Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Αλλά εμένα είναι να μη μου μπει η ιδέα!Τώρα έχω λυσσάξει να βγάλω τη βέρα και το μονόπετρο και δε βγαίνουν με τίποτα!!!Και λέω στη μαμά μου,είδες???Πρηζονται σταδιακά και τα χέρια μου!!Άρα ανεβάζω πιεση..Και μου λέει θα ανεβάσεις τη δική μου έτσι που το πας στο τέλος!!😅😅Πάντως τα δαχτυλίδια δεν βγαίνουν!!!

πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

Γενικά πίεση πρέπει να μετράς δύο τρεις φορές γιατί με την πρώτη εάν βρισκόσουν πριν σε κίνηση μπορεί να βρεθεί υψηλή. 

Δεν γίνετε δηλαδή να κάνεις δουλειές Κ μόλις κάτσεις να μετρήσεις πίεση . 

Η να μετράς πίεση Κ να μιλάς ταυτόχρονα 

Ναι εγώ ήμουν ξαπλωτη για τον υπέρηχο (είχα βέβαια σήμερα μια έντονη ανησυχία για κάποιο λόγο γιατί αρχίσαμε να λέμε για την περιδεση,πότε θα τη βγάλουμε,μετά μου προτεινε να πάρω τη μαία και να κάνω καρδιοτογραφο,πάλι αγχώθηκα γιατί στα άλλα δεν είχα κάνει ποτέ στο μαιευτήριο,έκανα μόνο στο ιατρειο) και μετά κάθισα να μου πάρει την πίεση,αλλά τα πόδια μου δεν ακουμπάνε κάτω γιατί κάθομαι στο εξεταστικό κρεβάτι για κάποιο λόγο πάντα και όχι στην πολυθρονα..Αλλά με το που έβαλε το πιεσόμετρο του λέω καλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι ψηλη..Αλλά εκείνος μου είπε ότι συμβαίνει επειδή στρεσαριστηκα και ότι δε θεωρείται πίεση το 13.5 με 8.5..Το ίδιο είπε και η μαία.Αλλα εγώ έχω πάντα 11 με 7 ή 11.5 με 7.5 .Και αυτή τη φορά ζεσταινομουν απίστευτα για κάποιο λόγο!

πρίν από 21 λεπτά , Anna1986 είπε:

Αλλά εμένα είναι να μη μου μπει η ιδέα!Τώρα έχω λυσσάξει να βγάλω τη βέρα και το μονόπετρο και δε βγαίνουν με τίποτα!!!Και λέω στη μαμά μου,είδες???Πρηζονται σταδιακά και τα χέρια μου!!Άρα ανεβάζω πιεση..Και μου λέει θα ανεβάσεις τη δική μου έτσι που το πας στο τέλος!!😅😅Πάντως τα δαχτυλίδια δεν βγαίνουν!!!

Ναι εγώ ήμουν ξαπλωτη για τον υπέρηχο (είχα βέβαια σήμερα μια έντονη ανησυχία για κάποιο λόγο γιατί αρχίσαμε να λέμε για την περιδεση,πότε θα τη βγάλουμε,μετά μου προτεινε να πάρω τη μαία και να κάνω καρδιοτογραφο,πάλι αγχώθηκα γιατί στα άλλα δεν είχα κάνει ποτέ στο μαιευτήριο,έκανα μόνο στο ιατρειο) και μετά κάθισα να μου πάρει την πίεση,αλλά τα πόδια μου δεν ακουμπάνε κάτω γιατί κάθομαι στο εξεταστικό κρεβάτι για κάποιο λόγο πάντα και όχι στην πολυθρονα..Αλλά με το που έβαλε το πιεσόμετρο του λέω καλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι ψηλη..Αλλά εκείνος μου είπε ότι συμβαίνει επειδή στρεσαριστηκα και ότι δε θεωρείται πίεση το 13.5 με 8.5..Το ίδιο είπε και η μαία.Αλλα εγώ έχω πάντα 11 με 7 ή 11.5 με 7.5 .Και αυτή τη φορά ζεσταινομουν απίστευτα για κάποιο λόγο!

Α και κάτι ακόμα που παρατήρησα!Σας πετάγονται και εσάς οι φλέβες στα χέρια??Ή στον καρπό?Γιατί και αυτό όταν το βλέπω το συνδέω με την πίεση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 932
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , Anna1986 είπε:

Αλλά εμένα είναι να μη μου μπει η ιδέα!Τώρα έχω λυσσάξει να βγάλω τη βέρα και το μονόπετρο και δε βγαίνουν με τίποτα!!!Και λέω στη μαμά μου,είδες???Πρηζονται σταδιακά και τα χέρια μου!!Άρα ανεβάζω πιεση..Και μου λέει θα ανεβάσεις τη δική μου έτσι που το πας στο τέλος!!😅😅Πάντως τα δαχτυλίδια δεν βγαίνουν!!!

Ναι εγώ ήμουν ξαπλωτη για τον υπέρηχο (είχα βέβαια σήμερα μια έντονη ανησυχία για κάποιο λόγο γιατί αρχίσαμε να λέμε για την περιδεση,πότε θα τη βγάλουμε,μετά μου προτεινε να πάρω τη μαία και να κάνω καρδιοτογραφο,πάλι αγχώθηκα γιατί στα άλλα δεν είχα κάνει ποτέ στο μαιευτήριο,έκανα μόνο στο ιατρειο) και μετά κάθισα να μου πάρει την πίεση,αλλά τα πόδια μου δεν ακουμπάνε κάτω γιατί κάθομαι στο εξεταστικό κρεβάτι για κάποιο λόγο πάντα και όχι στην πολυθρονα..Αλλά με το που έβαλε το πιεσόμετρο του λέω καλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι ψηλη..Αλλά εκείνος μου είπε ότι συμβαίνει επειδή στρεσαριστηκα και ότι δε θεωρείται πίεση το 13.5 με 8.5..Το ίδιο είπε και η μαία.Αλλα εγώ έχω πάντα 11 με 7 ή 11.5 με 7.5 .Και αυτή τη φορά ζεσταινομουν απίστευτα για κάποιο λόγο!

Καλά σε καμία έγκυο δεν βγαίνουν τα δακτυλίδια δεν είναι απτήν πίεση απτήν κατακράτηση Κ τα κιλά είναι. Το πρήξιμο στα άκρα όταν είναι από την πίεση φαίνετε Κ στους άλλους . Δηλαδή κάνει μπαμ ότι είσαι πρησμένη δεν είναι μόνο η αίσθηση σου.

Γενικά καλό είναι να έχεις πιεσόμετρο σπίτι Κ να μετριέσαι . Στο ιατρείο δεν είναι ενδεικτικό αν τρέχει κάτι... Σπάνια στο ιατρείο βγαίνει η πραγματική πίεση γενικά ητε υψηλή ητε χαμηλή είναι απλά μια τυχαία μέτρηση. Το σωστό είναι να μετριέσαι που Κ που μόνη σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

 

Πινακάκι🤰

@Ζαχαρωτο π.η.τ. 30/10, doppler 4/9, it’s a boy🩵, 

@ElriaDim π.η.τ. 10/10 , β επιπέδου 10/6,it’s a boy🩵, 

@DepiDukes π.η.τ. 18/11, β επιπέδου 15/7, it’s a boy🩵,

@Nasiad π.η.τ. 10/12, β επιπέδου 6/8,  it’s a boy 🩵, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

@ΧρυσαΜ π.η.τ. 20/11, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο Μητέρα


@Fay_ π.η.τ. 6/12, β επιπέδου 30/7, are two boys🩵🩵, 


@elinamp π.η.τ. 2/11, β επιπέδου 28/6
 

@mary_33 π.η.τ. 4/12, Β επιπέδου 1/8, it’s a boy 🩵

@Little babyπ.η.τ. 19/10, β επιπέδου 21/6, it’s a boy 🩵

@eleni 21π.η.τ. 21/11, β επιπέδου 13/07, it’s a girl🩷, πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης

@marpi91 π.η.τ. 1/12, επόμενο ραντεβού 3/7, it’s a boy 🩵, νοσοκομείο ΡΕΑ

 

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας εγ χαχαχαχ

Κοριτσια αν έχει αλλάξει κάτι πείτε μου να το διορθώσω 😂

Αχχ τι καλά😁 εγώ doppler 2/10 και νοσοκόμειο Ιασώ 😊

4 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Καλημέρα!! Εμένα δεν μου φάνηκε απλά, ήταν σημείωση στην β επιπέδου ότι είναι λίγο μεγάλη η κοιλίτσα και γι'αυτό έκανα και καμπύλη νωρίς. Στο επόμενο φυσικά ραντεβού στη γυναικολογο μου είπε ότι ναι είναι λίγο μεγαλύτερη αλλά μιλάμε για ελάχιστα και ίσως να είναι εντελώς τυχαίο. Οπότε τώρα που βγαίνει ακριβώς στις μετρήσεις πολύ χάρηκα! 

Έχοντας μόνο ένα μωρό να κουβαλάω και βλέποντας το ζόρι, φαντάζομαι πόσο πιο δύσκολο είναι με δύο! Και σκέφτομαι πως ήταν όταν έφτασα στην προηγούμενη εγκυμοσύνη 35 εβδομάδες και μετα.. κυρίως ο ύπνος ήταν βάσανο και το πώς να σηκωθείς!! Υπομονή όμως αξίζει ο κόπος ☺️ Δεν έκανα ακόμη το έχω κλείσει για 14/10! 

Το σάκχαρο συνήθως δεν έχει ενδείξεις στην μαμά. Αν όμως δεν το προσέξεις και ξεφύγει έχει συγκεκριμένα προβλήματα στο μωρό, το βάρος είναι μεγαλύτερο, αλλά δεν λέμε να είναι απλά μεγάλο μωράκι, λέμε αντί να ήταν τώρα πχ κ δικός μου 1400 να είχε φτάσει 2 κιλά στην 29η εβδομάδα, που είναι υπερβολικά πολύ. Επίσης υπάρχει θέμα στην ποσότητα του αμνιακού υγρού, η αυτό που λέμε για την κοιλίτσα να είναι πολύ μεγαλύτερη από τα όρια για την εβδομάδα του. Αυτά κοιτάνε κάθε φορά σε μένα τουλάχιστον. 

Τώρα στη μαμά νομίζω πως αν το αφήσεις ανεξέλεγκτο υπάρχει περίπτωση να σου μείνει σουβενίρ ένας ωραιότατος διαβήτης τύπου 2 όταν γεννήσεις και μετά, χωρίς όμως να είναι σίγουρη για αυτό! 

Ναι εμένα ήταν μέσα στα όρια αλλά προς τα πάνω. Όλα καλά μη σκας καθόλου💙

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...