Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Πολύ κακή αυχενική,πρόβλημα στο φλεβωδη πορο, βοήθεια!!,


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Χθες έκανα αυχενική α και δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν ήταν καθόλου καλά: βρέθηκε "αντίσταση στο φλεβωδη πορο" και σε συνδυασμό με την ηλικία μου ανεβάζουν την πιθανότητα για τρισωμια 21 σε ποσοστό 1/33. Είμαι σε αναμονή της pappA,η οποία,ωστόσο,φοβάμαι θα επιδεινώσει την κατάσταση. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου,θα κάνω τροφοβλάστη. Είμαι σε σοκ,ζω ίσως την πιο δυσκολη στιγμή της ζωής μου και προσπαθώ να προετοιμαστώ για το χειρότερο. Εσείς πώς διαχειριστήκατε αντίστοιχες καταστάσεις; Να αναζητήσω βοήθεια ψυχολόγου; Μην διστάσετε να αναφέρετε και κακές εμπειρίες,θέλω, όσο γίνεται βέβαια,να είναι έτοιμη και για το κακό ενδεχόμενο ..Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, είμαι απελπισμένη...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Γωγώ κτ. changed the title to Πολύ κακή αυχενική,πρόβλημα στο φλεβωδη πορο, βοήθεια!!,

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Γωγώ κτ. είπε:

Καλημέρα σε όλες! Χθες έκανα αυχενική α και δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν ήταν καθόλου καλά: βρέθηκε "αντίσταση στο φλεβωδη πορο" και σε συνδυασμό με την ηλικία μου ανεβάζουν την πιθανότητα για τρισωμια 21 σε ποσοστό 1/33. Είμαι σε αναμονή της pappA,η οποία,ωστόσο,φοβάμαι θα επιδεινώσει την κατάσταση. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου,θα κάνω τροφοβλάστη. Είμαι σε σοκ,ζω ίσως την πιο δυσκολη στιγμή της ζωής μου και προσπαθώ να προετοιμαστώ για το χειρότερο. Εσείς πώς διαχειριστήκατε αντίστοιχες καταστάσεις; Να αναζητήσω βοήθεια ψυχολόγου; Μην διστάσετε να αναφέρετε και κακές εμπειρίες,θέλω, όσο γίνεται βέβαια,να είναι έτοιμη και για το κακό ενδεχόμενο ..Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, είμαι απελπισμένη...

 

Καλημέρα, ελπίζω να πάνε όλα καλά με την κύηση σου. Μην απελπίζεται, βήμα βήμα τη φορά. 1/33 σημαίνει ότι έχεις 1 πιθανότητα στα 33 να είναι άρρωστο. Τα 32 είναι υγιή. Θα κάνεις την λήψη τροφοβλαστη κ αναγκαστικά θα περιμένεις τα αποτελέσματα..

Επειδή έχω κάνει αμνιο στο παρελθόν έχω να πω ότι δεν είναι τόσο τραγική σαν εξέταση όσο σκεφτόμουν. Αν είναι κ πιστοποιημένος και έμπειρος ο γιατρός όλα θα πάνε καλά!

Όσο για την αντίσταση χωρίς να είμαι γιατρός ίσως πάρεις σαλοσπιρ για καλύτερη αιμάτωση!

Σ εύχομαι όλα να πάνε καλά!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Το εύρημα με την αντίσταση,εξ όσων μου είπαν μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, μπορεί,όμως,να είναι ένδειξη χρωμοσωμικης ανωμαλίας. Ήδη μου βγήκε η pappA,κάπως καλύτερα τα πράγματα (1/77 για τρισωμια 21), αλλά και πάλι αρκετά ανησυχητικά... Θα πάω να πάρω γνώμη από δεύτερο εμβρυολογο (αν και δεν θεωρώ ότι έχει γίνει λάθος) και θα προχωρήσω σε τροφοβλάστη... Προσπαθώ να ετοιμαστώ ψυχολογικά (όσο γίνεται βέβαια) και για το χειρότερο,αν και μου έχουν κοπεί τα πόδια... Σας ευχαριστώ και πάλι που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν. 

Εγώ προχώρησα σε λήψη τροφοβλάστης με μικρότερο ποσοστό, 1/249 για τρισωμια 21, με καλό υπέρηχο αλλά πολύ κακή papp-a, ηλικία σχεδόν 39. Η διαδικασία δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο από άποψη δυσκολίας και άξιζε πραγματικά,γιατί τελικώς όλα ήταν καλά και ησύχασα για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να επιλέξεις κάποιον εξειδικευμένο υπερηχογραφιστη για τη λήψη τροφοβλάστης. Εάν είσαι από Βόρεια Ελλαδα, μπορώ εάν θέλεις να σου γράψω σε ποιον την έκανα εγώ, καθώς ήταν εξαιρετικός.

Εύχομαι ότι καλύτερο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Πράγματι ήταν καλύτερα τα αποτελεσματα σας,αυτό,όμως, δεν σημαίνει ότι δεν περάσατε την αγωνία σας... Η οποία εμένα από χθες με έχει συνθλίψει... Την διαδικασία της τροφοβλάστης, ακόμη και δύσκολη,είμαι έτοιμη να την υποστώ,ένα άσχημο αποτέλεσμα,όμως, δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ. Είμαι από κεντρική Ελλάδα,οπότε ή θα πάω Λάρισα ή Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν δεν γίνομαι αδιάκριτη,το ποσοστό από ποια ακριβώς στοιχεία προέκυψε περαν του φλεβικού πόρου (για τον οποίο δεν γνωρίζω,για να είμαι ειλικρινής);

Το ρινικό οστό ήταν εμφανές? Το μέγεθος της αυχενικής πόσο ήταν?

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σας, γιατί έχω περάσει από αυτή τη διαδικασία. Όμως χρειάζεται ψυχραιμία μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Ξέρω περίπτωση που της είχαν δώσει πιθανότητα 1/6000 για τρισωμια 21 και τελικώς το μωρό είχε σύνδρομο down. Ξέρω και περίπτωση που της έδωσαν 1/50 και τελικώς δεν είχε.

Η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο στην καθαρά αριθμητικη πιθανότητα. Όμως απ' ότι είχε πει ο υπερηχογραφιστης που μου έκανε την αυχενική και την τροφοβλάστη, τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο υπέρηχος.  

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γωγώ κτ. είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Πράγματι ήταν καλύτερα τα αποτελεσματα σας,αυτό,όμως, δεν σημαίνει ότι δεν περάσατε την αγωνία σας... Η οποία εμένα από χθες με έχει συνθλίψει... Την διαδικασία της τροφοβλάστης, ακόμη και δύσκολη,είμαι έτοιμη να την υποστώ,ένα άσχημο αποτέλεσμα,όμως, δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ. Είμαι από κεντρική Ελλάδα,οπότε ή θα πάω Λάρισα ή Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Εγώ είμαι από Λάρισα κ η γιατρός που μου την έκανε είναι εξαιρετική. Κ σαν άνθρωπος! Είχα θέμα στην πρώτη μου κύηση, δεν έπαιρνε βάρος κ όταν κάναμε το doppler την πλήρωσα μια φορά αλλά μου έλεγε να ξανά πάω για να με ελέγχει κ δεν μου έπαιρνε χρήματα, όταν νοσηλεύτηκα ρωτούσε τους γιατρούς για μένα. Κ πάνω απ' όλα είναι εξειδικευμένη σε όλα. Σ. Ε. Λέγεται. Μου έκανε την αμνιοπαρακέντηση κιόλας κ όλα είχαν πάει καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 mama16 Μάλλον έχουμε την ίδια γιατρό, την κ. Ευδ...Σκ..., στην οποία μάλλον θα κάνω και τροφοβλάστη. Αν επιτρέπεται, γιατί είχατε κάνει αμνιοπαρακέντηση;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Γωγώ κτ. είπε:

 mama16 Μάλλον έχουμε την ίδια γιατρό, την κ. Ευδ...Σκ..., στην οποία μάλλον θα κάνω και τροφοβλάστη. Αν επιτρέπεται, γιατί είχατε κάνει αμνιοπαρακέντηση;

Ναι αυτήν είχα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που έκανα αμνιοπαρακέντηση η αριστερή μητριαια αρτηρία παρουσίαζε αντίσταση, το μωρό δεν έπαιρνε πολύ βάρος κ θέλαμε να αποκλείσουμε σύνδρομα. Στις άλλες 2 κυήσεις όλα ήταν φυσιολογικά κ δεν μου ανέφερε ποτέ να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , mama16 είπε:

Ναι αυτήν είχα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που έκανα αμνιοπαρακέντηση η αριστερή μητριαια αρτηρία παρουσίαζε αντίσταση, το μωρό δεν έπαιρνε πολύ βάρος κ θέλαμε να αποκλείσουμε σύνδρομα. Στις άλλες 2 κυήσεις όλα ήταν φυσιολογικά κ δεν μου ανέφερε ποτέ να κάνουμε.

Κι εγώ αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις... Σκέφτομαι να την κάνω από 'βδομαδα... Ελπίζω σε ένα θαύμα,μακαρι να τελειώσουν όλα σαν κακό όνειρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 minutes ago, Γωγώ κτ. said:

Κι εγώ αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις... Σκέφτομαι να την κάνω από 'βδομαδα... Ελπίζω σε ένα θαύμα,μακαρι να τελειώσουν όλα σαν κακό όνειρο...

Κορίτσι μου δεν γνωρίζω καθόλου από αυτά καθώς δεν έχω ακόμα παιδάκι αλλά μια πολύ στενή φίλη της αδελφής μου πέρασε δύσκολα στη πρώτη εγκυμοσύνη της καθώς έδειχναν οι εξετασεις επικινδυνότητα σε συνδρομο νταουν μετά από όλες Τίς εξετάσεις που ανέφερες όλα εξελίχθηκαν θετικά και τώρα ο γιος της είναι ένα αστέρι ! Στην δεύτερη εγκυμοσύνη ακόμα χειρότεροι πι δείκτες κ από το νησί έτρεχε ατην Αθήνα ξανά εξετάσεις και ξανά ακόμα κ ραντεβού είχε κλείσει αλλά τελικά το ακύρωσε καθώς οι τελικές εξετάσεις ήταν καλές και γέννησε ξανά έναν αγοραρο !  
σου εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία !!! Όσες φορές έχω κλάψει από βαθιά θλίψη και στεναχώρια τότε ήταν που είδα το πραγματικό θαύμα μπροστά μου ! Όποτε κρατά γερά και μην προδικάζεις τίποτα . 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γωγώ κτ. είπε:

Κι εγώ αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις... Σκέφτομαι να την κάνω από 'βδομαδα... Ελπίζω σε ένα θαύμα,μακαρι να τελειώσουν όλα σαν κακό όνειρο...

Αχ κορίτσι μου σου εύχομαι τα καλύτερα! Μην απελπιζεσαι όμως, πιστεύω ότι όλα θα είναι καλά κ μετά να χαλαρώσεις για το υπόλοιπο της κύησης.. 

Η γιατρός πολύ καλή κ έχει εμπειρία στην λήψη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lila ki είπε:

Κορίτσι μου δεν γνωρίζω καθόλου από αυτά καθώς δεν έχω ακόμα παιδάκι αλλά μια πολύ στενή φίλη της αδελφής μου πέρασε δύσκολα στη πρώτη εγκυμοσύνη της καθώς έδειχναν οι εξετασεις επικινδυνότητα σε συνδρομο νταουν μετά από όλες Τίς εξετάσεις που ανέφερες όλα εξελίχθηκαν θετικά και τώρα ο γιος της είναι ένα αστέρι ! Στην δεύτερη εγκυμοσύνη ακόμα χειρότεροι πι δείκτες κ από το νησί έτρεχε ατην Αθήνα ξανά εξετάσεις και ξανά ακόμα κ ραντεβού είχε κλείσει αλλά τελικά το ακύρωσε καθώς οι τελικές εξετάσεις ήταν καλές και γέννησε ξανά έναν αγοραρο !  
σου εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία !!! Όσες φορές έχω κλάψει από βαθιά θλίψη και στεναχώρια τότε ήταν που είδα το πραγματικό θαύμα μπροστά μου ! Όποτε κρατά γερά και μην προδικάζεις τίποτα . 

Ευχαριστώ πολύ,τα λόγια σου μου δίνουν μεγάλο θάρρος! Όσο κι αν οι κακές σκέψεις με κατακλύζουν,ελπίζω σε ένα θαύμα και οι αντίστοιχες περιπτώσεις,με άσχημα ποσοστά, που είχαν,όμως,καλή έκβαση μου δίνουν ελπίδα!

πρίν από 29 λεπτά , mama16 είπε:

Αχ κορίτσι μου σου εύχομαι τα καλύτερα! Μην απελπιζεσαι όμως, πιστεύω ότι όλα θα είναι καλά κ μετά να χαλαρώσεις για το υπόλοιπο της κύησης.. 

Η γιατρός πολύ καλή κ έχει εμπειρία στην λήψη!

Σε ευχαριστώ πολύ,πολύ! Δυστυχώς,μου είπαν ότι,εφόσον βγουν όλα καλά με την τροφοβλάστη,θα πάω και από παιδιοκαρδιολογο. Αν και ο εμβρυολογος δεν με αγχωσε σχετικά με τον παιδιοκαρδιολογο,δεν ξέρω τι με περιμένει κι εκεί! Τουλάχιστον,ας είναι όλα καλά με την τροφοβλάστη,να μπορέσω να πάω και στον παιδιοκαρδιολογο!

On 26/7/2024 at 5:41 ΜΜ, Rita1982 είπε:

Εάν δεν γίνομαι αδιάκριτη,το ποσοστό από ποια ακριβώς στοιχεία προέκυψε περαν του φλεβικού πόρου (για τον οποίο δεν γνωρίζω,για να είμαι ειλικρινής);

Το ρινικό οστό ήταν εμφανές? Το μέγεθος της αυχενικής πόσο ήταν?

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σας, γιατί έχω περάσει από αυτή τη διαδικασία. Όμως χρειάζεται ψυχραιμία μέχρι να βγει το αποτέλεσμα. Ξέρω περίπτωση που της είχαν δώσει πιθανότητα 1/6000 για τρισωμια 21 και τελικώς το μωρό είχε σύνδρομο down. Ξέρω και περίπτωση που της έδωσαν 1/50 και τελικώς δεν είχε.

Η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο στην καθαρά αριθμητικη πιθανότητα. Όμως απ' ότι είχε πει ο υπερηχογραφιστης που μου έκανε την αυχενική και την τροφοβλάστη, τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο υπέρηχος.  

 

Όχι, δεν γίνεστε αδιάκριτη,εξάλλου εγώ ζήτησα την γνώμη σας... Τα υπόλοιπα ήταν φυσιολογικά, απ' ο,τι μου ειπαν Δλδ και η αυχενική 2,4 στα φυσιολογικά μεν, αλλά ανώτατα φυσιολογικά, οπότε έπαιξε κι αυτό ένα ρόλο... Τα έχω χαμένα και περιμένω ένα θαύμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...