Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , ZetaK είπε:

      Καλημέρα! Αντιβίωση είχα πάρει την πρώτη φορά! Τώρα έχω ξεκινήσει νωρίτερα από τα αποτελέσματα τα προβιοτικά! Θα δούμε τι θα βγάλει το αποτέλεσμα και θα δούμε την συνέχεια ! Το βασικό είναι να έχει ανεβεί το ποσοστό ! 

      Εύχομαι να ανέβει και να ξεκινήσεις κανονικά και εμβρυομεταφορά. 

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Καλημέρα! @Nasiad στις ιδιωτικές κλινικές δεν χρειάζεται πραγματικά τίποτα για το μωρό,μόνο αυγό για να βγείτε και ρούχα εξόδου. Ούτε για εμάς κανονικά χρειάζεται, αλλά παίρνω εγώ πάνες βρακάκια γιατί δεν με βολεύουν αυτές οι τεράστιες σερβιετες με το διχτακι από πάνω που παρέχουν. Παίρνω και επιθέματα στήθους και purelan! 

Εγώ δεν είχα κάποια διαφορά στην οσμή του σώματος όταν γέννησα τον γιο μου. Τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη ξέρετε τι έχω πάθει; Μου βρωμάει το σουτιέν! Ναι, το σουτιέν! Είναι φορά και πλύσιμο. Λίγο να ιδρωνα το έβαζα άπλυτα..

Θυμάμαι να νιώθω, αφότου γέννησα, μονίμως ακάθαρτη. Θες το βυζί που έσταζε στις μπλούζες?! Θες το μαλλί που δεν προλάβαινα να το λουσω παρά 1 φορά την εβδομάδα για αρχή και το είχα μόνιμα ένα μπιφτέκι στο κεφάλι?! Θες οι κρέμες, οι λανολινες, τα λάδια...? Κάπως παράξενα ήταν, αλλά όχι από οσμή, από αίσθηση. Μετά τις 20 μέρες βρήκαμε ρυθμούς και επανήλθα! 

Εγώ βάζω αποσμητικο κρύσταλλο από το φαρμακείο, που είναι και συμβατό με τον θηλασμό, δεν έχει έντονη μυρωδιά για το μωρό και είμαι φουλ ευχαριστημένη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Nasiad είπε:

Καλημέρα σε όλες! Εγώ γενικά δεν έχω καλή αίσθηση του κρύου. Θέλετε ο υπερθυρεοειδισμός; Θέλετε ότι μου αρέσει το κρύο και γενικά δεν κρυώνω σχεδόν ποτέ; Οδηγαω και 10 χρόνια μηχανάκι χειμώνα καλοκαίρι και νομίζω έχω πάθει ανοσία. Πολύ με μπερδεύει για το πόσα ρούχα θα πρέπει γενικά να φοράει το παιδί. Εγώ που θα γεννήσω σε δημόσιο λογικά θα θέλει παραπάνω πράγματα να πάρω σωστά; Σε ιδιωτικά δίνουν φαντάζομαι περισσότερες παροχές.

Αυτό είναι αλήθεια!Γιατί ρώτησα τη μαία μου και μου είπε ότι όσες μέρες θα είμαι στο μαιευτήριο δε θα χρειαστώ κάτι για το μωρό,πέρα του τι θα φορέσει όταν βγούμε!Και στα άλλα 2 που γέννησα πάλι σε ιδιωτικό,δε χρειάστηκα τίποτα.Ισως στο δημόσιο να χρειαστεί να πάρεις κρέμες μαζί,πάνες (αν και πάνες νομίζω δίνουν.. δεν ξέρω σίγουρα όμως.. αλλά λογικά τι στο καλό?!Να μη δίνουν πάνες?)

Η ξαδέρφη μου που γέννησε σε δημόσιο είχε πάρει φορμακια μαζί,σεντόνια,πάνες,κρέμες,σαμπουάν,ακόμα και χαρτί υγείας είχε πάρει μαζί της για την ίδια καλού κακού!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα γεννήσει σε κλινική είχα πάρει μαζί μου πολύ πράγμα πάντως. Μου είχαν δώσει μια λίστα με το τι να φέρω. Αλλά είναι λογικά και ανάλογα στη κλινική, και αναλογικά με την τιμή η παροχές. Από εσάς έχω ακούσει κάτι τιμές αστρονομικές οπότε αυτό θα τους έλειπε. Εμένα εδώ ήταν 1900 ευρώ με διαμονή, διατροφή, γυναικολογο, μαία, αναισθησιολογο και παιδίατρο. Τώρα τι παροχές θα μου είχαν στο μωρό δεν ξέρω γιατι όπως ξέρετε δεν τα κάναμε ποτέ χρήση. Μου είχαν δώσει πάντως μια λίστα με τα απαραίτητα που έπρεπε να εχω και είχε τα πάντα μέσα από ρουχακια, πάνες, πιπίλες κτλ. Κάτι αντίστοιχο θα ετοιμάσω και τώρα για το νοσοκομείο, οπότε ο μικρός θα έχει δική του βαλίτσα 😊

Σε άλλα νέα, χθες ήρθε μια φίλη και στρωσαμε παρέα το δωμάτιο επιτέλους και δεν μοιάζει πια με αποθήκη. Έχω πλύνει ήδη τα πάντα και από Δευτέρα ξεκινάω σιδέρωμα. Στεγνωτηριο έβαλα ότι δεν μπορεί να σιδερωθει και μπήκαν κατευθείαν στη θέση τους αφού καθάρισα τα πάντα. Έχω να κάνω και κάτι μπογιατισματα γιατί ούσα καλλιτεχνική φύση πάντα ζωγραφίζω τους τοίχους και η ζωγραφιά στο παιδικό που είχα φτιάξει πέρυσι εχει λίγο παραπάνω ροζ από όσο θελω σε αγοριστικο δωμάτιο. Πρέπει να κάτσω να μετατρέψω λίγα ροζ σε γαλάζια και πράσινα να γίνει πιο unisex. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Nasiad είπε:

Εγώ που είχα γεννήσει σε κλινική είχα πάρει μαζί μου πολύ πράγμα πάντως. Μου είχαν δώσει μια λίστα με το τι να φέρω. Αλλά είναι λογικά και ανάλογα στη κλινική, και αναλογικά με την τιμή η παροχές. Από εσάς έχω ακούσει κάτι τιμές αστρονομικές οπότε αυτό θα τους έλειπε. Εμένα εδώ ήταν 1900 ευρώ με διαμονή, διατροφή, γυναικολογο, μαία, αναισθησιολογο και παιδίατρο. Τώρα τι παροχές θα μου είχαν στο μωρό δεν ξέρω γιατι όπως ξέρετε δεν τα κάναμε ποτέ χρήση. Μου είχαν δώσει πάντως μια λίστα με τα απαραίτητα που έπρεπε να εχω και είχε τα πάντα μέσα από ρουχακια, πάνες, πιπίλες κτλ. Κάτι αντίστοιχο θα ετοιμάσω και τώρα για το νοσοκομείο, οπότε ο μικρός θα έχει δική του βαλίτσα 😊

Σε άλλα νέα, χθες ήρθε μια φίλη και στρωσαμε παρέα το δωμάτιο επιτέλους και δεν μοιάζει πια με αποθήκη. Έχω πλύνει ήδη τα πάντα και από Δευτέρα ξεκινάω σιδέρωμα. Στεγνωτηριο έβαλα ότι δεν μπορεί να σιδερωθει και μπήκαν κατευθείαν στη θέση τους αφού καθάρισα τα πάντα. Έχω να κάνω και κάτι μπογιατισματα γιατί ούσα καλλιτεχνική φύση πάντα ζωγραφίζω τους τοίχους και η ζωγραφιά στο παιδικό που είχα φτιάξει πέρυσι εχει λίγο παραπάνω ροζ από όσο θελω σε αγοριστικο δωμάτιο. Πρέπει να κάτσω να μετατρέψω λίγα ροζ σε γαλάζια και πράσινα να γίνει πιο unisex. 

 

Τι όμορφα να ασχολείσαι με τέτοια!!!! Ευχάριστα πράγματα!!!

 

Άσχετη ενότητα· 

σας τυχαίνει και εσάς όταν θέλετε να βγείτε να μην είναι κανένας διαθέσιμος, να είστε μόνιμα εσείς αυτή που παίρνει τηλέφωνο και να είναι όλοι σε φάση «αχχ μωρέ γιατί δε με έπαιρνες νωρίτερα; Τώρα έχω να κάνω το τάδε…» ή το αγαπημένο μου «θα πας μόνη σου; Είσαι έγκυος δε γίνεται; Μήπως να μείνεις μέσα;». 

Ειναι αστείο επίσης το «ό,τι θες πάρε με τηλέφωνο» και όταν τους παίρνεις παίζει να μην το σηκώνουν καν 😂 όπως και το «πάρε κανένα τηλέφωνο να βρεθούμε», εσυ παίρνεις και όλως τυχαίως έχουν κανονίσει όλοι μεταξύ τους χωρίς να σου πουν εσένα κάτι 🤘

Τι συνειδητοποιεί κανεις μεγαλώνοντας όμως εεεε….;! 😂

Στα λόγια όλοι τέλειοι, στις πράξεις μόνο το χάνουμε, αλλά δεν πειράζει…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Nasiad είπε:

Εγώ που είχα γεννήσει σε κλινική είχα πάρει μαζί μου πολύ πράγμα πάντως. Μου είχαν δώσει μια λίστα με το τι να φέρω. Αλλά είναι λογικά και ανάλογα στη κλινική, και αναλογικά με την τιμή η παροχές. Από εσάς έχω ακούσει κάτι τιμές αστρονομικές οπότε αυτό θα τους έλειπε. Εμένα εδώ ήταν 1900 ευρώ με διαμονή, διατροφή, γυναικολογο, μαία, αναισθησιολογο και παιδίατρο. Τώρα τι παροχές θα μου είχαν στο μωρό δεν ξέρω γιατι όπως ξέρετε δεν τα κάναμε ποτέ χρήση. Μου είχαν δώσει πάντως μια λίστα με τα απαραίτητα που έπρεπε να εχω και είχε τα πάντα μέσα από ρουχακια, πάνες, πιπίλες κτλ. Κάτι αντίστοιχο θα ετοιμάσω και τώρα για το νοσοκομείο, οπότε ο μικρός θα έχει δική του βαλίτσα 😊

Σε άλλα νέα, χθες ήρθε μια φίλη και στρωσαμε παρέα το δωμάτιο επιτέλους και δεν μοιάζει πια με αποθήκη. Έχω πλύνει ήδη τα πάντα και από Δευτέρα ξεκινάω σιδέρωμα. Στεγνωτηριο έβαλα ότι δεν μπορεί να σιδερωθει και μπήκαν κατευθείαν στη θέση τους αφού καθάρισα τα πάντα. Έχω να κάνω και κάτι μπογιατισματα γιατί ούσα καλλιτεχνική φύση πάντα ζωγραφίζω τους τοίχους και η ζωγραφιά στο παιδικό που είχα φτιάξει πέρυσι εχει λίγο παραπάνω ροζ από όσο θελω σε αγοριστικο δωμάτιο. Πρέπει να κάτσω να μετατρέψω λίγα ροζ σε γαλάζια και πράσινα να γίνει πιο unisex. 

 

Τώρα που ρώτησα για επιβεβαίωση τον γιατρό μου,το Ιασω είναι λίγο πιο τσιμπημένο σε τιμές από το Ρέα που είχα γεννήσει τα άλλα δύο!Τώρα το 3κλινο πάει στα 2000(αλλά πληρώνεις έξτρα γιατρό,μαια).Στα 2000 είναι ο φυσιολογικός τοκετός,τα νοσηλεία,αναισθησιολογος,μαιες του μαιευτηριου.Αλλα ο γυναικολόγος και η μαία είναι αλλού παπά ευαγγέλιο!!😅😅 

Το αστείο είναι ότι πήρα να ρωτήσω στο Ρέα τι έκπτωση έχω για το 3ο παιδί σε περίπτωση που γεννήσω εκεί και μου είπαν ότι είναι 220 ή 250 ευρώ και ισχύει μόνο για τρίκλινο δωμάτιο!

πρίν από 7 λεπτά , Anna1986 είπε:

Τώρα που ρώτησα για επιβεβαίωση τον γιατρό μου,το Ιασω είναι λίγο πιο τσιμπημένο σε τιμές από το Ρέα που είχα γεννήσει τα άλλα δύο!Τώρα το 3κλινο πάει στα 2000(αλλά πληρώνεις έξτρα γιατρό,μαια).Στα 2000 είναι ο φυσιολογικός τοκετός,τα νοσηλεία,αναισθησιολογος,μαιες του μαιευτηριου.Αλλα ο γυναικολόγος και η μαία είναι αλλού παπά ευαγγέλιο!!😅😅 

Το αστείο είναι ότι πήρα να ρωτήσω στο Ρέα τι έκπτωση έχω για το 3ο παιδί σε περίπτωση που γεννήσω εκεί και μου είπαν ότι είναι 220 ή 250 ευρώ και ισχύει μόνο για τρίκλινο δωμάτιο!

Λέω καταξοδευτηκαν !Αλλά όταν πήγα για περιδεση στι Ιασω και ήταν μέσα μια μαμά που περίμενε το 4ο παιδάκι της,της είπε ο τύπος που έκανε την καταχώρηση για την εξέταση ότι ο 5ος τοκετός είναι εντελώς δωρεάν στο Ιασω!!

πρίν από 8 λεπτά , Anna1986 είπε:

Τώρα που ρώτησα για επιβεβαίωση τον γιατρό μου,το Ιασω είναι λίγο πιο τσιμπημένο σε τιμές από το Ρέα που είχα γεννήσει τα άλλα δύο!Τώρα το 3κλινο πάει στα 2000(αλλά πληρώνεις έξτρα γιατρό,μαια).Στα 2000 είναι ο φυσιολογικός τοκετός,τα νοσηλεία,αναισθησιολογος,μαιες του μαιευτηριου.Αλλα ο γυναικολόγος και η μαία είναι αλλού παπά ευαγγέλιο!!😅😅 

Το αστείο είναι ότι πήρα να ρωτήσω στο Ρέα τι έκπτωση έχω για το 3ο παιδί σε περίπτωση που γεννήσω εκεί και μου είπαν ότι είναι 220 ή 250 ευρώ και ισχύει μόνο για τρίκλινο δωμάτιο!

Λέω καταξοδευτηκαν !Αλλά όταν πήγα για περιδεση στι Ιασω και ήταν μέσα μια μαμά που περίμενε το 4ο παιδάκι της,της είπε ο τύπος που έκανε την καταχώρηση για την εξέταση ότι ο 5ος τοκετός είναι εντελώς δωρεάν στο Ιασω!!

Το άκουσα δηλαδή με τα αυτιά μου!

πρίν από 9 λεπτά , Anna1986 είπε:

Τώρα που ρώτησα για επιβεβαίωση τον γιατρό μου,το Ιασω είναι λίγο πιο τσιμπημένο σε τιμές από το Ρέα που είχα γεννήσει τα άλλα δύο!Τώρα το 3κλινο πάει στα 2000(αλλά πληρώνεις έξτρα γιατρό,μαια).Στα 2000 είναι ο φυσιολογικός τοκετός,τα νοσηλεία,αναισθησιολογος,μαιες του μαιευτηριου.Αλλα ο γυναικολόγος και η μαία είναι αλλού παπά ευαγγέλιο!!😅😅 

Το αστείο είναι ότι πήρα να ρωτήσω στο Ρέα τι έκπτωση έχω για το 3ο παιδί σε περίπτωση που γεννήσω εκεί και μου είπαν ότι είναι 220 ή 250 ευρώ και ισχύει μόνο για τρίκλινο δωμάτιο!

Λέω καταξοδευτηκαν !Αλλά όταν πήγα για περιδεση στι Ιασω και ήταν μέσα μια μαμά που περίμενε το 4ο παιδάκι της,της είπε ο τύπος που έκανε την καταχώρηση για την εξέταση ότι ο 5ος τοκετός είναι εντελώς δωρεάν στο Ιασω!!

Το άκουσα δηλαδή με τα αυτιά μου!

Αλλά να πω την αλήθεια τα δωμάτια του Ρέα μου αρέσουν πολύ περισσότερο από το Ιασω!Είναι πολύ πιο καινούργια και ευρύχωρα!Και το μπάνιο!Στο 2ο είχα δίκλινο και ήταν σουπερ!!Τώρα στο Ιασω θα δείξει.. Αν και μου λέει ο γιατρός μου ,δεν πάς για τη διακόσμηση!Να σε νοιάζει το προσωπικό που στελεχώνει εμένα κατά τον τοκετό!Οκ..ένα δίκιο το έχει!

πρίν από 38 λεπτά , Nasiad είπε:

Εγώ που είχα γεννήσει σε κλινική είχα πάρει μαζί μου πολύ πράγμα πάντως. Μου είχαν δώσει μια λίστα με το τι να φέρω. Αλλά είναι λογικά και ανάλογα στη κλινική, και αναλογικά με την τιμή η παροχές. Από εσάς έχω ακούσει κάτι τιμές αστρονομικές οπότε αυτό θα τους έλειπε. Εμένα εδώ ήταν 1900 ευρώ με διαμονή, διατροφή, γυναικολογο, μαία, αναισθησιολογο και παιδίατρο. Τώρα τι παροχές θα μου είχαν στο μωρό δεν ξέρω γιατι όπως ξέρετε δεν τα κάναμε ποτέ χρήση. Μου είχαν δώσει πάντως μια λίστα με τα απαραίτητα που έπρεπε να εχω και είχε τα πάντα μέσα από ρουχακια, πάνες, πιπίλες κτλ. Κάτι αντίστοιχο θα ετοιμάσω και τώρα για το νοσοκομείο, οπότε ο μικρός θα έχει δική του βαλίτσα 😊

Σε άλλα νέα, χθες ήρθε μια φίλη και στρωσαμε παρέα το δωμάτιο επιτέλους και δεν μοιάζει πια με αποθήκη. Έχω πλύνει ήδη τα πάντα και από Δευτέρα ξεκινάω σιδέρωμα. Στεγνωτηριο έβαλα ότι δεν μπορεί να σιδερωθει και μπήκαν κατευθείαν στη θέση τους αφού καθάρισα τα πάντα. Έχω να κάνω και κάτι μπογιατισματα γιατί ούσα καλλιτεχνική φύση πάντα ζωγραφίζω τους τοίχους και η ζωγραφιά στο παιδικό που είχα φτιάξει πέρυσι εχει λίγο παραπάνω ροζ από όσο θελω σε αγοριστικο δωμάτιο. Πρέπει να κάτσω να μετατρέψω λίγα ροζ σε γαλάζια και πράσινα να γίνει πιο unisex. 

 

Τι ωραία @Nasiad!!Εγώ δεν έχω κάνει τίποτα.. από θέμα δωματίου!Είπαμε ότι τον πρώτο καιρό θα βάλουμε το κρεβατάκι στο δωμάτιό μας πανω,αλλα ολα τα ρουχα και το babu bay που εχει ροδακια θα το εχω κατω!Οποτε θα κοιμαται κατω και το βραδυ θα την παιρνω πανω μαζι μου!Και μολις μεγαλωσει θα της δωσουμε το δικο μας δωματιο πανω και το δικο μας υπνοδωμάτιο θα το μετακομισουμε κατω!Περιμένω σήμερα τη μαμά μου να μου βάλει τα πράγματα στα ντουλάπια κατω και αύριο επιτελους(!!!!!!) θα βάψει ο άντρας μου!Γιατί το δωμάτιο κατω το είχα παραχωρήσει στα μικρά,είχε το γραφείο του μεγάλου μου και όλα τα παιχνίδια!Ε τώρα αυτά θα αλλάξουν αναγκαστικά!Αλλά τους τοίχους τους έκαναν καλοκαιρινους!Οποτε θέλουν βάψιμο!!Εμένα καλλιτεχνική φύση είναι ο άντρας μου!!Είναι εκτός των άλλων και μαραγκός!Οπότε την κουκετα σπιτάκι την έφτιαξε εκείνος για τα παιδιά,έκοψε συννεφάκια και έβαλε φωτισμό από πίσω,αστεράκια.. Τώρα στη μικρή του έκανα παραγγελία ένα δεντροσπιτο!Αλλά μου άρεσε και ένα τύπου Montessori!Θα δούμε!!Έχουμε καιρό μέχρι να μεγαλώσει πρώτα ο Θεός!!

πρίν από 19 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Τι όμορφα να ασχολείσαι με τέτοια!!!! Ευχάριστα πράγματα!!!

 

Άσχετη ενότητα· 

σας τυχαίνει και εσάς όταν θέλετε να βγείτε να μην είναι κανένας διαθέσιμος, να είστε μόνιμα εσείς αυτή που παίρνει τηλέφωνο και να είναι όλοι σε φάση «αχχ μωρέ γιατί δε με έπαιρνες νωρίτερα; Τώρα έχω να κάνω το τάδε…» ή το αγαπημένο μου «θα πας μόνη σου; Είσαι έγκυος δε γίνεται; Μήπως να μείνεις μέσα;». 

Ειναι αστείο επίσης το «ό,τι θες πάρε με τηλέφωνο» και όταν τους παίρνεις παίζει να μην το σηκώνουν καν 😂 όπως και το «πάρε κανένα τηλέφωνο να βρεθούμε», εσυ παίρνεις και όλως τυχαίως έχουν κανονίσει όλοι μεταξύ τους χωρίς να σου πουν εσένα κάτι 🤘

Τι συνειδητοποιεί κανεις μεγαλώνοντας όμως εεεε….;! 😂

Στα λόγια όλοι τέλειοι, στις πράξεις μόνο το χάνουμε, αλλά δεν πειράζει…

Καλά κλασσικά.. Όταν έκανα την περιδεση επειδή για 10 μέρες μου είχε επιστήσει την προσοχή ο γιατρός στο να είμαι προσεκτική,όλοι να λένε,έλα μωρέ σιγά!Θα βοηθήσουμε,θα μαγειρεύουμε,θα παίρνουμε τα μικρά.. μπλα μπλα μπλα!!Οκ οι γονείς μου ,να τους εχει ο Θεός καλά,είναι αποικω!Η μαμά μαγειρεύει κάθε μέρα σχεδόν,ο μπαμπάς τους πήγαινε θάλασσα,βόλτες!Και τα αδέρφια μου όσο μπορούσαν,όπως μπορούσαν!Αλλά γενικά ναι,όπου ακούς για πολλά κεράσια,το καλαθάκι ας είναι μικρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...