Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • On 16/10/2024 at 1:48 ΜΜ, a miracle please είπε:

      @*Vasoula @zet11 @Malntalia

      σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με εμψυχώσατε λίγο 😊

      Σας εύχομαι ότι καλύτερο και με το καλό να γεννήσεις @zet11

      Την δωρεά σαν δωρεά δεν την φοβάμαι και αν μπορούσα να παω αύριο κιόλας για ετ θα πήγαινα. Αλλά επειδή μου είπαν πως καθυστερεί λίγο, με πιάνουν οι σκέψεις και οι φοβίες. Αυτό το ότι έφτασα 43 1/2 με όλες τις σκέψεις μου που έγραψα με βαραίνουν λιγάκι. 

      Μόνο ένας γιατρός μου είχε πει πριν 3 χρόνια πως καλύτερα να παω με δωρεά, αλλα στο τουρ γιατρών που έκανα τότε ήταν ο μόνος και πίστεψα τους άλλους που μου λέγανε πως έχω περιθώρια. Ε, δεν έμεινα και φυσιολογικά που έτυχε να μείνω στο ενδιάμεσο δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και μέσα σε αυτές τις αρνητικές σκέψεις είχα φτάσει σε σημείο να μην παίρνω ανάσα και γι'αυτό έγραψα εδώ στο θέμα της ηρεμίας στο οποίο ελεύθερα λέμε τις φοβίες και τα άγχη μας. Φοβάμαι πως δεν θα πετύχει και η δωρεά και θα πάει και άλλο πιο πέρα...

      Αν είχα την οικονομική ευχέρεια θα πήγαινα σε ειδικο/ψυχολόγο αλλά δεν την έχω. Όλα τα λεφτά πάνε στη δωρεά.

      Νιώθουμε με τον σύζυγό μου πως χάσαμε χρόνο και πως αν είχαμε τη "σωστή" καθοδήγηση, θα είχαμε πάρει άλλες αποφάσεις. Αλλά μην μένω στο παρελθόν. Αυτό δεν αλλάζει και αυτό που μου έμαθε είναι πως να κινηθώ και επίσης να δίνω συμβουλές σε κοπέλες. Αυτό που έλειπε σε μένα.

      @Malntalia Αθήνα είμαι. Ξέρω πως υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρεά, αλλά δεν ήθελα να γράψω εκεί. Δεν θέλω να αναστατώσω οποιαδήποτε κοπέλα βρίσκεται τωρα σε διαδικασία και αναμονή. Και όπως χάζευα γενικά είδα αυτο το θέμα εδω.

       

       

      Κορίτσι μου συγνώμη που επεμβαίνω στην συζήτηση, μην κολας σε τίποτα σε μιλάει μια κοπέλα που προσπαθεί εδώ και επτά χρόνια για παιδάκι, ολααα φυσιολογικά μόνο θέμα με το σπέρμα είχαμε, δύο εξωσωματικές αποτυχημένες όλοι οι γιατροί είχαν σηκώσει τα χέρια, τώρα αφού έκανα και υστεροσκοπηση  και θεωρούσαν ότι είχα κάποιον πολύποδα και αυτό δεν βοηθούσε να γίνει η εμφύτευση (θεωρία των γιατρών) γιατί όλα ήταν φυσιολογικά τελικά ήταν και αυτό φυσιολογικό. Άλλαξα κέντρο δεν θα σε πω ψέμματα ο γιατρός επέμενε για κύκλο εξωσωματικής εγώ όμως επειδή είχα κουραστεί (ξέρω δεν είναι όμορφο αυτό που λέω) επεμενα για δωρεά και όπως έγινε... βρήκαμε δύτρια μέσα σε δύο μήνες και έχουμε 4 εμβρυκια, τώρα περιμένουμε ποιος θα είναι ο σωστός ο κύκλος για να γίνει η εμβρυομεταφορα, ότι χρειάζεσαι μπορείς να με στείλεις 

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Nels said:

      Είτε ειχε κανει προεμφυτευτικο και μετέφερε 3 υγιη που πολύ αμφιβάλλω γιατί συστήνουν 1, ειτε είχε καταψυξει ωαρια σε μικρότερη ηλικία είτε τα ωαρια ήταν από δωρεά. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι διδυμα σε ωαρια 40+ μόνο μια φορά του έτυχε στα 30 χρόνια εμπειρίας του,  είναι εξαιρετικά σπάνιο, πόσο μάλλον τα 3δυμα.

      Αυτό δεν το ξέρω αν είχε από πιο μικρή έμβρυα από κατάψυξη. Ούτε αν είχε κάνει προεμφυτευτικο. Αυτό που ξέρω είναι ότι μπήκε σε ένα κοικεωνα μέχρι να γεννήσει.

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Nasiad είπε:

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει αλλά προσπάθησε να μην κάνεις τίποτα 😂 πάντως μην αγχώνεσαι νομίζω αφού είσαι τόσο κοντά στον 9ο δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας, θα είναι μια χαρά το μωράκι σου! Ο γιατρός σου τι σου είπε; 

@marpi91και εγώ τα είχα οοολααααα αυτά αλλά αισίως γέννησα στις 37+6!Και είχα και το τραχηλικο βύσμα 2 μέρες.. Εμένα πάντως για τις συσπάσεις μου έλεγε buscopan plus και πολλήηηη.. ξεκούραση!Βοηθάει!Άσε που επειδή πλησιάζεις στις μέρες σου πολλές από τις συσπασεις είναι νορμάλ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

@marpi91και εγώ τα είχα οοολααααα αυτά αλλά αισίως γέννησα στις 37+6!Και είχα και το τραχηλικο βύσμα 2 μέρες.. Εμένα πάντως για τις συσπάσεις μου έλεγε buscopan plus και πολλήηηη.. ξεκούραση!Βοηθάει!Άσε που επειδή πλησιάζεις στις μέρες σου πολλές από τις συσπασεις είναι νορμάλ.. 

Είμαι ακόμα 34+3 σήμερα και μου είπε οπωσδήποτε να φτάσουμε 36. Αλλά ειλικρινά αμφιβάλλω. Buscopan δεν παίζει να μου δώσει! Βασικά από το πρωί κάθομαι σαν τη βούζα στον καναπέ, ελάχιστα έχω σηκωθεί για το παιδί και τέλος.. στο σπίτι θα πιάσουμε κοτόψειρες αλλά δεν πρόκειται να κάνω το παραμικρό..

3 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει αλλά προσπάθησε να μην κάνεις τίποτα 😂 πάντως μην αγχώνεσαι νομίζω αφού είσαι τόσο κοντά στον 9ο δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας, θα είναι μια χαρά το μωράκι σου! Ο γιατρός σου τι σου είπε; 

Εν τω μεταξύ τώρα που το λες έχει δύο μέρες που νιώθω κάτι τσιμπήματα τέρμα κάτω στον τράχηλο και χθες το βράδυ ιδιαίτερα το είχε παρακάνει και το λεγα στον άντρα μου, τι κάνει αυτό το παιδί το χέρι προσπαθεί να βγάλει; 😂 Καθόλου ευχάριστη αίσθηση 🤦

Ναι είναι πολύ άβολο όλο αυτό. Νιώθω να ανοίγει η λεκάνη μου σε κάθε κλωτσιά του! Πρόβλημα μπορεί να μην υπάρχει, αν και τα πνευμόνια ολοκληρώνονται στις 36 εβδομάδες, όχι νωρίτερα. Δεν έχω κάνει τις ενέσεις για τα πνευμόνια και το μωρό είναι και πολύ μικρό αν γεννηθεί τώρα. Και επίσης μου λέει και καλά να είναι σε όλα του, θα μπει θερμοκοιτίδα μέχρι την συμπλήρωση των 36, είναι θέμα πρωτοκόλλου. Τέλος πάντων, δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά, εύχομαι να έχει υπομονή και να βγει έστω στα γενέθλια του μπαμπά του, στις 30/10!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , marpi91 είπε:

Είμαι ακόμα 34+3 σήμερα και μου είπε οπωσδήποτε να φτάσουμε 36. Αλλά ειλικρινά αμφιβάλλω. Buscopan δεν παίζει να μου δώσει! Βασικά από το πρωί κάθομαι σαν τη βούζα στον καναπέ, ελάχιστα έχω σηκωθεί για το παιδί και τέλος.. στο σπίτι θα πιάσουμε κοτόψειρες αλλά δεν πρόκειται να κάνω το παραμικρό..

Ναι είναι πολύ άβολο όλο αυτό. Νιώθω να ανοίγει η λεκάνη μου σε κάθε κλωτσιά του! Πρόβλημα μπορεί να μην υπάρχει, αν και τα πνευμόνια ολοκληρώνονται στις 36 εβδομάδες, όχι νωρίτερα. Δεν έχω κάνει τις ενέσεις για τα πνευμόνια και το μωρό είναι και πολύ μικρό αν γεννηθεί τώρα. Και επίσης μου λέει και καλά να είναι σε όλα του, θα μπει θερμοκοιτίδα μέχρι την συμπλήρωση των 36, είναι θέμα πρωτοκόλλου. Τέλος πάντων, δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά, εύχομαι να έχει υπομονή και να βγει έστω στα γενέθλια του μπαμπά του, στις 30/10!

Έλα μην το σκέφτεσαι! Είναι λίγες οι μέρες, πάρτο πολύ χαλαρά, μιλά ξανά με τον γιατρό σου για το αν μπορείς να πάρεις κάτι για τις συσπάσεις και όλα θα πάνε καλά! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Έλα μην το σκέφτεσαι! Είναι λίγες οι μέρες, πάρτο πολύ χαλαρά, μιλά ξανά με τον γιατρό σου για το αν μπορείς να πάρεις κάτι για τις συσπάσεις και όλα θα πάνε καλά! 

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εγώ σήμερα 40 εβδομάδων και δεν είχα ιδιαίτερες ενδείξεις στην εξέταση ώστε να γεννήσω άμεσα.. Θα δώσουμε ένα μικρό περιθώριο στον μπέμπη κ μάλλον μέσα στην εβδομάδα μπαίνω για πρόκληση 😱! Κ ο Θεός βοηθός! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Little baby είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εγώ σήμερα 40 εβδομάδων και δεν είχα ιδιαίτερες ενδείξεις στην εξέταση ώστε να γεννήσω άμεσα.. Θα δώσουμε ένα μικρό περιθώριο στον μπέμπη κ μάλλον μέσα στην εβδομάδα μπαίνω για πρόκληση 😱! Κ ο Θεός βοηθός! 

Να και μια που δεν βιάζεται ο μικρός της! Δίνουν συνήθως καμία εβδομάδα, αλλά ναι αν δεν θέλει και τότε θα πρέπει να βγει με κάθε τρόπο! Μάλλον του παρά άρεσε μέσα στην κοιλιά και δεν έχει διάθεση για αλλαγές 😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 37 λεπτά , Nasiad είπε:

Να και μια που δεν βιάζεται ο μικρός της! Δίνουν συνήθως καμία εβδομάδα, αλλά ναι αν δεν θέλει και τότε θα πρέπει να βγει με κάθε τρόπο! Μάλλον του παρά άρεσε μέσα στην κοιλιά και δεν έχει διάθεση για αλλαγές 😂

@Nasiad Έτσι φαίνεται χα χα χα! Εν τω μεταξύ ο σύζυγος δεν θα είναι μέσα γτ θα έχει τη μικρή μας που είναι 13 μηνών... μόνη κ έρημη θα είμαι αλλά το έχω αποδεχτεί.. Δεν έχω πού να την αφήσω (που να έχει οικειότητα κ να κάθεται) 😓 τουλάχιστον θα είμαι ήσυχη πως είναι σε καλά χέρια 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Είμαι ακόμα 34+3 σήμερα και μου είπε οπωσδήποτε να φτάσουμε 36. Αλλά ειλικρινά αμφιβάλλω. Buscopan δεν παίζει να μου δώσει! Βασικά από το πρωί κάθομαι σαν τη βούζα στον καναπέ, ελάχιστα έχω σηκωθεί για το παιδί και τέλος.. στο σπίτι θα πιάσουμε κοτόψειρες αλλά δεν πρόκειται να κάνω το παραμικρό..

Ναι είναι πολύ άβολο όλο αυτό. Νιώθω να ανοίγει η λεκάνη μου σε κάθε κλωτσιά του! Πρόβλημα μπορεί να μην υπάρχει, αν και τα πνευμόνια ολοκληρώνονται στις 36 εβδομάδες, όχι νωρίτερα. Δεν έχω κάνει τις ενέσεις για τα πνευμόνια και το μωρό είναι και πολύ μικρό αν γεννηθεί τώρα. Και επίσης μου λέει και καλά να είναι σε όλα του, θα μπει θερμοκοιτίδα μέχρι την συμπλήρωση των 36, είναι θέμα πρωτοκόλλου. Τέλος πάντων, δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά, εύχομαι να έχει υπομονή και να βγει έστω στα γενέθλια του μπαμπά του, στις 30/10!

@marpi91γιατι να μη σου δωσει κάτι για τις συσπάσεις?Δεν ειμαι σιγουρα γιατρος,αλλα και ο δικος μου που ειναι φειδωλός σε αυτα,οταν ειχα εντονες,επαιρνα buscopan plus και χρειαστηκε 3 φορες να παρω και Voltaren υποθετο..Και το buscopan το πηρα και στις 3 εγκυμοσυνες.Δε μου εδινε καποιο σπασμολυτικο πχ που θα ειχε πιο ενεργη δραση,αλλα εστω αυτο..Για να μην εχω πόνους και μου ελεγε πολλη ξεκουραση,οχι πολλα πολλα..Και στο κατω κάτω,επειδη ειχα ακριβως τις ιδιες σκεψεις μαζι σου και τρωγομουν με τις εβδομαδες κτλ.νομιζω ειναι καλυτερα να παρεις κατι για τις συσπασεις παρα να μπει θερμοκοιτίδα το μωρο ξεκαθαρα λογω πρωτοκολλου..γιατι στις 34 και μετα ειναι ετοιμο πλεον.Καο εμενε το πρωτόκολλο του Ιασω με αγχωνε..Και γι αυτο ο γιατρος μου ελεγε 38..Αν και τωρα που γεννησα 37+6 ειπαμε κανονικη ημερομηνία και μου λεει ο γιατρος ετσι και το βαλουν μεσα 3200 μωρο θα γινει χαμος!Και μαλιστα αφου γεννησα και το τσεκαραν ,ακουσα που ηρθε ενας που κρατουσε και μεζουρα και λεει στον γιατρο μου,ειναι 3200 αλλα τελευταια εμμηνος ρυση 24/1..Οποτε δεν εκλεισε 38 .Και του λεει ο γιατρος,το μωρακι ειναι μια χαρα και θα το δωσετε στη μαμα του.Και  την ειχα μαζι ακομα και στην ανάνηψη.

16 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει αλλά προσπάθησε να μην κάνεις τίποτα 😂 πάντως μην αγχώνεσαι νομίζω αφού είσαι τόσο κοντά στον 9ο δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας, θα είναι μια χαρά το μωράκι σου! Ο γιατρός σου τι σου είπε; 

@marpi91και εγώ τα είχα οοολααααα αυτά αλλά αισίως γέννησα στις 37+6!Και είχα και το τραχηλικο βύσμα 2 μέρες.. Εμένα πάντως για τις συσπάσεις μου έλεγε buscopan plus και πολλήηηη.. ξεκούραση!Βοηθάει!Άσε που επειδή πλησιάζεις στις μέρες σου πολλές από τις συσπασεις είναι νορμάλ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Little baby βολεύτηκε ο μικρός ε; Από συσπάσεις πώς είσαι;

Γιαγιάδες και παππούδες ή τίποτα θείοι δεν υπάρχουν;

@marpi91 έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ. Κάποιες φορές πετρώνει τόσο άσχημα και νιώθω να πιέζομαι σα να σπρώχνω να βγει. Εγώ να σου πω την αλήθεια όμως δεν ξεκουράζομαι, τύπου να είμαι ξαπλωμένη κλπ. Γιατί και ο γιατρός μού είπε περπάτημα και τέτοια κι ας είναι νωρίς, σε δυο τρεις μέρες μπαίνω στο μήνα μου όποτε οκ.

Να σου πω, μαγνήσιο δε βοηθάει; Ας πάρεις και δυο μέσα σε μια μέρα δεν πειράζει. 
 

Το βράδυ είχα ένταση πάλι με τον πατέρα του μωρού (δε μου βγαίνει να πω ο σύζυγος πια) και όταν πήγα να ξαπλώσω ένιωθα τέτοια ένταση στα πόδια λες και με χτυπάει ρεύμα, δυο μαγνήσια κούμπωσα και μετά από αυτό ηρέμησα και κατάφερα να κοιμηθω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μετραω σαν τον φαντάρο 10 μέρες να κλείσω τις 36! Όσο είμαι ξάπλα και χαλαρή όλα είναι καλά. Συσπάσεις δεν έχω έντονες και φυσικά δεν είναι επώδυνες. Απλά νιώθω ότι το μωρό έχει εμπεδωθεί τόσο που το νιώθω ανάμεσα στα πόδια μόλις σηκωθώ! Δύο μέρες φοβόμουν να μπω για ντούς αλλά τώρα δεν πάει άλλο, θα βάλω σκαμπό και θα κάτσω να πλυθω! Παίρνω μαγνήσιο και προγεστερόνη συνεχίζω αλλά εμένα με έχει πιάσει φόβος τώρα τι να λέμε! Θυμάμαι τις καλές εποχές της περίδεσης που καθόμουν όλη μέρα σαν τη βούζα στον καναπέ! Απλά τώρα έχω και ένα δίχρονο να χοροπηδάει πάνω μου, να σκαρφαλώνει παντού.. δεν μπορώ να ησυχάσω δευτερόλεπτο! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εγώ πάλι μετραω σαν τον φαντάρο 10 μέρες να κλείσω τις 36! Όσο είμαι ξάπλα και χαλαρή όλα είναι καλά. Συσπάσεις δεν έχω έντονες και φυσικά δεν είναι επώδυνες. Απλά νιώθω ότι το μωρό έχει εμπεδωθεί τόσο που το νιώθω ανάμεσα στα πόδια μόλις σηκωθώ! Δύο μέρες φοβόμουν να μπω για ντούς αλλά τώρα δεν πάει άλλο, θα βάλω σκαμπό και θα κάτσω να πλυθω! Παίρνω μαγνήσιο και προγεστερόνη συνεχίζω αλλά εμένα με έχει πιάσει φόβος τώρα τι να λέμε! Θυμάμαι τις καλές εποχές της περίδεσης που καθόμουν όλη μέρα σαν τη βούζα στον καναπέ! Απλά τώρα έχω και ένα δίχρονο να χοροπηδάει πάνω μου, να σκαρφαλώνει παντού.. δεν μπορώ να ησυχάσω δευτερόλεπτο! 

Αχ @marpi91πόσο πόσο σε καταλαβαίνω απλά δεν καταλαβαίνεις!!!!😅😅😅 Οσα περιγραφεις τωρα ,ακριβως ετσι περασα απο την 19η βδομαδα..Και μετρουσα καθε μερα αναποδα!Αρχικα για τις 28,μετα για τις 30,μετα για τις 32,34,36 και εκει κάπως ηρέμησα (που και πάλι τρωγομουν με την 38η).Είχα και συσπασεις,μερικές φορές επώδυνες κιόλας και έλεγα τώρα θα σπάσουν τα νερα..Και εν τέλει όλα πήγαν καλά!!Από τη στιγμή κιόλας που δεν έκανες περιδεση και ο τράχηλος κράτησε ως τώρα δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.. Είσαι αντικειμενικά σε πολύ καλή εβδομάδα!Ότι συμμερίζομαι την ανησυχία σου,εννοείται.. και εγώ έτσι αγχωνομουν..Ήταν και το μωρό χαμηλά.. Που στην τελική με βοήθησε και είχα έναν τοκετό περίπατο!Οπότε προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και ξεκουρασου !!Λίγες μέρες έμειναν!Μετράς αντίστροφα πλέον!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Εγώ πάλι μετραω σαν τον φαντάρο 10 μέρες να κλείσω τις 36! Όσο είμαι ξάπλα και χαλαρή όλα είναι καλά. Συσπάσεις δεν έχω έντονες και φυσικά δεν είναι επώδυνες. Απλά νιώθω ότι το μωρό έχει εμπεδωθεί τόσο που το νιώθω ανάμεσα στα πόδια μόλις σηκωθώ! Δύο μέρες φοβόμουν να μπω για ντούς αλλά τώρα δεν πάει άλλο, θα βάλω σκαμπό και θα κάτσω να πλυθω! Παίρνω μαγνήσιο και προγεστερόνη συνεχίζω αλλά εμένα με έχει πιάσει φόβος τώρα τι να λέμε! Θυμάμαι τις καλές εποχές της περίδεσης που καθόμουν όλη μέρα σαν τη βούζα στον καναπέ! Απλά τώρα έχω και ένα δίχρονο να χοροπηδάει πάνω μου, να σκαρφαλώνει παντού.. δεν μπορώ να ησυχάσω δευτερόλεπτο! 

Θύμισέ μου έχεις κάνει και τώρα περίδεση; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Θύμισέ μου έχεις κάνει και τώρα περίδεση; 

Όχι, δεν έχω κάνει αυτή την φορά αλλά είχε στον γιο μου από την 17η εβδομάδα μέχρι την 36η! 

πρίν από 33 λεπτά , Anna1986 είπε:

Αχ @marpi91πόσο πόσο σε καταλαβαίνω απλά δεν καταλαβαίνεις!!!!😅😅😅 Οσα περιγραφεις τωρα ,ακριβως ετσι περασα απο την 19η βδομαδα..Και μετρουσα καθε μερα αναποδα!Αρχικα για τις 28,μετα για τις 30,μετα για τις 32,34,36 και εκει κάπως ηρέμησα (που και πάλι τρωγομουν με την 38η).Είχα και συσπασεις,μερικές φορές επώδυνες κιόλας και έλεγα τώρα θα σπάσουν τα νερα..Και εν τέλει όλα πήγαν καλά!!Από τη στιγμή κιόλας που δεν έκανες περιδεση και ο τράχηλος κράτησε ως τώρα δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.. Είσαι αντικειμενικά σε πολύ καλή εβδομάδα!Ότι συμμερίζομαι την ανησυχία σου,εννοείται.. και εγώ έτσι αγχωνομουν..Ήταν και το μωρό χαμηλά.. Που στην τελική με βοήθησε και είχα έναν τοκετό περίπατο!Οπότε προσπάθησε να μην αγχώνεσαι και ξεκουρασου !!Λίγες μέρες έμειναν!Μετράς αντίστροφα πλέον!!

Το ξέρω ότι είμαι πολύ πολύ κοντά πλέον και αυτό είναι που με αγχωνει -στενοχωρει, γιατί λέω κάναμε τόσο δρόμο ως εδώ χωρίς περίδεση πρώτη φορά και να μας γυρίσει τώρα στο τέλος?? Αλλά εντάξει, κάθομαι και ξεκουράζομαι και πιστεύω θα πάνε όλα καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

@Little baby βολεύτηκε ο μικρός ε; Από συσπάσεις πώς είσαι;

Γιαγιάδες και παππούδες ή τίποτα θείοι δεν υπάρχουν;

@marpi91 έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ. Κάποιες φορές πετρώνει τόσο άσχημα και νιώθω να πιέζομαι σα να σπρώχνω να βγει. Εγώ να σου πω την αλήθεια όμως δεν ξεκουράζομαι, τύπου να είμαι ξαπλωμένη κλπ. Γιατί και ο γιατρός μού είπε περπάτημα και τέτοια κι ας είναι νωρίς, σε δυο τρεις μέρες μπαίνω στο μήνα μου όποτε οκ.

Να σου πω, μαγνήσιο δε βοηθάει; Ας πάρεις και δυο μέσα σε μια μέρα δεν πειράζει. 
 

Το βράδυ είχα ένταση πάλι με τον πατέρα του μωρού (δε μου βγαίνει να πω ο σύζυγος πια) και όταν πήγα να ξαπλώσω ένιωθα τέτοια ένταση στα πόδια λες και με χτυπάει ρεύμα, δυο μαγνήσια κούμπωσα και μετά από αυτό ηρέμησα και κατάφερα να κοιμηθω

@ΧρυσαΜ Έχω μόνο τις προπαρασκευαστικές συσπάσεις, σαν πετρώματα, εδώ και πολλούς μήνες!  Δυστυχώς από βοήθεια δεν έχω,  οι γονείς μου δεν είναι εν ζωή, μόνο πεθερά υπάρχει μόνιμη κάτοικος Γερμανίας.  Η αδερφή μου εργαζόμενη, έχει παιδί δημοτικού , όλο στο τρέξιμο και δεν έχει χρόνο για μας :( Οι λοιποί φίλοι-συγγενείς νοιαζονται,  τηλεφωνουν κλπ αλλά δεν έχουν περάσει χρόνο με τη μικρή ώστε να αναλάβουν. Έχουν τα δικά τους κ αυτοί... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Little baby είπε:

@ΧρυσαΜ Έχω μόνο τις προπαρασκευαστικές συσπάσεις, σαν πετρώματα, εδώ και πολλούς μήνες!  Δυστυχώς από βοήθεια δεν έχω,  οι γονείς μου δεν είναι εν ζωή, μόνο πεθερά υπάρχει μόνιμη κάτοικος Γερμανίας.  Η αδερφή μου εργαζόμενη, έχει παιδί δημοτικού , όλο στο τρέξιμο και δεν έχει χρόνο για μας :( Οι λοιποί φίλοι-συγγενείς νοιαζονται,  τηλεφωνουν κλπ αλλά δεν έχουν περάσει χρόνο με τη μικρή ώστε να αναλάβουν. Έχουν τα δικά τους κ αυτοί... 

Είναι και μικρούλα μωρέ, ούτε εγώ θα την άφηνα αν δεν είχε περάσει χρόνο με κάποιον! Θα τα καταφέρετε με τον σύζυγο! Εσύ το μπεμπινι κι εκείνος την μικρή! Όλα καλά θα πάνε και λίγες μέρες μετά θα είστε όλη η οικογένεια μαζί 🩷

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Όχι, δεν έχω κάνει αυτή την φορά αλλά είχε στον γιο μου από την 17η εβδομάδα μέχρι την 36η! 

Το ξέρω ότι είμαι πολύ πολύ κοντά πλέον και αυτό είναι που με αγχωνει -στενοχωρει, γιατί λέω κάναμε τόσο δρόμο ως εδώ χωρίς περίδεση πρώτη φορά και να μας γυρίσει τώρα στο τέλος?? Αλλά εντάξει, κάθομαι και ξεκουράζομαι και πιστεύω θα πάνε όλα καλά! 

Γιατί να σας γυρίσει κάλε, λίγο ξεκούραση τουλάχιστον μέχρι τις 36 εβδομάδες κι όλα θα πάνε καλά!!!

 

@Little baby δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει η πεθερά σου ε; Καλά ούτε εγώ θα άφηνα το παιδί σε άγνωστο. Αν καιγόμουν τόσο πολύ να είναι κάποιος μαζί μου θα έβρισκα μια κοπέλα, αν και ούτε αυτό είναι εύκολο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...