Επειδή έχουμε ξαναμιλήσει είπαμε ότι πρέπει να βάλεις πρώτα μια σειρά Κ μετά να αποφασίσεις να φύγεις. Καταρχάς ακόμα Κ να χωρίσεις  δεν σημαίνει ότι θα είσαι μόνη σου . Ο πατέρας θα πρέπει να πληρώνει να φροντίζει το παιδί εξίσου.. αυτά τα πράγματα δεν γίνονται έτσι απλά σηκώνομαι φεύγω επειδή μου την σπάει η πεθερά Κ μένω στους γονείς μου καταλαβαίνεις ότι είναι ανώριμο. Θα βρεις μια δουλειά θα τακτοποιηθείς Κ αν ακόμα θέλεις να φύγεις θα βρεις ένα δικό σου σπίτι Κ θα χωρίσεις. Πρέπει να βάλεις μια σειρά έχεις όλα τα δίκια του κόσμου αλλά πρέπει να φέρθεις ώριμα . 

Δεν είσαι μωρό πια να πας στην μαμά σου Κ να πεις ως εδώ ήταν . Όση καλή θέληση Κ να έχουν οι δικοί σου πρέπει να δουν Κ μια ωριμότητα στην απόφαση σου . 

Μπορει να ακούγεται ανωριμο αλλα βρίσκομαι σε απόγνωση ειμαι κουρασμένη εξαντλημενη ζητάω κάθε μερα απ τον θεο να με κρατήσει όρθια αυτο δεν είναι ζωη...και ο περίγυρος πιστεύει πως εχω θεμα πλέον και ειναι ψυχολογικο ενω εγω φωναζω οτι δεν αντεχω..θελω την ελευθερία μου και την ηρεμία μου ετσι κι αλλιως και τωρα μονη είμαι για όλα εγω τρέχω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Sofi@Maria είπε:

Μπορει να ακούγεται ανωριμο αλλα βρίσκομαι σε απόγνωση ειμαι κουρασμένη εξαντλημενη ζητάω κάθε μερα απ τον θεο να με κρατήσει όρθια αυτο δεν είναι ζωη...και ο περίγυρος πιστεύει πως εχω θεμα πλέον και ειναι ψυχολογικο ενω εγω φωναζω οτι δεν αντεχω..θελω την ελευθερία μου και την ηρεμία μου ετσι κι αλλιως και τωρα μονη είμαι για όλα εγω τρέχω...

Για να έχεις την ελευθερία σου πρέπει να εξασφαλίσεις μια δουλειά Κ ένα σπίτι . Πρέπει να βάλεις σε μια τάξη πρώτα την ζωή σου Κ μετά να φύγεις. Σίγουρα έχεις σε πολλά δίκιο αλλά πρέπει να φανείς Κ λογική. Δεν χρειάζετε να μένεις με τα πεθερικά σου αλλά δεν μπορείς Κ να σηκωθείς Κ να φύγεις χωρίς δουλειά επειδή η πεθερά σου είναι τρελή. 

Βρες μια δουλειά πες στον άντρα σου ότι χρειάζεστε με το παιδί Κ σήκω Κ φύγε αν δεν αντέχεις . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , linaa είπε:

Για να έχεις την ελευθερία σου πρέπει να εξασφαλίσεις μια δουλειά Κ ένα σπίτι . Πρέπει να βάλεις σε μια τάξη πρώτα την ζωή σου Κ μετά να φύγεις. Σίγουρα έχεις σε πολλά δίκιο αλλά πρέπει να φανείς Κ λογική. Δεν χρειάζετε να μένεις με τα πεθερικά σου αλλά δεν μπορείς Κ να σηκωθείς Κ να φύγεις χωρίς δουλειά επειδή η πεθερά σου είναι τρελή. 

Βρες μια δουλειά πες στον άντρα σου ότι χρειάζεστε με το παιδί Κ σήκω Κ φύγε αν δεν αντέχεις . 

Είναι δύσκολο με ένα μισθό να συντηρησω μονη μου ένα σπίτι.. πάντως σε ευχαριστώ που μου απάντησες να είσαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρώτα τους γονείς σου ή κάποια φίλη αν μπορούν να σε φιλοξενήσουν για ένα Χ διάστημα, όρισε το από τώρα όμως, μέχρι να ξεκινήσεις δουλειά και να βρεις σπίτι.. Είναι δύσκολο σίγουρα αλλά το παιδί σου χρειάζεται μια μαμα υγιή και χαρούμενη. Θέλει πλάνο διαφυγής, οργάνωσε το σιγά σιγά βάζε χρήματα στην άκρη, βρες δουλειά και όλα θα γίνουν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sofi@Maria είπε:

Είναι δύσκολο με ένα μισθό να συντηρησω μονη μου ένα σπίτι.. πάντως σε ευχαριστώ που μου απάντησες να είσαι καλά!!!

Συγνώμη ο πατέρας τι θα κάνει θα φύγεις κ θα εξαφανιστείς? Κορίτσι μου κάποια πράγματα τα έχεις καταλάβει λάθος . Θα έχεις ένα μισθό που θα πληρώνεις ένα ενοίκιο Κ κάποια βασικά έξοδα τα υπόλοιπα για το παιδί θα τα πληρώνει ο πατέρας όπως κάνει Κ τώρα ... 

Επίσης όταν θα έχεις την δουλειά σου οι γονείς σου θα σε βοηθάνε δεν θα σε αποκληρωσουν . Θα έχεις Κ εκεί κάπου να αφήσεις το παιδί ένα πιάτο φαγητό . Δεν σημαίνει ότι επειδή θα χωρίσεις θα εξαφανιστείς Κ από τον πλανήτη μόνη σου με ένα παιδί Κ όλοι θα σου γυρίσουν την πλάτη .

Δεν χρειάζετε πολλά πράγματα ούτε θα ζήσεις πλουσιοπάροχα αλλά θα τα καταφέρεις μόνη σου. Θα έχεις για αρχή ένα μισθό έστω 700 ευρώ θα βρεις ένα πολύ μικρό σπίτι Κ θα σου δίνει Κ ο συζηγος για το παιδί σίγουρα αλλά 400 ευρώ. Μπορείς να ζητήσεις απτους γονείς σου απλά να σε βοηθάνε με το φαγητό για το παιδί επειδή δουλεύεις Κ σιγά σιγά σίγουρα Κ ο μισθός θα ανέβει Κ εσύ θα βρεις καλητερα πατήματα με το σπίτι. Δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο . Βέβαια σίγουρα χρειάζετε πολύ δουλειά Κ πολύ περισσότερο κόπο αλλά γίνετε .

Κ αυτά με τους χαμηλότερους υπολογισμούς γιατί αν ο πατέρας έχει καλύτερη δουλειά υποχρεούται να δίνει στο παιδί πολύ παραπάνω. Δηλαδή αν τώρα βγάζει πάνω από 1000 ευρώ που για να μην δουλεύεις εσύ σίγουρα κάτι παραπάνω θα βγάζει δικαίουσε παραπάνω χρήματα . Επίσης δεν ξέρω Κ τις σπουδές σου γιατί αν έχεις έστω κάποια ειδίκευση κάπου μπορεί να περνεις κάποια στιγμή Κ πάνω από 700 ευρώ . Βάλτα κάτω Κ δες τι θέλεις γιατί από ότι καταλαβαίνω έχεις πελαγωσει χωρίς να βάλεις μια σειρά στις σκέψεις σου. 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι απολύτως αποφασισμένη να φύγεις κάντο αλλά με πλάνο. Εγώ δεν συμφωνώ να κάτσεις μέχρι να βρεις λεφτά, δουλειά, σπίτι κτλ. Αυτό ίσως πάρει καιρό και δεν νομίζω ότι το θέλεις. Είναι οκ να πας στους γονείς σου, αλλά όχι με την λογική της μονιμοτητας. Δηλαδή πήγαινε μέχρι να πάρεις τα πάνω σου, ψάχνε δουλειά ταυτόχρονα και μόλις πατήσεις στα πόδια σου νοικιάζεις ένα σπιτάκι να ζήσεις με το παιδί σου. Ναι ο πατέρας είναι υποχρεωμένος να δίνει διατροφή φυσικά, αλλά μη στηρίζεις εκεί το μέλλον σου. Το ποσό της διατροφής ορίζεται αναλογικά με το εισόδημα που δηλώνει και όχι αναγκαστικά με τις ανάγκες του παιδιού. Αν δηλαδή από τη δουλειά του παίρνει βασικό, δεν θα είναι μεγάλο το ποσό της διατροφής. Και πάντα έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που απλα δεν τα δίνουν. Οπότε βρες τον τρόπο να πατήσεις στα δικά σου πόδια. Όλα γίνονται αρκεί να τα θέλουμε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sofi@Maria είπε:

Καλημέρα σας! Νιωθω μόνη όπως εχω ξανα γράψει σε άλλο ποστ μου ο σύζυγος μου είναι στον κοσμο του ειναι ένα μωρο ετσι νιωθω του λεω να φυγουμε απ το πατρικό του που μένουμε πανω κατω με τα πεθερικά μου που δεν παλεύονται και να αλλάξει δουλεια που λείπει μερες δεν θελει ουτε το ενα ουτε το αλλο δεν με καταλαβαίνει ότι πνιγομαι..απ την αλλη δεν εχω πλήρης στηρίξει παρ όλο που η γονεις μου θα με δεχτούν δεν θέλουν να χαλάσω την οικογένεια μου λενε ετσι ειναι η ζωη αποδεξου το..με εχουν πείσει σχεδόν οτι εγω εχω το πρόβλημα..ενώ είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει πρόβλημα κουραστικα ..φοβαμαι θα ξυπνησω μια μερα και θα λιποθύμησω απλα εκει θα φυγω κ όπου βγει ..πως θα τα καταφέρω μόνη πως θα την μεγαλώσω? Φοβάμαι.

Κορίτσι μου τι ακριβώς σε πνίγει? Το ότι ζεις με τα πεθερικά πάνω κάτω και πως λείπει ο συζυγος? Το μωράκι σας πόσο είναι?

Δραστηριότητες κάνεις? Βγαίνεις Με το μωράκι ή μόνη? 

Ps θυμήθηκα που είχες γράψει τις προαλλες. Εγώ είμαι υπέρ του να χωρίσεις τα πεθερικά σου κι όχι τον άντρα σου. Τού έχεις μιλήσει ειλικρινά? Επίσης πρέπει να έχεις ασχολίες χόμπι δουλειά, κάτι. Εκμετάλλευσου την πεθερά αφού την έχεις πρόχειρη και κάνε κάτι για σένα , για να μην νιώθεις πνιγμό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nasiad είπε:

Αν είσαι απολύτως αποφασισμένη να φύγεις κάντο αλλά με πλάνο. Εγώ δεν συμφωνώ να κάτσεις μέχρι να βρεις λεφτά, δουλειά, σπίτι κτλ. Αυτό ίσως πάρει καιρό και δεν νομίζω ότι το θέλεις. Είναι οκ να πας στους γονείς σου, αλλά όχι με την λογική της μονιμοτητας. Δηλαδή πήγαινε μέχρι να πάρεις τα πάνω σου, ψάχνε δουλειά ταυτόχρονα και μόλις πατήσεις στα πόδια σου νοικιάζεις ένα σπιτάκι να ζήσεις με το παιδί σου. Ναι ο πατέρας είναι υποχρεωμένος να δίνει διατροφή φυσικά, αλλά μη στηρίζεις εκεί το μέλλον σου. Το ποσό της διατροφής ορίζεται αναλογικά με το εισόδημα που δηλώνει και όχι αναγκαστικά με τις ανάγκες του παιδιού. Αν δηλαδή από τη δουλειά του παίρνει βασικό, δεν θα είναι μεγάλο το ποσό της διατροφής. Και πάντα έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που απλα δεν τα δίνουν. Οπότε βρες τον τρόπο να πατήσεις στα δικά σου πόδια. Όλα γίνονται αρκεί να τα θέλουμε. 

Το βασικό πρόβλημα είναι τα πεθερικά Κ όχι ο άντρας της οπότε αν δεν δοκιμάσει να δουλέψει να βγει απτό σπίτι δεν πιστεύω ότι είναι σίγουρη ότι θέλει να φύγει. Στα προηγούμενα ποστ γράφει ότι ο άντρας είναι πολύ καλός Κ τον θέλει απλά διαφωνούν στο θέμα γονείς . Αν είσαι Κ κλεισμένος σε ένα σπίτι με την πεθερά από κάτω Κ δεν δουλεύεις σίγουρα το πρόβλημα μεγενθύνετε . Σε προηγούμενο θέμα είχαμε πει να βρει μια δουλειά να βγει απτό σπίτι να αφήσει Κ κάποιες ευθύνες άλλου για να νιώσει τι ακριβώς θέλει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...