Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

@Anna1986 αν άκουσες κάτι σαν "μπλουμ" πολύ πιθανόν να ήταν η φαντασία σου η πλανευτρα γιατί δεν υπάρχει αέρας μέσα στον σάκο ώστε να δημιουργηθούν οι συνθήκες να ακουστεί το υγρό! Αυτό το μπλουμ δλδ προαπαιτεί ένα σημείο να έχει αέρα ώστε σηκώνοντας το μωρό κάποιο άκρο και βυθίζοντας το να μπει ο αέρας στο υγρό. Σόρρυ που γίνομαι τόσο αναλυτική, απλά το κάνω για να καταλάβεις ότι δεν υπάρχει ουδεμία στο τρισεκατομμύριο!!!

Τώρα... Αν ακούς όντως ΚΛΑΤΣ την ώρα που κουνιέται απότομα το μωρό, όχι κάθε φορά αλλά κυρίως την πρώτη φορά μετά το ξύπνημα του,όταν αρχίζει να χτυπιέται μετά από ώρα που ήταν ήσυχο, θέλω να σου πω ότι έχεις δίκιο! Το ακούω εδώ και καιρό, το άκουγα και στον γιο μου και έχω ρωτήσει τη μαία και τον γιατρό μου! Είναι τα κόκαλα της λεκάνης που "ανοίγουν" από το κούνημα το απότομο. Ή ακόμα και η απότομη σύσπαση της μήτρας (που είναι μυς και φυσικά ακούγεται πολλές φορές)! 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις επειδή ταράχτηκες, ακόμα ένας μύθος που ευθύνονται οι ταινίες. Η έναρξη του τοκετού είναι πάντα συνοδεία συγκεκριμένων ορμονών που εκκρίνονται στο σώμα μας για να αρχίσουν οι συσπάσεις! 

Εύχομαι να σε κάλυψα! 😉

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, olia, mom to be είπε:

Να πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει κάτι ακόμα αλλά ίσως είναι κ νωρίς μπορεί αργότερα να το ακούσω ( η ακοή είναι το δυνατό μου σημειο😁)

Τώρα όσον αφορά τα νεύρα να σου πω την αλήθεια εγώ χωρίς να έχω παιδάκια στο σπιτι με τα τελευταία γεγονότα είπα στον γιατρό μου ότι θα πάω στο τέλος να κλειστώ οικειοθελώς στο Δαφνί. Οπότε καταλαβαίνεις!!!

@Anna1986 κι εγώ άκουσα κάτι ήχους ένα βράδυ από τον μπέμπη στην κοιλιά σαν κλατς κ λέω πάει τα έχασα.. μάλλον κάνει εξάσκηση καταπίνοντας αμνιακό υγρό χα χα! 3ο καρδιοτοκογράφημα έκανα σήμερα ,38 εβδομάδων..κ μετράμε αντίστροφα. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδιά!!Ωραία!Ναι @marpi91τώρα που το λες δεν το ακούω σε κάθε κίνηση!Αλλά κυρίως σε πολύ έντονη δραστηριότητα!Αλλά από μπροστά μου ακούγεται.. Απόψε βέβαια το άκουσα από πίσω την ώρα που ήμουν ορθια(αφού μόλις είχα βγει από το μπάνιο όπου είμαι καθιστή στο σκαμνακι μου!!!) Και το άκουσα 2 φορες απανωτα και λεω,παει το χανω!!Τωρα και τα 2 σα σεναρια ανατριχιαστικα ειναι,αλλα νορμαλ ! Όσο για την περιγραφή του σάκου,δεν είχα φτάσει ως εκεί.. Αλλά είναι κοινή λογική,όντως!!Εγώ βέβαια με τη λογική τους τελευταίους μήνες έχουμε πάρει διαζύγιο!!!😅😅😅 Οπότε, @olia, mom to beμην τρελενεσαι!!Το πολυ πολυ να σε δω οχι στο πλοιο,αλλα στο ψυχιατρειο(κάνει και ρημα 🤣🤣) @Little babyτι ωραία!!!!Εσύ όχι κοντεύεις!!Έχεις φτάσει για τα δικά μου τα δεδομένα!!Είσαι έτοιμη να πιεις νερό!!Με το καλό και έναν υπέροχο τοκετό!!Εύχομαι να πάνε οοολλα κατ 'ευχην και να κρατας σε λιγες μερες το μωράκι σου!!Εγώ 38 νταν γέννησα το 2ο!Το πρώτο ,που είχα εξαρχής θέμα με τον τραχηλο,κατάφερα να το τραβήξω ως τις 39+4!Αλλά και στις 38 μια χαρά είναι!Τώρα δηλαδή αυτός είναι ο στοχος(του γιατρού μου δηλαδη)!

Σας είπα που πήγα και γω χθες για τον καρδιοτογραφο! Ε είδα και τον γιατρό μου και είπαμε για την περιδεση,ότι θα έρθω κοντά στην 38η να την κόψει!Μου ξαναείπα ότι είναι μια απλούστατη διαδικασία,δεν έχω καν λόγο να το σκέφτομαι και τα ωραία του,ότι είναι σαν ένα απλό παπ! Και μου ειπε να μην περιμένω να μου σπάσουν εκείνη τη στιγμή τα νερά!Ότι είναι ναι μεν και αυτό ένα σενάριο,αλλά πιο απίθανο!Και να μην ξανακάνω νύξη για πρόκληση,γιατί ειδικά σε 3ο τοκετό δεν πειράζουμε τίποτα.Ερχονται όλα μονα τους,οπότε έρθουν.. Και το σκεφτόμουν σήμερα και λέω γιατί να είπε ειδικά στο 3ο??Μου είπε και η μαία ότι για κάποιο λόγο,όχι πάντα,ο 2ος τοκετός είναι πιο γρήγορος από τον πρώτο,αλλά όχι πάντα σε σχέση με τον 3ο!Μου λέει δηλαδή μη σε αγχώσει αν κρατήσει λίγο παραπάνω.. και της λέω βλέπεις κάτι που το λες αυτό??Και μου είπε όχι,απλά από την εμπειρία μου ,υπάρχει η πιθανότητα να κρατήσει παραπάνω!!Και θυμήθηκα κατευθείαν τη μαμά μου!Που εμένα οκ ως πρωτότοκος ταλαιπωρηθηκε λιγαααακι,αλλά σε 6 ώρες είχε τελειώσει,στο 2ο λέει ίσα που κατάλαβε πως γεννησε (που εγώ και ο αδερφός μου ήμασταν 4 κιλά και 54 πόντους γομαρακια) και όταν ήρθε το τρίτο...έκανε 14 ωρες(πολύ χάλια τοκετος με 14 εσωτερικά ράμματα και δεν ξέρω πόσα εξωτερικά.. 4400 και 56 πόντους θηριο) .Και λέω,να δεις μου τη φυλάει στη γωνια η πολυπόθητη κόρη!!😅😅 

Μέχρι να γεννήσω θα λαλησω!!!!Είναι το σλόγκαν μου σε αυτή την εγκυμοσύνη!!!!Το μότο μου!!!Βέβαια ο άντρας μου πάντα λέει,ότι είμαι λαλημενη!Δεν περίμενα τη γέννα!!🤣🤣

Κατά τ άλλα σηκώθηκα κλασσικά για την καθιερωμένη επίσκεψη στην τουαλέτα και τώρα το μάτι γαρίδα!!!Καθόλου δε μ αρέσει η νέα συνθήκη!Πριν λίγες εβδομάδες ξερενομουν με συνοπτικές διαδικασίες!!Τελοσπαντων!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Little baby είπε:

@Anna1986 κι εγώ άκουσα κάτι ήχους ένα βράδυ από τον μπέμπη στην κοιλιά σαν κλατς κ λέω πάει τα έχασα.. μάλλον κάνει εξάσκηση καταπίνοντας αμνιακό υγρό χα χα! 3ο καρδιοτοκογράφημα έκανα σήμερα ,38 εβδομάδων..κ μετράμε αντίστροφα. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα! 

Αχ με το καλοοοοο 🥰 τι ωραία! Πότε πέρασε ο καιρός και θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά σε λίγες μέρες! Εύχομαι να έχεις έναν υπέροχο τοκετό και ένα υγιέστατο νινάκι! 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...