Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Lila86 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα! Πως είστε; Ήθελα να σας ρωτήσω τι μονάδες πρέπει να είναι οι ορμόνες πριν την ετ; Για την προγεστερόνη ξέρω κάτω από 1 αλλά κάπου διάβασα και για την οιστραδιόλη ότι πρέπει να ναι χαμηλή.ισχυει; Απλώς με αγχωνει λίγο μην αναβάλλουμε πάλι την ετ λόγω ορμονών και σήμερα το σκεφτομουν

      Καλησπέρα! Καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρό σου και να στα εξηγήσει,έτσι ώστε να μην αγχώνεσαι.Εγω πχ επειδή διάβαζα συνέχεια στο φόρουμ για την FSH,πήγα στο γιατρό μου μια μέρα τρομοκρατημένη και μου εξήγησε ότι τις ορμόνες τις ελέγχουν όλες μαζί ,δλδ κοιτάζουν όλο το ορμονικό προφίλ.Ασε που ο ίδιος μου είχε πει ότι αυτή που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η Ε2 πχ,που όντως είναι πολύ σημαντικη.Γενικά έχω αγχωθει πολλές φορές λόγω του ότι διάβαζα διάφορα στο φόρουμ η στο Google και τελικά ο γιατρός μου είχε δίκιο και στο τέλος με ηρεμούσε 

Recommended Posts

Καλησπέρα ανοίγω ξανά το θέμα και αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να μου απαντήσει για το αγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο

Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 19 μηνών με ανησυχούν κάποια πράγματα 

Αρχικά να πω ότι είναι υπερκινητικοτατο δεν κάθεται στο ίδιο σημείο πάνω από ένα δευτερόλεπτο μόνο αν είναι στο καρέκλα κι φαγητου πάει τρεχοντας και περπατάει στις μύτες 

Δεν δείχνει με το δάχτυλο αλλά με όλο το χέρι όταν θέλει κάτι

Γυριζει γύρω γύρω από τον εαυτό του και από τα παιχνίδια συνέχεια 

Γυρνάει στο όνομα του αλλά όχι πάντα 

Θέλει συνεχώς να ασχολείται με κάτι 

Δεν μου δίνει ιδιαίτερη σημασία όταν είναι κάτω και γυρίζει μέσα στο σπίτι και όταν τον παίρνω αγκαλιά η βλεμματική επαφή δεν είναι τέλεια κοιτάει συνεχώς πράγματα γύρω του 

Δεν θέλει να πηγαίνει σε άλλο κόσμο και ας τους έχει δει και 10 φορές 

τα θετικά που κάνει είναι ότι ξέρει όλα τα σημεία του σώματος του 

Όταν του ζητήσω κάτι μου το φέρνει

Από λέξεις λέει μαμά μπαμπά γιαγιά 

Και ξέρει πως κάνουν δύο ζωάκια 

Γενικώς τον βλέπω ότι είναι έξυπνος αλλά μερικές φορές μου μοιάζει σαν να είναι αλλού 

Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω γνώμη αναπτυξιολογου??

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Kon90 είπε:

Καλησπέρα ανοίγω ξανά το θέμα και αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να μου απαντήσει για το αγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο

Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 19 μηνών με ανησυχούν κάποια πράγματα 

Αρχικά να πω ότι είναι υπερκινητικοτατο δεν κάθεται στο ίδιο σημείο πάνω από ένα δευτερόλεπτο μόνο αν είναι στο καρέκλα κι φαγητου πάει τρεχοντας και περπατάει στις μύτες 

Δεν δείχνει με το δάχτυλο αλλά με όλο το χέρι όταν θέλει κάτι

Γυριζει γύρω γύρω από τον εαυτό του και από τα παιχνίδια συνέχεια 

Γυρνάει στο όνομα του αλλά όχι πάντα 

Θέλει συνεχώς να ασχολείται με κάτι 

Δεν μου δίνει ιδιαίτερη σημασία όταν είναι κάτω και γυρίζει μέσα στο σπίτι και όταν τον παίρνω αγκαλιά η βλεμματική επαφή δεν είναι τέλεια κοιτάει συνεχώς πράγματα γύρω του 

Δεν θέλει να πηγαίνει σε άλλο κόσμο και ας τους έχει δει και 10 φορές 

τα θετικά που κάνει είναι ότι ξέρει όλα τα σημεία του σώματος του 

Όταν του ζητήσω κάτι μου το φέρνει

Από λέξεις λέει μαμά μπαμπά γιαγιά 

Και ξέρει πως κάνουν δύο ζωάκια 

Γενικώς τον βλέπω ότι είναι έξυπνος αλλά μερικές φορές μου μοιάζει σαν να είναι αλλού 

Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω γνώμη αναπτυξιολογου??

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων 

Λοιπόν κοίτα κ διάβασε προσεκτικά . Το παιδί είναι ακόμα πολύ μικρό για αξιολόγηση Κ θεραπείες όμως τα ραντεβού με αναπτυξιολογους αργούν έως Κ 6 μήνες.  Αυτό που θα κάνεις είναι να βρεις κάποιον αναπτυξιολογο που θες να τηλεφωνήσεις Κ να κλείσεις ένα ραντεβού υπολογίζοντας περίπου το παιδί να είναι 2.5 χρόνων όταν θα το δει. Οπότε ψάξε τώρα βρες ένα αναπτυξιολογο Κ δες τα ραντεβού του. 

Γενικά σίγουρα με όλα αυτά που αναφέρεις το παιδί πρέπει να αξιολογηθεί . Έχει πολλά θετικά το ότι έχει ξεκινήσει να μιλάει δηλαδή το παιδί σίγουρα θα έχει εξέλιξη το φάσμα είναι τεράστιο οπότε τα περισσότερα παιδιά παρά τις δυσκολίες τους προχωράνε στη ζωή τους Κ φτάνουν σε σημεία που δεν έχουν διαφορές. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , linaa είπε:

Λοιπόν κοίτα κ διάβασε προσεκτικά . Το παιδί είναι ακόμα πολύ μικρό για αξιολόγηση Κ θεραπείες όμως τα ραντεβού με αναπτυξιολογους αργούν έως Κ 6 μήνες.  Αυτό που θα κάνεις είναι να βρεις κάποιον αναπτυξιολογο που θες να τηλεφωνήσεις Κ να κλείσεις ένα ραντεβού υπολογίζοντας περίπου το παιδί να είναι 2.5 χρόνων όταν θα το δει. Οπότε ψάξε τώρα βρες ένα αναπτυξιολογο Κ δες τα ραντεβού του. 

Γενικά σίγουρα με όλα αυτά που αναφέρεις το παιδί πρέπει να αξιολογηθεί . Έχει πολλά θετικά το ότι έχει ξεκινήσει να μιλάει δηλαδή το παιδί σίγουρα θα έχει εξέλιξη το φάσμα είναι τεράστιο οπότε τα περισσότερα παιδιά παρά τις δυσκολίες τους προχωράνε στη ζωή τους Κ φτάνουν σε σημεία που δεν έχουν διαφορές. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

Δεν ξέρω δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλα παιδάκια σε αυτή την ηλικία

Άλλες φορές μου μοιάζουν φυσιολογικά αυτά που κάνει και άλλες λέω κάτι γίνεται 

Είμαι σε επαρχία οπότε σίγουρα δεν θα έχω πολλές επιλογές

Σε όποιον έχω πει αυτά μου λένε είναι μικρό ακόμα

Και ο παιδίατρος το ίδιο μου λέει δεν τον ανησυχεί κάτι 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kon90 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου

Δεν ξέρω δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλα παιδάκια σε αυτή την ηλικία

Άλλες φορές μου μοιάζουν φυσιολογικά αυτά που κάνει και άλλες λέω κάτι γίνεται 

Είμαι σε επαρχία οπότε σίγουρα δεν θα έχω πολλές επιλογές

Σε όποιον έχω πει αυτά μου λένε είναι μικρό ακόμα

Και ο παιδίατρος το ίδιο μου λέει δεν τον ανησυχεί κάτι 

 

Καταρχάς τα παιδιά που έχουν κάποια δυσκολία ητε ΔΕΠΥ ητε είναι στο Φάσμα δεν σημαίνει ότι έχουν Κ νοητικη στέρηση ή δεν κάνουν ακριβώς ότι Κ τα υπόλοιπα παιδιά ... 

Οπότε οι διαφορές με τα υπόλοιπα παιδιά είναι πολύ μικρές αλλά είναι κρίσιμες ώστε το παιδί να μπορεί να ενταχθεί ομαλά ανάμεσα στους συνομιλικους του. 

Οι παιδίατροι δεν μπορούν να αξιολογήσουν ένα παιδί είναι εντελώς διαφορετικός τομέας. Το μόνο που μπορούν να ξεχωρίσουν είναι μεγάλες αναπηρίες δηλαδή παιδιά με σωματικές αναπηρίες Κ βαριές περιπτώσεις συνδρομών.

Οι μαθησιακές δυσκολίες Κ οι διαταραχές είναι δυσδιάκριτες Κ γενικά δεν υπάρχει βοήθεια πριν τα 2.5 με κάποια παρέμβαση. 

Εσύ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όσο κουρασμένη Κ αν είσαι ότι Κ αν συμβαίνει να βγάζεις το παιδί έξω στην παιδική χαρά . Να κάνει τσουλήθρα να κάνει κούνια να βλέπει παιδιά ακόμα Κ μεγαλύτερα κάθε μέρα . Γενικά μην εφησηχαζεσε με την κουβέντα το παιδί είναι μικρό άστο γιατί κάποια στιγμή θα πάει σχολείο Κ εκεί θα σου έρθει κεραμίδα στο κεφάλι .

 

Ψάξε βρες αναπτυξιολογο κ κλείσε ραντεβού ώστε στα 2.5 να είσαι έτοιμη. Μην περιμένεις να φτάσει 2.5 για να ψάχνεις ραντεβού για τα 3.5 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Καταρχάς τα παιδιά που έχουν κάποια δυσκολία ητε ΔΕΠΥ ητε είναι στο Φάσμα δεν σημαίνει ότι έχουν Κ νοητικη στέρηση ή δεν κάνουν ακριβώς ότι Κ τα υπόλοιπα παιδιά ... 

Οπότε οι διαφορές με τα υπόλοιπα παιδιά είναι πολύ μικρές αλλά είναι κρίσιμες ώστε το παιδί να μπορεί να ενταχθεί ομαλά ανάμεσα στους συνομιλικους του. 

Οι παιδίατροι δεν μπορούν να αξιολογήσουν ένα παιδί είναι εντελώς διαφορετικός τομέας. Το μόνο που μπορούν να ξεχωρίσουν είναι μεγάλες αναπηρίες δηλαδή παιδιά με σωματικές αναπηρίες Κ βαριές περιπτώσεις συνδρομών.

Οι μαθησιακές δυσκολίες Κ οι διαταραχές είναι δυσδιάκριτες Κ γενικά δεν υπάρχει βοήθεια πριν τα 2.5 με κάποια παρέμβαση. 

Εσύ αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όσο κουρασμένη Κ αν είσαι ότι Κ αν συμβαίνει να βγάζεις το παιδί έξω στην παιδική χαρά . Να κάνει τσουλήθρα να κάνει κούνια να βλέπει παιδιά ακόμα Κ μεγαλύτερα κάθε μέρα . Γενικά μην εφησηχαζεσε με την κουβέντα το παιδί είναι μικρό άστο γιατί κάποια στιγμή θα πάει σχολείο Κ εκεί θα σου έρθει κεραμίδα στο κεφάλι .

 

Έχεις απόλυτο δίκιο 

Πάμε συνέχεια έξω δεν δίνει βάση στα άλλα παιδάκια όμως απλά θέλει να ασχολείται με πράγματα

Παράδειγμα θα δει ένα παιδάκι και θα έχει ποδήλατο θα πάει κατευθείαν στο ποδήλατο 

Θέλει όλη την ώρα με κάτι να ασχολείται αυτό είναι μου με ωθεί πιο πολύ εκεί

Σίγουρα θα κλείσω ραντεβού με αναπτυξιολογο δεν θα το αφήσω γιατί αρχίζουν τα σημάδια και γίνονται πιο πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Kon90 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο 

Πάμε συνέχεια έξω δεν δίνει βάση στα άλλα παιδάκια όμως απλά θέλει να ασχολείται με πράγματα

Παράδειγμα θα δει ένα παιδάκι και θα έχει ποδήλατο θα πάει κατευθείαν στο ποδήλατο 

Θέλει όλη την ώρα με κάτι να ασχολείται αυτό είναι μου με ωθεί πιο πολύ εκεί

Σίγουρα θα κλείσω ραντεβού με αναπτυξιολογο δεν θα το αφήσω γιατί αρχίζουν τα σημάδια και γίνονται πιο πολλά

Γενικά να μην ανησυχείς ένα παιδί που δείχνει ενδιαφέρον ότι δυσκολία Κ να έχει εξελίσσετε Κ μαθαίνει Κ φτάνει να καλύψει τις διαφορές του . 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...