Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, angie5 είπε:

      Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου θα ακούσω τις συμβουλές σου. Δεν είχα ιδέα για τα φάρμακα ότι αναστέλλουν την περίοδο και έλεγα τώρα θα μου έρθει...Μακάρι να είναι για καλό τότε ας πρηστεί κι άλλο!...😊

      Πραγματικά σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!😘

      Χαχαχα...Έτσι είναι όπως τα λες για το άγχος!...Σ ευχαριστώ κορίτσι μου μακάρι να είναι καλό σημάδι!😘

      Αχ κορίτσι μου σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα βγάλω από το μυαλό μου το τεστ. Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτο  σήμερα... να μην κάνω κανένα μέχρι την χοριακή (ελπίζω να μην ξαναμπώ στον πειρασμό...🤣)

      Eσύ έμεινες τώρα πρόσφατα εγκυούλα ή παλαιότερα?

      Σε ευχαριστω πολύ για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις αυτό το μήνυμα και για τα όμορφα σου λόγια!😘

      Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις τρεις ειλικρινά!...Με βοηθάτε πολύ!..❤️

       

      Κανένας κόπος, γι'αυτό υπάρχει αυτή η ομάδα. Μοιραζόμαστε εμπειρίες και αγωνίες και μακάρι να βοηθηθείς έστω και λίγο σε αυτό το ταξίδι της αναμονής 🥲 Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά τον Απρίλιο και τώρα διανύω την 24η βδομάδα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος! Πάντως από συμπτώματα δεν είχα απολύτως τίποτα όσο περίμενα για τη χοριακή. Ούτε πρησμένο στήθος, ούτε λίγο. Και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να μη νιώθω το παραμικρό ούτε από τα φάρμακα. Κάθε οργανισμός είναι τόσο διαφορετικός. Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου ότι σε αυτή τη φάση κανένα σύμπτωμα δεν είναι αξιόπιστο, ούτε το αρνητικό τεστ. Και στο μεταξύ οι μέρες θα περνάνε.

Ανταγωνισμός η κάτι άλλο??


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα μωράκι 11 μηνών περιπου..από τότε που γέννησα νιώθω μια αντιπάθεια για την πεθερά μου... πρώτον γιατί μου λέγε όλο κάνε αυτό στο παιδί φορά αυτό κάνε εκείνο το αρπαζε από εμένα και από τότε κάτι έσπασε μέσα μου..είμαι της έννοιας δικό μου είναι το παιδί ότι θέλω θα κανω..εδώ και αρκετούς μήνες νιώθω ανταγωνισμο όταν είναι το παιδί μου μαζί της.. όταν την βλέπει αμέσως γελάει και κάνει την κίνηση να την πάρει αγκαλιά εγώ τόσο φουντωνω από ζήλια να το πω;;νομίζω ότι το παιδί μου θα θέλει αυτήν παρά εμένα..το έχετε νιώσει και εσείς;; σίγουρα χρειαζομαι κάποιον ειδικό δεν ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα..την βλέπει καθε μέρα γιατί μένει από κάτω μας .δεν περνάω καθόλου ωραία είμαι μονίμως με ένα ανχος μην έρθει..ειδικά όταν είναι  αγκαλιά μου και την ζητάει πεθάινω..σε λίγο καιρό πιανω δουλειά και δεν αντέχω στην ιδέα να είναι μαζι της..μεχρι και να παραιτηθω σκέφτηκα καμία συμβούλη μπας και ξελαμπικαρω Λιγο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Lem92 είπε:

Καλησπέρα έχω ένα μωράκι 11 μηνών περιπου..από τότε που γέννησα νιώθω μια αντιπάθεια για την πεθερά μου... πρώτον γιατί μου λέγε όλο κάνε αυτό στο παιδί φορά αυτό κάνε εκείνο το αρπαζε από εμένα και από τότε κάτι έσπασε μέσα μου..είμαι της έννοιας δικό μου είναι το παιδί ότι θέλω θα κανω..εδώ και αρκετούς μήνες νιώθω ανταγωνισμο όταν είναι το παιδί μου μαζί της.. όταν την βλέπει αμέσως γελάει και κάνει την κίνηση να την πάρει αγκαλιά εγώ τόσο φουντωνω από ζήλια να το πω;;νομίζω ότι το παιδί μου θα θέλει αυτήν παρά εμένα..το έχετε νιώσει και εσείς;; σίγουρα χρειαζομαι κάποιον ειδικό δεν ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα..την βλέπει καθε μέρα γιατί μένει από κάτω μας .δεν περνάω καθόλου ωραία είμαι μονίμως με ένα ανχος μην έρθει..ειδικά όταν είναι  αγκαλιά μου και την ζητάει πεθάινω..σε λίγο καιρό πιανω δουλειά και δεν αντέχω στην ιδέα να είναι μαζι της..μεχρι και να παραιτηθω σκέφτηκα καμία συμβούλη μπας και ξελαμπικαρω Λιγο;;;

Τα παιδιά χαίρονται με τους άλλους ανθρώπους γιατί πολύ απλά βαριουνται συνέχεια με τους γονείς τους . Επίσης στους άλλους ανθρώπους είναι πιο συνεργάσιμα πιο χαρούμενα Κ αν το σκεφτείς είναι λογικό εσύ είσαι το ίδιο με τους επισκέπτες Κ το ίδιο με τον άντρα σου που είναι όλη μέρα μέσα στο σπίτι? Αν έρθει κάποιος επίσκεψη Κ θα χαμογελάσεις πιο πολύ Κ θα πεις Κ κάτι παραπάνω αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αγαπάς περισσότερο τους ξένους ... 

Οπότε σκέψου λογικά δεξου το χέρι βοηθείας της πεθεράς σου Κ ξεκινά την δουλειά σου με χαρά . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Lem92 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ απάντησες..μόνο χέρι βοήθειας δεν είναι που ανακατεύετε στα πάντα!

αυτο ειναι ενα αλλο θεμα

σιγουρα το παιδι σου δ θα προτιμησει καποιον αλλο απο σενα,αλλα ισως η συμπεριφορα της να μην βοηθαει

θα ελεγα να βαλεις ορια,δ γινεται να δουλευεις κ να τρελενεσαι για τις ωρες που κραταει το μωρο

αλλα θα ελεγα οτι ειναι δυσκολο.στην ουσια εσεις χρειαζεστε τη βοηθεια.αυτο δ σημαινει οτι θα πρεπει να το "εκμεταλλευτει" αλλα αναλογα κ τον χαρακτηρα καποιου συμβαινει..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό που περνάς όλες λίγο πολύ το έχουμε περάσει στις αρχές. Ίσως είναι κ λίγο οι ορμόνες ακόμα. Σιγά σιγά μεγαλώνοντας το μωρό θα συνηθίσεις κ θα αρχίσεις να σκέφτεσαι πιο "λογικά".

Κ εγώ είχα περάσει από παρόμοιο στάδιο που ένιωθα ωραία πχ όταν έκλαιγαν στην αγκαλιά άλλου κ ήθελαν έμενα!

Τώρα όσον αφορά την συμπεριφορά της πεθεράς αν γίνεται ενοχλητική καλό είναι να βάλετε όρια κ με το σύζυγο να έχετε κοινή γραμμή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Νομίζω ότι αυτό που περνάς όλες λίγο πολύ το έχουμε περάσει στις αρχές. Ίσως είναι κ λίγο οι ορμόνες ακόμα. Σιγά σιγά μεγαλώνοντας το μωρό θα συνηθίσεις κ θα αρχίσεις να σκέφτεσαι πιο "λογικά".

Κ εγώ είχα περάσει από παρόμοιο στάδιο που ένιωθα ωραία πχ όταν έκλαιγαν στην αγκαλιά άλλου κ ήθελαν έμενα!

Τώρα όσον αφορά την συμπεριφορά της πεθεράς αν γίνεται ενοχλητική καλό είναι να βάλετε όρια κ με το σύζυγο να έχετε κοινή γραμμή!

Καλέ και εγώ νόμιζα ότι μόνο εγώ το ειχα...πως να βάλω όρια;; Ο γιος της δεν βάζει έλεος μην πληγωθεί η μάμακα του...εγώ δεν έχω τα κότσια να μιλήσω απλά έχω ξινή φάτσα δεν της πολύ μιλάω η κάνω δουλειές για να μην την βλέπω γιατί έρχετε συνέχεια σπίτι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2024 at 9:59 ΜΜ, Lem92 είπε:

Καλησπέρα έχω ένα μωράκι 11 μηνών περιπου..από τότε που γέννησα νιώθω μια αντιπάθεια για την πεθερά μου... πρώτον γιατί μου λέγε όλο κάνε αυτό στο παιδί φορά αυτό κάνε εκείνο το αρπαζε από εμένα και από τότε κάτι έσπασε μέσα μου..είμαι της έννοιας δικό μου είναι το παιδί ότι θέλω θα κανω..εδώ και αρκετούς μήνες νιώθω ανταγωνισμο όταν είναι το παιδί μου μαζί της.. όταν την βλέπει αμέσως γελάει και κάνει την κίνηση να την πάρει αγκαλιά εγώ τόσο φουντωνω από ζήλια να το πω;;νομίζω ότι το παιδί μου θα θέλει αυτήν παρά εμένα..το έχετε νιώσει και εσείς;; σίγουρα χρειαζομαι κάποιον ειδικό δεν ξέρω γιατί μου έχει καρφωθεί αυτή η ιδέα..την βλέπει καθε μέρα γιατί μένει από κάτω μας .δεν περνάω καθόλου ωραία είμαι μονίμως με ένα ανχος μην έρθει..ειδικά όταν είναι  αγκαλιά μου και την ζητάει πεθάινω..σε λίγο καιρό πιανω δουλειά και δεν αντέχω στην ιδέα να είναι μαζι της..μεχρι και να παραιτηθω σκέφτηκα καμία συμβούλη μπας και ξελαμπικαρω Λιγο;;;

@Lem92 Οι ορμόνες ακόμα κάνουν πάρτυ γι αυτό αισθάνεσαι έτσι. Προσπάθησε να περνάς ποιοτικό χρόνο με το παιδί, να παίζετε, να τραγουδάτε, να πηγαίνετε βόλτα κλπ.. Το δέσιμο που έχει το παιδί με τους γονείς του δεν αλλάζει, ακόμη κ αν ασχοληθούν κ άλλοι μαζί του. Το ότι θα το προσέχει πρόσωπο που συμπαθεί είναι θετικό, μπορείς έτσι να επιστρέψεις στη δουλειά σου. Όταν όμως θα γυρίζεις σπίτι, πρέπει να αναπληρώσεις τον χαμένο χρόνο γτ θα ζητάει τη γιαγιά...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Little baby είπε:

@Lem92 Οι ορμόνες ακόμα κάνουν πάρτυ γι αυτό αισθάνεσαι έτσι. Προσπάθησε να περνάς ποιοτικό χρόνο με το παιδί, να παίζετε, να τραγουδάτε, να πηγαίνετε βόλτα κλπ.. Το δέσιμο που έχει το παιδί με τους γονείς του δεν αλλάζει, ακόμη κ αν ασχοληθούν κ άλλοι μαζί του. Το ότι θα το προσέχει πρόσωπο που συμπαθεί είναι θετικό, μπορείς έτσι να επιστρέψεις στη δουλειά σου. Όταν όμως θα γυρίζεις σπίτι, πρέπει να αναπληρώσεις τον χαμένο χρόνο γτ θα ζητάει τη γιαγιά...

Είναι δυνατόν μετά από 11 μήνες να ειναι ακόμα ορμόνες;; Δε ξέρω ρε κορίτσια δεν μπορώ κάθε μέρα με ένα σφίξιμο είμαι δεν την θέλω με τίποτα για ανακατεύετε και παντού 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lem92 είπε:

Είναι δυνατόν μετά από 11 μήνες να ειναι ακόμα ορμόνες;; Δε ξέρω ρε κορίτσια δεν μπορώ κάθε μέρα με ένα σφίξιμο είμαι δεν την θέλω με τίποτα για ανακατεύετε και παντού 

Η ορμόνες Κ η κλεισουρα με ένα παιδί στο σπίτι επιρεαζουν αρκετά. Είναι αυτό που λένε το ένστικτο της μάνας είναι ισχυρό στην αρχή για να προστατευει το παιδι επειδή είναι ανήμπορο. Όσο το παιδί μεγαλώνει χαλαρώνει Κ το ένστικτο 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...