Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

      Ναι, εγώ τα έχω πάρει. Φυσικά μου το ζήτησε ο γιατρός, όχι μόνη μου.

      Ευχαριστώ!!!  Ναι, εννοείται πάντα με οδηγία γιατρού. Κ σε εμένα το ζήτησε κ δεν σκέφτηκα εκείνη την ώρα να τον ρωτήσω.

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 40 λεπτά , Anna1986 είπε:

Είναι λίγο αυτό?Μου είχε πει 130 είναι κανονικά στην εγκυμοσύνη αλλά αυτός δε θέλει να ξεπερνάω το 120 μια ώρα μετά το γεύμα.. Και συνήθως παίζω εκεί 109,110,αν φάω κάτι πολύ περίεργο οκ θα δω 123 με 125,εκτός και αν κάνω και τη γουρουνια μου οπου εκεί οκ,το εκτοξευω μπορεί και 134!Αλλά εκεί ξέρω εξαρχής ότι θα δω πάνω από 120..Απλά παρατήρησα ότι αν ξέρω ότι θα το μετρήσω,είμαι πιο συγκρατημένη!Τώρα που δεν έχω ταινίες και δεν μετριεμαι πχ,μπορεί στο δεκατιανο  μου να τσιμπήσω και 2 κριτσινια με τυρί και 2 με 3 ρίγες σταφύλι.. και λέω,αν φάω και πριν περάσει 1 ώρα δεν το ανεβάζω??🤔🤔Γενικά όταν ξέρω ότι θα ελέγξω εκεί είμαι πιο τυπική!😅Τώρα χωρίς τις ταινίες έχω πάρει αέρα!!😅😅

Γενικά είμαι λίγο άπιστος Θωμάς,αλλά τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι (οκ,αν με πιάσει η τρέλα μου ,θα τον ρωτήσω!Δεν κρατάω δηλαδή τον φόβο μου ή την αμφιβολία μου)Αλλά μου λέει και ο άντρας μου πάντα, έχεις κάνει μαζί του 2 παιδιά,ξέρεις πόοο.. σες κοπέλες που τον έχουν γιατρο(η αλήθεια είναι ότι παρακολουθεί και έχουν γεννήσει μαζί του πολλές φίλες μου και ξαδερφες μου,πάνω από 10 γυναικες)οπότε και αυτό είναι ένα έξτρα για μένα..Απλά αν με πιάσει η αμφιβολία μου,αρχίζω και τρώγομαι με τα ρούχα μου!Σίγουρα ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικο του πλανο..Εγώ δυστυχώς αν ακούσω πχ ότι κάποια κοπέλα τσέκαρε και αυτό,αλλά εγώ πχ δεν το έχω τσεκάρει,θα τον ρωτήσω.. Με πιάνει δηλαδή το άγχος μου!Και λέω και αν???

Το άλλο πχ που με αγχώνει.. σε αυτή την εγκυμοσύνη(γιατί στις άλλες 2 δεν το σκέφτηκα λεπτο) !Διαβάζω στο φόρουμ ότι τις εξετάσεις α' και β' επιπέδου πολλές γυναίκες τις κάνουν με εμβρυολογο ή τελοσπαντων όχι στο γυναικολόγο τους ,αλλά κάπου πιο εξειδικευμένα ..όπως και το ντομπλερ..Εμένα μου τις κάνει πάντα ο γιατρός μου..Μόνο στην πρώτη εγκυμοσύνη στη β' επιπέδου με είχε στείλει σε έναν εξειδικευμένο γιατρο (και τότε είχα αγχωθεί,τώρα που το σκέφτομαι.. 🤔).Αλλά όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις σε όλες τις εγκυμοσυνες διενεργουνται στο ιατρείο του..Και μου παίρνει και πολύ λιγότερα χρήματα να πω την αλήθεια..Πληρώνω δηλαδή όσο τον υπέρηχο του μήνα.. όχι κάτι έξτρα.. Και μάλιστα και τότε που είχα την τρέλα μου και πήγαινα κάθε 3 και λίγο,το στάνταρ ήταν 2 φορές την εβδομάδα,αλλά είχα πάει και 3 ένα φεγγάρι 😅,δε με χρεωνε.Πληρωνα μόνο τον υπέρηχο του μήνα.Και μου το είχε ξεκαθαρίσει εξαρχής,ότι προτιμάει να με δει εμβόλιμα,να είμαι ήρεμη,παρά να τρώγομαι με τα ρούχα μου ότι κάτι πάει στραβα(ειδικά τότε που έβλεπα πολύ συχνά τις καφέ εκκρισεις).Τώρα λοιπόν που διαβάζω στο φόρουμ ότι οι περισσότερες γυναίκες πάνε σε πιο εξειδικευμένο γιατρο,λίγο με αγχώνει.. Λέω είμαι πλέον 38..μήπως έπρεπε να πάω να με τσεκάρουν και άλλοι.Αλλα μετά καθησυχάζω τον εαυτό μου και λέω,αν είχε δει κάτι,τι στο καλό!Θα μου το ελεγε!Μυστικό θα το κρατούσε??Γιατί 2 γνωστές μου τις παρέπεμψε όταν χρειάστηκε ..Τελοσπαντων..Ελπίζω να πάνε όλα καλά και αυτή τη φορά..!🙏🙏 Και να σταματήσω να σκέφτομαι βλακειες!!

Εντάξει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν δεν μπορεί να τις κάνει ένας άνθρωπος ούτε να αμφισβητεί συνέχεια τον γιατρό του. Αλλά αν  κάποια κοπέλα κάποια πράγματα θέλει να τα ελέγξει ο γιατρός πρέπει να εξηγεί τις πιθανότητες Κ όχι να είναι απόλυτος. Κ η απόφαση είναι του ασθενή . 

Τώρα αυτό που λες για την β επιπέδου αν ο γιατρός σου είναι πιστοποιημένος μπορεί να την κάνει. Κ οι εμβρυολογοι γυναικολόγοι είναι απλώς κάνουν μια ειδίκευση Κ κάνουν αυτές τις εξετάσεις . Αν ο γιατρός σου έχει κάνει μαθήματα έμβρυο μητρικής Κ έχει πάρει τα κατάλληλα μηχανήματα μπορεί να την κάνει την εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...