Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Χαμηλή ΑΜΗ 31 χρόνων… Γιατί δεν μένω έγκυος;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι νέο μέλος της ομάδας, αφού και εγω δυστυχώς δυσκολεύομαι να κάνω παιδάκι.. Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδω και 6 μήνες χωρίς επιτυχία, και αφού κάναμε εξετάσεις γονιμότητας διαπίστωσα ότι παρόλο που είμαι 31 ετων η ΑΜΗ μου ειναι πολυ χαμηλή 0.7 και η FSH κοντά στο 12. Απο τοτε έχω τρελαθει και έχω πολυ ασχημη ψυχολογια….
Η περιοδος μου εχει αλλαξει και δεν ειναι πια σταθερη και φοβαμαι μηπως η εμμηνόπαυση ειναι κοντα 😩

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει μείνει έγκυος με τέτοιες τιμές; Πρέπει να αρχίζω να σκέφτομαι την εξωσωματική; Γνωρίζει καμια αν ειναι πιο δυσκολη η φυσιολογικη σύλληψη με αυτες τις τιμες; 
 

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες, αν και εμένα με έχει ρίξει πολυ ψυχολογικά όλο αυτο και δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι όσο κι αν προσπαθώ…! 
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Fergie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι νέο μέλος της ομάδας, αφού και εγω δυστυχώς δυσκολεύομαι να κάνω παιδάκι.. Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδω και 6 μήνες χωρίς επιτυχία, και αφού κάναμε εξετάσεις γονιμότητας διαπίστωσα ότι παρόλο που είμαι 31 ετων η ΑΜΗ μου ειναι πολυ χαμηλή 0.7 και η FSH κοντά στο 12. Απο τοτε έχω τρελαθει και έχω πολυ ασχημη ψυχολογια….
Η περιοδος μου εχει αλλαξει και δεν ειναι πια σταθερη και φοβαμαι μηπως η εμμηνόπαυση ειναι κοντα 😩

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει μείνει έγκυος με τέτοιες τιμές; Πρέπει να αρχίζω να σκέφτομαι την εξωσωματική; Γνωρίζει καμια αν ειναι πιο δυσκολη η φυσιολογικη σύλληψη με αυτες τις τιμες; 
 

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες, αν και εμένα με έχει ρίξει πολυ ψυχολογικά όλο αυτο και δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι όσο κι αν προσπαθώ…! 
 

 

Καταρχάς πάρε τα πράγματα με την σειρά. Το θέμα με την γονιμότητα είναι αρκετά περίπλοκο Κ ο εχθρός σου δεν είναι οι εξετάσεις σου αλλά ο χρόνος. Με αυτές τις εξετάσεις φυσικά Κ μπορείς να μείνεις έγκυος όμως επειδή παλεύεις με τον χρόνο ουσιαστικά θα πρέπει να βιαστείς να λάβεις τα μέτρα σου. Σαλπιγγογραφια έχεις κάνει ? Σε ενδοκρινολόγο έχεις πάει? Βιταμίνες για σύλληψη έχεις ξεκινήσει? 

Καταρχάς δρομολόγησε όλα αυτά Κ ξεκινά με σπερματενχυση σε ένα δύο κύκλους άμεσα που είναι πιο απλό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Fergie said:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι νέο μέλος της ομάδας, αφού και εγω δυστυχώς δυσκολεύομαι να κάνω παιδάκι.. Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδω και 6 μήνες χωρίς επιτυχία, και αφού κάναμε εξετάσεις γονιμότητας διαπίστωσα ότι παρόλο που είμαι 31 ετων η ΑΜΗ μου ειναι πολυ χαμηλή 0.7 και η FSH κοντά στο 12. Απο τοτε έχω τρελαθει και έχω πολυ ασχημη ψυχολογια….
Η περιοδος μου εχει αλλαξει και δεν ειναι πια σταθερη και φοβαμαι μηπως η εμμηνόπαυση ειναι κοντα 😩

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει μείνει έγκυος με τέτοιες τιμές; Πρέπει να αρχίζω να σκέφτομαι την εξωσωματική; Γνωρίζει καμια αν ειναι πιο δυσκολη η φυσιολογικη σύλληψη με αυτες τις τιμες; 
 

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες, αν και εμένα με έχει ρίξει πολυ ψυχολογικά όλο αυτο και δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι όσο κι αν προσπαθώ…! 
 

 

Καλησπέρα! Συμφωνω με την @linaa καλο θα ηταν να κανεις μια σαλπιγγογραφια να δεις οτι ολα ειναι οκ και να σε δει κι ενας ενδοκρινολογος.

Επισης σπερμοδιαγραμμα εχει γινει? Δεν νομιζω οτι η χαμηλη αμη επηρεαζει την πιθανοτητα συλληψης απλα σε περιοριζει λιγο χρονικα. Αλλα καντε κι ενα σπερμοδιαγραμμα να τσεκαρετε και αυτο.

Για την σπερματεγχυση θα διαφωνησω, νομιζω ειναι πεταμενα λεφτα σε σχεση με τα ποσοστα επιτυχιας, γνωμη μου βεβαια. Αλλα οπως και να εχει συζητησε το με το γιατρο σου αναλυτικα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές! Το σπερμοδιαγραμμα ήταν πολυ καλο! Σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει ακομη ουτε με εχει δει ενδοκρινολόγος. Στον Ενδοκρινολόγος ξέρετε τι ακριβως πρεπει να ζητησω;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Fergie είπε:

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές! Το σπερμοδιαγραμμα ήταν πολυ καλο! Σαλπιγγογραφια δεν εχω κανει ακομη ουτε με εχει δει ενδοκρινολόγος. Στον Ενδοκρινολόγος ξέρετε τι ακριβως πρεπει να ζητησω;

Καταρχάς θα ψάξεις να βρεις ενδοκρινολόγο που ασχολείτε με τέτοια θέματα συνήθως συνεργάζονται με μαιευτήρια οπότε θα καταλάβεις Κ από εκεί ότι έχουν πείρα . Δεν ξέρουν όλοι οι ενδοκρινολόγοι από υπογονιμότητα. 

Θα ζητήσεις καταρχάς υπέρηχο θυρεοειδούς εξετάσεις για τον θυροειδή , καμπύλη ζαχάρου Κ να δει τις ορμονικές σου εξετάσεις. Θα του πεις ακριβώς γιατί πας . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ linaa! Εχω ελέγξει τον θυρεοειδή παλια με υπερηχο κ ηταν καλος και οι αιματολογικες μου τωρα δεν εδειξαν κατι αλλα θα το ελέγξω ξανα αν ειναι! Αν ξερετε κανεναν καλο ενδοκρινολόγο στην Θεσσαλονίκη θα βοηθούσε πολυ🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω κοπέλα με χαμηλη ΑΜΗ που έμεινε έγκυος. Η ΑΜΗ δεν εμποδίζει τη σύλληψη απλώς ίσως θα πρέπει να επιταχύνεις λίγο. 

Σίγουρα για αρχή θα σου έλεγα να κάνεις έναν πλήρη ορμονολογικο έλεγχο και σαλπιγγογραφία. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ anast μου δίνεις ελπίδα! Ναι εχω σκοπο να κάνω συντομα σαλπιγγογραφια! Ξερει καμια ποια είναι η διαφορα με την FSH? H FSH μου ηταν γυρω στο 12 και απο ότι καταλαβα δεν ήταν πολυ ενθαρρυντικό. Ξέρει καμια πως αυτο σχετίζεται με την γονιμότητα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Fergie είπε:

Ευχαριστω πολυ anast μου δίνεις ελπίδα! Ναι εχω σκοπο να κάνω συντομα σαλπιγγογραφια! Ξερει καμια ποια είναι η διαφορα με την FSH? H FSH μου ηταν γυρω στο 12 και απο ότι καταλαβα δεν ήταν πολυ ενθαρρυντικό. Ξέρει καμια πως αυτο σχετίζεται με την γονιμότητα; 

Η   fsh δείχνει την ποιότητα των ωαρίων σου μαζί με την lh. Η ΑΜΗ από την άλλη δείχνει την ποσότητα των ωαρίων σου. 

Ιδανικά η fsh πρέπει να είναι κάτω από 12 αλλά και το 12 δεν σημαίνει ότι θα έχεις πρόβλημα. Μπορεί να έκανες απλά κακή ωορρηξία στον συγκεκριμένο κύκλο. Παρ' όλα αυτά μπορείς να επαναλάβεις τον ορμονολογικο έλεγχο μετά από ένα διάστημα. Να μιλήσεις και με τον γιατρό σου να σε κατευθύνει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Fergie είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι νέο μέλος της ομάδας, αφού και εγω δυστυχώς δυσκολεύομαι να κάνω παιδάκι.. Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδω και 6 μήνες χωρίς επιτυχία, και αφού κάναμε εξετάσεις γονιμότητας διαπίστωσα ότι παρόλο που είμαι 31 ετων η ΑΜΗ μου ειναι πολυ χαμηλή 0.7 και η FSH κοντά στο 12. Απο τοτε έχω τρελαθει και έχω πολυ ασχημη ψυχολογια….
Η περιοδος μου εχει αλλαξει και δεν ειναι πια σταθερη και φοβαμαι μηπως η εμμηνόπαυση ειναι κοντα 😩

Υπάρχει κάποια κοπέλα που έχει μείνει έγκυος με τέτοιες τιμές; Πρέπει να αρχίζω να σκέφτομαι την εξωσωματική; Γνωρίζει καμια αν ειναι πιο δυσκολη η φυσιολογικη σύλληψη με αυτες τις τιμες; 
 

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες, αν και εμένα με έχει ρίξει πολυ ψυχολογικά όλο αυτο και δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι όσο κι αν προσπαθώ…! 
 

 

Γενικά οι τιμές αυτές δεν είναι απαγορευτικές και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος!

Το καλό είναι ότι μέσα στο εξάμηνο μπήκες στη διαδικασία εξετάσεων και δεν έχασες χρόνο!

Αρχικά σίγουρα πρέπει να ξανακάνεις ορμονικές εξετάσεις και σε άλλον κύκλο γιατί η fsh αλλάζει κάθε μήνα ανάλογα με τον κύκλο! Είναι η ορμόνη που βοηθάει το ωοθηλακιο να ωριμάσει! Η αυξημένη fsh σημαίνει ότι οι ωοθήκες σου θέλουν παραπάνω βοήθεια για να ωριμάσουν το ωοθηλακιο. Οπότε μπορεί να έτυχε να είχες έναν όχι τόσο καλό κύκλο. Γι αυτό συνήθως ζητάνε μια επανάληψη των ορμονικών εξετάσεων που γίνονται 2-3 μέρα του κύκλου.

Η ΑΜΗ δείχνει τα αποθέματα οπότε δεν θα πρέπει λογικά να έχει διαφορά και να την ξανακάνεις (πέρα από τη διαφορά που μπορεί να οφείλεται στο ότι γίνεται σε διαφορετικό μικροβιολογικό).

Αν οι επαναληπτικές εξετάσεις είναι πάνω κάτω οι ίδιες δεν χάνεις κατι αφού μιλήσεις και με τον γυναικολόγο σου να μιλήσεις με έναν ειδικό γονιμότητας ! Αυτό φυσικά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα σε παραπεμψουν σε εξωσωματική (στο λέω από προσωπική εμπειρία)! Απλά πιστεύω θα βοηθήσει να κάνεις ένα πλάνο στο ποσό χρονικό διάστημα έχει νόημα να προσπαθήσετε μόνοι σας, ποια θα ήταν τα επόμενα βήματα κτλ!

Τη σαλπιγγογραφια σίγουρα θα την κάνεις γιατί πρέπει να ξέρεις αν υπάρχεις κάτι άλλο που δημιουργεί εμπόδια στη σύλληψη!

Νομίζω ότι οι εξετάσεις σου δεν λένε ότι δεν έχεις χρόνο ή δεν μπορείς κτλ!!αλλά ότι είναι σημαντικό να κάνεις ό,τι χρειάζεται ώστε να βοηθήσεις την κατάσταση! 

Να θυμάσαι ότι λόγω ηλικίας τα ωάρια σου είναι πολύ πιο ποιοτικά από μιας μεγαλύτερης γυναίκας με ίδια ΑΜΗ!

Συγγνώμη για το σεντόνι!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης κάποιες βιταμίνες φαίνεται να βοηθάνε στη βελτίωση της ποιότητας ωαρίων (νομίζω αυτό σε ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση, η ποσότητα δεν αλλάζει) είναι 

Βιταμίνη Ε 

Ομεγα3 (epa dha)

Συνένζυμο Q10

Μπορείς να τις παίρνεις αφού ρωτήσεις τον γιατρό σου και καθώς παράλληλα ακολουθείς το πλάνο που θα έχετε κανει!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές! Να ρωτησω κ κατι ακόμη αν ξερει καμια; Εμενα μου εδωσε η γιατρος τις βιταμινες pregnotrend. Τις έχετε ακουστα; Βοηθάνε; Δεν βρισκω πουθενά κριτικές.  Ξεκίνησα και φυλλικό οξύ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε. ΑΜΗ 0,10 και FSH 31,0 υπάρχουν ελπίδες? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 


 Έχω δύο ψυχούλες στον ουρανό 👼👼...κ δύο στην αγκαλιά μου...❤️❤️👫

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Αννούλαααα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε. ΑΜΗ 0,10 και FSH 31,0 υπάρχουν ελπίδες? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Εάν είσαι μικρή σε ηλικία υπάρχουν ελπίδες αλλά ελάχιστες όπως καταλαβαίνεις.. εάν υπάρχουν χρήματα Κ μπορείς να κάνεις φυσικούς κύκλους για αρκετό καιρό πολύ πιθανό κάτι να καταφέρεις δηλαδή υπάρχουν κοπέλες που τα κατάφεραν. Αλλά πρέπει να υπάρχει Κ αρκετό χρήμα δηλαδή αν είναι να χάσεις όλα σου τα λεφτά σε μια προσπάθεια χρόνων καλητερα να μην το κάνεις Κ να δοκιμάσεις με δανεικα ωάρια σύντομα αντί να χάνεις χρόνο Κ χρήμα. Είναι δηλαδή θέμα καθαρά πιθανοτήτων με αυτές τις εξετάσεις .  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...