Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Katker είπε:

      Εγώ ρε κορίτσια έχω άλλη απορία. Όσες κάνατε εμβρυομεταφορα την ημέρα της εμβρυομεταφορας ή λίγο πριν ξανά κάνατε εξετάσεις ορμονικές να δείτε σε τι επίπεδα είναι; Τι εννοώ. Εγώ πχ πήγα στις 25/9 με τις ορμονικές κανονικά και αποφάσισε ο γιατρός ότι είμαστε έτοιμοι  για την εμβρυομεταφορά στις 1/10. Δεν ξανά έκανα από τότε άλλη ορμονική εξέταση. Αλλά πως ξέρουμε ότι σε αυτό το διάστημα θα είναι εντάξει οι ορμονικές και το παράθυρο που λένε (που πρέπει να το πετύχεις στην κατάλληλη στιγμή ανοιχτό ) είναι στο σημείο που το θέλουμε για να προχωρήσουμε στην εμβρυομεταφορά; 

      Αυτή την απορία την είχα και εγώ μετά αφού αποτύχαμε. Γιατί δεν το κάναμε εξαρχής πριν ξεκινήσουμε την διαδικασία. Ίσως έτσι να είναι το πρωτόκολλο. 

      Κ εγω μετά τον τελευταίο υπέρηχο που το ενδομητριο ανταποκρίνοταν όπως θελαμε κ τις αιματολογικες δεν ξαναπήγα για εξέταση μέχρι την εμβρυομεταφορά. Όλα πήγανε καλά.

      2 ώρες πρίν, Lila86 είπε:

      Εγώ ξέρετε τι δεν καταλαβαίνω..Γιατί πρέπει να υπάρχει ένδειξη για να κάνεις αυτή την εξέταση όμως; Για μικροβιομα η γαλακτοβακιλλους λέω.

      Εννοώ γιατί να μπεις στη διαδικασία μιας αποτυχημένης εν τέλη έμβρυομεταφοράς ενώ θα μπορούσαν να το πουν οι γιατροί από την αρχή ότι πρέπει να ελεγχθεί και αυτό πριν γίνει η μεταφορά αφού είναι ένας παράγοντας αποτυχίας 

      Απλώς αναρωτιέμαι γιατί κι εγώ σιγά σιγά ετοιμάζομαι για μεταφορά και σκέφτομαι διάφορα..

       

      Όταν έκανα τις προσπάθειες στο δημόσιο, πριν τη 1η εμβρυομεταφορα ρώτησα τον γιατρο αν θα ήτανε καλό να κάνω υστεροσκοπηση, μου είπε πως η εικόνα μου στον υπερηχο δεν δείχνει κάποιο πρόβλημα για έλεγχο. Τελικά με έβαλε γιατί δεν ήθελε να το έχω στο μυαλό μου και να με αγχωνει. 

      Επίσης μετά την αποτυχία της 1ης ετ στη συνάντηση δεν ειπώθηκε τίποτα για το μικροβιωμα κ για εξέταση του. Αν κ να σου πω θεωρώ δεν ήταν υγιή τα έμβρυα για αυτό κ η αποτυχία.

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , Anna1986 είπε:

@Fay_πάντως χθες που ήμουν γυναικολόγο,μετά από εμένα μπήκε μέσα μια κοπέλα και εκείνη με δίδυμα!Και επειδη με ακουσε στην πόρτα που διαπραγματευομουν το 37 😅😅 μου λέει,εγώ λέω αμάν να μπω στην 36η!Και ο γιατρός μου της είπε ότι τα διδυμακια στην πλειοψηφία τα παίρνουν νωρίτερα!Είναι συνηθισμένο είπε!Και εσένα πραγματικά για διδυμακια έχουν πολύ καλό βάρος!Θυμάμαι στην περιδεση που φοβόμουν την προωροτητα ,μου είχε πει ο γιατρός ότι όταν το μωρό ζυγίζει 1 κιλό είναι δικλείδα ασφαλείας!Και ότι στις 28 εβδομάδες έχουν όλες τις πιθανότητες με το μέρος τους!

Αυτό με τη χολή που λες,δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με αυτό που είχε η κουμπάρα μου!Εκείνη στη δεύτερη εγκυμοσύνη είχε όντως έντονη φαγούρα,αλλά όλο το δέρμα γέμιζε κόκκινα σημαδακια μικρά μικρά σαν τελίτσες!Και γεννησε τον μικρό 37η με προγραμματισμένη καισαρική τομή και όλα πήγαν τέλεια!

Και εσύ στο Ιασω θα γεννήσεις??

Εσυ διαπραγματεύεσαι το 37η, εγω θα διαπραγματευτώ να τα πάρει πριν τις 36 😝

Με πήρε ο γιατρός μου λέει είναι στο όριο δεν μπορούμε να μιλήσουμε ακόμα για χολοσταση αλλά θέλει παρακολούθηση. Μου είπε σε 2 βδομαδες να επαναλάβω την εξέταση και θα δούμε. Στο Ιασώ θα γεννήσω ναι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Fay_ είπε:

Εσυ διαπραγματεύεσαι το 37η, εγω θα διαπραγματευτώ να τα πάρει πριν τις 36 😝

Με πήρε ο γιατρός μου λέει είναι στο όριο δεν μπορούμε να μιλήσουμε ακόμα για χολοσταση αλλά θέλει παρακολούθηση. Μου είπε σε 2 βδομαδες να επαναλάβω την εξέταση και θα δούμε. Στο Ιασώ θα γεννήσω ναι. 

Εσύ θες να στα πάρει 36η?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Anna1986 είπε:

Εσύ θες να στα πάρει 36η?

Εγώ από τη μια θέλω να ξεμπερδέψω και του είπα για τεχνητους πόνους όταν πάμε να αφαιρέσουμε την περιδεση και μου έκοψε τη φόρα!Από την άλλη μου είπε χθες ότι επειδή είναι πολύ ζωηρή η μπέμπα και έχω αρκετό αμνιακο,αν μου σπάσουν τα νερα να μην αγχωθω!Ότι είναι οκ,αλλά ιδανικά θα ήθελε να πάμε 38η..Οπότε έχω φρικάρει και επειδή δε σταματάει να κουνιέται λέω τώρα θα μου την κάνει!!!Και δεν ξέρω και τι μπορώ να κάνω για να μην κουνιέται έτσι. Βάζω μουσική,κουνιέται,μιλάω ,κουνιέται,νερό πίνω,κουνιέται.Αφου στον καρδιοτογραφο μου είπε η μαία ήθελε 5 κινήσεις και έκανε 56..Λέω έτσι και έχω σάκο τσιγάρο τσιγαροχαρτο..πάει!Θα τον πάρω στα χέρια πριν τις 38..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Fay_ είπε:

Καλά ναι δεν φοβάμαι τόσο τη προωροτητα όσο το να μην πάθουν τίποτα πριν την 37η λόγω της χολο στάσης (αν έχω τελικά). Όπως γνωρίζετε πάντα βάζουμε το χειρότερο με το μυαλό μας.. δλδ πιο ασφαλής θα ένιωθα να μου πει θα τα πάρουμε πχ σε δυο βδομαδες και ας μπουν λίγο θερμοκοιτίδα παρα να έχω το άγχος μέχρι την 37η. Τέλος πάντων σας ευχαριστώ κορίτσια μου για τα λόγια σας! 💕

Εννοείται ότι το παραμικρό είναι ικανό να μας αγχώσει μέχρι τέλους 😂 τοαν σού απαντήσει, στείλε μας τα νέα σου 

2 ώρες πρίν, olia, mom to be είπε:

@Fay_ χολόσταση είχε η αδελφή μου, το κατάλαβε γιατί ξυνόταν πάρα πολύ, τόσο πολύ που συνεχώς έκανε μπάνιο, δεν μπορούσε να ηρεμήσει. Γέννησε προγραμματισμένα  φυσιολογικα μάλιστα και όλα καλά το κορίτσι μας τώρα είναι 4 χρονων. 

Σε δικά μου νέα κορίτσια δεν άντεξα και πήγα πήρα και 2η γνώμη μέχρι να βγει η wes γιατί κόντεψα πραγματικά να τρελαθω. Η BPD είναι λίγο ψιλά στα όρια του φυσιολογικού αλλά η εμβρυολογος μας είπε ότι δεν δίνει και ιδιαίτερη σημασία αφού ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό σχήμα κεφαλιου. Το μηριαιο και το βραχιονιο είναι λίγο πίσω αλλά έχουν μπει στα φυσιολογία όρια κατώτερα μεν φυσιολογικα δεν και όλα τα άλλα λειτουργούν μια χαρα και το μωράκι μας έχει αναπτυξη φυσιολογικη και το doppler μια χαρα οπότε ηρεμήσαμε μπορώ να πω περιμένουμε βέβαια τα αποτελέσματα αλλά νιώθω σίγουρα πολύ καλυτερα

Εν ολίγοις είναι όλα καλά!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...