Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Συγγνώμη για την ενόχληση... μήπως έχει κάποια κοπέλα Gonal, Bemfola, Meriofert, Altermon... οποιαδήποτε ένεση για διέγερση? Δεν μου επιτρέπεται να περάσω ξανά επιτροπή... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Καλή επιτυχία σε όλες, κορίτσια!

Αυχενική διαφάνεια!


Elisa99

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες. Είμαι 24 χρονών, είμαι έγκυος 13 εβδομάδων και 1 ημέρας. Σήμερα έκανα αυχενική διαφάνεια και ενώ στον υπέρηχο ήταν όλα καλά το papp A κομπλέ η χοριακη βγήκε λίγο ανεβασμένη και έτσι μου έδωσε πιθανότητα 1 στις 697 για σύνδρομο down. Και μου είπε είτε να κάνω την εξέταση nipt ή λήψη τροφοβλάστης. Έχω αγχωθει πολύ. Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία και το μωράκι της τελικά να μην είχε τίποτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι καθολου τρομακτικο το αποτελεσμα. Τα συνδρομα βγαινουν με πιθανοτητες και αλγοριθμους. Η νιπτ ειναι αιματολογικη. Η ληψη τροφοβλαστη πιο εξειδικευμενη και με πιο εγκυρα αποτελεσματα.

Το νουμερο σου προσωπικα δε θα με αγχωνε. Στα 697 παιδια το 1 με συνδρομο. Οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. Εαν ομως πιστευεις πως μια αλλη εξεταση θα σε ηρεμησει, προχωρα το.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elisa99 είπε:

Καλησπέρα σε όλες. Είμαι 24 χρονών, είμαι έγκυος 13 εβδομάδων και 1 ημέρας. Σήμερα έκανα αυχενική διαφάνεια και ενώ στον υπέρηχο ήταν όλα καλά το papp A κομπλέ η χοριακη βγήκε λίγο ανεβασμένη και έτσι μου έδωσε πιθανότητα 1 στις 697 για σύνδρομο down. Και μου είπε είτε να κάνω την εξέταση nipt ή λήψη τροφοβλάστης. Έχω αγχωθει πολύ. Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία και το μωράκι της τελικά να μην είχε τίποτα;

Εμένα η pappA μου εριξε το ποσοστο πανω κάτω οπως το δικό σου, εκανα νιπτ ( ετσι κ αλλιώς θα εκανα) κ ολα καλά.. Γενικά η pappA δεν ειναι κ πολυ αξιόπιστη, σε πολλες χωρες την εχουν καταργήσει κ κανουν μονο νιπτ.. Κάνε το νιπτ κ αν δεν βγει καλό το αποτέλεσμα ( που δεν το πιστεύω) κάνε κ τροφοβλαστη.  Ολα να πάνε καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Εμένα, λίγο πριν τα 39, με άψογο υπερηχογραφικό αποτέλεσμα, η pappa κ η χοριακή μου έριξαν τα ποσοστά σε 1/249 για down και στο ένα από τα άλλα δύο σύνδρομα σε ποσοστό μεγαλύτερο απο από 1/1000 που, απ' ότι είχε πει ο υπερηχογραφιστης, είναι το όριο που ήθελε για περαιτέρω έλεγχο. Με άλλα λόγια είχα 2 κακές πιθανότητες. Έκανα την ίδια ημερα λήψη τροφοβλάστης και όλα ήταν καλά. Η μικρή μου πλέον κοντεύει τα 2,5 έτη. 

Κατά τη γνώμη μου, σε περιπτώσεις τέτοιας αμφιβολίας,η λήψη τροφοβλάστης είναι η καλύτερη επιλογή, ΜΟΝΟ εφόσον η διαδικασία διενεργηθεί από κάποιον εξειδικευμένο σε αυτό γιατρό. Για εσένα που είσαι μικρή σε ηλικία,πιστεύω ότι και η εξέταση nipt αρκεί. Εγώ δεν την επέλεξα,γιατί και αυτή δίνει πιθανότητες και σκέφτηκα ότι με τα δικά μου ασχημα νούμερα μπορεί πάλι να κατέληγα σε λήψη τροφοβλάστης.

Όλα να πάνε κατ' ευχήν! 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Tintin είπε:

Εμένα η pappA μου εριξε το ποσοστο πανω κάτω οπως το δικό σου, εκανα νιπτ ( ετσι κ αλλιώς θα εκανα) κ ολα καλά.. Γενικά η pappA δεν ειναι κ πολυ αξιόπιστη, σε πολλες χωρες την εχουν καταργήσει κ κανουν μονο νιπτ.. Κάνε το νιπτ κ αν δεν βγει καλό το αποτέλεσμα ( που δεν το πιστεύω) κάνε κ τροφοβλαστη.  Ολα να πάνε καλα!

Αν επιτρέπεται τι τιμή έχει η nipt;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...