Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια! Συγχαρητήρια σε όλες! Εγκυμονούσες νυν και μελλοντικές! Ψάχνω απεγνωσμένα ενέσεις εξωσωματικής. Οποιαδήποτε... Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... Δεν μου επιτρέπεται να ξαναπεράσω επιτροπή... Μήπως έχει κάποιο κορίτσι??? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την παρεμβολή!

Δεύτερο παιδί πολύ σύντομα


Recommended Posts

Καλημέρα είμαι νέα στην ομάδα ωστόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα βοηθηθεί πολύ από το φόρουμ. 

Γέννησα το λουκουμακι μου τον Μάιο άρα είμαστε σχεδόν 3 μηνών. Ο άντρας μου θέλει να ξεκινήσουμε προσπάθεια για το δεύτερον μέσα στο 2024. Και οι δύο θέλουμε περισσότερα παιδιά αλλά ο δισταγμός μου έχει να κάνει πρώτον με το πόσο εύκολα θα επανέλθω στο σωμα μετά από απανωτή κύηση ενώ ήδη δυσκολεύομαι με την πρώτη και δεύτερον πως θα τα βγάλω πέρα με δύο πολύ μικρά παιδιά. Γενικά θα ήθελα άποψη από μαμάδες που έχουν μωράκια πολύ κοντά στην ηλικία. Αν εμείς πιάσουμε τόσο γρήγορα όσο το πρώτο θα είναι ούτε με 1,5 χρόνο διάφορα. 

Να σημειώσω ότι έχω χάσει τη μαμά μου και δεν έχω ιδιαίτερη βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , taniak είπε:

Καλημέρα είμαι νέα στην ομάδα ωστόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα βοηθηθεί πολύ από το φόρουμ. 

Γέννησα το λουκουμακι μου τον Μάιο άρα είμαστε σχεδόν 3 μηνών. Ο άντρας μου θέλει να ξεκινήσουμε προσπάθεια για το δεύτερον μέσα στο 2024. Και οι δύο θέλουμε περισσότερα παιδιά αλλά ο δισταγμός μου έχει να κάνει πρώτον με το πόσο εύκολα θα επανέλθω στο σωμα μετά από απανωτή κύηση ενώ ήδη δυσκολεύομαι με την πρώτη και δεύτερον πως θα τα βγάλω πέρα με δύο πολύ μικρά παιδιά. Γενικά θα ήθελα άποψη από μαμάδες που έχουν μωράκια πολύ κοντά στην ηλικία. Αν εμείς πιάσουμε τόσο γρήγορα όσο το πρώτο θα είναι ούτε με 1,5 χρόνο διάφορα. 

Να σημειώσω ότι έχω χάσει τη μαμά μου και δεν έχω ιδιαίτερη βοήθεια. 

Το σώμα επανέρχεται ανάλογα με την ηλικία σου με την προηγούμενη φυσική σου κατάσταση Κ με το πότε θα σταματήσεις να θηλάζεις . Δεν έχει Κ πολυ σχέση αν είναι απανωτές οι εγκυμοσύνες ή με διάφορα χρόνων. 

Τώρα αν θα τα καταφέρεις με δύο μικρά παιδιά είναι εντελώς υποκειμενικό. Το παιδί είναι ακόμα μωρό οπότε οι δυσκολίες ενός παιδιού δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα .... Σκέψου ότι ένα παιδάκι μπορεί να είναι πολύ ζωηρό να έχει πολλά ξεσπάσματα θυμού να κάνει επικίνδυνα πράγματα Κ να πρέπει να είναι κάποιος από πίσω του ..  αυτο εξαρτάτε από το κάθε παιδί ακόμα έχεις ένα μωρό δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί Κ πόσο αντοχές θα έχεις ..

Ο καθένας θα σου πει από την μεριά του κ απτό παιδί του κ απτό πρόγραμμα του. Κάποιες μαμάδες είναι εντελώς χαλαρές άλλες πιο προγραμματισμένες είναι εντελώς υποκειμενικό αν θα την παλέψει κάποιος ή αν θα φτάσει στα πρόθυρα εξάντλησης χωρισμού Κ τρέλας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, taniak είπε:

Καλημέρα είμαι νέα στην ομάδα ωστόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα βοηθηθεί πολύ από το φόρουμ. 

Γέννησα το λουκουμακι μου τον Μάιο άρα είμαστε σχεδόν 3 μηνών. Ο άντρας μου θέλει να ξεκινήσουμε προσπάθεια για το δεύτερον μέσα στο 2024. Και οι δύο θέλουμε περισσότερα παιδιά αλλά ο δισταγμός μου έχει να κάνει πρώτον με το πόσο εύκολα θα επανέλθω στο σωμα μετά από απανωτή κύηση ενώ ήδη δυσκολεύομαι με την πρώτη και δεύτερον πως θα τα βγάλω πέρα με δύο πολύ μικρά παιδιά. Γενικά θα ήθελα άποψη από μαμάδες που έχουν μωράκια πολύ κοντά στην ηλικία. Αν εμείς πιάσουμε τόσο γρήγορα όσο το πρώτο θα είναι ούτε με 1,5 χρόνο διάφορα. 

Να σημειώσω ότι έχω χάσει τη μαμά μου και δεν έχω ιδιαίτερη βοήθεια. 

εξαρταται απο παρα πολλους παραγοντες

πως νιωθεις εσυ,πως ειναι το πρωτο παιδι,πως θα ναι το δευτερο.τις συνθηκες μεαα στην οικογενεια,αν εργαζεσαι,βοηθεια,η συμμετοχη του συζυγου

εφοσον γεννησες φυσιολογικα,λογικα δ θα υπαρχει θεμα να μεινεις αμεσως,αλλα το σωμα ειναι δικο σου.εσυ ξερεις αν μπορεις να το αντεξεις

επισης το μωρο σου ειναι μολις 3μ,δ εχεις δει πολλα απο τον "χαρακτηρα" του

ξερω αρκετες περιπτωσεις με αδερφακια με μικρη διαφορα ηλικιας,κ ο καθενας με αυτα που ειχε τα καταφερε στο τελος.εμεις ξεκινησαμε προσπαθειες οταν η κορη μου ηταν 15μ περιπου,κ εμεινα πολυ γρηγορα.θηλαζα κιολας,αλλα ειχα μια καλη εγκυμοσυνη,δ δουλευα,ημασταν μακρια ομως απο συγγενεις,κ ολα πηγαν μια χαρα.προτιμω τις μικρες διαφορες.εχουν 2χρ κ 2,5μ εμενα.δ θα ηθελα μεγαλη διαφορα

εφοσον εχεις δευτερες σκεψεις να τις εκφρασεις στο συζυγο.εχετε ακομη ενα 4μηνο να τελειωσει το 24,αλλα δ ειναι κακο να του πεις να περασει κ το μισο 25 κ το ξαναβλεπετε.παλι μικρο θα ναι το πρωτο

να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, taniak είπε:

Καλημέρα είμαι νέα στην ομάδα ωστόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα βοηθηθεί πολύ από το φόρουμ. 

Γέννησα το λουκουμακι μου τον Μάιο άρα είμαστε σχεδόν 3 μηνών. Ο άντρας μου θέλει να ξεκινήσουμε προσπάθεια για το δεύτερον μέσα στο 2024. Και οι δύο θέλουμε περισσότερα παιδιά αλλά ο δισταγμός μου έχει να κάνει πρώτον με το πόσο εύκολα θα επανέλθω στο σωμα μετά από απανωτή κύηση ενώ ήδη δυσκολεύομαι με την πρώτη και δεύτερον πως θα τα βγάλω πέρα με δύο πολύ μικρά παιδιά. Γενικά θα ήθελα άποψη από μαμάδες που έχουν μωράκια πολύ κοντά στην ηλικία. Αν εμείς πιάσουμε τόσο γρήγορα όσο το πρώτο θα είναι ούτε με 1,5 χρόνο διάφορα. 

Να σημειώσω ότι έχω χάσει τη μαμά μου και δεν έχω ιδιαίτερη βοήθεια. 

Δε χρειάζεται τόση βιασύνη, πάρε το χρόνο σου να ανασυγκροτηθεις και να σκεφτείς τι θέλεις πραγματικά. Ακόμα και οι γυναικολόγοι προτείνουν να περάσει ένα διάστημα να ανακάμψει το σώμα και μετά να ξαναμπεί σε δεύτερη εγκυμοσύνη. Εγώ έχω μια υπέροχη και πολύ βολική μικρούλα 15 μηνών αλλά άμα είχα και νεογέννητο τώρα θα είχα τρελαθεί 😅. Προσωπικά είμαι υπέρ της διαφοράς 3-4 χρονών, να μπορείς να συνεννοηθείς στα βασικά με το πρώτο, αλλιώς θα τρέχεις με 2 μωρά κολλημένα επάνω σου. Μη βιάζεσαι, ειδικά αν είχες τόσο εύκολη σύλληψη γιατί να τρέξεις αν δεν είσαι σίγουρη; Άσε τον άντρα σου, για το δικό σου σώμα μιλάμε . Με το καλό ότι αποφασίσεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλούς που έχουν κάνει παιδιά με διάφορα ενός χρόνου, το θετικό είναι ότι μεγαλώνουν μαζί κ έχουν παρέα μετέπειτα, το αρνητικό είναι ότι τα πρώτα χρόνια θα είναι πολύ δύσκολα. 

Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα τόση μικρή διαφορά γιατί γενικά είμαι πολύ αγχωδης κ μέχρι να σταθεροποιηθουν στο περπάτημα τρέχω από πίσω τους για να αποφύγω τα πεσιματα. Οπότε αν τα παιδιά μου είχαν χρόνο διάφορα θα τα είχα παίξει κυριολεκτικά! Εμένα η ιδανική διάφορα για πρώτα παιδιά είναι 2-2,5 χρόνια. Βέβαια σε αυτή την ηλικία το πιο πιθανό είναι να υπάρχει ζήλια ανάμεσα τους γιατί το πρώτο χάνει την αποκλειστικότητα κ μπορεί να τη δείχνει έντονα.. Βέβαια είναι κ ανάλογα στο παιδί..

Όσο για το σώμα είναι ανάλογα ποσά κιλά ξεκινάς την εγκυμοσύνη, πόσα βάζεις, πόσο χρονών είσαι.. Όλα γενικά, αν θες χάνονται εύκολα. Ιδιαίτερα αν θηλάζεις κιόλας...

Αλλά αν θηλάζεις μπορεί να μην πιάσεις κ τόσο εύκολα όσο σκέφτεστε. Όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη πρώτη περίοδος μου ήρθε όταν ήταν 9 μηνών, στον δεύτερο γιο μου μου ήρθε όταν ήταν 23 μηνών κ τώρα έχω μια μπέμπα 7 μηνών κ ακόμα δεν έχω αδιαθετησει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι 29 και δε θηλάζω. Μου ήρθε περίοδος ακριβώς μόλις σαραντισαμε. Δεν έβγαζα γάλα καθόλου. Και παρόλο που γέννησα με καισαρική ο γιατρός μας είχε πει από πριν γεννησω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με δεύτερη εγκυμοσύνη απλά αν έρθει πολύ σύντομα θα πάμε εξαρχής πάλι για καισαρική.

Ορθά μου φαίνονται όσα λέτε. Ιδανικά και εγώ λέω ίσως να πάει σχολείο ο μικρός μου πρώτα και μετά να πάμε για δεύτερο από την άλλη δε θα ήθελα και μεγάλη διαφορά να έχουν. Ίσως η απάντηση να βρίσκεται στη μέση. Εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος οπότε το θετικό είναι ότι έχω τις άδειες μου και τα πάντα όπως πρέπει. Ο σύζυγος μου όμως έχει ατομική επιχείρηση οπότε δουλεύει ωράρια καταστημάτων που σημαίνει πρωί απόγευμα είμαι μόνη με το μωρό. 

Απλά ο άντρας μου είναι σίγουρος ότι θέλει δεύτερο πολύ σύντομα και εγώ δεν είναι ότι είμαι κάθετη. Επεξεργάζομαι την κατάσταση οπότε δεν έχω πάρει ακόμα απόφαση για το τι θέλω. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ξέρω πολλούς που έχουν κάνει παιδιά με διάφορα ενός χρόνου, το θετικό είναι ότι μεγαλώνουν μαζί κ έχουν παρέα μετέπειτα, το αρνητικό είναι ότι τα πρώτα χρόνια θα είναι πολύ δύσκολα. 

Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα τόση μικρή διαφορά γιατί γενικά είμαι πολύ αγχωδης κ μέχρι να σταθεροποιηθουν στο περπάτημα τρέχω από πίσω τους για να αποφύγω τα πεσιματα. Οπότε αν τα παιδιά μου είχαν χρόνο διάφορα θα τα είχα παίξει κυριολεκτικά! Εμένα η ιδανική διάφορα για πρώτα παιδιά είναι 2-2,5 χρόνια. Βέβαια σε αυτή την ηλικία το πιο πιθανό είναι να υπάρχει ζήλια ανάμεσα τους γιατί το πρώτο χάνει την αποκλειστικότητα κ μπορεί να τη δείχνει έντονα.. Βέβαια είναι κ ανάλογα στο παιδί..

Όσο για το σώμα είναι ανάλογα ποσά κιλά ξεκινάς την εγκυμοσύνη, πόσα βάζεις, πόσο χρονών είσαι.. Όλα γενικά, αν θες χάνονται εύκολα. Ιδιαίτερα αν θηλάζεις κιόλας...

Αλλά αν θηλάζεις μπορεί να μην πιάσεις κ τόσο εύκολα όσο σκέφτεστε. Όταν γέννησα την πρώτη μου κόρη πρώτη περίοδος μου ήρθε όταν ήταν 9 μηνών, στον δεύτερο γιο μου μου ήρθε όταν ήταν 23 μηνών κ τώρα έχω μια μπέμπα 7 μηνών κ ακόμα δεν έχω αδιαθετησει..

Αυτό με το θηλασμό δυστυχώς δεν είναι στάνταρ..ο διαιτολόγος μου είχε πει οτι ο οργανισμός αποθηκεύει λίπος για να ανταπεξέλθει στο θηλασμό.Επισης οι ορμόνες κατά τη διάρκεια του θηλασμού επιβραδύνουν τον μεταβολισμό.Ημουν απογοητευμενη γιατι έκανα και διατροφή και γυμναστική και έχανα με ρυθμούς χελώνας..

Υπαρχουν βέβαια και περιπτώσεις που χάνουν τα κιλά στο θηλασμό,όμως δεν είναι ο κανόνας.Να φανταστείς εγώ σταμάτησα στους 16μηνες να θηλάζω και μετά από δύο μήνες άρχισα να χάνω κιλά.

Link to comment
Share on other sites

εμενα με βοηθουσε ο θηλασμος να χασω

κ ευτυχως η μεγαλη μου ηταν ενα πολυ συνεργασιμο παιδακι κ δ ζηλευε κ κυλησαν ολα καλα τον πρωτο καιρο

@taniak ειναι πολυ καλο που εοσαι στο δημοσιο με τις αδειες κλπ.ομως την περισσοτερη ωρα εσυ εισαι με το μωρο,οποτε εσυ στην τελικη εχεις τον σημαντικοτερο λογο

οταν λες να παει σχολειο το πρωτο τι εννοεις;γτ αν μιλαμε για προνηπια,οκ ειναι μεγαλουτσικη διαφορα.για τον παιδικο παλι μαλλον θα χρειαστει να σταματησετε για λιγο με τις ιωσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Αυτό με το θηλασμό δυστυχώς δεν είναι στάνταρ..ο διαιτολόγος μου είχε πει οτι ο οργανισμός αποθηκεύει λίπος για να ανταπεξέλθει στο θηλασμό.Επισης οι ορμόνες κατά τη διάρκεια του θηλασμού επιβραδύνουν τον μεταβολισμό.Ημουν απογοητευμενη γιατι έκανα και διατροφή και γυμναστική και έχανα με ρυθμούς χελώνας..

Υπαρχουν βέβαια και περιπτώσεις που χάνουν τα κιλά στο θηλασμό,όμως δεν είναι ο κανόνας.Να φανταστείς εγώ σταμάτησα στους 16μηνες να θηλάζω και μετά από δύο μήνες άρχισα να χάνω κιλά.

Ναι αυτό με το λίπος ισχύει, για αυτό η λιπομετρηση κατά την διάρκεια του θηλασμού δεν είναι έγκυρη, φαίνεται να έχεις παραπάνω λίπος, όταν σταματάς το θηλασμό επανέρχεται κ αυτό σιγά σιγά.

Κοίτα δεν ξέρω για σένα γιατί δεν έχανες βάρος, έκανες διατροφή σε διαιτολόγο η μόνη σου? Γιατί αν ήταν μόνη σου μπορεί οι θερμίδες που καταναλωνες να ήταν περισσότερες. Επιπλέον όταν γυμνάζεσαι μπορεί να φαίνεται ότι δεν χάνεις βάρος παρόλα αυτά να έχεις αύξηση μυϊκού ιστού.

Συμβαίνει κάποιες θηλάζουσες να μην χάνουν βάρος, συνήθως οφείλεται στο ότι με το θηλασμό αυξάνεται η όρεξη κ άρα μπορεί να φας παραπάνω κ να μην το καταλάβεις, αυτό το κάνει η ορμόνη προλακτίνη (αυξάνει την όρεξη). Ένας ακόμα παράγοντας μείωσης του μεταβολισμού είναι η αϋπνία... Που τον πρώτο χρόνο, ιδιαίτερα το πρώτο εξάμηνο συμβαίνει αρκετά συχνά σε όλες μας!!!

Εγώ κ στις τρεις εγκυμοσύνες που είχα μετά τα έχανα τα κιλά εύκολα, βέβαια δεν το άφηνα στην τύχη, ιδιαίτερα στην τρίτη, λιγοστευα το φαγητό. Για κάνα μήνα δυσκολευτηκα λίγο, δεν χάνονταν εύκολα με το θηλασμό αλλά μετά πήρα μπρος κ ενώ άρχισα να τρώω λίγο περισσότερο απ' ότι έτρωγα κάθε φορά μειώνονταν που ανέβαινα στην ζυγαριά. Τώρα 7 μήνες μετά την γέννα μου έμεινε 1 κιλό, στην τρίτη είχα πάρει γύρω στα 23.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Ναι αυτό με το λίπος ισχύει, για αυτό η λιπομετρηση κατά την διάρκεια του θηλασμού δεν είναι έγκυρη, φαίνεται να έχεις παραπάνω λίπος, όταν σταματάς το θηλασμό επανέρχεται κ αυτό σιγά σιγά.

Κοίτα δεν ξέρω για σένα γιατί δεν έχανες βάρος, έκανες διατροφή σε διαιτολόγο η μόνη σου? Γιατί αν ήταν μόνη σου μπορεί οι θερμίδες που καταναλωνες να ήταν περισσότερες. Επιπλέον όταν γυμνάζεσαι μπορεί να φαίνεται ότι δεν χάνεις βάρος παρόλα αυτά να έχεις αύξηση μυϊκού ιστού.

Συμβαίνει κάποιες θηλάζουσες να μην χάνουν βάρος, συνήθως οφείλεται στο ότι με το θηλασμό αυξάνεται η όρεξη κ άρα μπορεί να φας παραπάνω κ να μην το καταλάβεις, αυτό το κάνει η ορμόνη προλακτίνη (αυξάνει την όρεξη). Ένας ακόμα παράγοντας μείωσης του μεταβολισμού είναι η αϋπνία... Που τον πρώτο χρόνο, ιδιαίτερα το πρώτο εξάμηνο συμβαίνει αρκετά συχνά σε όλες μας!!!

Εγώ κ στις τρεις εγκυμοσύνες που είχα μετά τα έχανα τα κιλά εύκολα, βέβαια δεν το άφηνα στην τύχη, ιδιαίτερα στην τρίτη, λιγοστευα το φαγητό. Για κάνα μήνα δυσκολευτηκα λίγο, δεν χάνονταν εύκολα με το θηλασμό αλλά μετά πήρα μπρος κ ενώ άρχισα να τρώω λίγο περισσότερο απ' ότι έτρωγα κάθε φορά μειώνονταν που ανέβαινα στην ζυγαριά. Τώρα 7 μήνες μετά την γέννα μου έμεινε 1 κιλό, στην τρίτη είχα πάρει γύρω στα 23.

Είχα πάει στο διαιτολόγο και μου είχε εξηγήσει το γιατί χάνω με αργούς ρυθμούς.Εχανα λίπος,αυτός ήταν πολύ ικανοποιημένος,αλλά εγώ στεναχωριομουν που έβλεπα τη ζυγαριά στα ίδια.Μου είχε πει να μην ζυγίζομαι,γιατί λόγω άγχους εκκρίνεται μια ορμόνη η οποία επιβραδύνει τον μεταβολισμό(δε θυμάμαι πως την είχε πει )και μου είπε να μετράω τη μέση μου με μεζούρα κάθε 3 μέρες. Τώρα βλέπω αποτελέσματα,μετά από 5μηνες που σταμάτησα να θηλάζω.Θελω να χάσω αρκετά κιλά,γιατί θα ξανακάνω εξωσωματική και σίγουρα θα παχύνω πάλι...Μπράβο σου πάντως  που τα χάνεις τόσο εύκολα,μακάρι να μπορούσα και εγώ ❤️Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ❤️ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Είχα πάει στο διαιτολόγο και μου είχε εξηγήσει το γιατί χάνω με αργούς ρυθμούς.Εχανα λίπος,αυτός ήταν πολύ ικανοποιημένος,αλλά εγώ στεναχωριομουν που έβλεπα τη ζυγαριά στα ίδια.Μου είχε πει να μην ζυγίζομαι,γιατί λόγω άγχους εκκρίνεται μια ορμόνη η οποία επιβραδύνει τον μεταβολισμό(δε θυμάμαι πως την είχε πει )και μου είπε να μετράω τη μέση μου με μεζούρα κάθε 3 μέρες. Τώρα βλέπω αποτελέσματα,μετά από 5μηνες που σταμάτησα να θηλάζω.Θελω να χάσω αρκετά κιλά,γιατί θα ξανακάνω εξωσωματική και σίγουρα θα παχύνω πάλι...Μπράβο σου πάντως  που τα χάνεις τόσο εύκολα,μακάρι να μπορούσα και εγώ ❤️Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ❤️ 

Οπότε κ με το θηλασμό μια χαρά τα πήγαινες..  Έχανες λίπος, αυξάνονταν η μυϊκή μάζα οπότε για αυτό η μικρή πτώση στο βάρος!! Αυτό είναι το πιο σημαντικό κατά την δίαιτα. Δεν χρειάζεται να κοιτάς την ζυγαριά, η απώλεια λίπους φαίνεται στον καθρέφτη, στα ρούχα κ στη μέτρηση με τη μεζούρα!!! Μια χαρά σε βρίσκω! 😊 

Κ εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου κ με το καλό να σου έρθει κ το επόμενο!!!

πρίν από 57 λεπτά , Blue Velvet είπε:

λόγω άγχους εκκρίνεται μια ορμόνη η οποία επιβραδύνει τον μεταβολισμό(δε θυμάμαι πως την είχε πει )

Μήπως σου είπε για την κορτιζόλη?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Οπότε κ με το θηλασμό μια χαρά τα πήγαινες..  Έχανες λίπος, αυξάνονταν η μυϊκή μάζα οπότε για αυτό η μικρή πτώση στο βάρος!! Αυτό είναι το πιο σημαντικό κατά την δίαιτα. Δεν χρειάζεται να κοιτάς την ζυγαριά, η απώλεια λίπους φαίνεται στον καθρέφτη, στα ρούχα κ στη μέτρηση με τη μεζούρα!!! Μια χαρά σε βρίσκω! 😊 

Κ εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου κ με το καλό να σου έρθει κ το επόμενο!!!

Μήπως σου είπε για την κορτιζόλη?

Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ 

Ναι ναι,για την κορτιζόλη μου είχε πει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@vikib

Όταν λέω σχολείο εννοώ να πάει παιδικό. Απορώ πως τα βγάζουν πέρα οι μαμάδες με πολλά παιδιά. Η δική μου είχε 4 και καμιά απολύτως βοήθεια. Αυτά σκέφτομαι και λέω δεν μπορεί να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα μπορώ να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, taniak είπε:

@vikib

Όταν λέω σχολείο εννοώ να πάει παιδικό. Απορώ πως τα βγάζουν πέρα οι μαμάδες με πολλά παιδιά. Η δική μου είχε 4 και καμιά απολύτως βοήθεια. Αυτά σκέφτομαι και λέω δεν μπορεί να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα μπορώ να τα καταφέρω.

ναι με τον παιδικο να ξερεις ισως το κρατας αρκετα σπιτι.πρωτες ιωσεις κλπ

καθε μαμα,οικογενεια ειναι διαφορετικη.γτ πρεπει να συγκρινεσαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλησπερα, εσείς που είστε φρέσκιες κ ολας ίσως ξέρετε….

εχω μιλήσει με τον παιδίατρο και μου είναι χαλαρός ότι δεν πρέπει να τον ξυπνάω κλπ και δεν ξέρω αν πρέπει να χαλαρώσω κ γω η οχι! 
εχω ένα μωράκι 2,5 μηνών (γεννήθηκε πρόωρα 35η εβδομάδα) και είναι τώρα 5,5+ κιλά! έτρωγε περίπου 1000ml/ημερα! ήρθαμε διακοπές τέλος ιουλίου από τότε βλέπω μια μείωση στο φαγητό (800ml+)και μια αύξηση του ύπνου αλλά τελευταία  το έχει παρακάνει!!! τι εννοώ κοιμαται το βράδυ από τις 9 περίπου μέχρι το πρωί κατά τις 7 που κλαίει για φαγητό , αυτό να πεις οκ το θελουμε …. το θέμα είναι ότι μ κοιμαται και την ημέρα 5-6 ώρες σερί και δεν ζητάει φαγητό ή ξυπνάει δύσκολα  ! κατά τ αλλά βλέπω τρομερές αλλαγές δλδ γελάει, βγάζει κραυγουλες , ακολουθεί με τα μάτια , πιάνει! να είναι κανένα άλμα ή να το ψάξω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...