Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Soho24 είπε:

      Αχ καλό μου, κι εγώ το πρώιμης ανίχνευσης είχα κάνει, αυτό που ανιχνεύει πάνω από 10 μονάδες. Και ήταν αρνητικότατο. Δεν είναι απαραίτητο να νιώθεις απολύτως τίποτα, όπως εγώ. Δεν είχα ούτε πρησμένο στήθος. Θα σου ευχηθώ να έχεις θετική χοριακή μεθαύριο και όλη αυτή η στεναχώρια που νιώθεις αυτές τις μέρες να επισκιαστεί από χαρά. 

      Αχ βρε κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ!...Πραγματικά μου δίνεις πολύ κουράγιο και εσύ κι όλα τα κορίτσια εδώ!❤️

      Το ξέρω ότι από την στιγμή που τα περισσότερα τεστ κύησης ούρων δεν ανιχνεύουν κάτω από την ευαισθησία τους και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα βγάλουν ούτε αχνή γραμμή αν η hCG είναι κάτω από 10mIU/ml, σίγουρα δεν θα είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα. Αλλά τι να σας πω η λογική μου τώρα έχει πάει περίπατο τις τελευταίες μέρες....🥺

      Απλά όσες φορές έκανα τεστάκια είτε πιο νωρίς είτε πιο αργά ήταν πάντα αρνητικά και ποτέ δεν ήταν λάθος... Μάλλον γι' αυτο έχασα τις ελπίδες μου.... Σταμάτησαν και τα δέκατα που στο μυαλό μου υποσυνείδητα θεωρούσα ένα "σύμπτωμα" και ίσως και αυτό να με επηρέασε!...🥺

      Τώρα τα πέταξα πάντως και ησύχασα!...Επομένως θα περιμένω την χοριακή την Τετάρτη...

      Soho24 σ' ευχαριστώ για την όμορφη ευχή σου!...Μακάρι!...😘

       

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 755
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Nasiad είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Έχω μια ερώτηση καθαρά από περιέργεια! Πόσο βάρος υπολόγισαν τα μωράκι σας κάπου 18-20 εβδομάδες, αν έτυχε να πάτε κάπου εκεί για υπέρηχο; 

Καλησπέρα! Εγω είχα πάει γύρω στην 18η και ήταν 300 γραμμάρια. Είναι όμως λίγο μπροστά σε όλες τις μετρήσεις τα δικά μου. Στη β επιπέδου 20η προς 21η ήταν 450 ο ένας και 480 ο άλλος 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Fay_ είπε:

Καλησπέρα! Εγω είχα πάει γύρω στην 18η και ήταν 300 γραμμάρια. Είναι όμως λίγο μπροστά σε όλες τις μετρήσεις τα δικά μου. Στη β επιπέδου 20η προς 21η ήταν 450 ο ένας και 480 ο άλλος 

Ααα εντάξει κ εμένα εκεί είναι κάπου, είναι στις μεγάλες μετρήσεις κ εμένα από ότι καταλαβα. Στις 18+4 ήταν 280 και στις 20+3 εβδομάδα που είχα πάει τελευταία ήταν 470. Μεθαύριο εχω την β' επιπέδου και θα είμαστε 22+2 έχω περιέργεια να δω πάλι σχεδόν διπλασιάστηκε. Πάλι για μωρό γιγαντακι με κόβω 😂

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ,ήθελα να σας ρωτήσω αν τρώτε όλα η έχετε φόβο σαν εγώ για τοξόπλασμα,λιστερια,σαλμονέλα ;Δεν τρώω όλα αυτά που δεν πρέπει ,προσέχω με λαχανικά,κρέατα και γάλατα αλλά σήμερα πήρα κάτι από το φούρνο και σουσάμι δεν ήταν ψημένο και διάβαζα ότι αν σουσάμι δεν είναι ψημένο μπορεί να έχει σαλμονέλα η λιστερια και τρόμαξα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Sansha είπε:

Γεια σας κορίτσια ,ήθελα να σας ρωτήσω αν τρώτε όλα η έχετε φόβο σαν εγώ για τοξόπλασμα,λιστερια,σαλμονέλα ;Δεν τρώω όλα αυτά που δεν πρέπει ,προσέχω με λαχανικά,κρέατα και γάλατα αλλά σήμερα πήρα κάτι από το φούρνο και σουσάμι δεν ήταν ψημένο και διάβαζα ότι αν σουσάμι δεν είναι ψημένο μπορεί να έχει σαλμονέλα η λιστερια και τρόμαξα 

Εγώ πάντως δεν κάθομαι να σκάσω και γι'αυτό.. Απλά όταν τρώω απέξω προσέχω αν είναι σωστά ψημένα τα κρεατικά, με σαλάτες δεν έχω και τρελα οπότε όταν τρώω σπίτι φροντίζω να πλύνω καλά πχ το μαρούλι και έξω τσιμπάω κάνα αγγούρι μόνο. Αυτό για το σουσάμι δεν το έχω ακούσει ξανά, και τρώω άπειρο όλη μου τη ζωή (έχω ερωτα με τα κουλούρια), ποτέ δεν έχω πάθει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, Nasiad said:

Εγώ πάντως δεν κάθομαι να σκάσω και γι'αυτό.. Απλά όταν τρώω απέξω προσέχω αν είναι σωστά ψημένα τα κρεατικά, με σαλάτες δεν έχω και τρελα οπότε όταν τρώω σπίτι φροντίζω να πλύνω καλά πχ το μαρούλι και έξω τσιμπάω κάνα αγγούρι μόνο. Αυτό για το σουσάμι δεν το έχω ακούσει ξανά, και τρώω άπειρο όλη μου τη ζωή (έχω ερωτα με τα κουλούρια), ποτέ δεν έχω πάθει κάτι. 

Λένε και για ταχίνι και χυμούς ότι μπορεί να έχει λιστερια,αλλά νομίζω μόνο σπιτικά όχι αυτά στο σουπερμάρκετ 

Και εγώ κάνω ίδια σαν εσυ αλλά τώρα φοβήθηκα επειδή το σουσάμι δεν ήταν ψημένο και δεν ξέρω πος επειδή το κουλούρι ήταν αλλά λέω ήταν στην ζέστη όποτε ισος δεν θα πάθω τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sansha είπε:

Λένε και για ταχίνι και χυμούς ότι μπορεί να έχει λιστερια,αλλά νομίζω μόνο σπιτικά όχι αυτά στο σουπερμάρκετ 

Και εγώ κάνω ίδια σαν εσυ αλλά τώρα φοβήθηκα επειδή το σουσάμι δεν ήταν ψημένο και δεν ξέρω πος επειδή το κουλούρι ήταν αλλά λέω ήταν στην ζέστη όποτε ισος δεν θα πάθω τίποτα 

Είμαι στην ίδια φάση κ ψάχνομαι. Γενικά προσπαθώ να τρώω αβγά, κρέας, ψάρι καλοψημένα και σαλάτες&φρούτα μόνο σπίτι πλυμένα με ξίδι.

Τώρα, τις προάλλες πήγα για brunch κ είχαν ψιλοκόψει σχοινόπρασο από πανω.. ε το φαγα κ ο Θεός βοηθός. Σήμερα που έφαγα burger είχα έννοια για τη σως μη τυχόν έχει μαγιονέζα...Αβοκάντο τρώω έξω γενικά γιατί σκέφτομαι ότι βγαίνει η φλούδα, αλλά μπορεί πάλι να είναι επίφοβο..

Εν τω μεταξύ, διάβαζα ότι βρέθηκε λιστερία σε αμυγδαλόγαλο στον Καναδά, και από εκείνη την ώρα φοβάμαι να ξαναπιώ😅 κ έπινα κάθε μέρα. 

Άμα τα ψάξεις είναι παράνοια 😅 νομίζω δεν αξίζει τόσο άγχος, γιατί γενικά είναι αρκετά σπάνιο να κολλήσει κάποιος. 

Αν σε βοηθάει πσντως, νομίζω μέσα σε 24 ώρες η λιστερία δίνει συμπτώματα. Οπότε αύριο ξύπνα χαλαρή 😉

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, DepiDukes είπε:

Είμαι στην ίδια φάση κ ψάχνομαι. Γενικά προσπαθώ να τρώω αβγά, κρέας, ψάρι καλοψημένα και σαλάτες&φρούτα μόνο σπίτι πλυμένα με ξίδι.

Τώρα, τις προάλλες πήγα για brunch κ είχαν ψιλοκόψει σχοινόπρασο από πανω.. ε το φαγα κ ο Θεός βοηθός. Σήμερα που έφαγα burger είχα έννοια για τη σως μη τυχόν έχει μαγιονέζα...Αβοκάντο τρώω έξω γενικά γιατί σκέφτομαι ότι βγαίνει η φλούδα, αλλά μπορεί πάλι να είναι επίφοβο..

Εν τω μεταξύ, διάβαζα ότι βρέθηκε λιστερία σε αμυγδαλόγαλο στον Καναδά, και από εκείνη την ώρα φοβάμαι να ξαναπιώ😅 κ έπινα κάθε μέρα. 

Άμα τα ψάξεις είναι παράνοια 😅 νομίζω δεν αξίζει τόσο άγχος, γιατί γενικά είναι αρκετά σπάνιο να κολλήσει κάποιος. 

Αν σε βοηθάει πσντως, νομίζω μέσα σε 24 ώρες η λιστερία δίνει συμπτώματα. Οπότε αύριο ξύπνα χαλαρή 😉

Αχ εγώ δεν δέχομαι να κάτσω να αγχώνομαι για τέτοια. Δηλαδή έφτασα 32 και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα από ότι και αν έχω φάει (και έχω φάει οτι μου αρέσει σε 10+ χώρες και σε μαγαζιά που δεν τα ήξερα) και τώρα θα το πάθω απλά γιατί είμαι έγκυος; Όχι, αρνούμαι να δεχθώ ότι θα είμαι τόσο ατυχη. Οπότε τρώω κανονικά και απλά αποφεύγω τα πολύ πιο εύκολα να κολλήσουμε, δηλαδή λαχανικά και κρέας από μαγαζιά που δεν ξέρω, για το τοξόπλασμα που είναι και μέσα στις εξετάσεις μας άρα και πιο εύκολο να κολλήσουμε. Τώρα ολα τα άλλα είναι επικίνδυνα και εκτός εγκυμοσύνης και είναι σπάνια, οπότε δεν τα βάζω καν στο μυαλό μου.

Πάλι καλά το παίρνω έτσι χαλαρά το θέμα γιατί με όσα έχω ζήσει, αν αγχώνομαι και για αυτό θα σας μιλούσα τώρα μέσα από κανένα ψυχιατρείο 😂

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Αχ εγώ δεν δέχομαι να κάτσω να αγχώνομαι για τέτοια. Δηλαδή έφτασα 32 και δεν έχω πάθει ποτέ τίποτα από ότι και αν έχω φάει (και έχω φάει οτι μου αρέσει σε 10+ χώρες και σε μαγαζιά που δεν τα ήξερα) και τώρα θα το πάθω απλά γιατί είμαι έγκυος; Όχι, αρνούμαι να δεχθώ ότι θα είμαι τόσο ατυχη. Οπότε τρώω κανονικά και απλά αποφεύγω τα πολύ πιο εύκολα να κολλήσουμε, δηλαδή λαχανικά και κρέας από μαγαζιά που δεν ξέρω, για το τοξόπλασμα που είναι και μέσα στις εξετάσεις μας άρα και πιο εύκολο να κολλήσουμε. Τώρα ολα τα άλλα είναι επικίνδυνα και εκτός εγκυμοσύνης και είναι σπάνια, οπότε δεν τα βάζω καν στο μυαλό μου.

Πάλι καλά το παίρνω έτσι χαλαρά το θέμα γιατί με όσα έχω ζήσει, αν αγχώνομαι και για αυτό θα σας μιλούσα τώρα μέσα από κανένα ψυχιατρείο 😂

Ακριβώς κ γω αυτό σκέφτομαι, ότι τόσα χρόνια δεν έχω κολλήσει, πόσο λάθος να πάει... απτην άλλη όμως μου σκάνε κ δεύτερες σκέψεις 😬😅 

Πάντως γενικά ναι, ότι μας είπαν οι γιατροί μας, λαχανικά κ κρέας. Εκεί υπάρχουν οι περισσότερες πιθανότητες και προσέχουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, DepiDukes είπε:

Ακριβώς κ γω αυτό σκέφτομαι, ότι τόσα χρόνια δεν έχω κολλήσει, πόσο λάθος να πάει... απτην άλλη όμως μου σκάνε κ δεύτερες σκέψεις 😬😅 

Πάντως γενικά ναι, ότι μας είπαν οι γιατροί μας, λαχανικά κ κρέας. Εκεί υπάρχουν οι περισσότερες πιθανότητες και προσέχουμε.

Κορίτσια καλημέρα, εκτός από αυτά που είπατε, προσοχή λένε στα μαλακά τυριά τύπου μπρι κ τέτοια. Εγώ μόνο φέτα κ κατσικίσιο έτρωγα ούτως ή άλλως, δεν τρώω άλλα είδη τυριών. Για το σουσάμι δεν ξέρω κάτι αλλά ότι ψηθεί στους 180 βαθμούς δεν είναι επίφοβο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Little baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα, εκτός από αυτά που είπατε, προσοχή λένε στα μαλακά τυριά τύπου μπρι κ τέτοια. Εγώ μόνο φέτα κ κατσικίσιο έτρωγα ούτως ή άλλως, δεν τρώω άλλα είδη τυριών. Για το σουσάμι δεν ξέρω κάτι αλλά ότι ψηθεί στους 180 βαθμούς δεν είναι επίφοβο.

Νομίζω πως αν ψάξουμε θα βρούμε μια λίστα που θα βγάζει τα μισά μας τρόφιμα 😂 οι γιατροί όμως εστιάζουν σε λαχανικά και κρέας άρα εκεί είναι και τα πιο συχνά προβλήματα. Τα υπόλοιπα να πω την αλήθεια δεν τα έχω ακούσει ποτέ ξανά γενικότερα, πχ το σουσάμι το θεωρούσα πάντα πολύ υγιεινό και αθώο, απορώ που υπάρχει φόβος για αυτό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια ωραίο θέμα ανοίξαμε. Εμείς αυτή τη βδομάδα είμαστε διακοπές και μένουμε σε ξενοδοχείο, όχι σε σπίτι που θα μπορούσα να μαγειρεύω, όποτε τρώμε αναγκαστικά έξω. Σίγουρα δεν τρώω σαλάτες έξω, αλλά κρέας δε γίνεται να το αποφύγω και πολύ. Απλά τους λέω καλοψημένο και μετά όταν έρθει κοιτάω να δω πως ειναι. Το ίδιο και για ψάρι. Δε ξέρω θα κάνατε κάτι διαφορετικό; Αγχώνομαι κ εγω αλλα κάνω το σταυρο μου και τρώω. όπως λέει και η @Nasiad τόσα χρόνια δεν πάθαμε τίποτα τώρα θα μας κάτσει η στραβή; 

Α επίσης δεν τρώω αυγά γιατί δεν ξέρω ποσο έχουν βράσει, ούτε φρούτα γιατί δεν ξέρω πως και αν έχουν πλυθεί..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

Αχ κορίτσια ωραίο θέμα ανοίξαμε. Εμείς αυτή τη βδομάδα είμαστε διακοπές και μένουμε σε ξενοδοχείο, όχι σε σπίτι που θα μπορούσα να μαγειρεύω, όποτε τρώμε αναγκαστικά έξω. Σίγουρα δεν τρώω σαλάτες έξω, αλλά κρέας δε γίνεται να το αποφύγω και πολύ. Απλά τους λέω καλοψημένο και μετά όταν έρθει κοιτάω να δω πως ειναι. Το ίδιο και για ψάρι. Δε ξέρω θα κάνατε κάτι διαφορετικό; Αγχώνομαι κ εγω αλλα κάνω το σταυρο μου και τρώω. όπως λέει και η @Nasiad τόσα χρόνια δεν πάθαμε τίποτα τώρα θα μας κάτσει η στραβή; 

Α επίσης δεν τρώω αυγά γιατί δεν ξέρω ποσο έχουν βράσει, ούτε φρούτα γιατί δεν ξέρω πως και αν έχουν πλυθεί..

Καλά να περάσετε και μην τα σκέφτεσαι αυτά! Αν το κρέας είναι καλοψημενο δεν υπάρχει πρόβλημα. Εμείς σαν ζευγάρι γενικά τρώμε έξω τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα και δεν το αλλάζω τώρα επειδή είμαι έγκυος. Μόνο τα σαλατικα φοβάμαι παραπάνω γιατί θέλουν πολύ καλό πλύσιμο για σιγουριά. Έχοντας γάτες χρόνια έχω ψάξει το θέμα του τοξόπλασματος και ξέρω πως αν δεν πλυθούν καλά όσα βγαίνουν από τη γη είναι επικίνδυνα, οπότε έξω τα αποφεύγω. 

Κοίτα να περάσεις καλά και δεν θα γίνει κάτι, εξάλλου λιστερια κτλ δεν αφορά μόνο την εγκυμοσύνη. Δεν γίνεται να φοβόμαστε όλη μας τη ζωή! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

Αχ κορίτσια ωραίο θέμα ανοίξαμε. Εμείς αυτή τη βδομάδα είμαστε διακοπές και μένουμε σε ξενοδοχείο, όχι σε σπίτι που θα μπορούσα να μαγειρεύω, όποτε τρώμε αναγκαστικά έξω. Σίγουρα δεν τρώω σαλάτες έξω, αλλά κρέας δε γίνεται να το αποφύγω και πολύ. Απλά τους λέω καλοψημένο και μετά όταν έρθει κοιτάω να δω πως ειναι. Το ίδιο και για ψάρι. Δε ξέρω θα κάνατε κάτι διαφορετικό; Αγχώνομαι κ εγω αλλα κάνω το σταυρο μου και τρώω. όπως λέει και η @Nasiad τόσα χρόνια δεν πάθαμε τίποτα τώρα θα μας κάτσει η στραβή; 

Α επίσης δεν τρώω αυγά γιατί δεν ξέρω ποσο έχουν βράσει, ούτε φρούτα γιατί δεν ξέρω πως και αν έχουν πλυθεί..

Μια χαρά! Τα λαχανικά αν είναι μαγειρεμένα δεν έχεις θέμα πάντως, δλδ χόρτα, βραστά/ψητά λαχανικά μπορείς να τρως έξω σαν σαλάτα. Τα αβγά τα βλέπεις αν είναι οκ πάντως, φτάνει να μην είναι μελάτα. Μην αγχώνεσαι, απόλαυσε τις διακοπούλες σου 🏝 Να περάσετε τέλεια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , DepiDukes είπε:

Μια χαρά! Τα λαχανικά αν είναι μαγειρεμένα δεν έχεις θέμα πάντως, δλδ χόρτα, βραστά/ψητά λαχανικά μπορείς να τρως έξω σαν σαλάτα. Τα αβγά τα βλέπεις αν είναι οκ πάντως, φτάνει να μην είναι μελάτα. Μην αγχώνεσαι, απόλαυσε τις διακοπούλες σου 🏝 Να περάσετε τέλεια!!!

Καλά ναι μαγειρεμένα τα λαχανικά τα τρώω. Ωμές σαλάτες δεν τρώω. Όπως και φρούτα που είναι ξεφλουδισμένα, πχ μπανάνα, καρπούζι κτλ θα φάω. Δε θα φάω όσα χρειάζονται πλύσιμο, πχ. σταφύλια, ροδάκινα κτλ. Καλά να περάσουμε κορίτσια όλες μας 😎🍉

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...