Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 minutes ago, Neverstop said:

      Περιμένουμε με αγωνία τα νεότερα! Ήσουν οριακά για καρδούλα την προηγούμενη φορά!

      Πλέον με όσα έχω περάσει δεν με αγγίζει τίποτα … απλά περιμένω το επόμενο σκαν … δεν έχω άλλη υπομονή ειλικρινά …

      • Δύναμη! 1
      • Λυπημένη/-ος 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εγω έχω περάσει τρεις μέρες μαρτυρικές. Κόλλησα σαλμονέλα από κρέας στο ψητοπωλείο του χωριού μου και έτρεχα στο νοσοκομείο για ορό, παίρνω αντιβίωση, ηλεκτρολύτες κλπ.. ευτυχώς, το μωρό δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο, αλλά εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ.. 

Αύριο έχω την καμπύλη και αναμένω αλλά να πιστοποιηθεί ότι έχω διαβήτη..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 769
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εγω έχω περάσει τρεις μέρες μαρτυρικές. Κόλλησα σαλμονέλα από κρέας στο ψητοπωλείο του χωριού μου και έτρεχα στο νοσοκομείο για ορό, παίρνω αντιβίωση, ηλεκτρολύτες κλπ.. ευτυχώς, το μωρό δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο, αλλά εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ.. 

Αύριο έχω την καμπύλη και αναμένω αλλά να πιστοποιηθεί ότι έχω διαβήτη..

Περαστικά εύχομαι να είσαι σύντομα περδικι! Πώς έγινε αυτό ρε συ πραγματικά όλη μας τη ζωή τρώμε απέξω και να τυχαίνει τώρα που είσαι έγκυος έτσι για να πάρεις τρομάρα. Αφού όμως δεν διατρέχει κίνδυνο το μωρό όλα καλά, γίνε απλά καλά κ εσύ! 

Εύχομαι καλή επιτυχία στην καμπύλη. Με γω περίμενα ότι δεν θα πάει καλά, τελικα δεν πήγε μόνο το σάκχαρο νηστείας ομως. Οι άλλες μετρήσεις πολύ καλές. Κι όμως πάλι θεωρείται ότι έχω διαβήτη κύησης. Προς το παρόν για μια εβδομάδα με έβαλε ο ενδοκρινολόγος να κάνω μετρήσεις πρωί και μετά από κάθε γεύμα και αναλόγως θα δούμε. Στο μεταξύ σήμερα θα ξεκινούσα μετρήσεις και ανάθεμα και αν μετρήθηκα. Αρρώστησε ξαφνικά το σκυλάκι μου και από χθες είμαι τη μισή μέρα στον κτηνίατρο, ούτε χρόνος ούτε όρεξη να φάω έχω. Τι μετρήσεις θα του πάω την τρίτη δεν ξέρω 🤦

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Περαστικά εύχομαι να είσαι σύντομα περδικι! Πώς έγινε αυτό ρε συ πραγματικά όλη μας τη ζωή τρώμε απέξω και να τυχαίνει τώρα που είσαι έγκυος έτσι για να πάρεις τρομάρα. Αφού όμως δεν διατρέχει κίνδυνο το μωρό όλα καλά, γίνε απλά καλά κ εσύ! 

Εύχομαι καλή επιτυχία στην καμπύλη. Με γω περίμενα ότι δεν θα πάει καλά, τελικα δεν πήγε μόνο το σάκχαρο νηστείας ομως. Οι άλλες μετρήσεις πολύ καλές. Κι όμως πάλι θεωρείται ότι έχω διαβήτη κύησης. Προς το παρόν για μια εβδομάδα με έβαλε ο ενδοκρινολόγος να κάνω μετρήσεις πρωί και μετά από κάθε γεύμα και αναλόγως θα δούμε. Στο μεταξύ σήμερα θα ξεκινούσα μετρήσεις και ανάθεμα και αν μετρήθηκα. Αρρώστησε ξαφνικά το σκυλάκι μου και από χθες είμαι τη μισή μέρα στον κτηνίατρο, ούτε χρόνος ούτε όρεξη να φάω έχω. Τι μετρήσεις θα του πάω την τρίτη δεν ξέρω 🤦

Περαστικά στο σκυλάκι σας! 

Δυστυχώς, έστω και μια τιμή να είναι εκτός φυσιολογικών τιμών θεωρείται διαβήτης. Εμένα το νηστείας ξέρω ότι θα βγει εκτός ορίων γιατί μετριεμαι εδώ και εβδομάδες. Το ίδιο πρόβλημα έχουμε, ονομάζεται dawn phenomenon και η ινσουλίνη μας υπολειτουργεί κατά τις πρώτες πρωινές ώρες, μεταξύ 3-8. Θεωρητικά, αν βάλεις ξυπνητήρι κατά τις 3 το ξημέρωμα και φας κάτι μικρό, δεν θα πέσει πολύ το νηστείας, αλλά θα παραμείνει εντός ορίων (εμένα έχει κολλήσει στο 94). Άντε να δούμε τι θα βγει αύριο! 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εγω έχω περάσει τρεις μέρες μαρτυρικές. Κόλλησα σαλμονέλα από κρέας στο ψητοπωλείο του χωριού μου και έτρεχα στο νοσοκομείο για ορό, παίρνω αντιβίωση, ηλεκτρολύτες κλπ.. ευτυχώς, το μωρό δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο, αλλά εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ.. 

Αύριο έχω την καμπύλη και αναμένω αλλά να πιστοποιηθεί ότι έχω διαβήτη..

Πολύ λυπάμαι...τι λαχτάρα...Ευτυχώς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το μωρό!!! Καλή ανάρρωση και καλή επιτυχία στην καμπύλη! 

Υγ: τα κατάφερα κι εγώ με τα χίλια ζόρια...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εγω έχω περάσει τρεις μέρες μαρτυρικές. Κόλλησα σαλμονέλα από κρέας στο ψητοπωλείο του χωριού μου και έτρεχα στο νοσοκομείο για ορό, παίρνω αντιβίωση, ηλεκτρολύτες κλπ.. ευτυχώς, το μωρό δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο, αλλά εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ.. 

Αύριο έχω την καμπύλη και αναμένω αλλά να πιστοποιηθεί ότι έχω διαβήτη..

Μας έχουν μουτζώσει μου φαίνεται..

Περαστικά σου κ γρήγορη ανάρρωση!! Χαίρομαι πολύ που ξέρεις τι είναι κ δεν υπάρχει φόβος! 💙

Εγώ είμαι διακοπές κ απο χθές έχω πυρετό και διάρροιες! (Προηγήθηκε φουλ εξάντληση πριν)

Πήγα σήμερα το πρωί να κάνω εξέταση για λιστέρια από τον φόβο μου (γιατί έτρωγα έξω αυτές τις μέρες) και μου είπαν ότι θα χω αποτελέσματα Τρίτη πρωί (ΕΛΕΟΣ!). Επειδή δεν άντεχα την αναμονή, πήγα και στο νοσοκομείο του νησιού. Μου βάλανε ορούς, με εξέτασαν, μου κάνανε αιματολογικές και τους έδωσα και δείγμα κοπράνων. Τα αποτελέσματα τη Δευτέρα πρωί, αλλα θα κάνω τηλ μέσα στο ΣΚ γιατί Δευτέρα θα είμαι Αθήνα.

Έχω χεστεί απάνω μου (κυριολεκτικά κ μεταφορικά). Πέρα ότι η λιστέρια έχει σοβαρές επιπτώσεις στο μωρό, αν όντως έχω, θα πρέπει να νοσηλευτώ 2 βδομάδες για ενδοφλέβια αντιβίωση. Φφφφφφφφ 

Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχω γιατι είναι σπάνιο, αλλά σκάω γιατί είμαι η μόνη που το χει πάθει, ο άντρας μου είναι μια χαρά, κ οι έγκυες είναι 20 φορές πιο πιθανό να εμφανίσουν συμπτώματα. 

Αυτά! Είμαι ξάπλα με πυρετό κ κλαίω τη μοίρα μου όπως βλέπετε.

 

22 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Περαστικά εύχομαι να είσαι σύντομα περδικι! Πώς έγινε αυτό ρε συ πραγματικά όλη μας τη ζωή τρώμε απέξω και να τυχαίνει τώρα που είσαι έγκυος έτσι για να πάρεις τρομάρα. Αφού όμως δεν διατρέχει κίνδυνο το μωρό όλα καλά, γίνε απλά καλά κ εσύ! 

Εύχομαι καλή επιτυχία στην καμπύλη. Με γω περίμενα ότι δεν θα πάει καλά, τελικα δεν πήγε μόνο το σάκχαρο νηστείας ομως. Οι άλλες μετρήσεις πολύ καλές. Κι όμως πάλι θεωρείται ότι έχω διαβήτη κύησης. Προς το παρόν για μια εβδομάδα με έβαλε ο ενδοκρινολόγος να κάνω μετρήσεις πρωί και μετά από κάθε γεύμα και αναλόγως θα δούμε. Στο μεταξύ σήμερα θα ξεκινούσα μετρήσεις και ανάθεμα και αν μετρήθηκα. Αρρώστησε ξαφνικά το σκυλάκι μου και από χθες είμαι τη μισή μέρα στον κτηνίατρο, ούτε χρόνος ούτε όρεξη να φάω έχω. Τι μετρήσεις θα του πάω την τρίτη δεν ξέρω 🤦

Περαστικά στο σκυλάκι σου!! Ελπίζω να είναι όλα καλά σύντομα!! 💚

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, DepiDukes είπε:

Μας έχουν μουτζώσει μου φαίνεται..

Περαστικά σου κ γρήγορη ανάρρωση!! Χαίρομαι πολύ που ξέρεις τι είναι κ δεν υπάρχει φόβος! 💙

Εγώ είμαι διακοπές κ απο χθές έχω πυρετό και διάρροιες! (Προηγήθηκε φουλ εξάντληση πριν)

Πήγα σήμερα το πρωί να κάνω εξέταση για λιστέρια από τον φόβο μου (γιατί έτρωγα έξω αυτές τις μέρες) και μου είπαν ότι θα χω αποτελέσματα Τρίτη πρωί (ΕΛΕΟΣ!). Επειδή δεν άντεχα την αναμονή, πήγα και στο νοσοκομείο του νησιού. Μου βάλανε ορούς, με εξέτασαν, μου κάνανε αιματολογικές και τους έδωσα και δείγμα κοπράνων. Τα αποτελέσματα τη Δευτέρα πρωί, αλλα θα κάνω τηλ μέσα στο ΣΚ γιατί Δευτέρα θα είμαι Αθήνα.

Έχω χεστεί απάνω μου (κυριολεκτικά κ μεταφορικά). Πέρα ότι η λιστέρια έχει σοβαρές επιπτώσεις στο μωρό, αν όντως έχω, θα πρέπει να νοσηλευτώ 2 βδομάδες για ενδοφλέβια αντιβίωση. Φφφφφφφφ 

Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχω γιατι είναι σπάνιο, αλλά σκάω γιατί είμαι η μόνη που το χει πάθει, ο άντρας μου είναι μια χαρά, κ οι έγκυες είναι 20 φορές πιο πιθανό να εμφανίσουν συμπτώματα. 

Αυτά! Είμαι ξάπλα με πυρετό κ κλαίω τη μοίρα μου όπως βλέπετε.

 

Περαστικά στο σκυλάκι σου!! Ελπίζω να είναι όλα καλά σύντομα!! 💚

Ωραία περνάμε από ότι φαίνεται όλες μας. Περαστικά εύχομαι και να μην είναι τίποτα! Υπομονή ως την Δευτέρα, προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι τόσο. 

Εγώ πραγματικά αυτές τις μέρες δεν περνάω καλά. Πρώτον, προχθές τη νύχτα δεν κοιμήθηκα γιατί είχα ώρες να νιώσω το μωρό να κλωτσαει και εννοείται όλα μου τα ψυχολογικά τραύματα μου έλεγαν ότι κάτι έπαθε. Ήμουν έτοιμη να ξυπνήσω τον άντρα μου να πάμε στο νοσοκομείο αλλά τελικά άρχισε να κλωτσαει και ηρέμησα. Απο τότε δεν σταμάτησε καθόλου, όλη μέρα χτυπιέται. Είναι λίγο υπναρας νομίζω, όταν κοιμάται όσο και να κουνηθω η να κουνήσω την κοιλιά δεν λέει να ξυπνήσει με τίποτα..

Κατά τα άλλα η ψυχολογία μου είναι χαλί γιατί το σκυλάκι μου σήμερα δυστυχώς έφυγε. Ηταν μια χαρά και μέσα σε δύο μέρες τη χάσαμε. Προχθές πρώτη φορά είχε συμπτώματα πήγαμε στο γιατρό και είχε απλά υπογλυκαιμία. Είπαμε θα ψάξουμε να δούμε τι έφταιξε. Και απλά χθες έπαθε σαν επιληψία και από εκείνη την ώρα τελείωσε, δεν έφτιαξε ποτέ ενώ ταυτόχρονα είχε άψογες αιματολογικές. Μια μέρα άντεξε και έφυγε. Η κτηνίατρος είπε μάλλον κάποια πολύ επιθετική μορφή καρκίνου. Πέρυσι τέτοιες μέρες, που ήμουν πάλι έγκυος, έτσι ξαφνικά πέθανε η γάτα μου μέσα σε λίγες μέρες από νεφρική ανεπάρκεια. Γενικά δεν με θέλει εδώ και καιρό...

@marpi91 δεν το ήξερα αυτό, θα δοκιμάσω μέχρι κ αυτό μπας και δεν είναι ανεβασμένο το πρωί. Αυτές τις μέρες βέβαια ανάθεμα τις μετρήσεις που έκανα, αλλά λογικά θα συνεχιστεί σε όλη την εγκυμοσύνη οπότε δεν χάνω να το δοκιμάσω. 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Nasiad είπε:

Ωραία περνάμε από ότι φαίνεται όλες μας. Περαστικά εύχομαι και να μην είναι τίποτα! Υπομονή ως την Δευτέρα, προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι τόσο. 

Εγώ πραγματικά αυτές τις μέρες δεν περνάω καλά. Πρώτον, προχθές τη νύχτα δεν κοιμήθηκα γιατί είχα ώρες να νιώσω το μωρό να κλωτσαει και εννοείται όλα μου τα ψυχολογικά τραύματα μου έλεγαν ότι κάτι έπαθε. Ήμουν έτοιμη να ξυπνήσω τον άντρα μου να πάμε στο νοσοκομείο αλλά τελικά άρχισε να κλωτσαει και ηρέμησα. Απο τότε δεν σταμάτησε καθόλου, όλη μέρα χτυπιέται. Είναι λίγο υπναρας νομίζω, όταν κοιμάται όσο και να κουνηθω η να κουνήσω την κοιλιά δεν λέει να ξυπνήσει με τίποτα..

Κατά τα άλλα η ψυχολογία μου είναι χαλί γιατί το σκυλάκι μου σήμερα δυστυχώς έφυγε. Ηταν μια χαρά και μέσα σε δύο μέρες τη χάσαμε. Προχθές πρώτη φορά είχε συμπτώματα πήγαμε στο γιατρό και είχε απλά υπογλυκαιμία. Είπαμε θα ψάξουμε να δούμε τι έφταιξε. Και απλά χθες έπαθε σαν επιληψία και από εκείνη την ώρα τελείωσε, δεν έφτιαξε ποτέ ενώ ταυτόχρονα είχε άψογες αιματολογικές. Μια μέρα άντεξε και έφυγε. Η κτηνίατρος είπε μάλλον κάποια πολύ επιθετική μορφή καρκίνου. Πέρυσι τέτοιες μέρες, που ήμουν πάλι έγκυος, έτσι ξαφνικά πέθανε η γάτα μου μέσα σε λίγες μέρες από νεφρική ανεπάρκεια. Γενικά δεν με θέλει εδώ και καιρό...

@marpi91 δεν το ήξερα αυτό, θα δοκιμάσω μέχρι κ αυτό μπας και δεν είναι ανεβασμένο το πρωί. Αυτές τις μέρες βέβαια ανάθεμα τις μετρήσεις που έκανα, αλλά λογικά θα συνεχιστεί σε όλη την εγκυμοσύνη οπότε δεν χάνω να το δοκιμάσω. 

Αχχ Νάσια, λυπάμαι πάρα πολύ..ξέρω πως είναι, τα χω περάσει κ γω. Πολύ κρίμα!! Τη συγκεκριμένη αιτιολογία μου την είχαν δώσει κ μένα για έναν σκύλο μου που φυγε κάπως ξαφνικά☹ κουράγιο! Σκέψου ότι είχε την τύχη να ζήσει μια καλή ζωή μαζί σου 🤍

Όσο για τον μικρό, κτλβνω την αγωνία σου! Με πιάνουν κ μένα αυτά, κ εσύ έχεις περάσει δύσκολα, είναι πολύ λογικό να σε αγχώνει. Να ξέρεις μου τα κάνει και μένα αυτά, κυρίως τις μέρες που είμαι λίγο πιο κουρασμένη. Τον κουνάω για να κλωτσήσει, κ εκείνος τπτ, κοιμάται του καλού καιρού..κ άλλες μέρες δίνει πόνο κ δε σταματάει 🙂 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, πω πω τι πάθατε περαστικά σας... όλα να πάνε καλά.. Εγώ πέρασα πριν λίγο καιρό τη νέα παραλλαγή κοβιντ πολύ ελαφριά ευτυχώς ούτε που το κατάλαβα.. μόνο συνάχι είχα, αλλά μετά αρρώστησε η μικρή κ ο άντρας μου κ φάνηκε στο τεστ.. κατά τα άλλα ο μικρός μου κλωτσαει αρκετά, στον υπέρηχο προχθές εκτιμήθηκε ότι το βάρος του περίπου είναι 1,5 κιλό κ είμαστε 32η εβδομάδα.. ο γιατρός είπε ότι είναι μία εβδομάδα πίσω η ανάπτυξη του. Από εβδομάδα μου έγραψε να κάνω καμπύλη σακχάρου προληπτικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια. Μόλις διάβασα τα νέα σας, περαστικά σε όλες και να είναι ασφαλή τα μωράκια σας θα ευχηθώ. τρέμω κ εγω μην έχω κολλήσει τίποτα από φαγητό γιατί πολύ φαΐ εξω έπεσε λόγω διακοπών. @Nasiad λυπάμαι πολύ κορίτσι, έχω κ εγω σκυλάκι και καταλαβαίνω απόλυτα, είναι μέλη της οικογένειας μας και αυτά. 
 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, DepiDukes είπε:

Μας έχουν μουτζώσει μου φαίνεται..

Περαστικά σου κ γρήγορη ανάρρωση!! Χαίρομαι πολύ που ξέρεις τι είναι κ δεν υπάρχει φόβος! 💙

Εγώ είμαι διακοπές κ απο χθές έχω πυρετό και διάρροιες! (Προηγήθηκε φουλ εξάντληση πριν)

Πήγα σήμερα το πρωί να κάνω εξέταση για λιστέρια από τον φόβο μου (γιατί έτρωγα έξω αυτές τις μέρες) και μου είπαν ότι θα χω αποτελέσματα Τρίτη πρωί (ΕΛΕΟΣ!). Επειδή δεν άντεχα την αναμονή, πήγα και στο νοσοκομείο του νησιού. Μου βάλανε ορούς, με εξέτασαν, μου κάνανε αιματολογικές και τους έδωσα και δείγμα κοπράνων. Τα αποτελέσματα τη Δευτέρα πρωί, αλλα θα κάνω τηλ μέσα στο ΣΚ γιατί Δευτέρα θα είμαι Αθήνα.

Έχω χεστεί απάνω μου (κυριολεκτικά κ μεταφορικά). Πέρα ότι η λιστέρια έχει σοβαρές επιπτώσεις στο μωρό, αν όντως έχω, θα πρέπει να νοσηλευτώ 2 βδομάδες για ενδοφλέβια αντιβίωση. Φφφφφφφφ 

Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχω γιατι είναι σπάνιο, αλλά σκάω γιατί είμαι η μόνη που το χει πάθει, ο άντρας μου είναι μια χαρά, κ οι έγκυες είναι 20 φορές πιο πιθανό να εμφανίσουν συμπτώματα. 

Αυτά! Είμαι ξάπλα με πυρετό κ κλαίω τη μοίρα μου όπως βλέπετε.

 

Περαστικά στο σκυλάκι σου!! Ελπίζω να είναι όλα καλά σύντομα!! 💚

Μην ανησυχείς, κυκλοφορεί γαστρεντερίτιδα γενικά! Όλα καλά θα είναι, θα το δεις! Περαστικά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Παρακολουθώ καιρό τη συζήτηση!! Βρίσκομαι στην 26 εβδομάδα με μια πολύ κινητική μπέμπα και με ΠΗΤ 4/12 !! Γνωρίζετε εάν δικαιούται ο πατέρας κάποια χρήματα από το ΙΚΑ μετά τη γέννα; Εγώ είμαι άνεργη και το μόνο που δικαιούμαι είναι το επίδομα γέννησης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Sarni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Παρακολουθώ καιρό τη συζήτηση!! Βρίσκομαι στην 26 εβδομάδα με μια πολύ κινητική μπέμπα και με ΠΗΤ 4/12 !! Γνωρίζετε εάν δικαιούται ο πατέρας κάποια χρήματα από το ΙΚΑ μετά τη γέννα; Εγώ είμαι άνεργη και το μόνο που δικαιούμαι είναι το επίδομα γέννησης. 

@Sarni Με το καλό η μπέμπα! Στο πρώτο μου μωρό που γεννήθηκε περισι η ιδιωτική κλινική αφαίρεσε κάποιο ποσό του ΙΚΑ απευθείας. Για δημόσιο δεν γνωρίζω. Επίσης ως άνεργη πήρα και επίδομα κυοφορίας και λοχείας επειδή είχα ένσημα από τα δύο τελευταία χρόνια. Αν έχεις 200 ένσημα τουλάχιστον μπορείς να κάνεις αίτηση στο εφκα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Little baby είπε:

@Sarni Με το καλό η μπέμπα! Στο πρώτο μου μωρό που γεννήθηκε περισι η ιδιωτική κλινική αφαίρεσε κάποιο ποσό του ΙΚΑ απευθείας. Για δημόσιο δεν γνωρίζω. Επίσης ως άνεργη πήρα και επίδομα κυοφορίας και λοχείας επειδή είχα ένσημα από τα δύο τελευταία χρόνια. Αν έχεις 200 ένσημα τουλάχιστον μπορείς να κάνεις αίτηση στο εφκα.

Κι εγώ σε ιδιωτική θα γεννήσω, συγκεκριμένα στο ΡΕΑ, αλλά δεν έχω ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια, οπότε μάλλον εγώ δεν δικαιούμαι κάτι, για αυτό και ρωτάω για το σύζυγο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Sarni είπε:

Κι εγώ σε ιδιωτική θα γεννήσω, συγκεκριμένα στο ΡΕΑ, αλλά δεν έχω ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια, οπότε μάλλον εγώ δεν δικαιούμαι κάτι, για αυτό και ρωτάω για το σύζυγο. 

@Sarni Αν σε ασφαλίζει ο σύζυγος, λογικά θα δικαιουστε αφαίρεση χρημάτων από το ΙΚΑ, πάρε τηλ στην κλινική να ρωτήσεις.. εμένα μου είχαν στείλει τιμοκατάλογο με τις τιμές με και χωρίς ΙΚΑ να δω την διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια! Πήρα τις εξετάσεις μου! Δεν έχω διαβήτη! Και ενώ από τη μια θέλω να χαρώ, από την άλλη σκέφτομαι την τρομοκρατία που υπέστην από την διαβητολογο χωρίς καν να δει καμπύλη. Ένα μήνα τώρα έτρωγα και με έτρωγε.. άγχος, αγωνία.. μέχρι και την ντομάτα έτρωγα και έλεγα ποσο θα ανέβει τώρα; Με τι ζάχαρο θα ξυπνήσω το πρωί; Τέλος πάντων.. οι τιμές μου ήταν ίδιες και ελαφρώς καλύτερες με αυτές που είχα στον γιο μου. Με τη διατροφή και τη σαλμονέλα έχασα 2 κιλά αυτον τον μήνα. Θα συνεχίσω να προσέχω, δεν θα αρχίσω ξαφνικά να τρώω σα τη δαμάλα! Αλλά όχι με το άγχος και τις τύψεις που μου δημιούργησε αυτή η γιατρός! 

@Nasiad ωχ κορίτσι μου.. λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σου... 🥺

@DepiDukes εύχομαι να μην είναι τίποτα! Η λιστερια, πράγματι, είναι πολύ πολύ σπάνια νόσος! Να δεις καμιά ίωση ήταν ή τροφική δηλητηρίαση! 

@Sarni αν κατάλαβα καλά, εννοείς αν θα πάρει κάποιο χρηματικό ποσό "στο χέρι" ο σύζυγος. Όχι αν θα σας κάνουν τιμή με ταμείο στην κλινική. Άλλωστε, η τιμή και με ταμείο και χωρίς... Για κλάματα είναι! Δεν δικαιούται χρηματικό ποσό ο πατέρας, όχι. Μόνο την άδεια πατρότητας που αν δεν κάνω λάθος αντιστοιχεί σε 14 ημέρες. Εσύ θα πάρεις το επίδομα γέννησης, το οποίο παντού διαβάζω ότι θα μπαίνει το μισό σε μετρητά και το άλλο μισό σε προπληρωμενη κάρτα. Κολοκύθια δλδ! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...