Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κορίτσια! Πώς είστε; 

Εγώ παρέλαβα εχθές τις αιματολογικές που έκανα στη β επιπέδου και το ζάχαρο μου (μεταγευματικο 1-2 ώρες μετά το φαγητό) βγήκε 72. Από την αρχή μου βγαίνει εκεί γύρω. 72, 75 και ο γιατρός φοβάται για υπογλυκαιμία και διαβήτη κύησης... Είμαι να σκάσω... Μου έχει χαλάσει όλη η διάθεση εν όψει διακοπών 🥺 έκανα και σήμερα το πρωί ένα ζάχαρο νηστείας να δούμε τι θα δείξει, αλλά δεν έχω καλό προαίσθημα... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 744
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, marpi91 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Πώς είστε; 

Εγώ παρέλαβα εχθές τις αιματολογικές που έκανα στη β επιπέδου και το ζάχαρο μου (μεταγευματικο 1-2 ώρες μετά το φαγητό) βγήκε 72. Από την αρχή μου βγαίνει εκεί γύρω. 72, 75 και ο γιατρός φοβάται για υπογλυκαιμία και διαβήτη κύησης... Είμαι να σκάσω... Μου έχει χαλάσει όλη η διάθεση εν όψει διακοπών 🥺 έκανα και σήμερα το πρωί ένα ζάχαρο νηστείας να δούμε τι θα δείξει, αλλά δεν έχω καλό προαίσθημα... 

@marpi91 Μην αγχώνεσαι... Στην περσινή μου εγκυμοσύνη το ίδιο θέμα είχα, ο γιατρός μου με παρέπεμψε σε διαβητολόγο η οποία μου είπε ότι ήταν φυσιολογικό, τραβούσε το μωρό, μέχρι 70 είχε πέσει. Μου έδωσε διατροφή εκ νέου με αύξηση φρούτων κ ανέβηκε 80 .Με 80 γέννησα. Τώρα είμαι στο 80, πάλι καλά.Ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Little baby είπε:

@marpi91 Μην αγχώνεσαι... Στην περσινή μου εγκυμοσύνη το ίδιο θέμα είχα, ο γιατρός μου με παρέπεμψε σε διαβητολόγο η οποία μου είπε ότι ήταν φυσιολογικό, τραβούσε το μωρό, μέχρι 70 είχε πέσει. Μου έδωσε διατροφή εκ νέου με αύξηση φρούτων κ ανέβηκε 80 .Με 80 γέννησα. Τώρα είμαι στο 80, πάλι καλά.Ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Το ζάχαρο νηστείας που έκανα το πρωί βγήκε 66... Είναι πολύ χαμηλή η τιμή σύμφωνα με τον γιατρό μου και με παρέπεμψε σε διαβητολογο. Θα πάω τη Δευτέρα. Έως τότε θα αυξήσω κι εγώ τα φρούτα και θα προσέξω τη διατροφή μου, γιατί γενικά τρώω πολύ λάθος ώρες και πολύ κακής ποιότητας φαγητό.. 🫣😬

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , marpi91 είπε:

Το ζάχαρο νηστείας που έκανα το πρωί βγήκε 66... Είναι πολύ χαμηλή η τιμή σύμφωνα με τον γιατρό μου και με παρέπεμψε σε διαβητολογο. Θα πάω τη Δευτέρα. Έως τότε θα αυξήσω κι εγώ τα φρούτα και θα προσέξω τη διατροφή μου, γιατί γενικά τρώω πολύ λάθος ώρες και πολύ κακής ποιότητας φαγητό.. 🫣😬

@marpi91 Ναι το 66 είναι ανησυχητικό... προσπάθησε με τα φρούτα,θα δεις διαφορά σίγουρα.. εμένα τα κεράσια με βοήθησαν πολύ τότε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Πώς είστε; 

Εγώ παρέλαβα εχθές τις αιματολογικές που έκανα στη β επιπέδου και το ζάχαρο μου (μεταγευματικο 1-2 ώρες μετά το φαγητό) βγήκε 72. Από την αρχή μου βγαίνει εκεί γύρω. 72, 75 και ο γιατρός φοβάται για υπογλυκαιμία και διαβήτη κύησης... Είμαι να σκάσω... Μου έχει χαλάσει όλη η διάθεση εν όψει διακοπών 🥺 έκανα και σήμερα το πρωί ένα ζάχαρο νηστείας να δούμε τι θα δείξει, αλλά δεν έχω καλό προαίσθημα... 

Καλημέρα! Δεν το ήξερα ότι και το χαμηλό σάκχαρο μπορεί να θεωρηθεί διαβήτης κύησης! Εγώ πάντα είμαι στα μεγάλα όρια οπότε πάω στην αντίθετη πλευρά, ελπίζω να μην μου βγει θετικη η καμπύλη όταν την κάνω. Πάντως νομίζω είναι πιο εύκολο να κάνεις μια διατροφή που θα στο ανεβάζει φυσικά, σίγουρα καλύτερη από την αυστηρή που χρειάζεται αν πρέπει να το κατεβάσουμε. Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά ☺️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Nasiad είπε:

Καλημέρα! Δεν το ήξερα ότι και το χαμηλό σάκχαρο μπορεί να θεωρηθεί διαβήτης κύησης! Εγώ πάντα είμαι στα μεγάλα όρια οπότε πάω στην αντίθετη πλευρά, ελπίζω να μην μου βγει θετικη η καμπύλη όταν την κάνω. Πάντως νομίζω είναι πιο εύκολο να κάνεις μια διατροφή που θα στο ανεβάζει φυσικά, σίγουρα καλύτερη από την αυστηρή που χρειάζεται αν πρέπει να το κατεβάσουμε. Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά ☺️

Αχ έχω τρομοκρατηθεί δεν σου κρύβω.. είναι πολύ σοβαρές οι υπογλυκαιμίες στην κύηση. Τώρα προσπαθώ να τρώω συχνά μικρά γεύματα και τη Δευτέρα θα με δει γιατρός..

Link to comment
Share on other sites

Κ γω δεν ήξερα ότι κ αυτές οι τιμές είναι θέμα.. προσωπικά μου φαίνονται νορμάλ, γιατί είχα αντίστοιχες μια ζωή. 😕 Μην ανησυχείς! Μάλλον ο γιατρός θέλει να είναι σίγουρος απλά. 

Εγώ κορίτσια έχω αγχωθεί με άλλο.. Είχα όλη τη βδομάδα συνάδελφο με κοβιντ στο τμήμα μου. Φορούσα μάσκα, εκείνος ούτε καν, αλλά και πάλι...σε κάθε αδυναμία που νιώθω φοβάμαι ότι θα μου τα σκάσει ο κοβιντ 😖

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Αχ έχω τρομοκρατηθεί δεν σου κρύβω.. είναι πολύ σοβαρές οι υπογλυκαιμίες στην κύηση. Τώρα προσπαθώ να τρώω συχνά μικρά γεύματα και τη Δευτέρα θα με δει γιατρός..

Μην φοβάσαι, και η αδερφή μου είχε γενικά χαμηλές τιμές σακχάρου και δεν είχε κανένα θέμα. Αν θέλεις για να νιώθεις ήρεμη ζητά να σου δώσουν το μηχάνημα που μετράει το σάκχαρο και μέτρα το κάποιες φορές τη μέρα κι αν το βλέπεις χαμηλό μπορείς να τρως λίγο μέλι να στο ανεβάζει με υγιεινό τρόπο. 

2 ώρες πρίν, DepiDukes είπε:

Κ γω δεν ήξερα ότι κ αυτές οι τιμές είναι θέμα.. προσωπικά μου φαίνονται νορμάλ, γιατί είχα αντίστοιχες μια ζωή. 😕 Μην ανησυχείς! Μάλλον ο γιατρός θέλει να είναι σίγουρος απλά. 

Εγώ κορίτσια έχω αγχωθεί με άλλο.. Είχα όλη τη βδομάδα συνάδελφο με κοβιντ στο τμήμα μου. Φορούσα μάσκα, εκείνος ούτε καν, αλλά και πάλι...σε κάθε αδυναμία που νιώθω φοβάμαι ότι θα μου τα σκάσει ο κοβιντ 😖

Καλά πια, είπαμε να μην φοράμε μάσκα όπως κάποτε, αλλά λίγη συνείδηση δεν έχει να φορέσει ενώ βγήκε θετικός; Αλήθεια τραγικό.. 

Εγώ σήμερα πήγα στο νοσοκομείο της πόλης μου να ανοίξω καρτέλα και παίζει μόνο εγώ σε όλο το νοσοκομείο να φορούσα μάσκα. Τίποτε δεν φοβούνται οκ, αλλά ιδιαίτερα στο νοσοκομείο που μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θέματα υγείας πρέπει να προσέχουμε και να μην κολλήσουμε αλλά και να μην μεταδώσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, DepiDukes είπε:

Κ γω δεν ήξερα ότι κ αυτές οι τιμές είναι θέμα.. προσωπικά μου φαίνονται νορμάλ, γιατί είχα αντίστοιχες μια ζωή. 😕 Μην ανησυχείς! Μάλλον ο γιατρός θέλει να είναι σίγουρος απλά. 

Εγώ κορίτσια έχω αγχωθεί με άλλο.. Είχα όλη τη βδομάδα συνάδελφο με κοβιντ στο τμήμα μου. Φορούσα μάσκα, εκείνος ούτε καν, αλλά και πάλι...σε κάθε αδυναμία που νιώθω φοβάμαι ότι θα μου τα σκάσει ο κοβιντ 😖

Καλά... Αυτός ο συνάδελφος γνωρίζει για την εγκυμοσύνη σου; Απαράδεκτος! 

Ναι, είναι και αυτές οι τιμές επικίνδυνες. Έχω κανονίσει διαβητολογο τη Δευτέρα και θα μας λυθούν οι απορίες!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Μην φοβάσαι, και η αδερφή μου είχε γενικά χαμηλές τιμές σακχάρου και δεν είχε κανένα θέμα. Αν θέλεις για να νιώθεις ήρεμη ζητά να σου δώσουν το μηχάνημα που μετράει το σάκχαρο και μέτρα το κάποιες φορές τη μέρα κι αν το βλέπεις χαμηλό μπορείς να τρως λίγο μέλι να στο ανεβάζει με υγιεινό τρόπο. 

Καλά πια, είπαμε να μην φοράμε μάσκα όπως κάποτε, αλλά λίγη συνείδηση δεν έχει να φορέσει ενώ βγήκε θετικός; Αλήθεια τραγικό.. 

Εγώ σήμερα πήγα στο νοσοκομείο της πόλης μου να ανοίξω καρτέλα και παίζει μόνο εγώ σε όλο το νοσοκομείο να φορούσα μάσκα. Τίποτε δεν φοβούνται οκ, αλλά ιδιαίτερα στο νοσοκομείο που μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που έχουν θέματα υγείας πρέπει να προσέχουμε και να μην κολλήσουμε αλλά και να μην μεταδώσουμε. 

Ότι να ναι αυτό με το νοσοκομείο!! Γενικά υπάρχουν ακόμα πολλοί απαράδεκτοι σε αυτά τα θέματα. 

Ο δικός μου ήξερε ότι είναι απλά άρρωστος, χθες μάθαμε ότι είναι κοβιντ. Εγώ έτσι κ αλλιώς στο 1ο βηχαλάκι που θα ακούσω, βάζω μάσκα γιατί δεν τους εμπιστεύομαι. Έχουν όλοι μια εντύπωση ότι δε θα πάθω κ τπτ αν κολλήσω..'μακάρι' θα πω εγώ...

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Καλά... Αυτός ο συνάδελφος γνωρίζει για την εγκυμοσύνη σου; Απαράδεκτος! 

Ναι, είναι και αυτές οι τιμές επικίνδυνες. Έχω κανονίσει διαβητολογο τη Δευτέρα και θα μας λυθούν οι απορίες!

Ναι όλοι γνωρίζουν και φαίνεται πια..τι να πεις, εδώ με κοροιδεύουν άμα τους ρωτήσω τι έχουνε...μιλάμε παράνοια. Τεσπά..

Δεν είχα ιδέα!! Φφφ.. Εύχομαι όλα να είναι οκ, κάτι απλό και να μη ταλαιπωρηθείς!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, πήρα συσκευή μέτρησης σακχάρου να μετράω το πρωί, πριν και μετά από κάθε γεύμα. Οι πρώτες μου μετρήσεις ήταν προγευματικό: 84 / μεταγευματικο 1h: 91

Νομίζω θεωρούνται φυσιολογικές τιμές. Σίγουρα όχι υπογλυκαιμίες. 🙏🙏🙏

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Κορίτσια, πήρα συσκευή μέτρησης σακχάρου να μετράω το πρωί, πριν και μετά από κάθε γεύμα. Οι πρώτες μου μετρήσεις ήταν προγευματικό: 84 / μεταγευματικο 1h: 91

Νομίζω θεωρούνται φυσιολογικές τιμές. Σίγουρα όχι υπογλυκαιμίες. 🙏🙏🙏

Ναι είναι πολύ καλές!! Φυσικά η τιμή μετά το γεύμα συνήθως φτάνει το 100αρι αλλά σίγουρα το 91 δεν θεωρείται υπογλυκαιμία, άρα κανένα άγχος! Εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις να μετριέσαι, κυρίως πριν κοιμηθείς γιατί τη νύχτα πέφτει το σάκχαρο πιο πολύ σε πολλούς που έχουν υπογλυκαιμικα επεισόδια, και αν τυχόν δεις να είναι οριακό φάε λίγο μέλι η κάτι λίγο γλυκό να σε κρατήσει σωστά τη νύχτα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nasiad είπε:

Ναι είναι πολύ καλές!! Φυσικά η τιμή μετά το γεύμα συνήθως φτάνει το 100αρι αλλά σίγουρα το 91 δεν θεωρείται υπογλυκαιμία, άρα κανένα άγχος! Εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις να μετριέσαι, κυρίως πριν κοιμηθείς γιατί τη νύχτα πέφτει το σάκχαρο πιο πολύ σε πολλούς που έχουν υπογλυκαιμικα επεισόδια, και αν τυχόν δεις να είναι οριακό φάε λίγο μέλι η κάτι λίγο γλυκό να σε κρατήσει σωστά τη νύχτα. 

Συνεχίζω κανονικά, σήμερα είχα νηστείας 86, μετά το πρωινό μου 120 και μετά προγευματικό. Γενικά όλες οι υπόλοιπες ήταν πάνω από 90. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι, φαίνεται να βοηθάει η διατροφή που ξεκίνησα άμεσα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , elinamp είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!Έχετε αρχίσει να ψωνίζετε?? Εγώ είμαι σε έρευνα και προβληματίζομαι λίγο με ρούχα, μεγέθη κλπ...Για πείτε πως το σκέφτεστε!

Καλησπερααα! Εγω έχω άπειρα ρουχακια από τα ανίψια μου, αλλά για να χαρώ παίρνω μονίμως διάφορα. Προς το παρόν έχω πάρει μερικά Χριστούγεννιατικα γιατί εννοείται θα είμαστε μέσα στο κλίμα 😂 έχω κάνει γενικά μια λίστα από εδώ ως απέναντι με διαφορά που θέλω να πάρω και παίρνω κάθε μήνα και λίγα για να μην μου φανούν πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...