Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, helena212 είπε:

      Εχθές Τεταρτη που έκανα ήταν 0,51 και μου είπε από Παρασκευή να αρχίσω 3 utrogestan 200 την μερα. Τετάρτη θα γίνει η εμβρυομεταφορα. Σίγουρα θα ανέβει, το θέμα μάλλον ειναι να ανέβει όσο πρέπει. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά..  

      Το θέμα είναι να βγει θετικη η χοριακή, κάθε εγκυμοσυνη βγάζει διαφορετικό νούμερο..  δεν υπάρχει καλό νούμερο. Η εξέλιξη μετά είναι που έχει σημασία. Καλή σου επιτυχία!!

      Α μάλιστα δεν το ξερω ευχαριστώ για την ενημερωση

      Just now, Γεωργία38 είπε:

      Α μάλιστα δεν το ξερω ευχαριστώ για την ενημερωση

      Την δεύτερα θα κάνω και θα ρωτησω την μαια που να την κάνω λογικά σε καποιο μικροβιολογικο

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , Anna1986 είπε:

Εμένα μου είπε ο γιατρός μου ότι θα κόψουμε τα ράμματα της περιδεσης μετά την 37η βδομάδα,λίγο πριν μπω 38η..Αρχικά μου έλεγε μετά την 36η προς 37η αλλά την τελευταία φορά που πήγα μου ανέφερε αυτό.. Έχω οπότε ένα μήνα ακριβώς μπροστά μου και αρκετό άγχος μπορώ να πω ..Το πρώτο μου παιδί το γέννησα 39+4 και το δεύτερο έσπασαν τα νερά το βράδυ που έμπαινα 38η.Μου είπε τώρα ο γιατρός ότι αν σπάσουν νωρίτερα τα νερά,δεν υπάρχει πρόβλημα.Κοβουμε το ραμμα και πάμε σε τοκετό.. Αλλιώς πάω προγραμματισμένα να αφαιρέσω το ραμμα και οι πιθανότητες να σπάσουν τα νερα είναι 20% από ότι είπε.. Και ενώ είναι ο 3ος τοκετός έχω άγχος περισσότερο..κυρίως λόγω της περιδεσης επειδή πρώτη φορά χρειάστηκε να κάνω.Τις άλλες 2 τη γλίτωσα.. 3η και φαρμακερή!!😅🤪🤪

Γενικά νομίζω θέλουν συνήθως να μπαίνουμε 37η εβδομάδα μιας και τοτε θεωρείται ότι είναι ολοκληρωμένη η εγκυμοσύνη και το μωρό. Όλα θα πάνε καλά! Λογικό φυσικά να αγχώνεσαι, είναι κάτι διαφορετικό, αλλά αφου είναι υπό έλεγχο μην φοβάσαι!

Γενικά αραγε ισχύει που έχω ακούσει ότι σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη, έρχεται νωρίτερα ο τοκετός; Εμένα το πρωτο μου μωράκι γεννήθηκε στις 38+2, άρα με αυτή τη λογική τσίμα τσίμα θα προλάβουμε τις 37 😂

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 787
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ το έχω ακούσει αυτό!Ότι στον πρώτο τοκετό παίρνεις συνήθως όλο το μήνα και οι επόμενοι έρχονται πιο γρήγορα.. Αλλά από φίλες και από συγγενείς,εκ του αποτελέσματος δηλαδή 😅  , διαπίστωσα ότι δεν είναι σίγουρα ο κανόνας!Και επειδή με ρώτησε τώρα και ο γιατρός ποτέ γέννησα το δευτερο(που να θυμάται ο καημένος με τόσους τοκετους ) και του είπα 38 νταν ,μου είπε ότι περιμένει εκεί κάπου την μπέμπα αλλά ίσως να αργήσει και λίγο.. 

Εγώ βασικά αγχώνομαι για την όλη διαδικασία!Γιατί μου είπε ότι όταν θα κόψουμε τα ράμματα δε θα έχω κάποια μορφή αναισθησίας και λίγο φρίκαρα..Χωρίς να θέλω να τρομάξω καμμια κοπέλα,οι τοκετοι μου λόγω κοντου τραχηλου ήταν αντικειμενικά πολύ πολύ εύκολοι.Στο πρώτο έσπασαν τα νερά στις 4 το πρωί και μέχρι τις 7 ήμουν άνετη!Αφού η μαία μου έλεγε,εσύ δε μοιάζεις με γυναίκα που γεννας !Με άλλαζε πλευρά να κατέβει το μωρό και 9.10 ξεκινήσαμε εξωθησεις!9.35 γέννησα!Στο δεύτερο όμως δυστυχώς,όταν ήρθε η αναισθησιολογος για την επισκληριδιο ,την ώρα που έβαζε τη βελόνα εγώ τραβήχτηκα προς τα πίσω!Και μάλιστα η μία μαία (μια πάρα πολύ ξινή είπε,ε τώρα έτσι όπως τα έκανε θα τα λουστει!!) Εγώ τρελάθηκα!Λέω στην αναισθησιολογο,δε θα με πιάσει δηλαδή??Και η αναισθησιολογος μου είπε,απλά κορίτσι μου θα σε τσιμπήσω 2η φορά,μην αγχώνεσαι!Όλα καλά!!Ε παιδιά εμένα η αναισθησία δε με έπιασε!Και ενώ πάλι ο τοκετός ήταν πολύ σύντομος,σπάσανε τα νερά 11.30 τη νύχτα και οι ωδινες ξεκίνησαν 2 ,γέννησα 4.55 με κυριολεκτικά 3 εξωθησεις ,η ανάμνηση που έχω από τις ωδινες που τα ένιωθα όλα,δεν είναι και το καλύτερό μου..Και για αυτό έχω αγχωθεί.. Λέω και αν πάλι δε με πιάσει??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Anna1986 είπε:

Και εγώ το έχω ακούσει αυτό!Ότι στον πρώτο τοκετό παίρνεις συνήθως όλο το μήνα και οι επόμενοι έρχονται πιο γρήγορα.. Αλλά από φίλες και από συγγενείς,εκ του αποτελέσματος δηλαδή 😅  , διαπίστωσα ότι δεν είναι σίγουρα ο κανόνας!Και επειδή με ρώτησε τώρα και ο γιατρός ποτέ γέννησα το δευτερο(που να θυμάται ο καημένος με τόσους τοκετους ) και του είπα 38 νταν ,μου είπε ότι περιμένει εκεί κάπου την μπέμπα αλλά ίσως να αργήσει και λίγο.. 

Καλά ναι κ εγώ δύο εβδομάδες νωρίτερα γέννησα το πρωτο μου οπότε δεν ισχύει για ολόκληρο το μήνα! Σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν θέλουμε απλά να έρθει από μόνος ο τοκετός λόγω αντιπηκτικών. Ελπίζω να μην είναι βιαστικος ο μικρός και μας το κάνει δύσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Anna1986 είπε:

Θα μπεις με προγραμματισμένη καισαρική ή με πρόκληση στις 37 εβδομάδες?Συγγνώμη δε γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με τις αντιπηκτικες.

Ακριβώς δεν ξέρω γιατί έχω πρώτο ραντεβού στο νοσοκομείο που θα γεννήσω την άλλη εβδομάδα. Μένω Ξάνθη και πρέπει να πάω Αλεξανδρούπολη, επειδή τον Ιανουάριο είχα νοσηλευτει στη ΜΕΘ με διασωληνωση και φοβούνται κυρίως για το αναπνευστικό. Από αυτην τη σούπερ εμπειρία έχω και δώρο μια θρόμβωση, εξού και οι αντιπηκτικες. Οπότε θέλουν να πάω εκεί για παν ενδεχόμενο μιας και στο νοσοκομείο της Ξάνθης δεν έχουμε ούτε καν πνευμονολογικη κλινική, εννοείται ούτε ΜΕΘ. 

Οι γιατροί από εδώ μου είπαν ότι λογικά θα μπω στο νοσοκομείο κάποιες μέρες νωρίτερα στο τέλος της 36ης η αρχή 37ης, για να σταματήσουμε τις αντιπηκτικες και να με ελέγχουν μέχρι να γεννήσω, ελπίζω με πρόκληση και όχι καισαρική..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας κορίτσια! Εγώ σήμερα είμαι 30εβδομαδων και μπαίνουμε σιγά σιγά σε τελική ευθεία! Σήμερα έχουμε και ραντεβού να τον δούμε! Στις 27 εβδομάδες που πήγα ήταν ~800γρ. Τώρα θα πρέπει να έχουμε ξεπεράσει το κιλό. Τον μικρό μου τον γέννησα 37+2 φυσιολογικά και σε 3 μόλις ώρες. @Anna1986 κορίτσι μου, κι εσύ στο κλαμπ των περιδεσεων! Έβγαλα την περίδεση στην 36η εβδομάδα και γέννησα 8 μέρες αργότερα αφού έκανα μπόλικες ασκήσεις με τη μπάλα και περπάτημα. Έχω κι εγώ ανεπάρκεια τραχήλου, το να κοπεί το ράμμα της περίδεσης είναι κυριολεκτικά το τίποτα! Ούτε θα καταλάβεις κάτι! Εγώ είχα και πεσσό και αυτό λίγο πόνεσε αλλά το ράμμα δεν είναι κάτι, ειλικρινά στο λέω. Πιο πολύ πονάει να βγάλεις μια τρίχα από τα φρύδια σου! Έχω κάνει και αφαιρέσει περίδεση δύο φορές μέχρι στιγμής. Μια αποτυχημένη 😕 και μια που μου έφερε τον μικρό μου! Αυτή την φορά σαν από θαύμα ο τράχηλος κρατάει γερά, κοντός αλλά κλειστός, και δεν έκανα πάλι περίδεση! Φτάσαμε ως εδώ με 3-3,5 εκ. 

@Nasiad δεν υπάρχει περιθώριο να κόψεις την αγωγή με τις αντιπηκτικες λίγο νωρίτερα για να είσαι safe? Βασικά δεν έχω ρωτήσει κι εγώ τώρα που παίρνω και σαλοσπιρ και ένεση πόσες μέρες πριν πρέπει να σταματήσω! Εγώ τις κάνω προληπτικά βέβαια, ίσως γι αυτό να έχει την άνεση να μου τις σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! Εγώ σήμερα είμαι 30εβδομαδων και μπαίνουμε σιγά σιγά σε τελική ευθεία! Σήμερα έχουμε και ραντεβού να τον δούμε! Στις 27 εβδομάδες που πήγα ήταν ~800γρ. Τώρα θα πρέπει να έχουμε ξεπεράσει το κιλό. Τον μικρό μου τον γέννησα 37+2 φυσιολογικά και σε 3 μόλις ώρες. @Anna1986 κορίτσι μου, κι εσύ στο κλαμπ των περιδεσεων! Έβγαλα την περίδεση στην 36η εβδομάδα και γέννησα 8 μέρες αργότερα αφού έκανα μπόλικες ασκήσεις με τη μπάλα και περπάτημα. Έχω κι εγώ ανεπάρκεια τραχήλου, το να κοπεί το ράμμα της περίδεσης είναι κυριολεκτικά το τίποτα! Ούτε θα καταλάβεις κάτι! Εγώ είχα και πεσσό και αυτό λίγο πόνεσε αλλά το ράμμα δεν είναι κάτι, ειλικρινά στο λέω. Πιο πολύ πονάει να βγάλεις μια τρίχα από τα φρύδια σου! Έχω κάνει και αφαιρέσει περίδεση δύο φορές μέχρι στιγμής. Μια αποτυχημένη 😕 και μια που μου έφερε τον μικρό μου! Αυτή την φορά σαν από θαύμα ο τράχηλος κρατάει γερά, κοντός αλλά κλειστός, και δεν έκανα πάλι περίδεση! Φτάσαμε ως εδώ με 3-3,5 εκ. 

@Nasiad δεν υπάρχει περιθώριο να κόψεις την αγωγή με τις αντιπηκτικες λίγο νωρίτερα για να είσαι safe? Βασικά δεν έχω ρωτήσει κι εγώ τώρα που παίρνω και σαλοσπιρ και ένεση πόσες μέρες πριν πρέπει να σταματήσω! Εγώ τις κάνω προληπτικά βέβαια, ίσως γι αυτό να έχει την άνεση να μου τις σταματήσει.

Καλημέρα!! Α εσένα ο μικρούλης σου είναι μια σταλιά αν σκεφτείς ότι χθες στις 28 εβδομάδες ο δικός μου βγήκε μισό κιλό παραπάνω 😆 

Χθες που το συζήτησα λίγο με τη γιατρό μου είπε ότι την σαλοσπιρ την σταματάμε 5 μέρες πριν τον τοκετό, και τις ενέσεις 24 ώρες πριν. Άρα κι εσύ πας για πρόκληση η καισαρική. Κ εμένα κ πρώτος μου τοκετός ήταν φυσιολογικό και πολύ εύκολος για πρωτότοκη, λίγο αμαρτία να μας βάλουν να κάνουμε καισαρική τώρα.. Εσύ τι ποσότητα innohep κάνεις τώρα; Εμένα πλέον πέρασε το εξάμηνο που εμφανίστηκε η θρομβωση και από εκεί που έκανα τη μεγαλύτερη δόση τώρα το κατεβάσαμε στα 0,5μλ. Φυσικά η θρόμβωση ακόμη υπάρχει σε ένα σημειακι, αλλά από όσα μου είπε η αγγειοχειρουργος είναι σε τόσο καλη κατάσταση που σύντομα θα κόβαμε εντελώς την αγωγή. Τώρα με στην εγκυμοσύνη δεν υπάρχει φυσικά τέτοια περίπτωση. Θύμησε μου εσύ έχει θρομβοφιλια; 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω πως να κάνω την απάντηση να φαίνεται ότι απαντάω στην καθεμία,γι αυτό γράφω το όνομα!Αλλά βλέπω δε μου εμφανίζει το μπλε πλαίσιο γύρω από το όνομα.. είμαι πολύ άσχετη με αυτά!

Marpi91 παίρνω κουράγιο με αυτό που λες για την αφαίρεση του ραμματος. Και ο γιατρός μου ,μου είπε ότι βάζουν κολποδιαστολέα και νιώθεις ίσα ίσα μια ενόχληση όπως όταν κάνεις το παπ τεστ!Αλλά επειδή είναι πολύ χαλαρός ο γιατρός μου και γενικά προσπαθεί να μη με αγχώνει,σκέφτηκα για να μου εχει αναφέρει 2 φορές τον τρόπο που θα γίνει η αφαίρεση,μήπως το κάνει για να με προετοιμάσει ψυχολογικά.. 😅Αφού του είπα την τελευταία φορά,μήπως μου το λέτε και το ξαναλέτε γιατί δεν είναι και τόσο απλή διαδικασία??Και γελούσε!Μου λέει,έλα ρε Άννα!Εδώ γέννησες χωρίς επισκληριδιο ,στην περιδεση θα κολλήσουμε τώρα??

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Anna1986 είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω πως να κάνω την απάντηση να φαίνεται ότι απαντάω στην καθεμία,γι αυτό γράφω το όνομα!Αλλά βλέπω δε μου εμφανίζει το μπλε πλαίσιο γύρω από το όνομα.. είμαι πολύ άσχετη με αυτά!

Βάζεις ένα @ και μετά γράφοντας το όνομα που θέλεις, σου βγάζει επιλογές από κάτω να διαλέξεις! Αλλά και έτσι να μην το κάνεις πάλι τα διαβάζουμε εμείς! 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ξεμπερδέψω μπαμ μπαμ και μακάρι να σπάσουν εκείνη την ώρα τα νερά!Εμένα γενικά ο τράχηλος είναι ούτε μακρύς ούτε κοντός!Στην αρχή της κυησης τον μετράει πάντα 3.8.Ικανοποιητικα λέει ο γιατρός!Και στις 3 εγκυμοσυνες την 17η βδομάδα με 19η ξεκινάνε συσπασεις και ξαφνικά πάει στο 2.3.Στις προηγούμενες 2 εγκυμοσυνες πήγαινε 2.3 ,έβαζα κολπικά utrogestan και ως δια μαγείας πήγαινε 2.8,κλειστός και το διατηρούσε μέχρι τέλους!Τώρα την 19η βδομαδα από 3.8 πήγε μέσα σε 3 βδομαδες 1.8 με 2 (κολπικά το μετρήσαμε για πιο μεγάλη αξιοπιστια) και έκανε χοάνη!Και μου λέει ο γιατρός,Άννα δεν το ρισκάρω!Θα πάμε για περιδεση αυτή τη φορά γιατί δεν είναι μόνο κοντός,κάνει τσουλήθρα.. Και είναι και 3η εγκυμοσύνη,οπότε είναι πιο "χαλαρα" όλα..Για την ακρίβεια μου παρομοίασε τον τραχηλο με τη διαφήμιση του Rio mare 😅😅που με την καρδιά του μαρουλιού άνοιγε!Έτσι μου λέει είναι ο τράχηλος τώρα.. Και του είπα, ότι θεωρείτε εσείς σωστό αυτό και θα κάνουμε!Έκανα περιδεση ούτε στις 7/6 και από τότε στις μετρήσεις φαίνεται 2.5!αφού λέει ο γιατρός όλα καλά!Τώρα στις 32+6 ζύγιζε η μπέμπα 2302 και αγχώθηκα γιατί πήγε με το κεφάλι κάτω αλλά μου λέει όλα καλά!Σε κρατάει άνετα μέχρι το τέλος!Οπότε αφού τον βλέπω τόσο χαλαρό τον γιατρό,ηρεμώ και εγώ!

Just now, Anna1986 είπε:

Μακάρι να ξεμπερδέψω μπαμ μπαμ και μακάρι να σπάσουν εκείνη την ώρα τα νερά!Εμένα γενικά ο τράχηλος είναι ούτε μακρύς ούτε κοντός!Στην αρχή της κυησης τον μετράει πάντα 3.8.Ικανοποιητικα λέει ο γιατρός!Και στις 3 εγκυμοσυνες την 17η βδομάδα με 19η ξεκινάνε συσπασεις και ξαφνικά πάει στο 2.3.Στις προηγούμενες 2 εγκυμοσυνες πήγαινε 2.3 ,έβαζα κολπικά utrogestan και ως δια μαγείας πήγαινε 2.8,κλειστός και το διατηρούσε μέχρι τέλους!Τώρα την 19η βδομαδα από 3.8 πήγε μέσα σε 3 βδομαδες 1.8 με 2 (κολπικά το μετρήσαμε για πιο μεγάλη αξιοπιστια) και έκανε χοάνη!Και μου λέει ο γιατρός,Άννα δεν το ρισκάρω!Θα πάμε για περιδεση αυτή τη φορά γιατί δεν είναι μόνο κοντός,κάνει τσουλήθρα.. Και είναι και 3η εγκυμοσύνη,οπότε είναι πιο "χαλαρα" όλα..Για την ακρίβεια μου παρομοίασε τον τραχηλο με τη διαφήμιση του Rio mare 😅😅που με την καρδιά του μαρουλιού άνοιγε!Έτσι μου λέει είναι ο τράχηλος τώρα.. Και του είπα, ότι θεωρείτε εσείς σωστό αυτό και θα κάνουμε!Έκανα περιδεση ούτε στις 7/6 και από τότε στις μετρήσεις φαίνεται 2.5!αφού λέει ο γιατρός όλα καλά!Τώρα στις 32+6 ζύγιζε η μπέμπα 2302 και αγχώθηκα γιατί πήγε με το κεφάλι κάτω αλλά μου λέει όλα καλά!Σε κρατάει άνετα μέχρι το τέλος!Οπότε αφού τον βλέπω τόσο χαλαρό τον γιατρό,ηρεμώ και εγώ!

Nasia ευχαριστώ!!

Θα δοκιμάσω να το γράφω έτσι μήπως και φαίνονται τα ονόματα πιο σωστά!

13 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Ακριβώς δεν ξέρω γιατί έχω πρώτο ραντεβού στο νοσοκομείο που θα γεννήσω την άλλη εβδομάδα. Μένω Ξάνθη και πρέπει να πάω Αλεξανδρούπολη, επειδή τον Ιανουάριο είχα νοσηλευτει στη ΜΕΘ με διασωληνωση και φοβούνται κυρίως για το αναπνευστικό. Από αυτην τη σούπερ εμπειρία έχω και δώρο μια θρόμβωση, εξού και οι αντιπηκτικες. Οπότε θέλουν να πάω εκεί για παν ενδεχόμενο μιας και στο νοσοκομείο της Ξάνθης δεν έχουμε ούτε καν πνευμονολογικη κλινική, εννοείται ούτε ΜΕΘ. 

Οι γιατροί από εδώ μου είπαν ότι λογικά θα μπω στο νοσοκομείο κάποιες μέρες νωρίτερα στο τέλος της 36ης η αρχή 37ης, για να σταματήσουμε τις αντιπηκτικες και να με ελέγχουν μέχρι να γεννήσω, ελπίζω με πρόκληση και όχι καισαρική..

Κατάλαβα κορίτσι!Ναι,μακάρι να πας πρόκληση!Και εγώ  επειδή στον τελευταίο υπέρηχο είδαμε μια περιτυλιξη γύρω από το λαιμό του μωρού,αγχώθηκα ότι θα πάμε με καισαρική!Αλλά μου είπε ο γιατρός είναι συχνά φαινόμενο,να μην το σκέφτομαι καθόλου!Και ότι στον επόμενο υπέρηχο ίσως να μην έχει το "κασκολακι" όπως το λέει χαρακτηριστικά!😅Αλλά επειδή τόσους μήνες είμαι πολύ πολύ περιορισμένη,περιμένω πως και πως να γεννήσω και να έχω πάλι το έλεγχο του σώματός μου και να μη φοβάμαι.. Δεν έχω χειρότερο από αυτό τον μόνιμο φόβο και την ανησυχία.. Ειδικά μετά την περιδεση σκεφτόμουν μήπως γίνει το ένα,μήπως το άλλο!Όλο άσχημα!Και μου είπε ο γιατρός να μην εστιάζω στο 1% αλλά στο 99%.Και να σκέφτομαι θετικά!Ότι κάναμε την περιδεση για να εξασφαλίσουμε το μωράκι και ότι όλα θα πάνε καλά!Εγώ μετράω πάντως τις μέρες πως και πως και σήμερα που μπήκα 34η είμαι λίγο πιο ήρεμη,με τη λογική ότι είναι πλέον βιώσιμο το μωρό!Μου είπε και την προηγούμενη βδομάδα ότι αναπτυξιακά πάμε 1 βδομάδα πάνω,οπότε ξεγελαω τον εαυτό μου και λέω,ουουου 34η σα να λέμε 35η!😅😅 Λίγο έμεινε!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Anna1986 είπε:

Μακάρι να ξεμπερδέψω μπαμ μπαμ και μακάρι να σπάσουν εκείνη την ώρα τα νερά!Εμένα γενικά ο τράχηλος είναι ούτε μακρύς ούτε κοντός!Στην αρχή της κυησης τον μετράει πάντα 3.8.Ικανοποιητικα λέει ο γιατρός!Και στις 3 εγκυμοσυνες την 17η βδομάδα με 19η ξεκινάνε συσπασεις και ξαφνικά πάει στο 2.3.Στις προηγούμενες 2 εγκυμοσυνες πήγαινε 2.3 ,έβαζα κολπικά utrogestan και ως δια μαγείας πήγαινε 2.8,κλειστός και το διατηρούσε μέχρι τέλους!Τώρα την 19η βδομαδα από 3.8 πήγε μέσα σε 3 βδομαδες 1.8 με 2 (κολπικά το μετρήσαμε για πιο μεγάλη αξιοπιστια) και έκανε χοάνη!Και μου λέει ο γιατρός,Άννα δεν το ρισκάρω!Θα πάμε για περιδεση αυτή τη φορά γιατί δεν είναι μόνο κοντός,κάνει τσουλήθρα.. Και είναι και 3η εγκυμοσύνη,οπότε είναι πιο "χαλαρα" όλα..Για την ακρίβεια μου παρομοίασε τον τραχηλο με τη διαφήμιση του Rio mare 😅😅που με την καρδιά του μαρουλιού άνοιγε!Έτσι μου λέει είναι ο τράχηλος τώρα.. Και του είπα, ότι θεωρείτε εσείς σωστό αυτό και θα κάνουμε!Έκανα περιδεση ούτε στις 7/6 και από τότε στις μετρήσεις φαίνεται 2.5!αφού λέει ο γιατρός όλα καλά!Τώρα στις 32+6 ζύγιζε η μπέμπα 2302 και αγχώθηκα γιατί πήγε με το κεφάλι κάτω αλλά μου λέει όλα καλά!Σε κρατάει άνετα μέχρι το τέλος!Οπότε αφού τον βλέπω τόσο χαλαρό τον γιατρό,ηρεμώ και εγώ!

Nasia ευχαριστώ!!

Θα δοκιμάσω να το γράφω έτσι μήπως και φαίνονται τα ονόματα πιο σωστά!

Κατάλαβα κορίτσι!Ναι,μακάρι να πας πρόκληση!Και εγώ  επειδή στον τελευταίο υπέρηχο είδαμε μια περιτυλιξη γύρω από το λαιμό του μωρού,αγχώθηκα ότι θα πάμε με καισαρική!Αλλά μου είπε ο γιατρός είναι συχνά φαινόμενο,να μην το σκέφτομαι καθόλου!Και ότι στον επόμενο υπέρηχο ίσως να μην έχει το "κασκολακι" όπως το λέει χαρακτηριστικά!😅Αλλά επειδή τόσους μήνες είμαι πολύ πολύ περιορισμένη,περιμένω πως και πως να γεννήσω και να έχω πάλι το έλεγχο του σώματός μου και να μη φοβάμαι.. Δεν έχω χειρότερο από αυτό τον μόνιμο φόβο και την ανησυχία.. Ειδικά μετά την περιδεση σκεφτόμουν μήπως γίνει το ένα,μήπως το άλλο!Όλο άσχημα!Και μου είπε ο γιατρός να μην εστιάζω στο 1% αλλά στο 99%.Και να σκέφτομαι θετικά!Ότι κάναμε την περιδεση για να εξασφαλίσουμε το μωράκι και ότι όλα θα πάνε καλά!Εγώ μετράω πάντως τις μέρες πως και πως και σήμερα που μπήκα 34η είμαι λίγο πιο ήρεμη,με τη λογική ότι είναι πλέον βιώσιμο το μωρό!Μου είπε και την προηγούμενη βδομάδα ότι αναπτυξιακά πάμε 1 βδομάδα πάνω,οπότε ξεγελαω τον εαυτό μου και λέω,ουουου 34η σα να λέμε 35η!😅😅 Λίγο έμεινε!!!!

Πολύ αγχωτικό όλο αυτό με την περίδεση αλλά αφού η γιατρός σου έδρασε νωρίς έφτασες μια χαρά στις 34, και τώρα το μωράκι σου είναι σχεδόν έτοιμο! Εγώ γενικά έχω χίλια προβλήματα αλλά τουλάχιστον δεν με επηρεάζουν σε τίποτα από κινήσεις κτλ, γιατί και το να φοβάσαι μην κάνεις λάθος κινήσεις είναι μεγάλο βάρος.  Εγώ είμαι τυχερή, από την αρχή δεν είχα συμπτώματα καθόλου είμαι σαν να μην είναι έγκυος. Το ψυχολογικό κομμάτι μου είναι δύσκολο όσο μεγαλώνει το μωρό, έχω μόνιμα κόλλημα μην και δεν κουνηθεί κάθε λίγη ωρα. Νομίζω το έχω ταράξει το καημένο να το ενοχλώ να ξυπνάει να κλωτσήσει για να ηρεμήσω 🤦

Link to comment
Share on other sites

@Nasiadσε καταλαβαίνω!!!Εγώ γενικά,δυστυχώς,είμαι πολυ πολυ αγχωδης!Οχι αφου γεννήσω ευτυχώς!Αλλά αυτό που λένε οτι η εγκυμοσύνη είναι από τις πιο όμορφες περιόδους στη ζωή της γυναίκας,εγώ δυστυχώς δεν το ενστερνίζομαι!Εμένα πάντα το άγχος αυξανόταν μετά την α'επιπέδου επειδή ξέρω ότι καραδοκεί το θέμα με τον τράχηλο και κάθε 10 μέρες τρέχω για μέτρηση..Ε αυτή τη φορά με την περίδεση χτύπησα κόκκινο από το άγχος!Παρόλο που ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός(με άφησε να πάω να βαφτίσω και την ανηψια μου 12 μέρες μετά την περιδεση,αρκεί να μην τη σηκωσω),είναι οκ στο να ανέβω σκάλες πχ(άσχετα που έχω κατασκηνωσει στον καναπέ στο σαλόνι και δεν έχω ανέβει από τον Ιούνιο στο δωμάτιό μου )!Ακόμα και για μπάνιο με άφησε να πάω!Εννοείται δεν πήγα ποτέ!Έχω βγει από το σπίτι 9 φορές από τον Ιούνιο και αυτές για να πάω γιατρό,για αιματολογικες και στην οδοντίατρο χθες!!Η μόνη μου έξοδος ήταν η βαφτιση που έγινα νονα και εκεί πήγα με φοβερό άγχος!!!Πόσο θα ήθελα να είμαι χαλαρή όπως άλλες γυναίκες και να ευχαριστηθώ την εγκυμοσύνη μου!!Αλλά δεν μπορώ!!Λέω αντε να τελειώνουμε να έχω το μωρό στα χέρια να ηρεμήσω!!Και εγώ  την ενοχλώ να δω αν κουνιέται!😅😅

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nasiad είπε:

Καλημέρα!! Α εσένα ο μικρούλης σου είναι μια σταλιά αν σκεφτείς ότι χθες στις 28 εβδομάδες ο δικός μου βγήκε μισό κιλό παραπάνω 😆 

Χθες που το συζήτησα λίγο με τη γιατρό μου είπε ότι την σαλοσπιρ την σταματάμε 5 μέρες πριν τον τοκετό, και τις ενέσεις 24 ώρες πριν. Άρα κι εσύ πας για πρόκληση η καισαρική. Κ εμένα κ πρώτος μου τοκετός ήταν φυσιολογικό και πολύ εύκολος για πρωτότοκη, λίγο αμαρτία να μας βάλουν να κάνουμε καισαρική τώρα.. Εσύ τι ποσότητα innohep κάνεις τώρα; Εμένα πλέον πέρασε το εξάμηνο που εμφανίστηκε η θρομβωση και από εκεί που έκανα τη μεγαλύτερη δόση τώρα το κατεβάσαμε στα 0,5μλ. Φυσικά η θρόμβωση ακόμη υπάρχει σε ένα σημειακι, αλλά από όσα μου είπε η αγγειοχειρουργος είναι σε τόσο καλη κατάσταση που σύντομα θα κόβαμε εντελώς την αγωγή. Τώρα με στην εγκυμοσύνη δεν υπάρχει φυσικά τέτοια περίπτωση. Θύμησε μου εσύ έχει θρομβοφιλια; 

Όχι, δεν έχω θρομβοφιλια.. τις κάνω εντελώς προληπτικά, λόγω ιστορικού φλεγμονής στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που είχα πρόωρο τοκετό στον 5ο μήνα. Στον γιο μου, μου τις σταματησε πχ στις 36 εβδομάδες. Δεν θα πάθω κάτι δλδ αν τις κόψω νωρίτερα. Φυσιολογικά πάω πάλι. Κάνω τις innohep τις πορτοκαλί, αλλά αδειάζω κάμποσα ml και κάνω μόνο 0,3.

Ναι, είναι στη μέση της καμπύλης, ακριβώς σαν τον Παναγιώτη μου. 3.100 γεννήθηκε στις 37+2. Μια χαρά! Ούτε θηρίο ούτε πολύ μικρό.

@Anna1986 είναι πολύ περίεργο να διαβάζω τα μηνύματά σου, γιατί είναι σαν να τα έχω γράψει εγώ! Όλες έχουμε άγχος, αλλά αν δεν έχεις περίδεση να φοβάσαι να φταρνιστεις ή να παρακαλάς να μην κάνεις δυσκοιλιότητα ή μην σου πέσει κάτι κάτω και πρέπει να σκύψεις και το σηκώσεις είναι ααααλλο λεβελ. Εγώ σκέψου αυτή τη φορά λέω οκ, μια χαρά, ο τράχηλος άντεξε, αλλά κι ααααν ήταν καλύτερα να έχω κάνει περίδεση; Να ήμουν πιο σίγουρη στις κινήσεις μου; 

Με τα πολλά, βέβαια, έχω αρχίσει να σκέφτομαι τώρα ότι φτάνει ο καιρός πια, δεν χρειάστηκε να κάνω άλλη μια φορά περίδεση, όλα πάνε καλά. 

Για το ράμμα πάντως, μην το σκέφτεσαι! Το τεστ Παπ ενοχλεί περισσότερο! Καλά στα λέει ο γιατρός! Και μου αρέσει πολύ η αντιμετώπιση του! Μου θυμίζει τον δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Anna1986 είπε:

@Nasiadσε καταλαβαίνω!!!Εγώ γενικά,δυστυχώς,είμαι πολυ πολυ αγχωδης!Οχι αφου γεννήσω ευτυχώς!Αλλά αυτό που λένε οτι η εγκυμοσύνη είναι από τις πιο όμορφες περιόδους στη ζωή της γυναίκας,εγώ δυστυχώς δεν το ενστερνίζομαι!Εμένα πάντα το άγχος αυξανόταν μετά την α'επιπέδου επειδή ξέρω ότι καραδοκεί το θέμα με τον τράχηλο και κάθε 10 μέρες τρέχω για μέτρηση..Ε αυτή τη φορά με την περίδεση χτύπησα κόκκινο από το άγχος!Παρόλο που ο γιατρός μου ήταν πολύ χαλαρός(με άφησε να πάω να βαφτίσω και την ανηψια μου 12 μέρες μετά την περιδεση,αρκεί να μην τη σηκωσω),είναι οκ στο να ανέβω σκάλες πχ(άσχετα που έχω κατασκηνωσει στον καναπέ στο σαλόνι και δεν έχω ανέβει από τον Ιούνιο στο δωμάτιό μου )!Ακόμα και για μπάνιο με άφησε να πάω!Εννοείται δεν πήγα ποτέ!Έχω βγει από το σπίτι 9 φορές από τον Ιούνιο και αυτές για να πάω γιατρό,για αιματολογικες και στην οδοντίατρο χθες!!Η μόνη μου έξοδος ήταν η βαφτιση που έγινα νονα και εκεί πήγα με φοβερό άγχος!!!Πόσο θα ήθελα να είμαι χαλαρή όπως άλλες γυναίκες και να ευχαριστηθώ την εγκυμοσύνη μου!!Αλλά δεν μπορώ!!Λέω αντε να τελειώνουμε να έχω το μωρό στα χέρια να ηρεμήσω!!Και εγώ  την ενοχλώ να δω αν κουνιέται!😅😅

Πραγματικά ακούγεται εξαιρετικά αγχωτικό όλο αυτό. Και το πολύ σπίτι σε τρελαίνει, χαρά στην υπομονή σου! 

Εγώ είμαι στο πόδι και απλά νιώθω βαριά όσο μεγαλώνει το μωρό, που σιγά το πράγμα. Γενικά αν δεν είχαμε το ιστορικό με το μωρό μας που πέθανε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να είμαι έγκυος για πάντα. Είναι όντως ωραία η όλη περίοδος της εγκυμοσύνης αν είσαι σαν κ εμένα που δεν είχα καν αναγουλες κτλ. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν τέλεια, δεν υπήρχε φόβος για κάτι. Ήταν εξαιρετικό να είσαι στην άγνοια του τι θα γίνει. Τώρα ενώ είναι τόσο καλή η εγκυμοσύνη (δεν με νοιάζουν ενέσεις και γιατροί) είμαι μόνιμα με έναν φόβο μην τυχόν γίνει πάλι κάτι. Δεν κλωτσαει λίγη ώρα και σκέφτομαι να πάω να δω αν είναι καλά. Το παλεύω γιατί λεω δεν μπορεί να είμαστε τόσο άτυχοι πια, αλλά όσο κοντεύουν οι εβδομάδες που χάσαμε το πρώτο μας μωρό φοβάμαι όλο και παραπάνω. Και ενώ μου αρέσει η όλη περίοδος της εγκυμοσύνης, θέλω απλά να τελειώνει και να πάρω επιτέλους το μωρό μου στην αγκαλιά μου ζωντανό και υγιές. 

πρίν από 30 λεπτά , marpi91 είπε:

Όχι, δεν έχω θρομβοφιλια.. τις κάνω εντελώς προληπτικά, λόγω ιστορικού φλεγμονής στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που είχα πρόωρο τοκετό στον 5ο μήνα. Στον γιο μου, μου τις σταματησε πχ στις 36 εβδομάδες. Δεν θα πάθω κάτι δλδ αν τις κόψω νωρίτερα. Φυσιολογικά πάω πάλι. Κάνω τις innohep τις πορτοκαλί, αλλά αδειάζω κάμποσα ml και κάνω μόνο 0,3.

Ναι, είναι στη μέση της καμπύλης, ακριβώς σαν τον Παναγιώτη μου. 3.100 γεννήθηκε στις 37+2. Μια χαρά! Ούτε θηρίο ούτε πολύ μικρό.

@Anna1986 είναι πολύ περίεργο να διαβάζω τα μηνύματά σου, γιατί είναι σαν να τα έχω γράψει εγώ! Όλες έχουμε άγχος, αλλά αν δεν έχεις περίδεση να φοβάσαι να φταρνιστεις ή να παρακαλάς να μην κάνεις δυσκοιλιότητα ή μην σου πέσει κάτι κάτω και πρέπει να σκύψεις και το σηκώσεις είναι ααααλλο λεβελ. Εγώ σκέψου αυτή τη φορά λέω οκ, μια χαρά, ο τράχηλος άντεξε, αλλά κι ααααν ήταν καλύτερα να έχω κάνει περίδεση; Να ήμουν πιο σίγουρη στις κινήσεις μου; 

Με τα πολλά, βέβαια, έχω αρχίσει να σκέφτομαι τώρα ότι φτάνει ο καιρός πια, δεν χρειάστηκε να κάνω άλλη μια φορά περίδεση, όλα πάνε καλά. 

Για το ράμμα πάντως, μην το σκέφτεσαι! Το τεστ Παπ ενοχλεί περισσότερο! Καλά στα λέει ο γιατρός! Και μου αρέσει πολύ η αντιμετώπιση του! Μου θυμίζει τον δικό μου!

Αφού δεν έχεις θέμα με θρομβοφιλια κτλ λογικά σε εσένα δεν υπάρχει θέμα να τις κόψεις όταν είσαι κοντά στον τοκετό κι ας είναι και παραπάνω μέρες. Με εμένα επειδή δεν ξέρουμε αν έχω η όχι θρομβοφιλια δεν μπορούν να ρισκάρουν πολλά μην τυχόν και γίνει τίποτα πάλι, μιας και η μία εξήγηση για το μωρό μας που πέθανε είναι η θρομβοφιλια. Μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να έρθει και το άλλο μωράκι σου φυσιολογικά. Η γιατρός μου λέει ότι κανονικά όταν έχεις εναν φυσιολογικό τοκετό, ο δεύτερος είναι συνήθως παιχνιδάκι αν γίνει με πρόκληση. Απλά σε μένα που έχω μυωπία ίσως βρουν δικαιολογία για να με χώσουν σε καισαρική. Αλλά ρε παιδί μου, έχοντας δει την αδερφή μου που έχει κάνει 2 καισαρικές, δεν συγκρίνεται η ανάρρωση. Και η αδερφή μου είχε και καλή ανάρρωση γενικά. Και πάλι όμως εγώ στις 2 μέρες καθόμουν σταυροπόδι ενώ η αδερφή μου έκανε μια εβδομάδα να μπορεί να σηκώνεται χωρίς βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είχα αναφέρει έχω ήδη δύο αγοράκια!Πάντα ήθελα κοριτσάκι!!Αλλά λόγω τραχηλου,μετά τη 2η εγκυμοσύνη είχα πει οκ,έχω τα αγόρια μου!!Έκλεισα και τα 38 τον Αύγουστο,οπότε είχα πει ότι με το θέμα παιδιά,εγκυμοσύνες ,τέλος!Αλλά.. έχω πολύ πολύ σταθερό κύκλο!Από 28 ημέρες μετά τον 2ο τοκετό πήγε στις 25!Νταν!Πάντα προσέχαμε και πότε δεν υπήρξε τίποτα απρόοπτο!Τον Ιανουάριο περίμενα περίοδο 21/1!20/1 είχαμε μια φορά ελεύθερα επαφή με τη λογική,έλα μωρέ αύριο περιμένω περίοδο!!Που είναι και Άγγλος στην ώρα της!!😅 Τελικά ήρθε αλλά αυτή τη φορά 28/1 ,με 1 βδομάδα καθυστερηση!Φεβρουαριο περιμένω,περιμένω τίποτα!Εδώ να πω ότι όλο το Φεβρουάριο ο σύζυγος έλειπε λόγω δουλειάς και είχα κάνει και εξαγωγή φρονιμητων (πήρα και αντιβίωση δηλαδη) οποτε όλο το Φεβρουάριο επαφή δεν είχαμε!!Και πάει 1 Μαρτίου,εμένα με ζωνουν τα φίδια όχι για εγκυμοσυνη(αυτό το είχα καρααποκλεισει) αλλά παίρνω τον γιατρό μου και του λεω(επειδή έχω αρρωστοφοβια κιόλας 😅) κάτι έχω!Μήπως έχω πρόωρη εμμηνόπαυση?Μήπως έχω θέμα με τον θυροειδη?Κάτι έχω επειδή τον προηγούμενο μήνα είχα 1 εβδομάδα καθυστερηση(που αυτό δε μου συμβαινει) και καπάκια τώρα καθυστερηση πάλι!Μου λέει τεστ έκανες?Όχι του απαντάω!Εγκυος αποκλείεται να είμαι!Είχα περίοδο και έκτοτε καμμια επαφή!!Εγώ στο μεταξύ συνέχισα να κάνω μαθήματα aerial yoga και να κρεμιέμαι σαν τη νυχτερίδα ανάποδα.. Και βγάζει ο μικρός μου σαν σπυρακι στη γλώσσα και πάω φαρμακείο να πάρω μια γελη!Πιάνω την κουβέντα με τη φαρμακοποιό η οποία μόλις είχε επιστρέψει από άδεια μητρότητας και της λέω τον πόνο μου ότι ακόμα να αδιαθετησω και κάτι με τριγυρνάει σίγουρα γιατί το στομάχι μου είναι λίγο περίεργα,κοιμάμαι πολλές ώρες και μάλλον έχω θυροειδη ή μπαίνω σε πρόωρη εμμηνόπαυση (εγώ είχα βγάλει ήδη πορισμα 🤣🤣) Και μου λέει η κοπέλα,καλά να είναι,καλά μαζί με τη γελη πάρε να κάνεις και ένα τεστ!Εγώ το χαβά μου αλλά το πήρα το τεστ!Παιδιά και με το που το κάνω,μπλε μπλε γραμμή!Άπιστος Θωμάς,παίρνω τον γυναικολόγο και του λέω!Στάνταρ έχω ορμονολογικο πρόβλημα γιατί το τεστ βγαίνει θετικο(στο μεταξύ της ξαδερφης μου έβγαινε θετικό αλλά είχε όντως ορμονολογικο,οπότε λέω,να το!!) Μου λέει,Άννα επανέλαβε και αύριο με τα πρωινά ουρά για σιγουριά και έλα να κάνουμε υπέρηχο!Του λέω,πρέπει να πάω για υπέρηχο θυροειδη επειγόντως!!Έχω ορμονολογικο!Και μου λέει,αν συνεχίσεις έτσι ορμονολογικο δεν ξέρω αν θα έχεις,θα ξεμείνεις από γυναικολόγο σίγουρα!🤣🤣🤣🤣 Και τελικά πήγαμε μετά από 5 μέρες και ακούσαμε καρδούλα..!Εγώ σοκ!!!Ο άντρας μου επίσης!!!Μου λέει μόνο να μη βγει σοκολα το παιδί,βρες καράβι να φύγεις!🤣🤣🤣Αρχικά είχε χαμηλούς παλμους(ήταν 99 στο πρώτο υπέρηχο και έβγαινε 5+5) και μου λέει ο γιατρός ότι η περίοδος που είδα ήταν αρχομενο αιμα(εγώ πάντως παιδιά είχα κανονικά περίοδο,τι να πω) και μου λέει μάλλον τώρα άρχισε να χτυπάει η καρδούλα,αλλά επειδή έχει και αιματωμα γύρω ο σάκος,θα έρθεις σε 10 μέρες να δούμε ανάπτυξη για να προχωρήσουμε σε αιματολογικες!Ως τότε μου λέει ξεχνάς καλώδια και σε ότι άλλο πας και κρεμιέσαι και περιμένουμε!Ίσως πάει καλά,ίσως και όχι!Να είσαι έτοιμη για όλα!Γιατί δεν του ταίριαζαν οι ημερομηνίες που του έλεγα!Και τελικά πάμε μετά από 8 μέρες,οι παλμοί πήγαν 136 και είχε αναπτυχθεί κανονικά!Ε από τότε τη βρίσκει 2 μέρες πάνω και την τελευταία φορά 1 βδομαδα πάνω αναπτυξιακά!Εγώ δε σας κρύβω σκεφτόμουν διαφορα ,έλεγα και αν κάτι δεν πάει καλά με το μωρό,αν έχει θέμα,γιατί με απασχολούσε που το μετράει με βάση τον υπέρηχο και όχι την περίοδο!Αλλά λέω τόσο καιρό κάτι δε θα είχαμε δει??Δε με άφησε να κάνω αμνιοπαρακεντηση..μου είπε δε χρειάζεται και ότι πάντα ο υπέρηχος σε κατευθεινει..Ελπίζω όλα να είναι καλά λοιπόν!!Τώρα την περιμένω πως και πως!!Και λέω στον άντρα μου ήταν σαν δώρο εξ ουρανού αυτό το μωρό!!Και με δουλεύει!Μου λέει ναι ναι !Με τον κρίνο το έπιασες!!🤣🤣🤪🤪

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...