Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • 1 ώρα πρίν, a miracle please είπε:

      Καλσηπέρα,

      πιο πάνω η @mariaalexiou έγραψε πως δεν φημίζεται για την υπομονή της και έκανε τεστ πριν την αναμενόμενη ημερομηνία περιόδου, άλλες κοπέλες περιμένουν μέχρι την ημερομηνία χοριακής. Εγώ έχω κάνει και τα δυο. Στην ουσία δεν αλλάζει κάτι στο άγχος. Το θέμα είναι πόσο πριν από την χοριακή? Και όπως και να έχει χοριακή θα κάνεις. Μερικές φορές τα τεστ βγαίνουν και λανθασμένα. Επομένως θέλω να πω πως, την ίδια ανησυχία θα έχεις.

      Εύχομαι η σπερματέγχυση να πιάσει και να έχεις θετική χοριακή. Κατα τ'άλλα πήγαινε βόλτα, δες ταινίες και σειρές για να ξεχαστεί λιγάκι όσο γίνεται.

      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.έχεις δίκιο σε αυτό.Γενικα κάνω πράγματα αλλά όταν μένω μόνη μου η σκέψη μου είναι συνεχώς εκεί.πιο πολυ είναι ο  φόβος του αποτελέσματος να είμαι ειλικρινής.

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια!! Εύχομαι σε όλες να πάνε όλα τέλεια !! Έχω μήνες να γράψω. Είχα λίγο ξενερώσει με όλα. Θ πάω λοιπόν για την 4η εμβρυομεταφορα που ελπίζω ν πετύχει γτ είναι τα τελευταία μου έμβρυα. Είχα 8 σύνολο και τώρα έχουν μείνει δύο. Το Γενάρη είχα μπει χειρουργειο διότι νομίζαμε ότι είχα εξωμήτρια κύηση αλλά τελικά οι ιστολογικές έδειξαν ότι δεν ήταν. Μετά από κάνα δυο μήνες πήγα για επόμενη εμβρυομεταφορα αλλά στον υπέρηχο κόπηκα. Δεν βλέπαμε καθαρά 3 ζώνες τ ενδομητρίου. Αυτό έγινε για δύο κύκλους. Μετά ήρθε καλοκαίρι το αφήσαμε. Κ το Σεπτέμβρη τα ίδια. Πήγα για υστεροσκοπηση και τελικά είχα έναν μικρό πολύποδα που αφαιρέσαμε. Σήμερα λοιπόν πήγα πάλι για υπέρηχο και το ενδομήτριο είχε καθαρά 3 ζώνες οπότε προχωράμε. Έχω εμβρυομεταφορα την επόμενη Παρασκευή και ο θεός βοηθός

      Κοριτσι μου καλησπέρα! Σου εύχομαι πραγματικα να σου πάνε όλα καλά και αυτή τη φορά να πετύχει η προσπάθεια σου! Λογικό να είχες ξενερώσει και πολύ μικρή είναι η λέξη μπροστά σε όλα αυτά! Εδώ είμαστε να τα μοιραζόμαστε όλα 🙂 κοίτα μονο μπροστά τώρα!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Να σας ζήσει!!!! Γερό και δυνατό!!!!!

Γιατι σε έπιασε κρίση πανικού;;

 

Κοιτά, ναι μεν παίζει ρόλο ότι δε μπορεί να διαχειριστεί εύκολα τη νέα προσθήκη στο σπίτι, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ζηλεύει ή ότι δε θέλει το μωρό, αλλά επειδή κι εγώ έχω ένα εφτάχρονο μέσα στο σπίτι, και επειδή βλέπω και τα υπόλοιπα παιδιά στην ηλικία του, μπορώ να πω ότι περνούν τη φάση τους…. Αυτό το ίδιο πράγμα που λες, ότι τους μιλάς 500 φορές, μπορεί να γκαρίζεις και τότε ίσως σε ακούσουν, κάνουν βλακείες που ενώ το ξέρεις ότι το ξέρουν ότι είναι κακό, εκείνα απλά το κάνουν γιατί έτσι. Κι εγώ έχω απηυδήσει…..

@Fay_ μια χαρά τα μωράκια!!! Δηλαδή τη βδομάδα που θα μας έρθει;;;

Λογικά ναι. Είτε τέλος της ερχόμενης εβδομάδας είτε αρχές της μεθεπόμενης, δε νομίζω να με αφήσει παραπάνω.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες! @Fay_ αφού ο γιατρός σου λέει πως είναι καλά σε βάρος κτλ δεν έχεις κάτι να φοβάσαι! Όλα θα πάνε καλά, και να σου πω καλύτερα να γίνει μια ώρα νωρίτερα για να μην έχει το άγχος με τη χολοσταση κτλ. 

@ΧρυσαΜ έφτασες 36 άρα είσαι μια χαρά! Στις 37 οπότε θα γεννήσεις λογικά; Μια χαρά θα έχει στον 9ο! 

@Ζαχαρωτο να σου ζήσει το μωράκι σου! Πολύ φοβάμαι μην πάθω καμία κρίση κ εγώ αν και γενικά σαν άνθρωπος είμαι εξαιρετικά ψύχραιμη, σε βαθμό αηδιας θα έλεγα. Αλλά στην περίπτωση μου οριακά απαγορεύεται να φάω ολική με τα προβλήματα μου. Εσένα γιατί σου έκαναν ολική; Δεν είχαν προλάβει να σου κάνουν ραχιαία Ε; Νομίζω λένε είναι πιο δυσκολο μετά να συνέλθεις αλλά από όσα λες φαίνεται ότι τα πήγες μια χαρά. 

Για τη μικρή σου είναι λογικό νομίζω γιατί έχασε την αποκλειστικότητα ξαφνικά. Πολλή υπομονή και προσπαθήστε να της δίνετε όσο χρόνο μπορείτε, αν και φυσικά με νεογέννητο είναι οσο ναναι δύσκολο. Είναι και στο παιδί, αλλά παιδάκια μόνο χαίρονται που ήρθε αδερφάκι κι άλλα τρελαίνονται από ζήλια. 

Εγώ σήμερα πήγα στον οφθαλμίατρο να πάρω την γνωμάτευση για τα μάτια μου και όλα μια χαρά. Συνεχίζουν να είναι πολύ καλά και δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό, οπότε έστω για αυτό ελπίζω να μην μου πουν κάτι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Να σας ζήσει!!!! Γερό και δυνατό!!!!!

Γιατι σε έπιασε κρίση πανικού;;

 

Κοιτά, ναι μεν παίζει ρόλο ότι δε μπορεί να διαχειριστεί εύκολα τη νέα προσθήκη στο σπίτι, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ζηλεύει ή ότι δε θέλει το μωρό, αλλά επειδή κι εγώ έχω ένα εφτάχρονο μέσα στο σπίτι, και επειδή βλέπω και τα υπόλοιπα παιδιά στην ηλικία του, μπορώ να πω ότι περνούν τη φάση τους…. Αυτό το ίδιο πράγμα που λες, ότι τους μιλάς 500 φορές, μπορεί να γκαρίζεις και τότε ίσως σε ακούσουν, κάνουν βλακείες που ενώ το ξέρεις ότι το ξέρουν ότι είναι κακό, εκείνα απλά το κάνουν γιατί έτσι. Κι εγώ έχω απηυδήσει…..

@Fay_ μια χαρά τα μωράκια!!! Δηλαδή τη βδομάδα που θα μας έρθει;;;

Δεν δείχνει να ζηλεύει η αλήθεια είναι.

 Και τι να ζηλέψει? Ο μικρός όλη μέρα στο κρεβάτι του. Αγκαλιά μόνο όταν θηλάζουμε. Αχχχ οπότε με καταλαβαίνεις είναι η φάση της ηλικίας μαλλον

1 hour ago, Nasiad είπε:

 

@Ζαχαρωτο να σου ζήσει το μωράκι σου! Πολύ φοβάμαι μην πάθω καμία κρίση κ εγώ αν και γενικά σαν άνθρωπος είμαι εξαιρετικά ψύχραιμη, σε βαθμό αηδιας θα έλεγα. Αλλά στην περίπτωση μου οριακά απαγορεύεται να φάω ολική με τα προβλήματα μου. Εσένα γιατί σου έκαναν ολική; Δεν είχαν προλάβει να σου κάνουν ραχιαία Ε; Νομίζω λένε είναι πιο δυσκολο μετά να συνέλθεις αλλά από όσα λες φαίνεται ότι τα πήγες μια χαρά. 

Για τη μικρή σου είναι λογικό νομίζω γιατί έχασε την αποκλειστικότητα ξαφνικά. Πολλή υπομονή και προσπαθήστε να της δίνετε όσο χρόνο μπορείτε, αν και φυσικά με νεογέννητο είναι οσο ναναι δύσκολο. Είναι και στο παιδί, αλλά παιδάκια μόνο χαίρονται που ήρθε αδερφάκι κι άλλα τρελαίνονται από ζήλια. 

Εγώ σήμερα πήγα στον οφθαλμίατρο να πάρω την γνωμάτευση για τα μάτια μου και όλα μια χαρά. Συνεχίζουν να είναι πολύ καλά και δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη για φυσιολογικό τοκετό, οπότε έστω για αυτό ελπίζω να μην μου πουν κάτι!

Εύχομαι να σεβαστούν το ότι θέλεις να πας φυσιολογικά και να μην βρουν άλλη δικαιολογία

Από το σχολείο την παίρνω εγώ, γυρνάμε τρώμε διαβάζουμε γράφουμε μαζί.Ο μικρός είναι στην αγκαλιά μόνο όταν θηλαζει. Παίζουμε τσεγκα ουνο. Ζητάω λίγο ξεκούραση κανένα μισάωρο.Εεε αυτό το μισάωρο θα κάνει ένα σπίτι άνω κάτω...

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Λογικά ναι. Είτε τέλος της ερχόμενης εβδομάδας είτε αρχές της μεθεπόμενης, δε νομίζω να με αφήσει παραπάνω.. 

Με το καλό εύχομαι 

6 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Καλημερα @ΧρυσαΜ μου, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Τι ωραία που μπήκες 36η ησυχάζεις σιγά σιγά. Εγω σήμερα μπήκα 34η. Χθες επανέλαβα Doppler για να δούμε ότι αναπτύσσονται σωστα και ήταν όλα καλά. Ο ένας μπέμπης έχει φτάσει 2400 και ο άλλος 2100, μεγάλα μωράκια. Το πλάνο μας τώρα είναι Τρίτη πρωί αιματολογικές, μετά καρδιοτοκογραφο και αναλόγως των αποτελεσμάτων ίσως γεννήσω τέλος της άλλης βδομάδας. Ο γιατρός θεωρεί πως δεν πρέπει να το ρισκάρουμε πάνω από την 36η μιας και το βάρος τους είναι καλό κ εγω το προτιμώ από το να είμαι με το αγχοσ Του τι γίνεται μέσα στην κοιλιά μου και αν είναι καλά. Όποτε σε μια βδομάδα ίσως να γεννάω κορίτσια!! 

Μια χαρά είναι τα μωρά σου στον ντομπλερ τον δικό μου(32 εβδομάδων) τον έβγαλαν 1780, εγώ άγχος στεναχώρια, η αδερφή του ήταν 2200) λέω θα γεννήσω ποντίκι. Η μεγάλη γεννήθηκε 3680 (38+4)

Αυτός 38+1   3770

 

Όλο το βράδυ που ήμουν μόνη μου , ήμουν ήρεμη, και στο κλυσμα το πρωί.

Μόλις μπήκε η ρόμπα και ο ουροκαθετηρας και μου είχαν ξαπλώσει κ τελείως το κρεβάτι εκεί με έπιασε κρίση πανικού. Πόνεσα και στον ουροκαθετηρα. Ήθελα να υπογράψω να φύγω.

Δεν ρώτησα ακριβώς η αλήθεια είναι γιατί τελικά μου έκαναν ολική.

Λόγω θρομβοφιλιας φοβήθηκαν? Λόγω των κρίσεων που έπαθα? Δεν ξέρω. 

Όσο για την ανάρρωση.στην ραχιαία είχα 2.30 ώρες στην ανάνηψη μπορεί κ παραπάνω, γέννησα την μεγάλη στις 8.30 το απόγευμα και περπάτησα την επόμενη στις 12 , δεν μπορείς να πεις ακριβώς ότι περπάτησα.

Τώρα στην ολική,ξύπνησα και ανεβήκαμε κατευθείαν πάνω. Το μόνο κακο που δεν τον είδα κ δεν τον άκουσα κατευθείαν. 11 ήμουν στο δωμάτιο και στις 5 έκανα προσπάθειες να προχωρήσω 

  • Μου αρέσει 2

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Ζαχαρωτο είπε:

Δεν δείχνει να ζηλεύει η αλήθεια είναι.

 Και τι να ζηλέψει? Ο μικρός όλη μέρα στο κρεβάτι του. Αγκαλιά μόνο όταν θηλάζουμε. Αχχχ οπότε με καταλαβαίνεις είναι η φάση της ηλικίας μαλλον

Εύχομαι να σεβαστούν το ότι θέλεις να πας φυσιολογικά και να μην βρουν άλλη δικαιολογία

Από το σχολείο την παίρνω εγώ, γυρνάμε τρώμε διαβάζουμε γράφουμε μαζί.Ο μικρός είναι στην αγκαλιά μόνο όταν θηλαζει. Παίζουμε τσεγκα ουνο. Ζητάω λίγο ξεκούραση κανένα μισάωρο.Εεε αυτό το μισάωρο θα κάνει ένα σπίτι άνω κάτω...

Με το καλό εύχομαι 

Μια χαρά είναι τα μωρά σου στον ντομπλερ τον δικό μου(32 εβδομάδων) τον έβγαλαν 1780, εγώ άγχος στεναχώρια, η αδερφή του ήταν 2200) λέω θα γεννήσω ποντίκι. Η μεγάλη γεννήθηκε 3680 (38+4)

Αυτός 38+1   3770

 

Όλο το βράδυ που ήμουν μόνη μου , ήμουν ήρεμη, και στο κλυσμα το πρωί.

Μόλις μπήκε η ρόμπα και ο ουροκαθετηρας και μου είχαν ξαπλώσει κ τελείως το κρεβάτι εκεί με έπιασε κρίση πανικού. Πόνεσα και στον ουροκαθετηρα. Ήθελα να υπογράψω να φύγω.

Δεν ρώτησα ακριβώς η αλήθεια είναι γιατί τελικά μου έκαναν ολική.

Λόγω θρομβοφιλιας φοβήθηκαν? Λόγω των κρίσεων που έπαθα? Δεν ξέρω. 

Όσο για την ανάρρωση.στην ραχιαία είχα 2.30 ώρες στην ανάνηψη μπορεί κ παραπάνω, γέννησα την μεγάλη στις 8.30 το απόγευμα και περπάτησα την επόμενη στις 12 , δεν μπορείς να πεις ακριβώς ότι περπάτησα.

Τώρα στην ολική,ξύπνησα και ανεβήκαμε κατευθείαν πάνω. Το μόνο κακο που δεν τον είδα κ δεν τον άκουσα κατευθείαν. 11 ήμουν στο δωμάτιο και στις 5 έκανα προσπάθειες να προχωρήσω 

Κοίτα εγώ δεν το έχω ζήσει αυτό με τα δύο παιδιά προσωπικά αλλά ως εκπαιδευτικός και ως θεία που το έχω δει με τα ανίψια μου, πιστεύω ότι υπάρχει πάντα η ζήλια απλά εκδηλώνεται με διάφορους τρόπους. Αλλά παιδάκια χτυπάνε τα αδέρφια τους, αλλά θέλουν να τα έχουν αγκαλιά, αλλά πάλι (όπως ο ανιψιός μου) ζητούσε να πάει στους παππούδες γιατί όπως έλεγε χαρακτηριστικά εκει είναι μόνος! Σε κάθε περίπτωση προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή. Αλλά είναι παροδικό και σιγά σιγά θα ηρεμήσει πιστεύω και θα μπείτε σε μια πιο νορμάλ ρουτίνα. 

Αυτό με τον καθετήρα είναι τραγικό. Δηλαδή γιατι δεν σου έκαναν πρώτα την νάρκωση και να το βάλουν μετά να μην πονέσεις; Όταν ήμουν στο νοσοκομείο πριν μήνες είχα κάπως αντίστοιχη αντίδραση γιατί είχαμε βγάλει πια τον καθετήρα μετά από 10 μέρες που τον είχα, και εμφάνισαν τη θρόμβωση στο πόδι και ξαφνικά δεν με άφηναν ούτε καν να το κουνήσω. Μιλάμε ότι έκλαιγα για ώρες, γιατί δεν ήθελα να μου βάλουν πάλι καθετήρα. Τελικά εντάξει, αφού κρατήθηκα μισή μέρα και δεν πήγα τουαλετα, αποφάσισαν να με βολεψουν με την πάπια για μια δυο μερες μέχρι να σηκωθώ ξανά και ηρέμησα. Είναι και το άγχος είναι και που δεν μπορείς να δεις τους δικούς σου, λογικό να αγχωθεις.

Εσύ που έχεις θρομβοφιλια από ότι είπες, είχες πάει προγραμματισμένα για τον τοκετό και είχες κόψει τις ενέσεις κτλ; Γιατί ξέρω ότι το πάνε για ολική αν δεν έχουν διακοπεί οι ενέσεις και τα σαλοσπιρ έγκαιρα. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

Δεν δείχνει να ζηλεύει η αλήθεια είναι.

 Και τι να ζηλέψει? Ο μικρός όλη μέρα στο κρεβάτι του. Αγκαλιά μόνο όταν θηλάζουμε. Αχχχ οπότε με καταλαβαίνεις είναι η φάση της ηλικίας μαλλον

Εύχομαι να σεβαστούν το ότι θέλεις να πας φυσιολογικά και να μην βρουν άλλη δικαιολογία

Από το σχολείο την παίρνω εγώ, γυρνάμε τρώμε διαβάζουμε γράφουμε μαζί.Ο μικρός είναι στην αγκαλιά μόνο όταν θηλαζει. Παίζουμε τσεγκα ουνο. Ζητάω λίγο ξεκούραση κανένα μισάωρο.Εεε αυτό το μισάωρο θα κάνει ένα σπίτι άνω κάτω...

Με το καλό εύχομαι 

Μια χαρά είναι τα μωρά σου στον ντομπλερ τον δικό μου(32 εβδομάδων) τον έβγαλαν 1780, εγώ άγχος στεναχώρια, η αδερφή του ήταν 2200) λέω θα γεννήσω ποντίκι. Η μεγάλη γεννήθηκε 3680 (38+4)

Αυτός 38+1   3770

 

Όλο το βράδυ που ήμουν μόνη μου , ήμουν ήρεμη, και στο κλυσμα το πρωί.

Μόλις μπήκε η ρόμπα και ο ουροκαθετηρας και μου είχαν ξαπλώσει κ τελείως το κρεβάτι εκεί με έπιασε κρίση πανικού. Πόνεσα και στον ουροκαθετηρα. Ήθελα να υπογράψω να φύγω.

Δεν ρώτησα ακριβώς η αλήθεια είναι γιατί τελικά μου έκαναν ολική.

Λόγω θρομβοφιλιας φοβήθηκαν? Λόγω των κρίσεων που έπαθα? Δεν ξέρω. 

Όσο για την ανάρρωση.στην ραχιαία είχα 2.30 ώρες στην ανάνηψη μπορεί κ παραπάνω, γέννησα την μεγάλη στις 8.30 το απόγευμα και περπάτησα την επόμενη στις 12 , δεν μπορείς να πεις ακριβώς ότι περπάτησα.

Τώρα στην ολική,ξύπνησα και ανεβήκαμε κατευθείαν πάνω. Το μόνο κακο που δεν τον είδα κ δεν τον άκουσα κατευθείαν. 11 ήμουν στο δωμάτιο και στις 5 έκανα προσπάθειες να προχωρήσω 

Ναιιι ρε συ, εντελώς σε καταλαβαίνω. Έχω πάθει σοκ, όχι μόνο από το δικό μου, πήγα σε παιδικό πάρτι και ήταν όλα έτσι! Να βλέπω έναν μπαμπά να μιλάει στο παιδί του «Μάριε, Μάριε» 50 φορές και εκείνο ούτε καν γύρισε να κοιτάξει τι κάνει έτσι, όχι όμως σαν να τον αγνοούσε, τύπου επίτηδες, αλήθεια δεν άκουγε!!!!! Κι αυτό δεν είναι ότι σε εκνευρίζει, σε κάνει να λες «τι πάει τόσο στραβααααααα!!!!! Συντονισουυυυυυ»»»»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Ναιιι ρε συ, εντελώς σε καταλαβαίνω. Έχω πάθει σοκ, όχι μόνο από το δικό μου, πήγα σε παιδικό πάρτι και ήταν όλα έτσι! Να βλέπω έναν μπαμπά να μιλάει στο παιδί του «Μάριε, Μάριε» 50 φορές και εκείνο ούτε καν γύρισε να κοιτάξει τι κάνει έτσι, όχι όμως σαν να τον αγνοούσε, τύπου επίτηδες, αλήθεια δεν άκουγε!!!!! Κι αυτό δεν είναι ότι σε εκνευρίζει, σε κάνει να λες «τι πάει τόσο στραβααααααα!!!!! Συντονισουυυυυυ»»»»

Ακριβώς λες τι λάθος έχω κάνει και δεν με ακούει, θυμάμαι εγώ στην ηλικία της δεν ήμουν έτσι.με ένα βλέμμα ήξερα τι θέλουν να μου πουν

 

7 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Κοίτα εγώ δεν το έχω ζήσει αυτό με τα δύο παιδιά προσωπικά αλλά ως εκπαιδευτικός και ως θεία που το έχω δει με τα ανίψια μου, πιστεύω ότι υπάρχει πάντα η ζήλια απλά εκδηλώνεται με διάφορους τρόπους. Αλλά παιδάκια χτυπάνε τα αδέρφια τους, αλλά θέλουν να τα έχουν αγκαλιά, αλλά πάλι (όπως ο ανιψιός μου) ζητούσε να πάει στους παππούδες γιατί όπως έλεγε χαρακτηριστικά εκει είναι μόνος! Σε κάθε περίπτωση προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή. Αλλά είναι παροδικό και σιγά σιγά θα ηρεμήσει πιστεύω και θα μπείτε σε μια πιο νορμάλ ρουτίνα. 

Αυτό με τον καθετήρα είναι τραγικό. Δηλαδή γιατι δεν σου έκαναν πρώτα την νάρκωση και να το βάλουν μετά να μην πονέσεις; Όταν ήμουν στο νοσοκομείο πριν μήνες είχα κάπως αντίστοιχη αντίδραση γιατί είχαμε βγάλει πια τον καθετήρα μετά από 10 μέρες που τον είχα, και εμφάνισαν τη θρόμβωση στο πόδι και ξαφνικά δεν με άφηναν ούτε καν να το κουνήσω. Μιλάμε ότι έκλαιγα για ώρες, γιατί δεν ήθελα να μου βάλουν πάλι καθετήρα. Τελικά εντάξει, αφού κρατήθηκα μισή μέρα και δεν πήγα τουαλετα, αποφάσισαν να με βολεψουν με την πάπια για μια δυο μερες μέχρι να σηκωθώ ξανά και ηρέμησα. Είναι και το άγχος είναι και που δεν μπορείς να δεις τους δικούς σου, λογικό να αγχωθεις.

Εσύ που έχεις θρομβοφιλια από ότι είπες, είχες πάει προγραμματισμένα για τον τοκετό και είχες κόψει τις ενέσεις κτλ; Γιατί ξέρω ότι το πάνε για ολική αν δεν έχουν διακοπεί οι ενέσεις και τα σαλοσπιρ έγκαιρα. 

Για την θρομβοφιλια παίχτηκε τρελό σκηνικό μέσα στο χειρουργείο.τα πήρε άσχημα η αναισθησιολογος με τον γιατρό. Εγώ είχα άλλες οδηγίες από τον αιματολογο. Ο γυναικολόγος αλλες οδηγίες. Τελικά εγώ σταμάτησα νωρίτερα τις ενέσεις. Όχι ένα 24 που ήθελε ο αιματολογος. Για αυτό έγινε το έλα να δεις.

Όταν έπαθες θρόμβωση στο πόδι πως το κατάλαβες?

Ο καθετήρας θεωρώ ότι είναι ότι πιο άσχημο υπάρχει σε όλη την διαδικασία..

ΑΝΥΠΟΜΟΝΏ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΉ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΆΡΞΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΩΝΆΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ Μ.. 

 

Είχαμε παιδίατρο σήμερα.

Ο μικρός βγήκε με ίκτερο 16 έπεσε στο 14.8, έχουμε ακόμα μέλλον.. δεν μπορώ άλλο να τον βλέπω να του τρυπάνε την φτέρνα. Όταν γυρίσαμε από παιδίατρο πήρα την μεγάλη να περπατήσουμε ( όχι τρέλα πράγματα, ακόμα πονάω) της ζήτησα συγνώμη την αγκάλιαζα και την φιλούσα συνέχεια. Την είδα πως ηρέμησε.

Από χτες την έχω στην γιαγιά της. Λόγο ότι ο μεγάλος της έρωτας( ο άντρας μου) είναι άρρωστος. Δεν ήθελα να πιστεύει ότι την εδιωξα λόγο του μωρού. Αλλά δεν γινόταν να μείνει.Δεν κοιμάται χωρίς αγκαλιά.εγω είναι δύσκολο ακόμα να κοιμηθώ στο κρεβάτι γιατί είναι στον επάνω όροφο κ δυσκολεύομαι με τα σκαλιά..


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια! 

@Ζαχαρωτο να σας ζήσει κορίτσι μου! Γερό και τυχερό το μωράκι σας! Υπομονή με την μικρή, βιώνει κι εκείνη μια αλλαγή τεράστια τώρα. Σκέψου ότι επί 7 χρόνια είχε την αμέριστη προσοχή όλων σας, τώρα νιώθει ότι σας μοιράζεται. Αλλά πολύ σύντομα θα καταλάβει ότι υπάρχει χώρος και για τους δύο και θα ηρεμήσει. 

Εγώ σήμερα κορίτσια έτρεξα στην κλινική να με δει ο γιατρός μου γιατί το μεσημέρι ξαφνικά άρχισα να νιώθω το εσώρουχο μου μουσκιδι. Λέω δεν θα αγχωθω, θα αλλάξω βρακί να δω τι παίζει. Βάζω δεύτερο βρακί, μούσκεμα και αυτό μετά από κάνα μισάωρο. Λέω ρε φίλε, έχω διαρροή, δεν παίζει. Χωρίς συσπάσεις, τίποτα. Ε, και πήγα να με δει. Αμνιακό υπάρχει μπόλικο, το μωρό έφτασε 2600 στις 35+2 που είμαι και ο τράχηλος μια χαρά. Ο καρδιοτοκογραφος έδειξε ήσυχες συσπάσεις αλλά ένα μωρό υπερκινητικότατο! Σε κάποιες φάσεις έφτανε η καρδιά του 180 παλμούς, είπα θα σκάσει! Όλα καλά, μου είπε πως έχουμε δρόμο ακόμα, δεν με βλέπει να γεννήσω πριν τις 6 Νοεμβρίου, μου έβαλε και ραντεβού εκείνη την ημέρα! Μακάρι! Όσες μέρες πάρει παραπάνω, κέρδος μας είναι! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ζαχαρωτο είπε:

Ακριβώς λες τι λάθος έχω κάνει και δεν με ακούει, θυμάμαι εγώ στην ηλικία της δεν ήμουν έτσι.με ένα βλέμμα ήξερα τι θέλουν να μου πουν

 

Για την θρομβοφιλια παίχτηκε τρελό σκηνικό μέσα στο χειρουργείο.τα πήρε άσχημα η αναισθησιολογος με τον γιατρό. Εγώ είχα άλλες οδηγίες από τον αιματολογο. Ο γυναικολόγος αλλες οδηγίες. Τελικά εγώ σταμάτησα νωρίτερα τις ενέσεις. Όχι ένα 24 που ήθελε ο αιματολογος. Για αυτό έγινε το έλα να δεις.

Όταν έπαθες θρόμβωση στο πόδι πως το κατάλαβες?

Ο καθετήρας θεωρώ ότι είναι ότι πιο άσχημο υπάρχει σε όλη την διαδικασία..

ΑΝΥΠΟΜΟΝΏ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΉ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΆΡΞΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΦΩΝΆΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ Μ.. 

 

Είχαμε παιδίατρο σήμερα.

Ο μικρός βγήκε με ίκτερο 16 έπεσε στο 14.8, έχουμε ακόμα μέλλον.. δεν μπορώ άλλο να τον βλέπω να του τρυπάνε την φτέρνα. Όταν γυρίσαμε από παιδίατρο πήρα την μεγάλη να περπατήσουμε ( όχι τρέλα πράγματα, ακόμα πονάω) της ζήτησα συγνώμη την αγκάλιαζα και την φιλούσα συνέχεια. Την είδα πως ηρέμησε.

Από χτες την έχω στην γιαγιά της. Λόγο ότι ο μεγάλος της έρωτας( ο άντρας μου) είναι άρρωστος. Δεν ήθελα να πιστεύει ότι την εδιωξα λόγο του μωρού. Αλλά δεν γινόταν να μείνει.Δεν κοιμάται χωρίς αγκαλιά.εγω είναι δύσκολο ακόμα να κοιμηθώ στο κρεβάτι γιατί είναι στον επάνω όροφο κ δυσκολεύομαι με τα σκαλιά..

@Ζαχαρωτονα σας ζήσει το μωρό σας!!Γερό και τυχερό να είναι στη ζωούλα του!!

Όσα σε προβληματιζουν δε σχέση με τη συμπεριφορά της κόρης σου ,τα είχα εν μέρει αντιμετωπίσει και εγώ και θεωρώ είναι μια απολύτως δικαιολογημενη συμπεριφορά και αντίδραση!Είχα παρακολουθήσει κάποια στιγμή μια παιδοψυχολογο και μου έκανε τρομερή εντύπωση πως επέλεξε να διατυπώσει τα συναισθήματα που καλείται να διαχειριστεί το μεγαλύτερο αδερφάκι σε σχέση με την έλευση του δεύτερου!Και έφερε ως παράδειγμα,ακριβως για να το καταλάβουν οι ενήλικες,τη σχέση ενός ζευγαριού!Και λέει,σκεφτείτε ότι από εκεί που είστε εσείς και ο σύζυγός σας,μια ωραία μέρα έρχεται ο σύζυγος και σας φέρνει στο σπίτι μια ακόμα γυναίκα και σας λέει ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να συμβιωσετε όλοι μαζί!!Και εσείς πρέπει να την αγαπήσετε και να την αποδεχτείτε!!🤪🤪Εγώ σε αυτό το συγκεκριμένο παράδειγμα ένιωσα.. σοκ!!!!Και λέω τώρα όντως??!

Εμένα ο μεγάλος μου ήταν 2.5 όταν ήρθε το δεύτερο μωρό.. και τις πρώτες μέρες έκανε απλά σα να μην υπαρχω στον χώρο.. ούτε αγκαλιές ούτε τίποτα.. το βιωνε ότι τον άφησα 3 μέρες(η αλήθεια είναι ότι είχα επιλέξει να μην τον φέρουν καθόλου κάτω στο καφέ,ούτε να μιλήσω μαζί του γιατί θεώρησα ότι σε εκείνη τη φάση θα δυσκολευοταν να το διαχειριστεί,καθώς ήταν πολύ μικρός ακομα).Αυτή τη φορά που γέννησα το τρίτο ήρθαν και οι 2 γιοι μου στο μαιευτήριο και κατέβηκα να τους δω!Ωστόσο,τώρα που ο μεγάλος κοντεύει να κλείσει τα 8 ,είχε αλλού είδους ανησυχίες.Αγχωνοταν για μένα και να είμαι εγώ καλά και ασφαλής!Και ενώ τους είχα προετοιμάσει,ότι σε περίπτωση που ξυπνήσουν ένα πρωί και δεν είμαι εγώ σπίτι αλλά η γιαγιά,αυτό πάει να πει ότι πήγα στο μαιευτήριο να φέρω το μωρό!Και μου λέει η πεθερά μου,με το που κατέβηκαν τους έδειξαν τη φωτογραφία της μπεμπας και ο μεγάλος αγχώθηκε που δε με είδε και εμένα!Και ευτυχώς συνέπεσε έτσι και εκείνη τη στιγμή τους πήρα με viber κλήση!Και μου λέει η πεθερά μου με το που κλείσαμε ο μεγάλος ήταν τόσο χαρούμενος και έλεγε σε όλη τη διαδρομή μέχρι το σχολείο ότι η μαμά μου ήταν πολύ χαμογελαστή και χαρούμενη!Ευτυχώς είναι καλά!!

Οπότε αυτό το αγχωνε και πριν έρθει το μωρό ήταν πολύ αρνητικός!Δεν έχανε ευκαιρία να το τονίζει!Ότι δεν το θέλει καθόλου!Και ότι ταλαιπωρουμαι τόσο εξαιτίας της(επειδή είχα την περιδεση και ήταν όλα πιο ζορικα).Αν τον δεις τώρα??Μαριλιακι και Μαριλιακι είναι!Μάλιστα σήμερα όσο κοιμόταν η μικρή,τον άφησα δίπλα για να μπω και να λουστώ επιτέλους!!!Βοηθάει φουλ και μάλιστα γύρισε και μου είπε ότι είχε άδικο και τελικό το μωρό μας είναι το πιο γλυκό μωρό που έχει δει!!😅😅

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...