Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Ioli_ είπε:

      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

      Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω ηλικίας (45 στα 46) (είχα ξαναγράψει εδώ πριν λίγες μέρες για τον προβληματισμό μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας). Έχουμε επιλέξει κάποιο κέντρο εξωσωματικής και έχουμε προχωρήσει στις προκαταρκτικές εξετάσεις, ώστε αν όλα πάνε κάνε καλά να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη . Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 

       Α.  Επειδή δεν υπάρχει άπλετος χρόνος μπροστά μας - όπως καταλαβαίνετε - σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει; Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό εμβρυολόγο ή κάτι άλλο; Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. 

      Β. Πιστεύετε ότι στο μεσοδιάστημα μπορεί να βοηθήσει σημαντικά ο τρόπος ζωής (διατροφή, ξεκούραση, λήψη βιταμινών κτλ.) για την επιτυχή έκβαση της εξωσωματικής; Θα ήθελα τη γνώμη σας και συμβουλές. Ειδικά αν υπάρχει κάποια κοπέλα αντίστοιχης ηλικίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της. 

      Καλημέρα και καλή επιτυχία! Ο εμβρυολογος το μόνο που θα σου πει είναι τα ποσοστά υγιών εμβρύων στην ηλικία αυτή. Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι το κέντρο να έχει καλούς εμβρυολογους για να σου φτιάξουν τις πολυπόθητες βλαστοκυστες. Σίγουρα η διατροφή θα βοηθήσει περισσότερο στην κατακράτηση οπότε αποφυγε το πολύ αλάτι και ζάχαρη. Την καθημερινότητα σου τη συνεχίζεις απλά όχι εξαντλητικό γυμναστήριο προς τις τελευταίες μέρες της διέγερσης γιατι θα σε ενοχλεί στις ωοθήκες. 

      • Μου αρέσει 1

Παρένθετη και βιοηθική


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , Kate33 είπε:

Καταρχήν, οι δικηγόροι όταν συμμετέχουν  στις εκλογές παίρνουν αποζημίωση, 7 ημέρες επι ενα ποσό. Για παράδειγμα 7 επι 120 ευρώ. Το ποσό αυτό δεν φορολογείται. Λέγεται αποζημίωση. Μπορείς να βάζεις τον ορισμό αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για αφορολόγητη αμοιβή. Όπως και το να πας επαγγελματικό ταξίδι. αποζημίωση παίρνεις και από εκεί. Αμοιβή είναι όμως στην πραγματικότητα.
δεν κάνω το ασπρο μαύρο σου εξηγώ, ότι με βάση την νομοθεσία οι παρένθετες δικαιούνται τριών ειδών χρήματα: τα ιατρικά έξοδα, τα χρήματα που θα έπαιρναν αν εργάζονταν και αποζημίωση του ποσού που έγραψα ανωτέρω. Μαζεμένα βγαίνουν κοντά στα 50 χιλ. ΦΕΚ B’ 5524/26.10.2022

οσον αφορά τις διεθνείς υιοθεσίες, οι συμφωνίες μεταξύ κρατών είναι συμφωνίες μεταξύ όχι ισότιμων παικτών. Επέτρεψε μου να χρησιμοποιήσω το παράδειγμα που χρησιμοποιείς ανωτέρω για τον Ινδό και τον ελβετό. Με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν είναι μόνο η θνησιμότητα ο λόγος που δίνονται παιδιά, μιλάμε για άλλες κουλτούρες και άλλη κατάσταση. Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δεις και την κατάταξη αυτών των χωρών στην διαφθορά με ότι αυτό συνεπάγεται για τις διεθνείς υιοθεσίες.

μιλάς για τα Χανιά ενώ υπάρχουν πολλές άλλες περιπτώσεις που τα πράγματα δεν είναι έτσι. Και εκεί τους καταδίκασες πριν την δικαιοσύνη. Ας δούμε τι θα πει η δικαιοσύνη και μετά. Αλλά ακόμα και να καταδικαστούν πάντα υπάρχουν κυκλώματα, πάντα υπάρχουν και πράγματα που λειτουργούν σωστά.

οσον αφορά την πρόταση μου να σκεφτείς να γίνεις παρένθετη, με συγχωρείς αλλά αντιλήφθηκα ότι συμφωνείς με το να βοηθανε τα στενά συγγενικά πρόσωπα αλτρουιστικά. Δεν είχα καταλάβει ότι και εκεί έχεις ενστάσεις που πλέον δεν σχετίζονται με κυκλώματα και αποζημιώσεις. 
 

σε ευχαριστώ που μου λες πως ηρεμείς. Θα το υιοθετήσω δεν είχα ξανά ακούσει ότι κάποιος μετράει μέχρι το 10 και του φεύγουν τα νεύρα. Εγώ πάντως όταν διάβασα την ανάρτηση σου το πρωί, εκανα μπάνιο έφτιαξα καφέ έφαγα και γύρισα να γράψω γιατί δεν μπορούσα να ησυχάσω βλέποντας αυτά που έγραψες και μάλιστα σε ένα φόρουμ όπου οι γυναίκες ανταλάσσουν εμπειριες και συμβουλές για να φτάσουν στην μητρότητα.

 

Στο συγκεκριμένο φόρουμ θέτω ένα ζήτημα βιοηθικής, το οποίο έχει απασχολήσει πολλές φορές, με αφορμή τις καταγγελίες και τη δίωξη των γιατρών και μεσαζόντων της κλινικής Χανίων. Οι καταγγελίες από γυναίκες και ζευγάρια είναι πολύ σοβαρές και πολύ φοβάμαι ότι τα ζευγάρια πήγαιναν επί σκοπού, με 120.000 παρένθετη ή αγορά βρέφους δεν υπάρχει "δεν ήξερα και δεν κατάλαβα". Αλλά όπως είπες όλα θα κριθούν από τη δικαιοσύνη και το καλό είναι ότι ξεδοντιάστηκε ένα κύκλωμα. Τα θέματα του θίγω: όχι στην εκμετάλλευση αλλοδαπών γυναικών μέσω κυκλωμάτων. Όχι στο commercial surrogacy με τον μανδύα της νομιμότητας και μαύρο χρήμα κάτω από τραπέζια. Όχι στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Όχι σπασμωδικές κινήσεις απελπισίας που δε βγαίνουν πουθενά. Ναι, αν η παρένθετη μπαίνει χωρίς αντάλλαγμα, όπως προβλέπει η νομοθεσία. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτά τα βασικά.

πρίν από 34 λεπτά , linaa είπε:

Εγώ θα πω αυτό που λέγανε παλιά μην λες μεγάλες κουβέντες γιατί ότι κοροϊδεύεις το λουζεσε. Οπότε μην κρίνεις ανθρώπους αποφάσεις Κ προσπάθειες . Ποτέ δεν ξέρεις που θα βρεθείς εσύ Κ η οικογένεια σου οπότε ποτέ μην κρίνεις τις κινήσεις του άλλου. Συνήθως όσοι ηθικολογουν όταν έρθει ανάγκη κάνουν τα ίδια Κ χειρότερα οπότε ασε πριν έρθεις σε ανάγκη εσύ ή η οικογένεια σου μην κρίνεις κανέναν 

Όταν υπάρχει trafficking και εμπόριο βρεφών, θα κρίνω και εγώ και όλος ο κόσμος. Δεν είναι ηθικολογία να ζητάμε νομιμότητα για όλους κι όχι μόνο από αυτούς που δεν έχουν ή δεν μπορούν να βρουν 120.000. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό, παρόλο που διαφωνούμε σε πολλά άλλα. Θα το λουζόμουν αν αναγκαζόμουν πχ να πω στο παιδί μου αύριο-μεθαύριο ότι το γέννησε μια φτωχιά εκεί πέρα σε ένα δωματιάκι που την είχαν και το αγόρασα για το x ποσό, α, κι επειδή ήταν κορίτσι μού κάναν έκπτωση, γιατί τα αγόρια τα πουλούσαν ακριβότερα. Ή δε θα του το έλεγα ποτέ, οπότε θα έχτιζα μια σχέση μέσα στο ψέμα. Θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι κάποιοι τρόποι απόκτησης παιδιού είναι ακραίοι και κάποιες φορές όλα αποκαλύπτονται. Δε λέω ότι το κάνουν όλοι και όντως οι περισσότεροι δεν θα το έκαναν, σε αυτό σου δίνω ένα δίκιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Maira98 είπε:

Στο συγκεκριμένο φόρουμ θέτω ένα ζήτημα βιοηθικής, το οποίο έχει απασχολήσει πολλές φορές, με αφορμή τις καταγγελίες και τη δίωξη των γιατρών και μεσαζόντων της κλινικής Χανίων. Οι καταγγελίες από γυναίκες και ζευγάρια είναι πολύ σοβαρές και πολύ φοβάμαι ότι τα ζευγάρια πήγαιναν επί σκοπού, με 120.000 παρένθετη ή αγορά βρέφους δεν υπάρχει "δεν ήξερα και δεν κατάλαβα". Αλλά όπως είπες όλα θα κριθούν από τη δικαιοσύνη και το καλό είναι ότι ξεδοντιάστηκε ένα κύκλωμα. Τα θέματα του θίγω: όχι στην εκμετάλλευση αλλοδαπών γυναικών μέσω κυκλωμάτων. Όχι στο commercial surrogacy με τον μανδύα της νομιμότητας και μαύρο χρήμα κάτω από τραπέζια. Όχι στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Όχι σπασμωδικές κινήσεις απελπισίας που δε βγαίνουν πουθενά. Ναι, αν η παρένθετη μπαίνει χωρίς αντάλλαγμα, όπως προβλέπει η νομοθεσία. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτά τα βασικά.

Όταν υπάρχει trafficking και εμπόριο βρεφών, θα κρίνω και εγώ και όλος ο κόσμος. Δεν είναι ηθικολογία να ζητάμε νομιμότητα για όλους κι όχι μόνο από αυτούς που δεν έχουν ή δεν μπορούν να βρουν 120.000. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό, παρόλο που διαφωνούμε σε πολλά άλλα.

Για τη δωρεα ωαριων ποια ειναι η γνωμη σου;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Maira98 είπε:

Στο συγκεκριμένο φόρουμ θέτω ένα ζήτημα βιοηθικής, το οποίο έχει απασχολήσει πολλές φορές, με αφορμή τις καταγγελίες και τη δίωξη των γιατρών και μεσαζόντων της κλινικής Χανίων. Οι καταγγελίες από γυναίκες και ζευγάρια είναι πολύ σοβαρές και πολύ φοβάμαι ότι τα ζευγάρια πήγαιναν επί σκοπού, με 120.000 παρένθετη ή αγορά βρέφους δεν υπάρχει "δεν ήξερα και δεν κατάλαβα". Αλλά όπως είπες όλα θα κριθούν από τη δικαιοσύνη και το καλό είναι ότι ξεδοντιάστηκε ένα κύκλωμα. Τα θέματα του θίγω: όχι στην εκμετάλλευση αλλοδαπών γυναικών μέσω κυκλωμάτων. Όχι στο commercial surrogacy με τον μανδύα της νομιμότητας και μαύρο χρήμα κάτω από τραπέζια. Όχι στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Όχι σπασμωδικές κινήσεις απελπισίας που δε βγαίνουν πουθενά. Ναι, αν η παρένθετη μπαίνει χωρίς αντάλλαγμα, όπως προβλέπει η νομοθεσία. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτά τα βασικά.

Όταν υπάρχει trafficking και εμπόριο βρεφών, θα κρίνω και εγώ και όλος ο κόσμος. Δεν είναι ηθικολογία να ζητάμε νομιμότητα για όλους κι όχι μόνο από αυτούς που δεν έχουν ή δεν μπορούν να βρουν 120.000. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό, παρόλο που διαφωνούμε σε πολλά άλλα.

Οκ άρα κρίνεις την κλινική Χανίων και το σκάνδαλο που προέκυψε και ερευνάται χωρίς να έχει αποδειχτεί ακόμα. Διάβασε την πρώτη ανάρτηση σου και δες αν έχει σχέση με την ανάρτηση που έκανες τώρα. Τώρα οι λεπτομέρειες για 120.000 δεν τις γνωρίζω και τα μέσα δεν είναι αξιόπιστα κατά την γνώμη μου για να καταλάβεις μια δικογραφία. 
όχι στην εκμετάλλευση γυναικών προφανώς και λέμε, αλλοδαπών η μη σε όλων των ειδών τα κυκλώματα. 

αυτο που λέω είναι ότι μπέρδεψες πολλά πράγματα και πολλές καταστάσεις, υποστηρίξες την παρένθετη στο πλαίσιο συγγενικών σχέσεων - παρόλο που εσυ προσωπικά δεν το κανεις αν και το στηρίζεις, και με βάση ένα περιστατικό καταδίκασες τα πάντα για την παρένθετη μητρότητα επιμένοντας στα 120.000, που δεν ξέρω πως προέκυψαν. 

οι γενικεύσεις κάνουν μόνο κακό.

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Maira98 είπε:

Στο συγκεκριμένο φόρουμ θέτω ένα ζήτημα βιοηθικής, το οποίο έχει απασχολήσει πολλές φορές, με αφορμή τις καταγγελίες και τη δίωξη των γιατρών και μεσαζόντων της κλινικής Χανίων. Οι καταγγελίες από γυναίκες και ζευγάρια είναι πολύ σοβαρές και πολύ φοβάμαι ότι τα ζευγάρια πήγαιναν επί σκοπού, με 120.000 παρένθετη ή αγορά βρέφους δεν υπάρχει "δεν ήξερα και δεν κατάλαβα". Αλλά όπως είπες όλα θα κριθούν από τη δικαιοσύνη και το καλό είναι ότι ξεδοντιάστηκε ένα κύκλωμα. Τα θέματα του θίγω: όχι στην εκμετάλλευση αλλοδαπών γυναικών μέσω κυκλωμάτων. Όχι στο commercial surrogacy με τον μανδύα της νομιμότητας και μαύρο χρήμα κάτω από τραπέζια. Όχι στο "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Όχι σπασμωδικές κινήσεις απελπισίας που δε βγαίνουν πουθενά. Ναι, αν η παρένθετη μπαίνει χωρίς αντάλλαγμα, όπως προβλέπει η νομοθεσία. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτά τα βασικά.

Όταν υπάρχει trafficking και εμπόριο βρεφών, θα κρίνω και εγώ και όλος ο κόσμος. Δεν είναι ηθικολογία να ζητάμε νομιμότητα για όλους κι όχι μόνο από αυτούς που δεν έχουν ή δεν μπορούν να βρουν 120.000. Ελπίζω να συμφωνούμε σε αυτό, παρόλο που διαφωνούμε σε πολλά άλλα. Θα το λουζόμουν αν αναγκαζόμουν πχ να πω στο παιδί μου αύριο-μεθαύριο ότι το γέννησε μια φτωχιά εκεί πέρα σε ένα δωματιάκι που την είχαν και το αγόρασα για το x ποσό, α, κι επειδή ήταν κορίτσι μού κάναν έκπτωση, γιατί τα αγόρια τα πουλούσαν ακριβότερα. Ή δε θα του το έλεγα ποτέ, οπότε θα έχτιζα μια σχέση μέσα στο ψέμα. Θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι κάποιοι τρόποι απόκτησης παιδιού είναι ακραίοι και κάποιες φορές όλα αποκαλύπτονται. Δε λέω ότι το κάνουν όλοι και όντως οι περισσότεροι δεν θα το έκαναν, σε αυτό σου δίνω ένα δίκιο.

Μα βρε κορίτσι εσυ λες ότι όποιος χρησιμοποιεί παρένθετες το κάνει για να εκμεταλλευτεί . Εκεί ήταν η διαφωνία. Κανείς δεν θέλει να βασανίσει έναν άλλο άνθρωπο όταν ζητάει παρένθετη. Ζητάει νόμιμες διαδικασίες γνωρίζει την παρένθετη Κ αν θέλει φροντίζει Κ για την διαβίωση της . Είναι δυνατόν να περιμένεις να παραλάβεις ένα παιδί από μια γυναίκα Κ να λες ότι την έχουν κλειδωμένη? Κανείς δεν το θέλει αυτό ίσα ίσα της προσφέρουν κιόλας για να έρθει ένα υγιές μωρό.

Η αγωνία των ανθρώπων που χρησιμοποιούν μια παρένθετη είναι πολύ μεγαλύτερη στο τι θα τρώει αν θα αναπνέει καθαρό αέρα αν είναι χαρούμενη . Είναι δυνατόν να λες θα φέρει μια γυναίκα το παιδί μου Κ την κλειδώνω Κ της προσφέρω junk food για να παραλάβω ένα υγιές μωρό? 

 

Όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά να κάνουν ένα παιδί είναι ιδιαιτερα προσεκτικοί με τις νόμιμες διαδικασίες. Δεν πάνε να μπλέξουνε ούτε να βασανίσουν. Αν το ήθελαν θα κλέβανε ένα μωρό Κ θα τελείωνε η ιστορία . 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Kate33 είπε:

Οκ άρα κρίνεις την κλινική Χανίων και το σκάνδαλο που προέκυψε και ερευνάται χωρίς να έχει αποδειχτεί ακόμα. Διάβασε την πρώτη ανάρτηση σου και δες αν έχει σχέση με την ανάρτηση που έκανες τώρα. Τώρα οι λεπτομέρειες για 120.000 δεν τις γνωρίζω και τα μέσα δεν είναι αξιόπιστα κατά την γνώμη μου για να καταλάβεις μια δικογραφία. 
όχι στην εκμετάλλευση γυναικών προφανώς και λέμε, αλλοδαπών η μη σε όλων των ειδών τα κυκλώματα. 

αυτο που λέω είναι ότι μπέρδεψες πολλά πράγματα και πολλές καταστάσεις, υποστηρίξες την παρένθετη στο πλαίσιο συγγενικών σχέσεων - παρόλο που εσυ προσωπικά δεν το κανεις αν και το στηρίζεις, και με βάση ένα περιστατικό καταδίκασες τα πάντα για την παρένθετη μητρότητα επιμένοντας στα 120.000, που δεν ξέρω πως προέκυψαν. 

οι γενικεύσεις κάνουν μόνο κακό.

 

Μάλλον εσύ τα μπέρδεψες λόγω των προσωπικών καταστάσεων. Άρα αν βγει καταδικαστική απόφαση για την κλινική, τότε θα βγεις δημόσια να τους κράξεις, σωστά; Το ίδιο να υποθέσω και με τον Ηλία Μίχο. Μέχρι να βγει αμετάκλητη δικαστική απόφαση, δεδομένης της έφεσης να μην μιλάμε γι αυτά που κατηγορείται ότι έκανε, να περιμένουμε και μετά να κράξουμε αυτόν και τους πελάτες-βιαστές του 11χρονού, σωστά; Να περιμένουμε 2-3 χρόνια. Τα 120.000 ήταν τα ποσά που ζητούσαν από απελπισμένα ζευγάρια, σύμφωνα με πολλές καταγγελίες. Βέβαια και τα ζευγάρια ήξεραν πού έμπλεκαν, αλλά μάλλον δεν τους έκατσε.

6 ώρες πρίν, Milli είπε:

Για τη δωρεα ωαριων ποια ειναι η γνωμη σου;

Υπέρ, με όριο μέχρι 1-2 φορές για την κάθε δωρήτρια. Να το επιλέγει όμως η ίδια. Όχι να πηγαίνει σε μια κλινική για γυναικολογικές εξετάσεις και να της παίρνουν ωάρια εν αγνοία της ή να ζητάει κρυοσυντήρηση για την ίδια και να χρησιμοποιούνται από δω κι από κει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Μάλλον εσύ τα μπέρδεψες λόγω των προσωπικών καταστάσεων. Άρα αν βγει καταδικαστική απόφαση για την κλινική, τότε θα βγεις δημόσια να τους κράξεις, σωστά; Το ίδιο να υποθέσω και με τον Ηλία Μίχο. Μέχρι να βγει αμετάκλητη δικαστική απόφαση, δεδομένης της έφεσης να μην μιλάμε γι αυτά που κατηγορείται ότι έκανε, να περιμένουμε και μετά να κράξουμε αυτόν και τους πελάτες-βιαστές του 11χρονού, σωστά; Να περιμένουμε 2-3 χρόνια. Τα 120.000 ήταν τα ποσά που ζητούσαν από απελπισμένα ζευγάρια, σύμφωνα με πολλές καταγγελίες. Βέβαια και τα ζευγάρια ήξεραν πού έμπλεκαν, αλλά μάλλον δεν τους έκατσε.

Υπέρ, με όριο μέχρι 1-2 φορές για την κάθε δωρήτρια. Να το επιλέγει όμως η ίδια. Όχι να πηγαίνει σε μια κλινική για γυναικολογικές εξετάσεις και να της παίρνουν ωάρια εν αγνοία της ή να ζητάει κρυοσυντήρηση για την ίδια και να χρησιμοποιούνται από δω κι από κει.

Μάλιστα, εγώ τα μπερδεύω και αλλωστε έχεις βρει και τον λόγο. 
είναι πολύ λογικό να ανακατεύεις στο ίδιο θέμα και υπόθεση παιδεραστίας.

στην υπόθεση την Χανίων εγώ δεν έχω δει καμία απόφαση, ούτε πρωτοβάθμια όποτε επέτρεψε μου να μην βγάζω συμπεράσματα.

Αλλα οπως και να έχει δεν κρίνω την παρένθετη μητρότητα από ένα κέντρο.

ούτε επαινώ κάτι με άρθρα από το διαδίκτυο με ηλικίες των γυναικών, το χαρακτηρίζω αλτρουιστικό υπέροχο αλλά εν τοις πράγμασι ούτε αυτό θα εκανα.

Και κυρίως δεν μπερδεύω υποθέσεις και ασχετα πράγματα. 

δεν έχω κάτι άλλο να πω. Καλή σου μέρα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2024 at 3:44 ΜΜ, Maira98 είπε:

Το άλλο τώρα θέμα που έθιξα σε άλλο θρεντ: αφού κάποιες γυναίκες επιθυμούν τόσο να γίνουν μητέρες και νιώθουν ότι έχουν μέσα τους την ικανότητα της προσφοράς, της φροντίδας και της αγάπης, γιατί δε ζητούν να υιοθετήσουν ένα παιδάκι ΑΜΕΑ,

Αν κ σε ένα ποσοστό συμφωνώ εν μέρει με σένα δεν μπορείς να λες ότι αν είναι ας υιοθετήσουν ένα παιδάκι με αναπηρία.. Αν ήταν έτσι κ είναι τόσο εύκολο να μεγαλώνει κάποιος ΑΜΕΑ παιδί στην εγκυμοσύνη κανείς δεν θα έκανε αμνιοπαρακέντηση. Θέλει μεγάλη δύναμη κ αντοχή. Δλδ επειδή κάποια δεν μπορεί να κάνει παιδιά κ προσπαθεί με εξωσωματικές, με δωρεά, με παρένθετη ή με υιοθεσία δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει ένα υγιές παιδάκι? Όλα τα προνόμια αυτά ανήκουν σε κάποια που της έρχεται τόσο φυσικά η εγκυμοσύνη?

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Αν κ σε ένα ποσοστό συμφωνώ εν μέρει με σένα δεν μπορείς να λες ότι αν είναι ας υιοθετήσουν ένα παιδάκι με αναπηρία.. Αν ήταν έτσι κ είναι τόσο εύκολο να μεγαλώνει κάποιος ΑΜΕΑ παιδί στην εγκυμοσύνη κανείς δεν θα έκανε αμνιοπαρακέντηση. Θέλει μεγάλη δύναμη κ αντοχή. Δλδ επειδή κάποια δεν μπορεί να κάνει παιδιά κ προσπαθεί με εξωσωματικές, με δωρεά, με παρένθετη ή με υιοθεσία δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει ένα υγιές παιδάκι? Όλα τα προνόμια αυτά ανήκουν σε κάποια που της έρχεται τόσο φυσικά η εγκυμοσύνη?

Συμφωνώ ότι όλοι οι γονείς, όπως είναι λογικό, επιθυμούμε ένα γερό παιδί και η υγεία είναι το πιο πολύτιμο αγαθό. Και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μια πολύ δύσκολη και ευάλωτη περίοδο για κάθε γυναίκα, περνούν ένα σωρό σκέψεις από το μυαλό, τόσοι προβληματισμοί για την υγεία του εμβρύου, το μέλλον κλπ. Από την άλλη σκέφτομαι ότι στη ζωή και σε αυτά τα θέματα, δεν "επιλέγουμε" και τόσο. Θέλω να πω, είναι και θέμα τύχης πολλές φορές. Φυσικά και έχει το δικαίωμα να "επιλέξει" ένα υγιές παιδάκι το ζευγάρι. Αλλά και πάλι, όπως είπε και μια άλλη κοπέλα, είναι και θέμα κινήτρων που ένα ζευγάρι θέλει να αποκτήσει παιδί. Επειδή έτσι το επιβάλλει η κοινωνία; Επειδή θέλουμε κάποιον στα γεράματά μας, όπως λέγαν οι γιαγιάδες μας, επειδή φοβόμαστε τη μοναξιά ή επειδή έχουμε αγάπη να προσφέρουμε σε μια νέα ζωή; Αντοχές χρειάζονται είτε είναι ΑΜΕΑ το παιδί, είτε όχι, παραπάνω φυσικά στην πρώτη περίπτωση, συμφωνώ σε αυτό. Γι αυτό λέω είναι θέμα τύχης. Και οι γονείς που γέννησαν υγιή παιδιά και έμπλεξαν μετά με θέματα εθισμού, με υπόκοσμο κλπ κι αυτοί χρειάζονται πολλές αντοχές. Γι αυτό λέω είναι θέμα ΚΑΙ τύχης. Δεν το βλέπω έτσι, ότι είναι σε προνομιακή θέση μια γυναίκα στην οποία ήρθε φυσικά η εγκυμοσύνη, αλλά καταλαβαίνω με ποια έννοια το λες. Επίσης, σε ό,τι αφορά το συγγενικό μου πρόσωπο, δεν ξέρω κατά πόσο έχει τις ψυχικές αντοχές γι αυτό το βήμα. Έχει ευαισθησίες σε ζητήματα διαφορετικότητας, αλλά και πολύ εύθραυστη ψυχολογία πλέον. Είχε περιορίσει και τις κοινωνικές επαφές, βγάζει μια εσωστρέφεια, μια παραίτηση, μια επιθετικότητα προς όλους και όλα. Δεν ξέρω αν θα την επιβάρυνε περισσότερο. Εξαρτάται κι από τη μορφή αναπηρίας του παιδιού. Αλλά άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη.

Link to comment
Share on other sites

@Maira98

Επειδή έχω πολλά χρόνια να γράψω στο φόρουμ ,όμως το παρακολουθώ και ειλικρινά μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως εγκρίθηκε από την διαχείριση η συζήτηση που ξεκίνησες απάντησε μου αν θέλεις στα εξής ερωτήματα:

-Ποια ανάγκη σου σε έσπρωξε να ανοίξεις σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας συζήτηση περί ηθικής και να κουνάς κ το δάχτυλο (με τακτ βέβαια γιατί αλλιώς θα γινόταν χαμός αλλά το κουνάς) σε εκατοντάδες γυναίκες που παλεύουν χρόνια και οκ αυτές που τα κατάφεραν μπορεί απλά να προσπεράσουν , αλλά αυτές που δεν τα κατάφεραν ,γιατί υπάρχουν κ αυτές και είμαστε πολλές απλά σιωπηλές και αθόρυβες, ποια δικιά σου ανάγκη λοιπόν προσπαθείς να καλύψεις;

-Επιπλεον αφού νοιάζεσαι τόσο πολύ για το συγγενικό σου πρόσωπο και την εύθραυστη ψυχική της υγεία , τι κάνεις για να το βοηθήσεις εκτός από το να ανοίξεις τέτοιου είδους συζήτηση σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας όταν μάλιστα εσύ η ίδια μας λες ότι δεν ανήκεις σε αυτή την ομάδα άρα δεν έχεις ιδέα ,γιατί πίστεψε με μόνο αν φορέσεις τα παπούτσια μας θα έχεις ιδέα. Πως βοηθάς το συγγενικό σου πρόσωπο ακριβώς ; Μήπως λέω τώρα άνοιξες την συζήτηση ώστε να της δείξεις τις απαντήσεις και να της τρίψεις στην μούρη κοίτα πόσες κοπέλες εδώ συμφωνούν με αυτά που λέω , άρα έχω δίκιο είσαι λάθος.

-ποια δική σου ανάγκη προσπαθείς να καλύψεις ρητορευοντας ανώνυμα σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας ξαναλέω πάνω σε θέμα βιοηθικής τσουβαλιαζοντας πολλές γυναίκες δίχως να έχεις ιδέα τι μπορεί να οδηγησε κάθε μία από εμάς στην οποιαδήποτε επιλογή , τι έχουμε θυσιάσει και αν έχουμε η όχι ενοχές και επιβαρυμένη σωματική και ψυχική υγεία;

-Ειδες φως και μπήκες και είπες ας μιλήσω για τα Χανιά , για την παρένθετη, για τον παιδεραστή, για την δωρεά ας απελοφιλοσοφησω λίγο να περάσει η ώρα και αν μωρέ υπάρχει κ κάποια καψερη με κατάθλιψη η με οποιαδήποτε ψυχική νόσο χέστηκα ας πάει να πνίγει με αυτά που θα γράψω , εγώ συζήτηση κάνω και μάλιστα ανώνυμα , ας πρόσεχε κ αυτή που μπήκε και διάβασε.

Το ότι γράφουμε ανώνυμα δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κρίνουμε τις ζωές των άλλων. Εδώ μέσα μοιράζομαστε εμπειρίες και έχουν βοηθηθεί πολλές, παρα πολλές γυναίκες από αλλες που μπορεί να μην έχουν γνωριστεί και ποτε.

Κλείνοντας λοιπόν και επειδή δεν έχω σκοπό να κάνω διάλογο κράτα τις απόψεις σου (τις οποίες δεν κρίνω αν είναι σωστές η λάθος) για τον εαυτό σου και τον κοινωνικό σου κύκλο και εκεί μόνο ΑΝ σου ζητηθούν. Και αν θέλεις πραγματικά να βάλεις το λιθαράκι σου στην καταπολέμηση των κυκλωμάτων κ όλων αυτών που αναφέρεις ξεκινά τον αγώνα σου σε επίσημους φορείς και με ότι εργαλείο σου δίνει ο νόμος και όχι γράφοντας ανώνυμα σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας επειδή δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.

Την καλησπέρα μου

  • Μου αρέσει 7
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Αλλά και πάλι, όπως είπε και μια άλλη κοπέλα, είναι και θέμα κινήτρων που ένα ζευγάρι θέλει να αποκτήσει παιδί. Επειδή έτσι το επιβάλλει η κοινωνία; Επειδή θέλουμε κάποιον στα γεράματά μας, όπως λέγαν οι γιαγιάδες μας, επειδή φοβόμαστε τη μοναξιά ή επειδή έχουμε αγάπη να προσφέρουμε σε μια νέα ζωή

Πραγματικά δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια από όλες αυτές τις κοπέλες που προσπαθούν χρόνια για ένα παιδάκι κ δίνουν ένα σωρό λεφτά κ έχουν άγχος, στεναχώρια αν δεν τα καταφέρουν κλπ που ο λόγος που θέλουν ένα παιδάκι να είναι επειδή έτσι το επιβάλλει η κοινωνία. Ούτε πιστεύω ότι υπάρχει κάποια που κάνει παιδιά για να την γηροκομησουν. Ο λόγος που έκανα εγώ πχ είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να έχω παιδάκι. Γιατί από μικρή ήθελα να κάνω κ θα ένιωθα την ζωή μου άδεια. Γιατί τρελαίνομαι για τα παιδάκια. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θέλω να με γηροκομησουν, αντιθέτως πολλές φορές με τον άντρα μου πηγαίνοντας θάλασσα βλέπουμε ένα γηροκομείο που είναι δίπλα στη θάλασσα και φαίνεται τόσο ωραίο που λέμε στο μέλλον όταν γεράσουμε κ χρειαζόμαστε βοήθεια να πάμε εκεί.. Μου αρέσει η ιδέα να ξυπνάω κ να βλέπω θάλασσα η να με κατεβάζουν στην αυλή κ να χαλαρώνω εκεί. Κ ξέρω ότι τα παιδιά μου θα κάνουν την οικογένεια τους κ ίσως κ μακριά κ δεν θα ήθελα ποτέ να τους βάλω στη διαδικασία να με προσέχουν κ να γίνομαι βάρος!

3 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Αλλά άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη.

Αυτό ξανά πες το. Έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λένε.

 

3 ώρες πρίν, Maira98 είπε:

Και οι γονείς που γέννησαν υγιή παιδιά και έμπλεξαν μετά με θέματα εθισμού, με υπόκοσμο κλπ κι αυτοί χρειάζονται πολλές αντοχές.

Εννοείται κ αυτοί χρειάζονται αντοχές αλλά "μπαίνεις στο χορό κ χορεύεις". Κανείς δεν το επιλέγει αυτό. Όλοι αν μπορούσαν να επιλέξουν θα ήθελαν υγιές παιδί κ υγιές μέχρι τα βαθιά γεράματα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Πραγματικά δεν πιστεύω να υπάρχει κάποια από όλες αυτές τις κοπέλες που προσπαθούν χρόνια για ένα παιδάκι κ δίνουν ένα σωρό λεφτά κ έχουν άγχος, στεναχώρια αν δεν τα καταφέρουν κλπ που ο λόγος που θέλουν ένα παιδάκι να είναι επειδή έτσι το επιβάλλει η κοινωνία. Ούτε πιστεύω ότι υπάρχει κάποια που κάνει παιδιά για να την γηροκομησουν. Ο λόγος που έκανα εγώ πχ είναι ότι δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να έχω παιδάκι. Γιατί από μικρή ήθελα να κάνω κ θα ένιωθα την ζωή μου άδεια. Γιατί τρελαίνομαι για τα παιδάκια. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θέλω να με γηροκομησουν, αντιθέτως πολλές φορές με τον άντρα μου πηγαίνοντας θάλασσα βλέπουμε ένα γηροκομείο που είναι δίπλα στη θάλασσα και φαίνεται τόσο ωραίο που λέμε στο μέλλον όταν γεράσουμε κ χρειαζόμαστε βοήθεια να πάμε εκεί.. Μου αρέσει η ιδέα να ξυπνάω κ να βλέπω θάλασσα η να με κατεβάζουν στην αυλή κ να χαλαρώνω εκεί. Κ ξέρω ότι τα παιδιά μου θα κάνουν την οικογένεια τους κ ίσως κ μακριά κ δεν θα ήθελα ποτέ να τους βάλω στη διαδικασία να με προσέχουν κ να γίνομαι βάρος!

Αυτό ξανά πες το. Έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια λένε.

 

Εννοείται κ αυτοί χρειάζονται αντοχές αλλά "μπαίνεις στο χορό κ χορεύεις". Κανείς δεν το επιλέγει αυτό. Όλοι αν μπορούσαν να επιλέξουν θα ήθελαν υγιές παιδί κ υγιές μέχρι τα βαθιά γεράματα 

Και υποθέτω ότι η υιοθεσία παιδιού ΑΜΕΑ δε συστήνεται σε όλα τα ζευγάρια. Προφανώς οι ειδικοί βλέπουν κάτι στα ζευγάρια, βλέπουν ότι έχουν την αντοχή, την κατανόηση, δε θα το πρότειναν σε όποιον να είναι. Επίσης, το ότι πέρασε από το μυαλό ενός ζευγαριού, και δεν το απέρριψαν από την πρώτη στιγμή, αλλά θέλουν να το συζητήσουν, επίσης κάτι σημαίνει. Νομίζω ότι το συζητούν γιατί ψάχνουν ενθάρρυνση και υποστήριξη από κάπου. Και πάλι όμως, στη θεωρία είναι όλα καλά, στην πράξη τι γίνεται. 

3 ώρες πρίν, BlackCat είπε:

@Maira98

Επειδή έχω πολλά χρόνια να γράψω στο φόρουμ ,όμως το παρακολουθώ και ειλικρινά μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως εγκρίθηκε από την διαχείριση η συζήτηση που ξεκίνησες απάντησε μου αν θέλεις στα εξής ερωτήματα:

-Ποια ανάγκη σου σε έσπρωξε να ανοίξεις σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας συζήτηση περί ηθικής και να κουνάς κ το δάχτυλο (με τακτ βέβαια γιατί αλλιώς θα γινόταν χαμός αλλά το κουνάς) σε εκατοντάδες γυναίκες που παλεύουν χρόνια και οκ αυτές που τα κατάφεραν μπορεί απλά να προσπεράσουν , αλλά αυτές που δεν τα κατάφεραν ,γιατί υπάρχουν κ αυτές και είμαστε πολλές απλά σιωπηλές και αθόρυβες, ποια δικιά σου ανάγκη λοιπόν προσπαθείς να καλύψεις;

-Επιπλεον αφού νοιάζεσαι τόσο πολύ για το συγγενικό σου πρόσωπο και την εύθραυστη ψυχική της υγεία , τι κάνεις για να το βοηθήσεις εκτός από το να ανοίξεις τέτοιου είδους συζήτηση σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας όταν μάλιστα εσύ η ίδια μας λες ότι δεν ανήκεις σε αυτή την ομάδα άρα δεν έχεις ιδέα ,γιατί πίστεψε με μόνο αν φορέσεις τα παπούτσια μας θα έχεις ιδέα. Πως βοηθάς το συγγενικό σου πρόσωπο ακριβώς ; Μήπως λέω τώρα άνοιξες την συζήτηση ώστε να της δείξεις τις απαντήσεις και να της τρίψεις στην μούρη κοίτα πόσες κοπέλες εδώ συμφωνούν με αυτά που λέω , άρα έχω δίκιο είσαι λάθος.

-ποια δική σου ανάγκη προσπαθείς να καλύψεις ρητορευοντας ανώνυμα σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας ξαναλέω πάνω σε θέμα βιοηθικής τσουβαλιαζοντας πολλές γυναίκες δίχως να έχεις ιδέα τι μπορεί να οδηγησε κάθε μία από εμάς στην οποιαδήποτε επιλογή , τι έχουμε θυσιάσει και αν έχουμε η όχι ενοχές και επιβαρυμένη σωματική και ψυχική υγεία;

-Ειδες φως και μπήκες και είπες ας μιλήσω για τα Χανιά , για την παρένθετη, για τον παιδεραστή, για την δωρεά ας απελοφιλοσοφησω λίγο να περάσει η ώρα και αν μωρέ υπάρχει κ κάποια καψερη με κατάθλιψη η με οποιαδήποτε ψυχική νόσο χέστηκα ας πάει να πνίγει με αυτά που θα γράψω , εγώ συζήτηση κάνω και μάλιστα ανώνυμα , ας πρόσεχε κ αυτή που μπήκε και διάβασε.

Το ότι γράφουμε ανώνυμα δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κρίνουμε τις ζωές των άλλων. Εδώ μέσα μοιράζομαστε εμπειρίες και έχουν βοηθηθεί πολλές, παρα πολλές γυναίκες από αλλες που μπορεί να μην έχουν γνωριστεί και ποτε.

Κλείνοντας λοιπόν και επειδή δεν έχω σκοπό να κάνω διάλογο κράτα τις απόψεις σου (τις οποίες δεν κρίνω αν είναι σωστές η λάθος) για τον εαυτό σου και τον κοινωνικό σου κύκλο και εκεί μόνο ΑΝ σου ζητηθούν. Και αν θέλεις πραγματικά να βάλεις το λιθαράκι σου στην καταπολέμηση των κυκλωμάτων κ όλων αυτών που αναφέρεις ξεκινά τον αγώνα σου σε επίσημους φορείς και με ότι εργαλείο σου δίνει ο νόμος και όχι γράφοντας ανώνυμα σε ένα φόρουμ υπογονιμότητας επειδή δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.

Την καλησπέρα μου

Μάλλον επειδή γράφεις ασυγκράτητα για πράγματα που δεν μπορείς να γνωρίζεις, και προσπαθείς να μου πεις "ε, και τι έγινε" ή να με φιμώσεις ποιος ξέρει γιατί, προσπάθησε να απαντήσεις εσύ σε κάποια ερωτήματα ειλικρινά, γιατί βλέπεις το πρόβλημα μόνο από την πλευρά ενός ανθρώπου ή ενός ζευγαριού που θέλει οπωσδήποτε να αποκτήσει ένα μωρό:

-Πώς θα ένιωθες αν ήσουν στη θέση της καταγγέλουσας με 7 εξωσωματικές, 20.000 ευρώ χαμένα, με 4 εικονικές εμβρυομεταφορές, αλλά με 18 χάπια την ημέρα;

-Πώς θα ένιωθες αν είχες πάει με τον σύντροφό σου να δώσετε γονιμοποιημένα ωάρια για κρυοσυντήρηση και ξυπνούσες αύριο και άκουγες 200 γυναίκες να καταγγέλουν ότι το δικό τους γεννητικό υλικό μεταφέρθηκε σε άλλες γυναίκες εν αγνοία τους; Θα έλεγες "ας περιμένω τη δικαιοσύνη" και θα ήσουν ψύχραιμη;

-Πώς θα αισθανόσουν αν ήσουν ένα από τα εξαπατημένα ζευγάρια;

-Πώς θα αισθανόσουν αν ήσουν παιδί και σου αποκάλυπταν οι γονείς σου ότι σε αγόρασαν σε κύκλωμα παράνομων υιοθεσιών;

-Πώς θα αισθανόσουν αν ήσουν φτωχή, εξαθλιωμένη γυναίκα νεαρής ηλικίας και σε μετέφεραν μεσάζοντες σε ξένη χώρα και σου πατούσαν ενέσεις και χάπια γιατί κάποιοι πλήρωναν 120.000 και σε είχαν σε δωμάτια για να ελέγχουν τι κάνεις, μη και βγει ελαττωματικό το "προϊόν";

-Η ΣΔΟΕ εντόπισε 3 εκ. ευρώ σε 7 offshore. Κάποιο σχόλιο γι αυτό; Όλα καλά;

Δε χρειάζεται ούτε να είσαι παθούσα, ούτε να σου συνέβη εσένα, ούτε να αντιμετωπίζεις τα ίδια προβλήματα για να αγανακτήσεις με όσα συμβαίνουν και να μην ενθαρρύνουμε κι άλλους να ακολουθήσουν το "λαμπρό παράδειγμα". Πρέπει να ενημερώνουμε τον κόσμο, όχι να τους κάνουμε και εθνικούς ευεργέτες. 

Τα υπόλοιπα είναι εικασίες δικές σου και φαντασίες. Μόνη σου ρωτάς-μόνη σου απαντάς, κλασικό γνώρισμα ανθρώπου που δε θέλει να ρωτήσει, αλλά να κάνει διάλεξη σαν άλλος παιδαγωγικός ραβδούχος. Ούτε πρόκειται να σου αλλάξω γνώμη, ούτε με ενδιαφέρει να σου την αλλάξω, γιατί ξέρω ότι δεν μπορώ να αλλάξω τη γνώμη σε ανθρώπους που δεν μπορούν να μπουν από την άλλη πλευρά της υπόθεσης. Δε βλέπεις και την άλλη όψη του νομίσματος, ok, δικό σου θέμα. Προσωπικά την ενθαρρύνω να συνεχίσει τις προσπάθειες για υιοθεσία και να μην τα παρατήσει.

Την καλησπέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2024 at 3:08 ΠΜ, Maira98 είπε:

Με όλο τον σεβασμό στις γυναίκες που έχουν προσπαθήσει να κάνουν παιδάκι και δεν μπόρεσαν, θα ήθελα να θίξω το θέμα της παρένθετης μητέρας. Καταρχάς, διαβάζω πολλές γυναίκες εδώ μέσα 40+ που ψάχνουν παρένθετη στο forum. Κορίτσια μου, την παρένθετη τη βρίσκετε εσείς. Δεν είναι επάγγελμα η παρένθετη για εσάς που ρωτάτε αν έχει χρησιμοποιήσει κάποια, να σας δώσει το τηλέφωνό της και να σας κάνει και εσάς μωρό. Είναι η αδερφή, η μητέρα (για τις νεότερες κοπέλες 20+ με πρόβλημα), η ανιψιά, κάποια στενή φίλη με εντελώς αλτρουιστικά κίνητρα. Η 52χρονη στην Κάρπαθο που μπήκε παρένθετη της κόρης της. Η 67χρονη στη Λάρισα που γέννησε το εγγόνι της. Ηρωίδες. Είναι παράνομο να πληρώνετε γυναίκες που ένας θεός ξέρει σε τι τραγική οικονομική κατάσταση βρίσκονται και τι κύκλωμα υπάρχει από πίσω και τις εκμεταλλεύεται. Είναι και μια που ομολόγησε ότι πήγε στην κλινική-έκτρωμα των Χανίων και εν γνώσει της χρημάτισε ένα κύκλωμα εκμετάλλευσης μιας άλλης γυναίκας. Καταρχάς, κάνουμε ό,τι μπορούμε για να αποκτήσουμε ένα μωράκι. Αλλά μέχρι ενός σημείου. Δε σκεφτόμαστε μόνο το "εγώ, εγώ, εγώ". Στεφτόμαστε λίγο και την άλλη γυναίκα που της δημιουργούμε ένα κάρο ψυχοσωματικά για να αποκτήσουμε εμείς παιδί. Δεν είναι συναλλαγή η παρένθετη. Είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ο θεσμός της δουλείας έχει καταργηθεί εδώ και αιώνες. Στην Ινδία εκμεταλλεύονταν τις νεαρές κοπέλες ως παρένθετες για κομμάτι ψωμί και ευτυχώς, μετά από παρεμβάσεις των ανθρωπιστικών οργανώσεων, μπήκε ένα φρένο επιτέλους. Στην Ουκρανία με τον πόλεμο και την εξαθλίωση των γυναικών, πάλι άνθισαν κυκλώματα εκμετάλλευσης γυναικών που χρησιμοποιήθηκαν ως παρένθετες. Στη Μάνη μέχρι και τα μέσα του 20ού αιώνα υπήρχε ο θεσμός της σύγκριας. Η νόμιμη σύζυγος που δεν μπορούσε να πιάσει το "σερνικό", έβρισκε μια φτωχή γυναίκα και την ανάγκαζε να πάει με τον σύζυγό της για να φέρει αγόρια στην οικογένεια! Αυτά υποτίθεται τα κοροϊδεύουμε σήμερα, κι ας είμαστε χειρότεροι. Για εμένα, όποια γυναίκα πληρώσει κύκλωμα παρένθετης είναι ανήθικη, ανάξια και ανεπρόκοπη εκτός από παράνομη. Τα περί απελπισίας τα ακούω βερεσέ. Δεν έχει καμιά διαφορά με τους άνδρες της δεκαετίας του '90 που πλήρωναν κυκλώματα με κοπέλες που εκδίδονταν. Αντιμετωπίζουν το γυναικείο σώμα ως φούρνο παιδιών. Θεωρώ πολύ πιο αξιοπρεπείς τις γυναίκες που μπαίνουν στο πρόγραμμα διεθνούς υιοθεσίας και υιοθετούν μωρά από την Αφρική και την Ασία, γιατί στην ουσία σώζουν αυτά τα παιδιά και γίνονται μητέρες. Κορίτσια μου, καταλαβαίνω τους λόγους που καταφεύγει μια γυναίκα στην εξωσωματική στο δικό της σώμα. Αλλά πρέπει κάποια στιγμή να σκεφτείτε γιατί προτιμάτε να δημιουργείτε παιδιά με δανεικά ωάρια και παρένθετες κι όχι τη λύση της υιοθεσίας ενός παιδιού έγχρωμου ή ενός παιδιού με αναπηρία. Μήπως αυτό που θέλετε είναι να ικανοποιήσετε εγωιστικά κίνητρα επειδή αυτό απαιτεί η κοινωνία κι όχι επειδή έχετε πραγματικά αισθήματα μητρότητας, οπότε θα μπορούσατε να είχατε υιοθετήσει νόμιμα; Τροφή για σκέψη.

τις γυναίκες που που μπαίνουν σε νόμιμο πρόγραμμα δωρεάς ωαρίων ή σε νόμιμο  πρόγραμμα με παρένθετη τις θεωρείς αξιοπρεπείς ;

Γιατί να υιοθετήσω συγκεκριμένα ένα έγχρωμο παιδί ή ένα παιδί με αναπηρία και να μην φροντίσω να ζήσει μέσα στην οικογένεια του όπως θα ήθελε το ίδιο και οι γονείς του; γιατί να τους στερήσω το παιδί τους; αυτό είναι εγωιστικό ή όχι; γιατί να εκμεταλευτώ  την οικογένεια του και να τους το στερήσω;  θεωρείς ότι σώζουν αυτά τα παιδιά , επειδή τα υιοθετούν από την Αφρική και την Ασία ; θα μπορούσε κάποιος εύκολα να πει ότι εκμεταλεύονται τους εξαθλιωμένους αυτούς ανθρώπους που έτυχε να γεννηθούν στην Αφρική και φτωχοί, όπως λες και εσύ για την παρένθετη και τη δωρεά . λίγο προσοχή σε τέτοια θέματα .  καλό είναι να δείχνουμε κάθε τι παράνομο αλλά τις ερωτήσεις - συμβουλές του τύπου "γιατί προτιμάτε να δημιουργείτε παιδιά με παρένθετες ή δωρεά ωαρίων"  να τις κρατάμε για την δική μας ζωή. δεν έχουν θέση σε συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων που έχουν έναν μακρύ και δύσκολο δρόμο.

υγ:  τον απεριόριστο σεβασμό μου στα ζευγάρια που επέλεξαν να υιοθετήσουν παιδιά χωρίς να διαλέξουν χώρα , χρώμα ή αναπηρία χωρίς να κρίνουν άλλα ζευγάρια που είναι σε έναν άλλο δρόμο, παρένθετης ή δωρεάς.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την τοποθέτηση όλων των κοριτσιών εδώ μέσα και έχω μείνει με ο στόμα ανοιχτό!!!!

Ευτυχώς που υπάρχουν εδώ κορίτσια "να βάλουν στη θέση της" την @Maira98 !!!! 

Και συμφωνώ με την @BlackCat όσον αφορά τη διαχείριση, η οποία επέτρεψε να ανέβει ένα τέτοιο θέμα μια τέτοια δημοσίευση.

Το πως θα κάνει παιδί μια γυναίκα είναι καθαρά δικό της θέμα και ελπίζω να μην πέσει καμία στην παγίδα να αμφισβητήσει τις επιλογές της και στεναχωρηθεί  εξαιτίας το GASLIGHTING που ξεκίνησε η @Maira98

Για όποιον δεν ξέρει....(Gaslighting is a form of psychological abuse or manipulation in which the abuser attempts to sow self-doubt and confusion in their victim's mind. Μπορείτε να το γκουγκλάρετε. 

Υπάρχουν ζευγάρια με θέματα υπογονιμότητας, είτε ανδρικής είτε γυναικείας, ζευγάρια με θέματα υγείας, γυναίκες με σοβαρά θέματα στα γυναικολογικά τους όργανα κτλ κτλ κτλ, για τις οποίες ο μόνος δρόμος να αποκτήσουν παιδί είναι με παρένθετη μητέρα ή να υιοθετήσουν ένα παιδί και είναι δικαίωμα τους να το αποκτήσουν είτε με μια ερώτηση στο φόρουμ, γιατί ίσως μπορεί να βοηθήσει μια γυναίκα προσωπικά, είτε μέσω των ιατρών τους, είτε με τα ιδρύματα που ασχολούνται με αυτά, είτε μέσω της πλατφόρμας του gov κτλ κτλ κτλ 

Το ότι υπάρχει στον κόσμο και το παράνομο, ναι υπάρχει (όπως και το μαύρο χρήμα και αγορά προϊόντων χωρίς απόδειξη) και όλα αυτά τα μαύρα και τα πονηρά δεν συμβαίνουν μόνο στη δική μας χωρα, αλλά σε όλων τον κόσμο!

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Και δεν σημαίνει πως για όλες τις γυναίκες ισχύει το παράνομο. Έγινε κάτι στα Χανιά ναι έγινε. Έγινε και στο εξωτερικό και θα βγει ταινία στο Νετφλιξ. Αλλά αυτό δεν είναι το δεδομένο. Δεν είναι όλοι έτσι. 

Καλό θα ήταν λοιπόν να προσέχουμε τα λόγια μας εδώ μέσα, γιατί πολλές γυναίκες που διαβάζουν και ψάχνουν εδώ μέσα μια ελπίδα, δεν χρειάζεται να έρθουν αντιμέτωποι με τέτοιες αισχρότητες!!!

Οι γυναίκες εδώ μέσα μπορεί να έχουν και επιλόχεια κατάθλιψη ή γενικά κάποια στεναχώρια που διαβάζοντας αυτό μπορεί να νιώθουν trigger και να γίνουν χειρότερα!!!

 

  • Μου αρέσει 4
  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LioPh79 είπε:

τις γυναίκες που που μπαίνουν σε νόμιμο πρόγραμμα δωρεάς ωαρίων ή σε νόμιμο  πρόγραμμα με παρένθετη τις θεωρείς αξιοπρεπείς ;

Γιατί να υιοθετήσω συγκεκριμένα ένα έγχρωμο παιδί ή ένα παιδί με αναπηρία και να μην φροντίσω να ζήσει μέσα στην οικογένεια του όπως θα ήθελε το ίδιο και οι γονείς του; γιατί να τους στερήσω το παιδί τους; αυτό είναι εγωιστικό ή όχι; γιατί να εκμεταλευτώ  την οικογένεια του και να τους το στερήσω;  θεωρείς ότι σώζουν αυτά τα παιδιά , επειδή τα υιοθετούν από την Αφρική και την Ασία ; θα μπορούσε κάποιος εύκολα να πει ότι εκμεταλεύονται τους εξαθλιωμένους αυτούς ανθρώπους που έτυχε να γεννηθούν στην Αφρική και φτωχοί, όπως λες και εσύ για την παρένθετη και τη δωρεά . λίγο προσοχή σε τέτοια θέματα .  καλό είναι να δείχνουμε κάθε τι παράνομο αλλά τις ερωτήσεις - συμβουλές του τύπου "γιατί προτιμάτε να δημιουργείτε παιδιά με παρένθετες ή δωρεά ωαρίων"  να τις κρατάμε για την δική μας ζωή. δεν έχουν θέση σε συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων που έχουν έναν μακρύ και δύσκολο δρόμο.

υγ:  τον απεριόριστο σεβασμό μου στα ζευγάρια που επέλεξαν να υιοθετήσουν παιδιά χωρίς να διαλέξουν χώρα , χρώμα ή αναπηρία χωρίς να κρίνουν άλλα ζευγάρια που είναι σε έναν άλλο δρόμο, παρένθετης ή δωρεάς.

Ναι, τις θεωρώ πολύ αξιοπρεπείς όταν γίνεται νόμιμα και είπα συγκεκριμένα ότι οι γυναίκες που γέννησαν τα εγγόνια τους, ρισκάροντας ακόμα και τη ζωή τους σε αυτή την ηλικία, είναι ηρωίδες, αλλά μάλλον σου διέφυγε. Έγραψα συγκεκριμένα ότι η γυναίκα πρέπει να επιτρέπεται να κάνει δωρεά ωαρίων, αλλά με όριο πχ 2 φορές, γιατί δεν είναι καλό για την υγεία της. Για τον άνδρα η δωρεά σπέρματος είναι πολύ πιο εύκολη. Δεν είναι το ίδιο. Ξεχνάς ότι υπάρχουν παιδιά άτυχα που έχουν πεθάνει οι γονείς τους ή λόγω της αναπηρίας τους δεν τα αναζητά κανείς. Δεν κλέβονται τα παιδιά σε υιοθεσίες κατά κανόνα, εκτός αν πρόκειται για κύκλωμα εμπορίας βρεφών (η Ρουμάνα που είχε γεννήσει και ετοίμαζαν το βρέφος για υιοθεσία από ζευγάρι από συγκεκριμένη πόλη έναντι μεγάλου χρηματικού ποσού). Αυτό λέω: η νόμιμη οδός σου εξασφαλίζει ότι κατά κανόνα δεν υπάρχουν θύματα εκμετάλλευσης (χωρίς να αποκλείεται εντελώς το ενδεχόμενο. Μειώνεται όμως). Αντίθετα η παράνομη οδός είναι ένδειξη ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους εκμεταλλεύονται. Επίσης, είπα ότι είναι λογικό να κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για την απόκτηση ενός μωρού, και μάλιστα που συνδέεται βιολογικά μαζί μας κατά πρώτο λόγο, αλλά όλα έχουν κάποια όρια. Δε φτάνουμε σε σημείο να μην ενδιαφερόμαστε για το τι είναι νόμιμο και τι όχι. Ούτε φτάνουμε στο σημείο να μην ενδιαφερόμαστε αν νέες γυναίκες πέφτουν θύματα trafficking. Εδώ χαρακτήρισαν την παρένθετη "επάγγελμα". Εδώ κάποιες πρότειναν να πληρώσουν εξωσωματική σε άτεκνη και να κρατήσουν ένα από τα δύο μωρά που θα γεννηθούν! Κάπου έχουμε χάσει το μέτρο. Και σε κάποιες περιπτώσεις η υιοθεσία είναι μονόδρομος. Βλέπετε το θέμα μόνο από την πλευρά των ζευγαριών που τα κατάφεραν να αποκτήσουν παιδί. Δεν το βλέπετε όμως για μια στιγμή από την πλευρά των ζευγαριών που δεν τα κατάφεραν ή από την πλευρά αυτών που ακόμα ψάχνουν το γεννητικό τους υλικό, ούτε από την πλευρά των γυναικών που τις είχαν στα δωματιάκια! Αυτό παρατηρώ. Αν θέλετε όσοι το υποστηρίζετε αυτό κάντε μια πρόταση να νομιμοποιηθεί η χρησιμοποίηση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής για σοβαρές ιατρικές πράξεις πάνω στο σώμα τους. Επίσης, καμιά δεν μου είπε αν συμφωνεί ή όχι με τις "πρακτικές" της κλινικής Χανίων ή είναι καταδικαστέες.

1 hour ago, hope501 είπε:

Διάβασα την τοποθέτηση όλων των κοριτσιών εδώ μέσα και έχω μείνει με ο στόμα ανοιχτό!!!!

Ευτυχώς που υπάρχουν εδώ κορίτσια "να βάλουν στη θέση της" την @Maira98 !!!! 

Και συμφωνώ με την @BlackCat όσον αφορά τη διαχείριση, η οποία επέτρεψε να ανέβει ένα τέτοιο θέμα μια τέτοια δημοσίευση.

Το πως θα κάνει παιδί μια γυναίκα είναι καθαρά δικό της θέμα και ελπίζω να μην πέσει καμία στην παγίδα να αμφισβητήσει τις επιλογές της και στεναχωρηθεί  εξαιτίας το GASLIGHTING που ξεκίνησε η @Maira98

Για όποιον δεν ξέρει....(Gaslighting is a form of psychological abuse or manipulation in which the abuser attempts to sow self-doubt and confusion in their victim's mind. Μπορείτε να το γκουγκλάρετε. 

Υπάρχουν ζευγάρια με θέματα υπογονιμότητας, είτε ανδρικής είτε γυναικείας, ζευγάρια με θέματα υγείας, γυναίκες με σοβαρά θέματα στα γυναικολογικά τους όργανα κτλ κτλ κτλ, για τις οποίες ο μόνος δρόμος να αποκτήσουν παιδί είναι με παρένθετη μητέρα ή να υιοθετήσουν ένα παιδί και είναι δικαίωμα τους να το αποκτήσουν είτε με μια ερώτηση στο φόρουμ, γιατί ίσως μπορεί να βοηθήσει μια γυναίκα προσωπικά, είτε μέσω των ιατρών τους, είτε με τα ιδρύματα που ασχολούνται με αυτά, είτε μέσω της πλατφόρμας του gov κτλ κτλ κτλ 

Το ότι υπάρχει στον κόσμο και το παράνομο, ναι υπάρχει (όπως και το μαύρο χρήμα και αγορά προϊόντων χωρίς απόδειξη) και όλα αυτά τα μαύρα και τα πονηρά δεν συμβαίνουν μόνο στη δική μας χωρα, αλλά σε όλων τον κόσμο!

Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Και δεν σημαίνει πως για όλες τις γυναίκες ισχύει το παράνομο. Έγινε κάτι στα Χανιά ναι έγινε. Έγινε και στο εξωτερικό και θα βγει ταινία στο Νετφλιξ. Αλλά αυτό δεν είναι το δεδομένο. Δεν είναι όλοι έτσι. 

Καλό θα ήταν λοιπόν να προσέχουμε τα λόγια μας εδώ μέσα, γιατί πολλές γυναίκες που διαβάζουν και ψάχνουν εδώ μέσα μια ελπίδα, δεν χρειάζεται να έρθουν αντιμέτωποι με τέτοιες αισχρότητες!!!

Οι γυναίκες εδώ μέσα μπορεί να έχουν και επιλόχεια κατάθλιψη ή γενικά κάποια στεναχώρια που διαβάζοντας αυτό μπορεί να νιώθουν trigger και να γίνουν χειρότερα!!!

 

Εντελώς ό,τι να ναι εδώ μέσα!!! Εσύ αν θες βγες και παρότρυνε την προσέγγιση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων έναντι αμοιβής και τη δήλωσή της στο δικαστήριο ως "οικογενειακής φίλης" του ζευγαριού για να βγει άδεια, την οποία και έθιξα. Εγώ θα είμαι απέναντι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...