Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που έχουν επιτύχει εγκυμοσύνη? σήμερα βρίσκομαι στην 6η μερα εμβρυομεταφορας και από χθες ξεκίνησε λίγο έως ελάχιστο ροζ στο σκούπισμα και μετα απο τοτε εχω  καφε βλεννη; τελείωσαν ολα;;;;; εμενα η περίοδος έρχεται πάντα με καφέ βλεννη . από αγωγή παιρνω 2 σικλακουρ και 2 ουτρο την ημέρα . παρακαλώ τα φώτα σας !!!!!!

Παρένθετη και βιοηθική


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , LeneL είπε:

Δεν αναφέρθηκα με καμία χυδαιότητα. Μίλησα για έλλειψη ενσυναίσθησης και κοινής λογικής. Από εκεί και πέρα, δεν ανέφερα όνομα, η αλήθεια είναι ότι δεν το θυμόμουν καν, αλλά δε θα το έκανα ακόμα και αν το θυμόμουν. Με είχε εντυπωσιάσει σαν σκεπτικό απλώς. Επίσης νομίζω ότι απλά έχεις τη μύγα, γιατί αυτή στην οποία αναφέρομαι δεν είχε παιδιά, ρωτησε στο φόρουμ γνώμη για το σκεπτικό της και της είπαν πολλές ότι ήταν τελείως άκυρο. Αναμεσα σε αυτές κι εγώ. Διακρίνω και ένα ελαφρύ σύνδρομο καταδίωξης ( "σας είπαν" ; σε ποιους αναφέρεσαι;) Εγώ η μόνη εικόνα που έχω για την ιστορία που είπα είναι η ερώτηση που έκανε ένα μέλος σε ένα φόρουμ.

Μάλλον λοιπόν άλλη μιλάει χωρίς να ξέρει. 

Να χαίρεσαι τα παιδιά σου και ψυχραιμία!

Δεν είπα για χυδαιότητα από μέρος σου...εσύ καλά τα λες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Το γυναικείο σώμα δεν είναι " φούρνος" οπως αναφέρονται πολλοι πλέον σ αυτό.Οι γυναίκες αυτές μπαίνουν στη διαδικασία της εξωσωματικής και όσες έχουμε περάσει από αυτή τη διαδικασία,ξέρουμε τις  σωματικές και τις ψυχολογικές επιπτώσεις που επιφέρει.Αν και εφόσον μείνει έγκυος, το ζει όλο αυτό,το νιώθει στο πετσι της,νιώθει το μωρό μέσα της.Και στο τέλος της το παίρνουν και συνήθως δεν την αφήνουν καν να το δει.Και της δίνουν χάπι να κοπεί το γάλα της και σε κάποιες περιπτώσεις αντλεί με θηλαστρο για όσο καιρό αποφασίστηκε στη "συμφωνία" .Λοιπόν,οι γυναίκες αυτές,στη συντριπτική πλειοψηφία τους είναι πάμφτωχες, ειδάλλως δεν θα έμπαιναν σ αυτή την ταλαιπωρία(η πιο λαιτ λέξη που μπορώ να χρησιμοποιήσω για την παρένθετη μητρότητα).Είναι ο ορισμός της εκμετάλλευσης της γυναίκας.Φυσικα δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις όπου κάποιο οικογενειακό  η φιλικο πρόσωπο το να κάνει για να βοηθήσει το ζευγάρι (απειροελάχιστες περιπτώσεις).

Πάντα υπάρχει το νόμιμο Κ το παράνομο. Η εκμετάλλευση Κ η συμμετοχή για αμοιβή σε κάτι έχει κάποιες διαχωριστικές γραμμές . Κ η δωρεά ωαρίων που έχει σώσει πολύ κόσμο με χρηματική αμοιβή γίνετε . Πάντα υπάρχουν όροι Κ προϋποθέσεις . Υπάρχει Κ η ελεύθερη βούληση ακόμα Κ αν είσαι φτωχός . Δεν σημαίνει ότι όλοι οι φτωχοί άνθρωποι δεν κάνουν πράγματα μόνο Κ μόνο για το κέρδος με δική τους βούληση Κ από επιλογή . Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Υπάρχουν νόμιμες αμοιβές για μια γυναίκα που θα γίνει παρένθετη. Δεν χρειάζετε να είναι παράνομο επειδή η γυναίκα θα είναι από την Βουλγαρία Κ φτωχή. Αν πάρει 50000 ευρώ Κ φτιάξει την ζωή της με για της με χαρά της σε καλή μεριά αν έχει συμφωνήσει νόμιμα ένα ποσό . Τώρα αν με ρωτάς πώς μπορείς εσύ να εξασφαλίσεις την νομιμότητα μιας παρένθετης μητέρας βάζεις τα δικά σου μέσα για να είσαι σίγουρη δικηγόρους δικούς σου αν θες φωνάζεις Κ την αστυνομία αν κάτι δεν σου αρέσει 

Απαγορεύεται να γίνει κάποια παρένθετη επ' αμοιβή. Είναι παράνομο στην Ελλάδα και το ξέρουν όλοι. Θα πληρωθεί τις ιατρικές εξετάσεις, τα έξοδα του τοκετού, τα χρήματα που χάνει από τη δουλειά της αν δε δικαιούται άδεια εγκυμοσύνης. Μια άγνωστη γυναίκα που βγάζει 50.000 σε 1 χρόνο, δε γίνεται παρένθετη. Τα κυκλώματα παρένθετων, όπως οι μαστροποί, προσελκύουν νεαρές φτωχές, απροστάτευτες κοπέλες Ρομά ή από Ανατολική Ευρώπη, λόγω σωματοδομής. Σε καμιά περίπτωση το ποσό δεν μπορεί είναι 120.000, ούτε 50.000, ούτε φυσικά 300 ευρώ τον μήνα που τους έδινε η κλινική και τις ανάγκαζε να μένουν σε δωματιάκια για 9 μήνες και τα υπόλοιπα τα κρατούσαν οι νταβατζήδες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Chrisla είπε:

Δεν είπα για χυδαιότητα από μέρος σου...εσύ καλά τα λες...

Με έβγαλε σε ταγκ και θεώρησα ότι ήταν προς εμένα η απάντηση.. μάλλον εγώ μυγιαστηκα τελικά 🙂.

Την καλησπέρα μου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

Πάντα υπάρχει το νόμιμο Κ το παράνομο. Η εκμετάλλευση Κ η συμμετοχή για αμοιβή σε κάτι έχει κάποιες διαχωριστικές γραμμές . Κ η δωρεά ωαρίων που έχει σώσει πολύ κόσμο με χρηματική αμοιβή γίνετε . Πάντα υπάρχουν όροι Κ προϋποθέσεις . Υπάρχει Κ η ελεύθερη βούληση ακόμα Κ αν είσαι φτωχός . Δεν σημαίνει ότι όλοι οι φτωχοί άνθρωποι δεν κάνουν πράγματα μόνο Κ μόνο για το κέρδος με δική τους βούληση Κ από επιλογή . Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα . 

Η δωρεά ωαρίων ΔΕΝ είναι εγκυμοσύνη.Το να μένεις έγκυος και να σου παίρνουν στο τέλος το παιδί δεν είναι επιλογή,είναι αναγκαίο κακό.Μονο παμφτωχες γυναίκες θα το υποστούν όλο αυτό και δεν μπορώ καν να μπω στη θέση τους για να νιώσω την απόγνωση τους.Αντι να λέμε πως πρέπει να ζούμε σε μια κοινωνία ,όπου μια γυναίκα μπορεί να εργαστεί και να αμοίβεται έτσι ώστε να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς,καθόμαστε και εξιδανικεύουμε και κανονικοποιουμε την ανθρώπινη εκμετάλλευση.Ειναι κανονικό εμπόριο γυναικών και για μια ακόμη φορά η κοινωνία βρίσκει τρόπους να εκμεταλλευτεί τη γυναίκα.Αν είναι έτσι,τότε ας πουλήσουμε και το ένα μας νεφρό όσοι έχουμε ανάγκη,στην τελική ζούμε και με ένα και θα παρουμε και λεφτά να φτιαξουμε τη ζωή μας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Maira98 είπε:

Απαγορεύεται να γίνει κάποια παρένθετη επ' αμοιβή. Είναι παράνομο στην Ελλάδα και το ξέρουν όλοι. Θα πληρωθεί τις ιατρικές εξετάσεις, τα έξοδα του τοκετού, τα χρήματα που χάνει από τη δουλειά της αν δε δικαιούται άδεια εγκυμοσύνης. Μια άγνωστη γυναίκα που βγάζει 50.000 σε 1 χρόνο, δε γίνεται παρένθετη. Τα κυκλώματα παρένθετων, όπως οι μαστροποί, προσελκύουν νεαρές φτωχές, απροστάτευτες κοπέλες Ρομά ή από Ανατολική Ευρώπη, λόγω σωματοδομής. Σε καμιά περίπτωση το ποσό δεν μπορεί είναι 120.000, ούτε 50.000, ούτε φυσικά 300 ευρώ τον μήνα που τους έδινε η κλινική και τις ανάγκαζε να μένουν σε δωματιάκια για 9 μήνες και τα υπόλοιπα τα κρατούσαν οι νταβατζήδες. 

Δεν γίνονται όλα με κυκλώματα αυτό προσπαθώ να σου πω όλα μπορείς να τα διελευκανεις αν το θες Κ να γίνει νόμιμα η διαδικασία Κ με αμοιβή . Δεν χρειάζετε να εκμεταλλευτείς κάποιον αυτό εξαρτάτε Κ από εσένα. 

Ακόμα Κ στο αρχαιότερο επάγγελμα που αναφέρεις υπάρχει το νόμιμο Κ το παράνομο. Δεν δουλεύουν όλες οι κοπέλες παράνομα ούτε έχουν απαχθεί όλες για να προσφέρουν υπηρεσίες υπάρχει Κ η ελεύθερη βούληση . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Chrisla είπε:

Δεν είπα για χυδαιότητα από μέρος σου...εσύ καλά τα λες...

Αυτά που έκαναν οι γιατροί στη συγκεκριμένη "κλινική" (εντός εισαγωγικών πάντα) δεν το θεωρείς χυδαίο; Να τους βάλουμε μήπως και κανένα φωτοστέφανο; Τα 400 ζευγάρια που εξαπατήθηκαν και οι γυναίκες που τους πήραν τα ωάρια ή οι γυναίκες που έπαιρναν 300 ευρώ τον μήνα, ενώ ο νταβατζής/μεσάζοντας (γιατί αυτή η λέξη του αρμόζει) πάνω από 100.000 τι ακριβώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , LeneL είπε:

Δεν αναφέρθηκα με καμία χυδαιότητα. Μίλησα για έλλειψη ενσυναίσθησης και κοινής λογικής. Από εκεί και πέρα, δεν ανέφερα όνομα, η αλήθεια είναι ότι δεν το θυμόμουν καν, αλλά δε θα το έκανα ακόμα και αν το θυμόμουν. Με είχε εντυπωσιάσει σαν σκεπτικό απλώς. Επίσης νομίζω ότι απλά έχεις τη μύγα, γιατί αυτή στην οποία αναφέρομαι δεν είχε παιδιά, ρωτησε στο φόρουμ γνώμη για το σκεπτικό της και της είπαν πολλές ότι ήταν τελείως άκυρο. Αναμεσα σε αυτές κι εγώ. Διακρίνω και ένα ελαφρύ σύνδρομο καταδίωξης ( "σας είπαν" ; σε ποιους αναφέρεσαι;) Εγώ η μόνη εικόνα που έχω για την ιστορία που είπα είναι η ερώτηση που έκανε ένα μέλος σε ένα φόρουμ.

Μάλλον λοιπόν άλλη μιλάει χωρίς να ξέρει. 

Να χαίρεσαι τα παιδιά σου και ψυχραιμία!

Εννοώ τα κανάλια...διότι εγώ έχω δει τα σπίτια που μένανε και δεν είναι τρογλες όπως λενε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

Δεν γίνονται όλα με κυκλώματα αυτό προσπαθώ να σου πω όλα μπορείς να τα διελευκανεις αν το θες Κ να γίνει νόμιμα η διαδικασία Κ με αμοιβή . Δεν χρειάζετε να εκμεταλλευτείς κάποιον αυτό εξαρτάτε Κ από εσένα. 

Ακόμα Κ στο αρχαιότερο επάγγελμα που αναφέρεις υπάρχει το νόμιμο Κ το παράνομο. Δεν δουλεύουν όλες οι κοπέλες παράνομα ούτε έχουν απαχθεί όλες για να προσφέρουν υπηρεσίες υπάρχει Κ η ελεύθερη βούληση . 

Το "αρχαιότερο επάγγελμα" είναι η  αρχαιότερη εκμετάλλευση και όχι επάγγελμα. Αν είναι επάγγελμα,τότε υπήρχαν και αρχαιότεροι ντ@βατζηδες 

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Maira98 είπε:

Αυτά που έκαναν οι γιατροί στη συγκεκριμένη "κλινική" (εντός εισαγωγικών πάντα) δεν το θεωρείς χυδαίο; Να τους βάλουμε μήπως και κανένα φωτοστέφανο; Τα 400 ζευγάρια που εξαπατήθηκαν και οι γυναίκες που τους πήραν τα ωάρια ή οι γυναίκες που έπαιρναν 300 ευρώ τον μήνα, ενώ ο νταβατζής/μεσάζοντας (γιατί αυτή η λέξη του αρμόζει) πάνω από 100.000 τι ακριβώς είναι;

Μιλάω για αυτά που ξερω ...300€ δεν επερνε καμία κοπέλα....εγώ ξέρω τι έδινα στην κοπέλα...άρα λες ότι ακούς χωρίς να ξέρεις...είχα κάνει και αίτηση για υιοθεσία αλλά 4 χρόνια τώρα κανείς δεν απάντησε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Blue Velvet είπε:

Η δωρεά ωαρίων ΔΕΝ είναι εγκυμοσύνη.Το να μένεις έγκυος και να σου παίρνουν στο τέλος το παιδί δεν είναι επιλογή,είναι αναγκαίο κακό.Μονο παμφτωχες γυναίκες θα το υποστούν όλο αυτό και δεν μπορώ καν να μπω στη θέση τους για να νιώσω την απόγνωση τους.Αντι να λέμε πως πρέπει να ζούμε σε μια κοινωνία ,όπου μια γυναίκα μπορεί να εργαστεί και να αμοίβεται έτσι ώστε να μπορεί να ζει αξιοπρεπώς,καθόμαστε και εξιδανικεύουμε και κανονικοποιουμε την ανθρώπινη εκμετάλλευση.Ειναι κανονικό εμπόριο γυναικών και για μια ακόμη φορά η κοινωνία βρίσκει τρόπους να εκμεταλλευτεί τη γυναίκα.Αν είναι έτσι,τότε ας πουλήσουμε και το ένα μας νεφρό όσοι έχουμε ανάγκη,στην τελική ζούμε και με ένα και θα παρουμε και λεφτά να φτιαξουμε τη ζωή μας 

Βρε κορίτσια μιλάμε για νόμιμα πράγματα . Υπάρχει νόμιμη παρένθετη μητέρα . Πώς να το κάνουμε υπάρχουν νόμοι που το επιτρέπουν Κ το αποζημιώνουν . Κ το αρχαιότερο επάγγελμα δεν το κάνει καμία πλούσια αλλά κάποιες έχουν πλουτίσει από αυτό Κ είναι νόμιμο . Υπάρχει πάντα η ελεύθερη βούληση . Δεν λέμε να πάρουμε παράνομα μια γυναίκα απτά μαλλιά Κ να της κλέψουμε μετά Κ το παιδί . Ούτε να πάρουμε κανένα ανήλικο . 

Μιλάμε για νόμιμες διαδικασίες .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Chrisla είπε:

Μιλάω για αυτά που ξερω ...300€ δεν επερνε καμία κοπέλα....εγώ ξέρω τι έδινα στην κοπέλα...άρα λες ότι ακούς χωρίς να ξέρεις...είχα κάνει και αίτηση για υιοθεσία αλλά 4 χρόνια τώρα κανείς δεν απάντησε.

Τα άρθρα είναι βασισμένα στη δικογραφία που σχηματίστηκε εις βάρος των "γιατρών". Αν εσύ ξέρεις άλλα πράγματα, πήγαινε να δώσεις κατάθεση στον εισαγγελέα να τους υπερασπιστείς. Μακάρι να βρεθεί όλο το μαύρο χρήμα που διακινήθηκε και να δοθεί στις φτωχές αυτές κοπέλες που εκμεταλλεύτηκε η κλινική, ώστε να μην ξαναπέσουν θύματα. Εύχομαι να αφεθούν ελεύθεροι και να είναι πάμφτωχοι. Αυτή να είναι η τιμωρία τους για αυτά που έκαναν σε τόσες κοπέλες για τα λεφτά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Maira98 είπε:

Τα άρθρα είναι βασισμένα στη δικογραφία που σχηματίστηκε εις βάρος των "γιατρών". Αν εσύ ξέρεις άλλα πράγματα, πήγαινε να δώσεις κατάθεση στον εισαγγελέα να τους υπερασπιστείς. Μακάρι να βρεθεί όλο το μαύρο χρήμα που διακινήθηκε και να δοθεί στις φτωχές αυτές κοπέλες που εκμεταλλεύτηκε η κλινική, ώστε να μην ξαναπέσουν θύματα. Εύχομαι να αφεθούν ελεύθεροι και να είναι πάμφτωχοι. Αυτή να είναι η τιμωρία τους για αυτά που έκαναν σε τόσες κοπέλες για τα λεφτά. 

Έχω ήδη δώσει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , linaa είπε:

Βρε κορίτσια μιλάμε για νόμιμα πράγματα . Υπάρχει νόμιμη παρένθετη μητέρα . Πώς να το κάνουμε υπάρχουν νόμοι που το επιτρέπουν Κ το αποζημιώνουν . Κ το αρχαιότερο επάγγελμα δεν το κάνει καμία πλούσια αλλά κάποιες έχουν πλουτίσει από αυτό Κ είναι νόμιμο . Υπάρχει πάντα η ελεύθερη βούληση . Δεν λέμε να πάρουμε παράνομα μια γυναίκα απτά μαλλιά Κ να της κλέψουμε μετά Κ το παιδί . Ούτε να πάρουμε κανένα ανήλικο . 

Μιλάμε για νόμιμες διαδικασίες .

Το ότι είναι νόμιμο(σε κάποιες χώρες ευτυχώς),δε σημαίνει πως δεν είναι και απάνθρωπο.Διοτι αυτοί οι νόμοι δεν βγήκαν προς όφελος των γυναικών,αλλά εις βάρος τους.Διοτι ναι μεν θα πάρουν κάποια χρήματα,όμως πόσο κοστολογείται η απώλεια και η θλίψη που βιώνουν αυτές οι γυναίκες αφού ολοκληρωθεί το deal? Πόσο κοστίζει ρε παιδί μου ο ανθρώπινος πόνος?πόσα λεφτά να δώσεις σε μια γυναίκα για να το βουλώσει και να σταματήσει να κλαίει όταν οι ορμόνες της κάνουν πάρτι μετά τη γέννα?

Νομιμο σε κάποιες πολιτείες της Αμερικής είναι επίσης ο γάμος ανηλίκου με ενήλικα,αυτό δλδ δεν θεωρείται παιδεραστία? Τέλος πάντων,για μένα η παρένθετη μητρότητα είναι ο ορισμός της εκμετάλλευσης των φτωχών γυναικών

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Το "αρχαιότερο επάγγελμα" είναι η  αρχαιότερη εκμετάλλευση και όχι επάγγελμα. Αν είναι επάγγελμα,τότε υπήρχαν και αρχαιότεροι ντ@βατζηδες 

Όλα επαγγέλματα είναι δεν ζούμε σε μια κοινωνία που όλα τα επαγγέλματα είναι ευχάριστα Κ καθαρά. Απλά υπάρχουν τα νόμιμα Κ τα παράνομα. Κανείς δεν θέλει να γίνει καθαρίστρια από χόμπι να καθαρίζει τουαλέτες ξένες αλλά τι να κάνουμε Κ αυτό επάγγελμα είναι. Καμία δεν θέλει να γίνει εσωτερική νοσοκόμα Κ να ζει σε ένα σπίτι για μήνες για να φροντίζει Κ να ξεσκατιζει έναν παππού αλλά Κ αυτό επάγγελμα είναι . Τι να κάνουμε κάποια επαγγέλματα είναι πιο δύσκολα από αλλα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι γίνονται παράνομα με νταβατζηδες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...