Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Papaki2024 είπε:

      @Ele@n

      Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

      Στην βρήκε τελικά κάποιος γιατρός? Ποιον έχεις? 

      Καλησπέρα σε όλες! Εδώ και 1 χρόνο πηγαίνω στο Έλενα για τις προσπάθειες εξωσωματικής. Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τη γιατρό μου, σκέφτομαι μήπως και δοκιμάσω κάποιον άλλον. Έχετε άποψη για καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο? 

Πρώτες προσπάθειες


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Απ' τη στιγμή που έχεις καθυστέρηση κ έχεις κ αυτά τα συμπτώματα πιστεύω θα δείξει. Βέβαια θα σου πρότεινα κ εγώ κατευθείαν χοριακη γιατί αν είσαι θα σου ζητήσει κ ο γυναικολόγος οπότε τζάμπα τα λεφτά του τεστ. Κ η χοριακη είναι πιο αξιόπιστη. Αν θες παρόλα αυτά τεστ κάνε ένα με πρόωρη ανίχνευση όπως ειπώθηκε κ αύριο το πρωί με τα πρωινά ούρα. Δεν χρειάζεται να το αναβάλλεις κ άλλο. Αν είσαι θα σου πει ο γυναικολόγος να πάρεις κ φυλλικό οξύ. Οπότε όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα!

Εγώ όπως σου είχα πει στις εγκυμοσύνες είχα αυτά τα συμπτώματα κ στην τρίτη εγκυμοσύνη που ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι ήμουν 2 μέρες πριν την καθυστέρηση η χοριακη ήταν θετική!

Έχεις δίκιο. Λέω να πάω το πρωί μόλις ξυπνήσω να πάρω ένα τεστ να το κάνω, μήπως μου φύγει λίγο το άγχος. 

Τώρα είδα μια σταγόνα καφέ στο σεβριετακι... Αχχχ.. δεν ξέρω τι να πω..μήπως κατεβαίνει. Από τη μια λέω ας κατέβει να ηρεμήσω! 

Συγγνώμη για το παραλήρημα! Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , chiko είπε:

Έχεις δίκιο. Λέω να πάω το πρωί μόλις ξυπνήσω να πάρω ένα τεστ να το κάνω, μήπως μου φύγει λίγο το άγχος. 

Τώρα είδα μια σταγόνα καφέ στο σεβριετακι... Αχχχ.. δεν ξέρω τι να πω..μήπως κατεβαίνει. Από τη μια λέω ας κατέβει να ηρεμήσω! 

Συγγνώμη για το παραλήρημα! Και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Μακάρι να μην σου έρθει καθόλου. Αν δεν κατέβει αίμα μέχρι αύριο το πρωί να κάνεις το τεστ κ εύχομαι να είσαι!!! Στείλε εξελίξεις!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μακάρι να μην σου έρθει καθόλου. Αν δεν κατέβει αίμα μέχρι αύριο το πρωί να κάνεις το τεστ κ εύχομαι να είσαι!!! Στείλε εξελίξεις!

Καλημέρα σας!!! Πήρα το τεστ αλλά δεν το έκανα γτ πήγα τουαλέτα το πρωί δεν άντεξα!

Έχω ακόμα λιγοο καφέ όταν σκουπιζομαι. Η σερβιετα πάντως καθαρή μόνο στο σκούπισμα εμφανίζεται το καφέ... Να το κάνω μες στη μέρα ή καλύτερα να αντέξω να το κάνω αύριο πρωί πρωί μιας και τωρα το έχω μαζί μου για καλύτερο αποτέλεσμα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , chiko είπε:

Καλημέρα σας!!! Πήρα το τεστ αλλά δεν το έκανα γτ πήγα τουαλέτα το πρωί δεν άντεξα!

Έχω ακόμα λιγοο καφέ όταν σκουπιζομαι. Η σερβιετα πάντως καθαρή μόνο στο σκούπισμα εμφανίζεται το καφέ... Να το κάνω μες στη μέρα ή καλύτερα να αντέξω να το κάνω αύριο πρωί πρωί μιας και τωρα το έχω μαζί μου για καλύτερο αποτέλεσμα; 

Καλημέρα κορίτσι μου!

Εγώ θα το έκανα μέσα στη μέρα απλά πρέπει να μην έχεις πάει τουαλέτα για κανα τρίωρο και καλό θα ήταν να μην έχεις πιει πολλά υγρά (ειδικά καφέ)

Αλλά για να είμαι ειλικρινής κι εγώ όπως είπαν τα κορίτσια θα πήγαινα κατευθείαν για μια χοριακη ώστε να ξέρω τι γίνεται! 

Εσύ βέβαια αν όπως λες φοβάσαι ότι θα απογοητευτείς , μπορείς απλά να κάνεις αύριο το πρωί το τεστ!

Πάντως να ξέρεις και μόνο που το θέλεις και το περιμένεις και ελπίζεις αυτές τις μέρες ότι μπορεί και να είσαι έγκυος, θα απογοητευτείς ΑΝ δεν είσαι έγκυος είτε κάνεις τεστ είτε χοριακη είτε απλά έρθει η περίοδος! Απλά εννοείται εσύ ξερεις τι σου προκαλεί λιγότερο άγχος (να περιμένεις μέχρι αύριο ή να μάθεις όσο πιο γρήγορα γίνεται)

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , eirini.d. είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!

Εγώ θα το έκανα μέσα στη μέρα απλά πρέπει να μην έχεις πάει τουαλέτα για κανα τρίωρο και καλό θα ήταν να μην έχεις πιει πολλά υγρά (ειδικά καφέ)

Αλλά για να είμαι ειλικρινής κι εγώ όπως είπαν τα κορίτσια θα πήγαινα κατευθείαν για μια χοριακη ώστε να ξέρω τι γίνεται! 

Εσύ βέβαια αν όπως λες φοβάσαι ότι θα απογοητευτείς , μπορείς απλά να κάνεις αύριο το πρωί το τεστ!

Πάντως να ξέρεις και μόνο που το θέλεις και το περιμένεις και ελπίζεις αυτές τις μέρες ότι μπορεί και να είσαι έγκυος, θα απογοητευτείς ΑΝ δεν είσαι έγκυος είτε κάνεις τεστ είτε χοριακη είτε απλά έρθει η περίοδος! Απλά εννοείται εσύ ξερεις τι σου προκαλεί λιγότερο άγχος (να περιμένεις μέχρι αύριο ή να μάθεις όσο πιο γρήγορα γίνεται)

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!!

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη! Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία, δεν έχω ξανακάνει ποτέ τεστ και γενικά δεν έχω ξαναμπεί στη διαδικασία πιθανότητας εγκυμοσύνης, όλο αυτό είναι πρωτόγνωρο συναίσθημα! 

Το 1ο βήμα είναι να κάνω το τεστ το πρωί και βλέποντας και κάνοντας στη συνέχεια ανάλογα το αποτέλεσμα. 

Χαίρομαι πολύ που, έστω και από εδώ, μπορώ και μιλάω μαζί σας, μου κάνει πολύ καλό! Στον κύκλο μου δεν έχω πει κάτι ούτε για προσπάθειες ούτε τπτ. Θέλω να είμαι σίγουρη και ύστερα βλέπουμε... Νομίζω θα με αγχωναν ακόμα περισσότερο αν τους είχα μιλήσει.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα περιμενα γτ οταν προσπαθουσαμε για το πρωτο ειχα ξεκινησει να εχω δυο μερες καφε κ μετα να κατεβαινει

οταν τελικα εμεινα ειχα μια μερα καφε,κ μετα τπτ.κρατηθηκα μια βδομαδα κ μετα εκανα χοριακη(ειχα αρκετα ασταθη κυκλο)

(πλεον αρκετα χρονια μετα εχω πιο περιεργα συμπτωματα που δ προσπαθω,ισως λογω ηλικιας κ δυο καισαρικων.μες στον χειμωνα μπορει να ειχα λιγα ροζ υγρα δυο μερες πριν ερθει)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

εγω θα περιμενα γτ οταν προσπαθουσαμε για το πρωτο ειχα ξεκινησει να εχω δυο μερες καφε κ μετα να κατεβαινει

οταν τελικα εμεινα ειχα μια μερα καφε,κ μετα τπτ.κρατηθηκα μια βδομαδα κ μετα εκανα χοριακη(ειχα αρκετα ασταθη κυκλο)

(πλεον αρκετα χρονια μετα εχω πιο περιεργα συμπτωματα που δ προσπαθω,ισως λογω ηλικιας κ δυο καισαρικων.μες στον χειμωνα μπορει να ειχα λιγα ροζ υγρα δυο μερες πριν ερθει)

Και είχες και απόλυτο δίκιο κορίτσι μου. Μόλις αδιαθετησα. 😥

Έκανα ωορρηξία την 16η -17η μέρα οπότε. Το λάθος που έκανα είναι ότι σταμάτησα τις επαφές την 14η μέρα. 

Δεν πειράζει... Στεναχωρήθηκα η αλήθεια είναι όμως δεν το βάζουμε κάτω, εξάλλου ήταν ουσιαστικά ο 1ος μήνας που είχαμε ελεύθερες στις γόνιμες.

Μόλις τελειώσει θα έχω ελεύθερες επαφές σε όλο τον κύκλο!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη στήριξη!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chiko είπε:

Και είχες και απόλυτο δίκιο κορίτσι μου. Μόλις αδιαθετησα. 😥

Έκανα ωορρηξία την 16η -17η μέρα οπότε. Το λάθος που έκανα είναι ότι σταμάτησα τις επαφές την 14η μέρα. 

Δεν πειράζει... Στεναχωρήθηκα η αλήθεια είναι όμως δεν το βάζουμε κάτω, εξάλλου ήταν ουσιαστικά ο 1ος μήνας που είχαμε ελεύθερες στις γόνιμες.

Μόλις τελειώσει θα έχω ελεύθερες επαφές σε όλο τον κύκλο!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη στήριξη!!!

Κορίτσι μου, λογικό να στεναχωρήθηκες αφού το θέλεις αλλά εννοείται δεν το βάζουμε κάτω! Ουσιαστικά τώρα ξεκίνησες τις προσπάθειες!

Όντως οι γνωστοί και οι φίλοι εμένα πιο πολύ με αγχωναν και δεν έλεγα τπτ όσο προσπαθούσα!

Και φυσικά μην σκέφτεσαι το λάθος μού ήταν που σταμάτησα τις επαφές την τάδε μέρα κτλ ! Τώρα μαθαίνεις λίγο καλύτερα τον κύκλο σου! Πιστεύω ότι με επαφές μέρα παρά μέρα από 10η μέχρι 16η είσαι οκ γιατί καλύπτεις τις γόνιμες μέρες για κύκλο 24-31 μέρες! 

Για ό,τι θελήσεις είμαστε εδώ ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , eirini.d. είπε:

Κορίτσι μου, λογικό να στεναχωρήθηκες αφού το θέλεις αλλά εννοείται δεν το βάζουμε κάτω! Ουσιαστικά τώρα ξεκίνησες τις προσπάθειες!

Όντως οι γνωστοί και οι φίλοι εμένα πιο πολύ με αγχωναν και δεν έλεγα τπτ όσο προσπαθούσα!

Και φυσικά μην σκέφτεσαι το λάθος μού ήταν που σταμάτησα τις επαφές την τάδε μέρα κτλ ! Τώρα μαθαίνεις λίγο καλύτερα τον κύκλο σου! Πιστεύω ότι με επαφές μέρα παρά μέρα από 10η μέχρι 16η είσαι οκ γιατί καλύπτεις τις γόνιμες μέρες για κύκλο 24-31 μέρες! 

Για ό,τι θελήσεις είμαστε εδώ ! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! 

Θα επανέλθω σύντομα, και ελπίζω με καλά νέα! 

Εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα και σας ευχαριστώ και πάλι!❤️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, chiko είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! 

Θα επανέλθω σύντομα, και ελπίζω με καλά νέα! 

Εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα και σας ευχαριστώ και πάλι!❤️

Είναι ζήτημα χρόνου!! 😊

Θα περιμένουμε νέα σου! 🙏💖

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και πάλι κορίτσια μου!

Αχ σκέφτομαι τόσα πολλά, είμαι και αδιάθετη και τα ψυχολογικά μου δεν είναι στα καλύτερά τους. Με κυριεύουν αρνητικές σκέψεις!

Λοιπόν, τώρα που εχουμε ξεκινήσει τις προσπάθειές μας δεν έχουμε πάει να κάνουμε εξετάσεις κλπ για σπέρμα ή ό,τι άλλο χρειάζεται ( δεν τα ξέρω δεν έχω ασχοληθεί τουλάχιστον προς το παρόν). Γενικά τα γυναικολογικά μου είναι οκ, στο τελευταίο τεστ Παπ που έκανα, όλα ήταν καλά μου είπε ο γιατρός. Στο θέμα μας λοιπόν, έχω ένα ινομυωμα 2εκ. Το είχα από παλιά (πολλά χρόνια πριν) αλλά ήταν πάρα πολυ μικρό. Τον Σεπτέμβρη που πήγα για τεστ παπ ήταν 2εκ. Μου είπε ο γιατρός ότι δεν είναι κατι, δεν εμποδίζει για σύλληψη και να ξαναπάω σε 4-5 μήνες για υπέρηχο να δούμε αν έχει μεγαλώσει και πόσο μήπως χρειαστεί αφαίρεση. Έτσι και έκανα, πήγα μετα από 5 μήνες και μου είπε ότι δεν έχει μεγαλώσει καθολου, η θέση δεν εμποδίζει καθόλου και όλα είναι καλά γενικά! 

Εγώ τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως τελικά εμποδίζει το ινομυωμα;; Έχουν περάσει 4 μήνες από τον υπέρηχο! Και τώρα σκέφτομαι τα πάντα. Έχει κάποια καμιά παρόμοια περίπτωση με ινομυωματα;;

 

Συγγνώμη για το σεντόνι, και ξέρω ότι τώρα είμαι υπερβολική και σκέφτομαι υπερβολικά...

Just now, chiko είπε:

Καλημέρα και πάλι κορίτσια μου!

Αχ σκέφτομαι τόσα πολλά, είμαι και αδιάθετη και τα ψυχολογικά μου δεν είναι στα καλύτερά τους. Με κυριεύουν αρνητικές σκέψεις!

Λοιπόν, τώρα που εχουμε ξεκινήσει τις προσπάθειές μας δεν έχουμε πάει να κάνουμε εξετάσεις κλπ για σπέρμα ή ό,τι άλλο χρειάζεται ( δεν τα ξέρω δεν έχω ασχοληθεί τουλάχιστον προς το παρόν). Γενικά τα γυναικολογικά μου είναι οκ, στο τελευταίο τεστ Παπ που έκανα, όλα ήταν καλά μου είπε ο γιατρός. Στο θέμα μας λοιπόν, έχω ένα ινομυωμα 2εκ. Το είχα από παλιά (πολλά χρόνια πριν) αλλά ήταν πάρα πολυ μικρό. Τον Σεπτέμβρη που πήγα για τεστ παπ ήταν 2εκ. Μου είπε ο γιατρός ότι δεν είναι κατι, δεν εμποδίζει για σύλληψη και να ξαναπάω σε 4-5 μήνες για υπέρηχο να δούμε αν έχει μεγαλώσει και πόσο μήπως χρειαστεί αφαίρεση. Έτσι και έκανα, πήγα μετα από 5 μήνες και μου είπε ότι δεν έχει μεγαλώσει καθολου, η θέση δεν εμποδίζει καθόλου και όλα είναι καλά γενικά! 

Εγώ τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως τελικά εμποδίζει το ινομυωμα;; Έχουν περάσει 4 μήνες από τον υπέρηχο! Και τώρα σκέφτομαι τα πάντα. Έχει κάποια καμιά παρόμοια περίπτωση με ινομυωματα;;

 

Συγγνώμη για το σεντόνι, και ξέρω ότι τώρα είμαι υπερβολική και σκέφτομαι υπερβολικά...

Ξέχασα να πω, είμαι 32 και ο σύντροφός μου 31! Ήθελα να το αναφέρω και αυτό (έτσι απλά να υπάρχει 😂)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά για να λέει ο γυναικολόγος ότι δεν εμποδίζει την σύλληψη έτσι θα είναι..

Μην απογοητευεσαι, μπορεί τον επόμενο μήνα να γράψεις τα ευχαριστα.. Η ηλικία σας είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να κοιτάξεις ούτε σπέρμα ούτε διάφορες άλλες εξετάσεις προς το παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...