Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • 2 ώρες πρίν, a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας!

      Χάζευα λίγο εδώ στο φόρουμ και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. 

      Ίσως να μην διαβάσει τις σκέψεις μου, κάποια που να έχει κατάθλιψη!!!

      Χρειάζεται κάπως να ηρεμίσω και να αποβάλλω τις σκέψεις μου. Είμαι 43 και δεν έχω πετύχει εγκυμοσύνη τελειόμηνη. Δυστυχώς μετράω αποβολές στο ιστορικό μου και έχω κάνει και εξωσωματική με δικά μου ωάρια, χωρίς επιθυμητό αποτέλεσμα.

      Αποφασίσαμε να πάμε για δωρεά ωαρίων μήπως και αποκτήσουμε το θαυματάκι μας με τη βοήθεια αυτή (που να πούμε την αλήθεια δεν δωρίζει έτσι απλά μια γυναίκα τα ωάρια της - αυτό το λέω και ως θετικό μέσα μου, για να μην φορτώνομαι με αρνητικές σκέψεις).

      Δυστυχώς όμως με έχουν πιάσει όλες οι αρνητικές σκέψεις που μπορεί να κάνει "ίσως;" μια γυναίκα στην ηλικία μου. Με έχουν πει μεγάλη αρκετές φορές, με αποτέλεσμα να σκέφτομαι συνέχεια εαν είμαι μεγάλη για να αποκτήσω παιδί και ίσως γι'αυτο να είχα τις αποβολές. Ξέρω πως υπάρχουν γυναίκες που έχουν αποκτήσει στην ηλικία μου παιδί και μεγαλύτερες, αλλά δεν ξέρω καμία προσωπικά.

      Επίσης βομβαρδίζομαι σε όλα τα social media με topics για στενάχωρα θέματα όπως αρρώστιες σε όλες τις ηλικίες, για γονείς που έφυγαν απο τη ζωή κτλ  

      Και σκέφτομαι πραγματικά όλα αυτά και λεω, εαν τύχει σε μένα τι θα απογίνει το παιδί? Και σκέφτομαι μετά πως γενικά ποτέ δεν ξέρεις τι σου φέρνει η ζωή. Και σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και άλλες γυναίκες εκεί έξω που σκέφτονται σαν εμένα και δεν τολμούν να μιλήσουν? 

      Θα πει κανείς αν σκέφτομαι όλα αυτά μήπως να μην κάνω παιδί.

      Έχω ακούσει δεξιά αριστερά διάφορα αρνητικά πάνω στο θέμα εγκυμοσύνη σε ηλικία 40+ , αλλά δεν υπήρξε καμία γυναίκα να μου πει εμένα προσωπικά κάτι ανάλογα με τις σκέψεις μου.

      Και να παω σε ψυχολογική υποστήριξη δεν μπορώ, δεν εχω πια την οικονομική ευχέρεια.  

      Δεν ξέρω κορίτσια. Προσπαθώ να διαβάσω κάπου θετικά και δεν βρίσκω.

      Θέλω τόσο πολύ να κρατήσω και εγώ ενα υγιέστατο μωράκια στην αγκαλιά μου. Να μεγαλώσει η οικογένεια μας. Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω μια καλή μανούλα.

      Καλησπέρα!

      Καταρχάς υπάρχει νήμα με θέμα τη δωρέα που μπορείς να μιλήσεις με κοπέλες με τις ίδιες ανησυχίες και  εμπειρίες.

      Δεν γνωρίζω από ποια περιοχή μας γράφεις αλλά υπάρχουν και δημόσιες δομές για ψυχολογική υποστήριξη.. καλό είναι να απευθυνθείς κάπου γιατί θα περάσουν πολλά απο το μυαλό σου.. και σίγουρα θα πρέπει ότι απόφαση πάρεις να την πάρεις μαζί με τον σύντροφο σου (αν υπάρχει) διαφορετικά φυσικά και μόνη σου είναι εφικτό ξέρουμε πολλές τετοιες περιπτώσεις..

      Να σου πω για την ιστορία οτι υπάρχουν γυναικες που προσπαθούν και με δευτερη τριτη δοτρια μεχρι να τα καταφέρουν είτε για αδερφακι.. οποτε δεν ειναι τοσο τρομερο..

      τωρα αναφορικα με την ηλικια.. ενα νουμερο ειναι τι 43 τι 53 τι 23.. (μονο ο περιορισμος του 54 λογω νομοθεσιας).. το θεμα υγειας και στα 20 μπορεις να παθεις κατι οχι μονο στα 40++, οκ σωματικα θα εισαι 40+ αλλα για να προχωρησετε και να προχωρησει και η εγκυμοσυνη ιατρικα θα ειναι εφικτο.. οσον αφορα τον κοσμο ή τι σκέψεις.. δεν ξερω ποια θα ειχε μεγαλυτερους ενδιασμους μια 30 που πρεπει να παει με δοτρια η μια 40++ .. για μενα ειναι σχεδον το ιδιο δυσκολο (μπορει να εχω προσωπικη αποψη ποιο ειναι πιο δυσκολο αλλα δεν ειναι επι του παροντος).. 

      Διαβασε εμπεριες , επιστημονικα αρθρα, μιλα με τον γιατρο σου, με καποιον ειδικο.. και οτι αποφαση παρεις θα ειναι για το καλυτερο για σενα..

  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 20 λεπτά , Γεωργία38 είπε:

      Ναι μόλις Μου την δίνει την στελνω στην διευθύντρια του καταστήματος που δουλευω και την ανεβαζω και στο ικα που παει στα κεντρικά της εταιρείας.ο γυναικολογος μου ειπε το πολυ πολυ να περασω επιτροπη καποια στιγμή που θα με ενημερώσει το ικα

      Από επιτροπή περνάνε όλες οι αναρρωτικες εκτός από την πρώτη...αλλά δε χρειάζεται να κάνεις κάτι...ούτε πας από εκεί...απλά ελέγχουν αν είναι σωστά τα στοιχεία σου και τα χαρτιά όλα.. και σε παίρνουν ένα τηλέφωνο για το πότε θα μπουν τα λεφτά...

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Καλημερα κορίτσια πως είστε; @Anna1986 όλα καλά κορίτσι μου; Έχουμε κανένα νέο; 
Να σας ρωτήσω ποια η γνώμη σας για τη φυλακή βλαστοκυττάρων; Έκανα μια έρευνα αυτές τις μέρες. Απευθύνθηκα αρχικά στην future health (ιδιωτική) που είχα ακούσει καλά λογια αλλά κάτι παίζει με την άδεια τους και είναι σε παύση λειτουργίας. Σήμερα κάλεσα στη δημόσια τράπεζα γιατί γενικα διαβάζω πως οι ιδιωτικές δεν είναι τόσο αξιόπιστες και μάλλον θα προχωρήσω με αυτούς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , Fay_ είπε:

Καλημερα κορίτσια πως είστε; @Anna1986 όλα καλά κορίτσι μου; Έχουμε κανένα νέο; 
Να σας ρωτήσω ποια η γνώμη σας για τη φυλακή βλαστοκυττάρων; Έκανα μια έρευνα αυτές τις μέρες. Απευθύνθηκα αρχικά στην future health (ιδιωτική) που είχα ακούσει καλά λογια αλλά κάτι παίζει με την άδεια τους και είναι σε παύση λειτουργίας. Σήμερα κάλεσα στη δημόσια τράπεζα γιατί γενικα διαβάζω πως οι ιδιωτικές δεν είναι τόσο αξιόπιστες και μάλλον θα προχωρήσω με αυτούς. 

Εγώ που το είχα ψάξει δεν έχουν βρεθεί ακόμα τρόποι για να χρησιμοποιηθούν είναι μόνο για το αν βρεθεί ποτέ τρόπος. Επίσης αν πχ υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο παιδί δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά σου βλαστοκύτταρα γιατί θα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα . Οπότε είναι λίγο μόνο για ερευνητικούς σκοπούς . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Εγώ που το είχα ψάξει δεν έχουν βρεθεί ακόμα τρόποι για να χρησιμοποιηθούν είναι μόνο για το αν βρεθεί ποτέ τρόπος. Επίσης αν πχ υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο παιδί δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα δικά σου βλαστοκύτταρα γιατί θα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα . Οπότε είναι λίγο μόνο για ερευνητικούς σκοπούς . 

Στη δημόσια που τηλεφώνησα σήμερα μου είπαν πως εκτός της φύλαξης κάνεις αν θες και δωρεά ομφαλοπλσκουντιακου αίματος και δημιουργείται μια παγκόσμια τράπεζα από όπου μετά μπορείς να πάρεις αν χρειαστείς κάτι.. τι να πω δεν ξέρω, μπορεί όντως όλο αυτό να είναι σε ερευνητικό επίπεδο μόνο.. Άρα εσυ @linaa τελικά δεν το είχες κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει σε δημόσιο δεν πλήρωσα . Αλλά εντάξει είναι λίγο προσφορά στην έρευνα ένα πράγμα.  Τόσα χρόνια πάνω από 15 που υπάρχει αυτό το σύστημα δεν έχει βρεθεί τρόπος να βοηθήσει όντως από ότι φαίνετε άσε που οι ιδιωτικές εταιρείες έχουν καταστρέψει άπειρο υλικό. 

πρίν από 10 λεπτά , Fay_ είπε:

Στη δημόσια που τηλεφώνησα σήμερα μου είπαν πως εκτός της φύλαξης κάνεις αν θες και δωρεά ομφαλοπλσκουντιακου αίματος και δημιουργείται μια παγκόσμια τράπεζα από όπου μετά μπορείς να πάρεις αν χρειαστείς κάτι.. τι να πω δεν ξέρω, μπορεί όντως όλο αυτό να είναι σε ερευνητικό επίπεδο μόνο.. Άρα εσυ @linaa τελικά δεν το είχες κάνει; 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Καλημερα κορίτσια πως είστε; @Anna1986 όλα καλά κορίτσι μου; Έχουμε κανένα νέο; 
Να σας ρωτήσω ποια η γνώμη σας για τη φυλακή βλαστοκυττάρων; Έκανα μια έρευνα αυτές τις μέρες. Απευθύνθηκα αρχικά στην future health (ιδιωτική) που είχα ακούσει καλά λογια αλλά κάτι παίζει με την άδεια τους και είναι σε παύση λειτουργίας. Σήμερα κάλεσα στη δημόσια τράπεζα γιατί γενικα διαβάζω πως οι ιδιωτικές δεν είναι τόσο αξιόπιστες και μάλλον θα προχωρήσω με αυτούς. 

Κορίτσια μου καλησπέρα!!Εγώ γέννησα τελικά σήμερα πρωί πρωί!!6.45!Δεν πρόλαβα να πάω στο ραντεβού για να μου κόψει ο γιατρός την περιδεση περιδεση!!Μου σπάσανε τα νερά!37+6!🤪🤪Που είχα λυσσάξει να πατήσω τις 38!!Τελικά κόπηκε η περιδεση τσακ μπαμ στις 5.20 και είχα διαστολή 3 αλλά ο τράχηλος δεν είχε εξαλειφθεί τελείως!Και σε 10 λεπτά είχα πάει 4 και ο τράχηλος άφαντος!Μέσα σε μισή ώρα ήμουν τελεια .Η μαία τα έπαιξε!Μου λέει εσύ σε μια ώρα το πολύ θα έχεις γεννήσει!Και εν τέλει 06.45  ήρθε η μπουμπού!Με είχαν σε ένα δωμάτιο για τις ωδινες και όταν φτάσαμε τελική ευθεία με μετέφεραν στο χειρουργείο,όπου έσπρωξε κυριολεκτικά 1 φορά!3200 βγήκε 51 πόντους!

Όλα καλά!!Και το προσωπικό στο Ιασω κάτω στα χειρουργεία τέλειο!Αλλά παιδιά το δωμάτιο μια μουφα και μισή!2κλινο και είναι πολύ πολύ μικρό και παλιό...Αλλά οκ!Ο γιατρός μου ήρθε ήδη!Άννα μεθαύριο το αργότερο αν θες σου δίνω εξιτήριο!!Ούτε καν του λέω!Τώρα διακοπαρω!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Λουλούδια 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Anna1986 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!Εγώ γέννησα τελικά σήμερα πρωί πρωί!!6.45!Δεν πρόλαβα να πάω στο ραντεβού για να μου κόψει ο γιατρός την περιδεση περιδεση!!Μου σπάσανε τα νερά!37+6!🤪🤪Που είχα λυσσάξει να πατήσω τις 38!!Τελικά κόπηκε η περιδεση τσακ μπαμ στις 5.20 και είχα διαστολή 3 αλλά ο τράχηλος δεν είχε εξαλειφθεί τελείως!Και σε 10 λεπτά είχα πάει 4 και ο τράχηλος άφαντος!Μέσα σε μισή ώρα ήμουν τελεια .Η μαία τα έπαιξε!Μου λέει εσύ σε μια ώρα το πολύ θα έχεις γεννήσει!Και εν τέλει 06.45  ήρθε η μπουμπού!Με είχαν σε ένα δωμάτιο για τις ωδινες και όταν φτάσαμε τελική ευθεία με μετέφεραν στο χειρουργείο,όπου έσπρωξε κυριολεκτικά 1 φορά!3200 βγήκε 51 πόντους!

Όλα καλά!!Και το προσωπικό στο Ιασω κάτω στα χειρουργεία τέλειο!Αλλά παιδιά το δωμάτιο μια μουφα και μισή!2κλινο και είναι πολύ πολύ μικρό και παλιό...Αλλά οκ!Ο γιατρός μου ήρθε ήδη!Άννα μεθαύριο το αργότερο αν θες σου δίνω εξιτήριο!!Ούτε καν του λέω!Τώρα διακοπαρω!!!

Μπραβο Άννα! Να σας ζήσει! Να είναι πάντα υγιής καλότυχη και ευτυχισμένη 💕

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Anna1986 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!Εγώ γέννησα τελικά σήμερα πρωί πρωί!!6.45!Δεν πρόλαβα να πάω στο ραντεβού για να μου κόψει ο γιατρός την περιδεση περιδεση!!Μου σπάσανε τα νερά!37+6!🤪🤪Που είχα λυσσάξει να πατήσω τις 38!!Τελικά κόπηκε η περιδεση τσακ μπαμ στις 5.20 και είχα διαστολή 3 αλλά ο τράχηλος δεν είχε εξαλειφθεί τελείως!Και σε 10 λεπτά είχα πάει 4 και ο τράχηλος άφαντος!Μέσα σε μισή ώρα ήμουν τελεια .Η μαία τα έπαιξε!Μου λέει εσύ σε μια ώρα το πολύ θα έχεις γεννήσει!Και εν τέλει 06.45  ήρθε η μπουμπού!Με είχαν σε ένα δωμάτιο για τις ωδινες και όταν φτάσαμε τελική ευθεία με μετέφεραν στο χειρουργείο,όπου έσπρωξε κυριολεκτικά 1 φορά!3200 βγήκε 51 πόντους!

Όλα καλά!!Και το προσωπικό στο Ιασω κάτω στα χειρουργεία τέλειο!Αλλά παιδιά το δωμάτιο μια μουφα και μισή!2κλινο και είναι πολύ πολύ μικρό και παλιό...Αλλά οκ!Ο γιατρός μου ήρθε ήδη!Άννα μεθαύριο το αργότερο αν θες σου δίνω εξιτήριο!!Ούτε καν του λέω!Τώρα διακοπαρω!!!

Να σου ζήσει!! Ολόκληρη κοριτσάρα βγήκε, είδες άδικα τόσο άγχος! Να είναι καλότυχη και γερή ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Anna1986 είπε:

Να στε καλά κορίτσια!!Ναι ,άδικα αγχωνομουν για όλα!!Και στα δικά σας!!!Μ❤️❤️❤️

Σημασία έχει ότι όλα πήγαν υπέροχα και το κοριτσάκι σου είναι μαζί σου και υγιέστατο! Άντε να παιρνουμε σειρά μια μια να γεμίσει η συζήτηση μας μωράκια ❤️

Link to comment
Share on other sites

@Anna1986 να σας ζήσει κορίτσι μου η μικρούλα σας! Γερή και καλότυχη να είναι! Όλα τα άγχη είναι πλέον παρελθόν! Τώρα μόνο αγκαλίτσες και αγάπη! Μα τι όμορφος και γρήγορος τοκετός!

Άντε και στα δικά μας οι υπόλοιπες οι φούσκες!!! 🩵🩷🩵🩷

3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Καλημερα κορίτσια πως είστε; @Anna1986 όλα καλά κορίτσι μου; Έχουμε κανένα νέο; 
Να σας ρωτήσω ποια η γνώμη σας για τη φυλακή βλαστοκυττάρων; Έκανα μια έρευνα αυτές τις μέρες. Απευθύνθηκα αρχικά στην future health (ιδιωτική) που είχα ακούσει καλά λογια αλλά κάτι παίζει με την άδεια τους και είναι σε παύση λειτουργίας. Σήμερα κάλεσα στη δημόσια τράπεζα γιατί γενικα διαβάζω πως οι ιδιωτικές δεν είναι τόσο αξιόπιστες και μάλλον θα προχωρήσω με αυτούς. 

@Fay_ εγώ στον γιο μου είχα κάνει φύλαξη στην future health, και είχαν όλες τις διαπιστεύσεις και τις άδειες και πολύ καλό μπλαμπλα και με τα πολλά.. κλαίω τώρα τα 2 χιλιάρικα! Μετά που το έψαξα καλύτερα, μίλησα με γενετιστές, βιολόγους και παιδιάτρους, μου είπαν όλοι να κρατήσω αυτά τα χρήματα για το παιδί, και πως αν ποτέ -κουφια η ώρα- χρειαζόμασταν stem cells σιγουρα δεν θα έπαιρναν του ίδιου του παιδιού μου γιατί θα εξελίσσονται και αυτά σε καρκινικά κλπ. Τα έχουμε εκεί και κάθονται. Τώρα, πού κάθονται? Κάπου στη Βρετανία?! Κάπου αλλού?! Και το ότι είναι σε παύση η άδεια τους τώρα τον ακούω. Θα σε προτρέψω είτε να κάνεις απλή δωρεά (αν και προπερσι ήταν πλήρεις, δεν έπαιρναν άλλο) είτε να μην ασχοληθείς καθόλου.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...