Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Δεν κυκλοφορεί μόνο 5 χρόνια! Έχει βγει στην αγορά το 2012 ενώ στην Ελλάδα έφτασε το 2014! Από το 14 μέχρι τώρα νομίζω θα είχαμε ακούσει πολλά. Σκεφτείτε ότι τα αποτελέσματα των εμβολίων κόβιντ φαίνονται ήδη, μια διετία μετά. (5 χρόνια έλεγα για το διάστημα μεταξύ 2019 και τώρα που αφορά την περίπτωση της Άννας!)

Όλα τα εμβόλια και όλα τα φάρμακα έρχονται με κάποιες ανεπιθύμητες παρενέργειες, άλλες πιο επικίνδυνες άλλες ανεπαίσθητες. Ακόμα και το ντεπον δλδ που το έχουμε ψωμοτύρι! Προσωπικά φοβάμαι πιο πολύ να αφήσω το παιδί μου στο έλεος της νόσου παρά να πω ότι ισως να είμαι η 1 στο εκατομμύριο που θα τύχει η πιο σπάνια παρενέργεια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@marpi91ναι,κάπου εκεί είναι σε κυκλοφορία γιατί θυμάμαι το 2019 που μου το ανέφερε ο παιδίατρος είχε πει ότι ξεκίνησε η διανομή στην Αγγλια(εκεί όπου ο μηνιγγιτιδοκοκκος Β είναι σαν τη γρίπη,ότι παρουσιάζεται συχνά μου είχε αναφερει) μια 6ετια ή 7ετια είχε πει??🤔🤔

Και τότε τον προβληματιζε το γεγονός ότι δεν είχε κλείσει έστω 10 χρονια στην κυκλοφορία (μου είχε αναφέρει ως κομβικό σημείο τη 10ετια για τυχόν παρενεργειες).Και αυτό που με είχε αγχώσει φουλ ήταν ότι μια από τις πιο συνηθισμένες ήταν μια αγγειοπαθεια ,καρδιοπαθεια (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι) Πάντως είχε το όνομα kawasaki (αυτό το θυμάμαι 1000%).Και μου λέει από τη στιγμή που δεν είναι σε έξαρση δε βρίσκω το λόγο να το κάνουμε και να πάρουμε το ρίσκο,έστω και αυτό το ένα στο τόσο!Γιατί οι παρενεργειες πχ δεν ήταν απλά ένα χεράκι πρησμένο 2 με 3 μέρες,δέκατα και τέτοια.. και έλεγα φαντάσου από εκεί που είσαι οκ,να το κάνεις και να βγάλεις πρόβλημα.. Και ενιωθα σίγουρα και πολύ ασφαλής επειδή και η γνώμη του παιδιάτρου συμβαδιζε ..Τώρα που άλλαξε πλώρη.. με προβληματίζει!

Σε άλλα νέα,εγώ θα πάω να ετοιμαστώ τώρα να πάω Ιασω!!Θα γνωρίσω τη μαία από κοντά και θα κάνουμε καρδιοτογραφο!

Κάτι άσχετο και συγγνώμη για την αναφορά που ακολουθεί!!😅😅 Αν φάτε πχ λαχανορυζο ,μπρόκολο,κουνουπίδι,κάτι που προκαλεί όσο να ναι "αναταραξεις" ,αυτό το νιώθετε σαν συσπαση??Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη,έχω βέβαια και θέμα με το έντερο,αν με ενοχλεί αυτό φοβαμαι μην τυχόν και είναι μήτρα τελικά και εγώ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου..Βέβαια με το που πάω τουαλέτα σαφώς και είμαι πολύ καλύτερα μετά δε με ενοχλεί κάτι.. Απλά χθες έφαγα 2 πιάτα λαχανορυζο με φουλ σαλάτα και έφαγα και ένα μεγάλο παπουτσάκι (που και η μελιτζάνα εμένα μου πέφτει βαρια) και ενώ δε νιώθω την κοιλιά να σκληραινει παντού,μου κάνει ένα εξόγκωμα πάνω πάνω δεξιά για δευτερόλεπτα και νιώθω ότι έχω φουλ αέρα..Να το πω πιο κομψά!😅😅

Θα δούμε σε λίγο,αλλά είπα να ρωτήσω αν το έχετε και εσείς!!!Πάω να ετοιμαστώ και τα λέμε!!Καλή μέρα!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

@marpi91ναι,κάπου εκεί είναι σε κυκλοφορία γιατί θυμάμαι το 2019 που μου το ανέφερε ο παιδίατρος είχε πει ότι ξεκίνησε η διανομή στην Αγγλια(εκεί όπου ο μηνιγγιτιδοκοκκος Β είναι σαν τη γρίπη,ότι παρουσιάζεται συχνά μου είχε αναφερει) μια 6ετια ή 7ετια είχε πει??🤔🤔

Και τότε τον προβληματιζε το γεγονός ότι δεν είχε κλείσει έστω 10 χρονια στην κυκλοφορία (μου είχε αναφέρει ως κομβικό σημείο τη 10ετια για τυχόν παρενεργειες).Και αυτό που με είχε αγχώσει φουλ ήταν ότι μια από τις πιο συνηθισμένες ήταν μια αγγειοπαθεια ,καρδιοπαθεια (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι) Πάντως είχε το όνομα kawasaki (αυτό το θυμάμαι 1000%).Και μου λέει από τη στιγμή που δεν είναι σε έξαρση δε βρίσκω το λόγο να το κάνουμε και να πάρουμε το ρίσκο,έστω και αυτό το ένα στο τόσο!Γιατί οι παρενεργειες πχ δεν ήταν απλά ένα χεράκι πρησμένο 2 με 3 μέρες,δέκατα και τέτοια.. και έλεγα φαντάσου από εκεί που είσαι οκ,να το κάνεις και να βγάλεις πρόβλημα.. Και ενιωθα σίγουρα και πολύ ασφαλής επειδή και η γνώμη του παιδιάτρου συμβαδιζε ..Τώρα που άλλαξε πλώρη.. με προβληματίζει!

Σε άλλα νέα,εγώ θα πάω να ετοιμαστώ τώρα να πάω Ιασω!!Θα γνωρίσω τη μαία από κοντά και θα κάνουμε καρδιοτογραφο!

Κάτι άσχετο και συγγνώμη για την αναφορά που ακολουθεί!!😅😅 Αν φάτε πχ λαχανορυζο ,μπρόκολο,κουνουπίδι,κάτι που προκαλεί όσο να ναι "αναταραξεις" ,αυτό το νιώθετε σαν συσπαση??Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη,έχω βέβαια και θέμα με το έντερο,αν με ενοχλεί αυτό φοβαμαι μην τυχόν και είναι μήτρα τελικά και εγώ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου..Βέβαια με το που πάω τουαλέτα σαφώς και είμαι πολύ καλύτερα μετά δε με ενοχλεί κάτι.. Απλά χθες έφαγα 2 πιάτα λαχανορυζο με φουλ σαλάτα και έφαγα και ένα μεγάλο παπουτσάκι (που και η μελιτζάνα εμένα μου πέφτει βαρια) και ενώ δε νιώθω την κοιλιά να σκληραινει παντού,μου κάνει ένα εξόγκωμα πάνω πάνω δεξιά για δευτερόλεπτα και νιώθω ότι έχω φουλ αέρα..Να το πω πιο κομψά!😅😅

Θα δούμε σε λίγο,αλλά είπα να ρωτήσω αν το έχετε και εσείς!!!Πάω να ετοιμαστώ και τα λέμε!!Καλή μέρα!!!!!

Λοιπόν ναι!! Κ μένα μια φάση που το έντερο ήταν περίεργα, πριν πάω τουαλέτα είχα συσπάσεις. Το παθα και στην γαστρεντερίτιδα το καλοκαίρι. Δεν είναι τπτ. Είναι φουλ νορμαλ κ όπως λες κ εσύ μετά περνάει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα καρδιοτογραφο!Όλα καλά!Προειδοποίησα τη μαία ότι είμαι πολύ αγχώδης οπότε δε θέλω να γνωρίζω λεπτομέρειες,μόνο ότι είναι όλα καλά!Και μου είπε ότι βλέπουμε παλμούς μωρού,μετράμε κινήσεις και δραστηριότητα μήτρας!Στις κινήσεις του μωρου μου είπε ότι θέλουμε έστω 5 με 10 και εγώ είχα 56!Με έβγαλε και νωρίτερα!Και οι παλμοί ήταν πολύ καλοί.Και εκεινη θεωρεί ότι με βάση τη σημερινή εικόνα μετά τις 37+ θα πάμε!Ήταν και ο γιατρός μου στο μαιευτήριο,είχε τοκετό και πέρασε να με δει!Οπότε περιμένω τον υπέρηχο την άλλη βδομάδα!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι σε όλες τα καλυτερα με τα μωράκια σας στην αγκαλιά!

Κι εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο κατάφερα με πολυ κόπο, και αναμένεται να γεννησω  τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου με καισαρική λόγω αυτοανοσου προβλήματος που έχω. Θέλω να μοιραστώ λοιπόν το πρόβλημα μου μαζί σας. Μέχρι τη β επιπεδου όλα καλά. Στη Β επιπεδου διαπιστώσαμε οτι η αμφβρεγματικη διαμετρος ( BPD) ήταν στα ανώτερα φυσιολογικα και το μηριαιο (FL) στα κατώτερα με αποτέλεσμα το πηλικο τους να βγαίνει εκτός φυσιολογικων ορίων. Επαναλάβαμε τις μετρήσεις μετά από 2 εβδομαδες και το αποτέλεσμα το ίδιο. Έκανα αμνιοπαρακεντηση η οποία ήταν αρνητική και για συνδρομα και για αχονδροπλασια και περιμένω και τα αποτελέσματα του WES σε 3 εβδομαδες. Προχθές ξαναμετρησαμε το μικρό και το μηριαιο και το βραχιονιο έχουν πέσει κάτω του φυσιολογικού οπότε το πηλικο αυξήθηκε. Όλες οι υπόλοιπες μετρησεις είναι φυσιολογικες. 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, olia, mom to be είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι σε όλες τα καλυτερα με τα μωράκια σας στην αγκαλιά!

Κι εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο κατάφερα με πολυ κόπο, και αναμένεται να γεννησω  τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου με καισαρική λόγω αυτοανοσου προβλήματος που έχω. Θέλω να μοιραστώ λοιπόν το πρόβλημα μου μαζί σας. Μέχρι τη β επιπεδου όλα καλά. Στη Β επιπεδου διαπιστώσαμε οτι η αμφβρεγματικη διαμετρος ( BPD) ήταν στα ανώτερα φυσιολογικα και το μηριαιο (FL) στα κατώτερα με αποτέλεσμα το πηλικο τους να βγαίνει εκτός φυσιολογικων ορίων. Επαναλάβαμε τις μετρήσεις μετά από 2 εβδομαδες και το αποτέλεσμα το ίδιο. Έκανα αμνιοπαρακεντηση η οποία ήταν αρνητική και για συνδρομα και για αχονδροπλασια και περιμένω και τα αποτελέσματα του WES σε 3 εβδομαδες. Προχθές ξαναμετρησαμε το μικρό και το μηριαιο και το βραχιονιο έχουν πέσει κάτω του φυσιολογικού οπότε το πηλικο αυξήθηκε. Όλες οι υπόλοιπες μετρησεις είναι φυσιολογικες. 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό.

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικό! Αφού έγινε αμνιοπαρακέντηση ωστόσο, θεωρώ ότι μπορείς να είσαι ήσυχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου! 

Κορίτσια εγώ πέρασα μια μέρα κόλαση. Το πρωί πηγαίνοντας στο μπάνιο είχα αιμορραγία. Πήγα στο μαιευτήριο, με συνέδεσαν με nst, όλα ήταν φυσιολογικά δόξα τω θεω..το μωρό το ακούω κανονικά. Ο γιατρός μου έκανε επίσης κλασσικό υπέρηχο και κολπικό και βρήκε πλακούντα, αμνιακα και τράχηλο μια χαρά. Το αίμα, είπε, προήλθε από σπάσιμο κάποιου αγγείου στον τράχηλο. Μου συνέστησε μετά από δίλημμα που έχει και ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Είμαι τρομοκρατημένη όπως καταλαβαίνετε. Είμαι μόλις 31+2 και ο μπεμπακος την Τετάρτη στο προγραμματισμένο ραντεβού ήταν στα 1750 γρ. Μεσημέρι είχα ελάχιστη βλέννη με αίμα, αλλά ο γιατρός το θεώρησε φυσιολογικό. Είμαι σε πανικό..ελπίζω να είστε όλες καλα και να πάνε όλα καλά για όλες! 

  • Ευχαριστώ 1
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, olia, mom to be είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι σε όλες τα καλυτερα με τα μωράκια σας στην αγκαλιά!

Κι εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο κατάφερα με πολυ κόπο, και αναμένεται να γεννησω  τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου με καισαρική λόγω αυτοανοσου προβλήματος που έχω. Θέλω να μοιραστώ λοιπόν το πρόβλημα μου μαζί σας. Μέχρι τη β επιπεδου όλα καλά. Στη Β επιπεδου διαπιστώσαμε οτι η αμφβρεγματικη διαμετρος ( BPD) ήταν στα ανώτερα φυσιολογικα και το μηριαιο (FL) στα κατώτερα με αποτέλεσμα το πηλικο τους να βγαίνει εκτός φυσιολογικων ορίων. Επαναλάβαμε τις μετρήσεις μετά από 2 εβδομαδες και το αποτέλεσμα το ίδιο. Έκανα αμνιοπαρακεντηση η οποία ήταν αρνητική και για συνδρομα και για αχονδροπλασια και περιμένω και τα αποτελέσματα του WES σε 3 εβδομαδες. Προχθές ξαναμετρησαμε το μικρό και το μηριαιο και το βραχιονιο έχουν πέσει κάτω του φυσιολογικού οπότε το πηλικο αυξήθηκε. Όλες οι υπόλοιπες μετρησεις είναι φυσιολογικες. 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό.

Το WeS θα σου δώσει τις απαντήσεις υπομονή λίγες μέρες ακόμα δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να σου πει με σιγουριά το ξέρω γιατί το έχω ζήσει με πολύ φιλικα μου πρόσωπα .

πρίν από 36 λεπτά , mary_33 είπε:

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικό! Αφού έγινε αμνιοπαρακέντηση ωστόσο, θεωρώ ότι μπορείς να είσαι ήσυχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου! 

Κορίτσια εγώ πέρασα μια μέρα κόλαση. Το πρωί πηγαίνοντας στο μπάνιο είχα αιμορραγία. Πήγα στο μαιευτήριο, με συνέδεσαν με nst, όλα ήταν φυσιολογικά δόξα τω θεω..το μωρό το ακούω κανονικά. Ο γιατρός μου έκανε επίσης κλασσικό υπέρηχο και κολπικό και βρήκε πλακούντα, αμνιακα και τράχηλο μια χαρά. Το αίμα, είπε, προήλθε από σπάσιμο κάποιου αγγείου στον τράχηλο. Μου συνέστησε μετά από δίλημμα που έχει και ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Είμαι τρομοκρατημένη όπως καταλαβαίνετε. Είμαι μόλις 31+2 και ο μπεμπακος την Τετάρτη στο προγραμματισμένο ραντεβού ήταν στα 1750 γρ. Μεσημέρι είχα ελάχιστη βλέννη με αίμα, αλλά ο γιατρός το θεώρησε φυσιολογικό. Είμαι σε πανικό..ελπίζω να είστε όλες καλα και να πάνε όλα καλά για όλες! 

Αφού τα είδε όλα φυσιολογικά μην ανχωνεσε συμβαίνει καμιά φορά Κ δεν είναι τίποτα . Ξεκουράσου Κ μην ταραζεσε είσαι σε καλή εβδομάδα οπότε δεν υπάρχει λόγος να πανικοβαλεσε έτσι Κ αλλιώς. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πινακάκι🤰

@Ζαχαρωτο π.η.τ. 30/10, doppler 4/9, it’s a boy🩵, 

@ElriaDim π.η.τ. 10/10 , β επιπέδου 10/6,it’s a boy🩵, 

@DepiDukes π.η.τ. 18/11, β επιπέδου 15/7, it’s a boy🩵, Doppler 2/10

@Nasiad π.η.τ. 10/12, β επιπέδου 6/8,  it’s a boy 🩵, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, Doppler 14/10

@ΧρυσαΜ π.η.τ. 20/11, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο Μητέρα, Doppler 16/10


@Fay_ π.η.τ. 6/12, β επιπέδου 30/7, are two boys🩵🩵, 8/10


@elinamp π.η.τ. 2/11, β επιπέδου 28/6
 

@mary_33 π.η.τ. 27/11, Β επιπέδου 1/8, it’s a boy 🩵, Doppler 2/10

@Little babyπ.η.τ. 19/10, β επιπέδου 21/6, it’s a boy 🩵

@eleni 21π.η.τ. 21/11, β επιπέδου 13/07, it’s a girl🩷, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

@marpi91 π.η.τ. 1/12, επόμενο ραντεβού 3/7, it’s a boy🩵, νοσοκομείο ΡΕΑ
 

@Anna1986 π.η.τ. 30/10, it’s a girl🩷, νοσοκομείο Ιασώ
 

@Nikoleta00 π.η.τ. 16/11, it’s a girl🩷, Doppler 7/10

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Με το καλό το μωρό σου @Nikoleta00 

3 ώρες πρίν, olia, mom to be είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι σε όλες τα καλυτερα με τα μωράκια σας στην αγκαλιά!

Κι εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο κατάφερα με πολυ κόπο, και αναμένεται να γεννησω  τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου με καισαρική λόγω αυτοανοσου προβλήματος που έχω. Θέλω να μοιραστώ λοιπόν το πρόβλημα μου μαζί σας. Μέχρι τη β επιπεδου όλα καλά. Στη Β επιπεδου διαπιστώσαμε οτι η αμφβρεγματικη διαμετρος ( BPD) ήταν στα ανώτερα φυσιολογικα και το μηριαιο (FL) στα κατώτερα με αποτέλεσμα το πηλικο τους να βγαίνει εκτός φυσιολογικων ορίων. Επαναλάβαμε τις μετρήσεις μετά από 2 εβδομαδες και το αποτέλεσμα το ίδιο. Έκανα αμνιοπαρακεντηση η οποία ήταν αρνητική και για συνδρομα και για αχονδροπλασια και περιμένω και τα αποτελέσματα του WES σε 3 εβδομαδες. Προχθές ξαναμετρησαμε το μικρό και το μηριαιο και το βραχιονιο έχουν πέσει κάτω του φυσιολογικού οπότε το πηλικο αυξήθηκε. Όλες οι υπόλοιπες μετρησεις είναι φυσιολογικες. 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό.

Αρχικά καλως ήρθες!!! 
 

Δεν κατάλαβα τι έχει ή τι υποψιάζεστε ότι έχει το μωρό σας.

Κι εγώ ταλαιπωρηθεί πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη με εξετάσεις κλπ, όλες μας μπορούμε να καταλάβουμε τι περνάς. Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτό το φόρουμ για να βοηθάμε ψυχολογικά η μια την άλλη.

1 hour ago, mary_33 είπε:

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικό! Αφού έγινε αμνιοπαρακέντηση ωστόσο, θεωρώ ότι μπορείς να είσαι ήσυχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου! 

Κορίτσια εγώ πέρασα μια μέρα κόλαση. Το πρωί πηγαίνοντας στο μπάνιο είχα αιμορραγία. Πήγα στο μαιευτήριο, με συνέδεσαν με nst, όλα ήταν φυσιολογικά δόξα τω θεω..το μωρό το ακούω κανονικά. Ο γιατρός μου έκανε επίσης κλασσικό υπέρηχο και κολπικό και βρήκε πλακούντα, αμνιακα και τράχηλο μια χαρά. Το αίμα, είπε, προήλθε από σπάσιμο κάποιου αγγείου στον τράχηλο. Μου συνέστησε μετά από δίλημμα που έχει και ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Είμαι τρομοκρατημένη όπως καταλαβαίνετε. Είμαι μόλις 31+2 και ο μπεμπακος την Τετάρτη στο προγραμματισμένο ραντεβού ήταν στα 1750 γρ. Μεσημέρι είχα ελάχιστη βλέννη με αίμα, αλλά ο γιατρός το θεώρησε φυσιολογικό. Είμαι σε πανικό..ελπίζω να είστε όλες καλα και να πάνε όλα καλά για όλες! 

Εεεεε νομίζω θα λιποθυμούσα ΕΠΙΤΟΠΟΥ στη θέση σου😂

Έχε υπόψιν σου ότι είναι συχνό φαινόμενο αυτό, να σπάσει αγγείο κολπικά, δεν είναι κάτι, αλλά είναι αρκετό για να σπείρει πανικό. Το έχω ξανακούσει πολλές φορές.

Σήμερα κορίτσια μετά από δυο απαίσιες μέρες κορονοϊού επιτέλους είμαι χιλιόμετρα καλύτερα. Και ξανάρχισα τις δουλειές.

Εβγαλα σχεδόν όλα τα ρούχα, μού έμειναν 3 μεγάλε σακούλες, κράτησα πολύ λίγα και έβγαλα παρα πολλά για χάρισμα και πέταμα. Πχ ζιμπουνακια και μπλουζάκια που είχα βάψει με φρούτα, πέταμα. Φόρμες που είχαν τρυπίτσες, πέταμα. Ρούχα που δεν κάνουν στον μικρότερο ή που θα του κάνουν στο μέλλον αλλά δε μού αρέσουν (απλά κάποιος παίζει να μου τα έφερε από δεύτερο χέρι χωρίς να με ρωτήσει αν χρειάζομαι κι εγώ τα κράτησα από ντροπή), χάρισμα. Το ίδιο και με τα παπούτσια. Όταν σας λέω μού έφυγε ο κ@@ος δε σας κάνω πλάκα. Και όταν τα τελειώσω όλα θα φτιάξω το χώρο στις ντουλάπες (όταν 😂). 
Ωστοσο βρήκα και μερικά μωρουδιακά, δυο τρία φορμάκια ολόσωμα, κάτι καλτσάκια, μερικά ζιμπουνάκια μακριμάνικα και κοντομάνικα. Νταξει για αρχή μια χαρά είμαι!!!! Μια από αυτές τις μέρες θα βάλω την πρώτη πλύση.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, olia, mom to be είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι σε όλες τα καλυτερα με τα μωράκια σας στην αγκαλιά!

Κι εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο κατάφερα με πολυ κόπο, και αναμένεται να γεννησω  τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου με καισαρική λόγω αυτοανοσου προβλήματος που έχω. Θέλω να μοιραστώ λοιπόν το πρόβλημα μου μαζί σας. Μέχρι τη β επιπεδου όλα καλά. Στη Β επιπεδου διαπιστώσαμε οτι η αμφβρεγματικη διαμετρος ( BPD) ήταν στα ανώτερα φυσιολογικα και το μηριαιο (FL) στα κατώτερα με αποτέλεσμα το πηλικο τους να βγαίνει εκτός φυσιολογικων ορίων. Επαναλάβαμε τις μετρήσεις μετά από 2 εβδομαδες και το αποτέλεσμα το ίδιο. Έκανα αμνιοπαρακεντηση η οποία ήταν αρνητική και για συνδρομα και για αχονδροπλασια και περιμένω και τα αποτελέσματα του WES σε 3 εβδομαδες. Προχθές ξαναμετρησαμε το μικρό και το μηριαιο και το βραχιονιο έχουν πέσει κάτω του φυσιολογικού οπότε το πηλικο αυξήθηκε. Όλες οι υπόλοιπες μετρησεις είναι φυσιολογικες. 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όπως και τα άλλα κορίτσια δεν έχω και πολύ ιδέα με όλα αυτά. Είπαν όλα καλά στη β επιπέδου και μετά δεν ασχολήθηκα παραπάνω πέρα της λίγο μεγάλης κοιλιτσας που πλέον μετριέται κανονικά σε εμάς. Τι ακριβώς σου είπαν πως φοβούνται οι γιατροί;

Πάντως για τις μικρότερες μετρήσεις στα ποδαράκια, έχω φίλη που της έλεγαν μόνιμα για τα πόδια ότι είναι πολύ χαμηλά σε μετρήσεις και το παιδάκι της είναι πραγματικά μια χαρά και πλέον 7 χρόνων κοριτσάκι.

Εύχομαι τα αποτελέσματα που περιμένεις να είναι τα καλύτερα 😊

1 hour ago, mary_33 είπε:

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικό! Αφού έγινε αμνιοπαρακέντηση ωστόσο, θεωρώ ότι μπορείς να είσαι ήσυχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου! 

Κορίτσια εγώ πέρασα μια μέρα κόλαση. Το πρωί πηγαίνοντας στο μπάνιο είχα αιμορραγία. Πήγα στο μαιευτήριο, με συνέδεσαν με nst, όλα ήταν φυσιολογικά δόξα τω θεω..το μωρό το ακούω κανονικά. Ο γιατρός μου έκανε επίσης κλασσικό υπέρηχο και κολπικό και βρήκε πλακούντα, αμνιακα και τράχηλο μια χαρά. Το αίμα, είπε, προήλθε από σπάσιμο κάποιου αγγείου στον τράχηλο. Μου συνέστησε μετά από δίλημμα που έχει και ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Είμαι τρομοκρατημένη όπως καταλαβαίνετε. Είμαι μόλις 31+2 και ο μπεμπακος την Τετάρτη στο προγραμματισμένο ραντεβού ήταν στα 1750 γρ. Μεσημέρι είχα ελάχιστη βλέννη με αίμα, αλλά ο γιατρός το θεώρησε φυσιολογικό. Είμαι σε πανικό..ελπίζω να είστε όλες καλα και να πάνε όλα καλά για όλες! 

Λογικό να φοβηθείς αλλά αφού σου είπαν ότι είναι όλα καλά έτσι θα είναι! Ξεκουράσου και να είσαι ήρεμη! Λογικά αν όντως έσπασε κάποιο αγγείο σε κάνα δυο μέρες δεν θα έχεις τίποτα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, olia, mom to be είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι σε όλες τα καλυτερα με τα μωράκια σας στην αγκαλιά!

Κι εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο κατάφερα με πολυ κόπο, και αναμένεται να γεννησω  τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου με καισαρική λόγω αυτοανοσου προβλήματος που έχω. Θέλω να μοιραστώ λοιπόν το πρόβλημα μου μαζί σας. Μέχρι τη β επιπεδου όλα καλά. Στη Β επιπεδου διαπιστώσαμε οτι η αμφβρεγματικη διαμετρος ( BPD) ήταν στα ανώτερα φυσιολογικα και το μηριαιο (FL) στα κατώτερα με αποτέλεσμα το πηλικο τους να βγαίνει εκτός φυσιολογικων ορίων. Επαναλάβαμε τις μετρήσεις μετά από 2 εβδομαδες και το αποτέλεσμα το ίδιο. Έκανα αμνιοπαρακεντηση η οποία ήταν αρνητική και για συνδρομα και για αχονδροπλασια και περιμένω και τα αποτελέσματα του WES σε 3 εβδομαδες. Προχθές ξαναμετρησαμε το μικρό και το μηριαιο και το βραχιονιο έχουν πέσει κάτω του φυσιολογικού οπότε το πηλικο αυξήθηκε. Όλες οι υπόλοιπες μετρησεις είναι φυσιολογικες. 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό.

Καλως ήρθες! Όντως τα αποτελέσματα του WES θα λύσουν κάθε απορία. Υπομονή κ κουράγιο, ξέρω πως είναι αυτή η αγωνία των αποτελεσμάτων. Στο μεταξύ να τρως καλά, πολλά γαλακτοκομικά κ πρωτείνη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

2 ώρες πρίν, mary_33 είπε:

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικό! Αφού έγινε αμνιοπαρακέντηση ωστόσο, θεωρώ ότι μπορείς να είσαι ήσυχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου! 

Κορίτσια εγώ πέρασα μια μέρα κόλαση. Το πρωί πηγαίνοντας στο μπάνιο είχα αιμορραγία. Πήγα στο μαιευτήριο, με συνέδεσαν με nst, όλα ήταν φυσιολογικά δόξα τω θεω..το μωρό το ακούω κανονικά. Ο γιατρός μου έκανε επίσης κλασσικό υπέρηχο και κολπικό και βρήκε πλακούντα, αμνιακα και τράχηλο μια χαρά. Το αίμα, είπε, προήλθε από σπάσιμο κάποιου αγγείου στον τράχηλο. Μου συνέστησε μετά από δίλημμα που έχει και ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Είμαι τρομοκρατημένη όπως καταλαβαίνετε. Είμαι μόλις 31+2 και ο μπεμπακος την Τετάρτη στο προγραμματισμένο ραντεβού ήταν στα 1750 γρ. Μεσημέρι είχα ελάχιστη βλέννη με αίμα, αλλά ο γιατρός το θεώρησε φυσιολογικό. Είμαι σε πανικό..ελπίζω να είστε όλες καλα και να πάνε όλα καλά για όλες! 

Είχα πάθει το ίδιο στις αρχές. Πήγα στο γιατρό να με εξετάσει και δεν έβλεπε τίποτα λάθος. Παράνοια. Αυτό με τα αγγεία του τραχήλου είναι πολύ συνηθες στις βδομάδες μας, μας το είπαν και σε ένα σεμινάριο τοκετού που παρακολούθησα στο Έλενα χθες κ προχθες. 

1 hour ago, ΧρυσαΜ είπε:

 

Πινακάκι🤰

@Ζαχαρωτο π.η.τ. 30/10, doppler 4/9, it’s a boy🩵, 

@ElriaDim π.η.τ. 10/10 , β επιπέδου 10/6,it’s a boy🩵, 

@DepiDukes π.η.τ. 18/11, β επιπέδου 15/7, it’s a boy🩵, Doppler 2/10

@Nasiad π.η.τ. 10/12, β επιπέδου 6/8,  it’s a boy 🩵, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, Doppler 14/10

@ΧρυσαΜ π.η.τ. 20/11, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο Μητέρα, Doppler 16/10


@Fay_ π.η.τ. 6/12, β επιπέδου 30/7, are two boys🩵🩵, 8/10


@elinamp π.η.τ. 2/11, β επιπέδου 28/6
 

@mary_33 π.η.τ. 27/11, Β επιπέδου 1/8, it’s a boy 🩵, Doppler 2/10

@Little babyπ.η.τ. 19/10, β επιπέδου 21/6, it’s a boy 🩵

@eleni 21π.η.τ. 21/11, β επιπέδου 13/07, it’s a girl🩷, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

@marpi91 π.η.τ. 1/12, επόμενο ραντεβού 3/7, it’s a boy🩵, νοσοκομείο ΡΕΑ
 

@Anna1986 π.η.τ. 30/10, it’s a girl🩷, νοσοκομείο Ιασώ
 

@Nikoleta00 π.η.τ. 16/11, it’s a girl🩷, Doppler 7/10

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Με το καλό το μωρό σου @Nikoleta00 

Αρχικά καλως ήρθες!!! 
 

Δεν κατάλαβα τι έχει ή τι υποψιάζεστε ότι έχει το μωρό σας.

Κι εγώ ταλαιπωρηθεί πολύ σε αυτή την εγκυμοσύνη με εξετάσεις κλπ, όλες μας μπορούμε να καταλάβουμε τι περνάς. Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτό το φόρουμ για να βοηθάμε ψυχολογικά η μια την άλλη.

Εεεεε νομίζω θα λιποθυμούσα ΕΠΙΤΟΠΟΥ στη θέση σου😂

Έχε υπόψιν σου ότι είναι συχνό φαινόμενο αυτό, να σπάσει αγγείο κολπικά, δεν είναι κάτι, αλλά είναι αρκετό για να σπείρει πανικό. Το έχω ξανακούσει πολλές φορές.

Σήμερα κορίτσια μετά από δυο απαίσιες μέρες κορονοϊού επιτέλους είμαι χιλιόμετρα καλύτερα. Και ξανάρχισα τις δουλειές.

Εβγαλα σχεδόν όλα τα ρούχα, μού έμειναν 3 μεγάλε σακούλες, κράτησα πολύ λίγα και έβγαλα παρα πολλά για χάρισμα και πέταμα. Πχ ζιμπουνακια και μπλουζάκια που είχα βάψει με φρούτα, πέταμα. Φόρμες που είχαν τρυπίτσες, πέταμα. Ρούχα που δεν κάνουν στον μικρότερο ή που θα του κάνουν στο μέλλον αλλά δε μού αρέσουν (απλά κάποιος παίζει να μου τα έφερε από δεύτερο χέρι χωρίς να με ρωτήσει αν χρειάζομαι κι εγώ τα κράτησα από ντροπή), χάρισμα. Το ίδιο και με τα παπούτσια. Όταν σας λέω μού έφυγε ο κ@@ος δε σας κάνω πλάκα. Και όταν τα τελειώσω όλα θα φτιάξω το χώρο στις ντουλάπες (όταν 😂). 
Ωστοσο βρήκα και μερικά μωρουδιακά, δυο τρία φορμάκια ολόσωμα, κάτι καλτσάκια, μερικά ζιμπουνάκια μακριμάνικα και κοντομάνικα. Νταξει για αρχή μια χαρά είμαι!!!! Μια από αυτές τις μέρες θα βάλω την πρώτη πλύση.

Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς! Κ γω ντουλάπες σήμερα, αλλά πραγματικά πάω πολύ αργά γιατί όλο κουράζομαι (κυρίως ψυχολογικά από τον όγκο των ρούχων 🙃).

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ο γυναικολογος μου πιο ψύχραιμος πιστεύει ότι όλα θα είναι καλα και μου λέει να χαλαρωσω. Η εμβρυολογος που έκανε τη β επιπεδου και τις μετρήσεις δεν είναι σαφής στην αρχη μας είχε μιλήσει για αχονδροπλασια ( που βέβαια έχει και άλλα δειγματα), τώρα στην τελευταία μέτρηση το άφησε να αιωρείται λέγοντας ότι περίμενε να πέσει το πηλικο BPD/FL. Γενικά σκέτη τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, olia, mom to be είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εύχομαι σε όλες τα καλυτερα με τα μωράκια σας στην αγκαλιά!

Κι εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι, το οποίο κατάφερα με πολυ κόπο, και αναμένεται να γεννησω  τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου με καισαρική λόγω αυτοανοσου προβλήματος που έχω. Θέλω να μοιραστώ λοιπόν το πρόβλημα μου μαζί σας. Μέχρι τη β επιπεδου όλα καλά. Στη Β επιπεδου διαπιστώσαμε οτι η αμφβρεγματικη διαμετρος ( BPD) ήταν στα ανώτερα φυσιολογικα και το μηριαιο (FL) στα κατώτερα με αποτέλεσμα το πηλικο τους να βγαίνει εκτός φυσιολογικων ορίων. Επαναλάβαμε τις μετρήσεις μετά από 2 εβδομαδες και το αποτέλεσμα το ίδιο. Έκανα αμνιοπαρακεντηση η οποία ήταν αρνητική και για συνδρομα και για αχονδροπλασια και περιμένω και τα αποτελέσματα του WES σε 3 εβδομαδες. Προχθές ξαναμετρησαμε το μικρό και το μηριαιο και το βραχιονιο έχουν πέσει κάτω του φυσιολογικού οπότε το πηλικο αυξήθηκε. Όλες οι υπόλοιπες μετρησεις είναι φυσιολογικες. 

Συγγνώμη για το σεντόνι αλλά όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό.

Καλώς ήρθες olia !Ούτε εγώ γνωρίζω να σου πω την αλήθεια..Ωστόσο,στην κουμπάρα μου είχαν επίσης βγει κάποιες μετρήσεις εκτός ορίων στη Β επιπέδου,προχώρησαν σε αμνιοπαρακεντηση και τελικά όλα ήταν καλά!!Μάλιστα και μετά την αμνιοπαρακεντηση πάλι έβλεπαν κάτι στην καρδούλα του ,αν θυμάμαι σωστά μου το είχε αναφέρει σαν "λευκό " ή "ασπρο" σημάδι?Σημείο?Κάτι τέτοιο.. Και εν τέλει όλα πήγαν κατ ευχή!Καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σου και την αγωνία σου και είναι λογικό.Αλλα όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά!Αφού η αμνιοπαρακεντηση είναι καλή και οι υπόλοιπες μετρήσεις το ίδιο!Ο γιατρός μου ,επειδή είμαι φουλ αγχώδης,πάντα μου υπενθυμίζει ότι συνήθως όταν κάτι δεν πάει καλά υπάρχουν ενδείξεις επιπλέον!Όχι μόνο μια μέτρηση.Καλα κάνεις εννοείται που το ψάχνεις,αφού στο σύστησε και ο γιατρός,αλλά προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη και στο λέει αυτό μια καθόλου καθόλου ψύχραιμη!Ωστόσο,πολύ το προσπαθώ!

2 ώρες πρίν, mary_33 είπε:

Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι σχετικό! Αφού έγινε αμνιοπαρακέντηση ωστόσο, θεωρώ ότι μπορείς να είσαι ήσυχη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέσα από την καρδιά μου! 

Κορίτσια εγώ πέρασα μια μέρα κόλαση. Το πρωί πηγαίνοντας στο μπάνιο είχα αιμορραγία. Πήγα στο μαιευτήριο, με συνέδεσαν με nst, όλα ήταν φυσιολογικά δόξα τω θεω..το μωρό το ακούω κανονικά. Ο γιατρός μου έκανε επίσης κλασσικό υπέρηχο και κολπικό και βρήκε πλακούντα, αμνιακα και τράχηλο μια χαρά. Το αίμα, είπε, προήλθε από σπάσιμο κάποιου αγγείου στον τράχηλο. Μου συνέστησε μετά από δίλημμα που έχει και ενέσεις κορτιζόνης για παν ενδεχόμενο. Είμαι τρομοκρατημένη όπως καταλαβαίνετε. Είμαι μόλις 31+2 και ο μπεμπακος την Τετάρτη στο προγραμματισμένο ραντεβού ήταν στα 1750 γρ. Μεσημέρι είχα ελάχιστη βλέννη με αίμα, αλλά ο γιατρός το θεώρησε φυσιολογικό. Είμαι σε πανικό..ελπίζω να είστε όλες καλα και να πάνε όλα καλά για όλες! 

@mary_33 ακριβώς το ίδιο είχε πάθει μια φίλη μου στο 2ο παιδακι της!!Και ειχε επισης φρικαρει!!Εκεινη ηταν στον 7ο μηνα!Και μαλιστα το ζητουσαμε τις προαλλες οτι με το αιμα εχω φοβια απιστευτη και μου ειπε οτι της ειχε συμβει αυτο το περιστατικο και ειχε μεγαλη αιμμοραγια!Και τελικα ηταν αγγειο που ειχε σπασει και μεσα σε λιγες μερες ήταν όλα οκ!Και λέω εγώ και μόνο που θα τι έβλεπα θα έφτανε!Δε θα προλάβαινα να πάω να μου διαγνωσουν από που προέρχεται!!😅😅

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...