Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Χαμηλός πλακούντας στην 17 εβδομάδα


Recommended Posts

Καλησπέρα !!! Χθες έκανα την καμπύλη γλυκόζης... Ζάχαρο νηστείας 77, μετά από μια ώρα 150 και μετά από δύο ώρες 88... Τι σημαίνει;; Και οι δύο γιατροί που με παρακολουθούν με παρέπεμψαν να κάνω την καμπύλη διότι το έμβρυο έχει μεγάλη κοιλιά (AC), μεγάλο κεφάλι (BPD) και περισσότερο βάρος για την εβδομάδα που ειναι, ενώ τα άκρα του (FL) είναι κοντά... Άρα για να μην οφείλεται σε διαβήτη πρέπει να κοιτάξω κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία; Έχω ιστορικό ατελούς οστεογένεσης...Έχω πανικοβληθεί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , lux29 είπε:

Καλησπέρα !!! Χθες έκανα την καμπύλη γλυκόζης... Ζάχαρο νηστείας 77, μετά από μια ώρα 150 και μετά από δύο ώρες 88... Τι σημαίνει;; Και οι δύο γιατροί που με παρακολουθούν με παρέπεμψαν να κάνω την καμπύλη διότι το έμβρυο έχει μεγάλη κοιλιά (AC), μεγάλο κεφάλι (BPD) και περισσότερο βάρος για την εβδομάδα που ειναι, ενώ τα άκρα του (FL) είναι κοντά... Άρα για να μην οφείλεται σε διαβήτη πρέπει να κοιτάξω κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία; Έχω ιστορικό ατελούς οστεογένεσης...Έχω πανικοβληθεί....

Είναι ενδείξεις μόνο ναι ότι πρέπει να το ερευνήσεις . Πρέπει να κάνεις αμνιοπαρακέντηση Κ να ζητήσεις Κ γονιδιακό ελενχο εκτός από τα σύνδρομα  από το υγρό της αμνιοπαρακέντησης είναι έξτρα εξεταση . Οπότε θα αναλύσουν Κ ολόκληρο το dna για γονιδιακές μεταλλάξεις οπότε θα ξέρεις Κ τι γονιδιακό υπόβαθρο έχει κληρονομήσει. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Καλησπέρα !!! Χθες έκανα την καμπύλη γλυκόζης... Ζάχαρο νηστείας 77, μετά από μια ώρα 150 και μετά από δύο ώρες 88... Τι σημαίνει;; Και οι δύο γιατροί που με παρακολουθούν με παρέπεμψαν να κάνω την καμπύλη διότι το έμβρυο έχει μεγάλη κοιλιά (AC), μεγάλο κεφάλι (BPD) και περισσότερο βάρος για την εβδομάδα που ειναι, ενώ τα άκρα του (FL) είναι κοντά... Άρα για να μην οφείλεται σε διαβήτη πρέπει να κοιτάξω κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία; Έχω ιστορικό ατελούς οστεογένεσης...Έχω πανικοβληθεί....

δεν εχω ιδεα.με γενετιστη μπορεις να μιλησεις κ εμβρυολογο ειδικο σε εξετασεις οπως η αμνιοπαρακεντηση.ευχομαι ολα να ειναι καλα💕

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Καλησπέρα !!! Χθες έκανα την καμπύλη γλυκόζης... Ζάχαρο νηστείας 77, μετά από μια ώρα 150 και μετά από δύο ώρες 88... Τι σημαίνει;; Και οι δύο γιατροί που με παρακολουθούν με παρέπεμψαν να κάνω την καμπύλη διότι το έμβρυο έχει μεγάλη κοιλιά (AC), μεγάλο κεφάλι (BPD) και περισσότερο βάρος για την εβδομάδα που ειναι, ενώ τα άκρα του (FL) είναι κοντά... Άρα για να μην οφείλεται σε διαβήτη πρέπει να κοιτάξω κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία; Έχω ιστορικό ατελούς οστεογένεσης...Έχω πανικοβληθεί....

Γεια σου! Β επιπέδου έχεις κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα δεν έχω κάνει την β επιπέδου...6 Ιουνίου θα την κάνω...το θέμα είναι ότι είχα μιλήσει με γενετιστή στον 3 μήνα και μου είχε πει ότι το έμβρυο έχει 50-50 να πάρει το νόσημα αλλά και να το πάρει θα είναι στον ίδιο βαθμό με το δικό μου... Απλά φοβάμαι μήπως δεν ισχύει και πάρει κάποιον από τους θανάσιμους τύπους της νόσου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , lux29 είπε:

Όχι ακόμα δεν έχω κάνει την β επιπέδου...6 Ιουνίου θα την κάνω...το θέμα είναι ότι είχα μιλήσει με γενετιστή στον 3 μήνα και μου είχε πει ότι το έμβρυο έχει 50-50 να πάρει το νόσημα αλλά και να το πάρει θα είναι στον ίδιο βαθμό με το δικό μου... Απλά φοβάμαι μήπως δεν ισχύει και πάρει κάποιον από τους θανάσιμους τύπους της νόσου...

 

Αφού μίλησες και με το γενετιστή και σου είπε ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι στον ίδιο βαθμό με το δικό σου προσπάθησε να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις.

Φαντάζομαι ότι από δω και πέρα αφού βγήκαν και τα αποτελέσματα της καμπύλης οι γιατροί σου θα σου πουν πώς θα κινηθείς και φαντάζομαι ότι και η β επιπέδου θα σας δώσει περισσότερες πληροφορίες.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, lux29 είπε:

Όχι ακόμα δεν έχω κάνει την β επιπέδου...6 Ιουνίου θα την κάνω...το θέμα είναι ότι είχα μιλήσει με γενετιστή στον 3 μήνα και μου είχε πει ότι το έμβρυο έχει 50-50 να πάρει το νόσημα αλλά και να το πάρει θα είναι στον ίδιο βαθμό με το δικό μου... Απλά φοβάμαι μήπως δεν ισχύει και πάρει κάποιον από τους θανάσιμους τύπους της νόσου...

Κορίτσι μου δεν έχω γνώσεις πάνω σ'αυτα που περιγράφεις, θέλω απλά να ευχηθώ να έχεις καλά αποτελέσματα στις διαγνωστικές σου εξετάσεις και να ναι το μπεμπακι σου καθόλα υγιές❤️ μην αφήσεις τίποτα στην τύχη, να κάνεις όποιο έλεγχο χρειάζεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά 🙏🏻♥️ Εννοείται ότι μου πουν, ο γενετιστής μου είπε να μην ασχοληθώ από την στιγμή που δεν θα το έριχνα...αλλά ψάχνω να δω τι άλλες αιτίες μπορεί να υπάρχουν για αυξημένο AC πλην του διαβήτη που δεν έχω και της γενετικής πάθησης... Αν δεν είναι αυτά μήπως απλά το παιδί βγει τροφαντουλικό;

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...