Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Anna1986 είπε:

Τώρα πχ έχω το άλλο άγχος!Έχω κάτι θειαδες που έχουν μαύρα μεσάνυχτα από το τι εστι περιδεση!Και μιλάω τώρα με μια από αυτές για να της ευχηθώ που γιόρταζε και κουβέντα στην κουβέντα μου λεει το ωραίο,ε εσύ τώρα πρέπει να ξεκουραστείς γιατί θα κάνεις και καισαρική σε περιμένουν δύσκολες μέρες!!Της λέω από που προκύπτει ότι θα κάνω καισαρική??Μα πως ,μου λέει,με αυτί που έκανες για τον τραχηλο,δαχτυλίδι δεν έβαλες??Πως να γεννήσεις πάλι φυσιολογικά???!

Και σήμερα μου λέει η μαμα ότι πήρε και η άλλη θεία και τη ρώτησε ποτέ προγραμματιστηκε η καισαρική!

Ε λυσσαξα!!Λέω να δεις θα με γρουσουζεψουν και θα πάω με καισαρική!!

@Fay_καλησπέρα!Λοιπόν εγώ 21/8 ήμουν 30η εβδομάδα νταν και το μωρό ζύγιζε με βάση τον υπέρηχο 1556!Και μου είπε ο γιατρός ότι να υπολογιζω ότι θα βγει περίπου 3300βμε 3500!Και μετά που ξαναπήγα 32+6  είχε πάρει φουλ και ζύγιζε 2302!Και μου είπε ότι ανέβηκε σε θεση(σε αυτά του έχω πει να μη μου λέει αναλυτικά γιατί με αγχώνουν και θέλω να ξέρω μόνο ότι είμαστε οκ) και μου λέει,είναι πολυ καλά,είναι ένα μωράκι που με βάση αυτή τη μέτρηση θα πάει 3700(αλλά εμένα και τα άλλα 2 ήταν σε βάρος εκεί κοντά,ο δεύτερος ήταν πιο μικρός 3200 αλλά γεννήθηκε τα ξημερώματα που έμπαινα 38η)

Οπότε νομίζω 

 

Οπότε νομίζω άδικα αγχώνεσαι!!Εμένα πάντως δε μου επεστησε την προσοχη!Και δεν είναι και τρελή διαφορά!Εμένα πχ στις μετρήσεις τώρα που το βλέπω έχει σε μια 1556 και σε μια άλλη το βγάζει 1608!Και δε μου είπε τίποτα.. Ούτε με ρώτησε για τις μετρήσεις σακχαρου ή κάτι?Και επειδή πάντα πάντα του κάνω την ίδια ερώτηση στο τέλος,του λέω,οπότε είστε ευχαριστημένος,είμαστε οκ?Μου είπε είναι ένα άριστο μωράκι!Όλα τέλεια!

Κ εγω καθησυχάστηκα εκείνη τη στιγμή αλλά τώρα τα σκέφτομαι και αγχώνομαι. Επίσης εμένα είναι διδυμάκια και να βγουν τόσο μεγάλα είναι περίεργο. Συνήθως γεννιούνταν μπαίνοντας στον 9ο κοντά στα 2500 κιλά. Τι να πω.. στην 30η εβδομάδα που λες μήπως έχεις τη μέτρηση της κοιλιτσας του; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 920
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 43 λεπτά , Anna1986 είπε:

@Nasiadκαι πολύ καλά κάνεις !!! Πολύ το χαίρομαι και το ζηλεύω  αυτό στους ανθρώπους που γνωρίζω!Και προσπαθώ όσο γίνεται να σκέφτομαι θετικά,αλλά δυστυχώς η άσχημη σκέψη υπερισχύει.. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ειδικά μετά την παλινδρομη,ήμουν άστα να πάνε!Όχι μόνο δεν άφηνα τον εαυτό μου να χαλαρώσει και να χαρεί,δεν άφηνα και κανέναν άλλον!Έτσι και μου έλεγαν πχ,α τι ωραία και τα Χριστούγεννα θα κάνουμε όλοι μαζί με το μωρο(γιατί είχα πητ 8/12) και εν τέλει γέννησα 5/12 ,οπότε μέσα στο κλίμα των εορτών,εγώ τσιτωνα!Έκοβα την κουβέντα και έλεγα ,πρώτα ο Θεός,θα το δούμε όταν γεννηθεί.Και μάλιστα θυμάμαι με είχαν πάει οι γονείς μου σε έναν υπέρηχο,που είχα και φωτογραφία και φαινόταν πολύ ξεκάθαρα το μωρό και άρχισαν να σχολιάζουν σε ποιον μοιάζει και τέτοια,είχα νευριάσει τόσο πολύ γιατί το θεωρούσα γρουσουζιά!Και ο μπαμπάς μου έσκασε και μου λέει,αμάν!!Δε σε αντέχω!Δεν αφήνεις κανέναν να χαρεί με το μωρό!Το πρώτο μας εγγόνι και να φοβόμαστε να πούμε κουβέντα!Όλα τα φοβάσαι!Όλα σε γρουσουζευουν!

Καλά δεν το συζητώ τι ομηρικό καβγά του έκανα που είπε στην αδερφή του ότι περιμένω μωρο πριν τη β'επιπεδου!Είχα γίνει έξαλλη!!Και επειδή το θέμα με τον τραχηλο προέκυψε λίγο πριν την 20η εβδομάδα,έλεγα ότι φταίει και αυτό!Ότι με ματιασαν!!!Τρέλα σκέτη!Με το 2ο σε αυτά ήμουν πιο cool αλλά πράγματα δεν ψώνισα νωρίτερα!!Μέχρι ένα σημείο υποχώρησα!

Ακόμα και τώρα που μου πρότειναν για να βαφτίσουν,5 άτομα διαφορετικά,το έκοψα μαχαίρι σε όλους!Και μάλιστα στη φίλη μου που έχω και οικειότητα της είπα ότι δε θα έπρεπε καν να το αναφέρει ακόμα !Και ότι όταν κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει!Και να μου λέει εκείνη ( @Nasiadσε αυτό νοιάζεται πολυ-ειναι φουλ αισιόδοξος άνθρωπος και σκεφτεται θετικα) με την γκρινια σου και τις φοβίες σου δε χαίρεσαι την εγκυμοσύνη σου και πολλές φορές αυτή η γκρίνια φέρνει τη γρουσουζιά που φοβάσαι!!

Είναι στον χαρακτήρα του ανθρώπου το πώς διαχειρίζεται τα πράγματα. Και τα λέω εγώ αυτά που όλη μου τη ζωή είμαι ένας αγχωδης ανθρώπος και το βγάζω με δερματικά και ένα σωρό άλλα προβλήματα. Αλλά δεν θα αφήσω όλο αυτό να μου χαλάσει την εγκυμοσύνη. Είναι μια δύσκολη εγκυμοσύνη αλλά και πάλι λεω πως είναι μια τέλεια περίοδος της ζωής μου και θα το ξανά κάνω αν θελήσουμε κ άλλο μωράκι κι ας τρώω πάλι ενέσεις όλη μέρα. Και μπορώ να πω ότι το πάω καλά κι ας έχω μερικά σκαμπανεβάσματα όπως είναι φυσιολογικό! 

πρίν από 43 λεπτά , mary_33 είπε:

Θα σου πάνε όλα καλά κορίτσι μου! Πέρασες τόσα που δεν υπάρχει άλλος δρόμος πια, θα το δεις, σε λίγο καιρό θα κρατάς το μωράκι σου αγκαλιά! Και πολύ καλά κάνεις! Αυτή είναι η ενδεδειγμένη στάση! Εγώ δυστυχώς ως υπερβολικά αγχώδης παλεύω καθημερινά με τις φοβίες μου, με πιάνουν δε και συχνά κρίσεις πανικού. Εγώ έχασα το κοριτσάκι μου την 22η εβδομάδα. Μακάρι να μη ζήσει καμιά άλλη κοπέλα απώλεια, μόνο γερά μωράκια για όλες! 🙏

Όλα θα πάνε καλά! Προσπάθησε να πολεμήσεις το άγχος σου και να αρχίσεις να χαίρεσαι την εγκυμοσύνη σου. Όλα πάνε καλά και σύντομα θα έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά. Πάντα θα κλαίμε για τα κορίτσια μας που δεν φέραμε σπίτι, δεν θα αλλάξει αυτό. Αλλά η ζωή πρέπει να συνεχίσει, ας την χαρούμε όσο μπορούμε περισσότερο ☺️

πρίν από 46 λεπτά , Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Διαβάζω κ εγω τα νέα σας και χαίρομαι που είναι όλα καλά! Σε δικά μου νέα είχα πάει προχθές για υπέρηχο στο Ιασώ και μετά στον γιατρό μου να τον δει (ο γιατρός μου έχει χειρουργηθεί και δεν κάνει υπερήχους είναι σε περιορισμό) ήμουν 29+5 και το ένα μωρό ήταν 1400 ενώ το άλλο 1700!! Ο γιατρός μου παραξενεύτηκε με το 1700 το θεωρεί μεγάλο μωρό και έβγαλε το συμπέρασμα πως κάποιο λάθος έκαναν στις μετρήσεις του υπερήχου. Η αλήθεια είναι ότι την ώρα του υπερήχου ρωτήσαμε το βάρος και ο γιατρός το έβγαλε 1500 αλλα μετά παίρνοντας το στο πρόγραμμα για να βγουν οι καμπύλες έβγαινε 1700., ένα μπέρδεμα.. το θέμα είναι ότι εγω έχω αγχωθεί πολύ γιατί αν όντως το βάρος του είναι 1700 είναι μεγάλο μωρό και φοβάμαι μήπως έχει κάποιο θέμα και αρχίσει να δυσφορεί μέσα στη μήτρα 😢 έχει καμία κοπέλα μέτρηση της κοιλιάς του μωρού στην 29η να μου πει ποσο ήταν; Με αγχώνει το θέμα διαβήτης αν και ο ενδοκρινολόγος λέει πως είμαι καλά 

Το ότι μπορεί ένα μωρό να είναι μεγάλο δεν σημαίνει πάντα διαβήτης! Κ εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα διαβήτη κύησης και το μωρό στις 38 εβδομάδες γεννήθηκε ήταν 3650, ήταν απλά ένα μεγάλο κοριτσάκι! Εννοείται πως οι μετρήσεις πάντα είναι στο περίπου. Εμένα έτυχε πριν την β επιπέδου στο νοσοκομείο να μου πουν ότι είναι 480γρ και δέκα μέρες μετά στην β επιπέδου ήταν μόνο 475. Που δεν μίκρυνε το παιδί, ίσα ίσα μεγάλωσε.. απλά οι μετρήσεις είναι και λιγο στη στάση του μωρού, εσένα είναι και δύο και φαντάζομαι όλα είναι πιο δύσκολα να τα δουν με ακρίβεια. Νομίζω το μόνο που θα πρέπει να ανησυχείς είναι πως θα την παλέψεις με τοση μεγάλη κοιλίτσα μέχρι το τέλος ☺️ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Διαβάζω κ εγω τα νέα σας και χαίρομαι που είναι όλα καλά! Σε δικά μου νέα είχα πάει προχθές για υπέρηχο στο Ιασώ και μετά στον γιατρό μου να τον δει (ο γιατρός μου έχει χειρουργηθεί και δεν κάνει υπερήχους είναι σε περιορισμό) ήμουν 29+5 και το ένα μωρό ήταν 1400 ενώ το άλλο 1700!! Ο γιατρός μου παραξενεύτηκε με το 1700 το θεωρεί μεγάλο μωρό και έβγαλε το συμπέρασμα πως κάποιο λάθος έκαναν στις μετρήσεις του υπερήχου. Η αλήθεια είναι ότι την ώρα του υπερήχου ρωτήσαμε το βάρος και ο γιατρός το έβγαλε 1500 αλλα μετά παίρνοντας το στο πρόγραμμα για να βγουν οι καμπύλες έβγαινε 1700., ένα μπέρδεμα.. το θέμα είναι ότι εγω έχω αγχωθεί πολύ γιατί αν όντως το βάρος του είναι 1700 είναι μεγάλο μωρό και φοβάμαι μήπως έχει κάποιο θέμα και αρχίσει να δυσφορεί μέσα στη μήτρα 😢 έχει καμία κοπέλα μέτρηση της κοιλιάς του μωρού στην 29η να μου πει ποσο ήταν; Με αγχώνει το θέμα διαβήτης αν και ο ενδοκρινολόγος λέει πως είμαι καλά 

Αν θυμάμαι καλά τελευταία φορά που με είδε ο γιατρός ήμουν 29κ2 και ήταν 1,6kg. Καλά είναι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , DepiDukes είπε:

Αν θυμάμαι καλά τελευταία φορά που με είδε ο γιατρός ήμουν 29κ2 και ήταν 1,6kg. Καλά είναι. 

Αα εμένα χθες 29+2 μου τον έβγαλε 1400, και έλεγα μεγάλος είναι. Άρα καλά είμαστε. Αγχώνομαι εγώ γιατί έχω και το θέμα του διαβήτη αλλά οι γιατροί λένε ότι είναι μια χαρά σε μετρήσεις. Είδα το μονιτορ όταν μετρούσε κοιλίτσα χθες και ήταν ακριβώς 29+2 και χάρηκα γιατί στην β επιπέδου είχε βγει λίγο μεγαλη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Nasiad είπε:

Αα εμένα χθες 29+2 μου τον έβγαλε 1400, και έλεγα μεγάλος είναι. Άρα καλά είμαστε. Αγχώνομαι εγώ γιατί έχω και το θέμα του διαβήτη αλλά οι γιατροί λένε ότι είναι μια χαρά σε μετρήσεις. Είδα το μονιτορ όταν μετρούσε κοιλίτσα χθες και ήταν ακριβώς 29+2 και χάρηκα γιατί στην β επιπέδου είχε βγει λίγο μεγαλη. 

Χαχ κ μένα μου φάνηκε να χε κοιλια στη β επιπέδου 😋 αλλά όλα οκ τελικά. Μια χαρά τα πας εσύ με τον διαβήτη, προσέχεις! Σκέψου εμένα οι μετρήσεις μου στην καμπύλη ήταν 0':71- 60':75- 120':69. Αρα το θέμα με το σάκχαρο δε σας έχει επηρεάσει, είσαι κομπλέ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Nasiad είπε:

Είναι στον χαρακτήρα του ανθρώπου το πώς διαχειρίζεται τα πράγματα. Και τα λέω εγώ αυτά που όλη μου τη ζωή είμαι ένας αγχωδης ανθρώπος και το βγάζω με δερματικά και ένα σωρό άλλα προβλήματα. Αλλά δεν θα αφήσω όλο αυτό να μου χαλάσει την εγκυμοσύνη. Είναι μια δύσκολη εγκυμοσύνη αλλά και πάλι λεω πως είναι μια τέλεια περίοδος της ζωής μου και θα το ξανά κάνω αν θελήσουμε κ άλλο μωράκι κι ας τρώω πάλι ενέσεις όλη μέρα. Και μπορώ να πω ότι το πάω καλά κι ας έχω μερικά σκαμπανεβάσματα όπως είναι φυσιολογικό! 

Όλα θα πάνε καλά! Προσπάθησε να πολεμήσεις το άγχος σου και να αρχίσεις να χαίρεσαι την εγκυμοσύνη σου. Όλα πάνε καλά και σύντομα θα έχουμε τα μωράκια μας αγκαλιά. Πάντα θα κλαίμε για τα κορίτσια μας που δεν φέραμε σπίτι, δεν θα αλλάξει αυτό. Αλλά η ζωή πρέπει να συνεχίσει, ας την χαρούμε όσο μπορούμε περισσότερο ☺️

Το ότι μπορεί ένα μωρό να είναι μεγάλο δεν σημαίνει πάντα διαβήτης! Κ εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα διαβήτη κύησης και το μωρό στις 38 εβδομάδες γεννήθηκε ήταν 3650, ήταν απλά ένα μεγάλο κοριτσάκι! Εννοείται πως οι μετρήσεις πάντα είναι στο περίπου. Εμένα έτυχε πριν την β επιπέδου στο νοσοκομείο να μου πουν ότι είναι 480γρ και δέκα μέρες μετά στην β επιπέδου ήταν μόνο 475. Που δεν μίκρυνε το παιδί, ίσα ίσα μεγάλωσε.. απλά οι μετρήσεις είναι και λιγο στη στάση του μωρού, εσένα είναι και δύο και φαντάζομαι όλα είναι πιο δύσκολα να τα δουν με ακρίβεια. Νομίζω το μόνο που θα πρέπει να ανησυχείς είναι πως θα την παλέψεις με τοση μεγάλη κοιλίτσα μέχρι το τέλος ☺️ 

Με την κοιλιτσα προς το παρόν την παλεύω αλλά σίγουρα θα δυσκολευτώ τις επόμενες βδομαδες. Τι να πω θα περιμένω τον επόμενο υπέρηχο να δω πως πάει. 8/10 θα κάνω Doppler. Εσυ @Nasiad το έκανες το Doppler σου; 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...