Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Καλημέρα, βασικά καλησπέρα σε όλες! Χαίρομαι για τις καλές σας εξετάσεις! @ΧρυσαΜ όλα καλά θα είναι, δεν μας έμεινε τίποτα! Κ εγώ ένα μικρό άγχος το έχω αλλά λέω φάγαμε τον γάιδαρο, δεν μπορεί κάτι να πάει στραβά πια! Ποτε έχεις εσύ το doppler? 

@Anna1986 εμένα ο μικρός είναι μόνιμα με τα μούτρα προς το πίσω και απορώ αν δούμε ξανά μουτράκι. Ελπίζω στο doppler να έχει γυρίσει και να βγάλουμε καμία ακόμη καλή 3d. 

Το πρώτο μου μωρό που λες, είχε ανοιχτά μάτια στην β' επιπέδου. Οι φωτογραφίες της (που είναι φυσικά και οι μόνες που έχω) είναι όμορφες αλλά λίγο creepy όταν καταλαβαίνεις ότι όντως έχει ανοιχτά μάτια. Είχε πει η εμβρυολογος ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο 22 εβδομάδων να έχει ανοιχτά μάτια και δεν της είχε τύχει ξανά. Όλα νωρίς τα έκανε εκείνη, και μάτια άνοιξε και θέση είχε πάρει τέρμα νωρίς. Τώρα ο μπέμπης μου κάνει ότι του έρθει στο κεφάλι, ακόμη με τον κώλο κάτω κάθεται 🤦

Εμένα που λέτε το άτιμο το σάκχαρο είναι τέρμα επίμονο. Ξεκινήσαμε ινσουλίνη πριν 6 μέρες. Το μεταγευματικο μου έπεσε κ άλλο, το νηστείας εκεί 100αρια. Χθες ανεβάσαμε λίγο τη δόση, σήμερα πάλι εκεί 100. Στο μεταξύ 1 ώρα αφού έφαγα που έκανα μετρηση (και σήμερα έφαγα πολυ για τα δεδομένα μου για πρωί) ήταν 113 που είναι υπερκαλο.. Αλήθεια απελπισία το νηστείας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα τις είδε τις μητριαιες βρε μην φοβάσαι! Αφού κοιτάνε την αιμάτωση συνολικά! Κι εμένα κοίταξε φλεβωδη πόρο στο έμβρυο, εγκέφαλο, καρδιά, ηπατική αρτηρία και όλα ήταν καλά. 

Αυτό με την εκατοστιαία θέση είναι η καμπύλη του, ναι! Είναι ακριβώς στον μέσο όρο εμένα. Έχει λιγο κοντά χεράκια και ποδαράκια, σαν τον Παναγιώτη μου, αλλά πρώτον ταιριάζει στο προφίλ των γονιών (δεν είμαστε πρώτο μπόι) και δεύτερον, ο Παναγιώτης μου είναι 21 μηνών και φοράει ρούχα για 3 χρονα 😂 είναι πολύ ψηλός, πολύ βαρύς και έχει μεγάλη ποδάρα! Οπότε εφόσον και αυτό το νινί έχει ακριβώς ίδιες μετρήσεις με τον Παναγιώτη, απλά με λίγο μικρότερο κεφάλι, εγώ χαίρομαι γιατί το να γεννήσω πάλι μωρό με τέτοια κεφάλα που είχε ο Παναγιώτης κάπως με προβληματιζε χαχαχα 

Εμένα η καμπύλη μας δείχνει εξ αρχής ότι θα είναι γύρω στα 3 κιλά το μωρό, 3.100 γέννησα στις 37+2 τον Παναγιώτη. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

@DepiDukes πολύ όμορφα νέα!!!!! Με το καλό!!!! Σχετικά με το ανάσκελα μωρέ ξεκινα εσυ ξαπλωνε πλάγια, εγώ βάζω σφήνα ένα μαξιλάρι στην κοιλιά, και αν τυχόν στον ύπνο σου γυρίσεις ανάσκελα οκ. Αυτό πιστεύω. Γιατί κι εγώ σήμερα ξύπνησα και ήμουν ανασκελα, δεν το κατάλαβα όμως θεωρώ ότι από τη στιγμή που δεν ένιωσα δυσφορία δεν έγινε κάτι

@marpi91 συγκινηθηκαααα!!!!

 

Να ρωτήσω όσες έχετε παιδιά που πάνε σχολείο, ποσό καιρό πριν και ποσό καιρό μετά δε θα τα πάτε; Εγώ για τον μεγάλο ανησυχώ πιο πολύ που είναι Δευτέρα. Κι έχει και αγγλικά και τάεκβοντο κλπ κλπ…. Άλλοι λένε ένα μήνα πριν κι έναν μετά, άλλοι 2 εβδομάδες, άλλοι 1 βδομάδα 

Ναιιι αυτό κάνω πλέον αναγκαστικά 🙃

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Με αγχωσες τώρα με το τίποτα. Με τόσα που έχω ακούσει να μου λένε, βλέπω να πηγαίνω στο Doppler και να μου λένε «δεν έχει καλή αιμάτωση εδώ, δεν έχει καλή αιμάτωση εκεί» ή ό,τι χειρότερο γενικά… έχω κουραστεί όλο κάτι να βρίσκουν…..

Ευχπμαι να είναι όλα στο μυαλό μου και μόνο.

Προς Θεού δεν ήθελα να αγχωσω κανέναν!!🙄🙄 Εγώ βέβαια αγχώνομαι μόνη μου για το τίποτα αλλά αυτό είναι άλλο ευαγγέλιο!!!😅😅

@marpi91αυτό με την ηπατικη αρτηρία πως το είπες δεν ξέρω αν το μέτρησε ,αλλά λέω τώρα να κάτσω να φαγωθω,δε θα το κάνω.. Ότι έπρεπε να μετρήσει,θα σκέφτομαι,το μέτρησε!😅😅Αλλιώς με βλέπω με ταχεία μετακίνηση από το Ιασω στο Σινουρι !😅😅😅 

Κάτι παντελώς ασχετο!Γνωρίζετε τίποτα για το bexsero(είναι εμβόλιο για τον μηνιγγιτιδοκοκκο Β,το οποίο μέχρι πρότινος δεν ήταν στο βιβλιάριο!Αυτό που η μία δόση είχε 105 ευρώ και αν έκανες μεχρι 2 ετών ήταν 3 δόσεις και από 2 και πάνω 2 δόσεις..Το διαφημίζουν και στην τηλεοραση) Λοιπόν κοιτάξτε τι έχω πάθει τώρα!Εγώ και η νύφη μου έχουμε τον ίδιο παιδίατρο!Το 2019 που γέννησα το δεύτερο άρχισαν να λένε για το συγκεκριμένο εμβόλιο!Πάω να γράψω τον μεγαλο στον παιδικό και η γραμματέας βγάζοντας φωτοτυπία τα εμβόλια είδε ότι το συγκεκριμένο δεν το έχω κάνει!Με τρόμαξε τοτε με αυτά που ειπε(επέμενε στο ότι πρέπει να γίνει οπωσδηποτε)!Μιλάω με τον παιδίατρο,ο οποίος μου λέει τότε οτι εφόσον είναι ένα εμβόλιο που δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών,δεν έχει ακόμα πλήρως δοκιμαστεί για να γνωρίζουμε παρενεργειες, και κρούσματα αυξημένα δεν υπάρχουν,δε θα το κάνουμε!Και ήταν καθησυχαστικος και απόλυτος ταυτόχρονα!Οπότε ηρέμησα εγώ και τελείωσε η ιστορία!

Ερχόμαστε στο σήμερα λοιπόν!!Με παίρνει η νύφη μου τις προάλλες και μου λέει ότι ο παιδιατρος(ο ίδιος που εχουμε) της είπε να εμβολιασουν τη μικρη(18 μηνων) και ότι για παιδάκια έως 2 ετών,πλέον παρέχεται δωρεάν.. Εμένα μου έκανε εντύπωση και της είπα ότι πριν 5 χρόνια που με απασχόλησε ιδιαίτερα να το κάνουμε ή όχι,ο γιατρός ήταν κάθετος στο όχι.Τωρα λοιπόν της εξήγησε ότι έχουν αυξηθεί τα κρούσματα,ότι η σύσταση είναι να γίνεται από 2 μηνών!!!!Και εκείνος προτιμά να το κάνει στους 9 μήνες που είναι πιο σταθεροποιημενος ο οργανισμός στο βρεφακι!Παίζει ρόλο το ανοσοποιητικο του παιδιού όπως είπε,εάν θηλάζει,το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει και σίγουρα τα καταγεγραμμενα κρούσματα.. Και μάλιστα ανέφερε ότι με την Άννα θα έχουμε δύσκολο έργο!!(επειδή κρατάω τις επιφυλάξεις μου και τα διπλοτσεκαρω ολα) Εγώ λοιπόν σαφώς προβληματιστηκα,γιατί στα αγόρια δεν το έκανα,ούτε μου είπε να το κάνω!Και λέω έτσι και μου ρθει σε 3 μήνες και μου πει να εμβολιασω την μπέμπα θα μου γυρίσει το μάτι.. Στάνταρ.. Γιατί είναι ένα πολύ ισχυρό εμβόλιο..Και αυτό που μου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση είναι πχ στη Γερμανία που έχουμε και συγγενείς,ο εμβολιασμός δεν ξεκινά από τόσο μικρή ηλικία όπως εδώ.Συν του ότι με προβλημάτισε αρκετά και μια συζήτηση που είχα με τη διευθύντρια του νηπιαγωγείου που έχει ζήσει χρόνια στην Αμερική και πάνω σε κουβέντα μου είπε το ίδιο.Οτι εκεί δεν ξεκινάνε τα εμβόλια από 2 3 μηνών στα μωρά.. Ότι δεν ενδείκνυνται για το ανοσοποιητικο και ότι εδώ που θεωρουμαστε λιγότερο ανεπτυγμένη χώρα κάνουν τα πειράματα.. Τώρα γιατρός δεν είμαι,αλλά προσπαθώ να ακούσω και τη μια και την άλλη πλευρά!Αλλά πχ το 2019 που είχαμε εξαρση ιλαράς δεν υπήρχε η διαφημιστική καμπάνια για τον εμβολιασμό της σε αντίθεση πχ με το bexsero που έγινε μεγάλη προώθηση.. Και ελάχιστους παιδίατρους θα βρεις,ακόμα και τότε,που να σου έλεγαν μην το κάνεις!Άσχετα που οι παρενεργειες ,όπως μου είχε αναφέρει τότε ο παιδίατρος,ήταν μεγάλες και σημαντικές   ...

Και λέω,το έχετε μήπως συζητήσει με τους παιδιατρους σας όσες έχετε ήδη παιδάκια?Τι σας λένε?Γιατί εγώ η αλήθεια είναι είμαι πολύ διστακτική..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!Μπήκα και βρήκα πολλά μηνύματα!!Τι ωραία τα νέα σας!!

@ΧρυσαΜεμένα ο μεγάλος μου είναι 3η δημοτικού και επειδή έχουν πολύ πιο απαιτητικό πρόγραμμα(μόνο αυτή την εβδομάδα έχουμε 3 τεστ 😬😬) δε θέλω να χάνει μαθήματα.. Εμένα κάνουν ζιου ζιτσου 3 φορές την εβδομάδα και αγγλικά (αλλά εκεί έρχεται δάσκαλος στο σπίτι οπότε γλιτωνω).Ο παιδίατρος μου είπε από τη στιγμή που θα θηλασω και θα προσεχουμε(χέρια,ορος με το που έρθουν σπίτι και δω έστω και λίγη μυξα) όλα καλά.Δε μου είπε δηλαδή να μην τα στείλω!Και θα σου πω και το άλλο!Εμένα ο μικρός γεννήθηκε 28/6 και 1/9 πήγε ο μεγάλος πρώτη φορά παιδικό!!Εκεί άρχισε να φέρνει διαφορά!Αλλά στο μωρό δεν πέρασε τίποτα!Δεν ξέρω αν το περνούσε ελαφριά.. Μόνο όταν έγινε 6 μηνών και είχα θυμάμαι τον μεγάλο χάλια μαύρα με 38 και 39 πυρετό πόσες μέρες,κόλλησε ο μπεμπης(ο άντρας μου τότε με Η1Ν1 ,δεν το κατάλαβε αμέσως και εννοείται κρατούσε και φιλούσε το μωρο) και ο μικρός ίσα που έκανε ένα 38,3 μέρες και αυτό ήταν!Αλλά έκανα μαραθωνίους θηλασμους-το θυμάμαι!

Το πιστεύω απόλυτα ότι βοηθάει πολύ όταν θηλάζεις!Εγώ λοιπόν αποφάσισα να τους στέλνω κανονικα(δε λέω να μας πουν ότι υπάρχουν πχ επιβεβαιωμενα κρούσματα) εκεί θα τα κρατήσω σπίτι!Πχ τώρα είχαμε 3 επιβεβαιωμενα στο νηπιαγωγείο,1.5 βδομάδα τον κράτησα και τελικά ήρθε ο μεγάλος με κοβιντ!Ο μικρός φτου φτου και εγώ δεν κολλήσαμε!Και μου είπε ο παιδίατρος ότι ο μικρός,επειδή τοοοσα χρόνια εγώ έχω κολλήσει 2 φορές και ο άντρας μου και ο μεγάλος μου γιος,ενώ ο μικρός ούτε συμπτώματα,ούτε θετικό τεστ,ούτε τίποτα,μήπως έχει ανοσία.. 🤔🤔Γιατί πέρσι έκλεισε όλο το τμήμα με 16 παιδάκια,2 δασκάλες όλοι σχεδόν θετικοί,ο μικρός τίποτα.. 

Οπότε θα πάνε και ο Θεός βοηθός!!

Αυτό με τη θέση είναι μάλλον όπως στο βιβλιάριο με την καμπυλη ανάπτυξης??Εγώ σας έχω πει κάνω και τους μεγάλους υπερηχους με τον γιατρό μου.Στο doppler 32+6 αν θυμάμαι σωστά,ήταν 2302.Και μου είπε 73η θέση στην ανάπτυξη.. 🤔🤔Οπότε αυτό θα είναι που λες τώρα!Και δεν τον ρώτησα τίποτα σχετικά.. Αυτό πάει να πει ότι θα μπορούσε άνετα τώρα να είναι πχ το μωρό και 3κιλα στην 33η βδομάδα?Για να είναι πχ στην 100η θέση στην ανάπτυξη?Ή όχι?

Πάντως δε μου είπε ότι είναι μικρή.. Αντίθετα μου είπε ότι είναι ψηλό μωρό και μεγάλο.Δεν περιμένουμε ούτως ή άλλως να έρθει στην πητ,νωρίτερα σίγουρα και την περιμένει 3500 με 3700 είπε.

Εμείς στο doppler κάναμε μετρήσεις και άκουγα παλμούς.. Κάτι σαν παλμούς.Και μου έλεγε τώρα βλέπουμε την αιμάτωση στον εγκέφαλο του μωρού!Μετά κοιτάξαμε στον λώρο,στον πλακούντα,ακούσαμε καρδιά,μέτρησε κάτι στο κεφάλι,στην κοιλιά,είδαμε τον τραχηλο κλασσικά!!Και αμνιακό.Αλλα τύπου καρδιογραφημα που βλέπεις αυτά που ανεβοκατεβαινουν έκανε στο κεφάλι του μωρού,στο λώρο,στον πλακούντα και στην καρδιά.Δε θυμάμαι κάτι άλλο!🤔🤔

Αυτό που λες @DepiDukes με τη μητριαια αρτηρία δεν ξερω αν μου τα ειδε..δε μου ειπε τιποτα..🤔🤔Και τώρα προβληματιστηκα..Αλλά λογικα δεν τα είδε?

Το πιο αστείο είναι όταν την πετυχαίνουμε με ανοιχτά ματιά πάντως!!Είναι σαν εξωγηινο πλάσμα!😅😅Τον μεγάλο είχε προλάβει να μου τον  βγάλει και φώτο με ανοιχτά ματιά!Τώρα στη μικρή την έχουμε πετύχει σε 2 υπερηχους αλλά μου έδωσε τυπωμένες άλλες!

Σίγουρα θα κοίταξε!! Όπως και στη β επιπέδου. Κ μένα όπως περιγράφεις μου κανε την εξέταση και στο τέλος μας έδωσε το χαρτί με τις μετρήσεις. Εκεί τα λέει όλα τσέκαρε. 

Πάντως για το update να σας πω ότι ο γιατρός μου είπε απλά να ελέγχω καθημερινά την πίεση μου και να μην ξεπεράσει 14 κ 9. 

Εγώ δεν τον έχω πετύχει με ανοιχτά μάτια, είναι ανέφικτο. Όποτε πάω για υπέρηχο, ενώ στην αναμονή κάνει πάρτυ, με το που μπούμε μέσα κοιμάται και δε ξυπνάει με τίποτα😋 

Η εκατοστιαία θέση είναι νομίζω για να προβλέψει το τελικό βάρος. Εμας βγαίνει στη 48η, δλδ γύρω στα 3200 να τον περιμένω.. κάτι τέτοιο έχω καταλάβει.

1 ώρα πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Με αγχωσες τώρα με το τίποτα. Με τόσα που έχω ακούσει να μου λένε, βλέπω να πηγαίνω στο Doppler και να μου λένε «δεν έχει καλή αιμάτωση εδώ, δεν έχει καλή αιμάτωση εκεί» ή ό,τι χειρότερο γενικά… έχω κουραστεί όλο κάτι να βρίσκουν…..

Ευχπμαι να είναι όλα στο μυαλό μου και μόνο.

Μην αγχώνεσαι! Κ γω αυτό φοβόμουν επειδή κοιμόμουν ανάσκελα, αλλά μου είπε ότι είναι πολύ καλή η αιμάτωση. Μια χαρά θα είναι!! Πότε πας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , DepiDukes είπε:

Σίγουρα θα κοίταξε!! Όπως και στη β επιπέδου. Κ μένα όπως περιγράφεις μου κανε την εξέταση και στο τέλος μας έδωσε το χαρτί με τις μετρήσεις. Εκεί τα λέει όλα τσέκαρε. 

Πάντως για το update να σας πω ότι ο γιατρός μου είπε απλά να ελέγχω καθημερινά την πίεση μου και να μην ξεπεράσει 14 κ 9. 

Εγώ δεν τον έχω πετύχει με ανοιχτά μάτια, είναι ανέφικτο. Όποτε πάω για υπέρηχο, ενώ στην αναμονή κάνει πάρτυ, με το που μπούμε μέσα κοιμάται και δε ξυπνάει με τίποτα😋 

Η εκατοστιαία θέση είναι νομίζω για να προβλέψει το τελικό βάρος. Εμας βγαίνει στη 48η, δλδ γύρω στα 3200 να τον περιμένω.. κάτι τέτοιο έχω καταλάβει.

Θυμάμαι κάτι μου έδειχνε σαν 2 τρύπες και ήταν λέει αν κάνει υδρονεφρωση????Κάπως έτσι το είπε.Αν περνάνε τα τσισα του..Γιατί στα  εμβρυακια φαίνεται από ότι είπε.. Αλλά δεν πρέπει να είναι το ίδιο.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Anna1986 είπε:

Προς Θεού δεν ήθελα να αγχωσω κανέναν!!🙄🙄 Εγώ βέβαια αγχώνομαι μόνη μου για το τίποτα αλλά αυτό είναι άλλο ευαγγέλιο!!!😅😅

@marpi91αυτό με την ηπατικη αρτηρία πως το είπες δεν ξέρω αν το μέτρησε ,αλλά λέω τώρα να κάτσω να φαγωθω,δε θα το κάνω.. Ότι έπρεπε να μετρήσει,θα σκέφτομαι,το μέτρησε!😅😅Αλλιώς με βλέπω με ταχεία μετακίνηση από το Ιασω στο Σινουρι !😅😅😅 

Κάτι παντελώς ασχετο!Γνωρίζετε τίποτα για το bexsero(είναι εμβόλιο για τον μηνιγγιτιδοκοκκο Β,το οποίο μέχρι πρότινος δεν ήταν στο βιβλιάριο!Αυτό που η μία δόση είχε 105 ευρώ και αν έκανες μεχρι 2 ετών ήταν 3 δόσεις και από 2 και πάνω 2 δόσεις..Το διαφημίζουν και στην τηλεοραση) Λοιπόν κοιτάξτε τι έχω πάθει τώρα!Εγώ και η νύφη μου έχουμε τον ίδιο παιδίατρο!Το 2019 που γέννησα το δεύτερο άρχισαν να λένε για το συγκεκριμένο εμβόλιο!Πάω να γράψω τον μεγαλο στον παιδικό και η γραμματέας βγάζοντας φωτοτυπία τα εμβόλια είδε ότι το συγκεκριμένο δεν το έχω κάνει!Με τρόμαξε τοτε με αυτά που ειπε(επέμενε στο ότι πρέπει να γίνει οπωσδηποτε)!Μιλάω με τον παιδίατρο,ο οποίος μου λέει τότε οτι εφόσον είναι ένα εμβόλιο που δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών,δεν έχει ακόμα πλήρως δοκιμαστεί για να γνωρίζουμε παρενεργειες, και κρούσματα αυξημένα δεν υπάρχουν,δε θα το κάνουμε!Και ήταν καθησυχαστικος και απόλυτος ταυτόχρονα!Οπότε ηρέμησα εγώ και τελείωσε η ιστορία!

Ερχόμαστε στο σήμερα λοιπόν!!Με παίρνει η νύφη μου τις προάλλες και μου λέει ότι ο παιδιατρος(ο ίδιος που εχουμε) της είπε να εμβολιασουν τη μικρη(18 μηνων) και ότι για παιδάκια έως 2 ετών,πλέον παρέχεται δωρεάν.. Εμένα μου έκανε εντύπωση και της είπα ότι πριν 5 χρόνια που με απασχόλησε ιδιαίτερα να το κάνουμε ή όχι,ο γιατρός ήταν κάθετος στο όχι.Τωρα λοιπόν της εξήγησε ότι έχουν αυξηθεί τα κρούσματα,ότι η σύσταση είναι να γίνεται από 2 μηνών!!!!Και εκείνος προτιμά να το κάνει στους 9 μήνες που είναι πιο σταθεροποιημενος ο οργανισμός στο βρεφακι!Παίζει ρόλο το ανοσοποιητικο του παιδιού όπως είπε,εάν θηλάζει,το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει και σίγουρα τα καταγεγραμμενα κρούσματα.. Και μάλιστα ανέφερε ότι με την Άννα θα έχουμε δύσκολο έργο!!(επειδή κρατάω τις επιφυλάξεις μου και τα διπλοτσεκαρω ολα) Εγώ λοιπόν σαφώς προβληματιστηκα,γιατί στα αγόρια δεν το έκανα,ούτε μου είπε να το κάνω!Και λέω έτσι και μου ρθει σε 3 μήνες και μου πει να εμβολιασω την μπέμπα θα μου γυρίσει το μάτι.. Στάνταρ.. Γιατί είναι ένα πολύ ισχυρό εμβόλιο..Και αυτό που μου κάνει ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση είναι πχ στη Γερμανία που έχουμε και συγγενείς,ο εμβολιασμός δεν ξεκινά από τόσο μικρή ηλικία όπως εδώ.Συν του ότι με προβλημάτισε αρκετά και μια συζήτηση που είχα με τη διευθύντρια του νηπιαγωγείου που έχει ζήσει χρόνια στην Αμερική και πάνω σε κουβέντα μου είπε το ίδιο.Οτι εκεί δεν ξεκινάνε τα εμβόλια από 2 3 μηνών στα μωρά.. Ότι δεν ενδείκνυνται για το ανοσοποιητικο και ότι εδώ που θεωρουμαστε λιγότερο ανεπτυγμένη χώρα κάνουν τα πειράματα.. Τώρα γιατρός δεν είμαι,αλλά προσπαθώ να ακούσω και τη μια και την άλλη πλευρά!Αλλά πχ το 2019 που είχαμε εξαρση ιλαράς δεν υπήρχε η διαφημιστική καμπάνια για τον εμβολιασμό της σε αντίθεση πχ με το bexsero που έγινε μεγάλη προώθηση.. Και ελάχιστους παιδίατρους θα βρεις,ακόμα και τότε,που να σου έλεγαν μην το κάνεις!Άσχετα που οι παρενεργειες ,όπως μου είχε αναφέρει τότε ο παιδίατρος,ήταν μεγάλες και σημαντικές   ...

Και λέω,το έχετε μήπως συζητήσει με τους παιδιατρους σας όσες έχετε ήδη παιδάκια?Τι σας λένε?Γιατί εγώ η αλήθεια είναι είμαι πολύ διστακτική..

Πολύ ενδιαφέρον ζήτημα. Γενικά το σωστό είναι να ακούμε τον γιατρό, αλλά αν θες για σιγουριά πάρε και δεύτερη κ τρίτη γνώμη. Η σύσταση να γίνεται απο τόσο νωρίς είναι από τον ΠΟΥ? Ή απο εμάς εδώ? Θα ρωτήσω κ γω γνωστούς να δω αν ξέρουν κάτι

πρίν από 7 λεπτά , Anna1986 είπε:

Θυμάμαι κάτι μου έδειχνε σαν 2 τρύπες και ήταν λέει αν κάνει υδρονεφρωση????Κάπως έτσι το είπε.Αν περνάνε τα τσισα του..Γιατί στα  εμβρυακια φαίνεται από ότι είπε.. Αλλά δεν πρέπει να είναι το ίδιο.. 

Όχι αυτό είναι άλλο. Είναι για τα νεφρά αν λειτουργούν σωστά. Σε κάποια μωρά μπορεί να καθυστερήσουν να λειτουργήσουν σωστά και φτιάχνουν μόνα τους αφού γεννηθούν μέσα στο 6μηνο. Έχω αυτή την εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , DepiDukes είπε:

Πολύ ενδιαφέρον ζήτημα. Γενικά το σωστό είναι να ακούμε τον γιατρό, αλλά αν θες για σιγουριά πάρε και δεύτερη κ τρίτη γνώμη. Η σύσταση να γίνεται απο τόσο νωρίς είναι από τον ΠΟΥ? Ή απο εμάς εδώ? Θα ρωτήσω κ γω γνωστούς να δω αν ξέρουν κάτι

Όχι αυτό είναι άλλο. Είναι για τα νεφρά αν λειτουργούν σωστά. Σε κάποια μωρά μπορεί να καθυστερήσουν να λειτουργήσουν σωστά και φτιάχνουν μόνα τους αφού γεννηθούν μέσα στο 6μηνο. Έχω αυτή την εντύπωση.

Ναι είπε ότι πλέον  έχει μπει σαν εμβόλιο στα βιβλιαρια(θα το διαπιστώσω πολύ σύντομα ιδίοις ομμασι!!)Αλλά μου κάνει εντύπωση πραγματικά που το συστήνουν τόσο νωρίς,καθώς από γνωστούς μου που το έχουν κάνει στα παιδάκια τους σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία,μπυ ανέφεραν οι περισσότεροι για ψηλό πυρετό και έντονο πόνο στο χερι(αυτό βέβαια μπορεί να προκύψει και από οποιοδηποτε άλλο εμβολιο)αλλά με προβληματίζει αρκετά.. Σίγουρα θα ρωτήσω και άλλους γιατρούς.. Αν και ο γυναικολόγος μου πχ όταν τον είχα ρωτήσει τότε,μου είπε ότι δεν έχει εμπεριστατωμενη άποψη καθώς ήταν καινούργιο εμβόλιο και καλύτερα να ρωτούσα συγκεκριμένα παιδιατρο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Anna1986 είπε:

Ναι είπε ότι πλέον  έχει μπει σαν εμβόλιο στα βιβλιαρια(θα το διαπιστώσω πολύ σύντομα ιδίοις ομμασι!!)Αλλά μου κάνει εντύπωση πραγματικά που το συστήνουν τόσο νωρίς,καθώς από γνωστούς μου που το έχουν κάνει στα παιδάκια τους σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία,μπυ ανέφεραν οι περισσότεροι για ψηλό πυρετό και έντονο πόνο στο χερι(αυτό βέβαια μπορεί να προκύψει και από οποιοδηποτε άλλο εμβολιο)αλλά με προβληματίζει αρκετά.. Σίγουρα θα ρωτήσω και άλλους γιατρούς.. Αν και ο γυναικολόγος μου πχ όταν τον είχα ρωτήσει τότε,μου είπε ότι δεν έχει εμπεριστατωμενη άποψη καθώς ήταν καινούργιο εμβόλιο και καλύτερα να ρωτούσα συγκεκριμένα παιδιατρο..

Η αδερφή μου σίγουρα το έκανε στην μικρή της, φαντάζομαι και στον μεγάλο, αλλά όχι σε τόσο μικρή ηλικία. Νομίζω ήταν τουλάχιστον 2 χρόνων το παιδι. Και ναι είχε πολύ έντονες παρενέργειες, είχε κάνει πυρετό για αρκετές μέρες κιόλας. Τώρα να το άλλαξαν και να τα βάζουν να τα κάνουν πιο μικρα.. τι να πω κάθε λίγα χρόνια αλλαγές σε τόσα γίνονται, δεν ξέρουμε τι να πιστεύουμε πλέον. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει στον Παναγιώτη, η παιδίατρος μας, ήταν κάθετη. Μου είπε περίμενα πολλά χρόνια, είδα, άκουσα, μελέτησα και το πρώτο παιδί που εμβολιασα ήταν το δικό μου. Την εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια φυσικά, είναι και ογκολόγος στο Παίδων, εμπιστεύομαι βαθειά και την κρίση και τις γνώσεις της. Έχουμε κάνει τις δύο πρώτες δόσεις και τον Νοέμβριο θα κάνει την τρίτη. Εμένα πχ δεν έκανε καθόλου συμπτώματα. Την 2η μερα είχε λίγη υπνηλία, οκ, και ένα γρομπαλακι στο μπούτι που έμεινε μεν ένα μήνα, αλλά δεν ήταν επίπονο. Παιδί φίλης μου πρήστηκε το χεράκι αλλά τίποτα σπουδαίο. Η κάθε μία καλό είναι να εμπιστευτεί τον δικό της γιατρό γιατί για κάποιο λόγο τους διαλέξαμε. Επίσης να πω ότι 5 χρόνια στην ιατρική είναι πάρα πολύς καιρός για να υπάρχουν εξελίξεις, αλλαγές και οι απαραίτητες μελέτες περιπτώσεων! ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, marpi91 είπε:

Εγώ το έχω κάνει στον Παναγιώτη, η παιδίατρος μας, ήταν κάθετη. Μου είπε περίμενα πολλά χρόνια, είδα, άκουσα, μελέτησα και το πρώτο παιδί που εμβολιασα ήταν το δικό μου. Την εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια φυσικά, είναι και ογκολόγος στο Παίδων, εμπιστεύομαι βαθειά και την κρίση και τις γνώσεις της. Έχουμε κάνει τις δύο πρώτες δόσεις και τον Νοέμβριο θα κάνει την τρίτη. Εμένα πχ δεν έκανε καθόλου συμπτώματα. Την 2η μερα είχε λίγη υπνηλία, οκ, και ένα γρομπαλακι στο μπούτι που έμεινε μεν ένα μήνα, αλλά δεν ήταν επίπονο. Παιδί φίλης μου πρήστηκε το χεράκι αλλά τίποτα σπουδαίο. Η κάθε μία καλό είναι να εμπιστευτεί τον δικό της γιατρό γιατί για κάποιο λόγο τους διαλέξαμε. Επίσης να πω ότι 5 χρόνια στην ιατρική είναι πάρα πολύς καιρός για να υπάρχουν εξελίξεις, αλλαγές και οι απαραίτητες μελέτες περιπτώσεων! ☺️

Ναι κ μένα η κολλητή μου που ρώτησα έκανε τη 1η δόση στον δικό της χωρίς κάποια σοβαρή παρενέργεια, όλα κύλησαν καλά. Ισχύει, αφού κυκλοφορεί ήδη 5 χρόνια, θα έχουν προηγηθεί και τα απαραίτητα trials (όχι όπως στον κοβινττ που το τρέξανε να βγει γρήγορα).

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

Ναι είπε ότι πλέον  έχει μπει σαν εμβόλιο στα βιβλιαρια(θα το διαπιστώσω πολύ σύντομα ιδίοις ομμασι!!)Αλλά μου κάνει εντύπωση πραγματικά που το συστήνουν τόσο νωρίς,καθώς από γνωστούς μου που το έχουν κάνει στα παιδάκια τους σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία,μπυ ανέφεραν οι περισσότεροι για ψηλό πυρετό και έντονο πόνο στο χερι(αυτό βέβαια μπορεί να προκύψει και από οποιοδηποτε άλλο εμβολιο)αλλά με προβληματίζει αρκετά.. Σίγουρα θα ρωτήσω και άλλους γιατρούς.. Αν και ο γυναικολόγος μου πχ όταν τον είχα ρωτήσει τότε,μου είπε ότι δεν έχει εμπεριστατωμενη άποψη καθώς ήταν καινούργιο εμβόλιο και καλύτερα να ρωτούσα συγκεκριμένα παιδιατρο..

Εμείς το είχαμε κάνει στους 9 μήνες την πρώτη δόση . Γενικά επειδή προηγούνται αλλά εμβόλια στους δύο μήνες δύσκολο να το κάνεις ταυτόχρονα με κάποιο άλλο.... Οπότε μην σε ανχωνει πρέπει να βρεθεί κάποιο κενό από τα αλλά εμβόλια Κ να στο βάλει. Είναι πάντως απαραίτητο πλέον . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Είμαι καινούρια στο φόρουμ αν κ πολύ καθυστερημένα καθώς έχω πητ 16/11 μπήκα να δω πόσες περιμένουμε μωρακια τον Νοέμβριο! Εγώ για να συστηθώ είμαι η Νικολέτα κ έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών και περιμένω τώρα την 2η κόρη!! 07/10 έχω doppler κ το άγχος μεγάλο καθώς έχω κ ένα μήνα να δω το μωράκι μου...μου δίνει βέβαια κλωτσιές φουλ κ ξέρω πως είναι καλά!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Nikoleta00 είπε:

Γεια σας!! Είμαι καινούρια στο φόρουμ αν κ πολύ καθυστερημένα καθώς έχω πητ 16/11 μπήκα να δω πόσες περιμένουμε μωρακια τον Νοέμβριο! Εγώ για να συστηθώ είμαι η Νικολέτα κ έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών και περιμένω τώρα την 2η κόρη!! 07/10 έχω doppler κ το άγχος μεγάλο καθώς έχω κ ένα μήνα να δω το μωράκι μου...μου δίνει βέβαια κλωτσιές φουλ κ ξέρω πως είναι καλά!! 

Καλωσόρισες Νικολέτα!Με το καλό να υποδεχτείς και το δεύτερο κοριτσάκι σου! Το ότι δηλώνει αισθητά την παρουσία της είναι πολύ θετικό!Και εγώ που είμαι αρκετά αγχώδης,αυτο με καθησυχάζει!Δεν μπορώ να πω!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...