Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Eflenew είπε:

      Όλα με το καλό κορίτσι μου!!! 

      Μπράβο σου!!! Τελεια είναι!! Καλούς διπλασιασμους και να ζήσεις αυτή την όμορφη διαδρομή!!!

      Σε ευχαριστώ πολύ 🥰😊!! 

      2 ώρες πρίν, helena212 είπε:

      Πόσο χαίρομαι! ΜΠΡΑΒΟ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!

      να έχεις μια καλή εγκυμοσυνη και τελειομηνη! ❤️❤️❤️🙏

      Σε ευχαριστώ πολύ 😘❤️🥰!!! 

Παρένθετη και βιοηθική


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Maira98 είπε:

Ναι, τις θεωρώ πολύ αξιοπρεπείς όταν γίνεται νόμιμα και είπα συγκεκριμένα ότι οι γυναίκες που γέννησαν τα εγγόνια τους, ρισκάροντας ακόμα και τη ζωή τους σε αυτή την ηλικία, είναι ηρωίδες, αλλά μάλλον σου διέφυγε. Έγραψα συγκεκριμένα ότι η γυναίκα πρέπει να επιτρέπεται να κάνει δωρεά ωαρίων, αλλά με όριο πχ 2 φορές, γιατί δεν είναι καλό για την υγεία της. Για τον άνδρα η δωρεά σπέρματος είναι πολύ πιο εύκολη. Δεν είναι το ίδιο. Ξεχνάς ότι υπάρχουν παιδιά άτυχα που έχουν πεθάνει οι γονείς τους ή λόγω της αναπηρίας τους δεν τα αναζητά κανείς. Δεν κλέβονται τα παιδιά σε υιοθεσίες κατά κανόνα, εκτός αν πρόκειται για κύκλωμα εμπορίας βρεφών (η Ρουμάνα που είχε γεννήσει και ετοίμαζαν το βρέφος για υιοθεσία από ζευγάρι από συγκεκριμένη πόλη έναντι μεγάλου χρηματικού ποσού). Αυτό λέω: η νόμιμη οδός σου εξασφαλίζει ότι κατά κανόνα δεν υπάρχουν θύματα εκμετάλλευσης (χωρίς να αποκλείεται εντελώς το ενδεχόμενο. Μειώνεται όμως). Αντίθετα η παράνομη οδός είναι ένδειξη ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους εκμεταλλεύονται. Επίσης, είπα ότι είναι λογικό να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για την απόκτηση ενός μωρού, και μάλιστα που συνδέεται βιολογικά μαζί μας κατά πρώτο λόγο, αλλά όλα έχουν κάποια όρια. Δε φτάνουμε σε σημείο να μην ενδιαφερόμαστε για το τι είναι νόμιμο και τι όχι. Ούτε φτάνουμε στο σημείο να μην ενδιαφερόμαστε αν νέες γυναίκες πέφτουν θύματα trafficking. Εδώ χαρακτήρισαν την παρένθετη "επάγγελμα". Εδώ κάποιες πρότειναν να πληρώσουν εξωσωματική σε άτεκνη και να κρατήσουν ένα από τα δύο μωρά που θα γεννηθούν! Κάπου έχουμε χάσει το μέτρο. Και σε κάποιες περιπτώσεις η υιοθεσία είναι μονόδρομος. Βλέπετε το θέμα μόνο από την πλευρά των ζευγαριών που τα κατάφεραν να αποκτήσουν παιδί. Δεν το βλέπετε όμως για μια στιγμή από την πλευρά των ζευγαριών που δεν τα κατάφεραν ή από την πλευρά αυτών που ακόμα ψάχνουν το γεννητικό τους υλικό, ούτε από την πλευρά των γυναικών που τις είχαν στα δωματιάκια! Αυτό παρατηρώ. Αν θέλετε όσοι το υποστηρίζετε αυτό κάντε μια πρόταση να νομιμοποιηθεί η χρησιμοποίηση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής για σοβαρές ιατρικές πράξεις πάνω στο σώμα τους. Επίσης, καμιά δεν μου είπε αν συμφωνεί ή όχι με τις "πρακτικές" της κλινικής Χανίων ή είναι καταδικαστέες.

Εντελώς ό,τι να ναι εδώ μέσα!!! Εσύ αν θες βγες και παρότρυνε την προσέγγιση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής και τη δήλωσή της στο δικαστήριο ως "οικογενειακής φίλης" του ζευγαριού για να βγει άδεια, την οποία και έθιξα. Εγώ θα είμαι απέναντι.

δυστυχώς δεν είμαι από αυτές που τα κατάφεραν , άρα δεν μιλάω εκ του ασφαλούς.

προτείνεις υιοθεσία με πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά έγχρωμο, Αφρική ,Ασία, αναπηρία και όχι παιδιών που έχουν φύγει οι γονείς τους από την ζωή και ενδεχομένως δεν έχουν και κανέναν άλλο κοντά τους.  τροφή για δική σου σκέψη λοιπόν.

δεν επιτρέπεται να λες ότι είναι εγωιστικό επειδή διαλέγουμε να κάνουμε ότι μπορούμε (νόμιμα πάντα) για να κυοφορήσουμε και να γεννήσουμε , για να ικανοποιήσουμε μεταξύ άλλων και την ανάγκη μας για μητρότητα., ενώ θα έπρεπε να υιοθετήσουμε , ξέρεις και η υιοθεσία καλύπτει και αυτήν την ανάγκη της μητρότητας.  μη μας κρίνεις επειδή θέλουμε να κυοφορήσουμε και όχι να υιοθετήσουμε.

θα πρέπει όλοι μας να σεβόμαστε τις επιθυμίες των άλλων.  νόμιμα πάντα, αυτό το γράφουν άλλωστε όσες απαντήσεις διάβασα.   και άν υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει γράψει για παράνομους τρόπους , θα πρέπει να της μιλήσουμε με ευγένεια, να καταλάβει ότι υπάρχει και ο άλλος δρόμος, ότι δεν χρειάζεται να κάνει περίεργα πράγματα που θα βλαψουν κάποιους άλλους.

ο πόνος που έχουμε, δεν αφήνει να δούμε καθαρά πολλες φορές.  

μην είσαι επιθετική επειδή βρήκες αντίδραση , ξαναδιάβασε κάποια στιγμή την ανάρτηση σου, γενικεύεις , επειδή υπάρχουν κάποια πολύ σκοτεινά μονοπάτια, που ίσως γνώρισες .

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Και υποθέτω ότι η υιοθεσία παιδιού ΑΜΕΑ δε συστήνεται σε όλα τα ζευγάρια. Προφανώς οι ειδικοί βλέπουν κάτι στα ζευγάρια, βλέπουν ότι έχουν την αντοχή, την κατανόηση, δε θα το πρότειναν σε όποιον να είναι. Επίσης, το ότι πέρασε από το μυαλό ενός ζευγαριού, και δεν το απέρριψαν από την πρώτη στιγμή, αλλά θέλουν να το συζητήσουν, επίσης κάτι σημαίνει. Νομίζω ότι το συζητούν γιατί ψάχνουν ενθάρρυνση και υποστήριξη από κάπου. Και πάλι όμως, στη θεωρία είναι όλα καλά, στην πράξη τι γίνεται. 

Μάλλον επειδή γράφεις ασυγκράτητα για πράγματα που δεν μπορείς να γνωρίζεις, και προσπαθείς να μου πεις "ε, και τι έγινε" ή να με φιμώσεις ποιος ξέρει γιατί, προσπάθησε να απαντήσεις εσύ σε κάποια ερωτήματα ειλικρινά, γιατί βλέπεις το πρόβλημα μόνο από την πλευρά ενός ανθρώπου ή ενός ζευγαριού που θέλει οπωσδήποτε να αποκτήσει ένα μωρό:

-Πώς θα ένιωθες αν ήσουν στη θέση της καταγγέλουσας με 7 εξωσωματικές, 20.000 ευρώ χαμένα, με 4 εικονικές εμβρυομεταφορές, αλλά με 18 χάπια την ημέρα;

-Πώς θα ένιωθες αν είχες πάει με τον σύντροφό σου να δώσετε γονιμοποιημένα ωάρια για κρυοσυντήρηση και ξυπνούσες αύριο και άκουγες 200 γυναίκες να καταγγέλουν ότι το δικό τους γεννητικό υλικό μεταφέρθηκε σε άλλες γυναίκες εν αγνοία τους; Θα έλεγες "ας περιμένω τη δικαιοσύνη" και θα ήσουν ψύχραιμη;

-Πώς θα αισθανόσουν αν ήσουν ένα από τα εξαπατημένα ζευγάρια;

-Πώς θα αισθανόσουν αν ήσουν παιδί και σου αποκάλυπταν οι γονείς σου ότι σε αγόρασαν σε κύκλωμα παράνομων υιοθεσιών;

-Πώς θα αισθανόσουν αν ήσουν φτωχή, εξαθλιωμένη γυναίκα νεαρής ηλικίας και σε μετέφεραν μεσάζοντες σε ξένη χώρα και σου πατούσαν ενέσεις και χάπια γιατί κάποιοι πλήρωναν 120.000 και σε είχαν σε δωμάτια για να ελέγχουν τι κάνεις, μη και βγει ελαττωματικό το "προϊόν";

-Η ΣΔΟΕ εντόπισε 3 εκ. ευρώ σε 7 offshore. Κάποιο σχόλιο γι αυτό; Όλα καλά;

Δε χρειάζεται ούτε να είσαι παθούσα, ούτε να σου συνέβη εσένα, ούτε να αντιμετωπίζεις τα ίδια προβλήματα για να αγανακτήσεις με όσα συμβαίνουν και να μην ενθαρρύνουμε κι άλλους να ακολουθήσουν το "λαμπρό παράδειγμα". Πρέπει να ενημερώνουμε τον κόσμο, όχι να τους κάνουμε και εθνικούς ευεργέτες. 

Τα υπόλοιπα είναι εικασίες δικές σου και φαντασίες. Μόνη σου ρωτάς-μόνη σου απαντάς, κλασικό γνώρισμα ανθρώπου που δε θέλει να ρωτήσει, αλλά να κάνει διάλεξη σαν άλλος παιδαγωγικός ραβδούχος. Ούτε πρόκειται να σου αλλάξω γνώμη, ούτε με ενδιαφέρει να σου την αλλάξω, γιατί ξέρω ότι δεν μπορώ να αλλάξω τη γνώμη σε ανθρώπους που δεν μπορούν να μπουν από την άλλη πλευρά της υπόθεσης. Δε βλέπεις και την άλλη όψη του νομίσματος, ok, δικό σου θέμα. Προσωπικά την ενθαρρύνω να συνεχίσει τις προσπάθειες για υιοθεσία και να μην τα παρατήσει.

Την καλησπέρα μου.

 

πρίν από 35 λεπτά , Maira98 είπε:

Ναι, τις θεωρώ πολύ αξιοπρεπείς όταν γίνεται νόμιμα και είπα συγκεκριμένα ότι οι γυναίκες που γέννησαν τα εγγόνια τους, ρισκάροντας ακόμα και τη ζωή τους σε αυτή την ηλικία, είναι ηρωίδες, αλλά μάλλον σου διέφυγε. Έγραψα συγκεκριμένα ότι η γυναίκα πρέπει να επιτρέπεται να κάνει δωρεά ωαρίων, αλλά με όριο πχ 2 φορές, γιατί δεν είναι καλό για την υγεία της. Για τον άνδρα η δωρεά σπέρματος είναι πολύ πιο εύκολη. Δεν είναι το ίδιο. Ξεχνάς ότι υπάρχουν παιδιά άτυχα που έχουν πεθάνει οι γονείς τους ή λόγω της αναπηρίας τους δεν τα αναζητά κανείς. Δεν κλέβονται τα παιδιά σε υιοθεσίες κατά κανόνα, εκτός αν πρόκειται για κύκλωμα εμπορίας βρεφών (η Ρουμάνα που είχε γεννήσει και ετοίμαζαν το βρέφος για υιοθεσία από ζευγάρι από συγκεκριμένη πόλη έναντι μεγάλου χρηματικού ποσού). Αυτό λέω: η νόμιμη οδός σου εξασφαλίζει ότι κατά κανόνα δεν υπάρχουν θύματα εκμετάλλευσης (χωρίς να αποκλείεται εντελώς το ενδεχόμενο. Μειώνεται όμως). Αντίθετα η παράνομη οδός είναι ένδειξη ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους εκμεταλλεύονται. Επίσης, είπα ότι είναι λογικό να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για την απόκτηση ενός μωρού, και μάλιστα που συνδέεται βιολογικά μαζί μας κατά πρώτο λόγο, αλλά όλα έχουν κάποια όρια. Δε φτάνουμε σε σημείο να μην ενδιαφερόμαστε για το τι είναι νόμιμο και τι όχι. Ούτε φτάνουμε στο σημείο να μην ενδιαφερόμαστε αν νέες γυναίκες πέφτουν θύματα trafficking. Εδώ χαρακτήρισαν την παρένθετη "επάγγελμα". Εδώ κάποιες πρότειναν να πληρώσουν εξωσωματική σε άτεκνη και να κρατήσουν ένα από τα δύο μωρά που θα γεννηθούν! Κάπου έχουμε χάσει το μέτρο. Και σε κάποιες περιπτώσεις η υιοθεσία είναι μονόδρομος. Βλέπετε το θέμα μόνο από την πλευρά των ζευγαριών που τα κατάφεραν να αποκτήσουν παιδί. Δεν το βλέπετε όμως για μια στιγμή από την πλευρά των ζευγαριών που δεν τα κατάφεραν ή από την πλευρά αυτών που ακόμα ψάχνουν το γεννητικό τους υλικό, ούτε από την πλευρά των γυναικών που τις είχαν στα δωματιάκια! Αυτό παρατηρώ. Αν θέλετε όσοι το υποστηρίζετε αυτό κάντε μια πρόταση να νομιμοποιηθεί η χρησιμοποίηση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής για σοβαρές ιατρικές πράξεις πάνω στο σώμα τους. Επίσης, καμιά δεν μου είπε αν συμφωνεί ή όχι με τις "πρακτικές" της κλινικής Χανίων ή είναι καταδικαστέες.

Εντελώς ό,τι να ναι εδώ μέσα!!! Εσύ αν θες βγες και παρότρυνε την προσέγγιση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής και τη δήλωσή της στο δικαστήριο ως "οικογενειακής φίλης" του ζευγαριού για να βγει άδεια, την οποία και έθιξα. Εγώ θα είμαι απέναντι.

Common sense just left the chat..

 

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Maira98 είπε:

Ναι, τις θεωρώ πολύ αξιοπρεπείς όταν γίνεται νόμιμα και είπα συγκεκριμένα ότι οι γυναίκες που γέννησαν τα εγγόνια τους, ρισκάροντας ακόμα και τη ζωή τους σε αυτή την ηλικία, είναι ηρωίδες, αλλά μάλλον σου διέφυγε. Έγραψα συγκεκριμένα ότι η γυναίκα πρέπει να επιτρέπεται να κάνει δωρεά ωαρίων, αλλά με όριο πχ 2 φορές, γιατί δεν είναι καλό για την υγεία της. Για τον άνδρα η δωρεά σπέρματος είναι πολύ πιο εύκολη. Δεν είναι το ίδιο. Ξεχνάς ότι υπάρχουν παιδιά άτυχα που έχουν πεθάνει οι γονείς τους ή λόγω της αναπηρίας τους δεν τα αναζητά κανείς. Δεν κλέβονται τα παιδιά σε υιοθεσίες κατά κανόνα, εκτός αν πρόκειται για κύκλωμα εμπορίας βρεφών (η Ρουμάνα που είχε γεννήσει και ετοίμαζαν το βρέφος για υιοθεσία από ζευγάρι από συγκεκριμένη πόλη έναντι μεγάλου χρηματικού ποσού). Αυτό λέω: η νόμιμη οδός σου εξασφαλίζει ότι κατά κανόνα δεν υπάρχουν θύματα εκμετάλλευσης (χωρίς να αποκλείεται εντελώς το ενδεχόμενο. Μειώνεται όμως). Αντίθετα η παράνομη οδός είναι ένδειξη ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους εκμεταλλεύονται. Επίσης, είπα ότι είναι λογικό να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για την απόκτηση ενός μωρού, και μάλιστα που συνδέεται βιολογικά μαζί μας κατά πρώτο λόγο, αλλά όλα έχουν κάποια όρια. Δε φτάνουμε σε σημείο να μην ενδιαφερόμαστε για το τι είναι νόμιμο και τι όχι. Ούτε φτάνουμε στο σημείο να μην ενδιαφερόμαστε αν νέες γυναίκες πέφτουν θύματα trafficking. Εδώ χαρακτήρισαν την παρένθετη "επάγγελμα". Εδώ κάποιες πρότειναν να πληρώσουν εξωσωματική σε άτεκνη και να κρατήσουν ένα από τα δύο μωρά που θα γεννηθούν! Κάπου έχουμε χάσει το μέτρο. Και σε κάποιες περιπτώσεις η υιοθεσία είναι μονόδρομος. Βλέπετε το θέμα μόνο από την πλευρά των ζευγαριών που τα κατάφεραν να αποκτήσουν παιδί. Δεν το βλέπετε όμως για μια στιγμή από την πλευρά των ζευγαριών που δεν τα κατάφεραν ή από την πλευρά αυτών που ακόμα ψάχνουν το γεννητικό τους υλικό, ούτε από την πλευρά των γυναικών που τις είχαν στα δωματιάκια! Αυτό παρατηρώ. Αν θέλετε όσοι το υποστηρίζετε αυτό κάντε μια πρόταση να νομιμοποιηθεί η χρησιμοποίηση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής για σοβαρές ιατρικές πράξεις πάνω στο σώμα τους. Επίσης, καμιά δεν μου είπε αν συμφωνεί ή όχι με τις "πρακτικές" της κλινικής Χανίων ή είναι καταδικαστέες.

Εντελώς ό,τι να ναι εδώ μέσα!!! Εσύ αν θες βγες και παρότρυνε την προσέγγιση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής και τη δήλωσή της στο δικαστήριο ως "οικογενειακής φίλης" του ζευγαριού για να βγει άδεια, την οποία και έθιξα. Εγώ θα είμαι απέναντι.

 

Εδώ μέσα δεν είμαστε ό,τι να'ναι και σου το είπαν και άλλες κοπέλες που απάντησαν σε αυτό που έγραψες.

Κοίτα πρώτα να καταλάβεις το τι ακριβώς γράφω και εγώ και πως με το μπουλινγκ σου πονάς γυναίκες που προσπαθούν να αποκτήσουν παιδί και μετά πες αυτά που λες και είπες. 

Προφανώς σου αρέσει να πληγώνεις άλλους ανθρώπους ενώ εμμέσως πλην σαφώς σου έχουν πει εδώ μέσα πως δεν ανήκει ένα τέτοιο κατηγορηματικό θέμα.

Αν είχες ίχνος ήθος θα κατέβαζες από μόνη σου την ανάρτηση σου και θα έκανες τα παράπονά σου στους οργανισμούς που ασχολούνται με αυτά που περιγράφεις και όχι σε ένα φόρουμ που είναι για συμπαράσταση κτλ.

Εδώ μέσα ξαναλέω δεν είμαστε ό,τι να'ναι!!!!!!

 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Για να υπάρχει σωστή ενημέρωση του κόσμου:

1. Όταν πηγαίνουμε σε μια κλινική και μας ζητάνε ένα ασυνήθιστα μεγάλο ποσό, μαύρα, για να μας φέρουν κοπέλα από ευάλωτη κοινωνική ομάδα από το εξωτερικό ή το εσωτερικό, πάντα να μπαίνετε σε υποψίες. Είναι πρακτικές που δε γίνονται σε άλλες κλινικές, ποσά που δε ζητούνται από άλλους γιατρούς, άρα αυτό και μόνο είναι περίεργο.

2. Δεν αποκρύπτουμε τίποτα από τις αρχές ούτε δηλώνουμε μια άγνωστη κοπέλα ως "οικογενειακή φίλη".

3. Όταν κάποιος θέλει να υιοθετήσει, ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσει ποσό που θα πλήρωνε για αγορά κατοικίας. Πρόκειται για υιοθεσία, όχι αγοραπωλησία.

4. Θέλει προσοχή ο γυναικολόγος που έχουμε να είναι άτομο που μας εμπνέει εμπιστοσύνη, που μας βλέπει ως γυναίκες κι όχι σαν πορτοφόλια, και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε γυναικολογικό θέμα.

5. Η παρένθετη μπαίνει με συμφωνία χωρίς αντάλλαγμα για να βοηθήσει μια άλλη γυναίκα που δεν μπορεί να κυοφορήσει και δεν είναι ένα δύσκολο επάγγελμα που κάποια πρέπει να κάνει για να φτιάξει τη ζωή της.

6. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

7. Κάποιες φορές, η υιοθεσία είναι η μόνη δυνατότητα και δεν είναι ντροπή να την εξετάζουμε, ιδίως όταν το προτείνουν ειδικοί.

Με μαγάλη μου λύπη βλέπω ότι αρνούμαστε να μιλήσουμε εναντίον κάποιων πρακτικών που έχουν οδηγήσει ανθρώπους στη φυλακή για την ώρα και δε θέλουμε ούτε οι άλλοι να το αναδεικνύουν. Θα παρακολουθώ τη συγκεκριμένη υπόθεση και πώς θα εξελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Για να υπάρχει σωστή ενημέρωση του κόσμου:

1. Όταν πηγαίνουμε σε μια κλινική και μας ζητάνε ένα ασυνήθιστα μεγάλο ποσό, μαύρα, για να μας φέρουν κοπέλα από ευάλωτη κοινωνική ομάδα από το εξωτερικό ή το εσωτερικό, πάντα να μπαίνετε σε υποψίες. Είναι πρακτικές που δε γίνονται σε άλλες κλινικές, ποσά που δε ζητούνται από άλλους γιατρούς, άρα αυτό και μόνο είναι περίεργο.

2. Δεν αποκρύπτουμε τίποτα από τις αρχές ούτε δηλώνουμε μια άγνωστη κοπέλα ως "οικογενειακή φίλη".

3. Όταν κάποιος θέλει να υιοθετήσει, ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσει ποσό που θα πλήρωνε για αγορά κατοικίας. Πρόκειται για υιοθεσία, όχι αγοραπωλησία.

4. Θέλει προσοχή ο γυναικολόγος που έχουμε να είναι άτομο που μας εμπνέει εμπιστοσύνη, που μας βλέπει ως γυναίκες κι όχι σαν πορτοφόλια, και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε γυναικολογικό θέμα.

5. Η παρένθετη μπαίνει με συμφωνία χωρίς αντάλλαγμα για να βοηθήσει μια άλλη γυναίκα που δεν μπορεί να κυοφορήσει και δεν είναι ένα δύσκολο επάγγελμα που κάποια πρέπει να κάνει για να φτιάξει τη ζωή της.

6. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

7. Κάποιες φορές, η υιοθεσία είναι η μόνη δυνατότητα και δεν είναι ντροπή να την εξετάζουμε, ιδίως όταν το προτείνουν ειδικοί.

Με μαγάλη μου λύπη βλέπω ότι αρνούμαστε να μιλήσουμε εναντίον κάποιων πρακτικών που έχουν οδηγήσει ανθρώπους στη φυλακή για την ώρα και δε θέλουμε ούτε οι άλλοι να το αναδεικνύουν. Θα παρακολουθώ τη συγκεκριμένη υπόθεση και πώς θα εξελιχθεί.

Ο δεκάλογος της MAIRA98…

ΕυχΑριστουμε…

αντιλανβανομαι ότι συνδέεις την παρένθετη μητρότητα με την παρανομία. Επαναλαμβάνω ότι υπάρχει ένα κύκλωμα δεν σημαίνει ότι όλα είναι κύκλωμα. 

Επίσης, θέλεις να βγούμε δημόσια να καταδικάσουμε, σχόλιο που έκανες προς εμένα, για να βγω δημόσια σημαίνει ονομαστικά, είσαι σε ένα φόρουμ χωρίς ονόματα και προσωπικά εγώ δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο. Ότι καταδικάζω την παρανομία, είναι προφανές. Όπως και όλες οι κοπέλες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ζευγάρι που θέλει η γυναίκα που θα φέρει στον κόσμο το παιδί τους να κακοπερασει. Το αντίθετο.

επισης επαναλαμβάνω εσυ υποστηρίζεις ότι είναι θεάρεστο έργο οι γυναίκες που βάζουν ακόμα και σε κίνδυνο την ζωή τους για να βοηθήσουν ένα άτομο της οικογένειας τους. Δίνεις και παραδείγματα και το θαυμάζεις ξανά και ξανα και αν αντιλαμβάνομαι καλά αυτό μόνο θεωρείς ουσιαστικά νόμιμο και ηθικό στην διαδικασία της παρένθετης μητρότητας. Και αναρωτιέμαι εκ νέου, γιατί δεν το κανείς και εσυ. Γιατί δεν βοηθάς μια στενή συγγενή σου με νόμιμο και ηθικό τρόπο προσφέροντας ευλογία; 
 

τροφη για σκέψη…

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Kate33 είπε:

Ο δεκάλογος της MAIRA98…

ΕυχΑριστουμε…

αντιλανβανομαι ότι συνδέεις την παρένθετη μητρότητα με την παρανομία. Επαναλαμβάνω ότι υπάρχει ένα κύκλωμα δεν σημαίνει ότι όλα είναι κύκλωμα. 

Επίσης, θέλεις να βγούμε δημόσια να καταδικάσουμε, σχόλιο που έκανες προς εμένα, για να βγω δημόσια σημαίνει ονομαστικά, είσαι σε ένα φόρουμ χωρίς ονόματα και προσωπικά εγώ δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο. Ότι καταδικάζω την παρανομία, είναι προφανές. Όπως και όλες οι κοπέλες. Δεν νομίζω ότι υπάρχει ζευγάρι που θέλει η γυναίκα που θα φέρει στον κόσμο το παιδί τους να κακοπερασει. Το αντίθετο.

επισης επαναλαμβάνω εσυ υποστηρίζεις ότι είναι θεάρεστο έργο οι γυναίκες που βάζουν ακόμα και σε κίνδυνο την ζωή τους για να βοηθήσουν ένα άτομο της οικογένειας τους. Δίνεις και παραδείγματα και το θαυμάζεις ξανά και ξανα και αν αντιλαμβάνομαι καλά αυτό μόνο θεωρείς ουσιαστικά νόμιμο και ηθικό στην διαδικασία της παρένθετης μητρότητας. Και αναρωτιέμαι εκ νέου, γιατί δεν το κανείς και εσυ. Γιατί δεν βοηθάς μια στενή συγγενή σου με νόμιμο και ηθικό τρόπο προσφέροντας ευλογία; 
 

τροφη για σκέψη…

Σου είπα, αλλά δε θες να καταλάβεις και επιμένεις. Δεν μπορώ να κυοφορώ ένα μωρό για 9 μήνες και μόλις το γεννήσω να μου το πάρουν! Θα επηρρεάσει την ψυχική μου υγεία, την ψυχική υγεία του παιδιού που θα γεννηθεί (γιατί δεν ξέρω τις αντιδράσεις μου κάθε φορά που θα το έβλεπα) και θα επιδεινώσει ακόμα περισσότερο την ψυχική υγεία της γυναίκας που θα πάρει άδεια. Τώρα για όποια συγγενή ή φίλη αντέχει να αποχωριστεί το παιδάκι που κυοφορεί και έχει τα ψυχικά αποθέματα, είμαι υπέρ, όπως έγραψα. Για την κόρη μου στο μέλλον, αν χρειαζόταν, θα το έκανα, γιατί θα είναι του παιδιού μου το παιδί και θα το μεγάλωνα εγώ και φυσικά θα μεγάλωνε γνωρίζοντας πώς γεννήθηκε.

Δεν εννοείς να το καταλάβεις, μόνο χολή και ειρωνεία ξέρεις να βγάζεις, γιατί έτσι έχεις μάθει να αντιδράς όπως κατάλαβα και πάντα σου φταίνε οι άλλοι φυσικά που σε ενοχλούν. Θεωρείς ότι είναι προσφορά το να μπεις παρένθετη, και προφανώς δεν το έκανες ούτε εσύ όταν ήσουν 20-30 για κάποιον λόγο. Όμως επιμένεις να θες να με κάνεις παρένθετη, πιστεύοντας ότι είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο και εμφανίζεσαι σίγουρη ότι έτσι θα επιτευχθεί ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη, χωρίς να στο έχει πει κανείς γιατρός. Επίσης μπορώ να γεννήσω και οκτάδυμα (όπως έχει γίνει για την ιστορία) και να αρχίσω να τα μοιράζω στον δρόμο σαν φυλλάδια, αν επιβιώσω. Ικανοποιημένη;

ΥΓ: μόλις βγει πρωτόδικη απόφαση, αναμένω να σπάσεις τη σιωπή σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Maira98 είπε:

Σου είπα, αλλά δε θες να καταλάβεις και επιμένεις. Δεν μπορώ να κυοφορώ ένα μωρό για 9 μήνες και μόλις το γεννήσω να μου το πάρουν! Θα επηρρεάσει την ψυχική μου υγεία, την ψυχική υγεία του παιδιού που θα γεννηθεί (γιατί δεν ξέρω τις αντιδράσεις μου κάθε φορά που θα το έβλεπα) και θα επιδεινώσει ακόμα περισσότερο την ψυχική υγεία της γυναίκας που θα πάρει άδεια. Τώρα για όποια συγγενή ή φίλη αντέχει να αποχωριστεί το παιδάκι που κυοφορεί και έχει τα ψυχικά αποθέματα, είμαι υπέρ, όπως έγραψα. Για την κόρη μου στο μέλλον, αν χρειαζόταν, θα το έκανα, γιατί θα είναι του παιδιού μου το παιδί και θα το μεγάλωνα εγώ και φυσικά θα μεγάλωνε γνωρίζοντας πώς γεννήθηκε.

Δεν εννοείς να το καταλάβεις, μόνο χολή και ειρωνεία ξέρεις να βγάζεις, γιατί έτσι έχεις μάθει να αντιδράς όπως κατάλαβα και πάντα σου φταίνε οι άλλοι φυσικά που σε ενοχλούν. Θεωρείς ότι είναι προσφορά το να μπεις παρένθετη, και προφανώς δεν το έκανες ούτε εσύ όταν ήσουν 20-30 για κάποιον λόγο. Όμως επιμένεις να θες να με κάνεις παρένθετη, πιστεύοντας ότι είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο και εμφανίζεσαι σίγουρη ότι έτσι θα επιτευχθεί ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη, χωρίς να στο έχει πει κανείς γιατρός. Επίσης μπορώ να γεννήσω και οκτάδυμα (όπως έχει γίνει για την ιστορία) και να αρχίσω να τα μοιράζω στον δρόμο σαν φυλλάδια, αν επιβιώσω. Ικανοποιημένη;

ΥΓ: μόλις βγει πρωτόδικη απόφαση, αναμένω να σπάσεις τη σιωπή σου.

Όχι κορίτσι μου δεν επιμένω να σε κάνω παρένθετη, απλά λέω την άποψη μου για την ζωή σου όπως κανείς και εσυ για τις ζωές άλλων.

οκ, θέλεις να βγάλω δελτίο τύπου με την πρωτόδικη απόφαση; Τι ακριβώς εννοείς δημόσια; Ανώνυμα σε φόρουμ,

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Kate33 είπε:

Όχι κορίτσι μου δεν επιμένω να σε κάνω παρένθετη, απλά λέω την άποψη μου για την ζωή σου όπως κανείς και εσυ για τις ζωές άλλων.

οκ, θέλεις να βγάλω δελτίο τύπου με την πρωτόδικη απόφαση; Τι ακριβώς εννοείς δημόσια; Ανώνυμα σε φόρουμ,

Δε με ενδιαφέρει η επωνυμία σου ή μη. Δε σε ξέρω ούτε και θα ήθελα, έτσι κι αλλιώς. Εσύ είπες να περιμένουμε πρώτα την απόφαση και μετά να δούμε αν έχει γίνει κάτι. Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα ούτε με τα ζευγάρια που βγήκαν στα κανάλια και ψάχνουν ακόμα τι έγινε το γεννητικό τους υλικό, ούτε με την κοπέλα που καταγγέλει 4 εικονικές εμβρυομεταφορές με 18 χάπια ημερησίως. Τουλάχιστον αυτοί να μπορούν να μιλήσουν και πριν την απόφαση χωρίς να τους κάνουμε "ντα".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Maira98 είπε:

Δε με ενδιαφέρει η επωνυμία σου ή μη. Δε σε ξέρω ούτε και θα ήθελα, έτσι κι αλλιώς. Εσύ είπες να περιμένουμε πρώτα την απόφαση και μετά να δούμε αν έχει γίνει κάτι. Ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα ούτε με τα ζευγάρια που βγήκαν στα κανάλια και ψάχνουν ακόμα τι έγινε το γεννητικό τους υλικό, ούτε με την κοπέλα που καταγγέλει 4 εικονικές εμβρυομεταφορές με 18 χάπια ημερησίως. Τουλάχιστον αυτοί να μπορούν να μιλήσουν και πριν την απόφαση χωρίς να τους κάνουμε "ντα".

Έτσι συνηθίζεται στις δημοκρατικές κοινωνίες, να υπάρχει δικαστική απόφαση και να σεβόμαστε το τεκμήριο της αθωότητας. 
δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει 4 εικονικές μεταφορές, ούτε τι σχέση έχουν οι άνθρωποι που αναζητούν το γενετικό τους υλικό. Ήταν υποψήφιες παρένθετες που κακοποιήθηκαν;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Σου είπα, αλλά δε θες να καταλάβεις και επιμένεις. Δεν μπορώ να κυοφορώ ένα μωρό για 9 μήνες και μόλις το γεννήσω να μου το πάρουν! Θα επηρρεάσει την ψυχική μου υγεία, την ψυχική υγεία του παιδιού που θα γεννηθεί (γιατί δεν ξέρω τις αντιδράσεις μου κάθε φορά που θα το έβλεπα) και θα επιδεινώσει ακόμα περισσότερο την ψυχική υγεία της γυναίκας που θα πάρει άδεια. Τώρα για όποια συγγενή ή φίλη αντέχει να αποχωριστεί το παιδάκι που κυοφορεί και έχει τα ψυχικά αποθέματα, είμαι υπέρ, όπως έγραψα. Για την κόρη μου στο μέλλον, αν χρειαζόταν, θα το έκανα, γιατί θα είναι του παιδιού μου το παιδί και θα το μεγάλωνα εγώ και φυσικά θα μεγάλωνε γνωρίζοντας πώς γεννήθηκε.

Δεν εννοείς να το καταλάβεις, μόνο χολή και ειρωνεία ξέρεις να βγάζεις, γιατί έτσι έχεις μάθει να αντιδράς όπως κατάλαβα και πάντα σου φταίνε οι άλλοι φυσικά που σε ενοχλούν. Θεωρείς ότι είναι προσφορά το να μπεις παρένθετη, και προφανώς δεν το έκανες ούτε εσύ όταν ήσουν 20-30 για κάποιον λόγο. Όμως επιμένεις να θες να με κάνεις παρένθετη, πιστεύοντας ότι είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο και εμφανίζεσαι σίγουρη ότι έτσι θα επιτευχθεί ολοκληρωμένη εγκυμοσύνη, χωρίς να στο έχει πει κανείς γιατρός. Επίσης μπορώ να γεννήσω και οκτάδυμα (όπως έχει γίνει για την ιστορία) και να αρχίσω να τα μοιράζω στον δρόμο σαν φυλλάδια, αν επιβιώσω. Ικανοποιημένη;

ΥΓ: μόλις βγει πρωτόδικη απόφαση, αναμένω να σπάσεις τη σιωπή σου.

Πάντως, αυτό που περιγράφεις ως πιο ηθικό και αξιοθαύμαστο, και είναι όντως πολύ αλτρουιστικό, να γίνεις παρένθετη για ένα δικό σου πρόσωπο, εμένα μου φαίνεται χίλιες φορές πιο μπερδεμένο και ότι προοπτικα μπορεί να δημιουργήσει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα. Με εξαίρεση ίσως το να κυοφορήσει η γιαγιά το εγγόνι, το οποίο μη γελιομαστε, στην ηλικία που κάνουμε πλέον όλοι παιδιά, δεν παίζει σα σενάριο, όλες οι άλλες περιπτώσεις (αδελφή για αδελφή/ο, φίλη κτλ), δημιουργεί ακριβώς το πρόβλημα που περιγράφεις ότι θα είχες εσύ. Η παρένθετη θα εμπλέκεται μια ζωή στη ζωή του παιδιού και της οικογένειας. Το πώς θα εξηγήσεις μελλοντικά στο παιδί σου το πώς γεννήθηκε, άστο λίγο απ' έξω. Πριν λίγα χρόνια ακόμα και για την κλασική εξωσωματική έμπαιναν τέτοια επιχειρήματα. Όταν θα έρθουν αυτά τα παιδιά σε ηλικία να τους εξηγήσεις, η επιστήμη θα έχει προχωρήσει τόσο πολύ, που πιθανόν δε θα τους κάνει καμία εντύπωση αυτή η μέθοδος.

Νομίζω ότι ξεκινάς με καλή πρόθεση, όμως ανοίγεις ένα θέμα που στην ουσία του δεν το ξέρεις ούτε από τη μια πλευρά, ούτε από την άλλη.. και προφανώς σου εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθεις κι όλας. Απλά, επειδή αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να είσαι αρκετά νέα, θα σου έλεγα ότι καλό είναι να έχουμε την πλήρη εικόνα μιας κατάσταση πριν καταλήξουμε σε γνώμη!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Για να υπάρχει σωστή ενημέρωση του κόσμου:

1. Όταν πηγαίνουμε σε μια κλινική και μας ζητάνε ένα ασυνήθιστα μεγάλο ποσό, μαύρα, για να μας φέρουν κοπέλα από ευάλωτη κοινωνική ομάδα από το εξωτερικό ή το εσωτερικό, πάντα να μπαίνετε σε υποψίες. Είναι πρακτικές που δε γίνονται σε άλλες κλινικές, ποσά που δε ζητούνται από άλλους γιατρούς, άρα αυτό και μόνο είναι περίεργο.

Από τα λίγα που ξέρω όλες οι κλινικές για παρένθετες πολλά λεφτά ζητάνε και μαύρα. Δεν υπάρχουν οι "καλοί" και οι "κακοί", ν' αφήσεις τους μεν, να πας με τους δε. Ή ακολουθείς τον δρόμο και κάνεις τον σταυρό σου ή το παρατάς το θέμα.

2. Δεν αποκρύπτουμε τίποτα από τις αρχές ούτε δηλώνουμε μια άγνωστη κοπέλα ως "οικογενειακή φίλη".

Πάντως και στις (νόμιμες) ιδιωτικές υιοθεσίες μια χαρά δηλώνει η γυναίκα που πληρώθηκε για να σου δώσει το παιδί της ότι το δίνει σ' εσένα και μόνο σ' εσένα γιατί σε ξέρει και σ' εκτιμά.

3. Όταν κάποιος θέλει να υιοθετήσει, ΔΕΝ χρειάζεται να πληρώσει ποσό που θα πλήρωνε για αγορά κατοικίας. Πρόκειται για υιοθεσία, όχι αγοραπωλησία.

Στις (νόμιμες) ιδιωτικές υιοθεσίες η "ταρίφα" πάει κοντά στα 30 χιλιάρικα (πληροφορία από γνωστούς μου που υιοθέτησαν). Στις (νόμιμες) κρατικές υιοθεσίες μέσω πλατφόρμας τα παιδιά για υιοθεσία είναι ελάχιστα (ως επί το πλείστον μεγάλα σε ηλικία ή με σοβαρά προβλήματα υγείας). 8 στα 10 παιδιά στα ιδρύματα διατίθενται για αναδοχή (που σημαίνει ότι στηρίζεις το παιδί, πλαισιώνοντας ταυτόχρονα και την επικοινωνία με τους βιολογικούς του γονείς, μέχρι αυτοί να μπορέσουν να το πάρουν πάλι κοντά τους). Στις (νόμιμες) διακρατικές υιοθεσίες τα πράγματα δεν πάνε αυτόματα. Οι ανατολικές χώρες (Πολωνίες, Ουκρανίες, Γεωργίες) που είχαν "ανοίξει" τη δεκαετία του 90΄, μετά την κατάρρευση του σοβιετικού μπλοκ, δεν δίνουν πια παιδιά. Η Αιθιοπία "κλείνει" κι αυτή σιγά - σιγά, μένει η Σιέρα Λεόνε κατά κύριο λόγο. 

 

5 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

4. Θέλει προσοχή ο γυναικολόγος που έχουμε να είναι άτομο που μας εμπνέει εμπιστοσύνη, που μας βλέπει ως γυναίκες κι όχι σαν πορτοφόλια, και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε γυναικολογικό θέμα.

Προφανώς. Γενικώς βέβαια οι γυναικολόγοι δεν έχουν και την καλύτερη φήμη στο ιατρικό σινάφι.

5. Η παρένθετη μπαίνει με συμφωνία χωρίς αντάλλαγμα για να βοηθήσει μια άλλη γυναίκα που δεν μπορεί να κυοφορήσει και δεν είναι ένα δύσκολο επάγγελμα που κάποια πρέπει να κάνει για να φτιάξει τη ζωή της.

Ναι, στο στρουμφοχωριό.

6. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.

Το έλεγε και η γιαγιά μου αυτό.

7. Κάποιες φορές, η υιοθεσία είναι η μόνη δυνατότητα και δεν είναι ντροπή να την εξετάζουμε, ιδίως όταν το προτείνουν ειδικοί.

Δε νομίζω ότι υπάρχουν "ειδικοί" που προτείνουν υιοθεσία. Πολλά ζευγάρια σήμερα την έχουν ως πρώτη λύση αλλά τρώνε και τρελλές "πόρτες" καθώς είπαμε ότι τα παιδιά για υιοθεσία δεν περισσεύουν.

Με μαγάλη μου λύπη βλέπω ότι αρνούμαστε να μιλήσουμε εναντίον κάποιων πρακτικών που έχουν οδηγήσει ανθρώπους στη φυλακή για την ώρα και δε θέλουμε ούτε οι άλλοι να το αναδεικνύουν. Θα παρακολουθώ τη συγκεκριμένη υπόθεση και πώς θα εξελιχθεί.

Κι εγώ έχω περιέργεια τι θα γίνει στην συγκεκριμένη υπόθεση. Η Ελλάδα θεσμικά πάντως στηρίζει πολύ τον ιατρικό "τουρισμό" της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Αν κρίνω από το "όνομά" σου είσαι ... 26 χρονών...

Ε ρε να δεις εγώ κάτι ρομφαίες που κρατούσα στα 26.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι μέχρι το βραδυ που θα έμπαινα,θα είχε κλείσει το θέμα (τα διάβασα μαζεμένα τα μνματα το πρωι) .να πω ότι ο λόγος που κάνω το ποστ ,δεν είναι για να εκφέρω άποψη για το θέμα της παρένθετης,αλλά για τα "εργαλεία " που χρησιμοποιούνται στις τόσες τοποθετήσεις που διαβάζω.  Θα ήθελα να παρακαλέσω λοιπόν την @Maira98 να είναι λίγο πιο προσεκτική όχι τόσο στο περιεχόμενο αυτών που λεει(λογοκρισία δεν κάνουμε κ επιλεγει ο καθενας να πιστευει ο,τι θελει) αλλά στο ύφος και την βαρύτητα επιθέτων που χαρακτηριζουν τις γυναίκες που κάνουν αυτή την επιλογή της παρένθετης.  Άνοιξες αυτήν την θεματική και καλώς έκανες, κάποιες επελεξαν να συμφωνήσουν εν μέρει μαζί σου,κάποιες να διαφωνήσουν.  Μετά παρόλα αυτά εκτροχιαστηκε το όλο θέμα. Ηλικιακές διακρίσεις δεν έκανα ποτέ,και ειλικρινά ποσώς με νοιάζει είτε είσαι 20 είτε 50,αλλά από ποια θέση μιλάς. Και πρόσεξε,δεν εννοώ φυσικά την κριτική σου στα οποια κυκλώματα υπαρχουν,εγώ εμμένω σε χαρακτηρισμους περί απελπισίας,ευερεθιστοτητας,ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Είναι μια ξεκάθαρη επίθεση σε όλες αυτές τις γυναίκες που κατ'εμε είναι αγωνιστριες κ καταλήγουν στην επιλογή της παρενθετης. Και αν πιστεύεις ότι όλο αυτό γίνεται ελαφρα τη καρδια,δεν ισχύει. Καμιά δεν ήταν το όνειρο της ζωής της να μην κυοφορησει το παιδί της για να μην χαλάσει την σιλουέτα της ας πούμε. Οι περισσότερες προσπάθησαν,βρήκαν ή  όχι το πρόβλημα που υπήρχε,βίωσαν αποβολές, παλινδρομες ή και μόνιμα αρνητικά τεστ εγκυμοσύνης,κατέφυγαν σε εξωσωματικές, δωρεά ωαρίων,ίσως είναι ακόμα κ το όνομα τους σε λίστες για υιοθεσία,πριν καταλήξουν στην παρένθετη μητρότητα. Οπότε ας τα συνυπολογισουμε και όλα αυτά πριν κατεβάσουμε μια προκήρυξη,που είναι απόλυτη και τόσο αυστηρή κ άμεμπτη.  Ειδικά από την στιγμή που ανοίγεις αυτό το θέμα σε ένα φόρουμ που κυρίως πραγματευεται θέματα υπογονιμοτητας και απαρτίζεται κυρίως από γυναίκες που τις απασχολεί με τον οποιο τρόπο η μητρότητα. Είναι στην καλύτερη ανάρμοστο. Το να εκφράζεις την άποψη σου είναι θεμιτό,το να δείχνεις όμως ασέβεια (και να πω ότι δεν στο είπαν κ ξεκάθαρα κάποιες από δω και ίσως παρανοησες? ) και να επιμένεις να θίγεις άτομα και καταστάσεις,για μένα είναι απλά στεναχωρο.  

Υγ1 με συγχωρείς για τον δεύτερο ενικό,το θεώρησα πιο άμεσο κ τίποτα παραπάνω.

Υγ2 αν και για μένα δεν έχει καμία σημασία αλλά ίσως ειπωθεί ή υπονοηθει, η άποψη μου δεν τεκμηριωνεται ετσι επειδή εγώ βίωσα όλον αυτόν τον αγώνα προς την μητροτητα(έχω δύο παιδακια) αλλά ειλικρινά θαυμάζω αυτές τις γυναίκες. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι μέχρι το βραδυ που θα έμπαινα,θα είχε κλείσει το θέμα (τα διάβασα μαζεμένα τα μνματα το πρωι) .να πω ότι ο λόγος που κάνω το ποστ ,δεν είναι για να εκφέρω άποψη για το θέμα της παρένθετης,αλλά για τα "εργαλεία " που χρησιμοποιούνται στις τόσες τοποθετήσεις που διαβάζω.  Θα ήθελα να παρακαλέσω λοιπόν την @Maira98 να είναι λίγο πιο προσεκτική όχι τόσο στο περιεχόμενο αυτών που λεει(λογοκρισία δεν κάνουμε κ επιλεγει ο καθενας να πιστευει ο,τι θελει) αλλά στο ύφος και την βαρύτητα επιθέτων που χαρακτηριζουν τις γυναίκες που κάνουν αυτή την επιλογή της παρένθετης.  Άνοιξες αυτήν την θεματική και καλώς έκανες, κάποιες επελεξαν να συμφωνήσουν εν μέρει μαζί σου,κάποιες να διαφωνήσουν.  Μετά παρόλα αυτά εκτροχιαστηκε το όλο θέμα. Ηλικιακές διακρίσεις δεν έκανα ποτέ,και ειλικρινά ποσώς με νοιάζει είτε είσαι 20 είτε 50,αλλά από ποια θέση μιλάς. Και πρόσεξε,δεν εννοώ φυσικά την κριτική σου στα οποια κυκλώματα υπαρχουν,εγώ εμμένω σε χαρακτηρισμους περί απελπισίας,ευερεθιστοτητας,ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Είναι μια ξεκάθαρη επίθεση σε όλες αυτές τις γυναίκες που κατ'εμε είναι αγωνιστριες κ καταλήγουν στην επιλογή της παρενθετης. Και αν πιστεύεις ότι όλο αυτό γίνεται ελαφρα τη καρδια,δεν ισχύει. Καμιά δεν ήταν το όνειρο της ζωής της να μην κυοφορησει το παιδί της για να μην χαλάσει την σιλουέτα της ας πούμε. Οι περισσότερες προσπάθησαν,βρήκαν ή  όχι το πρόβλημα που υπήρχε,βίωσαν αποβολές, παλινδρομες ή και μόνιμα αρνητικά τεστ εγκυμοσύνης,κατέφυγαν σε εξωσωματικές, δωρεά ωαρίων,ίσως είναι ακόμα κ το όνομα τους σε λίστες για υιοθεσία,πριν καταλήξουν στην παρένθετη μητρότητα. Οπότε ας τα συνυπολογισουμε και όλα αυτά πριν κατεβάσουμε μια προκήρυξη,που είναι απόλυτη και τόσο αυστηρή κ άμεμπτη.  Ειδικά από την στιγμή που ανοίγεις αυτό το θέμα σε ένα φόρουμ που κυρίως πραγματευεται θέματα υπογονιμοτητας και απαρτίζεται κυρίως από γυναίκες που τις απασχολεί με τον οποιο τρόπο η μητρότητα. Είναι στην καλύτερη ανάρμοστο. Το να εκφράζεις την άποψη σου είναι θεμιτό,το να δείχνεις όμως ασέβεια (και να πω ότι δεν στο είπαν κ ξεκάθαρα κάποιες από δω και ίσως παρανοησες? ) και να επιμένεις να θίγεις άτομα και καταστάσεις,για μένα είναι απλά στεναχωρο.  

Υγ1 με συγχωρείς για τον δεύτερο ενικό,το θεώρησα πιο άμεσο κ τίποτα παραπάνω.

Υγ2 αν και για μένα δεν έχει καμία σημασία αλλά ίσως ειπωθεί ή υπονοηθει, η άποψη μου δεν τεκμηριωνεται ετσι επειδή εγώ βίωσα όλον αυτόν τον αγώνα προς την μητροτητα(έχω δύο παιδακια) αλλά ειλικρινά θαυμάζω αυτές τις γυναίκες. 

Σωστά τα λες καταρχήν, η συζήτηση όχι απλά έχει τραβήξει, αλλά έχει πάει σε εντελώς άλλα άσχετα ζητήματα που έβαλαν κάποιες στην πορεία, όπως τη δωρεά γεννητικού υλικού ή την παρένθετη χωρίς αντάλλαγμα. Αλλά τι σχέση έχουν όλα αυτά που αναφέρεις με την καταφυγή στην παρανομία και τη χρηματοδότηση κυκλωμάτων με μεγάλα ποσά από ζευγάρια που πιστεύουν ότι "δια της νόμιμης οδού δε θα καταφέρω τίποτα, ούτε θα βγάλω άκρη"; Γιατί μπήκες στην ανάγκη να συγκρίνεις ένα ζευγάρι που προσπαθεί να αποκτήσει παιδί με όλα τα μέσα που του δίνουν η ιατρική και οι κοινωνικές υπηρεσίες με ένα ζευγάρι που είναι σε θέση να εξασφαλίσει ένα τεράστιο ποσό και δεν το ενδιαφέρει η νομιμότητα; Και γιατί νιώθεις την ανάγκη να χωρίσεις τις γυναίκες σε στρατόπεδα "γονιμότητας" και "υπογονιμότητας"; Μια γυναίκα που δεν έχει θέμα υπογονιμότητας, δε σημαίνει ότι θα καταφέρει κιόλας να ολοκληρώσει την εγκυμοσύνη της, ούτε θα περάσει μια εγκυμοσύνη-ζάχαρη, έχει κι αυτή πολλές δυσκολίες. Δεν το ήξερα ότι δεν μπορούμε να σχολιάζουμε σε αυτό ή οποιοδήποτε άλλο site για μια τόσο σοβαρή υπόθεση, συγγνώμη κιόλας. Ούτε σημαίνει, όπως ειπώθηκε πιο πάνω, ότι αν μια γυναίκα χωρίς προβλήματα υπογονιμότητας μπει παρένθετη, τσουπ θα έχει 100% επιτυχία και σίγουρη γέννα!!!

Το να μπαίνεις σε ένα θρεντ που άνοιξα για μια συγκεκριμένη υπόθεση που όντως είναι στα δικαστήρια, που όντως πιάστηκε μητέρα με μωρό μόλις λίγων ημερών που ταξίδευε για να παραδοθεί και τους κινδύνους αυτό να μην τελειώσει ποτέ, λόγω τεράστιων χρηματικών ποσών που διακινούνται σε offshores, αυτό είναι το στενάχωρο. Και μου κάνει μεγάλη εντύπωση να μπερδεύεις όσα (κατά τα άλλα πολύ χρήσιμα) πράγματα σε απασχολούν, και που θα ήταν ωραίο να τα συζητούσες σε ένα άλλο σχετικό θρεντ κι όχι σ' ένα άσχετο, με την εκμετάλλευση θυμάτων trafficking ή τις γυναίκες που ανήκουν σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες και ως εκ τούτου είναι πιο ευάλωτες έναντι αμοιβής (που δεν πήγε ποτέ σε αυτές)...

Σου επαναλαμβάνω ότι βλέπετε τα πράγματα μόνο από την πλευρά αυτών των λίγων που κέρδισαν κι όχι από την πλευρά των πολλών που έχασαν, ψυχικά κυρίως, αλλά και οικονομικά.

Την καληνύχτα μου.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Πάντως, αυτό που περιγράφεις ως πιο ηθικό και αξιοθαύμαστο, και είναι όντως πολύ αλτρουιστικό, να γίνεις παρένθετη για ένα δικό σου πρόσωπο, εμένα μου φαίνεται χίλιες φορές πιο μπερδεμένο και ότι προοπτικα μπορεί να δημιουργήσει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα. Με εξαίρεση ίσως το να κυοφορήσει η γιαγιά το εγγόνι, το οποίο μη γελιομαστε, στην ηλικία που κάνουμε πλέον όλοι παιδιά, δεν παίζει σα σενάριο, όλες οι άλλες περιπτώσεις (αδελφή για αδελφή/ο, φίλη κτλ), δημιουργεί ακριβώς το πρόβλημα που περιγράφεις ότι θα είχες εσύ. Η παρένθετη θα εμπλέκεται μια ζωή στη ζωή του παιδιού και της οικογένειας. Το πώς θα εξηγήσεις μελλοντικά στο παιδί σου το πώς γεννήθηκε, άστο λίγο απ' έξω. Πριν λίγα χρόνια ακόμα και για την κλασική εξωσωματική έμπαιναν τέτοια επιχειρήματα. Όταν θα έρθουν αυτά τα παιδιά σε ηλικία να τους εξηγήσεις, η επιστήμη θα έχει προχωρήσει τόσο πολύ, που πιθανόν δε θα τους κάνει καμία εντύπωση αυτή η μέθοδος.

Νομίζω ότι ξεκινάς με καλή πρόθεση, όμως ανοίγεις ένα θέμα που στην ουσία του δεν το ξέρεις ούτε από τη μια πλευρά, ούτε από την άλλη.. και προφανώς σου εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθεις κι όλας. Απλά, επειδή αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να είσαι αρκετά νέα, θα σου έλεγα ότι καλό είναι να έχουμε την πλήρη εικόνα μιας κατάσταση πριν καταλήξουμε σε γνώμη!

πόσο δίκιο έχεις . πραγματικά είναι πολύ μπερδεμένο μεταξύ συγγενών, για όλους. υπάρχουν εκτός από το παιδί που θα γεννηθεί και άλλοι άνθρωποι που τους επηρεάζει, σύζυγοι "αδέρφια - ξαδέρφια" . και αυτό παράνομα, μπαίνει μία αδερφή μία φίλη γεννάει, οι γιατροι χρηματίστηκαν, το παιδί δόθηκε σε μία έγκυο με πανιά για κοιλιά... ψεύτικα χαρτιά.  δύο παραδείγματα στη δική μου οικογένεια, που και στα δύο τα πράγματα πήγαν όλα λάθος όταν μαθεύτηκε. το ένα παράδειγμα είναι στον πιο δικό μου άνθρωπο . στη συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς οι χαρακτήρες που εμπλέκονται και οι συμπεριφορές τους έχουν διαλύσει τα πάντα. κακώς κρυμμένα μυστικά. κακές σχέσεις.  πόνος στα μάτια της γυναίκας που γέννησε . φόβος στη γυναίκα που μεγάλωσε και απόγνωση στο παιδί. τι το αξιοθαύμαστο να βρω εδώ;

 ίσως αν ήταν άγνωστοι και δεν συναντιόντουσαν ποτέ ξανά όλοι αυτοί, αν όλα είχαν γίνει με άλλους όρους...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , LioPh79 είπε:

πόσο δίκιο έχεις . πραγματικά είναι πολύ μπερδεμένο μεταξύ συγγενών, για όλους. υπάρχουν εκτός από το παιδί που θα γεννηθεί και άλλοι άνθρωποι που τους επηρεάζει, σύζυγοι "αδέρφια - ξαδέρφια" . και αυτό παράνομα, μπαίνει μία αδερφή μία φίλη γεννάει, οι γιατροι χρηματίστηκαν, το παιδί δόθηκε σε μία έγκυο με πανιά για κοιλιά... ψεύτικα χαρτιά.  δύο παραδείγματα στη δική μου οικογένεια, που και στα δύο τα πράγματα πήγαν όλα λάθος όταν μαθεύτηκε. το ένα παράδειγμα είναι στον πιο δικό μου άνθρωπο . στη συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς οι χαρακτήρες που εμπλέκονται και οι συμπεριφορές τους έχουν διαλύσει τα πάντα. κακώς κρυμμένα μυστικά. κακές σχέσεις.  πόνος στα μάτια της γυναίκας που γέννησε . φόβος στη γυναίκα που μεγάλωσε και απόγνωση στο παιδί. τι το αξιοθαύμαστο να βρω εδώ;

 ίσως αν ήταν άγνωστοι και δεν συναντιόντουσαν ποτέ ξανά όλοι αυτοί, αν όλα είχαν γίνει με άλλους όρους...

Είναι τόσο περίπλοκο το θέμα που πραγματικά δεν ξέρεις τι θέση να πάρεις.. μακάρι να μη χρειαζόταν κανείς να έρχεται σε τέτοια θέση..

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...