Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Soho24 είπε:

      Αχ καλό μου, κι εγώ το πρώιμης ανίχνευσης είχα κάνει, αυτό που ανιχνεύει πάνω από 10 μονάδες. Και ήταν αρνητικότατο. Δεν είναι απαραίτητο να νιώθεις απολύτως τίποτα, όπως εγώ. Δεν είχα ούτε πρησμένο στήθος. Θα σου ευχηθώ να έχεις θετική χοριακή μεθαύριο και όλη αυτή η στεναχώρια που νιώθεις αυτές τις μέρες να επισκιαστεί από χαρά. 

      Αχ βρε κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ!...Πραγματικά μου δίνεις πολύ κουράγιο και εσύ κι όλα τα κορίτσια εδώ!❤️

      Το ξέρω ότι από την στιγμή που τα περισσότερα τεστ κύησης ούρων δεν ανιχνεύουν κάτω από την ευαισθησία τους και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα βγάλουν ούτε αχνή γραμμή αν η hCG είναι κάτω από 10mIU/ml, σίγουρα δεν θα είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Αλλά τι να σας πω η λογική μου τώρα έχει πάει περίπατο τις τελευταίες μέρες....🥺

      Απλά όσες φορές έκανα τεστάκια είτε πιο νωρίς είτε πιο αργά ήταν πάντα αρνητικά και ποτέ δεν ήταν λάθος... Μάλλον γι' αυτο έχασα τις ελπίδες μου.... Σταμάτησαν και τα δέκατα που στο μυαλό μου υποσυνείδητα θεωρούσα ένα "σύμπτωμα" και ίσως και αυτό να με επηρέασε!...🥺

      Τώρα τα πέταξα πάντως και ησύχασα!...Επομένως θα περιμένω την χοριακή την Τετάρτη...

      Soho24 σ' ευχαριστώ για την όμορφη ευχή σου!...Μακάρι!...😘

       

Η αρχή της εγκυμοσύνης- Help


Recommended Posts

Γεια σε όλες! Ερώτηση. Πάιρνετε μαγνησιο για τις συσπάσεις της μήτρας;; Εμενα ειναι 1-2 μερες που εχω πονακια χαμηλα στη κοιλιά 

έχετε;; 
να φανταστω ειναι επειδη μεγαλωνει και τεντώνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , Tzeni38 είπε:

Γεια σε όλες! Ερώτηση. Πάιρνετε μαγνησιο για τις συσπάσεις της μήτρας;; Εμενα ειναι 1-2 μερες που εχω πονακια χαμηλα στη κοιλιά 

έχετε;; 
να φανταστω ειναι επειδη μεγαλωνει και τεντώνει;

Μπήκα τώρα για να γράψω αυτό ακριβώς !! 1-2 μέρες τώρα πονάω δεξιά αριστερά πάλι !!! 
2η μέρα σήμερα που θα πάρω μαγνήσιο . 
Αύριο μπαίνω 14η εβδ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ παίρνω μαγνήσιο κάθε βράδυ, μου το είχε δώσει από την προηγούμενη φορά που είχα πόνους...

Βέβαια από χτες αισθάνομαι κι εγώ μια κινητικότητα και χτυπηματακια σε βαθμό που μου πέρασε από το μυαλό ότι ήταν το μωρό και το ένιωσα, αλλά δεν νομίζω τόσο νωρίς, την κόρη μου την ένιωσα 18η εβδομάδα(αν και είχα πρόσθιο πλακούντα που λένε ότι τα νιώθεις πιο αργά).. τη Δευτέρα που θα πάω θα ρωτήσω...

 

Αλλά δεν είναι ούτε πόνος ούτε τράβηγμα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama_katerinas είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ παίρνω μαγνήσιο κάθε βράδυ, μου το είχε δώσει από την προηγούμενη φορά που είχα πόνους...

Βέβαια από χτες αισθάνομαι κι εγώ μια κινητικότητα και χτυπηματακια σε βαθμό που μου πέρασε από το μυαλό ότι ήταν το μωρό και το ένιωσα, αλλά δεν νομίζω τόσο νωρίς, την κόρη μου την ένιωσα 18η εβδομάδα(αν και είχα πρόσθιο πλακούντα που λένε ότι τα νιώθεις πιο αργά).. τη Δευτέρα που θα πάω θα ρωτήσω...

 

Αλλά δεν είναι ούτε πόνος ούτε τράβηγμα...

 

2 ώρες πρίν, Tsampi είπε:

Μπήκα τώρα για να γράψω αυτό ακριβώς !! 1-2 μέρες τώρα πονάω δεξιά αριστερά πάλι !!! 
2η μέρα σήμερα που θα πάρω μαγνήσιο . 
Αύριο μπαίνω 14η εβδ 

Και γω μπαινω 14η τη δευτέρα & ειμαστε και όλες κοντά ! Προφανως ειναι πονακια που θελουν ξεκουραση και ειναι που μεγαλωνει η μητρα. Όλες τα νιωθουμε απ οτι βλέπω. Εγω παιρνω απ τη δευτερα μαγνήσιο

1 hour ago, mama_katerinas είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ παίρνω μαγνήσιο κάθε βράδυ, μου το είχε δώσει από την προηγούμενη φορά που είχα πόνους...

Βέβαια από χτες αισθάνομαι κι εγώ μια κινητικότητα και χτυπηματακια σε βαθμό που μου πέρασε από το μυαλό ότι ήταν το μωρό και το ένιωσα, αλλά δεν νομίζω τόσο νωρίς, την κόρη μου την ένιωσα 18η εβδομάδα(αν και είχα πρόσθιο πλακούντα που λένε ότι τα νιώθεις πιο αργά).. τη Δευτέρα που θα πάω θα ρωτήσω...

 

Αλλά δεν είναι ούτε πόνος ούτε τράβηγμα...

Εγω αισθανομαι σαν τσιμπήματα αριστερα και δεξιά , πηρα το γιατρό μου είπε αν τ αντεχω και ειναι απλα πονακια ειναι φυσιολογικό 

σε περίπτωση εντονου πονου ειναι ανησυχητικο .  Αλλά αυτο δεν συμβαίνει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tzeni38 είπε:

 

Και γω μπαινω 14η τη δευτέρα & ειμαστε και όλες κοντά ! Προφανως ειναι πονακια που θελουν ξεκουραση και ειναι που μεγαλωνει η μητρα. Όλες τα νιωθουμε απ οτι βλέπω. Εγω παιρνω απ τη δευτερα μαγνήσιο

Εγω αισθανομαι σαν τσιμπήματα αριστερα και δεξιά , πηρα το γιατρό μου είπε αν τ αντεχω και ειναι απλα πονακια ειναι φυσιολογικό 

σε περίπτωση εντονου πονου ειναι ανησυχητικο .  Αλλά αυτο δεν συμβαίνει. 

Και εγώ ακριβώς σαν της ωορρηξίας. Στιγμιαία ! Χθες μετά το μαγνήσιο μου πέρασαν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Tzeni38 είπε:

 

Και γω μπαινω 14η τη δευτέρα & ειμαστε και όλες κοντά ! Προφανως ειναι πονακια που θελουν ξεκουραση και ειναι που μεγαλωνει η μητρα. Όλες τα νιωθουμε απ οτι βλέπω. Εγω παιρνω απ τη δευτερα μαγνήσιο

Εγω αισθανομαι σαν τσιμπήματα αριστερα και δεξιά , πηρα το γιατρό μου είπε αν τ αντεχω και ειναι απλα πονακια ειναι φυσιολογικό 

σε περίπτωση εντονου πονου ειναι ανησυχητικο .  Αλλά αυτο δεν συμβαίνει. 

Φυσιολογικό ειναι, το μωράκι και η μήτρα αυξάνονται πολύ σε μέγεθος αυτές τις εβδομάδες! Όλα καλά θα είναι, το μαγνήσιο βοηθάει πολύ! Επίσης βοηθάει και στον ύπνο( ο καθένας με τον καημό του😂)!

Απλά πρέπει να μαστε προσεκτικές πια, να ξεκουράζομαστε όταν νιώθουμε περίεργα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mama_katerinas είπε:

Φυσιολογικό ειναι, το μωράκι και η μήτρα αυξάνονται πολύ σε μέγεθος αυτές τις εβδομάδες! Όλα καλά θα είναι, το μαγνήσιο βοηθάει πολύ! Επίσης βοηθάει και στον ύπνο( ο καθένας με τον καημό του😂)!

Απλά πρέπει να μαστε προσεκτικές πια, να ξεκουράζομαστε όταν νιώθουμε περίεργα!

Αχ τώρα που ξεκινάμε πως θα ξεκουραστούμε ;; Εντομεταξυ κορίτσια είδα στον ύπνο μου ότι πήγαμε όλες μαζί στο γιατρό γιατί ανακαλύψαμε τυχαία Ότι έχουμε τον ίδιο και είχαμε την ίδια μέρα ραντεβού !.:χαχαχα αλλά ντ αλλά 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσι μου εγώ αυτές τις 2 μέρες που έχω πάει και τα χω παίξει, σέρνομαι..και χωρίς παιδιά κιόλας 😂😂😂😂. Πόσο άδικο το σύστημα για μας που δεν δικαιούμαστε τίποτα...

Α επίσης κάνω την πάπια για οτιδήποτε ζητηθεί, το παίζω ότι δεν αισθάνομαι Κ πολύ καλά!ντροπη, αλλά δεν πειράζει τόσα άτομα είναι...

Καλά εεεε φοβερό το όνειρο!😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , mama_katerinas είπε:

Φυσιολογικό ειναι, το μωράκι και η μήτρα αυξάνονται πολύ σε μέγεθος αυτές τις εβδομάδες! Όλα καλά θα είναι, το μαγνήσιο βοηθάει πολύ! Επίσης βοηθάει και στον ύπνο( ο καθένας με τον καημό του😂)!

Απλά πρέπει να μαστε προσεκτικές πια, να ξεκουράζομαστε όταν νιώθουμε περίεργα!

Το μαγνήσιο βοηθαει πραγματικά 

επισης οντως συμφωνω , εστω και 1 ωρα πρεπει να μαστε ξαπλωμενες και να ξεκουραζόμαστε

πρίν από 42 λεπτά , Tsampi είπε:

Αχ τώρα που ξεκινάμε πως θα ξεκουραστούμε ;; Εντομεταξυ κορίτσια είδα στον ύπνο μου ότι πήγαμε όλες μαζί στο γιατρό γιατί ανακαλύψαμε τυχαία Ότι έχουμε τον ίδιο και είχαμε την ίδια μέρα ραντεβού !.:χαχαχα αλλά ντ αλλά 

Κορίτσια να πουμε παντως σ αυτο το σημείο οτι ειναι ωραια που τα λεμε εδω και μοιραζόμαστε ολα αυτα που συμβαινουν

εγω παιρνω πραγματα απ τη κουβεντα μας! Ασε που καταλαβαινόμαστε ! Ζούμε τα ίδια 

πρίν από 11 λεπτά , mama_katerinas είπε:

Αχ βρε κορίτσι μου εγώ αυτές τις 2 μέρες που έχω πάει και τα χω παίξει, σέρνομαι..και χωρίς παιδιά κιόλας 😂😂😂😂. Πόσο άδικο το σύστημα για μας που δεν δικαιούμαστε τίποτα...

Α επίσης κάνω την πάπια για οτιδήποτε ζητηθεί, το παίζω ότι δεν αισθάνομαι Κ πολύ καλά!ντροπη, αλλά δεν πειράζει τόσα άτομα είναι...

Καλά εεεε φοβερό το όνειρο!😂

Για μενα δεν ειναι ντροπή 
αν ειναι τοσα ατομα ας τα κανουν εκεινοι

εσύ εισαι σε ενδιαφέρουσα( δεν εισαι και για πολλά ) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παθαίνω κορίτσια κάθε φορά που αλλάζω μήνα. Το παρατήρησα αυτή τη φορά! Εγώ σήμερα έκλεισα την 14η! Τώρα ουσιαστικά μπήκαμε στο 2ο τρίμηνο ή έχουμε μπει; Μπερδεύτηκα! Έπαιρνα και εγώ μαγνήσιο, αλλά τελικά μου έδωσε ένα χάπι για όλα και δεν έχω κάτι.. πονάκια όχι ιδιαίτερα δηλαδή ελάχιστες φορές σαν μικρές κραμπουλες! @mama_katerinasκαπου είχα διαβάσει ότι λόγω εμπειρίας οι μαμάδες στην δεύτερη εγκυμοσύνη τα νιώθουν πιο νωρίς! 
κοριτσια να σας πω και εγώ πήρα τα πάνω μου από τις συζητήσεις μας, και φυσικά μαθαίνω πράγματα και μου φεύγει το άγχος! 🥰🥰🥰

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Stef91 είπε:

Εγώ το παθαίνω κορίτσια κάθε φορά που αλλάζω μήνα. Το παρατήρησα αυτή τη φορά! Εγώ σήμερα έκλεισα την 14η! Τώρα ουσιαστικά μπήκαμε στο 2ο τρίμηνο ή έχουμε μπει; Μπερδεύτηκα! Έπαιρνα και εγώ μαγνήσιο, αλλά τελικά μου έδωσε ένα χάπι για όλα και δεν έχω κάτι.. πονάκια όχι ιδιαίτερα δηλαδή ελάχιστες φορές σαν μικρές κραμπουλες! @mama_katerinasκαπου είχα διαβάσει ότι λόγω εμπειρίας οι μαμάδες στην δεύτερη εγκυμοσύνη τα νιώθουν πιο νωρίς! 
κοριτσια να σας πω και εγώ πήρα τα πάνω μου από τις συζητήσεις μας, και φυσικά μαθαίνω πράγματα και μου φεύγει το άγχος! 🥰🥰🥰

Απ´οτι  ξερω στην 14η μπαινουμε στο δευτερο τριμηνο ναι! Αντε με το καλο για όλες μας! Έχουμε να πουμε νεες εμπειρίες τωρα! Είμαι περιεργη πως θα ναι τώρα.. σκέφτομαι οτι θελω ν αρχισω να το νιώθω 😍😍

Link to comment
Share on other sites

Στο δεύτερο τρίμηνο μπαινουμε όταν φτάσουμε στη 15+0, δηλαδή να χουμε συμπληρώσει και τη 14η! Εμείς Τζένη μπαίνουμε την άλλη Δευτέρα! Κι εγώ κοριτσια χαίρομαι πολύ που τα λέμε, γιατί δεν ξέρω σ' αυτή την εγκυμοσύνη νιώθω μια μοναξιά! Ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα, δεν τον βλέπω ποτέ, με όλους τους άλλους δεν θέλω να συζητάω καθολου για αυτά! Οπότε είστε η μόνη μου παρέα!

Κορίτσια τι πλακούντα έχετε? Πρόσθιο ή οπίσθιο? Παίζει ρόλο στο πότε θα το νιώσουμε!πάντως θα ρθει σύντομα αυτή η μέρα!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, mama_katerinas είπε:

Στο δεύτερο τρίμηνο μπαινουμε όταν φτάσουμε στη 15+0, δηλαδή να χουμε συμπληρώσει και τη 14η! Εμείς Τζένη μπαίνουμε την άλλη Δευτέρα! Κι εγώ κοριτσια χαίρομαι πολύ που τα λέμε, γιατί δεν ξέρω σ' αυτή την εγκυμοσύνη νιώθω μια μοναξιά! Ο άντρας μου δουλεύει όλη μέρα, δεν τον βλέπω ποτέ, με όλους τους άλλους δεν θέλω να συζητάω καθολου για αυτά! Οπότε είστε η μόνη μου παρέα!

Κορίτσια τι πλακούντα έχετε? Πρόσθιο ή οπίσθιο? Παίζει ρόλο στο πότε θα το νιώσουμε!πάντως θα ρθει σύντομα αυτή η μέρα!

Καλα εντάξει ! Σε νιώθω 100% 

με σας το συζηταω και γω! Ο δικος μου ειναι επισης στη δουλεια και στο προγραμμα του σε σημειο π η ενταση και τα νεύρα μου δεν ελεγχονται ! Τσακωνόμαστε.. βαρεθηκα να τα κανω όλα μονη μου! 
εμενα λεει προσθιο πλακουντα

τι σημαινει αυτο; Θα μου παρει πιο πολυ να το νιωσω; Πες μας εσυ που ξερεις 😊

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Tzeni38 είπε:

Καλα εντάξει ! Σε νιώθω 100% 

με σας το συζηταω και γω! Ο δικος μου ειναι επισης στη δουλεια και στο προγραμμα του σε σημειο π η ενταση και τα νεύρα μου δεν ελεγχονται ! Τσακωνόμαστε.. βαρεθηκα να τα κανω όλα μονη μου! 
εμενα λεει προσθιο πλακουντα

τι σημαινει αυτο; Θα μου παρει πιο πολυ να το νιωσω; Πες μας εσυ που ξερεις 😊

 

Λένε πως ναι, στην πρώτη κι εγώ πρόσθιο είχα και την ένιωσα 18η εβδομάδα, απλά ο πλακούντας απορροφάει τις κλωτσιές και δεν τις νιώθεις τόσο έντονα όταν είναι μπροστά! Επίσης ρόλο παίζει Κ το κοιλιακό λίπος απ' ότι μου είχαν πει, λειτουργεί κι αυτό με τον ίδιο τρόπο, απορροφάει τις κλωτσιές!

Τώρα έχω οπίσθιο, οπότε όταν είμαι σίγουρη ότι το νιώθω, θα σας πω τις διαφορές!

Αααχ αυτό με τον σύζυγο πραγματικά, προηγουμένως με πήρε να μου πει ότι για τις επόμενες 2 εβδομάδες δεν θα έχει ούτε ρεπό, γιατί παραιτήθηκε ένας...δεν ξέρω πως κρατιέμαι!όλα μα όλα μόνη μου...φεύγει στις 11 το πρωί και γυρίζει στις 12 το βράδυ...και μετά φταίω εγώ που φωνάζω!😂😂😂Καλα που είναι Κ η μικρή και λέμε και 2 κουβέντες όλη μέρα...

 

Ουουουφ τα είπα!😂

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, mama_katerinas είπε:

Λένε πως ναι, στην πρώτη κι εγώ πρόσθιο είχα και την ένιωσα 18η εβδομάδα, απλά ο πλακούντας απορροφάει τις κλωτσιές και δεν τις νιώθεις τόσο έντονα όταν είναι μπροστά! Επίσης ρόλο παίζει Κ το κοιλιακό λίπος απ' ότι μου είχαν πει, λειτουργεί κι αυτό με τον ίδιο τρόπο, απορροφάει τις κλωτσιές!

Τώρα έχω οπίσθιο, οπότε όταν είμαι σίγουρη ότι το νιώθω, θα σας πω τις διαφορές!

Αααχ αυτό με τον σύζυγο πραγματικά, προηγουμένως με πήρε να μου πει ότι για τις επόμενες 2 εβδομάδες δεν θα έχει ούτε ρεπό, γιατί παραιτήθηκε ένας...δεν ξέρω πως κρατιέμαι!όλα μα όλα μόνη μου...φεύγει στις 11 το πρωί και γυρίζει στις 12 το βράδυ...και μετά φταίω εγώ που φωνάζω!😂😂😂Καλα που είναι Κ η μικρή και λέμε και 2 κουβέντες όλη μέρα...

 

Ουουουφ τα είπα!😂

Και καλα κανεις και τα λες! Εγω περιφερομαι μόνη μες στο σπίτι και μιλαω στον ευατό μου 😂 με τη μικρούλα σου τουλάχιστον εχεις παρεα , λέτε τα δικά σας ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...