Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Καλησπέρα..  ναι στην αρχή  βλεπαμε 3 και μετά σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν κι άλλα..  τελικά στην ωοληψια είχαμε 6. Ότι και να γίνει να θυμάσαι ότι χρειάζεσαι μόνο ένα! Καλή επιτυχία και να έχεις θετικη ενέργεια!

      Μια ερώτηση για όσες γνωρίζουν.

      Μου ζήτησε η γιατρός μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων να κάνω εξέταση προγεστερονης, ξέρει καμία σε τι επίπεδα πρέπει να είναι μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα?

      Για να γίνει η μεταφορά πρέπει να είναι κάτω από 1. Καλή επιτυχία!

Πρώτη φορά εξωσωματική.. έχω μπλεχτει!


Anastasia96

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Είμαστε 28 κι εγώ και ο συντροφος, εγώ με amh 0,81 τον Ιούνιο, όπως μου λένε όλοι πολύ χαμηλή για την ηλικία μου. Την amh την παρακολουθώ χρόνια και βλέπουμε ότι όντως εχει μεγάλη πτωτική τάση. Προσπαθουσαμε περίπου 6 μηνες κι επειδη δεν πετυχαμε εγκυμοσυνη είπαμε να ψαχτούμε. Ο σύντροφος χλαμύδια και εντερόκοκκο και χαμηλός αριθμός σπερματοζωαρίων, με χαμηλή κινητικότητα και 99% ατυπίες. Καταφέραμε μετά απο 6 μήνες να θεραπευτεί ο σύντροφος και τώρα θα κανει ξανά σπερμοδιάγραμμα, ο ουρολόγος ωστόσο μας είπε πως θέλουμε τουλάχιστον 3 μήνες για να αρχισει να βελτιώνεται το σπέρμα απο το τέλος της αγωγής.. Και εκείνος και ο γυναικολόγος λόγω χαμηλής amh προτείνουν εξωσωματική ώστε να μη χάσω εγώ άλλο χρόνο περιμένοντας καθώς λόγω ηλικίας περιμενουμε ποιοτικά ωάρια και με μικρογονιμοποίηση προσπερνάμε και το πρόβλημα στο σπέρμα. Προσπαθώ να μαζέψω τα δικαιολογητικά για να περάσω από επιτροπή του ΕΟΠΠΥ για να μην πληρώσουμε και τα φάρμακα (αν εχω καταλάβει καλά μιλαμε για ενα κόστος 800+ ευρώ, σωστά;) αλλά έχω χαθεί.. Θα με βοηθούσε πολύ αν υπάρχει καποια αντιστοιχη εμπειρια από κάποια κοπέλα. Ο γυναικολόγος μου μου είπε όταν τον ρώτησα για τα φάρμακα μέσω ΕΟΠΠΥ ότι δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία γιατί η χαμηλή amh στην ηλικία μου δεν ειναι λόγος για να εγκρίνει την περίπτωσή μου η επιτροπή, πως συνηθως ειναι διαδικασίες που κρατούν 3-5 μήνες και πως ακομα κι περάσω θα με στείλουν για σπερματέγχυση πρώτα. Γενικά μου ειπε ότι εγκρίνουν πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που δυστυχώς δεν τις πληρώ και με αποθάρρυνε. Μου ειπε βεβαια πως αν θελω να κανουμε τη διαδικασία θα με βοηθήσει και θα κανουμε και τη σαλπιγγογραφία που δεν εχω κανει.. Τι λέτε βρε κορίτσια; Εγώ σκεφτόμουν να γλιτώσουμε κάποια χρήματα.. Πόσο να κοστίζει η μικρογονιμοποίηση; Έχω ακουσει μέχρι και 5.000! Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γυναικολογος σου ειναι κ εξωσωματικος; γιατι θα χρειαστείς σίγουρα καθοδήγηση απο εξωσωματικο και οχι απο απλό γυναικολογο.. Οταν λες προσπαθεις να μαζεψεις τα δικαιολογητικα, μόνη σου το προσπαθεις; εμένα μου εδωσε το κέντρο εξωσωματικης οδηγίες για το τι θα χρειαστω και πως να κινηθω.. Επισης κάποιες εξετάσεις εχουν ημερομηνία λήξης κ αν τις κανεις τώρα μεχρι να καταθέσεις τον φάκελο σου μπορει να μην ισχύουν.. (Τουλάχιστον ετσι ηταν πριν 3 χρονια που εκανα τα χαρτιά μου εγώ). σαλπιγγογραφια θα σου κανει μονο για τα χαρτιά της επιτροπης; κάποιες εξετάσεις γίνονται για να βοηθήσουν στο να πετύχει η εξωσωματικη οχι μονο για τα χαρτιά. Θα σου πρότεινα να απευθυνθεις σε ειδικούς..  Επισης πως ειναι τοσο σίγουρος πως δεν θα πάρεις εγκριση;;; συγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλα εχουν πάρει εγκριση κοπέλες με ανεξήγητη υπογονιμοτητα, εσύ με θέμα στην αμη κ στο σπέρμα γτ να μην πάρεις;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Tintin είπε:

Ο γυναικολογος σου ειναι κ εξωσωματικος; γιατι θα χρειαστείς σίγουρα καθοδήγηση απο εξωσωματικο και οχι απο απλό γυναικολογο.. Οταν λες προσπαθεις να μαζεψεις τα δικαιολογητικα, μόνη σου το προσπαθεις; εμένα μου εδωσε το κέντρο εξωσωματικης οδηγίες για το τι θα χρειαστω και πως να κινηθω.. Επισης κάποιες εξετάσεις εχουν ημερομηνία λήξης κ αν τις κανεις τώρα μεχρι να καταθέσεις τον φάκελο σου μπορει να μην ισχύουν.. (Τουλάχιστον ετσι ηταν πριν 3 χρονια που εκανα τα χαρτιά μου εγώ)   Θα σου πρότεινα να απευθυνθεις σε ειδικούς.. Επισης πως ειναι τοσο σίγουρος πως δεν θα πάρεις εγκριση;;; συγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλα εχουν πάρει εγκριση κοπέλες με ανεξήγητη υπογονιμοτητα, εσύ με θέμα στην αμη κ στο σπέρμα γτ να μην πάρεις;

Ναι, είναι και εξωσωματικός. Δεν εχουμε πει καν για κεντρο εξωσωματικής συγκεκριμένα, ξέρω απλά με πιο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας συνεργάζεται, γενικά τα πάει όλα βήμα βήμα κι εγω θελω όλη την πληροφορία απο την αρχη.. Ζητησαμε από τον ουρολόγο τις εξετασεις που απαιτούνται για το συζυγο και μας τις συνταγογράφησε εκεινος. Εγώ έχω κανει όλες τις ορμονικές τον Ιούνιο, αλλά ξέρω ότι χρειαζεται να ειναι πρόσφατες. Λέω να πάρω τηλέφωνο στην επιτροπή εξωσωματικής να ρωτήσω..! Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντησεις! Κι εγώ δεν περίμενα τέτοια απάντηση από το γιατρό μου γιατι με λίγο ψαξιμο έχω δει ότι μπορώ να γλιτώσω τα χρηματα από τα φάρμακα έστω.. Έχουμε ανακαινίσει το σπίτι μας, σε λιγο παντρευομαστε και τα εξοδα τρέχουν.. τα χρηματα αυτά ας τα κρατησουμε για το μωρο αν και όταν έρθει! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia96 είπε:

Ναι, είναι και εξωσωματικός. Δεν εχουμε πει καν για κεντρο εξωσωματικής συγκεκριμένα, ξέρω απλά με πιο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας συνεργάζεται, γενικά τα πάει όλα βήμα βήμα κι εγω θελω όλη την πληροφορία απο την αρχη.. Ζητησαμε από τον ουρολόγο τις εξετασεις που απαιτούνται για το συζυγο και μας τις συνταγογράφησε εκεινος. Εγώ έχω κανει όλες τις ορμονικές τον Ιούνιο, αλλά ξέρω ότι χρειαζεται να ειναι πρόσφατες. Λέω να πάρω τηλέφωνο στην επιτροπή εξωσωματικής να ρωτήσω..! Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντησεις! Κι εγώ δεν περίμενα τέτοια απάντηση από το γιατρό μου γιατι με λίγο ψαξιμο έχω δει ότι μπορώ να γλιτώσω τα χρηματα από τα φάρμακα έστω.. Έχουμε ανακαινίσει το σπίτι μας, σε λιγο παντρευομαστε και τα εξοδα τρέχουν.. τα χρηματα αυτά ας τα κρατησουμε για το μωρο αν και όταν έρθει! 

Θα σου πρότεινα να επισκευτεις κάποια κέντρα για να πάρεις γνώμες κ να γνωρισεις διάφορους ειδικούς..  Γενικά επειδή εγώ την πατησα με τον 1ο γυναικολογο μου ( που το επαιζε ειδικός σε θέματα αναπαραγωγής κ μας εβλεπε σαν ενα ομορφο πορτοφολι) ειμαι της αποψης να γνωρίζουμε διάφορους επιστήμονες πριν καταλήξουμε.. Η εμπιστοσύνη και η ανεση μεταξύ γιατρου-ασθενή ειναι πολυ σημαντική ειδικά στην εξωσωματικη... Να σου ερθουν ολα οπως τα επιθυμεί η καρδιά σου 😊

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα κεντρα δίνουν τη λιστα με τα χαρτια που ζηταει ο εοπυ,οπως ειπατε ηδη κοριτσια..Οσο θυμαμαι γιατι και γω περασα περίπου πριν 2 χρόνια  ειναι τα νοσηματα (aids κτλ), 2 σπερμοδιαγραμματα με διαφορα αρκετων ημερων (100 κατι τέτοιο), υστεροσκοπηση και καποιος εσω υπέρηχος και δεν ειμαι σίγουρη αν θελει και συμβολαιογραφική πράξη σε πρίπτωση που το ζευγαρι δεν ειναι παντρεμενο. Αλλα και μενα το κέντρο που ειχα επιλέξει με είχε βοηθήσει, μου χαν δωσει αναλυτικα τη λιστα και ο γιατρος μου χε κανει τον υπερηχο το συγκεκριμένο που ζητάνε. Μιλησε και με την επιτροπη απ΄'ευθειας, επισης να γνωρίζεις ότι και τα ραντεβου που σου δίνει η επιτροπη (Μαρουσι τουλαχιστον που πέρασα) ειναι κανενα 2μηνο μετά.Η εγκριση αν τα χαρτια ειναι οκ ηταν την ιδια μερα  Ειναι χαρτουρα αλλα αξιζει να το προσπαθησεις ,και τα παιρνεις για 2 προσπάθειες. Μακαρι βεβαια να μη σου χρειαστουν και να πετύχεις με την πρώτη! Καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Anastasia96 είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Είμαστε 28 κι εγώ και ο συντροφος, εγώ με amh 0,81 τον Ιούνιο, όπως μου λένε όλοι πολύ χαμηλή για την ηλικία μου. Την amh την παρακολουθώ χρόνια και βλέπουμε ότι όντως εχει μεγάλη πτωτική τάση. Προσπαθουσαμε περίπου 6 μηνες κι επειδη δεν πετυχαμε εγκυμοσυνη είπαμε να ψαχτούμε. Ο σύντροφος χλαμύδια και εντερόκοκκο και χαμηλός αριθμός σπερματοζωαρίων, με χαμηλή κινητικότητα και 99% ατυπίες. Καταφέραμε μετά απο 6 μήνες να θεραπευτεί ο σύντροφος και τώρα θα κανει ξανά σπερμοδιάγραμμα, ο ουρολόγος ωστόσο μας είπε πως θέλουμε τουλάχιστον 3 μήνες για να αρχισει να βελτιώνεται το σπέρμα απο το τέλος της αγωγής.. Και εκείνος και ο γυναικολόγος λόγω χαμηλής amh προτείνουν εξωσωματική ώστε να μη χάσω εγώ άλλο χρόνο περιμένοντας καθώς λόγω ηλικίας περιμενουμε ποιοτικά ωάρια και με μικρογονιμοποίηση προσπερνάμε και το πρόβλημα στο σπέρμα. Προσπαθώ να μαζέψω τα δικαιολογητικά για να περάσω από επιτροπή του ΕΟΠΠΥ για να μην πληρώσουμε και τα φάρμακα (αν εχω καταλάβει καλά μιλαμε για ενα κόστος 800+ ευρώ, σωστά;) αλλά έχω χαθεί.. Θα με βοηθούσε πολύ αν υπάρχει καποια αντιστοιχη εμπειρια από κάποια κοπέλα. Ο γυναικολόγος μου μου είπε όταν τον ρώτησα για τα φάρμακα μέσω ΕΟΠΠΥ ότι δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία γιατί η χαμηλή amh στην ηλικία μου δεν ειναι λόγος για να εγκρίνει την περίπτωσή μου η επιτροπή, πως συνηθως ειναι διαδικασίες που κρατούν 3-5 μήνες και πως ακομα κι περάσω θα με στείλουν για σπερματέγχυση πρώτα. Γενικά μου ειπε ότι εγκρίνουν πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις που δυστυχώς δεν τις πληρώ και με αποθάρρυνε. Μου ειπε βεβαια πως αν θελω να κανουμε τη διαδικασία θα με βοηθήσει και θα κανουμε και τη σαλπιγγογραφία που δεν εχω κανει.. Τι λέτε βρε κορίτσια; Εγώ σκεφτόμουν να γλιτώσουμε κάποια χρήματα.. Πόσο να κοστίζει η μικρογονιμοποίηση; Έχω ακουσει μέχρι και 5.000! Σας ευχαριστώ!

30 ήμουν όταν μου ενέκριναν τα φάρμακα  ηια χαμηλή αμη ξέρω και 29χρονων.. επίσης έχετε κακό σπερμοδιαγραμμα..και που να μην είχατε μπορούσατε να τα πειράξετε.. πράγματι κάπου 800 ευρώ γλυτώνεις  για τα φάρμακα και άλλα τόσα αν χρησιμοποιήσεις και τη δεύτερη φορά.. δε χρειάζεται  βοήθεια  ή σαλπιγγογραφια μπορείς και σε Δήμοσιο  νοσοκομείο  που θα γλυτωσεις αρκετά χρήματα..από 4000-5000 περίπου πάει όλη η διαδικασία  αναλόγως τον γιατρό και το κέντρο.. + τα φάρμακα ισχύει ότι είμαι συμμαζος σου η ηλικία σου..μπορεί η αμη σου να μην είναι καλή για την ηλικία  σου αλλά δεν είναι απαγορευτική.. στο Συζυγο  κάνατε  πλήρη έλεγχο  η μόνο σπερμοδιαγραμμα?καλή τύχη σου εύχομαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...