Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα,

      Πήγα σήμερα για υπέρηχο,είμαι στην πέμπτη μέρα διέγερσης.Ειδαμε μόνο δύο ωάρια στη μία ωοθήκη και στην άλλη κανένα.Εχει τύχει σε κάποια να δει ωάρια στην αρχή μόνο από τη μια ωοθήκη και στον επόμενο υπέρηχο και από την  άλλη? Έχω χαμηλή ΑΜΗ (2,4) και πάμε με ήπια διέγερση, περιμέναμε 4 το πολυ

      Καλησπέρα..  ναι στην αρχή  βλεπαμε 3 και μετά σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν κι άλλα..  τελικά στην ωοληψια είχαμε 6. Ότι και να γίνει να θυμάσαι ότι χρειάζεσαι μόνο ένα! Καλή επιτυχία και να έχεις θετικη ενέργεια!

      Μια ερώτηση για όσες γνωρίζουν.

      Μου ζήτησε η γιατρός μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων να κάνω εξέταση προγεστερονης, ξέρει καμία σε τι επίπεδα πρέπει να είναι μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα?

Η αρχή της εγκυμοσύνης- Help


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Tsampi είπε:

Εγώ τοστακι τρώω αλλά με τυρί! Αλλά εγώ έτσι κ αλλιώς δε τρώω αλλαντικά . Όσο για τον τόνο , τον αποφεύγω 

Σε σφολιατοειδή τρωτε; Καμια τυροπιτα ή κρουασαν βουτυρου ας πουμε,; Ναι και γω τονο δν θα φαω καθολου.. δεν με τραβαει τώρα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Tzeni38 είπε:

Σε σφολιατοειδή τρωτε; Καμια τυροπιτα ή κρουασαν βουτυρου ας πουμε,; Ναι και γω τονο δν θα φαω καθολου.. δεν με τραβαει τώρα 

Εγώ επειδή έχω παραπάνω κιλά ..προσέχω φουλ … όποτε δεν έχω πολλά περιθώρια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Tzeni38 είπε:

Σε σφολιατοειδή τρωτε; Καμια τυροπιτα ή κρουασαν βουτυρου ας πουμε,; Ναι και γω τονο δν θα φαω καθολου.. δεν με τραβαει τώρα 

Εγώ τρώω που Κ που, ειδικά αν δεν προλάβω να φάω πρωινο πριν τη δουλειά, αλλά προσπαθω να μην πάρω πολλά κιλά γιατί με δυσκολεύει μετά η απώλεια.. ειναι κι ο γιατρός πολύ αυστηρός με τα κιλά κι έτσι μου χει κολλήσει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , mama_katerinas είπε:

Εγώ τρώω που Κ που, ειδικά αν δεν προλάβω να φάω πρωινο πριν τη δουλειά, αλλά προσπαθω να μην πάρω πολλά κιλά γιατί με δυσκολεύει μετά η απώλεια.. ειναι κι ο γιατρός πολύ αυστηρός με τα κιλά κι έτσι μου χει κολλήσει..

Εγω κοριτσια ειμαι παλι η περίπτωση του πρεπει να παρω κιλα.. γι αυτο ρωταω για τα φαγητά και τι τρωτε εσεις, γιατι διαβαζω συνεχεια τι κανει και τι δεν κανει και ο καθενας εχει μια αλλη αποψη 🤷🏽‍♀️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , Tzeni38 είπε:

Εγω κοριτσια ειμαι παλι η περίπτωση του πρεπει να παρω κιλα.. γι αυτο ρωταω για τα φαγητά και τι τρωτε εσεις, γιατι διαβαζω συνεχεια τι κανει και τι δεν κανει και ο καθενας εχει μια αλλη αποψη 🤷🏽‍♀️

Εγώ θα σου έλεγα φάε ότι θες να τρως πέρα από τα απαγορευμένα! Τώρα όλα τα άλλα νομίζω τα λένε για να μην πάρουμε πολύ βάρος! Πχ αν φας τυρόπιτα δεν θα βλάψει κάπου το μωρό! Να τρως καλά γιατί ο οργανισμός μας τώρα κάνει πολλή δουλειά, χρειαζεται ενέργεια!

Εγώ όσον αφορά το βάρος ξεκίνησα στα 64 κιλά, +6 από τα συνηθισμένα μου, στο α τρίμηνο έχασα 3-4, αλλά προφανώς ήταν υγρά γιατί όταν άρχισα να τρώω κανονικά τα πήρα σε λίγες μερες.ευτυχως ακόμα είμαι στα ίδια.. εμένα κορίτσια με αγχωνει το θέμα των κιλών γιατί πραγματικά ο γιατρός μου είναι παααρα πολύ αυστηρός( στα όρια  του προσβλητικού) σ αυτό το θέμα, μου χει μεινει ψυχολογικό από την πρώτη εγκυμοσύνη και γενικά νομίζω ότι μου έκανε μεγάλο κακό Κ μετά, έκανα υπερφαγικα επεισόδια κλπ κλπ..ζούσα με το άγχος της ζυγαριάς κι αφού γέννησα, ενώ ποτέ δεν ήμουν έτσι..προσπάθησα πολύ για να τα ξεπεράσω αυτα και μόλις τα κατάφερα ξανά έμεινα έγκυος..του έχω εξηγήσει ήδη έτσι ώστε να μην το κάνει Κ σ αυτή την εγκυμοσύνη, αλλα δύσκολο μου φαίνεται..

Γι αυτό είτε έχετε λιγότερα κιλά είτε περισσότερα απλά να χετε στο μυαλό σας να τρώτε υγιεινά! Εγώ πλέον προσπαθώ απλά να κρατάω μια ισορροπία! 

 

Πάλι έκθεση έγραψα😂😂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama_katerinas είπε:

Εγώ θα σου έλεγα φάε ότι θες να τρως πέρα από τα απαγορευμένα! Τώρα όλα τα άλλα νομίζω τα λένε για να μην πάρουμε πολύ βάρος! Πχ αν φας τυρόπιτα δεν θα βλάψει κάπου το μωρό! Να τρως καλά γιατί ο οργανισμός μας τώρα κάνει πολλή δουλειά, χρειαζεται ενέργεια!

Εγώ όσον αφορά το βάρος ξεκίνησα στα 64 κιλά, +6 από τα συνηθισμένα μου, στο α τρίμηνο έχασα 3-4, αλλά προφανώς ήταν υγρά γιατί όταν άρχισα να τρώω κανονικά τα πήρα σε λίγες μερες.ευτυχως ακόμα είμαι στα ίδια.. εμένα κορίτσια με αγχωνει το θέμα των κιλών γιατί πραγματικά ο γιατρός μου είναι παααρα πολύ αυστηρός( στα όρια  του προσβλητικού) σ αυτό το θέμα, μου χει μεινει ψυχολογικό από την πρώτη εγκυμοσύνη και γενικά νομίζω ότι μου έκανε μεγάλο κακό Κ μετά, έκανα υπερφαγικα επεισόδια κλπ κλπ..ζούσα με το άγχος της ζυγαριάς κι αφού γέννησα, ενώ ποτέ δεν ήμουν έτσι..προσπάθησα πολύ για να τα ξεπεράσω αυτα και μόλις τα κατάφερα ξανά έμεινα έγκυος..του έχω εξηγήσει ήδη έτσι ώστε να μην το κάνει Κ σ αυτή την εγκυμοσύνη, αλλα δύσκολο μου φαίνεται..

Γι αυτό είτε έχετε λιγότερα κιλά είτε περισσότερα απλά να χετε στο μυαλό σας να τρώτε υγιεινά! Εγώ πλέον προσπαθώ απλά να κρατάω μια ισορροπία! 

 

Πάλι έκθεση έγραψα😂😂

Εγώ είμαι ένα άτομο με κιλά παραπάνω …. Εκτός των άλλων το άγχος μου ήταν οι προσβολές των γιατρών… σκεφτείτε πριν μείνω έγκυος είχα πάει να ελέγξω το θυρεοειδή μου σε έναν ενδοκρινολόγο και όταν του είπα ότι θελουμε να προσπαθήσουμε για μωράκι , η απάντηση του ήταν «έτσι όπως σε βλέπω , δεν υπάρχει περίπτωση να συλλάβεις , και αν συλλάβεις θα αποβάλεις»…έφυγα με κλάματα . Στη πρώτη μου παλινδρομη καταλαβαίνετε τι στρυφογυριζε στο μυαλό μου …. Τέλος πάντων , ο γυναικολόγος μου δεν έθιξε απολύτως τίποτα , το μόνο που μου είπε είναι  να τρώω θρεπτικά . Το ίδιο κι ο γιατρος που μπυ έκανε την αυχενική …..δόξα τω Θεω …γιατί δεν θα άντεχα και την επίκριση …

1 hour ago, mama_katerinas είπε:

Εγώ θα σου έλεγα φάε ότι θες να τρως πέρα από τα απαγορευμένα! Τώρα όλα τα άλλα νομίζω τα λένε για να μην πάρουμε πολύ βάρος! Πχ αν φας τυρόπιτα δεν θα βλάψει κάπου το μωρό! Να τρως καλά γιατί ο οργανισμός μας τώρα κάνει πολλή δουλειά, χρειαζεται ενέργεια!

Εγώ όσον αφορά το βάρος ξεκίνησα στα 64 κιλά, +6 από τα συνηθισμένα μου, στο α τρίμηνο έχασα 3-4, αλλά προφανώς ήταν υγρά γιατί όταν άρχισα να τρώω κανονικά τα πήρα σε λίγες μερες.ευτυχως ακόμα είμαι στα ίδια.. εμένα κορίτσια με αγχωνει το θέμα των κιλών γιατί πραγματικά ο γιατρός μου είναι παααρα πολύ αυστηρός( στα όρια  του προσβλητικού) σ αυτό το θέμα, μου χει μεινει ψυχολογικό από την πρώτη εγκυμοσύνη και γενικά νομίζω ότι μου έκανε μεγάλο κακό Κ μετά, έκανα υπερφαγικα επεισόδια κλπ κλπ..ζούσα με το άγχος της ζυγαριάς κι αφού γέννησα, ενώ ποτέ δεν ήμουν έτσι..προσπάθησα πολύ για να τα ξεπεράσω αυτα και μόλις τα κατάφερα ξανά έμεινα έγκυος..του έχω εξηγήσει ήδη έτσι ώστε να μην το κάνει Κ σ αυτή την εγκυμοσύνη, αλλα δύσκολο μου φαίνεται..

Γι αυτό είτε έχετε λιγότερα κιλά είτε περισσότερα απλά να χετε στο μυαλό σας να τρώτε υγιεινά! Εγώ πλέον προσπαθώ απλά να κρατάω μια ισορροπία! 

 

Πάλι έκθεση έγραψα😂😂

Κι όταν λέω κιλά παραπάνω , δεν εννοώ 64 που λες Εστ ..αλλά 90! 
οποτε την επόμενη φορά πες του και καμία κουβέντα παραπάνω!!!!! 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Tsampi είπε:

Εγώ είμαι ένα άτομο με κιλά παραπάνω …. Εκτός των άλλων το άγχος μου ήταν οι προσβολές των γιατρών… σκεφτείτε πριν μείνω έγκυος είχα πάει να ελέγξω το θυρεοειδή μου σε έναν ενδοκρινολόγο και όταν του είπα ότι θελουμε να προσπαθήσουμε για μωράκι , η απάντηση του ήταν «έτσι όπως σε βλέπω , δεν υπάρχει περίπτωση να συλλάβεις , και αν συλλάβεις θα αποβάλεις»…έφυγα με κλάματα . Στη πρώτη μου παλινδρομη καταλαβαίνετε τι στρυφογυριζε στο μυαλό μου …. Τέλος πάντων , ο γυναικολόγος μου δεν έθιξε απολύτως τίποτα , το μόνο που μου είπε είναι  να τρώω θρεπτικά . Το ίδιο κι ο γιατρος που μπυ έκανε την αυχενική …..δόξα τω Θεω …γιατί δεν θα άντεχα και την επίκριση …

Μ αυτα που διαβαζω μου χει σηκωθεί η τρίχα ! Ντροπη σ αυτους τους γιατρούς που ειναι απαίδευτοι και δεν ξέρουν πως να μιλήσουν και να συμπεριφερθούν! Μακρυά απ αυτους, είναι τοξικοί 

δεν θ αφηνουμε κανεναν να μας μιλαει οπως θελει και ούτε θα επηρεαζομαστε! Απ το ένα θα μπαίνει απ το αλλο θα βγαίνει ! 
τωρα ρε κοριτσια σ αυτη τη φαση ζωής χρειαζομαστε ανθρωπους κατανοητικους και βοηθητικους ! Πως να το κανουμε;; 
 

1 hour ago, mama_katerinas είπε:

Εγώ θα σου έλεγα φάε ότι θες να τρως πέρα από τα απαγορευμένα! Τώρα όλα τα άλλα νομίζω τα λένε για να μην πάρουμε πολύ βάρος! Πχ αν φας τυρόπιτα δεν θα βλάψει κάπου το μωρό! Να τρως καλά γιατί ο οργανισμός μας τώρα κάνει πολλή δουλειά, χρειαζεται ενέργεια!

Εγώ όσον αφορά το βάρος ξεκίνησα στα 64 κιλά, +6 από τα συνηθισμένα μου, στο α τρίμηνο έχασα 3-4, αλλά προφανώς ήταν υγρά γιατί όταν άρχισα να τρώω κανονικά τα πήρα σε λίγες μερες.ευτυχως ακόμα είμαι στα ίδια.. εμένα κορίτσια με αγχωνει το θέμα των κιλών γιατί πραγματικά ο γιατρός μου είναι παααρα πολύ αυστηρός( στα όρια  του προσβλητικού) σ αυτό το θέμα, μου χει μεινει ψυχολογικό από την πρώτη εγκυμοσύνη και γενικά νομίζω ότι μου έκανε μεγάλο κακό Κ μετά, έκανα υπερφαγικα επεισόδια κλπ κλπ..ζούσα με το άγχος της ζυγαριάς κι αφού γέννησα, ενώ ποτέ δεν ήμουν έτσι..προσπάθησα πολύ για να τα ξεπεράσω αυτα και μόλις τα κατάφερα ξανά έμεινα έγκυος..του έχω εξηγήσει ήδη έτσι ώστε να μην το κάνει Κ σ αυτή την εγκυμοσύνη, αλλα δύσκολο μου φαίνεται..

Γι αυτό είτε έχετε λιγότερα κιλά είτε περισσότερα απλά να χετε στο μυαλό σας να τρώτε υγιεινά! Εγώ πλέον προσπαθώ απλά να κρατάω μια ισορροπία! 

 

Πάλι έκθεση έγραψα😂😂

Παντως και ο γιατρος που ειναι τοσο αυστηρος , λιγο υπερβολικο θα έλεγα. 
αυτο δεν βοηθα και στην ψυχολογια σου! 
ευτυχως το χεις ξαναζησει και ξερεις πολυ καλα τι πρεπει να κανεις και ποια θα ειναι η διατροφη σου . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Tzeni38 είπε:

Μ αυτα που διαβαζω μου χει σηκωθεί η τρίχα ! Ντροπη σ αυτους τους γιατρούς που ειναι απαίδευτοι και δεν ξέρουν πως να μιλήσουν και να συμπεριφερθούν! Μακρυά απ αυτους, είναι τοξικοί 

δεν θ αφηνουμε κανεναν να μας μιλαει οπως θελει και ούτε θα επηρεαζομαστε! Απ το ένα θα μπαίνει απ το αλλο θα βγαίνει ! 
τωρα ρε κοριτσια σ αυτη τη φαση ζωής χρειαζομαστε ανθρωπους κατανοητικους και βοηθητικους ! Πως να το κανουμε;; 
 

Έχεις απόλυτο δίκιο Τζένη μου !! Ηρεμία και κατανόηση . Όχι προσβολές λες και είμαστε να μην πω τι…. 
Ως εκπαιδευτικός όσο λάθος και να κάνει ένας μαθητής , πάντα με ηρεμία και καλοσύνη του μιλάμε …οι γιατροί γιατί να μην τηρούν αυτήν τη στοιχείωδη  Ευγένεια ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Tsampi μου λυπάμαι τόσο πολύ γι αυτά που διαβάζω! Να φορτώνει κάποιος τύψεις μια κοπέλα που προσπαθεί να κάνει μωρό... Χαίρομαι πραγματικά που ο γυναικολόγος σου είναι τόσο καλός ! 

Ο δικός μου έχει κόλλημα...όσα κιλά και να ξεκινήσεις, στην πρώτη ξεκίνησα από τα 56 και πάλι τα ίδια έλεγε...προφανώς όμως δεν λέει τέτοια που έλεγε ο ενδοκρινολόγος σου, θα χα φύγει τρέχοντας! Απαραδεκτος πραγματικά! 

Να μαστε καλά και ήρεμες έχει σημασία! Από κει κ πέρα όσο μπορούμε να τρώμε σωστά, γιατί φυσικά και οι υπερβολές εις βάρος μας είναι, και να κρατήσουμε στις αγκαλιές μας υγιη μωράκια! Τα κιλά κιλά είναι, να μαστε καλά να τα παίρνουμε και να τα χάνουμε!!!😂😂😂

Κοριτσια για να πάω τώρα και στα ευχάριστα!😊

Το ξέρω, είναι νωρίς, αλλά έχετε κάνει καμία αγορά για τα μωράκια σας?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , mama_katerinas είπε:

@Tsampi μου λυπάμαι τόσο πολύ γι αυτά που διαβάζω! Να φορτώνει κάποιος τύψεις μια κοπέλα που προσπαθεί να κάνει μωρό... Χαίρομαι πραγματικά που ο γυναικολόγος σου είναι τόσο καλός ! 

Ο δικός μου έχει κόλλημα...όσα κιλά και να ξεκινήσεις, στην πρώτη ξεκίνησα από τα 56 και πάλι τα ίδια έλεγε...προφανώς όμως δεν λέει τέτοια που έλεγε ο ενδοκρινολόγος σου, θα χα φύγει τρέχοντας! Απαραδεκτος πραγματικά! 

Να μαστε καλά και ήρεμες έχει σημασία! Από κει κ πέρα όσο μπορούμε να τρώμε σωστά, γιατί φυσικά και οι υπερβολές εις βάρος μας είναι, και να κρατήσουμε στις αγκαλιές μας υγιη μωράκια! Τα κιλά κιλά είναι, να μαστε καλά να τα παίρνουμε και να τα χάνουμε!!!😂😂😂

Κοριτσια για να πάω τώρα και στα ευχάριστα!😊

Το ξέρω, είναι νωρίς, αλλά έχετε κάνει καμία αγορά για τα μωράκια σας?

Τα λες τέλεια! Θα κανουμε το καλυτερο δυνατό για τα μωρακια μας! 
εγω τιποτα, δεν βιαζομαι! Οτι ψωνια κανω λεω να ναι τις γιορτες! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Tzeni38 είπε:

Τα λες τέλεια! Θα κανουμε το καλυτερο δυνατό για τα μωρακια μας! 
εγω τιποτα, δεν βιαζομαι! Οτι ψωνια κανω λεω να ναι τις γιορτες! 

Κι εγώ το ίδιο! Επίσης αν είναι πράγματι κορίτσι τα χω όλα απ' την μεγάλη, οπότε δεν θα χρειαστώ τίποτα πέρα από λίγα ρουχαλακια λόγω διαφορετικής εποχής! Αλλαααα να πω την αλήθεια κάθομαι και τα χαζεύω με τις ώρες...τρελαίνομαι για μωρουδιακά!!!🥰🥰🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama_katerinas είπε:

Κι εγώ το ίδιο! Επίσης αν είναι πράγματι κορίτσι τα χω όλα απ' την μεγάλη, οπότε δεν θα χρειαστώ τίποτα πέρα από λίγα ρουχαλακια λόγω διαφορετικής εποχής! Αλλαααα να πω την αλήθεια κάθομαι και τα χαζεύω με τις ώρες...τρελαίνομαι για μωρουδιακά!!!🥰🥰🥰

Και γω το ιδιο χαζεύω προς το παρον , αλλα ψωνιζω για την αδερφη μου και χαίρομαι ! Γεννησε ενα κοριτσακι και εκεινη τον Αύγουστο οποτε καταλαβαινεις, το ζούμε απολυτα 😍

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , mama_katerinas είπε:

Α τέλεια! Να τη χαίρεστε!! Τι ωραία, θα ναι πολύ κοντά τα ξαδερφάκια!! 

Τι λατρεία όμως και τα ανίψια!!

Σ ευχαριστω πολυ! Ειναι έρωτας μεγαλος και οντως θα ναι τοσα κοντά τα ανηψακια ! Αυτο ειναι υπέροχο ! Γενικα και αυτο που ζουμε εμεις τωρα ειναι υπεροχο & συ να χαιρεσαι το μεγαλο κοριτσακι σου !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...