Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Soho24 είπε:

      Αχ καλό μου, κι εγώ το πρώιμης ανίχνευσης είχα κάνει, αυτό που ανιχνεύει πάνω από 10 μονάδες. Και ήταν αρνητικότατο. Δεν είναι απαραίτητο να νιώθεις απολύτως τίποτα, όπως εγώ. Δεν είχα ούτε πρησμένο στήθος. Θα σου ευχηθώ να έχεις θετική χοριακή μεθαύριο και όλη αυτή η στεναχώρια που νιώθεις αυτές τις μέρες να επισκιαστεί από χαρά. 

      Αχ βρε κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ!...Πραγματικά μου δίνεις πολύ κουράγιο και εσύ κι όλα τα κορίτσια εδώ!❤️

      Το ξέρω ότι από την στιγμή που τα περισσότερα τεστ κύησης ούρων δεν ανιχνεύουν κάτω από την ευαισθησία τους και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα βγάλουν ούτε αχνή γραμμή αν η hCG είναι κάτω από 10mIU/ml, σίγουρα δεν θα είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Αλλά τι να σας πω η λογική μου τώρα έχει πάει περίπατο τις τελευταίες μέρες....🥺

      Απλά όσες φορές έκανα τεστάκια είτε πιο νωρίς είτε πιο αργά ήταν πάντα αρνητικά και ποτέ δεν ήταν λάθος... Μάλλον γι' αυτο έχασα τις ελπίδες μου.... Σταμάτησαν και τα δέκατα που στο μυαλό μου υποσυνείδητα θεωρούσα ένα "σύμπτωμα" και ίσως και αυτό να με επηρέασε!...🥺

      Τώρα τα πέταξα πάντως και ησύχασα!...Επομένως θα περιμένω την χοριακή την Τετάρτη...

      Soho24 σ' ευχαριστώ για την όμορφη ευχή σου!...Μακάρι!...😘

       

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια μου! 

Τι κάνετε, πως είναι τα μωράκια σας; Εμείς είμαστε διακοπές από τις 8 Αυγούστου και ξεκουραζόμαστε (όσο γίνεται με ένα αγοράκι 20 μηνών)!!!

Εγώ δυστυχώς το πάω για διαβήτη.. οι μετρήσεις μου κάθε μέρα βγαίνουν όλο και πιο σκατένιες. Ενω μέσα στη μέρα είναι σούπερ, το νηστείας μου έχει αγγίξει και το 94 και πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να κάνω ΚΑΙ ινσουλίνη... Πφφφ... Τελος της επόμενης εβδομάδας έχω την καμπύλη στις 26 εβδομάδες, να το σιγουρεψω κιόλας.. κι εμένα έχει λιιιγο μεγάλη κοιλίτσα σε σχέση με το πόδι του. κατά τα άλλα μια χαρά, 7/8 πήγα στον γυναικολόγο, τράχηλος και μπέμπης όλα καλά. Επόμενη επίσκεψη στις 28/8. Δεν το πιστεύω ότι κοντεύω να μπω στον 7ο!!! 

Καλημέρα!! 

Το 94 καλέ μια χαρά είναι εμένα το νηστείας φτάνει 100 καμιά φορά και το ίδιο γινόταν και στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη, ενώ όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν καλές. Εγώ επειδή έχω και προδιάθεση (λόγω διαβήτη πατέρα) την έκανα ήδη την καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα και ο θεός βοηθός.

Πάντως μην φοβάσαι, δεν σε βάζουν εύκολα στην ινσουλίνη. Ξεκινάς με μετρήσεις καθημερινές, που πίστεψε με παίζει να είναι χειρότερο από το να κάνεις μια ινσουλίνη 😂 Φυσικά διατροφή και μετρήσεις μετρήσεις μετρήσεις. Και αααν όλο αυτό δεν πιάσει τόσο, τότε μπαίνεις στην ινσουλίνη. Εγώ επειδή το έχω ζήσει αυτό με τις μετρήσεις ίσως προτιμώ την ινσουλίνη και να μην αγχώνομαι και χρειάζεται να τρώω ελάχιστα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 755
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 18/8/2024 at 11:05 ΠΜ, Nasiad είπε:

Καλημέρα!! 

Το 94 καλέ μια χαρά είναι εμένα το νηστείας φτάνει 100 καμιά φορά και το ίδιο γινόταν και στην προηγούμενη μου εγκυμοσύνη, ενώ όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν καλές. Εγώ επειδή έχω και προδιάθεση (λόγω διαβήτη πατέρα) την έκανα ήδη την καμπύλη την προηγούμενη εβδομάδα και αύριο θα πάρω τα αποτελέσματα και ο θεός βοηθός.

Πάντως μην φοβάσαι, δεν σε βάζουν εύκολα στην ινσουλίνη. Ξεκινάς με μετρήσεις καθημερινές, που πίστεψε με παίζει να είναι χειρότερο από το να κάνεις μια ινσουλίνη 😂 Φυσικά διατροφή και μετρήσεις μετρήσεις μετρήσεις. Και αααν όλο αυτό δεν πιάσει τόσο, τότε μπαίνεις στην ινσουλίνη. Εγώ επειδή το έχω ζήσει αυτό με τις μετρήσεις ίσως προτιμώ την ινσουλίνη και να μην αγχώνομαι και χρειάζεται να τρώω ελάχιστα.. 

Κάνω ήδη μετρήσεις εδώ και ένα μήνα κορίτσι μου! 6 φορές τη μέρα τρυπιεμαι. Όλα είναι μια χαρά εκτός από την πρωινή. Μου έχει δώσει πολύ χαμηλά όρια η διαβητολογος και με έχει τρομάξει. Για νηστείας μου έχει δώσει Μαξ το 88 δλδ. Έχω αγχωθει, έχω σαλταρει.. πιθανότατα χωρίς σοβαρό λόγο. Έχω ήδη κλείσει σε άλλον γιατρό για δεύτερη γνώμη και ελπίζω να πάνε όλα καλά να μην δημιουργηθεί θέμα στο μωρό μας..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, marpi91 είπε:

Κάνω ήδη μετρήσεις εδώ και ένα μήνα κορίτσι μου! 6 φορές τη μέρα τρυπιεμαι. Όλα είναι μια χαρά εκτός από την πρωινή. Μου έχει δώσει πολύ χαμηλά όρια η διαβητολογος και με έχει τρομάξει. Για νηστείας μου έχει δώσει Μαξ το 88 δλδ. Έχω αγχωθει, έχω σαλταρει.. πιθανότατα χωρίς σοβαρό λόγο. Έχω ήδη κλείσει σε άλλον γιατρό για δεύτερη γνώμη και ελπίζω να πάνε όλα καλά να μην δημιουργηθεί θέμα στο μωρό μας..

88?? Μα το όριο είναι 93.... Εγώ γενικά δεν καταλαβαίνω τη λογική που ενώ θεωρείται σε όλη μας τη ζωή νορμάλ να είναι 100 το πρωινό, γιατί στην εγκυμοσύνη πρέπει να πέφτουν τόσο τα όρια. Εγώ όλη μου τη ζωή που κάνω εξετάσεις συχνά λόγω δουλειάς, έχω κάπου 90+ και η γιατρός λέει ότι οι εξετάσεις μου είναι άψογες. Γιατί ξαφνικά να θεωρείται ότι υπάρχει πρόβλημα με σάκχαρο 94? Κι εμένα οι μετρήσεις μέσα στη μέρα είναι μια χαρά και μόνο το πρωινό κάνει παιχνίδια, όχι κάθε μέρα βέβαια. 

Πάντως πραγματικά επειδή κάνω και ενέσεις ηπαρινης κάθε μέρα και βλέπω ότι παλεύεται, από το να αγχώνομαι με το αν το σάκχαρο μου είναι πάνω από 93 μια μέρα, να φοβάμαι να φάω κτλ προτιμώ την ινσουλίνη να τελειώνει. Περιμένω τον σύζυγό τώρα να φέρει τις εξετάσεις να δω πως πήγε η καμπύλη, μέχρι και στον ύπνο μου αυτό έβλεπα 🤦

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν οι εξετάσεις γενικά όλα υπέροχα φεριτινη, αιματοκρίτης κτλ κτλ όλα καλά. Η καμπύλη τα κλασικά. Το νηστείας λίγο ανεβασμένο αλλά πολύ καλες μετρήσεις στη 1 και στις 2 ώρες. Θα πάω σήμερα από τη γυναικολόγο και θα τα στείλω και στον ενδοκρινολόγο μου να δούμε τι θα μου πουν. Εν τω μεταξύ εγώ ανεβάζω γενικά σάκχαρο όταν αγχώνομαι οπότε τη μέρα της καμπύλης μετρήθηκα πριν πάω και ήταν 89. Πώς βγήκε μετά 100? Και στις 2 ώρες μετά το σούπερ γλυκό ποτο είχα ξανά 89..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nasiad είπε:

Βγήκαν οι εξετάσεις γενικά όλα υπέροχα φεριτινη, αιματοκρίτης κτλ κτλ όλα καλά. Η καμπύλη τα κλασικά. Το νηστείας λίγο ανεβασμένο αλλά πολύ καλες μετρήσεις στη 1 και στις 2 ώρες. Θα πάω σήμερα από τη γυναικολόγο και θα τα στείλω και στον ενδοκρινολόγο μου να δούμε τι θα μου πουν. Εν τω μεταξύ εγώ ανεβάζω γενικά σάκχαρο όταν αγχώνομαι οπότε τη μέρα της καμπύλης μετρήθηκα πριν πάω και ήταν 89. Πώς βγήκε μετά 100? Και στις 2 ώρες μετά το σούπερ γλυκό ποτο είχα ξανά 89..

Μπραβο πολύ καλες οι μετρήσεις σου! Θα τις δει και ο ενδοκρινολόγος και θα πει αν κάτι χρειάζεται να κανεις για το νηστείας. 
Εγω κορίτσια πήγα σήμερα στο Ιασώ για υπέρηχο γιατί ο γιατρός μου λείπει και μου είχε πει να πάω εκεί. Ε και έχω αγχωθεί γιατί πάντα ολες οι μετρήσεις των μωρών ήταν πάνω από το μέσο όρο, σήμερα η μέτρηση του bpd ήταν κάτω από το μέσο όρο και έχει πέσει και η εκατοστιαία θέση για το ένα μωρό. Χωρις να καταλαβαίνω και πολύ τι είναι αυτά αλλά έχω αγχωθεί. Τις έστειλα στο γιατρό μου να τις δει και περιμένω…24η εβδομάδα και τα μωράκια είναι κοντά 740 γραμμάρια. Κ αυτό δεν ξέρω αν είναι οκ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Fay_ είπε:

Μπραβο πολύ καλες οι μετρήσεις σου! Θα τις δει και ο ενδοκρινολόγος και θα πει αν κάτι χρειάζεται να κανεις για το νηστείας. 
Εγω κορίτσια πήγα σήμερα στο Ιασώ για υπέρηχο γιατί ο γιατρός μου λείπει και μου είχε πει να πάω εκεί. Ε και έχω αγχωθεί γιατί πάντα ολες οι μετρήσεις των μωρών ήταν πάνω από το μέσο όρο, σήμερα η μέτρηση του bpd ήταν κάτω από το μέσο όρο και έχει πέσει και η εκατοστιαία θέση για το ένα μωρό. Χωρις να καταλαβαίνω και πολύ τι είναι αυτά αλλά έχω αγχωθεί. Τις έστειλα στο γιατρό μου να τις δει και περιμένω…24η εβδομάδα και τα μωράκια είναι κοντά 740 γραμμάρια. Κ αυτό δεν ξέρω αν είναι οκ.. 

Μην αγχώνεσαι για αρχή το ξέρουμε ότι οι μετρήσεις είναι πάντα στο περίπου οπότε ίσως απλά τυχαίνει να βγουν λίγο πάνω λίγο κάτω. Εγώ όταν πήγα στο νοσοκομείο να ανοίξω καρτέλα στις 20,5 εβδομάδες μου τον έβγαζαν ήδη 450γρ ενώ μετά στις 22 στην β επιπέδου ήταν 497 που είναι στο φυσιολογικό για τις εβδομάδες. Να μην μεγάλωσε δέκα μέρες δεν παίζει, οπότε στο νοσοκομείο απλά έβγαλαν ότι ναναι μέτρηση. 

Πάντως για διδυμακια νομίζω καλά δεν είναι; Η πόσο θα έπρεπε να είναι στις 24 εβδομάδες; Δεν είναι συνήθως λίγο πιο μικρακια μιας και είναι δύο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Nasiad είπε:

Μην αγχώνεσαι για αρχή το ξέρουμε ότι οι μετρήσεις είναι πάντα στο περίπου οπότε ίσως απλά τυχαίνει να βγουν λίγο πάνω λίγο κάτω. Εγώ όταν πήγα στο νοσοκομείο να ανοίξω καρτέλα στις 20,5 εβδομάδες μου τον έβγαζαν ήδη 450γρ ενώ μετά στις 22 στην β επιπέδου ήταν 497 που είναι στο φυσιολογικό για τις εβδομάδες. Να μην μεγάλωσε δέκα μέρες δεν παίζει, οπότε στο νοσοκομείο απλά έβγαλαν ότι ναναι μέτρηση. 

Πάντως για διδυμακια νομίζω καλά δεν είναι; Η πόσο θα έπρεπε να είναι στις 24 εβδομάδες; Δεν είναι συνήθως λίγο πιο μικρακια μιας και είναι δύο; 

Το βαρος τους το βγάζει ακριβώς στο μέσο όρο της καμπύλης αλλά και αυτό σε όλους τους προηγούμενους υπερήχους ήταν λίγο πιο μπροστά. Γενικα ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο ήταν ότι να ναι, ελπίζω απλά να φταίει αυτό. Τέλος πάντων θα προσπαθήσω να μην αγχώνομαι και θα περιμένω να δω τι θα μου πει ο γιατρός μου. Σ ευχαριστώ πολύ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Πήγα σήμερα στην γυναικολόγο τις εξετάσεις όλα καλά, αλλά και μόνο που το σάκχαρο νηστείας ήταν ελαφρώς ανεβασμένο θεωρείται παθολογική η καμπύλη. Άρα δεν τις γλιτώνω τις μετρήσεις 🤦 Ελπίζω να μην με βάλει ο ενδοκρινολόγος να μετριεμαι εκατό φορές τη μέρα αφού έστω οι τιμές ήταν τόσο καλές μετα την κατανάλωση της γλυκόζης, αφού φαίνεται ξεκάθαρα ότι το πρόβλημα είναι μόνο στο σάκχαρο νηστείας. Ελπίζω με λίγη προσοχή στη διατροφή να είναι καλές οι μετρήσεις, αλλά και πάλι να θεωρηθεί ότι έχω διαβήτη κύησης μόνο και μόνο για ένα πρωινό σάκχαρο 100 μου φαίνεται κάπως άδικο. Κι αυτός ο οργανισμός μας ρε παιδιά τι πράγμα είναι; Δηλαδή δέκα ώρες δεν έφαγα και ήταν 100 και μετά από δύο ώρες μετά το γλυκόζη να είναι 89 για να βασανιζομαστε. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Γεια σας κορίτσια. Πήγα σήμερα στην γυναικολόγο τις εξετάσεις όλα καλά, αλλά και μόνο που το σάκχαρο νηστείας ήταν ελαφρώς ανεβασμένο θεωρείται παθολογική η καμπύλη. Άρα δεν τις γλιτώνω τις μετρήσεις 🤦 Ελπίζω να μην με βάλει ο ενδοκρινολόγος να μετριεμαι εκατό φορές τη μέρα αφού έστω οι τιμές ήταν τόσο καλές μετα την κατανάλωση της γλυκόζης, αφού φαίνεται ξεκάθαρα ότι το πρόβλημα είναι μόνο στο σάκχαρο νηστείας. Ελπίζω με λίγη προσοχή στη διατροφή να είναι καλές οι μετρήσεις, αλλά και πάλι να θεωρηθεί ότι έχω διαβήτη κύησης μόνο και μόνο για ένα πρωινό σάκχαρο 100 μου φαίνεται κάπως άδικο. Κι αυτός ο οργανισμός μας ρε παιδιά τι πράγμα είναι; Δηλαδή δέκα ώρες δεν έφαγα και ήταν 100 και μετά από δύο ώρες μετά το γλυκόζη να είναι 89 για να βασανιζομαστε. 

Έλα μην στεναχωριεσαι! Απλά μια παρακολούθηση θα θέλει. Θα νιώθεις κ εσυ ασφάλεια με τις μετρήσεις κάθε μέρα. Στον ενδοκρινολογο τα έστειλες; Τα είδε; 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Έλα μην στεναχωριεσαι! Απλά μια παρακολούθηση θα θέλει. Θα νιώθεις κ εσυ ασφάλεια με τις μετρήσεις κάθε μέρα. Στον ενδοκρινολογο τα έστειλες; Τα είδε; 

Δεν στεναχωριέμαι μωρέ ότι χρειάζεται θα γίνει, απλά γενικά το θεωρώ λίγο χαζό να θεωρηθεί για ένα σάκχαρο νηστείας που ήταν λίγο ανεβασμένο ότι έχω διαβήτη κύησης, ενώ μετά τη γλυκόζη είχα τόσο καλές τιμές. Αν μετριεμαι μόνο πρωί που υπάρχει θεωρητικά και το θέμα δεν με ενοχλεί ούτως ή άλλως το κάνω, αλλά να μου πει να μετράω 6 φορές ενώ είχα καλό σάκχαρο μετά τη γλυκόζη το θεωρώ πολύ ανούσιο και άδικα θα βασανίζομαι. Τα έστειλα σήμερα στον ενδοκρινολόγο, λογικά μέχρι το μεσημέρι θα με πάρει να μου πει εκείνος τι πρέπει να γίνει. Ότι και να είναι θα το κάνω φυσικά αλλά με το μικρό μου μυαλό εγώ χθες χάρηκα που οι τιμές είναι καλές μετά τη γλυκόζη και μετά απογοητεύτηκα όσο ναναι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 20/8/2024 at 11:12 ΠΜ, Nasiad είπε:

Δεν στεναχωριέμαι μωρέ ότι χρειάζεται θα γίνει, απλά γενικά το θεωρώ λίγο χαζό να θεωρηθεί για ένα σάκχαρο νηστείας που ήταν λίγο ανεβασμένο ότι έχω διαβήτη κύησης, ενώ μετά τη γλυκόζη είχα τόσο καλές τιμές. Αν μετριεμαι μόνο πρωί που υπάρχει θεωρητικά και το θέμα δεν με ενοχλεί ούτως ή άλλως το κάνω, αλλά να μου πει να μετράω 6 φορές ενώ είχα καλό σάκχαρο μετά τη γλυκόζη το θεωρώ πολύ ανούσιο και άδικα θα βασανίζομαι. Τα έστειλα σήμερα στον ενδοκρινολόγο, λογικά μέχρι το μεσημέρι θα με πάρει να μου πει εκείνος τι πρέπει να γίνει. Ότι και να είναι θα το κάνω φυσικά αλλά με το μικρό μου μυαλό εγώ χθες χάρηκα που οι τιμές είναι καλές μετά τη γλυκόζη και μετάθ απογοητεύτηκα όσο ναναι. 

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα πάει το πρωί για καμπύλη σακχάρου, αλλά δεν τα κατάφερα. Προσπάθησα, αλλά δεν απέφυγα τον εμετό. Κάποια συμβουλή από εσάς που τα έχετε καταφέρει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , mary_33 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα πάει το πρωί για καμπύλη σακχάρου, αλλά δεν τα κατάφερα. Προσπάθησα, αλλά δεν απέφυγα τον εμετό. Κάποια συμβουλή από εσάς που τα έχετε καταφέρει;

Α εγώ δεν έχω πρόβλημα το πίνω και γρήγορα κιόλας να τελειώνει. Τι σου έδωσαν να πιεις; Κάποιο σκεύασμα η απλά νερό με ζάχαρη; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , mary_33 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είχα πάει το πρωί για καμπύλη σακχάρου, αλλά δεν τα κατάφερα. Προσπάθησα, αλλά δεν απέφυγα τον εμετό. Κάποια συμβουλή από εσάς που τα έχετε καταφέρει;

Ζητά τους να σε βάλουν κάπου να είσαι μόνη σου Κ να μπορείς να ξαπλώσεις αν έχεις ζαλάδα . 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nasiad είπε:

Α εγώ δεν έχω πρόβλημα το πίνω και γρήγορα κιόλας να τελειώνει. Τι σου έδωσαν να πιεις; Κάποιο σκεύασμα η απλά νερό με ζάχαρη; 

Ναι, ένα μπουκαλάκι με γεύση πορτοκάλι. Θα αναζητήσω στο φαρμακείο σκόνη χωρίς γεύση. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mary_33 είπε:

Ναι, ένα μπουκαλάκι με γεύση πορτοκάλι. Θα αναζητήσω στο φαρμακείο σκόνη χωρίς γεύση. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Εγώ που την έκανα και πέρυσι και φέτος στο νοσοκομείο μου έδωσαν ότι πιο απλό υπάρχει, νερό χλιαρό με ζάχαρη. Ναι μεν πολύ γλυκό αλλά δεν μου έφερε καθόλου αναγουλα. Σαν να έπινα γλυκό νερό ήταν. Μήπως να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...