Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , Anna1986 είπε:

Καλημέρα και από εμένα!! @marpi91εμένα πάντως ο θυροειδης (δεν είχα ποτέ κάποιο θεμα) επαιζε μονιμα στο 2.5 .Και στις αλλες εγκυμοσυνες .Αυτη τη φορα ξεκινησα με 1.19 (αν θυμαμαι καλα) ,παντως τελευταία φορα πριν 2 μηνες ειχε παει 2.23 .Δε μου επεστησε την προσοχη ο γιατρός,ουτε μου ειπε κατι οτι είναι οριακα..Και θυμαμαι σιγουρα στην πρωτη εγκυμοσυνη στον 7ο ειχα 2.6 .Ούτε εκεί είχα κάνει τίποτα.. Την Τετάρτη μπαίνω 35η και θα του ζητήσω και εγώ αν είναι αιματολογικες και ούρων καλού κακού.. Δε θυμάμαι να μου ζητάει προς το τέλος εξετάσεις.. 🤔🤔

Καλά όσον αφορά τις ιώσεις..και εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω!Από την Τετάρτη έχω σπίτι τον μικρό προληπτικά επειδή στο νηπιαγωγείο παρουσιάστηκαν 3 κρούσματα covid.Καλα,από άλλες ιώσεις,επίσης με το κιλό!Τον μεγάλο,που είναι Γ ' δημοτικού,τον στέλνω κανονικά γιατί δε θέλω να χάσει μαθήματα και ο Θεός βοηθός!Αυτό που με εξοργίζει όμως,επειδή μίλησα με την νηπιαγωγό,είναι ότι τα 2 από τα 3 παιδάκια ήρθαν κανονικότατα στο νηπιαγωγείο παρόλο που είχαν δέκατα από το προηγούμενο βράδυ!Και οι νηπιαγωγοι δεν είναι με ένα θερμόμετρο στο χέρι όταν παραλαμβάνουν τα παιδιά και λογικό!Ο γονέας με ποια λογική το στέλνει ήθελα να ήξερα?! Και σε μια ώρα το ένα παιδάκι είχε ανεβάσει πυρετό πάνω από 38 και ενώ ειδοποιήθηκε η μητέρα του από τις 10,ήρθε και το πήρε στο σχόλασμα ..Που σημαίνει ότι το παιδάκι αυτό,όπως και το άλλο με τα δέκατα,που εν τέλει είναι θετικά,ήταν σε επαφή και με τα παιδάκια του τμήματος και κατόπιν στο διάλειμμα με τα παιδιά του άλλου τμήματος!Όσο και να το είχε σε περιορισμό η δασκάλα!Οπότε και εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να τον σταματήσω για ένα διάστημα.. 

@marpi91πάντως τη συνθήκη νήπιο και βρέφος την είχα όταν γέννησα τη 2η φορα!Για την ακρίβεια γέννησα 28/6 και ο μεγάλος μου γιος πήγε παιδικο στη 1/9 !Ο μεγαλος οκ,ειδικα το Φεβρουάριο μηνα ηταν συνεχως σπίτι!Φουλ φουλ βηχας και ηταν και η πρωτη φορα που ανεβασε πυρετο (ηταν 2 ετων και 8 μηνων).Φτασαμε μεχρι και 39.5 και δεν κατεβαινε!Πηγαμε αρον αρον Παίδων θυμαμαι!!Αλλά το μωρό ντουρασελ!Το θήλαζα αποκλειστικά και είχα τέτοια βεβαιότητα ότι δεν παθαίνει τίποτα!Και όντως,φτου φτου,δεν κόλλησε τίποτα,εκτός από μια φορά στον 6ο μήνα αλλά και αυτό το περάσαμε στο πόδι!Και αφού πήγε παιδικο καμμια σχέση με το πρώτο!Αφού μου έλεγε η διευθύντρια την πρώτη φορά,καλά ο Γιάννης δεν κολλάει ποτέ τίποτα??!😅😅  Και μου έλεγε ο παιδίατρος ότι παίζει ρόλο ότι τον θήλαζα και ότι το ανοσοποιητικο ερχόταν από πολύ νωρίς σε επαφή με ιούς που έφερνε ο μεγάλος αλλά λόγω θηλασμού τα πέρασε χωρίς να πάρω χαμπάρι οπότε στον παιδικό είχε χτίσει ήδη γερό ανοσοποιητικο!Είναι τώρα 5 και κάτι ο μικρός μου και φτου φτου είναι θηρίο!Ο μεγάλος μου ενώ δεν μπορώ ότι με ταλαιπώρησε ιδιαίτερα με πυρετους,είχε ένα βήχα άλλο πράγμα!!!Και μετά τα 5 δόξα τω Θεω έφτιαξε και αυτό!Αλλά εβηχε φουλ!Πνιγοταν από το βηχα!

Για τον θυρεοειδή λαμβάνω αγωγή από τα 17, και λίγο αν το αφήσω χωρίς παρακολούθηση μπορεί να εκτοξευτεί η tsh μου! Μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη που έχασα το μωρό και ήμουν πολύ ταραγμένη είχε φτάσει 8,5 😳

Κι εγώ θα θηλάσω πάλι 4-5 μήνες λογικά και ελπίζω αυτό να είναι αρκετό! Για να δούμε! Τώρα ο,τι και να λέμε θα φανεί στην πορεία,απλά αγχώνομαι προκαταβολικά εγώ πάντα..! Ώστε όταν έρθει η ώρα η επίμαχη να έχω βρει τις δυνάμεις μου και να είμαι ψύχραιμη χαχα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 835
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Anna1986 είπε:

@Nasiadχθες πάντως που πηρα τα πανω μου οσον αφορα τις μετρησεις με το σακχαρο,λεω ας το ριξω εξω!Και εφαγα 2 παστες!!😅😅 1 σοκολατα φραουλα και μια αμυγδάλου! Και μου λεει ο αντρας μου,α τωρα ξαφνικα δεν αγχωνεσαι αν σου ανεβει τιποτα!😅😅 Αλλα απο σημερα παλι τα κεφαλια μεσα!Το ευχαριστηθηκα ομως !Μεχρι τη στιγμη που το μωρο απο τις κλωτσιες νομιζα θα μου βγει απο τα ρουθουνια!🤣🤣Αλλα ειχα πολυυυυ καιρο να φαω γλυκο γλυκο!!

Καλά έκανες. Εδώ και εγώ που έχω θέμα μια στο τόσο το τρώω το γλυκό μου, όχι ολόκληρη πάστα αλλά ένα μικρό κομμάτι άνετα. Δεν γίνεται να είμαστε σε μόνιμη προσοχή! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Nasiad είπε:

Αχ μην το λες καν! Από εδώ και πέρα όχι κ άλλα! Φτάνουν!

Αυτό με τα μικρά είναι δύσκολο. Η αδερφή μου έκανε το ίδιο όταν ήταν έγκυος στο δεύτερο. Τον είχε σταματήσει όταν μπήκε στο μήνα της και μέχρι να κάνει το νεογέννητο τα εμβόλια του και όλα πήγαν μια χαρά! Εμένα πιο πολύ με αγχωνει το ότι εννοείται ότι θα έρχεται η μαμά μου και η αδερφή μου αλλά αυτές είναι όλη μέρα με τα ανίψια που πάνε παιδικό και νηπιαγωγείο και είναι μονίμως άρρωστα.. ούτε και μπορώ να πω μα μην έρθουν και τα παιδιά, πως και πως περιμένουν το ξαδερφάκι. Γενναμε και χειμώνα ρε παιδί μου που είναι φουλ στις ιώσεις και τα κρυώματα.

Αχ τώρα που ανέφερες το θηλασμό. Έχω απορία για αυτό. Όταν λέμε ότι είναι αποκλειστικός ο θηλασμός εννοούμε ότι δεν χρησιμοποιείς θηλαστρο για άντληση και μετά να δώσεις με μπουκάλι; Σκεφτόμουν αν πρέπει από τώρα να πάρω θηλαστρο η όχι και δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με αυτά. Η αδερφή μου, που από εκείνη τα μαθαίνω όλα, δεν θήλασε κανένα από τα δύο και δεν έχω ιδέα από αυτά. 

Αποκλειστικό θηλασμό εννοεί ότι δεν δίνει φόρμουλα. Τώρα με όποιο τρόπο κι αν καταφέρει το μωρό να πάρει γαλατάκι δικό σου είναι σίγουρα προτιμότερο. Απλά κάθε τρόπος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα! Ωστόσο, αν χρειαστεί να πάρεις φόρμουλα δεν τρέχει κάτι φυσικά! Μην σε κάνει κανείς να νιώσεις ενοχές που δεν θηλασες και ούτε το ανάποδο φυσικά! Παίζει και αυτό! Ακοοοομα θηλάζεις?! Γιατί κυρία μου, τα δικά σου τα βυζά τραβολογαει το μωρό?! Καθένας έχει και μια άποψη 😈 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marpi91 είπε:

Αποκλειστικό θηλασμό εννοεί ότι δεν δίνει φόρμουλα. Τώρα με όποιο τρόπο κι αν καταφέρει το μωρό να πάρει γαλατάκι δικό σου είναι σίγουρα προτιμότερο. Απλά κάθε τρόπος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα! Ωστόσο, αν χρειαστεί να πάρεις φόρμουλα δεν τρέχει κάτι φυσικά! Μην σε κάνει κανείς να νιώσεις ενοχές που δεν θηλασες και ούτε το ανάποδο φυσικά! Παίζει και αυτό! Ακοοοομα θηλάζεις?! Γιατί κυρία μου, τα δικά σου τα βυζά τραβολογαει το μωρό?! Καθένας έχει και μια άποψη 😈 

Α όχι δεν έχω τέτοια θέματα. Θέλω να το δοκιμάσω αλλά αν δω ότι δεν μας βγαίνει δεν με πειράζει αν το γυρίσουμε σε φόρμουλα. Η αδερφή μου δεν ήθελε από την αρχή και είπε δεν θα το κάνω. Και τελικά πάλι καλά γιατί ο μικρός έχει φαινυλκετονουρία και ο θηλασμός θα του έκανε κακό αντί για καλό. Φυσικά δεν θήλασε ούτε την μικρή αν και μετά είδαμε ότι εκείνη ευτυχώς δεν είναι ούτε φορέας. Και τα δύο είναι υγιέστατα, πανέξυπνα και υπέροχα παιδάκια οπότε κρατάμε το ότι θα μεγαλώσουν με όποιον τρόπο κ ας τρέφονται! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nasiad είπε:

Αχ μην το λες καν! Από εδώ και πέρα όχι κ άλλα! Φτάνουν!

Αυτό με τα μικρά είναι δύσκολο. Η αδερφή μου έκανε το ίδιο όταν ήταν έγκυος στο δεύτερο. Τον είχε σταματήσει όταν μπήκε στο μήνα της και μέχρι να κάνει το νεογέννητο τα εμβόλια του και όλα πήγαν μια χαρά! Εμένα πιο πολύ με αγχωνει το ότι εννοείται ότι θα έρχεται η μαμά μου και η αδερφή μου αλλά αυτές είναι όλη μέρα με τα ανίψια που πάνε παιδικό και νηπιαγωγείο και είναι μονίμως άρρωστα.. ούτε και μπορώ να πω μα μην έρθουν και τα παιδιά, πως και πως περιμένουν το ξαδερφάκι. Γενναμε και χειμώνα ρε παιδί μου που είναι φουλ στις ιώσεις και τα κρυώματα.

Αχ τώρα που ανέφερες το θηλασμό. Έχω απορία για αυτό. Όταν λέμε ότι είναι αποκλειστικός ο θηλασμός εννοούμε ότι δεν χρησιμοποιείς θηλαστρο για άντληση και μετά να δώσεις με μπουκάλι; Σκεφτόμουν αν πρέπει από τώρα να πάρω θηλαστρο η όχι και δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με αυτά. Η αδερφή μου, που από εκείνη τα μαθαίνω όλα, δεν θήλασε κανένα από τα δύο και δεν έχω ιδέα από αυτά. 

Όταν λέω ότι τον θήλασα αποκλειστικά,εννοώ ότι δεν έδωσα ποτέ ξένο γαλα(φορμουλα) .Αλλά είχα θηλαστρο της Medela και έκανα αντλησεις(ειδικά τότε που έτρεχα με τα δόντια μου και έπρεπε πχ να λείψω 2 με 3 ώρες και του το έδιναν σε μπιμπερό) Δε το δεχόταν βέβαια καθόλου εύκολα!!!Εμένα ο μικρός γεννήθηκε στις 38 βδομάδες νταν και ζύγιζε 3200.Στο μήνα πάνω πήρε 1700 γραμμ.και όταν ήρθε ο παιδίατρος μου λέει αυτο νεογέννητο δεν είναι!Θα του δώσεις πιπίλα να το ξεγελαμε λίγο επειδή παίρνει πολύ βάρος!!Μεγα λάθος που τον άκουσα!!Μου ζήτησε να θηλάζω κιόλας 20 λεπτά!Και από εκεί που είχα ένα μωρό ήσυχο,μαμ κακά και νανι,χωρίς υπερβολή,άρχισε το κλάμα...Και να πεις ότι πήρε και λιγότερο??Το 2ο μήνα πήρε 1400.Οκ,σιγά τη διαφορά!Εμένα όμως τα νεύρα μου είχαν γίνει κροσια !Και πήρα τότε την απόφαση ότι εγώ θα το θηλάζω όσο θέλει!Και ας πάρει και κιλά!Στον 6ο που θα κάνουμε εισαγωγή,θα έρθουμε στα ίσια μας.Δε μου έκανε να πεις κιόλας αναγωγες ή κάτι άλλο για να πω ότι το μωρό δυσανασχετεί!

Αλλά πιστεύω ότι από τη στιγμή που δίνεις δικό σου γάλα,είτε το αντλείς είτε το δώσεις απευθείας,είναι αποκλειστικος θηλασμός!Εγώ τον θήλασα μέχρι και 25 μηνών το δεύτερο και το πρώτο μέχρι 20 μηνων(αλλά στο πρώτο δεν μπόρεσα να θηλασω αποκλειστικά,ξεκίνησα αλλά το μωρό,ενώ γεννήθηκε σχεδόν 4 κιλά,ενώ έπαιρνε ύψος στο μήνα έχανε βαρος) και μου είπε η παιδίατρος να δίνω 4 φορές τη μέρα και ξένο!Και σταδιακά,κατάφερα να μειώσω τα 4 μπιμπερό σε 2 τη μέρα,αλλά έδωσα και φόρμουλα.Οποτε αποκλειστικος την πρώτη φορά δεν ήταν.Τωρα πιστεύω θα μπορέσω και πάλι να θηλασω αποκλειστικα(ήδη από τις αρχές του 8ου βλέπω αυτό το υγρό στους μαστους).Έχει και μνήμη το σώμα,οπότε ποντάρω εκεί.Γιατι είναι απίστευτη ευκολία!!Ούτε αποστειρωσεις ,ούτε να τρέχεις στο φαρμακείο κάθε 3 και λίγο,άσε που οι τιμές είναι στο Θεό!Και το πιο σημαντικό κάνεις καλό στο μωρό και σε σένα!Εννοείται να ευνοουν οι συνθήκες.Αν μια μαμά δεν μπορέσει για του Φ,Χ,ψ λόγους και αυτό δεν πάει να πει ότι δε θα μεγαλώσει καλά το μωρό της!Και εμένα η μαμά μου 3 μήνες μπόρεσε να με θηλάσει!Δόξα τω Θεω είμαι μια χαρά είμαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! Την Τετάρτη είχα κάνει αιματολογικές και ούρων. Την προηγούμενη φορά είχε βγει λίγο λεύκωμα στα ούρα και ξεκίνησα να πίνω νερό γιατί δεν πίνω σχεδόν καθόλου.. έφυγε το λεύκωμα αλλά προέκυψε πολύ σοβαρή ασυμπτωματική ουρολοίμωξη. Έχω 20-22 πυοσφαιρια κ.ο.π. εκεί που για ουρολοίμωξη σου λέει είναι από 3-4 😳 Μου λέει απορώ πως δεν έχεις πέσει κάτω να χτυπιεσαι από τον πόνο στα νεφρά! Ξεκίνησα τώρα ceclor πάλι, δεύτερη φορά σε αυτη την εγκυμοσύνη. Αλλά δεν μπορεί να με αφήσει γιατί αν κάνω φλεγμονή στα νεφρά μετά θα νοσηλευτώ και δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω και κάτι δλδ πιο βαρύ. 

Ο αιματοκρίτης σας πως είναι? Το ζάχαρο μου βγήκε 81, η γλυκοζυλιωμενη 4,6 μια χαρά. Εγώ τις έχω καταργήσει τις μετρήσεις ζαχάρου. Είπα δεν θα πεθάνω. Το μωρό βγαίνει μια χαρά στις μετρήσεις, η καμπύλη μου βγήκε σούπερ. Τέλος, και πολύ αγχώθηκα και ασχολήθηκα! Επανήλθε και ο θυρεοειδής μου στα χαμηλά, γιατί λόγω της σαλμονέλας που τα έβγαζα όλα, είχε ανέβει οριακά στο 2,4 τον Αύγουστο. Τώρα 0,7 ☺️

Περαστικά! Εμένα ο αιματοκρίτης έπεσε από το 38 στο 33 (δεν έπαιρνα σίδηρο η αλήθεια είναι, γιατί με ενοχλεί τρομερά στο στομάχι) και έτσι πλέον πίνω 2 σιδήρους τη μέρα και βλέπουμε στις προσεχείς εξετάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Anna1986 είπε:

Όταν λέω ότι τον θήλασα αποκλειστικά,εννοώ ότι δεν έδωσα ποτέ ξένο γαλα(φορμουλα) .Αλλά είχα θηλαστρο της Medela και έκανα αντλησεις(ειδικά τότε που έτρεχα με τα δόντια μου και έπρεπε πχ να λείψω 2 με 3 ώρες και του το έδιναν σε μπιμπερό) Δε το δεχόταν βέβαια καθόλου εύκολα!!!Εμένα ο μικρός γεννήθηκε στις 38 βδομάδες νταν και ζύγιζε 3200.Στο μήνα πάνω πήρε 1700 γραμμ.και όταν ήρθε ο παιδίατρος μου λέει αυτο νεογέννητο δεν είναι!Θα του δώσεις πιπίλα να το ξεγελαμε λίγο επειδή παίρνει πολύ βάρος!!Μεγα λάθος που τον άκουσα!!Μου ζήτησε να θηλάζω κιόλας 20 λεπτά!Και από εκεί που είχα ένα μωρό ήσυχο,μαμ κακά και νανι,χωρίς υπερβολή,άρχισε το κλάμα...Και να πεις ότι πήρε και λιγότερο??Το 2ο μήνα πήρε 1400.Οκ,σιγά τη διαφορά!Εμένα όμως τα νεύρα μου είχαν γίνει κροσια !Και πήρα τότε την απόφαση ότι εγώ θα το θηλάζω όσο θέλει!Και ας πάρει και κιλά!Στον 6ο που θα κάνουμε εισαγωγή,θα έρθουμε στα ίσια μας.Δε μου έκανε να πεις κιόλας αναγωγες ή κάτι άλλο για να πω ότι το μωρό δυσανασχετεί!

Αλλά πιστεύω ότι από τη στιγμή που δίνεις δικό σου γάλα,είτε το αντλείς είτε το δώσεις απευθείας,είναι αποκλειστικος θηλασμός!Εγώ τον θήλασα μέχρι και 25 μηνών το δεύτερο και το πρώτο μέχρι 20 μηνων(αλλά στο πρώτο δεν μπόρεσα να θηλασω αποκλειστικά,ξεκίνησα αλλά το μωρό,ενώ γεννήθηκε σχεδόν 4 κιλά,ενώ έπαιρνε ύψος στο μήνα έχανε βαρος) και μου είπε η παιδίατρος να δίνω 4 φορές τη μέρα και ξένο!Και σταδιακά,κατάφερα να μειώσω τα 4 μπιμπερό σε 2 τη μέρα,αλλά έδωσα και φόρμουλα.Οποτε αποκλειστικος την πρώτη φορά δεν ήταν.Τωρα πιστεύω θα μπορέσω και πάλι να θηλασω αποκλειστικα(ήδη από τις αρχές του 8ου βλέπω αυτό το υγρό στους μαστους).Έχει και μνήμη το σώμα,οπότε ποντάρω εκεί.Γιατι είναι απίστευτη ευκολία!!Ούτε αποστειρωσεις ,ούτε να τρέχεις στο φαρμακείο κάθε 3 και λίγο,άσε που οι τιμές είναι στο Θεό!Και το πιο σημαντικό κάνεις καλό στο μωρό και σε σένα!Εννοείται να ευνοουν οι συνθήκες.Αν μια μαμά δεν μπορέσει για του Φ,Χ,ψ λόγους και αυτό δεν πάει να πει ότι δε θα μεγαλώσει καλά το μωρό της!Και εμένα η μαμά μου 3 μήνες μπόρεσε να με θηλάσει!Δόξα τω Θεω είμαι μια χαρά είμαι!

@Nasiadόσον αφορά την αγορά θηλαστρου ,εγώ το πήρα από το πρώτο μωρό,αλλά αφού γέννησα!Ήθελα να δω πως θα πάει και στην ουσία μου το πρότεινε η παιδίατρος που παρακολουθουσε τότε το μωρό,για να αυξηθεί η παραγωγή μου..Βέβαια εμένα,δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος,δεν έβγαζε και τρελή ποσότητα!Ακόμα και στο 2ο που έπαιρνε τόσο βάρος,αν έβαζα θηλαστρο,έλεγα μα καλά με τόσο λίγο παίρνει βάρος!Και να σου πω και το άλλο.. εμένα επειδή οι θηλες είχαν τραυματιστεί δεν είχα χειρότερο να θηλάζω και μετά να βάζω το μαραφέτι στο στήθος να τραβήξει..Θυμάμαι τότε κυκλοφορούσα σαν την τρελή αμαζόνα στο σπίτι,γυμνοστηθη Δεκέμβριο μήνα!Γέννησα 5/12 το πρώτο.Ε τι να πω!Τρέλα με κορδελα!Μου έλεγε και η θεία του άντρα μου που είναι μαία στη Γερμανια(το λέω γιατί εκεί δεν έχουν διεκπεραιωτικο ρόλο απλα) να βάζω λάχανο πάνω στους μαστους,γιαούρτι(απομακρύνουν φλεγμονη) και έκανα και κομπρεσες με μαύρο τσάι για να σκληρυνουν οι θηλες !!Ήμουν κουκλάκι ζωγραφιστό!🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Anna1986 είπε:

@Nasiadόσον αφορά την αγορά θηλαστρου ,εγώ το πήρα από το πρώτο μωρό,αλλά αφού γέννησα!Ήθελα να δω πως θα πάει και στην ουσία μου το πρότεινε η παιδίατρος που παρακολουθουσε τότε το μωρό,για να αυξηθεί η παραγωγή μου..Βέβαια εμένα,δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος,δεν έβγαζε και τρελή ποσότητα!Ακόμα και στο 2ο που έπαιρνε τόσο βάρος,αν έβαζα θηλαστρο,έλεγα μα καλά με τόσο λίγο παίρνει βάρος!Και να σου πω και το άλλο.. εμένα επειδή οι θηλες είχαν τραυματιστεί δεν είχα χειρότερο να θηλάζω και μετά να βάζω το μαραφέτι στο στήθος να τραβήξει..Θυμάμαι τότε κυκλοφορούσα σαν την τρελή αμαζόνα στο σπίτι,γυμνοστηθη Δεκέμβριο μήνα!Γέννησα 5/12 το πρώτο.Ε τι να πω!Τρέλα με κορδελα!Μου έλεγε και η θεία του άντρα μου που είναι μαία στη Γερμανια(το λέω γιατί εκεί δεν έχουν διεκπεραιωτικο ρόλο απλα) να βάζω λάχανο πάνω στους μαστους,γιαούρτι(απομακρύνουν φλεγμονη) και έκανα και κομπρεσες με μαύρο τσάι για να σκληρυνουν οι θηλες !!Ήμουν κουκλάκι ζωγραφιστό!🤣🤣

Αχ ναι αυτά λίγο με φοβίζουν αλλά και πάλι θα το τολμήσω! Έχω δει για κάτι ασημένια μαραφετια που λένε ότι κάνουν θαύματα για τις τραυματισμένες θηλές και λέω να τα παραγγείλω. Εδώ Ελλάδα είναι λίγο πανάκριβα αλλά τα βρήκα στο amazon μισή τιμή! Επίσης εγώ έχω μια αμφιβολία αν θα έχω γάλα αρκετό γιατί με ότι έγινε με το πρώτο μωρό εννοείται πήρα φάρμακα για να κοπεί το γάλα.. και κάποτε που η μαμά μου στην αδελφή μου είχε πάρει φάρμακα για να το κόψει, ενώ στο πρώτο μωρό είχε φουλ γάλα σε εμένα 2,5 χρόνια μετά δεν είχε καθόλου και της είχαν πει ότι ίσως έφταιξε ότι είχε πάρει φάρμακα. Άρα θα δείξει πως θα πάει αυτό..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Nasiad είπε:

Αχ ναι αυτά λίγο με φοβίζουν αλλά και πάλι θα το τολμήσω! Έχω δει για κάτι ασημένια μαραφετια που λένε ότι κάνουν θαύματα για τις τραυματισμένες θηλές και λέω να τα παραγγείλω. Εδώ Ελλάδα είναι λίγο πανάκριβα αλλά τα βρήκα στο amazon μισή τιμή! Επίσης εγώ έχω μια αμφιβολία αν θα έχω γάλα αρκετό γιατί με ότι έγινε με το πρώτο μωρό εννοείται πήρα φάρμακα για να κοπεί το γάλα.. και κάποτε που η μαμά μου στην αδελφή μου είχε πάρει φάρμακα για να το κόψει, ενώ στο πρώτο μωρό είχε φουλ γάλα σε εμένα 2,5 χρόνια μετά δεν είχε καθόλου και της είχαν πει ότι ίσως έφταιξε ότι είχε πάρει φάρμακα. Άρα θα δείξει πως θα πάει αυτό..

Δεν ξέρω να σου πω αν παίζει ρόλο!Γιατί και η αδερφή της νύφης μου είχε πάρει φάρμακα για να της κοπεί το γάλα,όταν έπρεπε να επιστρέψει για δουλεια(δε θυμάμαι αν ήταν 6 ή 8 μηνών το μωρο) και στο επόμενο,που το έκανε και μπαμ μπαμ,είχε κανονικά γάλα!Το θήλασε δηλαδή αποκλειστικά, και πάλι πήρε χάπια για να κοπεί!Και μάλιστα έδενε και με κάτι σαν γάζες τους μαστους γιατί τη δεύτερη φορά είχε περισσότερο. Μπορει να παίζει ρόλο και ο οργανισμός..

Εμένα για τις τραυματισμενες θηλες με βοήθησε πάρα πολύ η λανολινη!Μου την είχε συστήσει μια μαία στο μαιευτήριο όταν γέννησα την πρώτη φορά και οι θηλες μου από τη 2η μέρα ήταν χαλι μαύρο.. Το μωρό είχε θηλαστικη ικανότητα όπως ένα μωρό μιας βδομάδας (έτσι μου έλεγαν τουλαχιστον) και επειδή ήταν και μεγάλο,σίγουρα δεν έπιανε και σωστά τώρα που τα ξανασκεφτομαι,αλλά οι θηλες μου είχαν γίνει καλοκαιρινές!Και επειδή είχα και αίμα αρχικά από τη μια θηλή μόνο,έκανα θυμάμαι περισσότερους θηλασμους στον άλλο μαστό,ώσπου βγήκε off και αυτός!Αλλά αυτή η αλοιφή ήταν σουπερ!Και μάλιστα δεν πειράζει να τη βάλεις και να θηλασεις μετά το μωρό!Είναι φυσική.Και μου είχε πει η μαία τότε,ότι πριν γεννήσω θα με βοηθούσε να κάνω απαλό μασάζ στις θηλες με αυτή την κρέμα.Αλλα όχι έντονες κινήσεις για να μην προκληθουν συσπασεις!Στο δεύτερο λοιπόν μωρό την πήρα εξαρχης(δεν έκανα το μασάζ πριν γιατί είχα πάλι θέμα με τον τραχηλο και φοβόμουν πολυ) αλλά έβαζα την αλοιφή αμέσως μετά το θηλασμό και πήγαμε πολύ καλά!Ούτε τραυματιστηκαν οι θηλες,ούτε τίποτα!Και να φανταστείς ότι ο μικρός είχε κοντο χαλινό κιόλας και τον έκοψαν κυριολεκτικά μια ώρα πριν πάρω εξιτήριο!Ωστόσο,δεν τραυμάτισε θηλες και από εκεί που είχε χάσει το βάρος που χάνουν φυσιολογικά μετά τη γέννα,μου είπε η μαία μια μέρα πριν το εξιτήριο,ότι είχε ήδη πάρει 30γρ.το μωρό που σημαίνει ότι κατέβηκε το γάλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Anna1986 είπε:

Δεν ξέρω να σου πω αν παίζει ρόλο!Γιατί και η αδερφή της νύφης μου είχε πάρει φάρμακα για να της κοπεί το γάλα,όταν έπρεπε να επιστρέψει για δουλεια(δε θυμάμαι αν ήταν 6 ή 8 μηνών το μωρο) και στο επόμενο,που το έκανε και μπαμ μπαμ,είχε κανονικά γάλα!Το θήλασε δηλαδή αποκλειστικά, και πάλι πήρε χάπια για να κοπεί!Και μάλιστα έδενε και με κάτι σαν γάζες τους μαστους γιατί τη δεύτερη φορά είχε περισσότερο. Μπορει να παίζει ρόλο και ο οργανισμός..

Εμένα για τις τραυματισμενες θηλες με βοήθησε πάρα πολύ η λανολινη!Μου την είχε συστήσει μια μαία στο μαιευτήριο όταν γέννησα την πρώτη φορά και οι θηλες μου από τη 2η μέρα ήταν χαλι μαύρο.. Το μωρό είχε θηλαστικη ικανότητα όπως ένα μωρό μιας βδομάδας (έτσι μου έλεγαν τουλαχιστον) και επειδή ήταν και μεγάλο,σίγουρα δεν έπιανε και σωστά τώρα που τα ξανασκεφτομαι,αλλά οι θηλες μου είχαν γίνει καλοκαιρινές!Και επειδή είχα και αίμα αρχικά από τη μια θηλή μόνο,έκανα θυμάμαι περισσότερους θηλασμους στον άλλο μαστό,ώσπου βγήκε off και αυτός!Αλλά αυτή η αλοιφή ήταν σουπερ!Και μάλιστα δεν πειράζει να τη βάλεις και να θηλασεις μετά το μωρό!Είναι φυσική.Και μου είχε πει η μαία τότε,ότι πριν γεννήσω θα με βοηθούσε να κάνω απαλό μασάζ στις θηλες με αυτή την κρέμα.Αλλα όχι έντονες κινήσεις για να μην προκληθουν συσπασεις!Στο δεύτερο λοιπόν μωρό την πήρα εξαρχης(δεν έκανα το μασάζ πριν γιατί είχα πάλι θέμα με τον τραχηλο και φοβόμουν πολυ) αλλά έβαζα την αλοιφή αμέσως μετά το θηλασμό και πήγαμε πολύ καλά!Ούτε τραυματιστηκαν οι θηλες,ούτε τίποτα!Και να φανταστείς ότι ο μικρός είχε κοντο χαλινό κιόλας και τον έκοψαν κυριολεκτικά μια ώρα πριν πάρω εξιτήριο!Ωστόσο,δεν τραυμάτισε θηλες και από εκεί που είχε χάσει το βάρος που χάνουν φυσιολογικά μετά τη γέννα,μου είπε η μαία μια μέρα πριν το εξιτήριο,ότι είχε ήδη πάρει 30γρ.το μωρό που σημαίνει ότι κατέβηκε το γάλα!

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ότι η μαμά μου όπως και εγώ δεν θήλασαμε καθόλου και το κόψαμε με τη μία. Δεν δούλεψε δηλαδή καθόλου ο οργανισμός έστω και λίγο να βγάλει σωστή ροή κτλ. Αλλά ίσως τα φάρμακα τοτε να είχαν τέτοια θέματα αλλά πλέον όχι, οπότε εννοείται θα το προσπαθήσω και θα δούμε πως θα πάει. Έχω ακούσει κ εγώ για αυτές τις κρέμες θα πάρω και από αυτές, να έχω να δοκιμάζω τι θα μας βολεψει! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, mary_33 είπε:

Περαστικά! Εμένα ο αιματοκρίτης έπεσε από το 38 στο 33 (δεν έπαιρνα σίδηρο η αλήθεια είναι, γιατί με ενοχλεί τρομερά στο στομάχι) και έτσι πλέον πίνω 2 σιδήρους τη μέρα και βλέπουμε στις προσεχείς εξετάσεις. 

Εγώ στο μεταξύ δεν κοιτάω καν πόσο είναι. Παίρνω τις εξετάσεις κοιτάζω τι είναι μαυρισμένο μόνο, (συνήθως αν είναι το σάκχαρο) τα άλλα είναι καλά άρα ούτε δίνω σημασία. Τα στέλνω στους γιατρούς μου και αααν χρειαστεί κάτι μου λένε. Ο σίδηρος κι εμένα το πρωί με θερίζει, ήδη στο μισάωρο πονάει το στομάχι μου και κάνω υπομονή να περάσει η ώρα να φάω. Αλλά ευτυχώς παίρνω μόνον πρωί και είναι πάντα καλές οι εξετάσεις. Δεν αντέχεται το πρωί βράδυ είναι η αλήθεια.. το πρώτο τρίμηνο με είχε πεθάνει και στη δυσκοιλιότητα αλλά ευτυχώς διορθώθηκε με λίγο πιο καλή διατροφή και δεν έχω θέμα πια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...