Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , ΧρυσαΜ είπε:

Κάλε μου φάνηκε ότι είδα κάπου να λες για Κυπρο γι αυτό 😂 εντάξει θα γράψω στο πινακάκι 27/11 και όποτε έρθει ❤️

Ο μεγάλος μου ο γιος κόλλησε κόβιντ από το σχολείο. Τέλειο…. Ευτυχώς δεν έχει τίποτα, αν δε μάθαινα ότι υπάρχουν κρούσματα στο σχολείο του δε θα έκανα καμία ενέργεια να το ψάξω. Σημερα έμεινε σπίτι και με βοήθησε να κάνουμε ένα καλό ξεκαθάρισμα στα παιχνίδια, τι μένει, τι πετάμε, τι χαρίζουμε. Δεν τα τελειώσαμε όλα όμως έχουν μείνει κάποια. 
 

Το πρόγραμμα επίσης είχε σφουγγάρισμα και καλό πλύσιμο το μπάνιο, το οποίο από όταν έπαθε η Ιωάννα την ουρολοίμωξη το κάνω μέρα παρά μέρα. 
 

Χρειάζομαι ένα καλό ξεκαθάρισμα στα ρούχα τους αλλά δε μπορώ μόνη μου….. και με πιάνουν τα νεύρα μου που με δυσκολία κάνω τα βασικά. Επίσης παρατηρώ μια αύξηση στα νεύρα μου 😂😂

Εγώ έχω κάθε εβδομάδα καθαρίστρια, και το Σάββατο που μας πέρασε δεν ήρθε γιατί ήταν άρρωστη και σήμερα αναγκαστηκα να τα κάνω μόνη όλα. Ψόφησα, είχα καιρό να κάνω τόσα μαζεμένα, κάνω πάντα λίγα μέσα στην εβδομάδα για συντήρηση αλλά όχι έτσι όλα μαζί. Έχω και αυτον τον πόνο στον αφαλό μετά από λίγη ώρα όρθια που με έχει βασανίσει παρά πολύ τελευταίες μέρες. Ρώτησα τον γιατρό είπε είναι νορμάλ, αλλά με ζοριζει σε ότι κάνω. 

Έφερα και δύο τεράστια πακέτα με ρουχακια από της αδερφής μου και πρέπει να κάνω ξεκαθάρισμα σιγά σιγά. Νεύρα δεν έχω εγώ, αλλά νύστα πολλή ρε παιδί μου. Είχα νεύρα από όταν χάσαμε το σκυλάκι μας, τα οποία ξέχασα μόλις πήραμε το νέο σκύλο παιδί μας πριν λίγες μέρες 😂

Καλα με τον κοβιντ γινεται πανικός!! Ευτυχώς είναι πολύ ελαφριά μορφή οπότε μην ανησυχείς 😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

Εμένα η μαμά μου κάνει το αντίθετο,που επίσης με εκνευρίζει πάρα πολύ!!!!Μπυ λέει συνέχεια,είσαι μια χαρά,έκανες την περιδεση για να εξασφαλίσεις την εγκυμοσύνη!!Πάντα είχες το θέμα με τον τραχηλο και είδες??Χωρίς περιδεση έφτανες τις 38 βδομάδες και τις 39!Δεν έχεις τίποτα!Όλα στο κεφάλι σου είναι!Και η πίεση και οι συσπασεις και όλα!!!Και εγώ εκεί τσιτωνω επίσης!!Και το κλασσικό,άλλες γυναίκες στη θέση σου θα κάθονταν και 9 ολόκληρους μήνες στο κρεβάτι χαρούμενες αν τους έλεγαν ότι θα αποκτήσουν το μωρό τους!Τι να κάνουμε?!Θα κάνεις υπομονή!Δε λέω,της έχω βγάλει την ψυχή,γιατί έρχεται μετά τη δουλειά βάζει πλυντήρια,σιδερωνει,κάνει πάνω τα μπάνια και τα δωμάτια γιατί τα παιδιά μου είναι ζωντοβολα και όσο να ναι είναι και παιδιά οπότε η κατάσταση με το θέμα καθαριότητα ξεφεύγει!Μαγειρεύει 5 φορές την εβδομάδα εκείνη για μας..οπότε της έχει βγει το λάδι!Και είναι και 62 ετών.. 

Αλλά της λέω άσε με να πω τον πόνο μου !!Όχι μου λέει κανένα πόνο δεν έχεις!Στο μεταξύ κάθε,κάθε φορά ο διάλογος κλείνει πολύ συγκεκριμένα!Η μάνα μου εργαζόταν ως μικροβιολογος και όταν ηταν έγκυος σε μένα (χωρίς να το ξέρει ακόμα,ήταν πολύ πολύ αρχη) είχε ένα ατύχημα στο εργαστήριο,τρυπηθηκε και κόλλησε ηπατίτιδα .Νοσηλευόταν 2 μήνες στο νοσοκομείο με ένα σωρό φάρμακα και μετά δεν την αφηναν να σηκώσει καθόλου βάρος και τακτικά επανέλεγχος..Και μάλιστα μου λέει ότι ήταν τόσο σοβαρή η κατάσταση που δεν έδιναν καν σημασία ότι είναι έγκυος!Μια γιατρός κιολας της είχε πει,νέα είσαι,θα κάνεις αλλά παιδιά!Τελικά εγώ γεννήθηκα!Δεν είχαν τότε εκείνους τους υπερηχους και τα σχετικά!Και μου λέει η μαμα μου,με το που σε πήρα στα χέρια μου κοιτούσα το χρώμα σου,δαχτυλακια,χεράκια,ποδια!Όλα καλά φαινοντουσαν!Που να ήξερα ότι σε χτύπησε εσένα στο κεφάλι???🤣🤣

Θα σας ρωτήσω κάτι που μου έχει μπει στο κεφάλι!Μου είπε ο γιατρός το Σάββατο ότι έχω αμνιακο υγρό στα ανώτερα φυσιολογικά όμως.Γιατι τον ρώτησα πως είναι ο πλακουντας,ο τράχηλος και φτάσαμε και στο αμνιακό!Μου είπε όμως δεν έχεις πολυαμνιο.Του λέω μήπως να μην πίνω νερό πολύ??Μου λέει δεν παίζει ρόλο και εκεί μου είπε ότι δε σου είπα ότι έχει πιλυαμνιο!Εμένα λοιπόν τώρα μου κολλησε ότι έχω πολύ αμνιακό υγρό οπότε αν κλωτσάει το μωρό πολύ όπως κάνει,θα μου σπάσουν τα νερα!!Και ενώ θέλω να πιω νερό,φοβάμαι!Από την άλλη επειδή αγχώθηκα και με την πίεση,επειδή τρώω πολύ πολύ λιγότερο,θέλω να πίνω νερό μπας και ξεγελασω την πείνα μου!!

Και διάβασα μέσα στο φόρουμ ότι σε γυναίκες με λίγο αμνιακό συστήνουν την κατανάλωση υγρών και ξεκούραση!!Και λέω,άρα αν πίνεις νερό κάπως αυτό αναπληρώνεται ..οπότε εγώ που έχω,μήπως τελικά δεν κάνει να πιω,για να μην κάνει υπερχείλιση??!🤣🤣🤣

Δεν ξέρω!Αν πάρω πάλι τον γιατρό μου θα με στολίσει!!!

Νομίζω ότι κακώς αγχώνεσαι για τα αμνιακα υγρά. Κι αυτός ο άνθρωπος τι ήθελε και στο είπε ; 😂

πρίν από 13 λεπτά , Nasiad είπε:

Εγώ έχω κάθε εβδομάδα καθαρίστρια, και το Σάββατο που μας πέρασε δεν ήρθε γιατί ήταν άρρωστη και σήμερα αναγκαστηκα να τα κάνω μόνη όλα. Ψόφησα, είχα καιρό να κάνω τόσα μαζεμένα, κάνω πάντα λίγα μέσα στην εβδομάδα για συντήρηση αλλά όχι έτσι όλα μαζί. Έχω και αυτον τον πόνο στον αφαλό μετά από λίγη ώρα όρθια που με έχει βασανίσει παρά πολύ τελευταίες μέρες. Ρώτησα τον γιατρό είπε είναι νορμάλ, αλλά με ζοριζει σε ότι κάνω. 

Έφερα και δύο τεράστια πακέτα με ρουχακια από της αδερφής μου και πρέπει να κάνω ξεκαθάρισμα σιγά σιγά. Νεύρα δεν έχω εγώ, αλλά νύστα πολλή ρε παιδί μου. Είχα νεύρα από όταν χάσαμε το σκυλάκι μας, τα οποία ξέχασα μόλις πήραμε το νέο σκύλο παιδί μας πριν λίγες μέρες 😂

Καλα με τον κοβιντ γινεται πανικός!! Ευτυχώς είναι πολύ ελαφριά μορφή οπότε μην ανησυχείς 😊

Εμείς δεν έχουμε εμβολιαστεί να σου πω την αλήθεια, αλλά όταν είχαμε κολλήσει το περάσαμε πολύ λάιτ. Μια μέρα πυρετό και πόνο στα Κόκκαλα και τέλος.

σχετικα με τη νύστα, μπορείς να κοιμασαι; Βρίσκεις χρόνο;

εγω λέω κάθε μέρα που άφηνα τα παιδιά σχολείο «σήμερα θα κοιμηθώ» αλλά μετά σκεφτόμουν τις δουλειές που έχω και λέω αν δεν τις κάνω εγώ δε θα τις κάνει κανεις, κι αν δεν τις κάνω τώρα μετά θα είναι πιο δύσκολο. 
 

Αλλα νεύρα έχω με τα πάντα, να μην το πλατιασω για θέμα😂

 

@Anna1986 κι εγώ τέτοιες βλακείες ακούω όλη την ώρα. Μη διστάζεις, απαντα! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Νομίζω ότι κακώς αγχώνεσαι για τα αμνιακα υγρά. Κι αυτός ο άνθρωπος τι ήθελε και στο είπε ; 😂

Εμείς δεν έχουμε εμβολιαστεί να σου πω την αλήθεια, αλλά όταν είχαμε κολλήσει το περάσαμε πολύ λάιτ. Μια μέρα πυρετό και πόνο στα Κόκκαλα και τέλος.

σχετικα με τη νύστα, μπορείς να κοιμασαι; Βρίσκεις χρόνο;

εγω λέω κάθε μέρα που άφηνα τα παιδιά σχολείο «σήμερα θα κοιμηθώ» αλλά μετά σκεφτόμουν τις δουλειές που έχω και λέω αν δεν τις κάνω εγώ δε θα τις κάνει κανεις, κι αν δεν τις κάνω τώρα μετά θα είναι πιο δύσκολο. 
 

Αλλα νεύρα έχω με τα πάντα, να μην το πλατιασω για θέμα😂

 

@Anna1986 κι εγώ τέτοιες βλακείες ακούω όλη την ώρα. Μη διστάζεις, απαντα! 

 

Κοιμάμαι σαν το βόδι και δεν προλαβαίνω να κάνω τις δουλειές που θέλω 😂 είμαι σε αναρρωτική εδώ και λίγο καιρό, 15 αρχίζει κ η μητρότητας επίσημα.. Οπότε από χρόνο άλλο τίποτα. Το σκυλί μόνο δύο φορές τη μέρα κάνω μια καλή βόλτα για να περπατάω και λίγο παραπάνω! Πρέπει όμως να στρώνω με τις δουλειές του παιδικού γιατί όπως είπες αν δεν τα κάνω εγώ δεν θα γίνουν από κανέναν, όλοι δουλεύουν και ούτε καν να με βοηθήσουν για παρακίνηση δεν μπορούν! 

Καλά νεύρα είναι λίγο λογικό να έχουμε αφού όσο μεγαλώνει η κοιλιά μεγαλώνει το βάσανο. Εγώ τελευταίες ημέρες ζεσταίνομαι πααρα πολύ. Χθες είχαμε να πάμε σε μια βάφτιση και από τη μια βαφομουν από την άλλη έλιωνε η πούδρα 😂 είπα να κάνω και μαλλί η κακομοίρα, να σταααζει ο ιδρώτας λες και με έβαλες στη σάουνα. Ε πώς να μην έχω νεύρα μετά 😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Anna1986 καλέεε συστήνουν νερό και ξεκούραση για να μην κάνεις συσπάσεις! Η αφυδάτωση δημιουργεί συσπάσεις, οπότε γιααααα να κατεβάζεις τα λίτρα 2-2 παρακαλω!!! Φάε καλά και πιες νερό και υγρά (σου τα λέει τώρα κάποια που δεν πίνω ούτε λίτρο μέσα στη μέρα και με βρίζει ο γιατρός όπου με πετύχει!!!)

Εγώ θα σε προτρέψω να τσιλάρεις και να χαρείς τις 2-3-4 εβδομάδες που έχεις μπροστά σου μέχρι να έρθει το μωράκι σας! Απόλαυσε αυτές τις στιγμές που είναι ακόμα στην κοιλίτσα, χάιδεψε το, μιλα του και άσε το ράμμα και το αμνιακό στη θέση τους!!! Και τα δύο κάνουν τη δουλειά τους! Και την πίεση! Και το ζάχαρο! Και οοοο,τι άλλο σε έχει προβληματίσει σε αυτή την εγκυμοσύνη! Σε λίγο, πολυυύ λίγο χρόνο θα κρατάς ένα υπέροχο πλασματακι αγκαλιά!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Πινακάκι🤰

@Ζαχαρωτο π.η.τ. 30/10, doppler 4/9, it’s a boy🩵, 

@ElriaDim π.η.τ. 10/10 , β επιπέδου 10/6,it’s a boy🩵, 

@DepiDukes π.η.τ. 18/11, β επιπέδου 15/7, it’s a boy🩵, Doppler 2/10

@Nasiad π.η.τ. 10/12, β επιπέδου 6/8,  it’s a boy 🩵, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, Doppler 14/10

@ΧρυσαΜ π.η.τ. 20/11, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο Μητέρα, Doppler 16/10


@Fay_ π.η.τ. 6/12, β επιπέδου 30/7, are two boys🩵🩵, 8/10


@elinamp π.η.τ. 2/11, β επιπέδου 28/6
 

@mary_33 π.η.τ. 27/11, Β επιπέδου 1/8, it’s a boy 🩵, Doppler 2/10

@Little babyπ.η.τ. 19/10, β επιπέδου 21/6, it’s a boy 🩵

@eleni 21π.η.τ. 21/11, β επιπέδου 13/07, it’s a girl🩷, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

@marpi91 π.η.τ. 1/12, επόμενο ραντεβού 3/7, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο ΡΕΑ

Επειδή έχω χαθεί με τις νέες εισαγωγές, όποια θέλει να μπει στο πινακάκι ας μού στείλει σε μήνυμα.

 

@Nasiad από την πρώτη εγκυμοσύνη το πάθαινα αυτό με το στήθος. Εσύ δεν το είχες στην προηγούμενη;

@ΧρυσαΜεγώ κανονικά έχω πητ 30/10 αλλά απλά δεν παίζει!!!!Αντε βαριά βαριά να φτάσω 18/10(που ούτε αυτό το πιστεύω!!!) Πάντως κόβουμε περιδεση λίγο πριν την 38η εβδομάδα,άρα υπολογίζω 14/10 (δε μου έχει πει ακόμα ο γιατρός συγκεκριμένη ημερομηνια)!Και λέω ε πόσο να κρατήσει ο τράχηλος?!Αν και το άλλο σενάριο είναι να σπάσουν εκείνη την ώρα τα νερά και πραγματικά ελπίζω ο τράχηλός μου εκείνη τη στιγμή να λειτουργήσει όπως κάνει πάντα στις αρχές και να εξαλειφθεί ο άτιμος!Γιατί έτσι και σπάσουν τα νερα και αυτός θα μου το παίξει δύσκολος εκείνη τη στιγμή θα πηδηχτω από το παράθυρο!!!!!!!!

@marpi91κοντεύω και από τη μια λέω να χαρώ όσο έμεινε,από την άλλη θέλω τόσο πολύ να τελειώνω γιατί ρε παιδιά κακά τα ψέματα,εμένα προσωπικά καθόλου καθολου δε με αντιπροσωπευει η φραση οτι η περιοδος της εγκυμοσύνης ειναι απο τις ωραιοτερες!!Μου είπε χθες μια πολύ καλή μου φίλη με τέτοια χαρά η κοπέλα ότι έχει θετικό τεστ!!Δεν είναι ούτε 6 εβδομαδων!Και εκείνη τη στιγμή που σκεφτόμουν τις εβδομάδες που εχει ακόμα μπροστά της με έπιασε τέτοιο άγχος,τέτοια ταχυπαλμια ξαφνικά..Βέβαια παίζει ρόλο και πως το περνάει κάθε κοπέλα!Η νύφη μου πχ που εχει πολύ εύκολες εγκυμοσυνες μου λέει θα μπορούσα να είμαι έγκυος κάθε χρόνο.. Εγώ και μόνο που την έβλεπα πέρσι με την κοιλιά να σηκώνει το γιο της φρίκαρα!!Της έλεγα που τον σηκώνεις καλεεε!!Πήγαινε να μαζέψει τραπέζι και της έβαζα χέρι μα καθίσει!Αλλά πραγματικά η κοπέλα μου έλεγε Άννα δε νιώθω τίποτα διαφορετικό!Είμαι όπως πριν απλά έχω κοιλιά!Ε αυτό εγώ δεν μπορώ με τίποτα να το συμμεριστω...γιατί εγώ από τον τρίτο μήνα υποφέρω!!Πηγαίνω στον γιατρό και τρώγομαι για τον παλιοτραχηλο!Αρχικά δηλαδή τρώγομαι μη τυχόν και δω αίμα!Μετά τρώγομαι να έχω καλή α επιπέδου!Και μετά ξεκινάει το τρελό μου βάσανο!!!!Μέχρι τέλους..και συσπασεις εννοείται από την 17η βδομάδα για πλάκα!!Οπότε όχι δε χαίρομαι.. Παιδιά έφτιαξα τη βαλίτσα του μαιευτηριου!Παρήγγειλα πυτζαμες,ρόμπες,παντοφλακια για μέσα,παντοφλακια μπάνιου,εστειλα τον άντρα μου μου πήρε μάσκαρα και κραγιον στο χρώμα του δέρματος λίγο πιο φωτεινό 🤪 για το μαιευτήριο!Και μου λέει,δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά θα πας να γεννήσεις!!Όχι να κάνεις διακοπές!!Αλλά ρε παιδιά εγώ νιώθω ότι θα πάω να ελευθερωθω !!!Και έφτιαξα με τέτοια χαρά αυτή τη βαλίτσα!Και ονειρεύομαι λοιπόν να γεννήσω φυσιολογικά και όσο γουρούνια και να ακούγεται,να πάω να πάρω έναν καφέ και να τον πιω με την ησυχία μου χωρίς άγχος!!!!!Ότι εχω πλέον το μωρό,είναι καλά και ούτε νωρίτερα θα έρθει,ούτε κάτι θα πάθει μέσα στην κοιλιά μου,ούτε τίποτα!Ακριβώς το ίδιο είχα και στις αλλες εγκυμοσυνες!Δε με ξέρετε.. ίσως ακούγομαι πολύ εγωίστρια αλλά πραγματικά όσο κυοφορω έχω μόνο άγχος.. Τώρα που κοντεύω λέω οκ..λιγότεροι κίνδυνοι!Αλλά και πάλι σκέφτομαι διαφορα !Όταν γέννησα το πρώτο μωρό ήρθε ο γιατρός αμέσως που τελείωσε τα καθέκαστα εκεί κάτω να με φιλήσει και να με συγχαρει!Και μου λέει,πως νιώθεις λοιπόν??Έχεις το μωρό σου!Τι σκέφτεσαι τώρα?Είδες που πήγαν όλα καλά??Και του λέω να σας πω ειλικρινά τι ακριβώς σκέφτομαι??Ότι απόψε το βράδυ,θα είναι το πρώτο βράδυ μετά από 9 μήνες που θα κοιμηθώ ήσυχη!!!!Επειδή θα ανοίξω τα μάτια μου και θα το δω δίπλα μου!!Αυτό ακριβώς του είπα.. 

Σχετικά με το νερό όντως έχω παρατηρήσει ότι όταν πίνω αρκετά βοηθάει στις συσπασεις!Παίρνω βέβαια ακόμα μαγνησιο και utrogestan..Μέχρι το άλλο σ/κ μου είπε utrogestan!Μαγνησιο είπε να σταματήσω κανονικά.. αλλά δεν παίζει!Και στις άλλες 2 το σταματούσα 37η..Απλά τώρα έχει κατέβει το μωρό,νιώθω ότι είναι χαμηλά και ώρες ώρες ειδικά όταν κουνιέται τόσο πολύ λέω πάει!Τώρα θα σπάσει το σάκο!!😅😅Αλλά πονάω πλέον πάρα πολύ και στα κόκαλα ειδικά κάτω.Αν ξαπλώσω στο πλάι και πάω να αλλάξω πλευρό???Πεθαίνω!Είναι λες και μουδιαζει η περιοχή αλλά με πόνο ταυτόχρονα!Καλά,αν έχω και κύστη γεμάτη????Ουουου....Όταν σηκώνομαι,ειδικά τη νύχτα προς νερού μου ,μέχρι να πάω ως το μπάνιο νιώθω σα να κάνει συσπαση δυνατή!Και με το που αδειάσω είμαι οκ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Nasiadεγώ πάλι ενώ ερχόταν κοπέλα μια φορά την εβδομάδα,απογοητευτηκα πάρα πολύ γιατί πήρα χαμπαρι(βασικά η μαμά μου και ο άντρας μου) ότι απο τότε που έκανα την περιδεση και δεν μπορούσα να ανέβω τις σκάλες,έκανε στον όροφο ούτε κάν όσα βλέπει η πεθερά..Υποτίθεται σιδερωνε πετσέτες και σεντόνια..Ε όταν μου κατέβασε η μαμά το καλάθι με τα "σιδερωμενα" ,αν αυτή τα σιδερωνε ,άλλο τόσο και εγώ είμαι η Ανδριάνα Λίμα!Μιλάμε οκ..κοροϊδία.. Τα μπάνια πάνω υποτίθεται τα έκανε και αυτά.. ούτε χλωρίνη έβαζε ούτε τίποτα.. Στο παιδικό δωμάτιο των αγοριών έχει έναν ημιόροφο και έχει μια ξύλινη σκάλα για να ανέβεις πάνω.. Ήρθε η κοπέλα Τρίτη και Τετάρτη ήρθε η μαμά μου!Και με το swiffer απλά πέρασε τη σκάλα..Οκ..όταν το είδα φρίκαρα.Στο μπάνιο που χρησιμοποιώ εγώ της λέω πάντα να κάνει την καμπίνα με σφουγγαράκι να φεύγουν τα άλατα. Ναι,ναι ξέρω,ξέρω.. Ουτε καν....Ε τα πήρα κρανίο και εγώ οπότε τωρα ψάχνω άλλη κοπέλα!Δεν είχα ποτέ βοήθεια,πάντα το μάζευα όλο μόνη μου και ας μου έβγαινε η γλώσσα!Τώρα με την κατάσταση δεν μπορώ!Αλλά όχι και να με θεωρει η άλλη χαζή και να κάνει τα πάνω πάνω.. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2024 at 12:05 ΜΜ, Nasiad είπε:

Καλημέραα! Εγώ πάλι δεν είμαι καθόλου πρωινό τύπος και ξύπνησα 11+ και σήμερα. 

Αυτές τις μέρες κάπως άρχισα να σκέφτομαι ότι πρέπει σύντομα να ετοιμάσω κ εγώ το δωμάτιο γιατί λεω πες ότι έρχεται νωρίτερα το μωρό, που θα μπει; Έφερα χθες από την αποθήκη της μαμάς μου όλα τα ρουχακια που ταιριάζουν ηλικιακά για το μωρό και πήγαμε όσα είχαμε εδώ κοριτσίστικα. Ευτυχώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχαμε κάτσει με την αδερφή μου και τα βάλαμε όλα ανά ηλικία και χωριστά κορίτσι και αγόρι άρα απλά πήραμε τις σωστές σακούλες. Λεω από αύριο να αρχίσω τα πλυντήρια σιγα σιγά. Έχω ήδη την συρταριερα μισογεμάτη απο ρουχακια που είναι unisex και ήταν ήδη πλυμμενα και σιδερωμενα αλλά πέρυσι, αλλά λέω κ εκείνα να τα πατήσω τουλάχιστον ένα σίδερο έτσι για αποστείρωση μιας και πέρασε καιρός. 

@DepiDukes έχω μεγάλο θέμα με δερματίτιδα που μόλις λίγο αγχωθω γεμίζω κοκκινίλες όπου μπορεί να φανταστεί ανθρώπος και φαγουριζουν τραγικα. Με παρακολουθεί φυσικά δερματολόγος και έχω μια κρέμα που βάζω όταν φτάνω να μην αντέχω. Προσπαθώ να μην βάζω συχνά γιατί έχει και την κορτιζόνη της και αν και η δερματολόγος είπε ότι είναι οκ για την εγκυμοσύνη, εγώ πάλι προσπαθώ να την αποφεύγω. Συνήθως βγάζω στο πρόσωπο, στη μέσα πλευρά από τους αγκωνες, κάτω και στα πλάγια από το στήθος. Φυσικά αν δεν το συμμαζέψω μετά βγάζω όπου ναναι από μασχάλες μέχρι και γόνατα 😂

Πωπω μεγάλο ζόρι!! Να φανταστώ το καλοκαίρι κ η ζέστη σε χειροτερεύουν ε? Χειμώνα είσαι καλύτερα?

On 29/9/2024 at 7:13 ΠΜ, Anna1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Είμαι πολύ πρωινός τύπος εγώ!!🤪🤪Ξυπνάω πουρνο πουρνο ειδικά αν έχω ξαπλώσει πριν τις 11!Χθες με πήρε κατά τις 11 ,ξύπνησα 12 για την επίσκεψη στην τουαλέτα και μετά άλλες 2 φορές μέσα στη νύχτα.. 🤪🤪Δεν έχω χειρότερο!!Ευτυχώς δε ζορίζομαι με αϋπνίες στις εγκυμοσυνες μου,επειδή το έχω ακούσει από πολλές γυναίκες!Πέφτω μπαμ και κάτω και ξεραινομαι !Ακόμα και αν έχω κοιμηθεί και την 1.5 ωρίτσα μου το μεσημεροαπογευμα!!Ελπίζω να συνεχιστεί έτσι  η ρουτίνα του βραδινου ύπνου και μετά την έλευση της μπεμπας !!Δεν είχα ζοριστεί καθόλου με το πρώτο,κοιμόταν σερί μετά από ένα μήνα σίγουρα!Ήταν τότε που έχασε και βάρος και επειδή αναγκαστικά εισήγαγα μπιμπερο(έδινα 4 των 80 μέσα στη μερα) το τελευταίο γεύμα του με μπιμπερό ήταν στις 9 το βράδυ!Οπότε έχω την αίσθηση ότι βάραινε και τον κρατούσε.. Στο δεύτερο τελικά δε ζορίστηκα τώρα που το σκέφτομαι,αν με ρωτούσε τότε κάποιος έλεγα ότι δεν κοιμάται!!🤣🤣Ο κακομοίρης μέχρι 9 μηνών ξυπνουσε 11 τη νύχτα,2 και 5.25(αυτό το 5.25 με τρελαινε που δεν ξέρω πως στο καλό το έκανε ήταν νταν!!!) θηλαζε περίπου 20 λεπτά και κοιμόταν!!Εγώ στα κάγκελα!!Το μωρό ξυπνάει 3 φορές μέσα στη νύχτα!!Μα καλή μα χρυσή μου να μου λέει ο παιδίατρος είναι νορμάλ αυτο ,μακάρι όλα τα μωρά να ήταν έτσι ήσυχα!!Εγώ όμως που είχα μάθει από το πρώτο το 9 με 9 μου φαινόταν τρελό!!!Ώσπου γεννήθηκε η ανηψια μου και να μου λέει η νύφη μου ξυπνάει από τις 2 Κλαίει,τσιριζει ως τις 6 σα να το σφάζουν και 8 είναι στο πόδι!!Έχει πάει πλέον 18 μηνών το παιδί και ακόμα καλά κρατάει η αϋπνία!!Οπότε λεω πλέον Άννα μη μιλάς καθόλου,γιατί θα δεις τι εστι αϋπνία αν συνεχίσεις την γκρινια!!Ελπίζω και η μπέμπα να βγει όπως τα άλλα 2 λοιπόν!!Ειδικά σαν το 2ο που κοιμόταν σερί και 3ωρο μέσα στη μέρα ως τα 4 έτη!!Βέβαια αυτός όλη μέρα κάποια σκανταλια θα σκαρφιζοταν αλλά στους ύπνους δεν τον πιάνεις!!Φτου φτου!!!Ο μεγάλος έκανε 2 ύπνους από όσο θυμάμαι,έναν 11 με 12 και ο 2ος ήταν 2ωρος!Αλλά αργότερα!Ώσπου έκοψε τον πρωινό όταν λίγο ξεπεταχτηκε και κρατησε το μεσημεριανό αλλά έκανε 2.5ωρο!Και θα κρατήσω το πρόγραμμα και τώρα όσο γίνεται γιατί είδα ότι λειτουργεί 100% η ρουτίνα !!Και στα 2 τα έβαζα καρότσι,έκανα δουλειές και αυτά παρατηρούσαν το πήγαινε έλα και νανι!!Μετά το έτος,τα πήγαινα κρεβατάκι με το αρκουδάκι που είχαν,φτιάχναμε το σπιτάκι (ήθελε πάντα ο μικρός μου να του βάζω ένα σεντονακι με αστεράκια από πάνω σαν σκεπαστρο)και έφευγα!Μέσα σε 10 λεπτά μαξ πήγαινα να τσεκάρω και κοιμόταν!Αλλά ακόμα και στη μαμά μου να κοιμόταν ήταν αυστηρά η οδηγία αυτή!Όχι χέρια!!!Ελπίζω να πιάσει και εδώ!!!!🙏🙏🙏

Εγώ έχω κάτι αυπνίες αλλα πλέον δε με ενοχλεί γιατί σταμάτησα δουλειά κ απλά κοιμάμαι πιο πολύ το πρωί 😊 

Ωραίοι οι δικοί σου!! Μακάρι κ εμένα να βγει έτσι cool στον ύπνο. Τυχερά είναι αυτά θαρρώ 😋

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , DepiDukes είπε:

Πωπω μεγάλο ζόρι!! Να φανταστώ το καλοκαίρι κ η ζέστη σε χειροτερεύουν ε? Χειμώνα είσαι καλύτερα?

Εγώ έχω κάτι αυπνίες αλλα πλέον δε με ενοχλεί γιατί σταμάτησα δουλειά κ απλά κοιμάμαι πιο πολύ το πρωί 😊 

Ωραίοι οι δικοί σου!! Μακάρι κ εμένα να βγει έτσι cool στον ύπνο. Τυχερά είναι αυτά θαρρώ 😋

Εγώ από εκεί που έλεγα δεν έχω αϋπνίες,σηκώθηκα κλασσικά να πάω για 2η φορα προς νερού μου και δε μου κολλάει ύπνος με τίποτα!!!Και μπήκα στο φόρουμ να χαζέψω!7 θα είμαι στο πόδι,γιατί ξυπνάνε τα καμάρια μου όποτε τους φτιάχνω ταπερ για το σχολείο!!🤪🤪😅 Ναι ήταν βολικοι με τον ύπνο και έχουν παραμείνει ευτυχώς!!

πρίν από 1 λεπτό , Anna1986 είπε:

Εγώ από εκεί που έλεγα δεν έχω αϋπνίες,σηκώθηκα κλασσικά να πάω για 2η φορα προς νερού μου και δε μου κολλάει ύπνος με τίποτα!!!Και μπήκα στο φόρουμ να χαζέψω!7 θα είμαι στο πόδι,γιατί ξυπνάνε τα καμάρια μου όποτε τους φτιάχνω ταπερ για το σχολείο!!🤪🤪😅 Ναι ήταν βολικοι με τον ύπνο και έχουν παραμείνει ευτυχώς!!

Τώρα που το σκέφτομαι πάντως επειδή κοντεύω,το άγχος μου από κόκκινο που βαράει συνήθως 😅😅 έχει φτάσει κατηγορία μπορντοροδοκοκκινο!!Οπότε γι 'αυτό δε μου κολλάει ύπνος σήμερα λογικά..🤔🤔Γιατί με το που γύρισα από το μπάνιο και ξάπλωσα στο πλάι με κλωτσουσε φουλ η μπέμπα και οι αντανάκλαση γινόταν κάτω χαμηλά,αγχώθηκα και γύρισα ανάσκελα!Αλλά έτσι μάλλον με ενοχλεί το διάφραγμα γιατί αναπνέω πιο δύσκολα!Πάρε το αυγό και κουρεφ το!!!!!Άρχισα μετά να σκέφτομαι τι μου μένει να βάλω στη βαλίτσα για το μαιευτήριο,μετά άρχισα να σκέφτομαι τις μέρες που θα λείπω πως θα τακτοποιήσω τα παιδιά,ε και τώρα κάνω παρέα στην κουκουβάγια απέναντι!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Νομίζω ότι κακώς αγχώνεσαι για τα αμνιακα υγρά. Κι αυτός ο άνθρωπος τι ήθελε και στο είπε ; 😂

Εμείς δεν έχουμε εμβολιαστεί να σου πω την αλήθεια, αλλά όταν είχαμε κολλήσει το περάσαμε πολύ λάιτ. Μια μέρα πυρετό και πόνο στα Κόκκαλα και τέλος.

σχετικα με τη νύστα, μπορείς να κοιμασαι; Βρίσκεις χρόνο;

εγω λέω κάθε μέρα που άφηνα τα παιδιά σχολείο «σήμερα θα κοιμηθώ» αλλά μετά σκεφτόμουν τις δουλειές που έχω και λέω αν δεν τις κάνω εγώ δε θα τις κάνει κανεις, κι αν δεν τις κάνω τώρα μετά θα είναι πιο δύσκολο. 
 

Αλλα νεύρα έχω με τα πάντα, να μην το πλατιασω για θέμα😂

 

@Anna1986 κι εγώ τέτοιες βλακείες ακούω όλη την ώρα. Μη διστάζεις, απαντα! 

 

Αυτό με τα νεύρα το χω κ γω. Όχι μόνιμα, αλλα γενικά εκνευρίζομαι με το παραμικρό 😅 

Κ γω έχω φουλ δουλειές κορίτσια. Συμμαζεύω ακόμα όλο το σπίτι μετά από βαψίματα και μαστόρους. Γι αυτό δεν έχω μπει στη διαδικασία να πάρω ακόμα πράγματα για το μικρό. Μόνο ότι μου φέρνει η κολλητή μου, να 'ναι καλά!

6 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

@ΧρυσαΜεγώ κανονικά έχω πητ 30/10 αλλά απλά δεν παίζει!!!!Αντε βαριά βαριά να φτάσω 18/10(που ούτε αυτό το πιστεύω!!!) Πάντως κόβουμε περιδεση λίγο πριν την 38η εβδομάδα,άρα υπολογίζω 14/10 (δε μου έχει πει ακόμα ο γιατρός συγκεκριμένη ημερομηνια)!Και λέω ε πόσο να κρατήσει ο τράχηλος?!Αν και το άλλο σενάριο είναι να σπάσουν εκείνη την ώρα τα νερά και πραγματικά ελπίζω ο τράχηλός μου εκείνη τη στιγμή να λειτουργήσει όπως κάνει πάντα στις αρχές και να εξαλειφθεί ο άτιμος!Γιατί έτσι και σπάσουν τα νερα και αυτός θα μου το παίξει δύσκολος εκείνη τη στιγμή θα πηδηχτω από το παράθυρο!!!!!!!!

@marpi91κοντεύω και από τη μια λέω να χαρώ όσο έμεινε,από την άλλη θέλω τόσο πολύ να τελειώνω γιατί ρε παιδιά κακά τα ψέματα,εμένα προσωπικά καθόλου καθολου δε με αντιπροσωπευει η φραση οτι η περιοδος της εγκυμοσύνης ειναι απο τις ωραιοτερες!!Μου είπε χθες μια πολύ καλή μου φίλη με τέτοια χαρά η κοπέλα ότι έχει θετικό τεστ!!Δεν είναι ούτε 6 εβδομαδων!Και εκείνη τη στιγμή που σκεφτόμουν τις εβδομάδες που εχει ακόμα μπροστά της με έπιασε τέτοιο άγχος,τέτοια ταχυπαλμια ξαφνικά..Βέβαια παίζει ρόλο και πως το περνάει κάθε κοπέλα!Η νύφη μου πχ που εχει πολύ εύκολες εγκυμοσυνες μου λέει θα μπορούσα να είμαι έγκυος κάθε χρόνο.. Εγώ και μόνο που την έβλεπα πέρσι με την κοιλιά να σηκώνει το γιο της φρίκαρα!!Της έλεγα που τον σηκώνεις καλεεε!!Πήγαινε να μαζέψει τραπέζι και της έβαζα χέρι μα καθίσει!Αλλά πραγματικά η κοπέλα μου έλεγε Άννα δε νιώθω τίποτα διαφορετικό!Είμαι όπως πριν απλά έχω κοιλιά!Ε αυτό εγώ δεν μπορώ με τίποτα να το συμμεριστω...γιατί εγώ από τον τρίτο μήνα υποφέρω!!Πηγαίνω στον γιατρό και τρώγομαι για τον παλιοτραχηλο!Αρχικά δηλαδή τρώγομαι μη τυχόν και δω αίμα!Μετά τρώγομαι να έχω καλή α επιπέδου!Και μετά ξεκινάει το τρελό μου βάσανο!!!!Μέχρι τέλους..και συσπασεις εννοείται από την 17η βδομάδα για πλάκα!!Οπότε όχι δε χαίρομαι.. Παιδιά έφτιαξα τη βαλίτσα του μαιευτηριου!Παρήγγειλα πυτζαμες,ρόμπες,παντοφλακια για μέσα,παντοφλακια μπάνιου,εστειλα τον άντρα μου μου πήρε μάσκαρα και κραγιον στο χρώμα του δέρματος λίγο πιο φωτεινό 🤪 για το μαιευτήριο!Και μου λέει,δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά θα πας να γεννήσεις!!Όχι να κάνεις διακοπές!!Αλλά ρε παιδιά εγώ νιώθω ότι θα πάω να ελευθερωθω !!!Και έφτιαξα με τέτοια χαρά αυτή τη βαλίτσα!Και ονειρεύομαι λοιπόν να γεννήσω φυσιολογικά και όσο γουρούνια και να ακούγεται,να πάω να πάρω έναν καφέ και να τον πιω με την ησυχία μου χωρίς άγχος!!!!!Ότι εχω πλέον το μωρό,είναι καλά και ούτε νωρίτερα θα έρθει,ούτε κάτι θα πάθει μέσα στην κοιλιά μου,ούτε τίποτα!Ακριβώς το ίδιο είχα και στις αλλες εγκυμοσυνες!Δε με ξέρετε.. ίσως ακούγομαι πολύ εγωίστρια αλλά πραγματικά όσο κυοφορω έχω μόνο άγχος.. Τώρα που κοντεύω λέω οκ..λιγότεροι κίνδυνοι!Αλλά και πάλι σκέφτομαι διαφορα !Όταν γέννησα το πρώτο μωρό ήρθε ο γιατρός αμέσως που τελείωσε τα καθέκαστα εκεί κάτω να με φιλήσει και να με συγχαρει!Και μου λέει,πως νιώθεις λοιπόν??Έχεις το μωρό σου!Τι σκέφτεσαι τώρα?Είδες που πήγαν όλα καλά??Και του λέω να σας πω ειλικρινά τι ακριβώς σκέφτομαι??Ότι απόψε το βράδυ,θα είναι το πρώτο βράδυ μετά από 9 μήνες που θα κοιμηθώ ήσυχη!!!!Επειδή θα ανοίξω τα μάτια μου και θα το δω δίπλα μου!!Αυτό ακριβώς του είπα.. 

Σχετικά με το νερό όντως έχω παρατηρήσει ότι όταν πίνω αρκετά βοηθάει στις συσπασεις!Παίρνω βέβαια ακόμα μαγνησιο και utrogestan..Μέχρι το άλλο σ/κ μου είπε utrogestan!Μαγνησιο είπε να σταματήσω κανονικά.. αλλά δεν παίζει!Και στις άλλες 2 το σταματούσα 37η..Απλά τώρα έχει κατέβει το μωρό,νιώθω ότι είναι χαμηλά και ώρες ώρες ειδικά όταν κουνιέται τόσο πολύ λέω πάει!Τώρα θα σπάσει το σάκο!!😅😅Αλλά πονάω πλέον πάρα πολύ και στα κόκαλα ειδικά κάτω.Αν ξαπλώσω στο πλάι και πάω να αλλάξω πλευρό???Πεθαίνω!Είναι λες και μουδιαζει η περιοχή αλλά με πόνο ταυτόχρονα!Καλά,αν έχω και κύστη γεμάτη????Ουουου....Όταν σηκώνομαι,ειδικά τη νύχτα προς νερού μου ,μέχρι να πάω ως το μπάνιο νιώθω σα να κάνει συσπαση δυνατή!Και με το που αδειάσω είμαι οκ..

Όντως έχει τα άγχη της η εγκυμοσύνη..εγώ μέχρι τη β επιπέδου ήμουν πολύ στην τσίτα, γιατί ήθελα να δω ότι όντως είναι όλα καλά (δε μου φτανε ο τροφοβλάστης). Γενικά όμως αν εξαιρέσεις το άγχος και εγώ δεν έχω τίποτα, μόνο μια κοιλιά, την οποία την ξεχνάω κ αυτή μερικές φορές😅 Τώρα κάπως που χω φτάσει στς 33 βδομάδες κ μεγαλώνει πιο πολύ, αρχίζω να ψιλοζορίζομαι, αλλά σε πολύ νορμάλ επίπεδα.

5 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

@Nasiadεγώ πάλι ενώ ερχόταν κοπέλα μια φορά την εβδομάδα,απογοητευτηκα πάρα πολύ γιατί πήρα χαμπαρι(βασικά η μαμά μου και ο άντρας μου) ότι απο τότε που έκανα την περιδεση και δεν μπορούσα να ανέβω τις σκάλες,έκανε στον όροφο ούτε κάν όσα βλέπει η πεθερά..Υποτίθεται σιδερωνε πετσέτες και σεντόνια..Ε όταν μου κατέβασε η μαμά το καλάθι με τα "σιδερωμενα" ,αν αυτή τα σιδερωνε ,άλλο τόσο και εγώ είμαι η Ανδριάνα Λίμα!Μιλάμε οκ..κοροϊδία.. Τα μπάνια πάνω υποτίθεται τα έκανε και αυτά.. ούτε χλωρίνη έβαζε ούτε τίποτα.. Στο παιδικό δωμάτιο των αγοριών έχει έναν ημιόροφο και έχει μια ξύλινη σκάλα για να ανέβεις πάνω.. Ήρθε η κοπέλα Τρίτη και Τετάρτη ήρθε η μαμά μου!Και με το swiffer απλά πέρασε τη σκάλα..Οκ..όταν το είδα φρίκαρα.Στο μπάνιο που χρησιμοποιώ εγώ της λέω πάντα να κάνει την καμπίνα με σφουγγαράκι να φεύγουν τα άλατα. Ναι,ναι ξέρω,ξέρω.. Ουτε καν....Ε τα πήρα κρανίο και εγώ οπότε τωρα ψάχνω άλλη κοπέλα!Δεν είχα ποτέ βοήθεια,πάντα το μάζευα όλο μόνη μου και ας μου έβγαινε η γλώσσα!Τώρα με την κατάσταση δεν μπορώ!Αλλά όχι και να με θεωρει η άλλη χαζή και να κάνει τα πάνω πάνω.. 

Έλεος!!! Απαράδεκτη!! 

πρίν από 38 λεπτά , Anna1986 είπε:

Εγώ από εκεί που έλεγα δεν έχω αϋπνίες,σηκώθηκα κλασσικά να πάω για 2η φορα προς νερού μου και δε μου κολλάει ύπνος με τίποτα!!!Και μπήκα στο φόρουμ να χαζέψω!7 θα είμαι στο πόδι,γιατί ξυπνάνε τα καμάρια μου όποτε τους φτιάχνω ταπερ για το σχολείο!!🤪🤪😅 Ναι ήταν βολικοι με τον ύπνο και έχουν παραμείνει ευτυχώς!!

Τώρα που το σκέφτομαι πάντως επειδή κοντεύω,το άγχος μου από κόκκινο που βαράει συνήθως 😅😅 έχει φτάσει κατηγορία μπορντοροδοκοκκινο!!Οπότε γι 'αυτό δε μου κολλάει ύπνος σήμερα λογικά..🤔🤔Γιατί με το που γύρισα από το μπάνιο και ξάπλωσα στο πλάι με κλωτσουσε φουλ η μπέμπα και οι αντανάκλαση γινόταν κάτω χαμηλά,αγχώθηκα και γύρισα ανάσκελα!Αλλά έτσι μάλλον με ενοχλεί το διάφραγμα γιατί αναπνέω πιο δύσκολα!Πάρε το αυγό και κουρεφ το!!!!!Άρχισα μετά να σκέφτομαι τι μου μένει να βάλω στη βαλίτσα για το μαιευτήριο,μετά άρχισα να σκέφτομαι τις μέρες που θα λείπω πως θα τακτοποιήσω τα παιδιά,ε και τώρα κάνω παρέα στην κουκουβάγια απέναντι!

Αυτό με το ανάσκελα και το διάφραγμα, πότε άρχισε να σε πιάνει?? Εμένα ακόμα δε με έχει πιάσει και το εκμεταλεύομαι με το να ξαπλώνω ανάσκελα (πάντα ετσι κοιμόμουν), αν κ διάβασα τις προάλλες ότι δε πρέπει καθόλου ανάσκελα στο 3ο τρίμηνο και το χω έννοια τώρα. 

Μη τα σκέφτεσαι, τα έχεις όλα έτοιμα, όλα θα πάνε καλά. Έχεις και τον άντρα σου και τη μαμά σου που θα φροντίσουν εκείνοι τα μικρά όσο είσαι μέσα. Χαλάρωσε ❤ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, DepiDukes είπε:

Αυτό με τα νεύρα το χω κ γω. Όχι μόνιμα, αλλα γενικά εκνευρίζομαι με το παραμικρό 😅 

Κ γω έχω φουλ δουλειές κορίτσια. Συμμαζεύω ακόμα όλο το σπίτι μετά από βαψίματα και μαστόρους. Γι αυτό δεν έχω μπει στη διαδικασία να πάρω ακόμα πράγματα για το μικρό. Μόνο ότι μου φέρνει η κολλητή μου, να 'ναι καλά!

Όντως έχει τα άγχη της η εγκυμοσύνη..εγώ μέχρι τη β επιπέδου ήμουν πολύ στην τσίτα, γιατί ήθελα να δω ότι όντως είναι όλα καλά (δε μου φτανε ο τροφοβλάστης). Γενικά όμως αν εξαιρέσεις το άγχος και εγώ δεν έχω τίποτα, μόνο μια κοιλιά, την οποία την ξεχνάω κ αυτή μερικές φορές😅 Τώρα κάπως που χω φτάσει στς 33 βδομάδες κ μεγαλώνει πιο πολύ, αρχίζω να ψιλοζορίζομαι, αλλά σε πολύ νορμάλ επίπεδα.

Έλεος!!! Απαράδεκτη!! 

Αυτό με το ανάσκελα και το διάφραγμα, πότε άρχισε να σε πιάνει?? Εμένα ακόμα δε με έχει πιάσει και το εκμεταλεύομαι με το να ξαπλώνω ανάσκελα (πάντα ετσι κοιμόμουν), αν κ διάβασα τις προάλλες ότι δε πρέπει καθόλου ανάσκελα στο 3ο τρίμηνο και το χω έννοια τώρα. 

Μη τα σκέφτεσαι, τα έχεις όλα έτοιμα, όλα θα πάνε καλά. Έχεις και τον άντρα σου και τη μαμά σου που θα φροντίσουν εκείνοι τα μικρά όσο είσαι μέσα. Χαλάρωσε ❤ 

Καλημέρα!!Αυτό με το διάφραγμα άρχισε να με ενοχλεί περισσότερο απο τον 7ο,αλλά είμαι σίγουρη ότι παίζουν ρόλο τα κιλά που έχω πάρει!!Γιατί έχω πάρει πολλα(18 την τελευταία φορά που ζυγιστηκα..!!).Αλλά ανέκαθεν κοιμόμουν στο πλάι,απλά τώρα επειδή πονάω τόσο στα κόκαλα κάτω και κυρίως επειδή με το που ξαπλώσω στο πλάι το μωρό κάνει σαν τρελό πραγματικά,άρχισα να ξαπλώνω ανάσκελα!Με τις συσπασεις το απέφευγα,γιατί ειδικά ανάσκελα,εγώ τουλάχιστον είχα περισσότερες,ενώ στο πλάι ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα!Ειδικά τότε πριν την περιδεση που για 3 μέρες είχα έντονους πόνους και δεν ξέρω και γω πόσες συσπασεις σε μια ώρα,δεν έπαιζε με τίποτα να κοιμηθώ ανάσκελα!!!

Ναι,η κοπέλα ήταν απαράδεκτη όσο δεν πάει!Αλλά επειδή μένω πιο αποκεντρωμενα,δεν είναι εύκολο να βρω..Από την αρχή είχε δώσει κάποια δείγματα,αλλά επειδή είχα ανάγκη δεν έδινα τόση σημασία!Την πρώτη φορά που ήρθε,έχω ένα δωμάτιο κάτω στον όροφο και το έχω βαφτίσει "παιχνιδοδωματιο" επειδή έχει τα παιχνίδια τους και παιζουν εκει(λέμε τώρα 😅😅,γιατί τα δικά μου παιζουν ακόμα και στον πάγκο της κουζίνας).Και τα Χριστούγεννα τους είχα βάλει κάτι αυτοκόλλητα στο παράθυρο!Όταν πέρασαν οι γιορτές δεν ήθελαν τα μικρά να τα βγάλω!!Οπότε τα αφήσαμε,αλλά αυτά με τον καιρό βεντουζαραν τόσο που δύσκολα έβγαιναν!Πήρα λοιπόν το πιστολάκι και με ζεστό αέρα τα έκανα και ξεκολλησα τα κάτω κάτω!Όσα ήταν ψηλά λέω θα έρθει η κοπέλα θα τα κάνει!!Και την πρώτη μέρα που ήρθε επειδή έκανε παράθυρα,έκανε και αυτό!Στο μεταξύ είχα αφήσει το πιστολάκι δίπλα και της λέω αυτό και αυτό!!Παιδιά δεν ξέρω πραγματικά με τι στο καλό τα έβγαλε,ο άντρας μου λέει με μαχαίρι, εγώ πιστεύω ακόμα και με την τραχεια πλευρά του σφουγγαριου αλλά τα τζάμια τα κατέστρεψε!!!Έχω 11 σημαδια ξυσμενα!Και καπάκι εκείνη τη μέρα κάνει τα παράθυρα στο σαλόνι και έχω κάτω από ένα παράθυρο,ένα σώμα καλοριφέρ μακρόστενο!Αυτή αντί να βάλει σκάλα,πάτησε εκεί!Αυτό είναι μικρό,μου το είχαν ήδη κάπως ξεχαρβιλωσει τα παιδιά επειδή έπαιζαν εκεί,ε πήγε εκείνη να πλυνει το παράθυρο και προφανως(γιατί είχα ανέβει πάνω να μην την ενοχλώ εγώ η χαζή να νιώθει πιο άνετα να δουλέψει!!!)πάτησε πάνω στο σώμα και όχι στο σκαλάκι που της έδωσα!!Και ξαφνικά άρχισε να φωναζει:γέμισε νερά το σαλόνι!!!Κατεβαίνω κάτω,και όντως το σαλόνι γεμάτο νερά!!Σοκ εγώ!!Και να μην μπορώ αρχικά να καταλάβω τι στο καλό έγινε!Ώσπου είδα ότι η σωλήνα με τα νερά έβγαζε φουλ!!!Ο άντρας μου να λείπει στη δουλειά,ευτυχώς πήρα τον μπαμπά μου και ήρθε αλλιώς οοοολο το νερό που υπήρχε στο σύστημα θα έβγαινε στο σαλόνι και όχι μόνο!Και το τρελό???Δεν το παραδέχτηκε ότι ανέβηκε στο σώμα και έγινε αυτό!!Τελοσπαντων!Τώρα το θέμα μου είναι ότι δε βρίσκω και πραγματικά επικρατεί ένας χαμός!Την κουζίνα τη φέρνω βόλτα!Πάνω όλο τον όροφο έρχεται η μαμά μου να σιδερωσει και να πλυνει,τον κάνει!Αλλά εδώ και στον κάτω γίνεται της τρελής το πανηγύρι!!Ξεσκόνισμα και τέτοια κάνω!Θα κάνω και το μπάνιο εδώ!Αλλά κάτω να κατέβω δεν μπορώ,γιατί έχει σκαλες(και τις αποφεύγω όπως ο διαολος το λιβάνι!!!) Ούτε πάνω πάω!!Είμαι στον όροφο και με πιανει τέτοια λύσσα που δεν μπορώ να τα φέρω βόλτα όπως έκανα!!Αφού με πειράζει ο άντρας μου και λέει τις προάλλες στο φίλο του:Α η Άννα το πρώτο πράγμα που θα κάνει όταν γυρίσει από το μαιευτήριο είναι να πάρει αγκαλιά τη σκούπα και τη σφουγγαριστρα!!Της έλειψαν πααααρα πολύ!!😅😅😅

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

@Nasiadεγώ πάλι ενώ ερχόταν κοπέλα μια φορά την εβδομάδα,απογοητευτηκα πάρα πολύ γιατί πήρα χαμπαρι(βασικά η μαμά μου και ο άντρας μου) ότι απο τότε που έκανα την περιδεση και δεν μπορούσα να ανέβω τις σκάλες,έκανε στον όροφο ούτε κάν όσα βλέπει η πεθερά..Υποτίθεται σιδερωνε πετσέτες και σεντόνια..Ε όταν μου κατέβασε η μαμά το καλάθι με τα "σιδερωμενα" ,αν αυτή τα σιδερωνε ,άλλο τόσο και εγώ είμαι η Ανδριάνα Λίμα!Μιλάμε οκ..κοροϊδία.. Τα μπάνια πάνω υποτίθεται τα έκανε και αυτά.. ούτε χλωρίνη έβαζε ούτε τίποτα.. Στο παιδικό δωμάτιο των αγοριών έχει έναν ημιόροφο και έχει μια ξύλινη σκάλα για να ανέβεις πάνω.. Ήρθε η κοπέλα Τρίτη και Τετάρτη ήρθε η μαμά μου!Και με το swiffer απλά πέρασε τη σκάλα..Οκ..όταν το είδα φρίκαρα.Στο μπάνιο που χρησιμοποιώ εγώ της λέω πάντα να κάνει την καμπίνα με σφουγγαράκι να φεύγουν τα άλατα. Ναι,ναι ξέρω,ξέρω.. Ουτε καν....Ε τα πήρα κρανίο και εγώ οπότε τωρα ψάχνω άλλη κοπέλα!Δεν είχα ποτέ βοήθεια,πάντα το μάζευα όλο μόνη μου και ας μου έβγαινε η γλώσσα!Τώρα με την κατάσταση δεν μπορώ!Αλλά όχι και να με θεωρει η άλλη χαζή και να κάνει τα πάνω πάνω.. 

Καλά τραγική ξεκάθαρα! Και δεν είναι και εύκολο να βρεις καλή είναι η αλήθεια, κ εγώ άλλαξα δύο τρεις στην αρχή.  Αυτήν την έχω κάπου 1,5 χρόνο, έρχεται και τα κάνει όλα να λάμπουν. Μέσα σε 3-4 ώρες κάνει μέχρι και φωτιστικά και πόρτες και συμμαζευει και ότι βρει και απλώνει και πλυντήρια και ότι άλλο βρει μπροστά της. Φυσικά έχουμε μικρό σπίτι 88τμ αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ καλή. Δίνω ένα 20€ την εβδομάδα και δεν έχω να σκέφτομαι τίποτα. Ενδιάμεσα κάνω κουζίνα μπάνιο φυσικά για συντήρηση και καμιά σκούπα και το σπίτι είναι πάντα καθαρό. 

Πάντως κ εγώ που είχα και έχω εξαιρετικές εγκυμοσύνες, χωρίς προβλήματα όπως ζαλάδες εμετούς κτλ θα μπορούσα να είμαι έγκυος για πάντα. Το θεωρώ τέλειο όλο αυτό πραγματικά, κι ας είχα μια τραγική εμπειρία, κι ας έχω τώρα να τρυπιεμαι πρωί βράδυ και να εχω το άγχος του υψηλού κινδυνου. Και δεν νιώθω σαν να πρέπει να μην κάνω πράγματα. Είναι πχ η αδερφή μου λίγο υπερβολική, πάω να σκύψω "μην σκύβεις" πάω να κουβαλήσω κάτι "άστο άστο εσύ". Ώπα ρε παιδί μου δεν είμαστε ανάπηρες ξαφνικά. Όλοι λένε να κάνουμε ότι κάναμε πριν χωρίς υπερβολές, γιατί να μην σκύψω 😂 Πάω το σκυλί βόλτα κάθε μέρα δύο φορές, πως θα μαζέψω δηλαδή τις ακαθαρσίες, δεν μαζεύονται δια μαγείας 😂😂 Είναι λίγο πως το βλέπει φυσικά ο καθένας. Απλά εγώ το βλέπω ότι αν υπερβάλλουμε είναι χειρότερο. Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα τα πάντα όλα, μέχρι και μηχανάκι οδηγούσα μέχρι τον 6ο μήνα. Και τελικά τι έγινε; Έφτιαξα μια κοριτσάρα σχεδόν 4 κιλα και την έχασα από άσχετα πράγματα. Εννοώ ότι είτε προσέχα σε σκυψιματα κτλ είτε όχι το κακό θα γινόταν από αλλού. Άρα αν κάτσω να σκάσω και τώρα για όλα αυτά θα με μαζεύουν από ψυχιατρικές 😂

Α είδα που λέγατε για το πώς ξαπλώνουμε. Το ανάσκελα απαγορεύεται γιατί κάτι πιέζει το μωρό επίσης όχι μόνο το διάφραγμα. Κ εμένα με βολεύει και γυρνάω για λίγο για ξεκούραση αλλά κοιτάω να κοιμάμαι από αριστερά που λένε, ούτως η άλλως κυρίως έτσι κοιμόμουν. Μέσα στη νύχτα γυρνάω λίγο από δεξιά και ξανά πίσω. Πριν μεγαλώσει τόσο η κοιλιά γυρναγα μέσα στη νύχτα μόνη μου ανάσκελα, αλλά μόλις μπήκα στον 7ο αρχισα να το έχω στο νου μου και δεν το κάνω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Καλά τραγική ξεκάθαρα! Και δεν είναι και εύκολο να βρεις καλή είναι η αλήθεια, κ εγώ άλλαξα δύο τρεις στην αρχή.  Αυτήν την έχω κάπου 1,5 χρόνο, έρχεται και τα κάνει όλα να λάμπουν. Μέσα σε 3-4 ώρες κάνει μέχρι και φωτιστικά και πόρτες και συμμαζευει και ότι βρει και απλώνει και πλυντήρια και ότι άλλο βρει μπροστά της. Φυσικά έχουμε μικρό σπίτι 88τμ αλλά και πάλι είναι πάρα πολύ καλή. Δίνω ένα 20€ την εβδομάδα και δεν έχω να σκέφτομαι τίποτα. Ενδιάμεσα κάνω κουζίνα μπάνιο φυσικά για συντήρηση και καμιά σκούπα και το σπίτι είναι πάντα καθαρό. 

Πάντως κ εγώ που είχα και έχω εξαιρετικές εγκυμοσύνες, χωρίς προβλήματα όπως ζαλάδες εμετούς κτλ θα μπορούσα να είμαι έγκυος για πάντα. Το θεωρώ τέλειο όλο αυτό πραγματικά, κι ας είχα μια τραγική εμπειρία, κι ας έχω τώρα να τρυπιεμαι πρωί βράδυ και να εχω το άγχος του υψηλού κινδυνου. Και δεν νιώθω σαν να πρέπει να μην κάνω πράγματα. Είναι πχ η αδερφή μου λίγο υπερβολική, πάω να σκύψω "μην σκύβεις" πάω να κουβαλήσω κάτι "άστο άστο εσύ". Ώπα ρε παιδί μου δεν είμαστε ανάπηρες ξαφνικά. Όλοι λένε να κάνουμε ότι κάναμε πριν χωρίς υπερβολές, γιατί να μην σκύψω 😂 Πάω το σκυλί βόλτα κάθε μέρα δύο φορές, πως θα μαζέψω δηλαδή τις ακαθαρσίες, δεν μαζεύονται δια μαγείας 😂😂 Είναι λίγο πως το βλέπει φυσικά ο καθένας. Απλά εγώ το βλέπω ότι αν υπερβάλλουμε είναι χειρότερο. Εγώ και στην πρώτη εγκυμοσύνη έκανα τα πάντα όλα, μέχρι και μηχανάκι οδηγούσα μέχρι τον 6ο μήνα. Και τελικά τι έγινε; Έφτιαξα μια κοριτσάρα σχεδόν 4 κιλα και την έχασα από άσχετα πράγματα. Εννοώ ότι είτε προσέχα σε σκυψιματα κτλ είτε όχι το κακό θα γινόταν από αλλού. Άρα αν κάτσω να σκάσω και τώρα για όλα αυτά θα με μαζεύουν από ψυχιατρικές 😂

Α είδα που λέγατε για το πώς ξαπλώνουμε. Το ανάσκελα απαγορεύεται γιατί κάτι πιέζει το μωρό επίσης όχι μόνο το διάφραγμα. Κ εμένα με βολεύει και γυρνάω για λίγο για ξεκούραση αλλά κοιτάω να κοιμάμαι από αριστερά που λένε, ούτως η άλλως κυρίως έτσι κοιμόμουν. Μέσα στη νύχτα γυρνάω λίγο από δεξιά και ξανά πίσω. Πριν μεγαλώσει τόσο η κοιλιά γυρναγα μέσα στη νύχτα μόνη μου ανάσκελα, αλλά μόλις μπήκα στον 7ο αρχισα να το έχω στο νου μου και δεν το κάνω. 

Πωπω!!!Η κοπέλα που περιγράφεις είναι όνειρο θερινής νυκτός!!!!😅😅😅Εμένα ερχόταν 1 φορά την εβδομάδα και έπαιρνε 10 ευρώ την ώρα.. Πόρτες???Έπρεπε  να το πω!!Και αντε και το έλεγα!Αν το θυμόταν!!Εδώ μπροστά μου έκανε της εισόδου μόνο απέξω!Και της λέω,ξέχασες να κάνεις από μέσα!!!Και καθόταν ένα 5ωρο!Στάνταρ!!Και αν της έλεγα πχ θέλω παράθυρα πανω κάτω,μπάνια πάνω κάτω (είναι 3) το κάτω κάτω όροφο δεν της τον ζητούσα,σκούπισμα,σφουγγαρισμα,ξεσκόνισμα (πλυντήρια δεν εβαζε) σιδέρωμα ζητούσα,έλεγε αααα ή θα κάνω τα παράθυρα πάνω ή τα κατω,όχι όλα μαζί.. Και έβλεπε ότι είμαι ανεκτικη,οπότε μετά πήρε πολύ αέρα...Και παρατήρησα πχ κατεβαινε κατω και ήταν 1 το μεσημέρι και το τραβούσε μέχρι της 2 (1 ώρα δηλαδή να σκουπίσει και να σφουγγαρισει 100 τετραγωνικά????) Καθόταν πάνω την περισσότερη ώρα(που εκεί είναι πιο μικρός ο όροφος),γιατί δεν μπορούσα να ελέγξω!

Τελοσπαντων!Τη θυμήθηκα και συγχιστηκα μεσημεριατικα !!!!!Το θέμα είναι ότι τώρα πάλι ψάχνω.. και αντε να βρω μια νορμάλ κοπέλα!Γιατί δεν παίζει να ξαναγίνει λάστιχο!3 παιδιά,δραστηριότητες,σπίτι,σκυλί!!Με το 2ο παιδί τα είδα όλα!Τώρα πλέον το απενοχοποιησα και λέω,οκ,χρειάζομαι βοήθεια!Κακό δεν είναι!Για τα βαριά!Να κάνει η κοπέλα παραθυρα που εμένα μου παίρνει 2 μέρες να τα τελειώσω ,οπότε με το μωρό κιόλας....Να σιδερωσει λίγο,μπάνια με το που γεννήσω τα κάνω και μόνη μου,ε και να κάνει και ένα σκούπισμα,σφπυγφαρισμα!Και θα διατηρώ εγώ την καθαριότητα μέσα στην εβδομάδα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Anna1986 είπε:

@ΧρυσαΜεγώ κανονικά έχω πητ 30/10 αλλά απλά δεν παίζει!!!!Αντε βαριά βαριά να φτάσω 18/10(που ούτε αυτό το πιστεύω!!!) Πάντως κόβουμε περιδεση λίγο πριν την 38η εβδομάδα,άρα υπολογίζω 14/10 (δε μου έχει πει ακόμα ο γιατρός συγκεκριμένη ημερομηνια)!Και λέω ε πόσο να κρατήσει ο τράχηλος?!Αν και το άλλο σενάριο είναι να σπάσουν εκείνη την ώρα τα νερά και πραγματικά ελπίζω ο τράχηλός μου εκείνη τη στιγμή να λειτουργήσει όπως κάνει πάντα στις αρχές και να εξαλειφθεί ο άτιμος!Γιατί έτσι και σπάσουν τα νερα και αυτός θα μου το παίξει δύσκολος εκείνη τη στιγμή θα πηδηχτω από το παράθυρο!!!!!!!!

@marpi91κοντεύω και από τη μια λέω να χαρώ όσο έμεινε,από την άλλη θέλω τόσο πολύ να τελειώνω γιατί ρε παιδιά κακά τα ψέματα,εμένα προσωπικά καθόλου καθολου δε με αντιπροσωπευει η φραση οτι η περιοδος της εγκυμοσύνης ειναι απο τις ωραιοτερες!!Μου είπε χθες μια πολύ καλή μου φίλη με τέτοια χαρά η κοπέλα ότι έχει θετικό τεστ!!Δεν είναι ούτε 6 εβδομαδων!Και εκείνη τη στιγμή που σκεφτόμουν τις εβδομάδες που εχει ακόμα μπροστά της με έπιασε τέτοιο άγχος,τέτοια ταχυπαλμια ξαφνικά..Βέβαια παίζει ρόλο και πως το περνάει κάθε κοπέλα!Η νύφη μου πχ που εχει πολύ εύκολες εγκυμοσυνες μου λέει θα μπορούσα να είμαι έγκυος κάθε χρόνο.. Εγώ και μόνο που την έβλεπα πέρσι με την κοιλιά να σηκώνει το γιο της φρίκαρα!!Της έλεγα που τον σηκώνεις καλεεε!!Πήγαινε να μαζέψει τραπέζι και της έβαζα χέρι μα καθίσει!Αλλά πραγματικά η κοπέλα μου έλεγε Άννα δε νιώθω τίποτα διαφορετικό!Είμαι όπως πριν απλά έχω κοιλιά!Ε αυτό εγώ δεν μπορώ με τίποτα να το συμμεριστω...γιατί εγώ από τον τρίτο μήνα υποφέρω!!Πηγαίνω στον γιατρό και τρώγομαι για τον παλιοτραχηλο!Αρχικά δηλαδή τρώγομαι μη τυχόν και δω αίμα!Μετά τρώγομαι να έχω καλή α επιπέδου!Και μετά ξεκινάει το τρελό μου βάσανο!!!!Μέχρι τέλους..και συσπασεις εννοείται από την 17η βδομάδα για πλάκα!!Οπότε όχι δε χαίρομαι.. Παιδιά έφτιαξα τη βαλίτσα του μαιευτηριου!Παρήγγειλα πυτζαμες,ρόμπες,παντοφλακια για μέσα,παντοφλακια μπάνιου,εστειλα τον άντρα μου μου πήρε μάσκαρα και κραγιον στο χρώμα του δέρματος λίγο πιο φωτεινό 🤪 για το μαιευτήριο!Και μου λέει,δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά θα πας να γεννήσεις!!Όχι να κάνεις διακοπές!!Αλλά ρε παιδιά εγώ νιώθω ότι θα πάω να ελευθερωθω !!!Και έφτιαξα με τέτοια χαρά αυτή τη βαλίτσα!Και ονειρεύομαι λοιπόν να γεννήσω φυσιολογικά και όσο γουρούνια και να ακούγεται,να πάω να πάρω έναν καφέ και να τον πιω με την ησυχία μου χωρίς άγχος!!!!!Ότι εχω πλέον το μωρό,είναι καλά και ούτε νωρίτερα θα έρθει,ούτε κάτι θα πάθει μέσα στην κοιλιά μου,ούτε τίποτα!Ακριβώς το ίδιο είχα και στις αλλες εγκυμοσυνες!Δε με ξέρετε.. ίσως ακούγομαι πολύ εγωίστρια αλλά πραγματικά όσο κυοφορω έχω μόνο άγχος.. Τώρα που κοντεύω λέω οκ..λιγότεροι κίνδυνοι!Αλλά και πάλι σκέφτομαι διαφορα !Όταν γέννησα το πρώτο μωρό ήρθε ο γιατρός αμέσως που τελείωσε τα καθέκαστα εκεί κάτω να με φιλήσει και να με συγχαρει!Και μου λέει,πως νιώθεις λοιπόν??Έχεις το μωρό σου!Τι σκέφτεσαι τώρα?Είδες που πήγαν όλα καλά??Και του λέω να σας πω ειλικρινά τι ακριβώς σκέφτομαι??Ότι απόψε το βράδυ,θα είναι το πρώτο βράδυ μετά από 9 μήνες που θα κοιμηθώ ήσυχη!!!!Επειδή θα ανοίξω τα μάτια μου και θα το δω δίπλα μου!!Αυτό ακριβώς του είπα.. 

Σχετικά με το νερό όντως έχω παρατηρήσει ότι όταν πίνω αρκετά βοηθάει στις συσπασεις!Παίρνω βέβαια ακόμα μαγνησιο και utrogestan..Μέχρι το άλλο σ/κ μου είπε utrogestan!Μαγνησιο είπε να σταματήσω κανονικά.. αλλά δεν παίζει!Και στις άλλες 2 το σταματούσα 37η..Απλά τώρα έχει κατέβει το μωρό,νιώθω ότι είναι χαμηλά και ώρες ώρες ειδικά όταν κουνιέται τόσο πολύ λέω πάει!Τώρα θα σπάσει το σάκο!!😅😅Αλλά πονάω πλέον πάρα πολύ και στα κόκαλα ειδικά κάτω.Αν ξαπλώσω στο πλάι και πάω να αλλάξω πλευρό???Πεθαίνω!Είναι λες και μουδιαζει η περιοχή αλλά με πόνο ταυτόχρονα!Καλά,αν έχω και κύστη γεμάτη????Ουουου....Όταν σηκώνομαι,ειδικά τη νύχτα προς νερού μου ,μέχρι να πάω ως το μπάνιο νιώθω σα να κάνει συσπαση δυνατή!Και με το που αδειάσω είμαι οκ..

Λοιπόν, επειδή μπορεί να μην τα έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματα από την αρχή (λογικό) είμασταν εξ αρχής το πιο προβληματικό γκρουπ, όλες στις αρχές είχαμε εγκυμοσύνες περίεργες, εγώ δε το ένα πρόβλημα πίσω από το άλλο. Δεν απόλαυσα ούτε στιγμή. Τη φίλη σου την καταλαβαίνω, ο γιατρός μού έλεγε συνέχεια να μην κάνω αυτά που κάνω αλλά του είπα «γιατρέ η καθημερινότητά μου είναι αυτή, δε γίνεται να την αλλάξω, αν μπορέσει να κρατηθεί το μωρό έχει καλώς, αλλιώς δεν πειράζει,δε μπορώ έχοντας ήδη τρία παιδιά δε γίνεται να τα αφήσω όλα πίσω». 
Και φυσικά δε θα σε χαρακτηρίσω ως εγωίστρια από τη στιγμή που με συγκίνηση σκέφτομαι τη στιγμή που θα στρίψω το πρώτο μου τσιγάρο 😂

Απλα ξέρετε τι με στεναχωρεί; Ότι είναι η περίοδος που υποτίθεται ότι πρέπει να «με προσέχουν» και παρ´ολ´αυτα δε με αφήνουν να ηρεμήσω. Και μετά θα γεννήσω και πιστεύω θα είναι σε φάση «τώρα γέννησες μπορείς να κανεις πράγματα». Νταξει φταίω κι εγώ που τους δείχνω ότι είμαι διαθέσιμη, αλλά τι να κάνω, αν τους πω ότι ξέρετε κάτι; Πρέπει να είμαι σε ένα κρεβάτι όλη μέρα, το μόνο που θα γίνει είναι να δημιουργηθεί περισσότερη ένταση γιατί το σπίτι θα γίνει ρημαδιό

Πινακάκι🤰

@Ζαχαρωτο π.η.τ. 30/10, doppler 4/9, it’s a boy🩵, 

@ElriaDim π.η.τ. 10/10 , β επιπέδου 10/6,it’s a boy🩵, 

@DepiDukes π.η.τ. 18/11, β επιπέδου 15/7, it’s a boy🩵, Doppler 2/10

@Nasiad π.η.τ. 10/12, β επιπέδου 6/8,  it’s a boy 🩵, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, Doppler 14/10

@ΧρυσαΜ π.η.τ. 20/11, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο Μητέρα, Doppler 16/10


@Fay_ π.η.τ. 6/12, β επιπέδου 30/7, are two boys🩵🩵, 8/10


@elinamp π.η.τ. 2/11, β επιπέδου 28/6
 

@mary_33 π.η.τ. 27/11, Β επιπέδου 1/8, it’s a boy 🩵, Doppler 2/10

@Little babyπ.η.τ. 19/10, β επιπέδου 21/6, it’s a boy 🩵

@eleni 21π.η.τ. 21/11, β επιπέδου 13/07, it’s a girl🩷, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

@marpi91 π.η.τ. 1/12, επόμενο ραντεβού 3/7, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο ΡΕΑ
 

@Anna1986 π.η.τ. 30/10

 

@Anna1986 θύμισέ μου τις υπόλοιπες πληροφορίες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Anna1986 είπε:

Πωπω!!!Η κοπέλα που περιγράφεις είναι όνειρο θερινής νυκτός!!!!😅😅😅Εμένα ερχόταν 1 φορά την εβδομάδα και έπαιρνε 10 ευρώ την ώρα.. Πόρτες???Έπρεπε  να το πω!!Και αντε και το έλεγα!Αν το θυμόταν!!Εδώ μπροστά μου έκανε της εισόδου μόνο απέξω!Και της λέω,ξέχασες να κάνεις από μέσα!!!Και καθόταν ένα 5ωρο!Στάνταρ!!Και αν της έλεγα πχ θέλω παράθυρα πανω κάτω,μπάνια πάνω κάτω (είναι 3) το κάτω κάτω όροφο δεν της τον ζητούσα,σκούπισμα,σφουγγαρισμα,ξεσκόνισμα (πλυντήρια δεν εβαζε) σιδέρωμα ζητούσα,έλεγε αααα ή θα κάνω τα παράθυρα πάνω ή τα κατω,όχι όλα μαζί.. Και έβλεπε ότι είμαι ανεκτικη,οπότε μετά πήρε πολύ αέρα...Και παρατήρησα πχ κατεβαινε κατω και ήταν 1 το μεσημέρι και το τραβούσε μέχρι της 2 (1 ώρα δηλαδή να σκουπίσει και να σφουγγαρισει 100 τετραγωνικά????) Καθόταν πάνω την περισσότερη ώρα(που εκεί είναι πιο μικρός ο όροφος),γιατί δεν μπορούσα να ελέγξω!

Τελοσπαντων!Τη θυμήθηκα και συγχιστηκα μεσημεριατικα !!!!!Το θέμα είναι ότι τώρα πάλι ψάχνω.. και αντε να βρω μια νορμάλ κοπέλα!Γιατί δεν παίζει να ξαναγίνει λάστιχο!3 παιδιά,δραστηριότητες,σπίτι,σκυλί!!Με το 2ο παιδί τα είδα όλα!Τώρα πλέον το απενοχοποιησα και λέω,οκ,χρειάζομαι βοήθεια!Κακό δεν είναι!Για τα βαριά!Να κάνει η κοπέλα παραθυρα που εμένα μου παίρνει 2 μέρες να τα τελειώσω ,οπότε με το μωρό κιόλας....Να σιδερωσει λίγο,μπάνια με το που γεννήσω τα κάνω και μόνη μου,ε και να κάνει και ένα σκούπισμα,σφπυγφαρισμα!Και θα διατηρώ εγώ την καθαριότητα μέσα στην εβδομάδα!

Εμένα η δικιά μου κανονικά παίρνει 7 την ώρα αλλά επειδή έρχεται κάθε εβδομάδα παίρνει 5. Βέβαια και λιγότερο να κάτσει εγώ κάτω από 20 δεν της δίνω ποτέ γιατί τα αξίζει. Η γυναίκα δεν υπάρχει. Αν έχω ρούχα απλωμένα τα μαζεύει και τα τακτοποιεί, αλλάζει σεντόνια, ριχτάρια κτλ. Πλένει μπαλόνια, φωτιστικά και πόρτες ντουλάπια κάθε φορά, ανοίγει καθαρίζει το ψυγείο. Μέχρι και την άμμο του γάτου καθαρίζει. Τρέμω μην μας παρατήσει που θα βρω τέτοια άλλη να είναι τόσο καλή 😂 εσύ φυσικά έχεις και μεγάλο σπίτι οπότε θέλεις μια να έχεις πολύ καλή οργανωτική ικανότητα για να το βάζει σε σωστή τάξη, είναι πιο δύσκολο είναι η αλήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Λοιπόν, επειδή μπορεί να μην τα έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματα από την αρχή (λογικό) είμασταν εξ αρχής το πιο προβληματικό γκρουπ, όλες στις αρχές είχαμε εγκυμοσύνες περίεργες, εγώ δε το ένα πρόβλημα πίσω από το άλλο. Δεν απόλαυσα ούτε στιγμή. Τη φίλη σου την καταλαβαίνω, ο γιατρός μού έλεγε συνέχεια να μην κάνω αυτά που κάνω αλλά του είπα «γιατρέ η καθημερινότητά μου είναι αυτή, δε γίνεται να την αλλάξω, αν μπορέσει να κρατηθεί το μωρό έχει καλώς, αλλιώς δεν πειράζει,δε μπορώ έχοντας ήδη τρία παιδιά δε γίνεται να τα αφήσω όλα πίσω». 
Και φυσικά δε θα σε χαρακτηρίσω ως εγωίστρια από τη στιγμή που με συγκίνηση σκέφτομαι τη στιγμή που θα στρίψω το πρώτο μου τσιγάρο 😂

Απλα ξέρετε τι με στεναχωρεί; Ότι είναι η περίοδος που υποτίθεται ότι πρέπει να «με προσέχουν» και παρ´ολ´αυτα δε με αφήνουν να ηρεμήσω. Και μετά θα γεννήσω και πιστεύω θα είναι σε φάση «τώρα γέννησες μπορείς να κανεις πράγματα». Νταξει φταίω κι εγώ που τους δείχνω ότι είμαι διαθέσιμη, αλλά τι να κάνω, αν τους πω ότι ξέρετε κάτι; Πρέπει να είμαι σε ένα κρεβάτι όλη μέρα, το μόνο που θα γίνει είναι να δημιουργηθεί περισσότερη ένταση γιατί το σπίτι θα γίνει ρημαδιό

 

Πινακάκι🤰

@Ζαχαρωτο π.η.τ. 30/10, doppler 4/9, it’s a boy🩵, 

@ElriaDim π.η.τ. 10/10 , β επιπέδου 10/6,it’s a boy🩵, 

@DepiDukes π.η.τ. 18/11, β επιπέδου 15/7, it’s a boy🩵, Doppler 2/10

@Nasiad π.η.τ. 10/12, β επιπέδου 6/8,  it’s a boy 🩵, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, Doppler 14/10

@ΧρυσαΜ π.η.τ. 20/11, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο Μητέρα, Doppler 16/10


@Fay_ π.η.τ. 6/12, β επιπέδου 30/7, are two boys🩵🩵, 8/10


@elinamp π.η.τ. 2/11, β επιπέδου 28/6
 

@mary_33 π.η.τ. 27/11, Β επιπέδου 1/8, it’s a boy 🩵, Doppler 2/10

@Little babyπ.η.τ. 19/10, β επιπέδου 21/6, it’s a boy 🩵

@eleni 21π.η.τ. 21/11, β επιπέδου 13/07, it’s a girl🩷, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

@marpi91 π.η.τ. 1/12, επόμενο ραντεβού 3/7, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο ΡΕΑ
 

@Anna1986 π.η.τ. 30/10

 

@Anna1986 θύμισέ μου τις υπόλοιπες πληροφορίες 

Ξέρεις υπάρχει μια παροιμια που λέει "το παιδί που δεν κλαίει μένει πάντα νηστικο"!Αυτό μου ήρθε στο μυαλό όταν είπες ότι είσαι διαθέσιμη κτλ.Δεν είπε κανείς να έχεις μια χαρά εγκυμοσύνη και να είσαι αραχτη και να διαταζεις!Αλλά εφόσον υπάρχει θέμα,ναι,να κάνουν όλοι πίσω και να σε βοηθήσουν,όπως και να ακούγεται αυτό.Η αλήθεια είναι δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή το φορουμ,οπότε δεν έχω δει τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπισες,αλλά εφόσον σου είπε ο γιατρός σου ξεκούραση,αυτό θα έπρεπε να πράξεις κατ'εμε!Και εγώ δεν είχα στο πρόγραμμα την εγκυμοσύνη αυτή!Ουρανοκατεβατη ήρθε!Ο άντρας μου δεν μπορώ να πω ότι πέταξε στα σύννεφα (είχε ακόμα νωπές τις μνήμες από τις άλλες 2 😅😅) ακόμα και η μαμά μου δεν μπορώ να πω ότι ήταν μέσα στην τρελή χαρά!Από τον πρώτο υπέρηχο ο γιατρός με προειδοποίηση,ότι αυτή τη φορά κατά πάσα πιθανότητα θα προβούμε σε προληπτική περιδεση!Και από εκεί που είχα το πηγαινελα των παιδιών,σχολεία,δραστηριότητες,τη δουλειά (δουλεύω σεζόν,αλλά είναι δική μας οπότε οκ),σπίτι,είπα αυτή τη φορά θα προσεξουν οι άλλοι εμενα!Τόσο καιρό όταν τρέχουμε για όλους είναι οκ!Σε κανέναν δεν κακοφαινεται,αντίθετα το θεωρούν και δεδομένο.Ε λοιπόν είπα και εγώ σε όλους ότι για 4 μηνες(έκανα στον 5ο την περιδεση),θα τρέξουν οι άλλοι για μένα!Και όχι έτσι επειδή μου καπνισε,αλλά αφού υπάρχει αυτό στη μέση,εγώ θα προσέξω όσο δεν πάει!Και πραγματικά είχα τον μπαμπά μου που όλο το καλοκαίρι πήγαινε τα μικρά μπάνιο,η μαμά μαγειρευε(1 φορά την εβδομάδα η πεθερά και 1 ο άντρας μου),πήρα κοπέλα για τις δουλειές και τη δουλειά την έκανα όσο γινόταν από το σπίτι!Αλλά ξεκαθάρισα εξαρχής και στον άντρα μου,ότι όσο και να του κακοφαινεται που είμαι καναπέ όλη την ώρα,αυτό έχω τώρα και τέλος!Και μπορεί όλοι να βαρυγκομισαν αρχικά αλλά μια χαρά λειτούργησε όλο αυτό!Δε γίνεται εμείς να μπορούμε πάντα και όταν εμείς χρειαστούμε κάτι να νιώθουμε και υποχρέωση!Εχω πέρσι ένα μήνα και βάλε φιλοξένησα στο σπίτι τον πεθερο μου γιατί γεννησε η αδερφή του άντρα μου και πήγε η μαμά τους Γερμανία!Και τον πεθερο και το σκυλί τους!Ο πεθερός σημειωτέον με βαρύ εγκεφαλικό!Να παίρνει σωστά τα φάρμακα και τα συναφή!Εννοείται δεν είπα κουβέντα!Γιατί καταλαβαίνω!Ε τώρα αν μου έλεγε κάποιος το παραμικρό,θα γινόμουν τούρμπο!

Πητ έχω 30/10,Ιασώ,κοριτσάκι!!!!!😊😊😊

1 hour ago, Nasiad είπε:

Εμένα η δικιά μου κανονικά παίρνει 7 την ώρα αλλά επειδή έρχεται κάθε εβδομάδα παίρνει 5. Βέβαια και λιγότερο να κάτσει εγώ κάτω από 20 δεν της δίνω ποτέ γιατί τα αξίζει. Η γυναίκα δεν υπάρχει. Αν έχω ρούχα απλωμένα τα μαζεύει και τα τακτοποιεί, αλλάζει σεντόνια, ριχτάρια κτλ. Πλένει μπαλόνια, φωτιστικά και πόρτες ντουλάπια κάθε φορά, ανοίγει καθαρίζει το ψυγείο. Μέχρι και την άμμο του γάτου καθαρίζει. Τρέμω μην μας παρατήσει που θα βρω τέτοια άλλη να είναι τόσο καλή 😂 εσύ φυσικά έχεις και μεγάλο σπίτι οπότε θέλεις μια να έχεις πολύ καλή οργανωτική ικανότητα για να το βάζει σε σωστή τάξη, είναι πιο δύσκολο είναι η αλήθεια! 

Εσύ μένεις Βόρεια Ελλάδα σωστά @Nasiad??Μήπως την έπαιρνα και εγώ,αλλά έχω δει ότι δε μένεις εδώ.. Ναι,πραγματικά ακούγεται πολύ καλή περίπτωση!!!Έχω πολύ μεγάλο σπίτι και θέλει πολύ οργάνωση η αλήθεια είναι.. Και με τα ζωντοβολα που έχω το κάνει ακόμα πιο δύσκολο!!!Ειδικά τώρα που είμαι και όπως είμαι???Ουουου ...ασ το!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...