Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Μετάβαση από αλεσμένα σε κομμάτια


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα μανούλα και έχω μια κορούλα 12 μηνων εδώ και σχεδόν 2 εβδομαδές της έχω κόψει τα αλεσμενα και προσπαθούμε να αρχίσουμε κομματια.

Δείχνει ενδιαφέρον την αφήνω να πιάσει μόνη της τα κομμάτια και να τα βάλει στο στόμα να τα επεξεργαστεί 

Δαγκώνει μασουλάνε λίγο αλλά μετά τα βγάζει 

Γενικά έχω δει ότι θέλει να είναι πολύ ζουμερές οι τροφές της

Οι μανούλες που έκαναν μεταβαση τα μωράκια το έκαναν αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , MarthaN99 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα μανούλα και έχω μια κορούλα 12 μηνων εδώ και σχεδόν 2 εβδομαδές της έχω κόψει τα αλεσμενα και προσπαθούμε να αρχίσουμε κομματια.

Δείχνει ενδιαφέρον την αφήνω να πιάσει μόνη της τα κομμάτια και να τα βάλει στο στόμα να τα επεξεργαστεί 

Δαγκώνει μασουλάνε λίγο αλλά μετά τα βγάζει 

Γενικά έχω δει ότι θέλει να είναι πολύ ζουμερές οι τροφές της

Οι μανούλες που έκαναν μεταβαση τα μωράκια το έκαναν αυτό?

 

Γενικά την μετάβαση πρέπει να την κάνεις χαλαρά όχι απευθείας ολόκληρο γεύμα με κομμάτια γιατί είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να τα δεχτεί. Πρώτα μπορείς απλά να τα πατάς με το πιρούνι Κ να δίνεις ένα σνακ να μασουλαει ώστε να εξοικειωθεί με το μάσημα Κ να το καταπιεί. Το παιδί το ίδιο θα σου δείξει ποτέ είναι έτοιμο. Από ότι φαίνετε δεν μπορεί να επεξεργαστεί ακόμα την κατάποση οπότε απλά τα περνει την γεύση Κ τα φτύνει γιατί του φαίνονται δύσκολα να τα καταπιεί. Οπότε πηγαινε το πιο χαλαρά με πιο μαλακά Κ μικρά κομμάτια γιατί όπως φαίνετε το παιδί δεν είναι έτοιμο. Μπορείς να δώσεις για εκπαίδευση λίγο ψωμάκι κτλ. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , MarthaN99 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα μανούλα και έχω μια κορούλα 12 μηνων εδώ και σχεδόν 2 εβδομαδές της έχω κόψει τα αλεσμενα και προσπαθούμε να αρχίσουμε κομματια.

Δείχνει ενδιαφέρον την αφήνω να πιάσει μόνη της τα κομμάτια και να τα βάλει στο στόμα να τα επεξεργαστεί 

Δαγκώνει μασουλάνε λίγο αλλά μετά τα βγάζει 

Γενικά έχω δει ότι θέλει να είναι πολύ ζουμερές οι τροφές της

Οι μανούλες που έκαναν μεταβαση τα μωράκια το έκαναν αυτό?

 

θα συμφωνησω με την λινα.εμεις δ καναμε ακριβως αυτο,γτ δ ετρωγαν αλεσμενα στην ουσια

εφοσον η μικρη σου ετρωγε κανονικα δ θα εδινα κ γω κατευθειαν ολο το μεσημεριανο σε κομματια

πχ κανε αρακα κ μην το αλεσεις,αλλα πατα το με το πηρουνι,δωσε κορα ψωμι για μασουλημα,δωσε τα φρουτα σε κομματια,κανε φακες κ δως τες κανονικα οπως τις τρωμε κ εμεις.η καποιο ζυμαρικο-ρυζι μικρο με κιμα

Link to comment
Share on other sites

Της έκανα κριθαράκι το έφαγε πολύ εύκολα μπορώ να πω

Αλλά την πατάτα ας πούμε πατημενη την παίρνει σαν γεύση και την βγάζει 

 

Επίσης μπανανα που της δίνω η ροδάκινο πολύ μαλακό ας πούμε πάλι το έβαζε στο στόμα το ψιλομασουσε και το έφτυνε 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MarthaN99 είπε:

Της έκανα κριθαράκι το έφαγε πολύ εύκολα μπορώ να πω

Αλλά την πατάτα ας πούμε πατημενη την παίρνει σαν γεύση και την βγάζει 

 

Επίσης μπανανα που της δίνω η ροδάκινο πολύ μαλακό ας πούμε πάλι το έβαζε στο στόμα το ψιλομασουσε και το έφτυνε 

θελει χρονο,ειναι μια αλλαγη

τις πατατες τις εκανα μπαστουνακια κ τις ετρωγαν μονα.την μπανανα την εδινα ολοκληρη,συνηθως εγω την κρατουσα κ εκοβαν κομματια.προσεχα το μεγεθος απλα

τετοια εποχη προτιμουσαν πεπονι κ καρπουζι.η κορη μου επισης νεκταρινια ,βανιλιες,που επισης μασουλουσε κανονικα απο το φρουτο,αλλα τα δικα μου δ ειχαν εξοικειωση με αλεσμενα

κ καλαμποκι βραστο που μασουκουσαν απο την κουκουναρα.μην νομιζεις οτι ετρωγαν κ ποσοτητες.το πιο πολυ στα ρουχα πηγαινε

βοηθαει να τρωτε μαζι

μασουλουσαν*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια, εμένα η κόρη μου είναι 10μηνων,  κ την εκπαιδευω με ψωμάκι κ πατημενα με πιρούνι όσα γίνεται. Το κρέας το αλεθω.  Τα φρούτα ημιαλεσμενα επειδή μου τα βγάζει. Μόνο πατημενη μπανάνα δέχεται μέχρι στιγμής.... Κ βλέπουμε 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έκανα κ στα 2 παιδιά μου είναι να ξεκινήσω γύρω στους 8-9 μήνες με ψωμάκι κ σιγά σιγά άρχισα να εισάγω διάφορα σνακ για να τρώνε με τα χεράκια τους. Αυτά όλα τα έδινα ενδιάμεσα από τα γεύμα τους. Όταν έβλεπα ότι έχουν εξοικειωθεί πλήρως με τα κομμάτια τα ενδιάμεσα γεύματα τα έδινα στο χέρι να τα τρώνε κ άφηνα πολτοποιημένα τα κυρίως γεύματα, μεσημεριανό κ βραδινό. Μετά το κάθε παιδί μου έδειξε πότε ήταν έτοιμο να τα κόψει τελείως τα αλεσμένα γιατί αρνούνταν να τα φάει. Η κόρη μου έκοψε τελείως τα αλεσμένα 13 μηνών ενώ ο γιος μου κάπου στα 16-17. 

Οπότε γνώμη μου μην πιέσεις το μωράκι σου. Όταν είναι έτοιμο για την μετάβαση θα σου το δείξει κ αυτό. Δεν χάθηκε κ ο κόσμος να τρώει πολτοποιημένα κ μετά τους 12 μήνες. Αυτό μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσφέρεις για να εξοικειώνεται χωρίς να ζορισεις την κατάσταση. 

Να σου ζήσει!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ αυτό που έκανα κ στα 2 παιδιά μου είναι να ξεκινήσω γύρω στους 8-9 μήνες με ψωμάκι κ σιγά σιγά άρχισα να εισάγω διάφορα σνακ για να τρώνε με τα χεράκια τους. Αυτά όλα τα έδινα ενδιάμεσα από τα γεύμα τους. Όταν έβλεπα ότι έχουν εξοικειωθεί πλήρως με τα κομμάτια τα ενδιάμεσα γεύματα τα έδινα στο χέρι να τα τρώνε κ άφηνα πολτοποιημένα τα κυρίως γεύματα, μεσημεριανό κ βραδινό. Μετά το κάθε παιδί μου έδειξε πότε ήταν έτοιμο να τα κόψει τελείως τα αλεσμένα γιατί αρνούνταν να τα φάει. Η κόρη μου έκοψε τελείως τα αλεσμένα 13 μηνών ενώ ο γιος μου κάπου στα 16-17. 

Οπότε γνώμη μου μην πιέσεις το μωράκι σου. Όταν είναι έτοιμο για την μετάβαση θα σου το δείξει κ αυτό. Δεν χάθηκε κ ο κόσμος να τρώει πολτοποιημένα κ μετά τους 12 μήνες. Αυτό μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσφέρεις για να εξοικειώνεται χωρίς να ζορισεις την κατάσταση. 

Να σου ζήσει!!

συμφωνω με την μαμα

ειναι καλη δοκιμη να δινεις τα σνακ,για να μην μπερδευονται με το κυριως

φυσικα κ να γινει 12-15-18 μηνων δ εγινε κ κτ,το καθε παιδι εχει τον δικο του χρονο.κ φυσικα χωρις πιεση

απλα κραταω μια μικρη επιφυλαξη,απο την πολυ μικρη ομαδα παιδιων που γνωριζω,δυο ανηψακια μου "αργησαν" τα κομματια νομιζω μετα τα 2,κ δυσκολευτηκαν αρκετα μετα με το φαγητο.μπορει βεβαια να δυσκολευονταν ετσι κ αλλιως.κ τα δικα μου ηταν κακοφαγα μωρα απλα το βρηκαν μετα

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ αυτό που έκανα κ στα 2 παιδιά μου είναι να ξεκινήσω γύρω στους 8-9 μήνες με ψωμάκι κ σιγά σιγά άρχισα να εισάγω διάφορα σνακ για να τρώνε με τα χεράκια τους. Αυτά όλα τα έδινα ενδιάμεσα από τα γεύμα τους. Όταν έβλεπα ότι έχουν εξοικειωθεί πλήρως με τα κομμάτια τα ενδιάμεσα γεύματα τα έδινα στο χέρι να τα τρώνε κ άφηνα πολτοποιημένα τα κυρίως γεύματα, μεσημεριανό κ βραδινό. Μετά το κάθε παιδί μου έδειξε πότε ήταν έτοιμο να τα κόψει τελείως τα αλεσμένα γιατί αρνούνταν να τα φάει. Η κόρη μου έκοψε τελείως τα αλεσμένα 13 μηνών ενώ ο γιος μου κάπου στα 16-17. 

Οπότε γνώμη μου μην πιέσεις το μωράκι σου. Όταν είναι έτοιμο για την μετάβαση θα σου το δείξει κ αυτό. Δεν χάθηκε κ ο κόσμος να τρώει πολτοποιημένα κ μετά τους 12 μήνες. Αυτό μόνο που έχεις να κάνεις είναι να προσφέρεις για να εξοικειώνεται χωρίς να ζορισεις την κατάσταση. 

Να σου ζήσει!!

Καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια φάση με την κόρη σου, τα διδυμακια μου είναι 13 μηνών κι έχουν εδώ και ένα μήνα που δε θέλουν να τα ταϊζουμε... Είχαμε κάνει προεργασία (σνακ στο χέρι, καλά βρασμένα μικρά κομμάτια κτλ), έχω θέμα όμως με κάποια φαγητά, τύπου όσπρια, λαδερά κτλ που δεν μπορούν ακόμα καλά να τα πιάσουν. Σήμερα έκανα ρεβυθοκεφτέδες για να φάνε ρεβύθια, τις προάλλες ένα μπριάμ όχι πολύ ζουμερό, αλλά και πάλι, έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ πάει στο πάτωμα.. εσύ πως το χειρίστηκες με τη μικρή σου; Δεχόταν καθόλου τάισμα; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, vikib είπε:

συμφωνω με την μαμα

ειναι καλη δοκιμη να δινεις τα σνακ,για να μην μπερδευονται με το κυριως

φυσικα κ να γινει 12-15-18 μηνων δ εγινε κ κτ,το καθε παιδι εχει τον δικο του χρονο.κ φυσικα χωρις πιεση

απλα κραταω μια μικρη επιφυλαξη,απο την πολυ μικρη ομαδα παιδιων που γνωριζω,δυο ανηψακια μου "αργησαν" τα κομματια νομιζω μετα τα 2,κ δυσκολευτηκαν αρκετα μετα με το φαγητο.μπορει βεβαια να δυσκολευονταν ετσι κ αλλιως.κ τα δικα μου ηταν κακοφαγα μωρα απλα το βρηκαν μετα

Ναι κ εγώ δεν λέω να δίνει πολτοποιημένα συνέχεια, πρέπει να μάθουν στα κομμάτια αλλιώς θα δυσκολεύουν περισσότερο αργότερα. Μπορεί να δίνει όλα τα σνακ σε κομμάτια+ να δοκιμάζει το φαγητό των μεγάλων απλά για αρχή μετά το φαγητό του μωρού να το πολτοποιεί.

7 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια φάση με την κόρη σου, τα διδυμακια μου είναι 13 μηνών κι έχουν εδώ και ένα μήνα που δε θέλουν να τα ταϊζουμε... Είχαμε κάνει προεργασία (σνακ στο χέρι, καλά βρασμένα μικρά κομμάτια κτλ), έχω θέμα όμως με κάποια φαγητά, τύπου όσπρια, λαδερά κτλ που δεν μπορούν ακόμα καλά να τα πιάσουν. Σήμερα έκανα ρεβυθοκεφτέδες για να φάνε ρεβύθια, τις προάλλες ένα μπριάμ όχι πολύ ζουμερό, αλλά και πάλι, έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ πάει στο πάτωμα.. εσύ πως το χειρίστηκες με τη μικρή σου; Δεχόταν καθόλου τάισμα; 

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου. Η μικρή δεν ήθελε να την ταιζουμε πολτοποιημένα, γκρινιαζε πολύ. Όταν το αντιληφθηκα ότι ήθελε να τρώει κομμάτια κ της έδινα με το κουτάλι άρχισε να ανοίγει το στόμα για να φάει χωρίς γκρίνια.

Αυτό όμως που λες το πέρασα με τον γιο μου στο περίπου, δεν ήθελε ούτε πολτοποιημένα ούτε κομμάτια να τον ταίζω με το κουτάλι. Αλλα εν τέλει δέχτηκε να του δίνω εγώ μπουκιες με το χέρι. Όσπρια του έφτιαχνα κ εγώ σε κεφτεδάκια για να τρώει αλλά αργότερα άρχισα κ την σούπα να την δίνω με το χέρι (με ψωμί μέσα για να γίνεται πιο στέρεη). Σιγά σιγά μετά από κανένα δίμηνο δέχτηκε κ το κουτάλι, το έκανα πρώτα σαν παιχνίδι, να του το βάζω σκέτο για να το δαγκώνει κ να το επεξεργάζεται κ μετά άρχισα να βάζω κ πολύ λίγο φαγητό πάνω κ άρχισε σιγά σιγά να τρώει έτσι... 

Κάθε αρχή κ δύσκολη..

Τώρα έχω κ μια μπέμπα 6,5 μηνών. Ακόμα τρώει πολτοποιημένα, ελπίζω η μετάβαση να μην με δυσκολέψει πολύ αργότερα..

9 ώρες πρίν, vikib είπε:

δυο ανηψακια μου "αργησαν" τα κομματια νομιζω μετα τα 2

Κ εγώ νομίζω ότι μάξιμουμ μέχρι τους 18 μήνες πρέπει να μάθουν να τρώνε κ το μεσημεριανό χωρίς να είναι πολτοποιημένο γιατί αλλιώς η μετάβαση δυσκολεύει αρκετά κ μπορεί να χρειαστούν να απευθυνθούν σε ειδικό λόγο/έργο. 

Απλά το συγκεκριμένο μωράκι αφού είναι ακόμα 12 μηνών έχει αρκετό περιθώριο κ δεν χρειάζεται απότομες κινήσεις 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια,μπαίνοντας συχνά στο φόρουμ έπεσα σε αυτό το θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ εμένα

Έχω μια μικρή 2 ετων και 3 μηνών

Τρώει πολτοποιημενα με εμένα τα κυρίως φαγητά, ακόμα και τον τραχανά,έχω δοκιμάσει άπειρες φορές αλλά δεν συνεργάζεται και κάθεται νηστικη

Από την αλλη μερια τρώει ότι σκατολο'ι'δη υπάρχει με τα δοντάκια της,ακόμα και πατατάκια τα τρώει κανονικά,ηηηηη όταν την ταΐζει η μαμά μου τρώει κανονικά τα κομματάκια της

Η γιατρός δεν ανησυχεί και δεν βλέπει κάτι, δεν ξέρω τι άλλο να κανω πως να την μάθω να τρώει κομμάτια με εμένα,φταίω το ομολογώ γιατί ποιο μικρή μου πνίγηκε και έχω πάρει φόβο με το φαΐ και άργησα να την ξεκινήσω

Αν έχετε κάποια συμβουλή θα με βοηθούσατε

Σας ευχαριστώ....

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, alexandra82 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια,μπαίνοντας συχνά στο φόρουμ έπεσα σε αυτό το θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ εμένα

Έχω μια μικρή 2 ετων και 3 μηνών

Τρώει πολτοποιημενα με εμένα τα κυρίως φαγητά, ακόμα και τον τραχανά,έχω δοκιμάσει άπειρες φορές αλλά δεν συνεργάζεται και κάθεται νηστικη

Από την αλλη μερια τρώει ότι σκατολο'ι'δη υπάρχει με τα δοντάκια της,ακόμα και πατατάκια τα τρώει κανονικά,ηηηηη όταν την ταΐζει η μαμά μου τρώει κανονικά τα κομματάκια της

Η γιατρός δεν ανησυχεί και δεν βλέπει κάτι, δεν ξέρω τι άλλο να κανω πως να την μάθω να τρώει κομμάτια με εμένα,φταίω το ομολογώ γιατί ποιο μικρή μου πνίγηκε και έχω πάρει φόβο με το φαΐ και άργησα να την ξεκινήσω

Αν έχετε κάποια συμβουλή θα με βοηθούσατε

Σας ευχαριστώ....

 

Μίλησε με ένα αναπτυξιολογο να δει το παιδί Κ να σου γράψει μερικές εργοθεραπείες. Μπορείς να μιλήσεις Κ άμεσα με έναν εργοθεραπευτη. Προφανώς είναι αισθητηριακό το ζήτημα Κ θέλει το παιδί να βοηθήσεις 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

Μίλησε με ένα αναπτυξιολογο να δει το παιδί Κ να σου γράψει μερικές εργοθεραπείες. Μπορείς να μιλήσεις Κ άμεσα με έναν εργοθεραπευτη. Προφανώς είναι αισθητηριακό το ζήτημα Κ θέλει το παιδί να βοηθήσεις 

με τη γιαγια κ τα πατατακια γτ μασαει κανονικα;

στη συγκεκριμενη περιπτωση δ πιστευω οτι ειναι αισθητηριακο το θεμα

απλα η μαμα τρομαξε,κ το παιδι συνηθισε

@alexandra82 φανταζομαι οι ωρες που ειναι η γιαγια ειναι καθημερινες πρωι-μεσημερι που εισαι στη δουλεια;τα αλλα σνακ-γευματα πως τα τραωει μαζι σου;δλδ ενα φρουτο,ενα τοστακι,η ενα κομματι πιτα,η κτ με αυγο για απογευμα-βραδυ δ το δεχεται απο εσενα;

εγω θα επεμενα στα σνακ σε κομματια,κ θα ζητουσα τη βοηθεια της γιαγιας κ για τα αλλα γευματα

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σνακ τα τρώει και τα δαγκώνει κανονικά

Όντως τα πρωινα δουλεύω και όταν γυρνάω το μεσημέρι που θα τις δώσω το κυρίως το θέλει λιωμένο

Με την μαμα μου τρώει κανονικά τα κομμάτια της,παστίτσιο,γεμιστα,σπανακορυζο,πατατουλες με εμένα το έχει συνδυάσει λιωμένο,βέβαια στο λιωμένο τρώει αρκετή μεγάλη ποσότητα φαγητό σε σχέση με τα κομμάτια που τρωει μόνη της

Σε εμένα αντιδράει πολύ,προτιμά να μείνει τελείως νηστικη πάρα να φάει κομμάτια το φαγητό της και μετά ζητάει γάλα σπαρακτικό και κλαίει ατελείωτα ότι πεινάει και θέλει μόνο γάλα

Δεν ξέρω αν με χειριζετε(που με χειριζετε κανονικά)αλλά προσπαθώ συνέχεια και δεν τα καταφερνω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, alexandra82 είπε:

Όλα τα σνακ τα τρώει και τα δαγκώνει κανονικά

Όντως τα πρωινα δουλεύω και όταν γυρνάω το μεσημέρι που θα τις δώσω το κυρίως το θέλει λιωμένο

Με την μαμα μου τρώει κανονικά τα κομμάτια της,παστίτσιο,γεμιστα,σπανακορυζο,πατατουλες με εμένα το έχει συνδυάσει λιωμένο,βέβαια στο λιωμένο τρώει αρκετή μεγάλη ποσότητα φαγητό σε σχέση με τα κομμάτια που τρωει μόνη της

Σε εμένα αντιδράει πολύ,προτιμά να μείνει τελείως νηστικη πάρα να φάει κομμάτια το φαγητό της και μετά ζητάει γάλα σπαρακτικό και κλαίει ατελείωτα ότι πεινάει και θέλει μόνο γάλα

Δεν ξέρω αν με χειριζετε(που με χειριζετε κανονικά)αλλά προσπαθώ συνέχεια και δεν τα καταφερνω

ενταξει κ με τα φαγητα που αναφερεις,για μενα, ειναι σιγουρο οτι δ ειναι θεμα ικανοτητας αλλα συμπεριφορας

λογικο να τρωει λιγοτερο με τα κομματια αλλα θεωρω οτι τρωει οσο πρεπει,με τα αλεσμενα καμια φορα παρατρωνε

δλδ αν κανεις μπιφτεκια με πατατες θα φαει με τη γιαγια,ενω εσυ θα πρεπει να τα αλεσεις;

νομιζω πρεπει να βρεις καποιο κολπακι ,κτ να αλλαξεις στην ρουτινα φαγητου.δ ξερω τι.ισως μια μικρη επιβραβευση,αυτοκολλητακια κ τετοια αν τρωει κομματια μια βδομαδα,οχι γλυκο κλπ

φανταζομαι συνεννοειστε κανονικα,οποτε θα της μιλουσα,εφοσον μπορει,κ μεγαλωσε,μπορει να το κανεις αλλα τα λεω κ γω.θα επαιρνα κ κανενα βιβλιαρακι για το φαγητο.λενε για τα θρεπτικα συστατικα,την πεψη,να της πεις με απλα λογακια οτι ακομη κ το μασημα,κ ολη αυτη η διαδικασια ειναι σημαντικη,κ μας κανει καλο κλπ

δ μπορει να μεινει η γιαγια καποια μεσημερια,να εισαι κ εσυ εκει;η αν πατε αργοτερα διακοπες να το παρουσιασεις σαν την μεγαλη αλλαγη που θα κανετε εκει,κ θα παραμεινει.η το σ/κ να φατε με τη γιαγια,κ να ειναι κομματια.να τρωτε στο μπαλκονι.δ ξερω,μπορει να λεω κ κουλα,αλλα πιστευω οτι απλα συνηθισε κ πρεπει καπως να ξεκολλησει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...