Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 3/10/2024 at 1:28 ΜΜ, despoina554 είπε:

      Σ ευχαριστώ πολύ. Ναι έχω θέμα με την πήξη του αίματος και αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο. Τώρα ήταν η πρώτη φορά που πήρα αγωγή για αυτό. Στις προηγούμενες προσπάθειες δεν το είχαμε βρει. Θεωρώ ότι παίζει ρόλο και η ποιότητα των εμβρύων. Η εμβρυολογος μου είπε ότι το γεγονός ότι έχουμε κάνει 3 προσπάθειες χωρίς να έχει δώσει κάποιο έμβρυο εγκυμοσύνη  ειναι παράξενο. Κανονικά είπε δύο θα έπρεπε να δώσουν. Έχω και μια βιοχημική από φυσιολογική συλληψη. Αυτά. 

      θα πω κι εγώ  στο γιατρό μου να πηγαίνω απόγευμα. 

       

      Κορίτσι μου καλησπέρα...για τη. Πήξη του αίματος κ το φωσφολιπίδικο σύνδρομο τι θεραπεία πήρες?και αν επιτρέπεται έχεις πάει σε αιματολογο η ο γυναικολόγος σου έδωσε διάγνωση κ θεραπεία

Σπερμα που χειροτερεύει


Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας γιατί πραγματικά είμαι σε απόγνωση…

ειχαμε κάνει τον Φλεβάρη ένα σπερμα διάγραμμα που είχε 7εκ σπερματοζωάρια και ακολούθησε τρίμηνη αγωγή και λίγο παραπάνω και επανέλαβε σπερμοδιαγραμμα και ο αριθμός έχει φτάσει 1εκ δηλαδή αντί να φτιάξει με τις βιταμίνες χάλασε τελείως το μόνο που καλυτέρεψε ήταν η κατάτμηση από 65% πήγε 49% 

πως πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα ; Φοβάμαι πως αν δεν κάνουμε κάτι τώρα στο επόμενο τρίμηνο δεν θα έχει καθόλου σπερματοζωάρια ..

*θα κλείσω και ραντεβού στον ανδρολογο απλώς ρωτάω και εσάς αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία …

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Κορίτσια θα ήθελα την γνώμη σας γιατί πραγματικά είμαι σε απόγνωση…

ειχαμε κάνει τον Φλεβάρη ένα σπερμα διάγραμμα που είχε 7εκ σπερματοζωάρια και ακολούθησε τρίμηνη αγωγή και λίγο παραπάνω και επανέλαβε σπερμοδιαγραμμα και ο αριθμός έχει φτάσει 1εκ δηλαδή αντί να φτιάξει με τις βιταμίνες χάλασε τελείως το μόνο που καλυτέρεψε ήταν η κατάτμηση από 65% πήγε 49% 

πως πρέπει να κινηθούμε από εδώ και πέρα ; Φοβάμαι πως αν δεν κάνουμε κάτι τώρα στο επόμενο τρίμηνο δεν θα έχει καθόλου σπερματοζωάρια ..

*θα κλείσω και ραντεβού στον ανδρολογο απλώς ρωτάω και εσάς αν έχει κάποια παρόμοια εμπειρία …

Καλησπέρα κορίτσι.Θα σου πω την δική μας εμπειρία  επι του θέματος.Σε κάποιες μετρήσεις το σπέρμα ήταν πολύ καλό σε κάποιες αλλες πεσμένο....Μας εγραψαν βιταμίνες (τις ακριβές γύρω στα 100ευρω το κουτάκι)τις πήραμε και δεν ειδαμε καμία διαφορά! Κάποιος συνέστησε τριβόλι! Είναι φυτικό τελείως και ανεβάζει απίστευτα την ποιότητα του σπέρματος και την "διάθεση"του άνδρα!Να το δοκιμάσετε!Και μετά μόλις κάνει ξανά σπερμοδιαγραμα είμαι σίγουρη πως θα δείτε διαφορά!

Just now, ElriaDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσι.Θα σου πω την δική μας εμπειρία  επι του θέματος.Σε κάποιες μετρήσεις το σπέρμα ήταν πολύ καλό σε κάποιες αλλες πεσμένο....Μας εγραψαν βιταμίνες (τις ακριβές γύρω στα 100ευρω το κουτάκι)τις πήραμε και δεν ειδαμε καμία διαφορά! Κάποιος συνέστησε τριβόλι! Είναι φυτικό τελείως και ανεβάζει απίστευτα την ποιότητα του σπέρματος και την "διάθεση"του άνδρα!Να το δοκιμάσετε!Και μετά μόλις κάνει ξανά σπερμοδιαγραμα είμαι σίγουρη πως θα δείτε διαφορά!

κυκλοφορεί και σε τσάι αλλά εμείς πήραμε χαπακια 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ElriaDim είπε:

Καλησπέρα κορίτσι.Θα σου πω την δική μας εμπειρία  επι του θέματος.Σε κάποιες μετρήσεις το σπέρμα ήταν πολύ καλό σε κάποιες αλλες πεσμένο....Μας εγραψαν βιταμίνες (τις ακριβές γύρω στα 100ευρω το κουτάκι)τις πήραμε και δεν ειδαμε καμία διαφορά! Κάποιος συνέστησε τριβόλι! Είναι φυτικό τελείως και ανεβάζει απίστευτα την ποιότητα του σπέρματος και την "διάθεση"του άνδρα!Να το δοκιμάσετε!Και μετά μόλις κάνει ξανά σπερμοδιαγραμα είμαι σίγουρη πως θα δείτε διαφορά!

κυκλοφορεί και σε τσάι αλλά εμείς πήραμε χαπακια 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !!! Διάβασα πως αυτό βοηθάει στην αύξηση της τεστοστερόνης αλλά στην δίκη μας περίπτωση ενώ η τεστοστερόνη είναι στα ανώτατα φυσιολογικά επίπεδα σπερμα όπως φαίνεται δεν παράγει !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Bluee19 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !!! Διάβασα πως αυτό βοηθάει στην αύξηση της τεστοστερόνης αλλά στην δίκη μας περίπτωση ενώ η τεστοστερόνη είναι στα ανώτατα φυσιολογικά επίπεδα σπερμα όπως φαίνεται δεν παράγει !!

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του σπέρματος έχουν βελτιωθεί? Αν έχουν βελτιωθεί τότε η ποσότητα δεν σε πειράζει μπορεί να ήταν Κ τυχαίο. Σε κάθε περίπτωση αν όλα τα υπόλοιπα είναι βελτιωμένα Κ υπάρχει κάτι που σας ανησυχει ότι θα μειωθεί η ποσότητα πάλι απλά κάνεις κατάψυξη σπέρματος . 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , linaa είπε:

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του σπέρματος έχουν βελτιωθεί? Αν έχουν βελτιωθεί τότε η ποσότητα δεν σε πειράζει μπορεί να ήταν Κ τυχαίο. Σε κάθε περίπτωση αν όλα τα υπόλοιπα είναι βελτιωμένα Κ υπάρχει κάτι που σας ανησυχει ότι θα μειωθεί η ποσότητα πάλι απλά κάνεις κατάψυξη σπέρματος . 

 

Το μόνο που βελτιώθηκε ήταν η κατάτμηση 

το μικρόβιο υπάρχει ακόμη και μ είπαν και πως κατά κύτταρα φαινόται πολύ ανεβασμένα που αυτό σημαίνει χρόνια φλεγμονή 

ετσι μου είπαν μόλις από το κέντρο που έκανε την εξέταση 

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του σπέρματος έχουν βελτιωθεί? Αν έχουν βελτιωθεί τότε η ποσότητα δεν σε πειράζει μπορεί να ήταν Κ τυχαίο. Σε κάθε περίπτωση αν όλα τα υπόλοιπα είναι βελτιωμένα Κ υπάρχει κάτι που σας ανησυχει ότι θα μειωθεί η ποσότητα πάλι απλά κάνεις κατάψυξη σπέρματος . 

 

Επίσης μου είπανε από το κέντρο σπερματολογιας πως μπορεί να επειρεασε την ποσότητα αν είχε συχνές εκσπερματίσεις; Όντως επιρεαζει αυτό τόσο πολύ την ποσότητα ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !!! Διάβασα πως αυτό βοηθάει στην αύξηση της τεστοστερόνης αλλά στην δίκη μας περίπτωση ενώ η τεστοστερόνη είναι στα ανώτατα φυσιολογικά επίπεδα σπερμα όπως φαίνεται δεν παράγει !!

 Δοκιμάστε δεν εχετε να χασετε τιποτα!Κι εμεις ειχαμε θέμα και ηταν το μονο που ανεβασε το σπέρμα σε 70%κινητικοτητα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bluee19 είπε:

Το μόνο που βελτιώθηκε ήταν η κατάτμηση 

το μικρόβιο υπάρχει ακόμη και μ είπαν και πως κατά κύτταρα φαινόται πολύ ανεβασμένα που αυτό σημαίνει χρόνια φλεγμονή 

ετσι μου είπαν μόλις από το κέντρο που έκανε την εξέταση 

Επίσης μου είπανε από το κέντρο σπερματολογιας πως μπορεί να επειρεασε την ποσότητα αν είχε συχνές εκσπερματίσεις; Όντως επιρεαζει αυτό τόσο πολύ την ποσότητα ; 

Ε τότε πρέπει να συζητήσετε πως θα πέσει η φλεγμονή με τον ουρολόγο. Σίγουρα επιρεαζουν όλα σε κάποιο βαθμό. Άλλωστε γι'αυτό ζητάνε αποχή πριν τις εξετάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ElriaDim είπε:

 Δοκιμάστε δεν εχετε να χασετε τιποτα!Κι εμεις ειχαμε θέμα και ηταν το μονο που ανεβασε το σπέρμα σε 70%κινητικοτητα

Ουαου εμείς κινητικότητα 0% θα τα δοκιμάσουμε είναι τα χαπάκια που έχουν 25 ευρώ στο Ίντερνετ ; 

πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

Ε τότε πρέπει να συζητήσετε πως θα πέσει η φλεγμονή με τον ουρολόγο. Σίγουρα επιρεαζουν όλα σε κάποιο βαθμό. Άλλωστε γι'αυτό ζητάνε αποχή πριν τις εξετάσεις. 

Θα πάμε το βράδυ να δούμε τ θα μας πει !! Ναι είχε αποχή 3 μέρες απλώς η κοπέλα μας είπε πως και πριν της 3 μέρες αν είχε καθημερινή εκσπερματωση επιρεαζει 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

Ουαου εμείς κινητικότητα 0% θα τα δοκιμάσουμε είναι τα χαπάκια που έχουν 25 ευρώ στο Ίντερνετ ; 

Θα πάμε το βράδυ να δούμε τ θα μας πει !! Ναι είχε αποχή 3 μέρες απλώς η κοπέλα μας είπε πως και πριν της 3 μέρες αν είχε καθημερινή εκσπερματωση επιρεαζει 

τα αγοράζουμε από ένα κατάστημα με φυσικα προϊόντα τσάγια κτλ....στο ιντερνετ το βρισκεις ως κάψουλες τριβόλι της Herbstore 👍

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ElriaDim είπε:

τα αγοράζουμε από ένα κατάστημα με φυσικα προϊόντα τσάγια κτλ....στο ιντερνετ το βρισκεις ως κάψουλες τριβόλι της Herbstore 👍

Σε ευχαριστώ πολύ θα της δούμε και αυτές μπας και ..

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έβγαλες κάποια άκρη. Εμείς είχαμε θέμα με τον κατακερματισμο που δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που έχετε.  Δεν ήξερα για τα χαπάκια που αναφέρετε αλλά πείστηκα για μια δοκιμή ή έστω συζήτηση με τον ουρολόγο. Αυτό που μας πρότειναν μετά από 5 εξωσωματικές ήταν βιοψια ορχεως ώστε να πάρουν από εκεί το σπέρμα. Όντως έγινε αυτό και έδωσε βλαστοκυστες καλής ποιότητας. Βέβαια και πάλι δεν έχουμε θετικό αποτέλεσμα. Πλέον μας είπαν να σκεφτούμε τη δωρεά σπέρματος. Δυστυχώς δεν ξέρω τι να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sunshine1982 είπε:

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έβγαλες κάποια άκρη. Εμείς είχαμε θέμα με τον κατακερματισμο που δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που έχετε.  Δεν ήξερα για τα χαπάκια που αναφέρετε αλλά πείστηκα για μια δοκιμή ή έστω συζήτηση με τον ουρολόγο. Αυτό που μας πρότειναν μετά από 5 εξωσωματικές ήταν βιοψια ορχεως ώστε να πάρουν από εκεί το σπέρμα. Όντως έγινε αυτό και έδωσε βλαστοκυστες καλής ποιότητας. Βέβαια και πάλι δεν έχουμε θετικό αποτέλεσμα. Πλέον μας είπαν να σκεφτούμε τη δωρεά σπέρματος. Δυστυχώς δεν ξέρω τι να κάνουμε...

Καλησπέρα !! Ποσό κατακερματισμό έχετε και σας πρότειναν δότη; Δεν πέφτει με τίποτα ;;; Μορφολογία ποσότητα πως είναι; Έχετε και κάποιο μικρόβιο.  ; 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς δε θυμάμαι να σου πω. Πάει και καιρός από την τελευταία εξέταση. Ξεκίνησε περίπου 80% ,βελτιώθηκε με βιταμίνες κλπ και πήγε περίπου 60% (τα μη ομαλά). Αν τα θυμάμαι καλά τα νούμερα. Ποσοτητα ηταν πολυ καλη, μορφολογια οχι καλη. Επειδή έχουμε κάνει πολλές προσπάθειες είναι λογικό να μας το πούνε. Σου λέει τι άλλο να κάνεις. Δοκίμασα με φυσικό κύκλο(3), σπερματεγχυσεις (3),  διέγερση (7), έκανα προεμφυτευτικο και έβγαιναν υγιή κάποια άλλα δεν προχωρούσαν στη συνέχεια. Καναμε τη γονιμοποιηση με βιοψια σπερματος...Είχα εγκυμοσυνη που οδήγησε σε αποβολή. Σου λέει δοκίμασε και αυτό. Δε σημαίνει ότι θα το κάνω,  είναι άλλη κουβέντα αυτή αλλά πλέον περίμενα συζήτηση για δανεικό υλικό. Και οι γιατροί και οι εμβρυολογοι από ένα σημείο και μετά δεν ξέρουν τι άλλο να κάνουν. Αυτοί βλέπουν στεγνά και ρεαλιστικα τα πράγματα και κοιτάζουν το πείραμα. Μην επηρεάζεσαι από τα δικά μου. Εγώ δεν είμαι τυχερή στο συγκεκριμένο θέμα(είμαι σε άλλα ομως ). Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και να ακούς το γιατρό σου. Βήμα βήμα όλα θα γίνουν. Ξέρω περιπτώσεις με κακό σπέρμα που προχώρησαν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, sunshine1982 είπε:

Ακριβώς δε θυμάμαι να σου πω. Πάει και καιρός από την τελευταία εξέταση. Ξεκίνησε περίπου 80% ,βελτιώθηκε με βιταμίνες κλπ και πήγε περίπου 60% (τα μη ομαλά). Αν τα θυμάμαι καλά τα νούμερα. Ποσοτητα ηταν πολυ καλη, μορφολογια οχι καλη. Επειδή έχουμε κάνει πολλές προσπάθειες είναι λογικό να μας το πούνε. Σου λέει τι άλλο να κάνεις. Δοκίμασα με φυσικό κύκλο(3), σπερματεγχυσεις (3),  διέγερση (7), έκανα προεμφυτευτικο και έβγαιναν υγιή κάποια άλλα δεν προχωρούσαν στη συνέχεια. Καναμε τη γονιμοποιηση με βιοψια σπερματος...Είχα εγκυμοσυνη που οδήγησε σε αποβολή. Σου λέει δοκίμασε και αυτό. Δε σημαίνει ότι θα το κάνω,  είναι άλλη κουβέντα αυτή αλλά πλέον περίμενα συζήτηση για δανεικό υλικό. Και οι γιατροί και οι εμβρυολογοι από ένα σημείο και μετά δεν ξέρουν τι άλλο να κάνουν. Αυτοί βλέπουν στεγνά και ρεαλιστικα τα πράγματα και κοιτάζουν το πείραμα. Μην επηρεάζεσαι από τα δικά μου. Εγώ δεν είμαι τυχερή στο συγκεκριμένο θέμα(είμαι σε άλλα ομως ). Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και να ακούς το γιατρό σου. Βήμα βήμα όλα θα γίνουν. Ξέρω περιπτώσεις με κακό σπέρμα που προχώρησαν μια χαρά!

Συγνώμη αφού είχες κάνει προεμφυτευτικο και είχε βρεθεί υγιής έμβρυο πως σου ανέφεραν δότη και όχι κάποια εξέταση στην μήτρα ; Μήπως υπάρχει κάτι εκεί και δεν έγινε εμφύτευση αφού το έμβρυο ήταν υγιής !!! Δεν γνωρίζω και εγώ απλώς διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ και είχα δει πως στην μη εμφύτευση υγιούς εμβρύου κάτι παίζει στην μήτρα 

Link to comment
Share on other sites

Όχι η μήτρα είναι μια χαρά. Πάντα έχω χοριακη ,απλώς εξελίσσεται σε βιοχημικη. Όταν έκανα τον προεμφυτευτικο μόνο και έβαλα 3 βλαστοκυστες που είχαν ελέγχθει , έδωσαν 0 χοριακη. Εκεί μας είπαν ότι η διαδικασία του προεμφυτευτικου ίσως και να τα αλλοιώνει. Μου το είπαν για δότη γιατί σου λέει ξεκινήσατε με πρόβλημα στο σπέρμα,  πριν γεράσουν εντελώς τα ωάρια κάντε κάτι. Εγώ έχω ΑΜΗ 3,1.  Επίσης έχουμε δοκιμάσει τα πάντα και μπορεί και ο προεμφυτευτικος να τα αποδυναμώνει εξαιτίας πιο αδύναμου σπερματος. Ειλικρινά δεν υπάρχει γιατρός που να μην πήγα, ούτε εξέταση που να μην έχω κάνει. Καταλαβαίνω τη λογική τους ,είναι και ο σύζυγος σε σχετικο επαγγελμα και το καταλαβαίνει και ο ίδιος αυτό. Επίσης έχουμε εξαντληθεί με όλο αυτό, σωματικά, ψυχικά, οικονομικά,  μεταξύ μας... Πρέπει κάποτε να τελειώσει. Είτε λες σταματαμε, είτε προχωράω με άλλο υλικό και βλέπουμε. Για την ώρα επειδή δε νιώθω έτοιμη για δανεικό σπέρμα, είπα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια με δικο μας υλικο και μέχρι τότε να προετοιμάσω του εαυτό μου να δεχτεί το τελευταία φορά και ότι γίνει. Πόσες ωοληψιες να κάνω? Πόσα φάρμακα να πάρω ακόμη? Μπορεί και να προχωρήσει με.δικο.μας υλικό αλλά μπορεί μετά από 5 ωοληψιες. Δεν το αποκλειει κανεις αυτο. Το θεμα ειναι αντεχω ? Δεν ξέρω πραγματικά. Ας ελπίσω ότι αυτή η προσπάθεια θα είναι η τελευταία και τυχερή. 

  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 3
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...