Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια! Συγχαρητήρια σε όλες! Εγκυμονούσες νυν και μελλοντικές! Ψάχνω απεγνωσμένα ενέσεις εξωσωματικής. Οποιαδήποτε... Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... Δεν μου επιτρέπεται να ξαναπεράσω επιτροπή... Μήπως έχει κάποιο κορίτσι??? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την παρεμβολή!

Ισθμοκήλη/Niche


Recommended Posts

Καλησπέρα. Την βοήθεια σας σας παρακαλώ γιατι είμαι αγχωμενη...

Εχω στο ενεργητικό μου 4 κ.τ και μια παλινδρομη τωρα πρόσφατα.

Αρκετούς μήνες πριν την 5η μου εγκυμοσύνη, είχα καφέ εκκρίσεις στο μεσοδιάστημα, ανάμεσα στις περιόδους.

Τον Μάρτιο έκανα το ετήσιο τσεκ απ, υπέρηχο , τεστ παπ και κολποσκοπιση.

Εκεί του ανέφερα για τις καφέ εκκρίσεις. Μου είπε πως βλέπει ενα μικρό πολυποδακι και πως αν δω μεγαλύτερη διαταραχή στην περίοδο, να βάλουμε κάμερα (υστεροσκοπιση).

Μετα απο μια έμμηνο ρήση , απο το τσεκ απ, μένω έγκυος... Να αναφέρω πως έχω άλλον γιατρός για γυναικολογικές εξετάσεις (ειναι και ογκολόγος και τον εμπιστεύομαι) αλλα τις γέννες, τις έκανα και τις 4 με αλλον μονο και μονο από ανασφάλεια (να παω σε άλλον καθώς θεωρούσα πως ξερει καλύτερα την μητρα μου πάνω σε αυτο το κομμάτι.)

Εν πάση περιπτώσει, μένω έγκυος, αλλα δεν πήγε καλα. Πότε δεν ακουσαμε καρδια και στην 9η πλέον έκανα απόξεση.

Πηγα χθες για τον υπέρηχο ενα μηνα μετα την απόξεση (οχι στον  ογκολόγο αλλα σε αυτον που με ξεγεννησε και που μου εκανε την απόξεση ) κι ενω εχω αδιαθετησει μια φορά και μου λεει πως δεν βλέπει πολυποδα . Χαρά εγώ.. Μου λεει τα καφέ που βλέπεις ειναι αυτο το "σκαλοπατακι" που εχει δημιουργηθεί στην τομή και πως σίγουρα το εχω απο προηγούμενη γεννά. Σκαλοπατακι εννοουσε ισθμοκηλη. Και με καθυσηχεσε, πως δεν ειναι κατι. Και το βλέπουμε συχνά στις κ.τ... και πωσ το μόνο που προκαλεί είναι να εγκλωβίζεται λίγο αίμα και να φεύγει απο τη μήτρα στο μεσοδιάστημα της περιόδου.

Έφυγα χαρούμενη και ανακουφισμενη.

Σήμερα ομως μπήκα να δω τι ειναι αυτο το "σκαλοπατακι" και διαβασα χειρότερα.

Πως ειναι αιτία υπογονιμότητας, χρονιας φλεγμονής πως ειναι επικίνδυνο σε κύηση. Υπεύθυνο για αποβολές.

Βασικά δεν βρήκα πολλα. Μονο 2 δημοσιεύσεις στο ίντερνετ και αλλες δυο εμπειρίες παλιες εδω στην ομάδα.

Η μια κοπέλα απ οτι ειδα έμεινε έγκυος τελικά χωρις να κανει τπτ !

Σε ξένα σαιτ αλλοι το αναφέρουν ως σπάνιο και άλλοι ως κάτι σίγουρο (στην 1η κ.τ θα το εχουν το 60 % και στην 3 κ.τ το 100% δλδ ολες...) κι έχει υπήρχε διχογνωμία.

 

Υπάρχει κοπέλα με κάτι παρόμοιο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγαπητή  kounela και εγώ έχω κάνει 4 καισαρικες και δυστυχώς είχα μια παλινδρομη και έκανα απόξεση στις 16 Ιουλίου. Μετά την 4η καισαρική είχα αυτές τις καφέ εκκρίσεις που αναφέρεις αλλά δεν πρόλαβα να το συζητήσω με τον γιατρό μου.Ο γιατρός που με είδε γιατί ήμουν σε διακοπές όταν μου συνέβη μου ανέφερε ισθμοκηλη. Σε λίγες μέρες που θα πάω να με δει θα τον ρωτήσω και θα σου στείλω! Εν τω μεταξύ δεν έχω αδιαθετησει ακόμα και νιώθω φουλ πρησμενη. Μου είπε να μην ανησυχώ γιατί μπορεί να αργήσει και 2 μήνες μετά την απόξεση η περίοδος. Εσένα πότεσου ήρθε; Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα πόσο καιρό μετά βγαίνει θετικό το τεστ εγκυμοσύνης και η χοριακη; Εύχομαι αν το επιθυμείς ακόμα να έχεις και ένα 5ο μπεμπακι μέσα στο 2025!!

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2024 at 2:24 ΠΜ, mama41 είπε:

Αγαπητή  kounela και εγώ έχω κάνει 4 καισαρικες και δυστυχώς είχα μια παλινδρομη και έκανα απόξεση στις 16 Ιουλίου. Μετά την 4η καισαρική είχα αυτές τις καφέ εκκρίσεις που αναφέρεις αλλά δεν πρόλαβα να το συζητήσω με τον γιατρό μου.Ο γιατρός που με είδε γιατί ήμουν σε διακοπές όταν μου συνέβη μου ανέφερε ισθμοκηλη. Σε λίγες μέρες που θα πάω να με δει θα τον ρωτήσω και θα σου στείλω! Εν τω μεταξύ δεν έχω αδιαθετησει ακόμα και νιώθω φουλ πρησμενη. Μου είπε να μην ανησυχώ γιατί μπορεί να αργήσει και 2 μήνες μετά την απόξεση η περίοδος. Εσένα πότεσου ήρθε; Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις εσύ ή κάποια άλλη κοπέλα πόσο καιρό μετά βγαίνει θετικό το τεστ εγκυμοσύνης και η χοριακη; Εύχομαι αν το επιθυμείς ακόμα να έχεις και ένα 5ο μπεμπακι μέσα στο 2025!!

Ωωω κοιτα να δεις... Ακριβώς τα ίδια με εμενα! Απίστευτο!

Εγω εκανα απόξεση 4/7 και αδιαθετησα 28/7. Στις 25 ημέρες δλδ. Και ειχα παρα παρα πολύ αίμα. Τώρα περιμένω την 2 η περιοδο σε λιγες ημέρες.

Καφε εκκρίσεις, ειχα απο 9η ως 11η , 12η ημέρα περίπου. Και ηταν πολύ έντονα, οχι δλδ όπως παλιότερα, αλλα ισως επαιξε ρολο η πολλη έντονη περίοδος.

Πριν την 5η εγκυμοσύνη ειχα τους τελευταίους 3,4 μήνες κάθε μήνα καφε εκκρίσεις. Σίγουρα θα ειχα και παλιότερα ομως οχι καθε μηνα. Στο τεστ παπ ο ενας γυναικολόγος, μου ειχε αναφερει πολυποδακι. Αυτος τωρα δεν ειδε πολυποδακι αλλα ισθμοκηλη. Ποτέ δεν θα παθω αν ειχα πολύποδα τελικά ή την ισθμοκηλη, ο προηγούμενος, την ερμήνευσε ως πολυποδα...

Τι σου ειπε για την ισθμοκηλη; Εμενα μου το ανέφερε ως κάτι απλο. Του στιλ δεν τρέχει κατι, συμβαίνει συχνά. Μου είπε κιολας οτι το συναντάμε συχνά σε γυναίκες που έχουν κάνει κ.τ.

Ομως διάβασα διάφορα στο ίντερνετ και η αλήθεια είναι πως φοβήθηκα.

Θέλω να μιλήσουμε και με πμ μιας και που είμαστε ιδια φαση (4 κ.τ και ισως παμε και για 5η 🤗).

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...